okteta - en to ar translation catalogue (114 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
ar: معلومات الملف

en: Type:
ar: النوع:

en: Location:
ar: الموقع:

en: Size:
ar: الحجم:

en: Created/Loaded:
ar: أنشئ/محمل:

en: Last modified:
ar: آخر تعديل:

en: Last synchronized:
ar: آخر مزامنة:

en: Created:
ar: تم إنشاؤه:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
ar: [بدون]

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
ar: الإزاحة

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
ar: إحذف العلامة

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
ar: إحذف جميع العلامات

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
ar: علامة

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
ar: غ.م

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
ar: ست

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
ar: ست

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
ar: ثمن

[ctx: @title:column short for Binary]
en: Bin
ar: ثن

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
ar: محر

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
ar: نظام العشري

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ar: نظام ست عشري

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
ar: نظام الثماني

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
ar: نظام الثنائي

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
ar: محرف

[ctx: @title:group]
en: Parameters
ar: معاملات

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
ar: ا&حسب

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
ar: العملية:

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
ar: العدد الإجمالي للحرف

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
ar: النسبة المئوية

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
ar: عملية AND للمعطيات

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
ar: معامل:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
ar: أدخل العملية أو إختر عملية سابقة من اللائحة

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
ar: عملية OR على المعلومات

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
ar: تدوير المعطيات

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
ar: التحكم في التأخير, الأعداد الموجبة تحرك البيتات إلى اليمين و الأعداد السالبة تحركها إلى اليسار

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
ar: SHIFT للمعطيات

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
ar: عملية XOR للمعطيات

[ctx: @title:window]
en: Find
ar: اعثر

[ctx: @title:group]
en: Options
ar: الخيارات

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ar: إبدأ البحث من الموضع الحالي للمؤشر عوض البدء من البداية

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
ar: تعويض إلى الخلف

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
ar: الأثم&ونات المنتقاة

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
ar: إبحث فقط في المنتقى الحالي

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
ar: حرر كـ%1

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
ar: النوع

[ctx: @action:button]
en: &Select
ar: ا&ختر

[ctx: @title:window]
en: Replace
ar: تعويض

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
ar: نسق التغيير غير موجود في جدول الأثمونات

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
ar: تعويض البايت

[ctx: @action;button]
en: &Replace
ar: تعويض

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
ar: إبدأ التعويض

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
ar: إذا ضغطتم على زر <interface>تعويض</interface>, سيتم البحث على  الأثمونات (bytes )التي كتبتم فوق و سيتم تعويضها بأثمونات التعويض.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
ar: إسأل قبل تعويض كل تطابق موجود

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
ar: تعويض

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
ar: تعويض الك&ل

[ctx: @action:button]
en: &Skip
ar: تجاهل

[ctx: @action:button]
en: Replace
ar: تعويض

[ctx: @title]
en: Search
ar: ابحث

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
ar: اختر

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
ar: الإزاحة

en: C&opy
ar: ا&نسخ

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
ar: الاسم: %1
    القيمة: %2
    
    النوع: %3
    الحجم: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
ar: الاسم: %1
    القيمة: %2
    
    النوع: %3
    الحجم: %4
    
    %5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
ar: قيمة المحرف:

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
ar: القيمة

en: Value Display
ar: عرض القيمة

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
ar: ترميز الق&يمة

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
ar: ست عشري

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
ar: عش&ري

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
ar: ثم&اتي

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
ar: ثنا&ئي

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
ar: أظهر الرموز &غير القابلة للطباعة

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
ar: إ&إظهار إنزياح الخط

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
ar: ال&قيم

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
ar: الأع&مدة

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
ar: ال&صفوف

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ar: ست عشري

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
ar: عشري

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
ar: ثماني

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
ar: ثنائي

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
ar: يدرج

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
ar: يطمس

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
ar: نمط الإدخال

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
ar: نمط الطمس

en: Offset: %1
ar: الإزاحة: %1

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
ar: الإزاحة: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
ar: المحدد: -

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
ar: جدول الأثمونات

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
ar: إنشاء جديد

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
ar[0]: [جدول أثمون جديد %1]
ar[1]: [جدول أثمون جديد %1]
ar[2]: [جدول أثمون جديد %1]
ar[3]: [جدول أثمون جديد %1]
ar[4]: [جدول أثمون جديد %1]
ar[5]: [جدول أثمون جديد %1]

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
ar: تحميل من الملف

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
ar: النسق

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
ar: الترميز:

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
ar: المحارف

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 32-bit
ar: 32-بت

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 16-bit
ar: 16-بت

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 8-bit
ar: 8-بت

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
ar: مصفوفة  C

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
ar: العناصر لكل سطر:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
ar: نوع البيانات:

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 24-bit
ar: 24-بت

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
ar: الترميز:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
ar: تاريخي

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
ar: القيم

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
ar: عرض بالكتابة الواضحة

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the format of the address by the input",      "Auto"),
en: Hex
ar: ست

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
ar: عش

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the coding of the bytes by the input",       "Auto"),
en: Hex
ar: ست

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
ar: عشر

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
ar: ثمن

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the binary format]
en: Bin
ar: ثن

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
ar: محر
