octavia - en to fr_FR translation catalogue (8 entries)

note: Type: boolean Description
en: Configure health-manager with debconf ?
fr_FR: Faut-il configurer health-manager avec debconf ?

note: Type: boolean Description
en: Octavia health-manager needs to have bind_ip, bind_port and heartbeat_key configured. This can be configured via debconf.
fr_FR: Octavia health-manager nécessite d'avoir bind_ip, bind_port et heartbeat_key configurés. Cela peut-être configuré à l’aide de debconf.

note: Type: string Description
en: Value for health_manager bind_ip:
fr_FR: Valeur pour health_manager de bind_ip :

note: Type: string Description
en: IP address of Octavia health_manager on which will listen for heart beats. This IP has to be in external octavia LB network to be able communicate with amphora instances. This value will be set in config block health_manager bind_ip.
fr_FR: Adresse IP d'Octavia health_manager sur laquelle seront écoutés les battements de cœur. Cette IP doit être dans un réseau externe d'Octavia LB pour être capable de communiquer avec les instances amphora. Cette valeur sera positionnée dans le bloc de configuration de health_manager, bind_ip.

note: Type: string Description
en: Value for health_manager bind_port:
fr_FR: Valeur pour health_manager de bind_port :

note: Type: string Description
en: IP port of Octavia health_manager on which will listen for heart beats. This value will be set in config block health_manager bind_port.
fr_FR: Port IP d'Octavia health_manager sur lequel seront écoutés les battements de cœur. Cette valeur sera positionnée dans le bloc de configuration d’health_manager, bind_port.

note: Type: string Description
en: Octavia's hearthbeat_key:
fr_FR: heartbeat_key d'Octavia :

note: Type: string Description
en: Key used to validate amphora sending the message. This value will be set in config block health_manager, heartbeat_key.
fr_FR: Clé utilisée pour valider l'envoi du message par amphora. Cette valeur sera positionnée dans le bloc de configuration d’health_manager, heartbeat_key.
