okteta - en to cs translation catalogue (206 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
cs: Info o souboru

en: Type:
cs: Typ:

en: Location:
cs: Umístění:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Last modified:
cs: Poslední změna:

en: Created:
cs: Vytvořený:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
cs: [Žádný]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
cs: Pouze přepsat

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
cs: Posuv

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
cs: Titulek

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
cs: Smazat záložku

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
cs: Odebrat všechny záložky

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
cs: Přejít na následující záložku

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
cs: Přejít na předchozí záložku

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
cs: Záložka

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
cs: Záložky

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
cs: nedef.

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
cs: Desítková

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
cs: Šestnáctková

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
cs: Osmičková

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
cs: Dvojková

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
cs: Znak

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
cs: Číslo (bajty):

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
cs: %1 do %2

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
cs: Z

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
cs: Do

[ctx: @title:group]
en: Parameters
cs: Parametry

en: Con&vert
cs: Pře&vést

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
cs: Kontrolní součet

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
cs: Algoritmus:

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
cs: S&počítat

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
cs: Binární filtr

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
cs: Operace:

[ctx: @action:button]
en: &Filter
cs: &Filtr

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
cs: Přejít na

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
cs: Posun:

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
cs: Od k&urzoru

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
cs: &Zpětně

[ctx: @action:button]
en: &Go
cs: Pře&jít

[ctx: @title:window]
en: Statistics
cs: Statistika

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
cs: Velikost:

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
cs: Pře&klad

en: 1 byte | %1 bytes
cs[0]: 1 bajt
cs[1]: %1 bajty
cs[2]: %1 bajtů

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
cs: Počet

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
cs: Procent

[ctx: @label:listbox variant used to select the CRC-64 variant]
en: CRC-64 variant:
cs: Varianta CRC-64:

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
cs: Pořadí bajtů:

[ctx: @title:window]
en: Find
cs: Najít

[ctx: @title:group]
en: Options
cs: Možnosti

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
cs: Rozlišov&at velikost

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
cs: Provede hledání s rozlišením velikosti: vložení vzoru 'Joe' nenajde 'joe nebo 'JOE'. Pouze 'Joe'.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
cs: Pouze &celá slova

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
cs: Jsou vyžadovány hranice slov z obou stran shody.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
cs: Začít s hledáním na aktuální pozici kurzoru.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
cs: Hledat pouze v aktuálním výběru.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
cs: Režim přep&isování

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
cs: Typ

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
cs: Hodnota

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
cs: &Ponechat

[ctx: @action:button]
en: &Select
cs: Vy&brat

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
cs: Dvojková 8 bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
cs: Znak 8 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
cs: Float 32 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
cs: Float 64 bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
cs: Šestnáctková 8 bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
cs: Osmičková 8 bit:

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
cs: Signed 16 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
cs: Signed 32 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
cs: Signed 64 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
cs: Signed 8 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
cs: Unsigned 16 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
cs: Unsigned 32 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
cs: Unsigned 64 bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
cs: Unsigned 8 bit

[ctx: @title:window]
en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
cs[0]: Provedena 1 náhrada.
cs[1]: Provedeny %1 náhrady.
cs[2]: Provedeno %1 náhrad.

[ctx: @action;button]
en: &Replace
cs: Nah&radit

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
cs: Spustit nahrazení

[ctx: @title:group]
en: Replace With
cs: Nahradit za

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
cs: &Potvrzovat nahrazení

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
cs: Dotázat se před každým nahrazením.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
cs: N&ahradit vše

[ctx: @action:button]
en: &Skip
cs: Pře&skočit

[ctx: @action:button]
en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: @title]
en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: @action:button]
en: &Find
cs: Na&jít

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
cs: Spustit hledání

[ctx: @title]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
cs: Zvolte roz&sah...

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
cs: Vybrat

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
cs: Začátek posunu:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
cs: Konec posunu:

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
cs: Posun

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
cs: Řetězec

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
cs: Řetězce

[ctx: @title:window]
en: Strings
cs: Řetězce

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
cs: Roz&balit

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
cs: Filtr:

en: C&opy
cs: &Kopírovat

en: &Show
cs: Zob&razit

en: 1 bit | %1 bits
cs[0]: 1 bit
cs[1]: %1 bity
cs[2]: %1 bitů

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
cs: Ověření selhalo.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
cs: Ověření selhalo: "%1"

en: %1 bit | %1 bits
cs[0]: %1 bit
cs[1]: %1 bity
cs[2]: %1 bitů

[ctx: boolean value]
en: false
cs: nepravda

[ctx: boolean value]
en: true
cs: pravda

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
cs: pravda (%1)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
cs: %1 ukazatel

en: invalid type
cs: neplatný typ

en: EBCDIC char
cs: Znak EBCDIC

en: EBCDIC string
cs: Řetězec EBCDIC

[ctx: @title:column]
en: Time
cs: Čas

[ctx: @title:column]
en: Origin
cs: Původ

[ctx: @title:column]
en: Message
cs: Zpráva

[ctx: @title:window]
en: Advanced Structures Selection
cs: Pokročilý výběr struktur

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
cs: Pořadí bajtů

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
cs: Dvojková

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
cs: Osmičková

[ctx: @item:inlistbox]
en: Decimal
cs: Desítková

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hexadecimal
cs: Hexadecimální

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
cs: Pořadí bajtů:

[ctx: @title:window]
en: Structures
cs: Struktury

[ctx: name of a data structure]
en: Name
cs: Název

[ctx: type of a data structure]
en: Type
cs: Typ

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
cs: Hodnota

[ctx: @action:button]
en: Validate
cs: Ověřit

[ctx: @action:button]
en: Script console
cs: Konzole skriptu

[ctx: @action:button]
en: Settings
cs: Nastavení

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
cs: Otevřít nastavení.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
cs: Odemknout

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
cs: Uzamknout

[ctx: @label]
en: No grouping.
cs: Žádné seskupování.

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
cs: Š&estnáctková

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: &Decimal
cs: &Desítková

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
cs: Kódo&vání hodnot

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
cs: Š&estnáctková

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
cs: &Desítková

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
cs: &Osmičková

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
cs: &Dvojková

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
cs: Zobrazit netiskn&utelné znaky

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
cs: Vypnut&o

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
cs: Zapnut&o

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
cs: Ho&dnoty

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
cs: Zn&aky

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
cs: Režim zobrazení

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
cs: Sloup&ce

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
cs: Řá&dky

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
cs: Prohlížet profil

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
cs: Vytvořit nový...

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
cs: Uložit změny

[ctx: @action:inmenu reset settings back to those of the saved base profile]
en: Reset Changes
cs: Vrátit změny

en: Title:
cs: Název:

en: Display
cs: Zobrazit

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
cs: Šestnáctková

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: Decimal
cs: Desítková

[ctx: @item:]
en: Values
cs: Hodnoty

[ctx: @item:]
en: Chars
cs: Znaky

[ctx: @item:]
en: Columns
cs: Sloupce

[ctx: @item:]
en: Rows
cs: Řádky

en: Layout
cs: Rozvržení

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
cs: Vypnuto

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
cs: Zapnuto

en: Break lines:
cs: Zalomit řádky:

en: Values
cs: Hodnoty

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
cs: Šestnáctková

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
cs: Desítková

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
cs: Osmičková

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
cs: Binární

en: Coding:
cs: Kódování:

en: Chars
cs: Znaky

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
cs: Vy&tvořit nový...

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
cs: &Upravit...

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
cs: Na&stavit jako výchozí

[ctx: @action:button]
en: &Delete
cs: &Smazat

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
cs: "%1" Prohlížet profil

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
cs: VLO

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
cs: PŘE

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
cs: Režim vkládání

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
cs: Režim přepisování

en: Offset: %1
cs: Posun: %1

en: %1 bytes
cs: %1 bajtů

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
cs: Výběr: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
cs: Posun: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
cs: Výběr: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
cs: Výběr: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
cs: Vzorek...

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
cs: Vzorek:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
cs: Zadejte vzor pro vyhledávání, nebo vyberte vzor z předešlých zadání.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
cs: Čís&lo:

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
cs: Vzorek

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
cs: Náhodná data...

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
cs: &Velikost (bajty):

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
cs: Náhodná data

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
cs: Pořadí

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
cs: Kódování:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
cs: Klasický

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
cs: Znaky

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
cs: Název proměnné:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
cs: Datový typ:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
cs: Kódování:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
cs: Historický

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
cs: Hodnoty

en: Value coding:
cs: Kódování hodnot:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
cs: Oddělení:

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
cs: Výr
