octavia-dashboard VERSION - en to ja translation catalogue (392 entries)

en: A new health monitor is being created.
ja: 新しいヘルスモニターは作成中です。

en: A new l7 policy is being created.
ja: 新しい L7 ポリシーは作成中です。

en: A new listener is being created.
ja: 新しいリスナーは作成中です。

en: A new load balancer is being created.
ja: 新しいロードバランサーは作成中です。

en: A new pool is being created.
ja: 新しいプールは作成中です。

en: A pool represents a group of members over which the load balancing will be applied.
ja: プールは負荷分散が適用されるメンバーのグループを表します。

en: APP_COOKIE: Session persistence based on application cookie.
ja: アプリケーションクッキー: アプリケーションクッキーに基づくセッション永続性

en: Action
ja: アクション

en: Action:
ja: アクション:

en: Active
ja: 稼働中

en: Add
ja: 追加

en: Add external member
ja: メンバーの追加

en: Add members to the load balancer pool.
ja: ロードバランサーにメンバーを追加します。

en: Add/Remove Members
ja: メンバーの追加/削除

en: Add/Remove Pool Members
ja: プールメンバーの追加・削除

en: Additional headers insertion into HTTP header,
      only "X-Forwarded-For", "X-Forwarded-Port" and "X-Forwarded-Proto" are supported.
ja: HTTP ヘッダーへの追加ヘッダー挿入で、
    "X-Forwarded-For"、"X-Forwarded-Port"、および "X-Forwarded-Proto" のみがサポートされています。

en: Admin State Up
ja: 管理状態有効

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: Algorithm:
ja: アルゴリズム:

en: Allocated Members
ja: 割り当て済みのメンバー

en: An L7 Policy is a collection of L7 rules associated with a Listener, and which may also have an association to a back-end pool
ja: L7 ポリシーは、リスナーに関連付けられた L7 ルールのコレクションで、バックエンドプールに関連付けられている場合もあります。

en: An L7 Rule is a single, simple logical test which returns either true or
    false.
ja: L7 ルールは、単一の簡単な論理テストで、
    true または false が返されます。

en: An alternate IP address used for health monitoring a backend member.
      Default is null which monitors the member address.
ja: バックエンドメンバーのヘルスモニタリングに使用する代替の IP アドレス。
    デフォルトは null で、メンバーのアドレスをモニターします。

en: An alternate protocol port used for health monitoring a backend member.
      Default is null which monitors the member protocol port.
ja: バックエンドメンバーのヘルスモニタリングに使用する代替のプロトコルポート。
    デフォルトは null で、メンバーのプロトコルポートをモニターします。

en: An error occurred. Please try again later.
ja: エラーが発生しました。後からもう一度お試しください。

en: Associate
ja: 割り当て

en: Associate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て

en: Associate Floating IP Address
ja: Floating IP アドレス の割り当て

en: Associating floating IP with load balancer.
ja: ロードバランサーの Floating IP アドレスの割り当て

en: Available Instances
ja: 有効なインスタンス

en: Backend member connection timeout in milliseconds. Default: 5000.
ja: バックエンドメンバーの接続タイムアウト (ミリ秒)。デフォルト: 5000

en: Backend member inactivity timeout in milliseconds. Default: 50000.
ja: バックエンドメンバーの非アクティブタイムアウト (ミリ秒)。デフォルト: 50000

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup:
ja: バックアップ:

en: CONTAINS: String contains.
ja: CONTAINS: 文字列を含む

en: COOKIE: The rule looks for a cookie named by the key parameter and
          compares it against the value parameter in the rule.
ja: クッキー: ルールは、key パラメーターで命名されたクッキーを探して、
          ルール内の value パラメーターと比較します。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Certificate Name
ja: 証明書名

en: Client Data Timeout
ja: クライアントデータタイムアウト

en: Client Data Timeout:
ja: クライアントデータタイムアウト:

en: Compare Type
ja: 比較の種別

en: Compare Type:
ja: 比較の種別:

en: Confirm Delete Health Monitor | Confirm Delete Health Monitors
ja[0]: ヘルスモニターの削除の確認

en: Confirm Delete L7 Policy | Confirm Delete L7 Policies
ja[0]: L7 ポリシーの削除の確認

en: Confirm Delete L7 Rule | Confirm Delete L7 Rules
ja[0]: L7 ルールの削除の確認

en: Confirm Delete Listener | Confirm Delete Listeners
ja[0]: リスナーの削除の確認

en: Confirm Delete Load Balancer | Confirm Delete Load Balancers
ja[0]: ロードバランサーの削除の確認

en: Confirm Delete Member | Confirm Delete Members
ja[0]: メンバーの削除の確認

en: Confirm Delete Pool | Confirm Delete Pools
ja[0]: プールの削除の確認

en: Confirm Disassociate Floating IP Address
ja: Floating IP アドレスの割り当て解除の確認

en: Connection Limit
ja: 最大接続数

en: Connection Limit:
ja: 最大接続数:

en: Contains
ja: 含む

en: Cookie
ja: クッキー

en: Cookie Name
ja: クッキー名

en: Create Health Monitor
ja: ヘルスモニターの作成

en: Create L7 Policy
ja: L7 ポリシーの作成

en: Create L7 Rule
ja: L7 ルールの作成

en: Create Listener
ja: リスナーの作成

en: Create Load Balancer
ja: ロードバランサーの作成

en: Create Pool
ja: プールの作成

en: Created At
ja: 作成時刻

en: Default Pool ID
ja: デフォルトプール ID

en: Default Pool ID:
ja: デフォルトプール ID:

en: Default TLS Container Ref
ja: デフォルトの TLS コンテナー参照

en: Degraded
ja: 縮退中

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay (sec)
ja: 遅延 (秒)

en: Delay:
ja: 遅延:

en: Delete Health Monitor | Delete Health Monitors
ja[0]: ヘルスモニターの削除

en: Delete Health Monitors
ja: ヘルスモニターの削除

en: Delete L7 Policies
ja: L7 ポリシーの削除

en: Delete L7 Policy | Delete L7 Policies
ja[0]: L7 ポリシーの削除

en: Delete L7 Rule | Delete L7 Rules
ja[0]: L7 ルールの削除

en: Delete L7 Rules
ja: L7 ルールの削除

en: Delete Listener | Delete Listeners
ja[0]: リスナーの削除

en: Delete Listeners
ja: リスナーの削除

en: Delete Load Balancer | Delete Load Balancers
ja[0]: ロードバランサーの削除

en: Delete Load Balancers
ja: ロードバランサーの削除

en: Delete Member | Delete Members
ja[0]: メンバーの削除

en: Delete Members
ja: メンバーの削除

en: Delete Pool | Delete Pools
ja[0]: プールの削除

en: Delete Pools
ja: プールの削除

en: Deleted Health Monitor: %s. | Deleted Health Monitors: %s.
ja[0]: ヘルスモニター %s を削除しました。

en: Deleted L7 Policy: %s. | Deleted L7 Policies: %s.
ja[0]: L7 ポリシー %s を削除しました。

en: Deleted L7 Rule: %s. | Deleted L7 Rules: %s.
ja[0]: L7 ルール %s を削除しました。

en: Deleted Listener: %s. | Deleted Listeners: %s.
ja[0]: リスナー %s を削除しました。

en: Deleted Load Balancer: %s. | Deleted Load Balancers: %s.
ja[0]: ロードバランサー %s を削除しました。

en: Deleted Member: %s. | Deleted Members: %s.
ja[0]: メンバー %s を削除しました。

en: Deleted Pool: %s. | Deleted Pools: %s.
ja[0]: プール %s を削除しました。

en: Description
ja: 説明

en: Disassociate
ja: 割り当て解除

en: Disassociate Floating IP
ja: Floating IP の割り当て解除

en: Disassociated floating IP address from load balancer: %s.
ja: ロードバランサー %s から Floating IP アドレスの割り当てを解除しました。

en: ENDS_WITH: String ends with.
ja: ENDS_WITH: 文字列で終わる

en: EQUAL_TO: String is equal to.
ja: EQUAL_TO: 文字列に等しい

en: Each port that listens for traffic on a particular load balancer is configured separately and
      tied to the load balancer. Multiple listeners can be associated with the same load balancer but
      each must use a unique port.
ja: あるロードバランサーでトラフィックをリッスンするポート番号は、個別に設定して、ロードバランサーに関連付けできます。
      同じロードバランサーに複数のリスナーを関連付けできますが、
      それぞれが一意のポートを使用しなければいけません。

en: Edit Health Monitor
ja: ヘルスモニターの編集

en: Edit L7 Policy
ja: L7 ポリシーの編集

en: Edit L7 Rule
ja: L7 ルールの編集

en: Edit Listener
ja: リスナーの編集

en: Edit Load Balancer
ja: ロードバランサーを編集

en: Edit Member
ja: メンバーの編集

en: Edit Pool
ja: プールの編集

en: Ends With
ja: 終了

en: Equal To
ja: 等しい

en: Error
ja: エラー

en: Expected Codes
ja: コードの期待値

en: Expected Codes:
ja: コードの期待値:

en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: FILE_TYPE: The rule compares the last portion of the URI against
          the value parameter in the rule. (eg. "txt", "jpg", etc.)
ja: ファイルタイプ: ルールは URI の最後の部分を
          ルール内の value パラメーター (例: "txt"、"jpg" など) と比較します。

en: File Type
ja: ファイルタイプ

en: Flavor
ja: フレーバー

en: Flavor Description
ja: フレーバーの説明

en: Flavor ID
ja: フレーバー ID

en: Floating IP address or pool
ja: Floating IP アドレスまたはプール

en: Floating IP addresses
ja: Floating IP アドレス

en: Floating IP pools
ja: Floating IP プール

en: Frontend client inactivity timeout in milliseconds. Default: 50000.
ja: フロントエンドクライアントの非アクティブタイムアウト (ミリ秒)。デフォルト: 50000

en: HEADER: The rule looks for a header defined in the key parameter
          and compares it against the value parameter in the rule.
ja: ヘッダー: ルールは、key パラメーターで定義されたヘッダーを探して、
          ルール内の value パラメーターと比較します。

en: HOST_NAME: The rule does a comparison between the HTTP/1.1
          hostname in the request against the value parameter in the rule.
ja: ホスト名: ルールはリクエスト内の HTTP/1.1 ホスト名を
          ルール内の value パラメーターと比較します。

en: HTTP Method
ja: HTTP メソッド

en: HTTP Method:
ja: HTTP メソッド:

en: HTTP_COOKIE: Session persistence based on http cookie.
ja: http クッキー: http クッキーに基づくセッション永続性

en: Header
ja: ヘッダー

en: Health Monitor
ja: ヘルスモニター

en: Health Monitor ID
ja: ヘルスモニター ID

en: Health Monitors
ja: ヘルスモニター

en: Host Name
ja: ホスト名

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Addresses (%(count)s)
ja: IP アドレス (%(count)s)

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: If an IP address is provided it must be a well-formed IPv4 or IPv6 address. The system will
      attempt to assign the provided IP address to the load balancer. If an IP address is not provided
      then one will be allocated for you.
ja: IP アドレスを指定する場合には、正しい形式の IPv4 または IPv6 アドレスを使用する必要があります。
      システムは、指定された IP アドレスをロードバランサーに割り当てるように試みます。IP アドレスが指定されていない場合には、
      システムによって確保されます。

en: If the listener uses the TERMINATED_HTTPS protocol, then one or more SSL certificates must
      be selected. The first certificate will be the default.
ja: リスナーが TERMINATED_HTTPS プロトコルを使用する場合には、SSL 証明書を1 つまたは複数選択する必要があります。
     最初の証明書がデフォルトとなります。

en: Inactive
ja: 非稼働

en: Insert Headers
ja: ヘッダーの挿入

en: Insert Headers:
ja: ヘッダーの挿入:

en: Invert
ja: 反転

en: Invert:
ja: 反転:

en: Is the member a backup? Backup members only receive traffic when all
      non-backup members are down.
ja: メンバーがバックアップかどうか。バックアップメンバーは、すべての非バックアップメンバーが
    ダウンしている場合にのみトラフィックを受信します。

en: Key
ja: キー

en: Key Manager API Guide: Creating a Certificate Container
ja: Key Manager API ガイド: 証明書コンテナーの作成

en: Key Manager Service Command-Line Client
ja: Key Manager サービスのコマンドラインクライアント (CLI)

en: Key:
ja: キー:

en: L7 Policies
ja: L7 ポリシー

en: L7 Policy
ja: L7 ポリシー

en: L7 Policy Details
ja: L7 ポリシーの詳細

en: L7 Rule
ja: L7 ルール

en: L7 Rule Details
ja: L7 ルールの詳細

en: L7 Rules
ja: L7 ルール

en: LEAST_CONNECTIONS: Allocates requests to the instance with the least number of active
          connections.
ja: 最小接続数: アクティブな接続数が最も少ないメンバーにリクエストを割り当てます。

en: Least Connections
ja: 最小接続数

en: Listener
ja: リスナー

en: Listener Details
ja: リスナーの詳細

en: Listener ID
ja: リスナー ID

en: Listeners
ja: リスナー

en: Load Balancer
ja: ロードバランサー

en: Load Balancer Details
ja: ロードバランサーの詳細

en: Load Balancers
ja: ロードバランサー

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Max Retries
ja: 最大試行回数

en: Max Retries Down
ja: ダウン時最大試行回数

en: Max Retries Down:
ja: ダウン時最大試行回数:

en: Max Retries:
ja: 最大試行回数:

en: Member
ja: メンバー

en: Member Connect Timeout
ja: メンバー接続タイムアウト

en: Member Connect Timeout:
ja: メンバー接続タイムアウト:

en: Member Data Timeout
ja: メンバーデータタイムアウト

en: Member Data Timeout:
ja: メンバーデータタイムアウト:

en: Members
ja: メンバー

en: Members are the actual IP addresses that will receive traffic from the load balancer. Each
      member must have a unique combination of IP address and port.
ja: メンバーは、ロードバランサーからのトラフィックを受信する実際の IP アドレスです。
    メンバーには、IP アドレスとポートの一意の組み合わせが必要です。

en: Monitor Address
ja: モニターアドレス

en: Monitor Address:
ja: モニターアドレス:

en: Monitor Details
ja: モニターの詳細

en: Monitor Port
ja: モニターポート

en: Monitor Port:
ja: モニターポート:

en: Name
ja: 名前

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network ID
ja: ネットワーク ID

en: No
ja: いいえ

en: No Monitor
ja: モニターなし

en: No available certificates
ja: 利用可能な証明書がありません

en: No available instances
ja: 有効なインスタンスがありません

en: No items to display.
ja: 表示する項目がありません

en: No matching options
ja: 一致するオプションはありません

en: No members have been allocated
ja: メンバーが割り当てられていません。

en: None
ja: なし

en: Offline
ja: オフライン

en: Online
ja: オンライン

en: Operating Status
ja: 作動状態

en: Overview
ja: 概要

en: PATH: The rule compares the path portion of the HTTP URI against
          the value parameter in the rule.
ja: パス: ルールは HTTP URI のパスの部分を
          ルール内の value パラメーターと比較します。

en: Path
ja: パス

en: Pending Create
ja: 作成待ち

en: Pending Delete
ja: 削除待ち

en: Pending Update
ja: 更新待ち

en: Please Wait
ja: お待ちください

en: Pool
ja: プール

en: Pool Details
ja: プールの詳細

en: Pool Members
ja: プールメンバー

en: Pool member has been updated.
ja: プールメンバーが更新されました。

en: Pools
ja: プール

en: Port
ja: ポート

en: Port ID
ja: ポート ID

en: Port:
ja: ポート:

en: Position
ja: 位置

en: Position:
ja: 位置:

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project ID
ja: プロジェクト ID

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol Port
ja: ポート番号

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Provide the details for the health monitor.
ja: ヘルスモニターの詳細を設定してください。

en: Provide the details for the l7 policy.
ja: L7 ポリシーの詳細を設定してください。

en: Provide the details for the l7 rule.
ja: L7 ルールの詳細を設定してください。

en: Provide the details for the listener.
ja: リスナーの詳細を設定してください。

en: Provide the details for the load balancer.
ja: ロードバランサーの詳細を設定してください。

en: Provide the details for the member.
ja: メンバーの詳細を設定してください。

en: Provide the details for the pool.
ja: プールの詳細を設定してください。

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Provisioning Status
ja: プロビジョニング状態

en: REDIRECT_TO_POOL: The request is forwarded to the back-end pool associated with the L7 policy.
ja: プールにリダイレクト: L7 ポリシーに関連付けられたバックエンドに要求が転送されます。

en: REDIRECT_TO_URL: The request is sent an HTTP redirect to the URL defined in the redirect_url parameter.
ja: URL にリダイレクト: リクエストは、redirect_url パラメーターで定義されている URL に HTTP リダイレクトされるように送信されます。

en: REGEX: Perl type regular expression matching.
ja: REGEX: Perl タイプの正規表現マッチ

en: REJECT: The request is denied with an appropriate response code, and not forwarded on to any back-end pool.
ja: 拒否: リクエストは、適切な応答コードで拒否され、どのバックエンドプールにも転送されません。

en: ROUND_ROBIN: Rotates requests evenly between multiple instances.
ja: ラウンドロビン: リクエストを複数のメンバーで順番に均等に割り当てます。

en: Redirect Pool ID
ja: リダイレクト先プール ID

en: Redirect Pool ID:
ja: リダイレクト先プール ID

en: Redirect URL
ja: リダイレクト先 URL

en: Redirect URL:
ja: リダイレクト先 URL:

en: Redirect to Pool
ja: プールにリダイレクト

en: Redirect to URL
ja: URL にリダイレクト

en: Regex
ja: 正規表現

en: Reject
ja: 拒否

en: Remove
ja: 削除

en: Requests matching this policy will be redirected to the pool with this ID. Only valid if action is REDIRECT_TO_POOL.
ja: このポリシーに適合する要求は、この ID のプールにリダイレクトされます。アクションが REDIRECT_TO_POOL (プールにリダイレクト) に指定されている場合にのみ有効です。

en: Requests matching this policy will be redirected to this URL. Only valid if action is REDIRECT_TO_URL.
ja: このポリシーに適合する要求は、この URL にリダイレクトされます。アクションが REDIRECT_TO_URL (URL にリダイレクト) に指定されている場合にのみ有効です。

en: Round Robin
ja: ラウンドロビン

en: Rules
ja: ルール

en: SNI Container Refs
ja: SNI コンテナー参照

en: SOURCE_IP: Requests from a unique source IP address are consistently directed to the same instance.
ja: 送信元 IP: 同じ送信元 IP アドレスからのリクエストは同じメンバーに転送されます。

en: SOURCE_IP: Session persistence based on source ip.
ja: 送信元 IP: 送信元 IP に基づくセッション永続性

en: SSL Certificates
ja: SSL 証明書

en: STARTS_WITH: String starts with.
ja: STARTS_WITH: 文字列で始まる

en: Select a floating IP address to associate with the load balancer or a floating IP pool in which to allocate a new floating IP address.
ja: ロードバランサを設定するためにフローティング IP アドレス、もしくは、新しいフローティング IP アドレス配置するためのフローティング IP アドレスプールを選択してください

en: Select certificates from the available certificates below
ja: 以下の一覧から証明書を選択してください

en: Select one or more SSL certificates for the listener.
ja: SSL 証明書を 1 つ以上選択してください

en: Session Persistence
ja: セッション永続性

en: Session Persistence:
ja: セッション永続性:

en: Source IP
ja: 送信元 IP

en: Starts With
ja: 開始

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet ID
ja: サブネット ID

en: Subnet:
ja: サブネット:

en: TCP Inspect Timeout
ja: TCP 検査タイムアウト

en: TCP Inspect Timeout:
ja: TCP 検査タイムアウト:

en: The Available Instances table contains existing compute instances that can be added as members
      of the pool. Use the "Add external member" button to add a member not found in the Available
      Instances table.
ja: 利用可能なインスタンスの表には、プールのメンバーとして追加可能な既存のコンピュートインスタンスが含まれます。
      利用可能なインスタンスの表にないメンバーを追加するには、
      「メンバーの追加」ボタンを使用します。

en: The HTTP method used to perform the health check.
ja: ヘルスチェックの実行に使用される HTTP メソッドです。

en: The ID of the pool used by the listener if no L7 policies match.
ja: 一致する L7 ポリシーがない場合にリスナーが使用するプールの ID

en: The IP address is not valid.
ja: IP アドレスが無効です。

en: The IP address of the member to receive traffic from the load balancer. Must be a well-formed
      IPv4 or IPv6 address.
ja: ロードバランサーからトラフィックを受信するメンバーの IP アドレス。
      正しい形式の IPv4 または IPv6 アドレスでなければいけません。

en: The L7 policy action. One of REJECT, REDIRECT_TO_URL, or REDIRECT_TO_POOL.
ja: L7 ポリシーのアクション、拒否、URL にリダイレクト、プールにリダイレクトのいずれかです。

en: The L7 rule type. One of COOKIE, FILE_TYPE, HEADER, HOST_NAME, or PATH.
ja: L7 ルールのタイプ。クッキー、ファイルタイプ、ヘッダー、ホスト名、パスのいずれか 1 つです。

en: The URL path is not valid.
ja: URL は有効ではありません。

en: The comparison type for the L7 rule. One of CONTAINS, ENDS_WITH,
      EQUAL_TO, REGEX, or STARTS_WITH.
ja: L7 ルールの比較タイプ。含む、終了、等しい、正規表現、
    または開始のいずれか 1 つです。

en: The connection limit must be a number greater than or equal to -1.
ja: 最大接続数は -1 以上の数字でなければいけません。

en: The expected HTTP status codes to get from a successful health check. Must be a single number,
      a comma separated list of numbers, or a range (two numbers separated by a hyphen).
ja: ヘルスチェックが成功した場合の HTTP ステータスコードの期待値。
      単一の値、複数の値のコンマ区切りリスト、範囲 (ハイフンで区切られた 2 つの値) のいずれかにする必要があります。

en: The expected status code is not valid.
ja: ステータスコードの期待値が有効ではありません。

en: The health check interval must be greater than or equal to the timeout.
ja: ヘルスチェックの間隔はタイムアウト値以上でなければいけません。

en: The health monitor has been updated.
ja: ヘルスモニターが更新されました。

en: The health monitor is used to determine the health of your pool members. Health checks
      routinely run against each member within the pool and the result of the health check is used
      to determine if the member receives new connections. Each pool can only have one health
      monitor.
ja: ヘルスモニターは、プールメンバーの正常性の確認に使用されます。
      ヘルスチェックは、プール内の各メンバーに対して定期的に実行され、ヘルスチェックの結果は、
      そのメンバーが新規接続を受けるかどうかの決定に使用されます。
      1 つのプールで使用できるヘルスモニターは 1 つのみです。

en: The interval between health checks. Must be greater than or equal to the timeout.
ja: ヘルスチェックの間隔はタイムアウト値以上でなければいけません。

en: The key to use for the comparison. For example, the name of the cookie
      to evaluate.
ja: 比較に使用するキー。
      例: 評価するクッキーの名前

en: The l7policy has been updated.
ja: L7 ポリシーが更新されました。

en: The l7rule has been updated.
ja: L7 ルールが更新されました。

en: The listener has been updated.
ja: リスナーが更新されました。

en: The load balancer algorithm that distributes traffic to the pool members.
ja: トラフィックをプールメンバーに分配するロードバランサーのアルゴリズム。

en: The load balancer has been updated.
ja: ロードバランサーが更新されました。

en: The load balancer occupies a neutron network port and has an IP address assigned from a subnet.
ja: ロードバランサーは neutron のネットワークポートを所有し、サブネットから割り当てられた IP アドレスを持ちます。

en: The max retry count must be a number between 1 and 10.
ja: 最大試行回数は 1～10 までとなっています。

en: The max retry down count must be a number between 1 and 10.
ja: ダウン時最大試行回数は 1 - 10 の数字でなければいけません。

en: The maximum number of connections permitted for this listener.
      Default value is -1 which represents infinite connections.
ja: このリスナーで許可する最大接続数。
      デフォルト値は -1 で、無制限の接続を表します。

en: The monitor address must be a valid IP address.
ja: モニターアドレスは有効な IP アドレスでなければいけません。

en: The monitor port must be a number between 1 and 65535.
ja: モニターポートは 1 〜 256 の数字でなければいけません。

en: The network on which to allocate the load balancer's IP address.
ja: ロードバランサーの IP アドレスを割り当てるネットワーク

en: The network which contains the IP address of the member.
ja: メンバーの IP アドレスを含むネットワーク。

en: The number of allowed connection failures before marking the member as error. Must be a
      number from 1 to 10. The default is 3.
ja: メンバーがエラーと識別されるまで許容可能な接続失敗回数。1 から 10 までの
    数字でなければいけません。デフォルトは 3 です。

en: The number of allowed connection failures before marking the member as inactive. Must be a
      number from 1 to 10.
ja: メンバーが無効になるまで許容可能な接続エラー回数。
      1 から 10 までの数字でなければいけません。

en: The pool has been updated.
ja: プールが更新されました。

en: The pool members have been updated.
ja: プールメンバーが更新されました。

en: The port must be a number between 1 and 65535.
ja: ポートは 1 ～ 65535 の数字でなければいけません。

en: The port must be unique among all listeners attached to this load balancer.
ja: ポートは、このロードバランサーにアタッチされた全リスナーの間で、一意でなければいけません。

en: The port on which the front end listens. Must be an integer from 1 to 65535.
ja: フロントエンドがリッスンするポート。1 から 65535 までの整数でなければいけません。

en: The port on which the member listens for traffic. Must be a number from 1 to 65535.
ja: メンバーがトラフィックをリッスンするポート。1 から 65535 までの数字でなければいけません。

en: The position must be a number between 1 and 2147483647.
ja: 位置は 1 〜 2147483647 の数字でなければいけません。

en: The position of this policy on the listener. Positions start at 1.
ja: リスナー上でのこのポリシーの位置。位置は 1 から開始します。

en: The protocol for which the front end listens. The TERMINATED_HTTPS protocol is only available if
      the key-manager service is enabled and you have authority to list certificate containers and
      secrets.
ja: フロントエンドがリッスンするプロトコル。TERMINATED_HTTPS プロトコルは、key-manager サービスが有効化されており、
      証明書のコンテナーとシークレットを一覧表示する権限がある場合にのみ
      利用可能です。

en: The redirect url must be a valid http or https url.
ja: リダイレクト先 URL は有効な http または https の URL でなければいけません。

en: The target of the health check HTTP request to the member. Must be a valid URL path.
ja: メンバーに対するヘルスチェックの HTTP リクエストのターゲット。有効な URL パスでなければいけません。

en: The time after which a health check times out. Must be a number greater than or equal to 0
      and less than or equal to the interval.
ja: ヘルスチェックがタイムアウトになる時間。
      0 以上の数字でなければいけません。

en: The timeout must be a number between 0 and 31536000000.
ja: タイムアウトは 0 〜 31536000000 の数字でなければいけません。

en: The timeout must be a number greater than or equal to 0.
ja: タイムアウトの値 は 0 以上でなければなりません。

en: The type of session persistence for distributing traffic to the pool members.
ja: トラフィックをプールメンバーに分配する際のセッション永続性の種別。

en: The value to use for the comparison. For example, the file type to compare.
ja: 比較に使用する値。例: 比較するファイルタイプ

en: Time, in milliseconds, to wait for additional TCP packets for content
      inspection. Default: 0.
ja: コンテンツの検査に向けて追加の TCP パケットを待つ時間 (ミリ秒)。
      デフォルト: 0

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Timeout (sec)
ja: タイムアウト (秒)

en: Timeout:
ja: タイムアウト:

en: Type
ja: 種別

en: Type:
ja: 種別:

en: URL Path
ja: URL パス

en: URL Path:
ja: URL パス:

en: Unable to create flavor profile.
ja: フレーバーのプロファイルを作成できません。

en: Unable to create flavor.
ja: フレーバーを作成できません。

en: Unable to create health monitor.
ja: ヘルスモニターを作成できません。

en: Unable to create l7 policy.
ja: L7 ポリシーを作成できません。

en: Unable to create l7 rule.
ja: L7 ルールを作成できません。

en: Unable to create listener.
ja: リスナーを作成できません。

en: Unable to create load balancer.
ja: ロードバランサーを作成できません。

en: Unable to create pool.
ja: プールを作成できません。

en: Unable to delete Health Monitor: %s. | Unable to delete Health Monitors: %s.
ja[0]: ヘルスモニターを削除できません: %s

en: Unable to delete L7 Policy: %s. | Unable to delete L7 Policies: %s.
ja[0]: L7 ポリシーを削除できません: %s

en: Unable to delete L7 Rule: %s. | Unable to delete L7 Rules: %s.
ja[0]: L7 ルールを削除できません: %s

en: Unable to delete Listener: %s. | Unable to delete Listeners: %s.
ja[0]: リスナーを削除できません: %s

en: Unable to delete Load Balancer: %s. | Unable to delete Load Balancers: %s.
ja[0]: ロードバランサーを削除できません: %s

en: Unable to delete Member: %s. | Unable to delete Members: %s.
ja[0]: メンバーを削除できません: %s

en: Unable to delete Pool: %s. | Unable to delete Pools: %s.
ja[0]: プールを削除できません: %s

en: Unable to delete flavor profile.
ja: フレーバーのプロファイルを削除できません。

en: Unable to delete flavor.
ja: フレーバーを削除できません。

en: Unable to delete health monitor.
ja: ヘルスモニターを削除できません。

en: Unable to delete l7 policy.
ja: L7 ポリシーを削除できません。

en: Unable to delete l7 rule.
ja: L7 ルールを削除できません。

en: Unable to delete listener.
ja: リスナーを削除できません。

en: Unable to delete load balancer.
ja: ロードバランサーを削除できません。

en: Unable to delete member.
ja: メンバーを削除できません。

en: Unable to delete pool.
ja: プールを削除できません。

en: Unable to disassociate floating IP address from load balancer: %s.
ja: ロードバランサー %s から Floating IP アドレスの割り当て解除ができません。

en: Unable to retrieve SSL certificates.
ja: SSL 証明書を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor profile.
ja: フレーバーのプロファイルを取得できません。

en: Unable to retrieve flavor profiles.
ja: フレーバーのプロファイル一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve flavor.
ja: フレーバーを取得できません。

en: Unable to retrieve flavors.
ja: フレーバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve health monitor.
ja: ヘルスモニターを取得できません。

en: Unable to retrieve health monitors.
ja: ヘルスモニターの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve l7 policies.
ja: L7 ポリシーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve l7 policy.
ja: L7 ポリシーを取得できません。

en: Unable to retrieve l7 rule.
ja: L7 ルールを取得できません。

en: Unable to retrieve l7 rules.
ja: L7 ルールの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve listener.
ja: リスナーを取得できません。

en: Unable to retrieve listeners.
ja: リスナーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve load balancer.
ja: ロードバランサーを取得できません。

en: Unable to retrieve load balancers.
ja: ロードバランサーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve member.
ja: メンバーを取得できません。

en: Unable to retrieve members.
ja: メンバーの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve pool.
ja: プールを取得できません。

en: Unable to retrieve pools.
ja: プールの一覧を取得できません。

en: Unable to retrieve secrets.
ja: シークレットの一覧を取得できません。

en: Unable to update flavor profile.
ja: フレーバーのプロファイルを更新できません。

en: Unable to update flavor.
ja: フレーバーを更新できません。

en: Unable to update health monitor.
ja: ヘルスモニターを更新できません。

en: Unable to update l7 policy.
ja: L7 ポリシーを更新できません。

en: Unable to update l7 rule.
ja: L7 ルールを更新できません。

en: Unable to update listener.
ja: リスナーを更新できません。

en: Unable to update load balancer.
ja: ロードバランサーを更新できません。

en: Unable to update member list.
ja: メンバーの一覧を更新できません。

en: Unable to update member.
ja: メンバーを更新できません。

en: Unable to update pool.
ja: プールを更新できません。

en: Update
ja: 更新

en: Update Health Monitor
ja: ヘルスモニターの更新

en: Update L7 Policy
ja: L7 ポリシーの更新

en: Update L7 Rule
ja: L7 ルールの更新

en: Update Listener
ja: リスナーの更新

en: Update Load Balancer
ja: ロードバランサーの更新

en: Update Member
ja: メンバーの更新

en: Update Pool
ja: プールの更新

en: Updated At
ja: 最終更新

en: Use the key-manager service to create any certificate containers before creating the listener.
        The following documentation provides information on how to create a certificate container:
ja: リスナーを作成する前に key-manager サービスを使用して証明書のコンテナーを作成します。
        以下のドキュメントには、証明書のコンテナーの作成に関する情報が記載されています。

en: Value
ja: 値

en: Value:
ja: 値:

en: Weight
ja: 重み

en: Weight:
ja: 重み:

en: When true the logic of the rule is inverted. For example, with invert
      true, equal to would become not equal to.
ja: true に設定すると、ルールの論理が逆になります。たとえば、反転を true に設定すると、
    「等しい」が「等しくない」になります。

en: Yes
ja: はい

en: You are about to disassociate the floating IP address from load balancer "%s". Please confirm.
ja: あなたはロードバランサー "%s" から Floating IP アドレスの割り当てを解除しようとしています。確認してください。

en: You have selected "%s". Deleted L7 Policy is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted L7 Policies are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除された L7 ポリシーは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted L7 Rule is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted L7 Rules are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除された L7 ルールは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted health monitor is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted health monitors are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたヘルスモニターは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted listener is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted listeners are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたリスナーは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted load balancer is not recoverable and this deletion will delete all of the sub-resources. | You have selected "%s". Deleted load balancers are not recoverable and this deletion will delete all of the sub-resources.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたロードバランサーは元に戻せません。削除することで、すべての子リソースも削除されます。

en: You have selected "%s". Deleted member is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted members are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたメンバーは元に戻せません。

en: You have selected "%s". Deleted pool is not recoverable. | You have selected "%s". Deleted pools are not recoverable.
ja[0]: "%s" を選択しました。削除されたプールは元に戻せません。
