okteta - en to ar translation catalogue (59 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
ar: معدل.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
ar: غير معدّل.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
ar: للقراءة و الكتابة

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
ar: القراءة فقط

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
ar: ضع  في وضع القراءة فقط

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
ar: ضع  في وضع القراءة - الكتابة

[ctx: @title:window]
en: Terminal
ar: الطرفية

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
ar: الهوية

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
ar: تغييرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
ar: هوية الإصدار

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
ar: وصف لما تغير

[ctx: @title:window]
en: Versions
ar: الإصدارات

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
ar: جديد

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
ar: عنوان المستند

[ctx: @title:window]
en: Documents
ar: المستندات

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
ar: نظام الملفات

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
ar: مجلد المستند الحالي

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
ar: انسخ كـ

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
ar: غير متوفر.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
ar: انسخ كـ

[ctx: @title:group]
en: Preview
ar: معاينة

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
ar: ا&نسخ إلى الحافظة

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
ar: انسخ البيانات المختارة إلى الحافظة

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
ar: إذا ضغطت على زر <interface>انسخ إلى الحافظة</interface> ؛ فإن البيانات المختارة ستنسخ إلى الحافظة بالإعدادات التي أدخلتها في الأعلى.

[ctx: @title:menu]
en: Export
ar: صدِّر

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
ar: غير متوفر.

[ctx: @title:window]
en: Export
ar: التصدير

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
ar: &صدر إلى الملف...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
ar: تصدر البيانات المختارة إلى ملف.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
ar: إذا ضغطت على زر <interface>صدر إلى ملف</interface> ؛ فإن البيانات المختارة ستنسخ إلى ملف بالإعدادات التي أدخلتها في الأعلى.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
ar: أدرج

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
ar: غير متوفر.

[ctx: @title:window]
en: Insert
ar: أدرج

[ctx: @action:button]
en: &Insert
ar: أ&درج

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
ar: تدرج البيانات المولدة إلى المستند.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
ar: إذا ضغطت على زر <interface>أدرج</interface> ؛ فإن البيانات المولدة بالإعدادات التي أدخلتها في الأعلى في المستند عند موضع المؤشر.

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
ar: بدون.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
ar: كرّر

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
ar: تراجع: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
ar: كرّر: %1

en: Zoom
ar: تحجيم

en: &Fit to Width
ar: ملائمة لل&عرض

en: &Fit to Height
ar: ملائمة للإ&رتفاع

en: &Fit to Size
ar: ملائمة لل&حجم

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
ar: تحجيم: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
ar: احفظ باسم

[ctx: @title:window]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @title:window]
en: Reload
ar: أعد تحميل

[ctx: @action:button]
en: &Export
ar: &صدّر

[ctx: @title:window]
en: Create
ar: أنشئ

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
ar: أ&نشئ

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
ar: أنشئ مستند جديد بالبيانات المولدة

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
ar: إذا ضغطت على زر <interface>أنشئ</interface> ؛ سيتم توليد بيانات بالإعدادات المدخلة في الأعلى ، و ستوضع في مستند جديد.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
ar: يوجد مسبقا ملفا يحمل هذا الاسم <nl/><filename>%1</filename>.<nl/> هل نكتب فوقه؟

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
ar: توجد تعديلات غير محفوظة في <filename>%1</filename>. ستفقد هذه التعديلات إذا أعدت تحميل المستند.<nl/>هل تريد اهمالها؟

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
ar: المستند <filename>%1</filename> تم تعديله.<nl/>هل تريد حفظ تغيراتك أو رفضهن ؟

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
ar: المستند <filename>%1</filename> تم تعديله.<nl/>هل تريد اهمال تغيراتك ؟
