octavia-dashboard - en to de translation catalogue (21 entries)

en: A view of all the existing Octavia load balancers.
de: Ansicht aller vorhandenen Octavia Loadbalancer

en: Adds L7 policy support to the dashboard.
de: Fügt L7 Richtlinienunterstützung zum Dashboard hinzu.

en: Adds RBAC support to the dashboard panels.
de: Fügt RBAC-Unterstützung zu den Dashboard-Paneelen hinzu.

en: All objects now allow setting the "Admin State".
de: Alle Objekte erlauben jetzt das Setzen des "Admin Status".

en: Bug Fixes
de: Fehlerkorrekturen

en: Current Series Release Notes
de: Aktuelle Serie Releasenotes

en: Known Issues
de: Bekannte Probleme

en: Listener connection limits can now be updated.
de: Listener-Verbindungen können jetzt aktualisiert werden.

en: New Features
de: Neue Funktionen

en: Octavia Dashboard Release Notes
de: Octavia Dashboard Releasenotes

en: Other Notes
de: Andere Notizen

en: Prelude
de: Einleitung

en: Python 2.7 support has been dropped. Last release of octavia-dashboard to support py2.7 is OpenStack Train. The minimum version of Python now supported by octavia-dashboard is Python 3.6.
de: Python 2.7 Unterstützung wurde beendet. Der letzte Release von octavia-dashboard welcher Python 2.7 unterstützt ist OpenStack Train. Die minimal Python Version welche von octavia-dashboard unterstützt wird, ist Python 3.6.

en: Queens Series Release Notes
de: Queens Serie Releasenotes

en: Rocky Series Release Notes
de: Rocky Serie Releasenotes

en: Security Issues
de: Sicherheitsrelevante Probleme

en: Stein Series Release Notes
de: Stein Serie Releasenotes

en: Train Series Release Notes
de: Train Serie Releasenotes

en: Upgrade Notes
de: Aktualisierungsnotizen

en: Ussuri Series Release Notes
de: Ussuri Serie Releasenotes

en: Victoria Series Release Notes
de: Victoria Serie Releasenotes
