ocrfeeder master - en to el translation catalogue (263 entries)

en: The complete OCR suite.
el: Η πλήρης σουΐτα του OCR.

en: The complete OCR suite
el: Η πλήρης σουΐτα του OCR

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Misspelled word:
el: Ανορθόγραφη λέξη:

en: Change _to:
el: Αλλαγή _σε:

en: _Suggestions:
el: _Συμβουλές:

en: Cha_nge
el: Αλλα_γή

en: Ignore _All
el: Αγνόηση ό_λων

en: Change A_ll
el: Αλλαγή ό_λων

en: _Ignore
el: Α_γνόηση

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: <b>Language</b>
el: <b>Γλώσσα</b>

en: A problem occurred while trying to open the image:
     %s
    Ensure the image exists or try converting it to another format.
el: Προέκυψε σφάλμα κατά το άνοιγμα της εικόνας:
     %s
    Βεβαιωθείτε για την ύπαρξη της εικόνας ή δοκιμάστε να την μετατρέψετε σε διαφορετική μορφή.

en: Plain Text
el: Απλό κείμενο

en: Images
el: Εικόνες

en: Obtaining scanners
el: Γίνεται εύρεση σαρωτών

en: Please wait…
el: Παρακαλώ περιμένετε…

en: Scanning
el: Γίνεται σάρωση

en: No scanner devices were found
el: Δε βρέθηκαν συσκευές σαρωτών

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error scanning page
el: Σφάλμα κατά τη σάρωση της σελίδας

en: Loading PDF
el: Φόρτωση PDF

en: Export pages
el: Εξαγωγή σελίδων

en: Are you sure you want to delete the current image?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε την τρέχουσα σελίδα;

en: Are you sure you want to clear the project?
el: Θέλετε σίγουρα να καταργήσετε την εργασία;

en: _Keep Current Configuration
el: _Διατήρηση τρέχουσας διαμόρφωσης

en: _Open OCR Engines Manager Dialog
el: Ά_νοιγμα διαλόγου διαχειριστή μηχανών OCR

en: The following OCR engines' arguments might need to be updated but it appears you have changed their default configuration so they need to be updated manually:
      <b>%(engines)s</b>
    
    If you do not want to keep your changes you can just remove the current configuration and have your OCR engines detected again.
el: Τα παρακάτω ορίσματα των μηχανών OCR μπορεί να χρειάζεται να ενημερωθούν, αλλά φαίνεται ότι έχετε αλλάξει την προεπιλεγμένη τους διαμόρφωση, έτσι χρειάζεται να ενημερωθούν χειροκίνητα:
     <b>%(engines)s</b>
    
    Αν δεν θέλετε να διατηρήσετε τις αλλαγές σας, μπορείτε απλώς να αφαιρέσετε την τρέχουσα διαμόρφωση και να έχετε τις μηχανές OCR αναγνωρισμένες ξανά.

en: The project hasn't been saved.
el: Το έργο σας δεν έχει αποθηκευτεί.

en: Do you want to save it before closing?
el: Θέλετε να αποθηκευτεί πριν κλείσετε;

en: Close anyway
el: Κλείσιμο

en: Pages
el: Σελίδες

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Selectable areas
el: Περιοχές που μπορούν να επιλεχθούν

en: Preparing image
el: Ετοιμασία εικόνας

en: Preparing image %(current_index)s/%(total)s
el: Προετοιμασία εικόνας %(current_index)s/%(total)s

en: Deskewing image
el: Διόρθωση παραμόρφωσης εικόνας

en: No images added
el: Δεν προστέθηκαν εικόνες

en: Zoom: %s %%
el: Μεγέθυνση: %s %%

en: Resolution: %.2f x %.2f
el: Ανάλυση: %.2f x %.2f

en: Page size: %i x %i
el: Μέγεθος σελίδας: %i x %i

en: There are changes that may be overwritten by the new recognition.
    
    Do you want to continue?
el: Αυτές είναι αλλαγές που ενδέχεται να αντικατασταθούν κατά την νέα αναγνώριση.
    
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Recognizing Page
el: Γίνεται αναγνώριση σελίδας

en: Recognizing Document
el: Γίνεται αναγνώριση εγγράφου

en: Recognizing page %(page_number)s/%(total_pages)s. Please wait…
el: Γίνεται αναγνώριση σελίδας %(page_number)s/%(total_pages)s. Παρακαλώ περιμένετε…

en: Export to %(format_name)s
el: Εξαγωγή σε %(format_name)s

en: What kind of PDF document do you wish?
el: Τι είδους έγγραφο PDF θέλετε;

en: From scratch
el: Από την αρχή

en: Creates a new PDF from scratch.
el: Δημιουργεί ένα νέο PDF από την αρχή.

en: Searchable PDF
el: Αναζητήσιμο PDF

en: Creates a PDF based on the images but with searchable text.
el: Δημιουργεί ένα PDF με βάση τις εικόνες, αλλά με αναζητήσιμο κείμενο.

en: OCRFeeder Projects
el: Εργασίες του OCRFeeder

en: <b>A file named "%(name)s" already exists. Do you want to replace it?</b>
    
    The file exists in "%(dir)s". Replacing it will overwrite its contents.
el: <b>Υπάρχει ήδη αρχείο με το όνομα «%(name)s». Θέλετε να αντικατασταθεί;</b>
    Το αρχείο υπάρχει στο «%(dir)s». Η αντικατάστασή του θα διαγράψει προηγούμενα περιεχόμενα του.

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: _File
el: Α_ρχείο

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Exit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

en: _Open
el: Άν_οιγμα

en: Open project
el: Άνοιγμα εργασίας

en: _Save
el: _Αποθήκευση

en: Save project
el: Αποθήκευση εργασίας

en: _Save As…
el: Απο_θήκευση ως…

en: Save project with a chosen name
el: Αποθήκευση της εργασίας με διαφορετικό όνομα

en: _Add Image
el: Προσθήκη ει_κόνας

en: Add another image
el: Προσθήκη άλλης εικόνας

en: Add _Folder
el: Προσθήκη φακέ_λου

en: Add all images in a folder
el: Προσθήκη όλων των φωτογραφιών ενός φακέλου

en: Append Project
el: Προσάρτηση εργασίας

en: Load a project and append it to the current one
el: Φόρτωση εργασίας και προσάρτησή της στην τρέχουσα

en: _Import PDF
el: Ε_ισαγωγή PDF

en: Import PDF
el: Εισαγωγή PDF

en: _Export…
el: Ε_ξαγωγή…

en: Export to a chosen format
el: Εξαγωγή σε επιλεγμένη μορφή αρχείου

en: _Edit
el: Ε_πεξεργασία

en: _Edit Page
el: Ε_πεξεργασία σελίδας

en: Edit page settings
el: Επεξεργασία ρυθμίσεων σελίδας

en: _Preferences
el: Προ_τιμήσεις

en: Configure the application
el: Ρύθμιση της εφαρμογής

en: _Delete Page
el: _Διαγραφή σελίδας

en: Delete current page
el: Διαγραφή τρέχουσας σελίδας

en: Move Page Do_wn
el: Μετακίνηση σελίδας προς τα κά_τω

en: Move page down
el: Μετακίνηση σελίδας προς τα κάτω

en: Move Page Up
el: Μετακίνηση σελίδας προς τα πάνω

en: Move page up
el: Μετακίνηση σελίδας προς τα πάνω

en: Select Next Page
el: Επιλογή επόμενης σελίδας

en: Select next page
el: Επιλογή επόμενης σελίδας

en: Select Previous Page
el: Επιλογή προηγούμενης σελίδας

en: Select previous page
el: Επιλογή προηγούμενης σελίδας

en: _Clear Project
el: _Κατάργηση έργου

en: Delete all images
el: Διαγραφή όλων των εικόνων

en: _View
el: Προ_βολή

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Best Fit
el: Καλύτερο ταίριασμα

en: Normal Size
el: Κανονικό μέγεθος

en: _Document
el: Έ_γγραφο

en: _Tools
el: Εργ_αλεία

en: _OCR Engines
el: Μηχανές _OCR

en: Manage OCR engines
el: Διαχείριση μηχανών OCR

en: Process image with unpaper
el: Επεξεργασία της εικόνας με το Unpaper

en: Image Des_kewer
el: Απ_οπαραμορφωτής εικόνας

en: Tries to straighten the image
el: Προσπαθεί να ευθυγραμμίσει την εικόνα

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: Help contents
el: Περιεχόμενα βοήθειας

en: _About
el: Πε_ρί

en: About this application
el: Σχετικά με την εφαρμογή

en: _Recognize Document
el: _Αναγνώριση εγγράφου

en: Automatically detect and recognize all pages
el: Αυτόματος εντοπισμός και αναγνώριση όλων των σελίδων

en: R_ecognize Page
el: Α_ναγνώριση σελίδας

en: Automatically detect and recognize the current page
el: Αυτόματος εντοπισμός και αναγνώριση της τρέχουσας σελίδας

en: Recognize _Selected Areas
el: Αναγνώρι_ση επιλεγμένων περιοχών

en: Recognize Selected Areas
el: Αναγνώριση επιλεγμένων περιοχών

en: Select _All Areas
el: Επιλογή ό_λων των περιοχών

en: Select all content areas
el: Επιλογή όλων των περιοχών περιεχομένου

en: Select _Previous Area
el: Επιλογή _προηγούμενης περιοχής

en: Select the previous area from the content areas
el: Επιλογή της προηγούμενης περιοχής περιεχομένου

en: Select _Next Area
el: Επιλογή επόμε_νης περιοχής

en: Select the next area from the content areas
el: Επιλογή της επομένης περιοχής περιεχομένου

en: Delete Selected Areas
el: Διαγραφή επιλεγμένων περιοχών

en: Deletes all the currently selected content areas
el: Διαγραφή όλων των επιλεγμένων περιοχών περιεχομένου

en: _Generate ODT
el: _Παραγωγή ODT

en: Export to ODT
el: Εξαγωγή σε ODT

en: Import Page From S_canner
el: Εισαγωγή σελίδας από το σα_ρωτή

en: Import From Scanner
el: Εισαγωγή από το σαρωτή

en: _Copy to Clipboard
el: Αντιγρα_φή στο πρόχειρο

en: Copy recognized text to clipboard
el: Αντιγραφή αναγνωρισμένου κειμένου στο πρόχειρο

en: Spell_checker
el: Ορ_θογραφικός έλεγχος

en: Spell Check Recognized Text
el: Ορθογραφικός έλεγχος για το αναγνωρισμένο κείμενο

en: No language
el: Χωρίς γλώσσα

en: Area editor
el: Επεξεργαστής περιοχής

en: Sets the content area's upper left corner's X coordinate
el: Καθορισμός συντεταγμένης X του πάνω αριστερά γωνίας της περιοχής περιεχομένου

en: Sets the content area's upper left corner's Y coordinate
el: Καθορισμός συντεταγμένης Y του πάνω αριστερά γωνίας της περιοχής περιεχομένου

en: Sets the content area's width
el: Καθορισμός του πλάτους της περιοχής περιεχομένου

en: Sets the content area's height
el: Καθορισμός του μήκους της περιοχής περιεχομένου

en: _Text
el: Κείμε_νο

en: Set this content area to be the text type
el: Καθορισμός του τύπου της περιοχής περιεχομένου ως κείμενο

en: _Image
el: Ει_κόνα

en: Set this content area to be the image type
el: Καθορισμός του τύπου της περιοχής περιεχομένου ως εικόνα

en: Type
el: Τύπος

en: Clip
el: Αφαίρεση

en: Bounds
el: Όρια

en: _Width:
el: _Πλάτος:

en: Hei_ght:
el: Ύ_ψος:

en: Left
el: Αριστερά

en: Set text to be left aligned
el: Καθορισμός κειμένου για αριστερή στοίχιση

en: Center
el: Κεντράρισμα

en: Set text to be centered
el: Επιλογή κειμένου για κεντράρισμα

en: Right
el: Δεξιά

en: Set text to be right aligned
el: Καθορισμός κειμένου για δεξιά στοίχιση

en: Fill
el: Γέμισμα

en: Set text to be fill its area
el: Καθορισμός κειμένου για γέμισμα περιοχής

en: Perform OCR on this content area using the selected OCR engine.
el: Εκτέλεση του OCR στην παρούσα περιοχή περιεχομένου με τη χρήση της επιλεγμένης μηχανής OCR.

en: OCR engine to recognize this content area
el: Μηχανή OCR για την αναγνώριση της περιοχής περιεχομένου

note: Text Properties
en: Text Properties
el: Ιδιότητες κειμένου

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Align
el: Στοίχιση

en: Spacing
el: Διάστιχο

en: Set the text's letter spacing
el: Καθορισμός διαστίχου των γραμμάτων του κειμένου

en: Set the text's line spacing
el: Καθορισμός διαστίχου των γραμμών του κειμένου

en: _Line:
el: Γρα_μμή:

en: L_etter:
el: Γράμμ_α:

en: Sty_le
el: Στυ_λ:

en: Angle
el: Γωνία

en: Mis_c
el: Διά_φορα

en: Language
el: Γλώσσα

en: OCR engine to recogni_ze this area:
el: Μηχανή OCR για την αναγ_νώριση αυτής της περιοχής:

en: Detect
el: Εντοπισμός

en: Angle:
el: Γωνία:

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Open File
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Open Folder
el: Άνοιγμα φακέλου

en: Pages to export
el: Σελίδες για εξαγωγή

en: All
el: Όλες

en: Current
el: Τρέχουσα

en: Choose the format
el: Επιλογή μορφοποίησης

en: Page size
el: Μέγεθος σελίδας

en: Custom…
el: Προσαρμοσμένο…

en: _Height:
el: Ύ_ψος:

en: Affected pages
el: Επηρεασμένες σελίδες

en: C_urrent
el: Τρέχο_υσα

en: _All
el: Ό_λες

en: Unpaper Image Processor
el: Επεξεργαστής εικόνας Unpaper

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: _Preview
el: _Προεπισκόπηση

en: Performing Unpaper
el: Εκτελείται το Unpaper

en: Performing unpaper. Please wait…
el: Εκτελείται το unpaper. Παρακαλώ περιμένετε…

en: Noise Filter Intensity
el: Ένταση φίλτρου θορύβου

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: None
el: Κανένα

en: Gray Filter Size
el: Μέγεθος γκρίζου φίλτρου

en: Black Filter
el: Μαύρο φίλτρο

en: Use
el: Χρήση

en: Extra Options
el: Επιπλέον επιλογές

en: Unpaper's command line arguments
el: Ορίσματα γραμμής εντολών του Unpaper

en: Unpaper Preferences
el: Προτιμήσεις Unpaper

en: An error occurred!
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα!

en: Cancelled
el: Ακυρώθηκε

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: _General
el: _Γενικά

en: _Recognition
el: Αναγνώ_ριση

en: Select boxes' colors
el: Επιλογή αποχρώσεων των πλαισίων

en: Te_xt areas' fill color
el: Από_χρωση γεμίσματος περιοχών κειμένου

en: Text areas' _stroke color
el: Από_χρωση γεμίσματος περιοχών κειμένου

en: _Image areas' fill color
el: Απόχρωση γεμίσματος περ_ιοχών εικόνων

en: Path to unpaper
el: Μονοπάτι του προγράμματος Unpaper

en: Choose
el: Επιλογή

en: OCR Engines
el: Μηχανές OCR

en: The engine that should be used when performing the automatic recognition.
el: Η μηχανή που θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί κατά την αυτόματη αναγνώριση.

en: Favorite _engine:
el: Αγαπημένη _μηχανή

en: Window size
el: Μέγεθος παραθύρου

en: A_utomatic
el: Α_υτόματο

en: Cu_stom
el: Προ_σαρμοσμένο

en: The window size is the detection algorithm's subdivision areas' size.
el: Το μέγεθος παραθύρου είναι το μέγεθος τμημάτων περιοχής κατά τον αλγόριθμό εντοπισμού.

en: Columns Detection
el: Εντοπισμός στηλών

en: _Improve columns detection
el: Βελτίωση εντοπ_ισμού στηλών

en: Use a post-detection algorithm to improve the detection of columns
el: Χρήση επιπλέον αλγορίθμου για την βελτίωση του εντοπισμού των στηλών

en: _Automatic
el: _Αυτόματη

en: Custo_m
el: Προσαρ_μοσμένο

en: The columns' minimum width in pixels
el: Το ελάχιστο πλάτος της στήλης σε εικονοστοιχεία

en: Minimum width that a column should have:
el: Το ελάχιστο πλάτος που πρέπει να έχει μια στήλη:

en: Recognized Text
el: Αναγνωρισμένο κείμενο

en: _Fix line breaks and hyphenization
el: _Επιδιόρθωση αλλαγών γραμμής και συλλαβισμού

en: Removes single line breaks and hyphenization from text generated by OCR engines
el: Διαγραφή μονών αλλαγών γραμμών και συλλαβισμού από το κείμενο που παράγεται με μηχανές OCR.

en: Content Areas
el: Περιοχές περιεχομένου

en: A_djust content areas' bounds
el: Ρύθμιση των ορίων της περιοχής περιεχομένου

en: Use a post-detection algorithm to shorten the contents areas' margins
el: Χρήση αλγορίθμου για τον περιορισμό των ορίων των περιοχών περιεχομένου

en: The maximum size for the content areas' margins in pixels
el: Το μέγιστο μέγεθος των ορίων της περιοχής περιεχομένου σε εικονοστοιχεία

en: Maximum size that the content areas' margins should have:
el: Μέγιστο μέγεθος των περιοχών περιεχομένων:

en: Image Pre-processing
el: Προεπεξεργασία εικόνας

en: Des_kew images
el: Διόρθωση παραμορφώσεων ει_κόνων

en: Tries to straighten the images before they are added
el: Προσπάθεια για ευθυγράμμιση των εικόνων πριν την πρόσθεση τους

en: _Unpaper images
el: Επεξεργασία εικόνων με το _Unpaper

en: Cleans the image using the Unpaper pre-processor
el: Καθαρισμός εικόνας με προεπεξεργασία στο Unpaper

en: Unpaper _Preferences
el: _Προτιμήσεις Unpaper

en: The language may affect how the OCR engines work.
    If an engine is set to support languages but does not support the one chosen, it may result in blank text.
    You can choose "No Language" to prevent this.
el: Η γλώσσα μπορεί να επηρεάσει πώς δουλεύουν οι μηχανές OCR.
    Αν μια μηχανή οριστεί να υποστηρίξει γλώσσες, αλλά δεν υποστηρίζει την επιλεγμένη, μπορεί να καταλήξει σε κενό κείμενο.
    Μπορείτε να επιλέξετε "Χωρίς γλώσσα" για να το αποτρέψετε.

en: Default _language:
el: Προεπιλεγμένη _γλώσσα:

en: Engines to be added
el: Μηχανές για προσθήκη

en: Include
el: Συμπεριλήψη

en: Engine
el: Μηχανή

en: Add
el: Προσθήκη

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: De_tect
el: Εν_τοπισμός

en: Are you sure you want to delete this engine?
el: Θέλετε σίγουρα να διαγράψετε αυτή τη μηχανή;

en: No OCR engines available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες μηχανές OCR

en: No OCR engines were found in the system.
    Please make sure you have OCR engines installed and available.
el: Δεν βρέθηκαν μηχανές OCR στο σύστημα.
    Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι υπάρχουν εγκατεστημένες και διαθέσιμες μηχανές OCR.

en: %s engine
el: Μηχανή %s

en: _Name:
el: Όν_ομα:

en: Engine name
el: Όνομα μηχανής

en: _Image format:
el: Μορφή ε_ικόνας:

en: The required image format
el: Η απαιτούμενη μορφή εικόνας

en: _Failure string:
el: Αλφαριθμητικό _αποτυχίας:

en: The failure string or character that this engine uses
el: Το αλφαριθμητικό ή χαρακτήρας αποτυχίας που χρησιμοποιεί η μηχανή

en: Engine _path:
el: Μονο_πάτι μηχανής:

en: The path to the engine program
el: Το μονοπάτι του προγράμματος της μηχανής

en: Engine _arguments:
el: Ορίσματα μηχ_ανής

en: Arguments: use $IMAGE for image and $FILE if it writes to a file
el: Ορίσματα: χρήση του $IMAGE για εικόνα και του $FILE αν γίνεται εγγραφή σε αρχείο

en: Engine _language argument:
el: Όρισμα _γλώσσας μηχανής:

en: The language argument in case this engine uses it (for example "-l"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
el: Το όρισμα γλώσσας σε περίπτωση που αυτή η μηχανή το χρησιμοποιεί (για παράδειγμα "-l"). Για να δουλέψει το όρισμα, τα ορίσματα της μηχανής πρέπει να έχουν τη λέξη-κλειδί $LANG.

en: Engine lan_guages:
el: Γ_λώσσες μηχανής:

en: The languages this engine supports. This should be given as pairs of the language in the ISO 639-1 and the engine's corresponding language (for example "en:eng,pt:por,es:esp"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
el: Οι γλώσσες που υποστηρίζει αυτή η μηχανή. Αυτό πρέπει να δίνεται ως ζεύγη της γλώσσας στο ISO 639-1 και η αντίστοιχη γλώσσα της μηχανής (για παράδειγμα "en:eng,pt:por,es:esp"). Για να δουλέψει αυτό, τα ορίσματα της μηχανής πρέπει να έχουν τη λέξη-κλειδί $LANG.

en: Error setting the new engine; please check your engine settings.
el: Σφάλμα κατά τη ρύθμιση της νέας μηχανής. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις μηχανής.

en: Warning
el: Προειδοποίηση
