obfuscate master - en to ja translation catalogue (40 entries)

en: Censor private information
ja: 個人情報を保護します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Censor;Private;Image;Obfuscate;
ja: Censor;Private;Image;Obfuscate;黒塗り;墨消し;個人情報保護;画像;ぼかし;

en: Default window maximized behaviour
ja: デフォルトでウィンドウを最大化する

en: Obfuscate lets you redact your private information from any image.
ja: Obfuscate は画像の個人情報を黒塗りすることができます。

en: Main Window
ja: メインウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Open a New Window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open a File
ja: ファイルを開く

[ctx: shortcut window]
en: Load Image from Clipboard
ja: クリップボードから画像を読み込む

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
ja: クリップボードに画像をコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Save As
ja: 名前を付けて保存する

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ja: ショートカットを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Close the Active Window
ja: アクティブなウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Editor
ja: エディター

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ja: 縮小する

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Open File
ja: ファイルを開く(_O)

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Obfuscate
ja: Obfuscate について(_A)

en: Zoom out
ja: 縮小

en: Reset Zoom
ja: 拡大率をリセット

en: Zoom in
ja: 拡大

en: Select a File
ja: ファイルを選択

en: Open
ja: 開く

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Drop an Image Here
ja: ここに画像をドラッグ＆ドロップ

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Redo
ja: やり直す

en: Fill
ja: 墨消し

en: Blur
ja: ぼかし

en: The blur tool is not secure. Please do not use it to share sensitive information in a public forum
ja: ぼかしツールは安全ではないので機密事項を公開する際には使わないでください

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Save
ja: 保存

en: All Images
ja: すべての画像

en: Open File
ja: ファイルを開く
