ocrfeeder master - en to ro translation catalogue (297 entries)

en: The complete OCR suite.
ro: Suită OCR completă.

en: OCR;Optical Character Recognition;CuneiForm;GOCR;Ocrad;Tesseract;Document Recognition;Scanner;Scanning;
ro: OCR;Optical Character Recognition;CuneiForm;GOCR;Ocrad;Tesseract;Document Recognition;Scanner;Scanning;Recunoaștere de caracter optică;Cuneiformă;Recunoașterea documentului;Scaner;Scanare;

en: The complete OCR suite
ro: Suită OCR completă

en: OCRFeeder is a document layout analysis and optical character recognition system.
ro: OCRFeeder este un sistem de analiză a aranjamentului unui document și de recunoaștere de caracter optică.

en: Given the images it will automatically outline its contents, distinguish between what's graphics and text and perform OCR over the latter. It generates multiple formats being its main one ODT.
ro: Date imaginile acesta va sublinia automat conținutul acestora, va distinge între ce este grafice și ce este text și va performa OCR peste cele din urmă. Acesta generează formate multiple, fiind cel principal ODT.

en: It features a complete GTK graphical user interface that allows the users to correct any unrecognized characters, defined or correct bounding boxes, set paragraph styles, clean the input images, import PDFs, save and load the project, export everything to multiple formats, etc.
ro: Prezintă o interfață grafică cu utilizatorul GTK completă care permite utilizatorilor să corecteze orice caractere nerecunoscute, să definească sau să corecteze cutiile de legătură, să stabilească stilurile paragrafului, să curețe imaginile de intrare, să salveze și să încarce proiectul, să exporte tot în formate multiple, etc.

en: Content Areas
ro: Zone de conținut

en: Unpaper Image Processor
ro: Procesorul de imagini Unpaper

en: Check spelling
ro: Verifică ortografia

en: Bug Fixes:
ro: Corectarea defecțiunilor:

en: Fix PDF importation, which was broken after the Python 3 port (thanks to @scx)
ro: Corectează importarea de PDF, care a fost întreruptă după portul Python 3 (mulțumiri lui @scx)

en: Allow to import PDF files whose paths have characters Ghostscript doesn't like
ro: Permite să se importe fișiere PDF ale căror căi au caractere de care nu-i place Ghostscript

en: Ship the appdata.xml.in the tarball
ro: Expediază appdata.xml în tarball

en: Improvements:
ro: Îmbunătățiri:

en: Python 3 is now used, making the unicode issues go away for good
ro: Python 3 este acum utilizat, făcând problemele unicode să dispară pentru totdeauna

en: The main window is now bigger
ro: Fereastra principală este acum mai mare

en: The image clip is now expandible
ro: Clipul de imagine este acum expandabil

en: The manpages have been updated with the missing options
ro: Paginile man au fost actualizate cu opțiunile care lipsesc

en: Fix icons in the boxes' editor text align buttons
ro: Corectează iconițele în butoanele de aliniere a textului în editorul cutiilor

en: Install the application icon in the right place
ro: Instalează iconița aplicației în locul potrivit

en: Many issues in the scanner dialog have been fixed (scanner options, UI problems, etc.)
ro: Au fost corectate multe probleme în dialogul scanerului (opțiuni scaner, probleme UI, etc.)

en: The Preferences dialog is now smaller (the big contents are wrapped in a scrolled window)
ro: Dialogul de preferințe este acum mai mic (conținutul mare este împachetat într-o fereastră derulată)

en: All dialogs are now centered to the main window
ro: Toate dialogurile sunt acum centrate pe fereastra principală

en: Use XDG user's configuration directory instead of .ocrfeeder
ro: Directorul de configurație al utilizatorului XDG în loc de .ocrfeeder

en: Fix Gtk thread related problems
ro: Corectează problemele legate de thread-ul Gtk

en: Fix unicode issues when saving a project and exporting a document
ro: Corectează problemele unicode când se salvează un proiect și când se exportă un document

en: Fix issue when exporting a picture in a document from a loaded project
ro: Corectează problema când se exportă o pictură într-un document de la un proiect încărcat

en: Fix ODT exportation button's icon
ro: Corectează iconița de buton de exportare ODT

en: New Features:
ro: Funcționalități noi:

en: Add support for multiple image TIFFs
ro: Adaugă suport pentru TIFF-uri de imagine multiple

en: Port the application to GObject Introspection
ro: Portează aplicația la introspecția GObject

en: Scan with 300 DPI and in color mode
ro: Scanează cu 300 DPI și în mod culoare

en: Use the last visited directory when adding a new image
ro: Utilizează directorul vizitat ultima dată când se adaugă o imagine nouă

en: Warn when no OCR engines are found on startup or when performing the recognition
ro: Avertizează când nu s-au găsit motoare OCR la pornire sau când se performează recunoașterea

en: Update the box editor's OCR controls sensitiveness according to the existence of OCR engines
ro: Actualizează sensibilitatea controalelor OCR ale editorului în conformitate cu existența motoarelor OCR

en: Fix PIL importation
ro: Corectează importarea PIL

en: Fix error when exporting a PDF with empty text areas
ro: Corectează eroare când se exportă un PDF cu zone de text goale

en: Fix PDF output options in ocrfeeder-cli
ro: Corectează opțiunile de ieșire PDF în ocrfeeder-cli

en: Fix getting engine name in ocrfeeder-cli
ro: Corectează obținerea de nume de motor în ocrfeeder-cli

en: Fix the use of newer versions of Unpaper
ro: Corectează utilizarea versiunilor mai noi de Unpaper

en: Fix text in the pages icon view
ro: Corectează textul în vizualizarea iconiță a paginilor

en: Fix reordering pages in the icon view
ro: Corectează reordonarea paginilor în vizualizarea iconiță

en: Fix issues when no locale is set
ro: Corectează problemele când nu este stabilită nicio localizare

en: Fix loading project with more than one page
ro: Corectează încărcarea proiectului cu mai mult de o pagină

en: Fix updating the OCR engines in the BoxEditor
ro: Corectează actualizarea motoarelor OCR în BoxEditor

en: New and Updated Translations:
ro: Traduceri noi și actualizate:

en: Misspelled word:
ro: Cuvânt greșit:

en: Change _to:
ro: Modifică _la:

en: _Suggestions:
ro: _Sugestii:

en: Cha_nge
ro: _Modifică

en: Ignore _All
ro: Ignoră to_ate

en: Change A_ll
ro: Modifică to_ate

en: _Ignore
ro: _Ignoră

en: Language:
ro: Limbă:

en: <b>Language</b>
ro: <b>Limbă</b>

en: A problem occurred while trying to open the image:
     %s
    Ensure the image exists or try converting it to another format.
ro: A apărut o problemă la încercarea de a deschide imaginea:
    „%s”
    Asigurați-vă că imaginea există sau încercați să o convertiți în alt format.

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Images
ro: Imagini

en: Obtaining scanners
ro: Se obține lista scanerelor

en: Please wait…
ro: Așteptați…

en: Scanning
ro: Se scanează

en: No scanner devices were found
ro: Nu a fost găsit niciun dispozitiv scaner

en: Error
ro: Eroare

en: Error scanning page
ro: Eroare la scanarea paginii

en: Loading PDF
ro: Se încarcă PDF-ul

en: Export pages
ro: Exportă paginile

en: Are you sure you want to delete the current image?
ro: Sigur doriți ștergerea imaginii curente?

en: Are you sure you want to clear the project?
ro: Sigur doriți să curățați proiectul?

en: No OCR engines available
ro: Niciun motor OCR disponibil

en: No OCR engines were found in the system.
    Please make sure you have OCR engines installed and available.
ro: Nu a fost găsit niciun motor OCR în sistem.
    Asigurați-vă că aveți motoarele OCR instalate și disponibile.

en: _Open OCR Engines Manager Dialog
ro: _Deschide dialogul de administrator de motoare OCR

en: _Keep Current Configuration
ro: _Păstrează configurația curentă

en: The following OCR engines' arguments might need to be updated but it appears you have changed their default configuration so they need to be updated manually:
      <b>%(engines)s</b>
    
    If you do not want to keep your changes you can just remove the current configuration and have your OCR engines detected again.
ro: Următoarele argumente ale motorului OCR trebuie să fie actualizate, dar se pare că le-ați modificat configurația implicită deci ele trebuie să fie actualizate manual:
      <b>%(engines)s</b>
    
    Dacă nu doriți să vă păstrați modificările puteți doar să eliminați configurația curentă și să vă aveți motoarele OCR detectate din nou.

en: The project hasn't been saved.
ro: Proiectul nu a fost salvat.

en: Do you want to save it before closing?
ro: Doriți să îl salvați înainte de a închide?

en: Close anyway
ro: Închide oricum

en: Selectable areas
ro: Locații selectabile

en: Preparing image
ro: Se pregătește imaginea

en: Preparing image %(current_index)s/%(total)s
ro: Se pregătește imaginea %(current_index)s/%(total)s

en: Deskewing image
ro: Se îndreaptă imaginea

en: No images added
ro: Nu s-au adăugat imagini

en: Zoom: %s %%
ro: Focalizare: %s %%

en: Resolution: %.2f x %.2f
ro: Rezoluție: %.2f x %.2f

en: Page size: %i x %i
ro: Dimensiune pagină: %i x %i

en: There are changes that may be overwritten by the new recognition.
    
    Do you want to continue?
ro: Există modificări care pot fi suprascrise de către recunoașterea nouă.
    
    Doriți să continuați?

en: Recognizing Page
ro: Se recunoaște pagina

en: Recognizing Document
ro: Se recunoaște documentul

en: Recognizing page %(page_number)s/%(total_pages)s. Please wait…
ro: Se recunoaște pagina %(page_number)s/%(total_pages)s. Așteptați…

en: Export to %(format_name)s
ro: Exportă la %(format_name)s

en: What kind of PDF document do you wish?
ro: Ce fel de document PDF doriți?

en: From scratch
ro: De la zero

en: Creates a new PDF from scratch.
ro: Creează un document PDF nou de la zero.

en: Searchable PDF
ro: PDF care se poate căuta

en: Creates a PDF based on the images but with searchable text.
ro: Creează un PDF pe baza imaginilor dar cu text care se poate căuta.

en: OCRFeeder Projects
ro: Proiecte OCRFeeder

en: <b>A file named "%(name)s" already exists. Do you want to replace it?</b>
    
    The file exists in "%(dir)s". Replacing it will overwrite its contents.
ro: <b>Un fișier numit „%(name)s” există deja. Doriți să îl înlocuiți?</b>
    
    Fișierul există în „%(dir)s”. Înlocuirea acestuia îi va suprascrie conținutul.

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Pages
ro: Pagini

en: _File
ro: _Fișier

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Exit the program
ro: Ieșire din program

en: _Open
ro: _Deschide

en: Open project
ro: Deschide un proiect

en: _Save
ro: _Salvează

en: Save project
ro: Salvează proiectul

en: _Save As…
ro: _Salvează ca…

en: Save project with a chosen name
ro: Salvează proiectul cu un nume ales

en: _Add Image
ro: _Adaugă imagine

en: Add another image
ro: Adaugă o altă imagine

en: Add _Folder
ro: Adaugă _dosar

en: Add all images in a folder
ro: Adaugă toate imaginile într-un dosar

en: Append Project
ro: Adaugă proiect

en: Load a project and append it to the current one
ro: Încarcă un proiect și adaugă-l în cel curent

en: _Import PDF
ro: _Importă PDF

en: Import PDF
ro: Importă PDF

en: _Export…
ro: _Exportă…

en: Export to a chosen format
ro: Exportă într-un format ales

en: _Edit
ro: _Editează

en: _Edit Page
ro: _Editează pagina

en: Edit page settings
ro: Editează configurările paginii

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: Configure the application
ro: Configurează aplicația

en: _Delete Page
ro: Ș_terge pagina

en: Delete current page
ro: Șterge pagina curentă

en: Move Page Do_wn
ro: Mută pagina în _jos

en: Move page down
ro: Mută pagina în jos

en: Move Page Up
ro: Mută pagina în sus

en: Move page up
ro: Mută pagina în sus

en: Select Next Page
ro: Selectează pagina următoare

en: Select next page
ro: Selectează pagina următoare

en: Select Previous Page
ro: Selectează pagina anterioară

en: Select previous page
ro: Selectează pagina anterioară

en: _Clear Project
ro: _Curăță proiectul

en: Delete all images
ro: Șterge toate imaginile

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Best Fit
ro: Încadrare optimă

en: Normal Size
ro: Mărime normală

en: _Tools
ro: _Instrumente

en: _OCR Engines
ro: Motoare _OCR

en: Manage OCR engines
ro: Gestionează motoarele OCR

en: Process image with unpaper
ro: Procesează imaginea cu unpaper

en: Image Des_kewer
ro: Înd_reptător de imagine

en: Tries to straighten the image
ro: Încearcă să îndrepte imaginea

en: _Help
ro: _Ajutor

en: Help contents
ro: Conținut ajutor

en: _About
ro: _Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: _Recognize Document
ro: _Recunoaște documentul

en: Automatically detect and recognize all pages
ro: Detectează automat și recunoaște toate paginile

en: R_ecognize Page
ro: R_ecunoaște pagina

en: Automatically detect and recognize the current page
ro: Detectează automat și recunoaște pagina curentă

en: Recognize _Selected Areas
ro: Recunoaște zonele _selectate

en: Recognize Selected Areas
ro: Recunoaște zonele selectate

en: Select _All Areas
ro: Selectează to_ate zonele

en: Select all content areas
ro: Selectează toate zonele cu conținut

en: Select _Previous Area
ro: Selectează zona _precedentă

en: Select the previous area from the content areas
ro: Selectează zona precedentă din zonele cu conținut

en: Select _Next Area
ro: Selectează zona _următoare

en: Select the next area from the content areas
ro: Selectează zona următoare din zonele cu conținut

en: Delete Selected Areas
ro: Șterge zonele selectate

en: Deletes all the currently selected content areas
ro: Șterge toate zonele cu conținut selectate curent

en: _Generate ODT
ro: _Generează ODT

en: Export to ODT
ro: Exportă în ODT

en: Import Page From S_canner
ro: Importă pagină din s_caner

en: Import From Scanner
ro: Importă din scaner

en: _Copy to Clipboard
ro: _Copiază în clipboard

en: Copy recognized text to clipboard
ro: Copiază textul recunoscut în clipboard

en: Spell_checker
ro: Core_ctor ortografic

en: Spell Check Recognized Text
ro: Verifică ortografia textului recunoscut

en: No language
ro: Nicio limbă

en: Area editor
ro: Editor de zonă

en: Sets the content area's upper left corner's X coordinate
ro: Stabilește coordonata X a colțului din stânga sus al zonei de conținut

en: Sets the content area's upper left corner's Y coordinate
ro: Stabilește coordonata Y a colțului din stânga sus al zonei de conținut

en: Sets the content area's width
ro: Stabilește lățimea zonei de conținut

en: Sets the content area's height
ro: Stabilește înălțimea zonei de conținut

en: Set this content area to be the text type
ro: Stabilește această zonă de conținut pentru a fi tipul textului

en: _Image
ro: _Imagine

en: Set this content area to be the image type
ro: Stabilește această zonă de conținut pentru a fi tipul imaginii

en: Type
ro: Tip

en: Clip
ro: Decupaj

en: Bounds
ro: Limite

en: _Width:
ro: _Lățime:

en: Hei_ght:
ro: Î_nălțime:

en: Left
ro: Stânga

en: Set text to be left aligned
ro: Stabilește alinierea textului la stânga

en: Center
ro: Centru

en: Set text to be centered
ro: Stabilește ca textul să fie centrat

en: Right
ro: Dreapta

en: Set text to be right aligned
ro: Stabilește textul să fie aliniat la dreapta

en: Fill
ro: Umple

en: Set text to be fill its area
ro: Stabilește ca textul sa umple zona sa

en: Perform OCR on this content area using the selected OCR engine.
ro: Execută OCR pe această zonă de conținut utilizând motorul OCR selectat.

en: OCR engine to recognize this content area
ro: Motor OCR pentru recunoașterea acestei zone de conținut

note: Text Properties
en: Text Properties
ro: Proprietățile textului

en: Align
ro: Aliniere

en: Spacing
ro: Spațiere

en: Set the text's letter spacing
ro: Stabilește spațierea literelor textului

en: Set the text's line spacing
ro: Stabilește spațierea liniilor textului

en: _Line:
ro: _Linie:

en: L_etter:
ro: Lit_eră:

en: Sty_le
ro: Sti_l

en: Angle
ro: Unghi

en: Mis_c
ro: _Diverse

en: Language
ro: Limbă

en: OCR engine to recogni_ze this area:
ro: Motor OCR pentru recunoașterea acestei _zone:

en: Detect
ro: Detectează

en: Angle:
ro: Unghi:

en: Save File
ro: Salvează fișierul

en: Open File
ro: Deschide un fișier

en: Open Folder
ro: Deschide un dosar

en: Pages to export
ro: Pagini de exportat

en: All
ro: Toate

en: Current
ro: Curent

en: Choose the format
ro: Alegeți formatul

en: Page size
ro: Dimensiune pagină

en: Custom…
ro: Personalizat…

en: _Height:
ro: Î_nălțime:

en: Affected pages
ro: Pagini afectate

en: C_urrent
ro: C_urent

en: _All
ro: To_ate

en: Preview
ro: Previzualizare

en: _Preview
ro: _Previzualizare

en: Performing Unpaper
ro: Se execută Unpaper

en: Performing unpaper. Please wait…
ro: Se execută Unpaper. Așteptați…

en: Noise Filter Intensity
ro: Intensitatea filtrului de zgomot

en: Default
ro: Implicit

en: None
ro: Niciunul

en: Gray Filter Size
ro: Dimensiunea filtrului gri

en: Custom
ro: Personalizat

en: Black Filter
ro: Filtrul negru

en: Use
ro: Utilizează

en: Extra Options
ro: Opțiuni suplimentare

en: Unpaper's command line arguments
ro: Argumentele liniei de comandă pentru Unpaper

en: Unpaper Preferences
ro: Preferințe Unpaper

en: An error occurred!
ro: S-a produs o eroare!

en: Cancelled
ro: Anulat

en: Preferences
ro: Preferințe

en: _General
ro: _Generale

en: _Recognition
ro: _Recunoaștere

en: Select boxes' colors
ro: Selectează culorile cutiilor

en: Te_xt areas' fill color
ro: Culoarea de umplere a zonelor de te_xt

en: Text areas' _stroke color
ro: Culoarea marginilor _zonelor de text

en: _Image areas' fill color
ro: Culoarea de umplere a zonelor de _imagine

en: Path to unpaper
ro: Calea spre unpaper

en: Choose
ro: Alege

en: OCR Engines
ro: Motoare OCR

en: The engine that should be used when performing the automatic recognition.
ro: Motorul care ar trebui utilizat la executarea recunoașterii automate.

en: Favorite _engine:
ro: Motor pr_eferat:

en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

en: A_utomatic
ro: A_utomat

en: Cu_stom
ro: Per_sonalizat

en: The window size is the detection algorithm's subdivision areas' size.
ro: Dimensiunea ferestrei este dimensiunea zonelor de subdiviziune a algoritmului de detectare.

en: Columns Detection
ro: Detectarea coloanelor

en: _Improve columns detection
ro: Î_mbunătățește detectarea coloanelor

en: Use a post-detection algorithm to improve the detection of columns
ro: Utilizează un algoritm de post-detecție pentru a îmbunătăți detectarea de coloane

en: _Automatic
ro: _Automat

en: Custo_m
ro: Persona_lizat

en: The columns' minimum width in pixels
ro: Lățimea minimă în pixeli a coloanelor

en: Minimum width that a column should have:
ro: Lățimea minimă pe care o coloană ar trebui să o aibă:

en: Recognized Text
ro: Text recunoscut

en: _Fix line breaks and hyphenization
ro: _Repară întreruperile de linie și despărțirile în silabe

en: Removes single line breaks and hyphenization from text generated by OCR engines
ro: Elimină întreruperile de linie și despărțirile în silabe din textul generat de motoarele OCR

en: A_djust content areas' bounds
ro: A_justează limitele zonelor de conținut

en: Use a post-detection algorithm to shorten the contents areas' margins
ro: Folosește un algoritm de post-detecție pentru scurtarea marginilor zonelor de conținut

en: The maximum size for the content areas' margins in pixels
ro: Mărimea maximă în pixeli pentru marginile zonelor de conținut

en: Maximum size that the content areas' margins should have:
ro: Mărimea maximă pe care zonele de conținut ar trebui sa o aibă:

en: Image Pre-processing
ro: Pre-procesarea imaginii

en: Des_kew images
ro: Înd_reaptă imaginile

en: Tries to straighten the images before they are added
ro: Încearcă să îndrepte imaginile înainte să fie adăugate

en: _Unpaper images
ro: Rulează _Unpaper peste imagini

en: Cleans the image using the Unpaper pre-processor
ro: Curăță imaginea folosind preprocesorul Unpaper

en: Unpaper _Preferences
ro: _Preferințe Unpaper

en: The language may affect how the OCR engines work.
    If an engine is set to support languages but does not support the one chosen, it may result in blank text.
    You can choose "No Language" to prevent this.
ro: Limba poate afecta cum funcționează motoarele OCR.
    Dacă un motor este stabilit pentru a suporta limbile dar nu suportă pe cea aleasă, acest lucru poate rezulta în text gol.
    Puteți alege „Nicio limbă” pentru a preveni acest lucru.

en: Default _language:
ro: _Limbă implicită:

en: Engines to be added
ro: Motoarele de adăugat

en: Engine
ro: Motor

en: De_tect
ro: De_tectează

en: Are you sure you want to delete this engine?
ro: Sigur doriți ștergerea acestui motor?

en: %s engine
ro: motorul %s

en: _Name:
ro: _Nume:

en: Engine name
ro: Numele motorului

en: _Image format:
ro: Formatul _imaginii:

en: The required image format
ro: Formatul necesar al imaginii

en: _Failure string:
ro: Te_xt de eroare:

en: The failure string or character that this engine uses
ro: Șirul de text sau caracterul de eroare folosit de acest motor

en: Engine _path:
ro: _Calea motorului:

en: The path to the engine program
ro: Calea către programul motorului

en: Engine _arguments:
ro: _Argumentele motorului:

en: Arguments: use $IMAGE for image and $FILE if it writes to a file
ro: Argumente: folosiți $IMAGE pentru imagine și $FILE dacă motorul scrie într-un fișier

en: Engine _language argument:
ro: Argument de _limbaj al motorului:

en: The language argument in case this engine uses it (for example "-l"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
ro: Argumentul limbă în cazul în care acest motor o utilizează (de exemplu „-l”). Pentru ca acest lucru să funcționeze, argumentele motorului ar trebui să aibă cuvântul cheie $LANG.

en: Engine lan_guages:
ro: _Limbi motor:

en: The languages this engine supports. This should be given as pairs of the language in the ISO 639-1 and the engine's corresponding language (for example "en:eng,pt:por,es:esp"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
ro: Limbele pe care le suportă acest motor. Acest lucru ar trebui să fie dat ca perechi ale limbei în ISO 639-1 și limba corespunzătoare motorului (de exemplu „en:eng,pt:por,es:esp”). Pentru ca acest lucru să funcționeze, argumentele motorului ar trebui să aibă cuvântul cheie $LANG.

en: Error setting the new engine; please check your engine settings.
ro: Eroare la configurarea noului motor; verificați configurările motorului.

en: Warning
ro: Avertisment
