ocrfeeder master - en to tr translation catalogue (266 entries)

en: The complete OCR suite.
tr: Tam OCR takımı.

en: OCR;Optical Character Recognition;CuneiForm;GOCR;Ocrad;Tesseract;Document Recognition;Scanner;Scanning;
tr: OCR;Optical Karakter Tanıma;CuneiForm;GOCR;Ocrad;Tesseract;Belge Tanıma;Tarayıcı;Tarama;

en: The complete OCR suite
tr: Tam OCR takımı

en: Content Areas
tr: İçerik Alanları

en: Unpaper Image Processor
tr: Unpaper Görüntü İşleyici

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi

en: Bug Fixes:
tr: Hata Düzeltmeler:

en: Improvements:
tr: İyileştirmeler:

en: The main window is now bigger
tr: Ana pencere artık daha büyük

en: New Features:
tr: Yeni Özellikler:

en: New and Updated Translations:
tr: Yeni ve Güncellenmiş Çeviriler:

en: Misspelled word:
tr: Hatalı yazılmış sözcük:

en: Change _to:
tr: _Şununla değiştir:

en: _Suggestions:
tr: _Öneriler:

en: Cha_nge
tr: Değ_iştir

en: Ignore _All
tr: _Tümünü Yoksay

en: Change A_ll
tr: T_ümünü Değiştir

en: _Ignore
tr: _Yoksay

en: Language:
tr: Dil:

en: <b>Language</b>
tr: <b>Dil</b>

en: A problem occurred while trying to open the image:
     %s
    Ensure the image exists or try converting it to another format.
tr: Görüntü açılmaya çalışılırken bir sorun oluştu:
     %s
    Görüntünün varolduğundan emin olun ya da başka bir biçime dönüştürmeyi deneyin.

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Images
tr: Görüntüler

en: Obtaining scanners
tr: Tarayıcılar bulunuyor

en: Please wait…
tr: Lütfen bekleyin…

en: Scanning
tr: Taranıyor

en: No scanner devices were found
tr: Tarayıcı aygıt bulunamadı

en: Error
tr: Hata

en: Error scanning page
tr: Sayfa taranırken hata

en: Loading PDF
tr: PDF yükleniyor

en: Export pages
tr: Sayfaları dışa aktar

en: Are you sure you want to delete the current image?
tr: Mevcut görüntüyü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to clear the project?
tr: Projeyi temizlemek istediğinizden emin misiniz?

en: No OCR engines available
tr: Kullanılabilir OCR motoru yok

en: No OCR engines were found in the system.
    Please make sure you have OCR engines installed and available.
tr: Sistemde OCR motoru bulunamadı.
    Lütfen kurulu ve kullanılabilir OCR motoru olduğundan emin olun.

en: _Open OCR Engines Manager Dialog
tr: OCR Motoru Yönetim Penceresini _Aç

en: _Keep Current Configuration
tr: Mevcut Yapılandırmayı _Koru

en: The following OCR engines' arguments might need to be updated but it appears you have changed their default configuration so they need to be updated manually:
      <b>%(engines)s</b>
    
    If you do not want to keep your changes you can just remove the current configuration and have your OCR engines detected again.
tr: Aşağıdaki OCR motorlarının değişkenlerinin değiştirilmesi gerekebilir fakat öntanımlı yapılandırmaları değiştirilmiş görünüyor bu yüzden elle güncelleme gerektiriyor:
      <b>%(engines)s</b>
    
    Eğer değişikliklerinizi tutmak istemezseniz sadece şu anki yapılandırmayı kaldırabilir ve OCR motorlarınızı yeniden belirleyebilirsiniz.

en: The project hasn't been saved.
tr: Proje kaydedilemedi.

en: Do you want to save it before closing?
tr: Kapatmadan önce kaydetmek istiyor musunuz?

en: Close anyway
tr: Yine de kapat

en: Selectable areas
tr: Seçilebilir alanlar

en: Preparing image
tr: Görüntü hazırlanıyor

en: Preparing image %(current_index)s/%(total)s
tr: Görüntü hazırlanıyor %(current_index)s/%(total)s

en: Deskewing image
tr: Görüntü eğriliği düzeltiliyor

en: No images added
tr: Hiç görüntü eklenemedi

en: Zoom: %s %%
tr: Büyüt: %s %%

en: Resolution: %.2f x %.2f
tr: Çözünürlük: %.2f x %.2f

en: Page size: %i x %i
tr: Sayfa boyutu: %i x %i

en: There are changes that may be overwritten by the new recognition.
    
    Do you want to continue?
tr: Yeni tanımlamalara göre üzerine yazılabilir değişiklikler var.
    
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Recognizing Page
tr: Sayfa Tanıma

en: Recognizing Document
tr: Belge Tanıma

en: Recognizing page %(page_number)s/%(total_pages)s. Please wait…
tr: Sayfa %(page_number)s/%(total_pages)s tanınıyor. Lütfen bekleyin…

en: Export to %(format_name)s
tr: %(format_name)s dışarı aktar

en: What kind of PDF document do you wish?
tr: Ne tür PDF belgesi istiyorsunuz?

en: From scratch
tr: En baştan

en: Creates a new PDF from scratch.
tr: Baştan yeni bir PDF oluşturur.

en: Searchable PDF
tr: Aranabilir PDF

en: Creates a PDF based on the images but with searchable text.
tr: Aranabilir metin ile görüntü tabanlı PDF oluşturur.

en: OCRFeeder Projects
tr: OCRFeeder Projeleri

en: <b>A file named "%(name)s" already exists. Do you want to replace it?</b>
    
    The file exists in "%(dir)s". Replacing it will overwrite its contents.
tr: <b>"%(name)s" olarak adlandırılmış bir dosya zaten var. Bununla yer değiştirmek ister misiniz?</b>
    
    Dosya "%(dir)s" içinde var. Yer değiştirme işlemi içeriğinin üzerine yazacak.

en: Replace
tr: Değiştir

en: Pages
tr: Sayfalar

en: _File
tr: _Dosya

en: _Quit
tr: _Çık

en: Exit the program
tr: Programdan çık

en: _Open
tr: _Aç

en: Open project
tr: Proje aç

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save project
tr: Proje kaydet

en: _Save As…
tr: Farklı _Kaydet…

en: Save project with a chosen name
tr: Seçilen bir ad ile proje kaydet

en: _Add Image
tr: Görüntü _Ekle

en: Add another image
tr: Başka görüntü ekle

en: Add _Folder
tr: _Klasör Ekle

en: Add all images in a folder
tr: Bütün görüntüleri bir klasöre ekle

en: Append Project
tr: Proje Ekle

en: Load a project and append it to the current one
tr: Bir proje yükle ve mevcut olana ekle

en: _Import PDF
tr: PDF _İçe Aktar

en: Import PDF
tr: PDF İçe Aktar

en: _Export…
tr: _Dışa Aktar…

en: Export to a chosen format
tr: Seçilen biçime dışa aktar

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Edit Page
tr: Sayfayı _Düzenle

en: Edit page settings
tr: Sayfa ayarlarını düzenle

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: Configure the application
tr: Uygulamayı yapılandır

en: _Delete Page
tr: Sayfayı _Sil

en: Delete current page
tr: Mevcut sayfayı sil

en: Move Page Do_wn
tr: Sayfayı Aş_ağı Taşı

en: Move page down
tr: Sayfayı aşağı taşı

en: Move Page Up
tr: Sayfayı Yukarı Taşı

en: Move page up
tr: Sayfayı yukarı taşı

en: Select Next Page
tr: Sonraki Sayfayı Seç

en: Select next page
tr: Sonraki sayfayı seç

en: Select Previous Page
tr: Önceki Sayfayı Seç

en: Select previous page
tr: Önceki sayfayı seç

en: _Clear Project
tr: Proje _Temizle

en: Delete all images
tr: Bütün görüntüleri sil

en: _View
tr: _Görünüm

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Best Fit
tr: En Uygun

en: Normal Size
tr: Normal Boyut

en: _Document
tr: _Belge

en: _Tools
tr: _Araçlar

en: _OCR Engines
tr: _OCR Motorları

en: Manage OCR engines
tr: OCR motorlarını yönet

en: Process image with unpaper
tr: Unpaper ile görüntü işle

en: Image Des_kewer
tr: Görüntü Eğriliği_Düzelticisi

en: Tries to straighten the image
tr: Görüntü düzeltme denemeleri

en: _Help
tr: _Yardım

en: Help contents
tr: Yardım içerikleri

en: _About
tr: _Hakkında

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: _Recognize Document
tr: Belge _Tanı

en: Automatically detect and recognize all pages
tr: Bütün sayfaları otomatik algıla ve tanı

en: R_ecognize Page
tr: Sayfa T_anı

en: Automatically detect and recognize the current page
tr: Mevcut sayfayı otomatik algıla ve tanı

en: Recognize _Selected Areas
tr: _Seçilen Alanları Tanı

en: Recognize Selected Areas
tr: Seçilen Alanları Tanı

en: Select _All Areas
tr: _Bütün Alanları Seç

en: Select all content areas
tr: Tüm içerik alanlarını seç

en: Select _Previous Area
tr: _Önceki Alanı Seç

en: Select the previous area from the content areas
tr: İçerik alanlarından önceki alanı seç

en: Select _Next Area
tr: _Sonraki Alanı Seç

en: Select the next area from the content areas
tr: İçerik alanlarından sonraki alanı seç

en: Delete Selected Areas
tr: Seçilen Alanları Sil

en: Deletes all the currently selected content areas
tr: Şuanda seçilen tüm içerik alanlarını siler

en: _Generate ODT
tr: ODT _Oluştur

en: Export to ODT
tr: ODT olarak dışa aktar

en: Import Page From S_canner
tr: T_arayıcıdan Sayfa İçe Aktar

en: Import From Scanner
tr: Tarayıcıdan İçe Aktar

en: _Copy to Clipboard
tr: Panoya _Kopyala

en: Copy recognized text to clipboard
tr: Tanınan metni geçici taşıma panosuna kopyala

en: Spell_checker
tr: Yazım_denetleyicisi

en: Spell Check Recognized Text
tr: Tanınan Metin Yazım Denetimi

en: No language
tr: Dil yok

en: Area editor
tr: Alan düzenleyici

en: Sets the content area's upper left corner's X coordinate
tr: İçerik alanlarının üst sol köşesinin X koordinatını ayarlar

en: Sets the content area's upper left corner's Y coordinate
tr: İçerik alanlarının üst sol köşesinin Y koordinatını ayarlar

en: Sets the content area's width
tr: İçerik alanlarının genişliğini ayarlar

en: Sets the content area's height
tr: İçerik alanlarının yüksekliğini ayarlar

en: _Text
tr: _Metin

en: Set this content area to be the text type
tr: Bu içerik alanını metin türü olarak ayarla

en: _Image
tr: _Görüntü

en: Set this content area to be the image type
tr: Bu içerik alanını görüntü türü olarak ayarla

en: Type
tr: Tür

en: Clip
tr: Kırp

en: Bounds
tr: Sınır Çizgileri

en: _Width:
tr: _Genişlik:

en: Hei_ght:
tr: Yük_seklik:

en: Left
tr: Sol

en: Set text to be left aligned
tr: Metni sola hizalanmış şekilde ayarla

en: Center
tr: Orta

en: Set text to be centered
tr: Metni ortalanmış şekilde ayarla

en: Right
tr: Sağ

en: Set text to be right aligned
tr: Metni sağa hizalanmış şekilde ayarla

en: Fill
tr: Doldur

en: Set text to be fill its area
tr: Metin alanını doldurmak için ayarla

en: Perform OCR on this content area using the selected OCR engine.
tr: Seçilen OCR motorunu kullanarak bu içerik alanında OCR gerçekleştir.

en: OCR engine to recognize this content area
tr: İçerik alanını tanımak için OCR motoru

note: Text Properties
en: Text Properties
tr: Metin Özellikleri

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Align
tr: Hizala

en: Spacing
tr: Aralık

en: Set the text's letter spacing
tr: Metnin harf aralığını ayarla

en: Set the text's line spacing
tr: Metnin satır aralığını ayarla

en: _Line:
tr: _Satır:

en: L_etter:
tr: H_arf:

en: Sty_le
tr: Biç_em

en: Angle
tr: Köşe

en: Mis_c
tr: Diğe_r

en: Language
tr: Dil

en: OCR engine to recogni_ze this area:
tr: Bu alanı tanım_ak için OCR motoru:

en: Detect
tr: Algıla

en: Angle:
tr: Köşe:

en: Save File
tr: Dosya Kaydet

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open Folder
tr: Klasör Aç

en: Pages to export
tr: Dışa aktarın için sayfalar

en: All
tr: Bütün

en: Current
tr: Şu anda

en: Choose the format
tr: Biçim seçiniz

en: Page size
tr: Sayfa boyutu

en: Custom…
tr: Özel…

en: _Height:
tr: _Yükseklik

en: Affected pages
tr: Etkilenen sayfalar

en: C_urrent
tr: Ş_uanki

en: _All
tr: _Bütün

en: Preview
tr: Önizleme

en: _Preview
tr: _Önizleme

en: Performing Unpaper
tr: Unpaper İşlemi Gerçekleştirme

en: Performing unpaper. Please wait…
tr: Unpaper işlemi gerçekleştiriliyor. Lütfen bekleyiniz…

en: Noise Filter Intensity
tr: Gürültü Filtresi Yoğunluğu

en: Default
tr: Öntanımlı

en: None
tr: Hiçbiri

en: Gray Filter Size
tr: Gri Süzgeç Boyutu

en: Custom
tr: Özel

en: Black Filter
tr: Siyah Filtre

en: Use
tr: Kullan

en: Extra Options
tr: Ek Seçenekler

en: Unpaper's command line arguments
tr: Unpaper komut satırı değişkenleri

en: Unpaper Preferences
tr: Unpaper Tercihleri

en: An error occurred!
tr: Bir hata oluştu!

en: Cancelled
tr: İptal Edildi

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _General
tr: _Genel

en: _Recognition
tr: _Tanıma

en: Select boxes' colors
tr: Kutuların renklerini seç

en: Te_xt areas' fill color
tr: Me_tin alanlarının dolgu rengi

en: Text areas' _stroke color
tr: Metin alanının _çizgi rengi

en: _Image areas' fill color
tr: _Görüntü alanlarının dolgu rengi

en: Path to unpaper
tr: Unpaper yolu

en: Choose
tr: Seç

en: OCR Engines
tr: OCR Motoru

en: The engine that should be used when performing the automatic recognition.
tr: Otomatik tanıma gerçekleştirilirken motor kullanılması gerekir.

en: Favorite _engine:
tr: Sık kullanılan _motor:

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: A_utomatic
tr: O_tomatik

en: Cu_stom
tr: Öz_el

en: The window size is the detection algorithm's subdivision areas' size.
tr: Algılama algoritmasının alt alanlarının boyutu pencere boyutudur.

en: Columns Detection
tr: Sütun Algılama

en: _Improve columns detection
tr: Sütun algılamayı _geliştir

en: Use a post-detection algorithm to improve the detection of columns
tr: Sütunların algılanmasını geliştirmek için bir algı-sonrası algoritması kullan

en: _Automatic
tr: _Otomatik

en: Custo_m
tr: Öze_l

en: The columns' minimum width in pixels
tr: Piksel sütunların asgari genişliği

en: Minimum width that a column should have:
tr: Bir sütunun olması gereken asgari genişliği:

en: Recognized Text
tr: Tanınan Metin

en: _Fix line breaks and hyphenization
tr: Satır sonları ve bölmesini _düzelt

en: Removes single line breaks and hyphenization from text generated by OCR engines
tr: OCR motoru tarafından oluşturulan metinden tek satır sonları ve bölmesini kaldırır

en: A_djust content areas' bounds
tr: İçerik alanlarının sınırlarını a_yarla

en: Use a post-detection algorithm to shorten the contents areas' margins
tr: İçerik alanlarının kenar boşluklarını kısaltmak için algılama-sonrası algoritması kullan

en: The maximum size for the content areas' margins in pixels
tr: İçerik alanlarının kenar boşluklarının piksel olarak azami boyutu

en: Maximum size that the content areas' margins should have:
tr: İçerik alanlarının olması gereken kenar boşlukları azami boyutu:

en: Image Pre-processing
tr: Görüntü ön işleme

en: Des_kew images
tr: Görüntü eğriliğini _düzelt

en: Tries to straighten the images before they are added
tr: Eklemeden önce görüntüleri düzeltmek için dener

en: _Unpaper images
tr: Görüntülere _Unpaper işlemi uygula

en: Cleans the image using the Unpaper pre-processor
tr: Unpaper ön-işleyici kullanarak görüntü temizler

en: Unpaper _Preferences
tr: Unpaper _Tercihleri

en: The language may affect how the OCR engines work.
    If an engine is set to support languages but does not support the one chosen, it may result in blank text.
    You can choose "No Language" to prevent this.
tr: Dil OCR motorunun nasıl çalışacağını etkileyebilir.
    Eğer motor destek dillerine ayarlandıysa ve seçilen dil desteklenmiyorsa, sonuç boş metin olabilir.
    Bu durumdan kurtulmak için "Dil Yok" seçebilirsiniz.

en: Default _language:
tr: Öntanımlı _dil:

en: Engines to be added
tr: Eklenecek motorlar

en: Include
tr: Ekle

en: Engine
tr: Motor

en: De_tect
tr: AL_gıla

en: Are you sure you want to delete this engine?
tr: Motoru silmek istediğinizden emin misiniz?

en: %s engine
tr: %s motor

en: _Name:
tr: _Ad:

en: Engine name
tr: Motor adı

en: _Image format:
tr: _Görüntü biçimi:

en: The required image format
tr: İstenen görüntü biçimi

en: _Failure string:
tr: _Hata dizgesi:

en: The failure string or character that this engine uses
tr: Bu motorun kullandığı hata dizgesi ya da karakter

en: Engine _path:
tr: Motor _yolu:

en: The path to the engine program
tr: Motor programı yolu

en: Engine _arguments:
tr: Motor _değişkenleri:

en: Arguments: use $IMAGE for image and $FILE if it writes to a file
tr: Değişkenler: görüntü için $IMAGE, eğer bir dosyaya yazarsanız $FILE kullanın

en: Engine _language argument:
tr: Motor _dil değişkeni:

en: The language argument in case this engine uses it (for example "-l"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
tr: Bu motorun (örneğin "-l" için) kullandığı durumdaki dil değişkeni.Çalışması için sırayla, motorun değişkenleri $LANG anahtar kelimesine sahip olmalıdır.

en: Engine lan_guages:
tr: Motor dil_leri:

en: The languages this engine supports. This should be given as pairs of the language in the ISO 639-1 and the engine's corresponding language (for example "en:eng,pt:por,es:esp"). In order for it to work, the engine's arguments should have the $LANG keyword.
tr: Diller bu motoru destekler. Bu ISO 639-1 ve motorun uyumlu olduğu dil çiftleri olarak verilmelidir (örneğin "en:eng,pt:por,es:esp"). Çalışması için sırayla, motorun değişkenleri $LANG anahtar kelimesini sahip olmalıdır.

en: Error setting the new engine; please check your engine settings.
tr: Yeni motor ayarlarında hata; lütfen motor ayarlarınızı kontrol edin.

en: Warning
tr: Uyarı
