ocrfeeder master - en to da translation catalogue (300 entries)

en: The complete OCR suite.
da: Den komplette OCR-pakke.

en: OCR;Optical Character Recognition;CuneiForm;GOCR;Ocrad;Tesseract;Document Recognition;Scanner;Scanning;
da: OCR;optisk genkendelse af tegn;CuneiForm;GOCR;Ocrad;Tesseract;Genkendelse af dokument;Scanner;Skanner;Scanning;Skanning;

en: The complete OCR suite
da: Den komplette OCR-pakke

en: OCRFeeder is a document layout analysis and optical character recognition system.
da: OCRFeeder bruges til analysering af dokumentlayout og optisk genkendelse af tegn.

en: Given the images it will automatically outline its contents, distinguish between what's graphics and text and perform OCR over the latter. It generates multiple formats being its main one ODT.
da: Programmet kan skelne mellem grafik og tekst i et billede og udføre optisk tegngenkendelse på teksten. Der genereres flere formater hvoraf den primære er ODT.

en: It features a complete GTK graphical user interface that allows the users to correct any unrecognized characters, defined or correct bounding boxes, set paragraph styles, clean the input images, import PDFs, save and load the project, export everything to multiple formats, etc.
da: Den har en komplet grafisk GTK-brugerflade, som giver brugerne mulighed for at rette tegn, som ikke er blevet genkendt, definere eller rette afgrænsningsbokse, indstille afsnitsstilen, rense inputbilleder, importere PDF'er, gemme og indlæse projektet, eksportere alt til flere formater osv.

en: Content Areas
da: Indholdsområder

en: Unpaper Image Processor
da: Unpaper - billedbehandling

en: Check spelling
da: Kontroller stavning

en: Bug Fixes:
da: Fejlrettelser:

en: Fix PDF importation, which was broken after the Python 3 port (thanks to @scx)
da: Rettet import af PDF som ikke virkede efter porteringen til Python 3 (tak til @scx)

en: Allow to import PDF files whose paths have characters Ghostscript doesn't like
da: Import af PDF-filer, hvor stierne har tegn, som Ghostscript ikke kan lide, er nu mulig

en: Ship the appdata.xml.in the tarball
da: Send til tarballen appdata.xml.in

en: Improvements:
da: Forbedringer:

en: Python 3 is now used, making the unicode issues go away for good
da: Nu bruges Python 3 hvorved problemerne med unicode forsvinder

en: The main window is now bigger
da: Hovedvinduet er nu større

en: The image clip is now expandible
da: Klipning af billede kan nu udvides

en: The manpages have been updated with the missing options
da: Manpages er blevet opdateret med de manglende tilvalg

en: Fix icons in the boxes' editor text align buttons
da: Rettet ikoner i tekstjusteringsknapperne i boksenes editor

en: Install the application icon in the right place
da: Installer programikonet det rette sted

en: Many issues in the scanner dialog have been fixed (scanner options, UI problems, etc.)
da: Mange problemer med skannerdialogen er blevet rette (skannerindstillinger, problemer med brugerfladen osv.)

en: The Preferences dialog is now smaller (the big contents are wrapped in a scrolled window)
da: Indstillingsdialogen er nu mindre (indholdet ombrydes i et vindue med rullebjælker)

en: All dialogs are now centered to the main window
da: Alle dialoger er nu centreret i forhold til hovedvinduet.

en: Use XDG user's configuration directory instead of .ocrfeeder
da: Brug XDG-brugerens konfigurationsmappe i stedet for .ocrfeeder

en: Fix Gtk thread related problems
da: Rettet problemer i forbindelse med Gtk-tråd

en: Fix unicode issues when saving a project and exporting a document
da: Rettet problemer med unicode når et projekt gemmes og et dokument eksporteres

en: Fix issue when exporting a picture in a document from a loaded project
da: Rettet problem ved eksport af et billede i et dokument fra et indlæst projekt

en: Fix ODT exportation button's icon
da: Rettet ikonet på knappen til ODT-eksport

en: New Features:
da: Nye funktioner:

en: Add support for multiple image TIFFs
da: Tilføjet understøttelse af TIFF'er med flere billeder

en: Port the application to GObject Introspection
da: Portér programmet til GObject Introspection

en: Scan with 300 DPI and in color mode
da: Skan med 300 DPI og i farvetilstand

en: Use the last visited directory when adding a new image
da: Brug den sidste besøgte mappe når der tilføjes et nyt billede

en: Warn when no OCR engines are found on startup or when performing the recognition
da: Advar når der bliver fundet nogen OCR-motorer under opstart eller når genkendelsen udføres

en: Update the box editor's OCR controls sensitiveness according to the existence of OCR engines
da: Opdater følsomheden for bokseditorens OCR-styring i henhold til tilstedeværelse af OCR-motorer.

en: Fix PIL importation
da: Rettet PIL-import

en: Fix error when exporting a PDF with empty text areas
da: Rettet fejl ved eksport af en PDF med tomme tekstområder

en: Fix PDF output options in ocrfeeder-cli
da: Rettet tilvalg for PDF-output i ocrfeeder-cli

en: Fix getting engine name in ocrfeeder-cli
da: Rettet hentning af motornavn i ocrfeeder-cli

en: Fix the use of newer versions of Unpaper
da: Rettet brugen af nyere versioner af Unpaper

en: Fix text in the pages icon view
da: Rettet teksten i sidernes ikonvisning

en: Fix reordering pages in the icon view
da: Rettet omarrangering af siderne i ikonvisningen

en: Fix issues when no locale is set
da: Rettet problemer når der ikke er indstillet nogen lokalitet

en: Fix loading project with more than one page
da: Rettet indlæsning af projekt med mere end én side

en: Fix updating the OCR engines in the BoxEditor
da: Rettet opdatering af OCR-motorerne i boksredigeringen

en: New and Updated Translations:
da: Nye og opdaterede oversættelser:

en: Misspelled word:
da: Ord med stavefejl:

en: Change _to:
da: Skift _til:

en: _Suggestions:
da: _Forslag:

en: Cha_nge
da: _Skift

en: Ignore _All
da: Ignorer _alle

en: Change A_ll
da: Skift _alle

en: _Ignore
da: _Ignorer

en: Language:
da: Sprog:

en: <b>Language</b>
da: <b>Sprog</b>

en: A problem occurred while trying to open the image:
     %s
    Ensure the image exists or try converting it to another format.
da: Der opstod et problem under forsøg på at åbne billedet:
     %s
    Sikr dig at billedet findes, eller forsøg at konvertere det til et andet format.

en: Plain Text
da: Klartekst

en: Images
da: Billeder

en: Obtaining scanners
da: Henter skannere

en: Please wait…
da: Vent venligst …

en: Scanning
da: Skanner

en: No scanner devices were found
da: Ingen skannerenheder blev fundet

en: Error
da: Fejl

en: Error scanning page
da: Fejl ved skanning af side

en: Loading PDF
da: Indlæser PDF

en: Export pages
da: Eksporter sider

en: Are you sure you want to delete the current image?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette det aktuelle billede?

en: Are you sure you want to clear the project?
da: Er du sikker på, at du ønsker at rydde projektet?

en: No OCR engines available
da: Ingen tilgængelige OCR-motorer

en: No OCR engines were found in the system.
    Please make sure you have OCR engines installed and available.
da: Ingen OCR-motorer blev fundet på systemet.
    Vær sikker på at du har OCR-motorer installeret, og de er tilgængelige.

en: _Open OCR Engines Manager Dialog
da: _Åbn dialog for OCR-motorhåndteringen

en: _Keep Current Configuration
da: _Behold nuværende konfiguration

en: The following OCR engines' arguments might need to be updated but it appears you have changed their default configuration so they need to be updated manually:
      <b>%(engines)s</b>
    
    If you do not want to keep your changes you can just remove the current configuration and have your OCR engines detected again.
da: De følgende motorers argumenter skal måske opdateres, men det ser ud til, at du har ændret deres standardkonfiguration, så de skal opdateres manuelt:
      <b>%(engines)s</b>
    
    Vil du beholde dine ændringer, kan du blot fjerne den nuværende konfiguration og lade dine OCR-motorer registreres igen.

en: The project hasn't been saved.
da: Projektet er ikke blevet gemt.

en: Do you want to save it before closing?
da: Ønsker du at gemme det før lukning?

en: Close anyway
da: Luk alligevel

en: Selectable areas
da: Valgbare områder

en: Preparing image
da: Forbereder billede

en: Preparing image %(current_index)s/%(total)s
da: Forbereder billede %(current_index)s/%(total)s

en: Deskewing image
da: Retter billede (deskew)

en: No images added
da: Ingen billeder tilføjet

en: Resolution: %.2f x %.2f
da: Opløsning: %.2f x %.2f

en: Page size: %i x %i
da: Sidestørrelse: %i x %i

en: There are changes that may be overwritten by the new recognition.
    
    Do you want to continue?
da: Der er ændringer, som måske bliver overskrevet af den nye genkendelse.
    
    Ønsker du at fortsætte?

en: Recognizing Page
da: Genkender side

en: Recognizing Document
da: Genkender dokument

en: Recognizing page %(page_number)s/%(total_pages)s. Please wait…
da: Genkender side %(page_number)s/%(total_pages)s. Vent venligst …

en: Export to %(format_name)s
da: Eksporter til %(format_name)s

en: What kind of PDF document do you wish?
da: Hvilken slags PDF-dokument ønsker du?

en: From scratch
da: Fra bunden af

en: Creates a new PDF from scratch.
da: Opretter en ny PDF fra bunden af.

en: Searchable PDF
da: Søgbar PDF

en: Creates a PDF based on the images but with searchable text.
da: Opretter en PDF baseret på billederne men med tekst, der kan søges i.

en: OCRFeeder Projects
da: Projekter for ORCFeeder

en: <b>A file named "%(name)s" already exists. Do you want to replace it?</b>
    
    The file exists in "%(dir)s". Replacing it will overwrite its contents.
da: <b>Der findes allerede en fil med navnet "%(name)s". Ønsker du at erstatte den?</b>
    
    Filen findes i "%(dir)s". Erstatning af den vil overskrive dens indhold.

en: Replace
da: Erstat

en: Pages
da: Sider

en: _File
da: _Fil

en: _Quit
da: _Afslut

en: Exit the program
da: Afslut programmet

en: _Open
da: _Åbn

en: Open project
da: Åbn projekt

en: _Save
da: _Gem

en: Save project
da: Gem projekt

en: _Save As…
da: Gem _som …

en: Save project with a chosen name
da: Gem projekt med et valgt navn

en: _Add Image
da: _Tilføj billede

en: Add another image
da: Tilføj endnu et billede

en: Add _Folder
da: Tilføj _mappe

en: Add all images in a folder
da: Tilføj alle billeder i en mappe

en: Append Project
da: Vedhæft projket

en: Load a project and append it to the current one
da: Indlæs et projket og vedhæft det til det aktuelle

en: _Import PDF
da: _Importér PDF

en: Import PDF
da: Importér PDF

en: _Export…
da: _Eksportér …

en: Export to a chosen format
da: Eksportér til et valgt format

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Edit Page
da: _Rediger side

en: Edit page settings
da: Rediger sideopsætning

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: Configure the application
da: Konfigurer programmet

en: _Delete Page
da: _Slet side

en: Delete current page
da: Slet aktuel side

en: Move Page Do_wn
da: Flyt side _ned

en: Move page down
da: Flyt side ned

en: Move Page Up
da: Flyt side op

en: Move page up
da: Flyt side op

en: Select Next Page
da: Vælg næste side

en: Select next page
da: Vælg næste side

en: Select Previous Page
da: Vælg forrige side

en: Select previous page
da: Vælg forrige side

en: _Clear Project
da: _Ryd projekt

en: Delete all images
da: Slet alle billeder

en: _View
da: _Vis

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Best Fit
da: Bedste tilpasning

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: _Document
da: _Dokument

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _OCR Engines
da: _OCR-motorer

en: Manage OCR engines
da: Håndter OCR-motorer

en: Process image with unpaper
da: Behandl billede med unpaper

en: Image Des_kewer
da: Billedopretning (_deskew)

en: Tries to straighten the image
da: Forsøger at rette billedet ud

en: _Help
da: _Hjælp

en: Help contents
da: Indhold i hjælp

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

en: _Recognize Document
da: _Genkend dokument

en: Automatically detect and recognize all pages
da: Automatisk opdagelse og genkendelse af alle sider

en: R_ecognize Page
da: _Genkend side

en: Automatically detect and recognize the current page
da: Automatisk opdagelse og genkendelse af den aktuelle side

en: Recognize _Selected Areas
da: Genkend _valgte områder

en: Recognize Selected Areas
da: Genkend valgte områder

en: Select _All Areas
da: Vælg alle _områder

en: Select all content areas
da: Vælg alle indholdsområder

en: Select _Previous Area
da: Vælg _forrige område

en: Select the previous area from the content areas
da: Vælg det forrige område fra indholdsområderne

en: Select _Next Area
da: Vælg _næste område

en: Select the next area from the content areas
da: Vælg det næste område fra indholdsområderne

en: Delete Selected Areas
da: Slet valgte områder

en: Deletes all the currently selected content areas
da: Slet alle de aktuelt valgte indholdsområder

en: _Generate ODT
da: _Generer ODT

en: Export to ODT
da: Eksporter til ODT

en: Import Page From S_canner
da: Importér side fra _skanner

en: Import From Scanner
da: Importér fra skanner

en: _Copy to Clipboard
da: _Kopiér til udklipsholder

en: Copy recognized text to clipboard
da: Kopiér genkendt tekst til udklipsholder

en: Spell_checker
da: _Stavekontrol

en: Spell Check Recognized Text
da: Tekst der kan kontrolleres for stavning

en: No language
da: Intet sprog

en: Area editor
da: Områderedigering

en: Sets the content area's upper left corner's X coordinate
da: Angiver indholdsområdets øvre venstre hjørnes x-koordinat

en: Sets the content area's upper left corner's Y coordinate
da: Angiver indholdsområdets øvre venstre hjørnes y-koordinat

en: Sets the content area's width
da: Angiver indholdsområdets bredde

en: Sets the content area's height
da: Angiver indholdsområdets højde

en: _Text
da: _Tekst

en: Set this content area to be the text type
da: Angiver typen af dette indholdsområde som tekst

en: _Image
da: _Billede

en: Set this content area to be the image type
da: Angiver typen af dette indholdsområde som billede

en: Clip
da: Klip

en: Bounds
da: Grænser

en: _Width:
da: _Bredde:

en: Hei_ght:
da: _Højde:

en: Left
da: Venstre

en: Set text to be left aligned
da: Angiv tekst som venstrejusteret

en: Center
da: Centrum

en: Set text to be centered
da: Angiv tekst som centreret

en: Right
da: Højre

en: Set text to be right aligned
da: Angiv tekst som højrejusteret

en: Fill
da: Fyld

en: Set text to be fill its area
da: Få tekst til at udfylde sit område

en: OC_R
da: _OCR

en: Perform OCR on this content area using the selected OCR engine.
da: Udfør OCR på dette indholdsområde med brug af valgt OCR-motor.

en: OCR engine to recognize this content area
da: OCR-motor som skal genkende dette indholdsområde

note: Text Properties
en: Text Properties
da: Tekstegenskaber

en: Font
da: Skrifttype

en: Align
da: Juster

en: Spacing
da: Mellemrum

en: Set the text's letter spacing
da: Angiv tekstens bogstavsmellemrum

en: Set the text's line spacing
da: Angiv tekstens linjemellemrum

en: _Line:
da: _Linje:

en: L_etter:
da: _Bogstav:

en: Sty_le
da: _Stil

en: Angle
da: Vinkel

en: Mis_c
da: _Div.

en: Language
da: Sprog

en: OCR engine to recogni_ze this area:
da: OCR-motor som skal _genkende dette område:

en: Detect
da: Opdag

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Save File
da: Gem fil

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Pages to export
da: Sider til eksport

en: All
da: Alle

en: Current
da: Aktuel

en: Choose the format
da: Vælg formatet

en: Page size
da: Sidestørrelse

en: Custom…
da: Tilpasset …

en: _Height:
da: _Højde:

en: Affected pages
da: Påvirkede sider

en: C_urrent
da: _Aktuelt

en: _All
da: _Alle

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: _Preview
da: _Forhåndsvisning

en: Performing Unpaper
da: Udfører Unpaper

en: Performing unpaper. Please wait…
da: Udfører unpaper. Vent venligst …

en: Noise Filter Intensity
da: Intensitet på støjfilter

en: Default
da: Standard

en: None
da: Ingen

en: Gray Filter Size
da: Størrelse på gråfilter

en: Custom
da: Tilpasset

en: Black Filter
da: Sort filter

en: Use
da: Brug

en: Extra Options
da: Ekstra indstillinger

en: Unpaper's command line arguments
da: Unpapers kommandolinjeargumenter

en: Unpaper Preferences
da: Unpaperindstillinger

en: An error occurred!
da: Der opstod en fejl!

en: Cancelled
da: Afbrudt

en: Preferences
da: Indstillinger

en: _General
da: _Generelt

en: _Recognition
da: _Genkendelse

en: Select boxes' colors
da: Vælg boksenes farver

en: Te_xt areas' fill color
da: Fyldfarve til _tekstområder

en: Text areas' _stroke color
da: _Stregfarve til tekst

en: _Image areas' fill color
da: Fyldfarve til _billedområder

en: Path to unpaper
da: Sti til unpaper

en: Choose
da: Vælg

en: OCR Engines
da: OCR-motorer

en: The engine that should be used when performing the automatic recognition.
da: Motoren som skal bruges, når der udføres automatisk genkendelse.

en: Favorite _engine:
da: Favorit_motor:

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: A_utomatic
da: _Automatisk

en: Cu_stom
da: _Tilpasset

en: The window size is the detection algorithm's subdivision areas' size.
da: Vinduesstørrelsen er opdagelsesalgoritmens underafdelings områdestørrelse.

en: Columns Detection
da: Kolonnegenkendelse

en: _Improve columns detection
da: _Forbedring af kolonnegenkendelse

en: Use a post-detection algorithm to improve the detection of columns
da: Brug en eftergenkendelsesalgoritme for at forbedre genkendelsen af kolonner

en: _Automatic
da: _Automatisk

en: Custo_m
da: _Tilpasset

en: The columns' minimum width in pixels
da: Kolonnens minimumsbredde i billedpunkter

en: Minimum width that a column should have:
da: Minimumsbredde som en kolonne bør have:

en: Recognized Text
da: Genkendt tekst

en: _Fix line breaks and hyphenization
da: _Ret linjeskift og orddeling

en: Removes single line breaks and hyphenization from text generated by OCR engines
da: Fjerner enlige linjeskift og orddeling fra tekst oprettet af OCR-motorer

en: A_djust content areas' bounds
da: _Juster indholdsområdets grænser

en: Use a post-detection algorithm to shorten the contents areas' margins
da: Brug en eftergenkendelsesalgoritme til at forkorte indholdsområdets margener

en: The maximum size for the content areas' margins in pixels
da: Den maksimale størrelse på indholdsområdets margener i billedpunkter

en: Maximum size that the content areas' margins should have:
da: Maksimal størrelse som indholdsområdets margener bør have:

en: Image Pre-processing
da: Forbehandling af billede

en: Des_kew images
da: Op_retning af billeder (deskew)

en: Tries to straighten the images before they are added
da: Forsøger at rette billederne op før de tilføjes

en: _Unpaper images
da: _Unpaperbilleder

en: Cleans the image using the Unpaper pre-processor
da: Renser billedet med brug af efterbehandlingsprogrammet Unpaper

en: Unpaper _Preferences
da: _Indstillinger for Unpaper

en: The language may affect how the OCR engines work.
    If an engine is set to support languages but does not support the one chosen, it may result in blank text.
    You can choose "No Language" to prevent this.
da: Sproget kan påvirke, hvordan OCR-motorerne virker.
    Hvis en motor er sat til at understøtte sprog, men ikke understøtte det valgte, kan det medføre tom tekst.
    Du kan vælge “Intet sprog” for at undgå dette.

en: Default _language:
da: _Standardsprog:

en: Engines to be added
da: Motorer der skal tilføjes

en: Include
da: Inkluder

en: Engine
da: Motor

en: De_tect
da: _Find

en: Are you sure you want to delete this engine?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne mtor?

en: %s engine
da: %s-motor

en: _Name:
da: _Navn:

en: Engine name
da: Motornavn

en: _Image format:
da: _Billedformat:

en: The required image format
da: Det krævede billedformat

en: _Failure string:
da: _Fejlstreng:

en: The failure string or character that this engine uses
da: Fejlstrengen eller tegnet som denne motor bruger

en: Engine _path:
da: Motor_sti:

en: The path to the engine program
da: Stien til motorprogrammet

en: Engine _arguments:
da: Motor_argumenter:

en: Arguments: use $IMAGE for image and $FILE if it writes to a file
da: Argumenter: Brug $IMAGE for billede og $FILE hvis den skriver til en fil

en: Engine _language argument:
da: Motorens sp_rogargumenter:

en: The language argument in case this engine uses it (for example "-l"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
da: Sprogargumentet i fald denne motor bruger det (f.eks. “-l”). For at virke skal motorens argumenter have nøgleordet $LANG.

en: Engine lan_guages:
da: Motor_sprog:

en: The languages this engine supports. This should be given as pairs of the language in the ISO 639-1 and the engine's corresponding language (for example "en:eng,pt:por,es:esp"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
da: Sprogene som denne motor understøtter. Dette skal angives som sprogpar i ISO 639-1 og motorens tilhørende sprog (f.eks. “en:eng,da:dan,es:esp”). For at virke skal motorens argumenter have nøgleordet $LANG.

en: Error setting the new engine; please check your engine settings.
da: Fejl i opsætning af ny motor; tjek venligst din motoropsætning.

en: Warning
da: Advarsel
