obfuscate master - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Obfuscate
fr: Caviardage

en: Censor private information
fr: Caviarder les informations privées

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
fr: Censurer;Censuré;Privé;Image;Caviarder;Caviardage;Brouiller;Brouillage;

en: Default window maximized behaviour
fr: État maximisé par défaut de la fenêtre

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
fr: Caviardage permet de caviarder les informations privées de n’importe quelle image.

en: Main Window
fr: Fenêtre principale

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
fr: Ouvrir un fichier

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
fr: Charger une image depuis le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
fr: Copier l’image vers le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fr: Afficher les raccourcis

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
fr: Fermer la fenêtre actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Editor
fr: Éditeur

[ctx: shortcut window]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: shortcut window]
en: Redo
fr: Rétablir

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fr: Agrandir

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fr: Réduire

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Open File
fr: _Ouvrir un fichier

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: _Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis _clavier

en: _About Obfuscate
fr: À _propos de Caviardage

en: Zoom out
fr: Réduire

en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le zoom

en: 100%
fr: 100 %

en: Zoom in
fr: Agrandir

en: Select a File
fr: Sélectionner un fichier

en: Open
fr: Ouvrir

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Drop an Image Here
fr: Déposer une image ici

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Fill
fr: Masquer

en: Blur
fr: Flouter

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
fr: L’outil de floutage n’est pas sécurisé. Ne l’utilisez pas pour partager des informations sensibles sur un forum public

en: Save File
fr: Enregistrer le fichier

en: Save
fr: Enregistrer

en: All Images
fr: Toutes les images

en: Open File
fr: Ouvrir un fichier
