okteta - en to cs translation catalogue (65 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
cs: Změněno.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
cs: Nezměněno.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
cs: Čtení/zápis

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
cs: Pouze čtení

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
cs: Nastavit pouze ke čtení

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
cs: Nastavit čtení/zápis

[ctx: @title:window]
en: Terminal
cs: Terminál

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
cs: Změny

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
cs: Id verze

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
cs: Popis změn

[ctx: @title:window]
en: Versions
cs: Verze

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
cs: Zavřít vše

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
cs: Zavřít všechny ostatní

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
cs: Nový

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
cs: Prázdné

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
cs: Ze schránky

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
cs: Titulek

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
cs: Titulek dokumentu

[ctx: @title:window]
en: Documents
cs: Dokumenty

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
cs: Souborový systém

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
cs: Složka aktuálního dokumentu

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
cs: Kopírovat jako

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
cs: Není k dispozici.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
cs: Kopírovat jako

[ctx: @title:group]
en: Preview
cs: Náhled

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
cs: Z&kopírovat do schránky

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
cs: Kopírovat vybraná data do schránky.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
cs: Pokud stisknete tlačítko <interface>Kopírovat do schránky</interface>, vybraná data budou zkopírována do schránky podle vašich předešlých nastavení.

[ctx: @title:menu]
en: Export
cs: Exportovat

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
cs: Není k dispozici.

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
cs: &Exportovat do souboru...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
cs: &Exportovat vybraná data do souboru.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
cs: Pokud stisknete tlačítko <interface>Exportovat do souboru</interface> , vybraná data budou zkopírována do souboru podle vašich předešlých nastavení.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
cs: Vložit

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
cs: Není k dispozici.

[ctx: @title:window]
en: Insert
cs: Vložit

[ctx: @action:button]
en: &Insert
cs: V&ložit

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
cs: Vložit generovaná data do dokumentu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
cs: Pokud stisknete tlačítko <interface>Vložit</interface> , vybraná data budou generována podle vašich předešlých nastavení a vložena do dokumentu na pozici kurzoru.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
cs: Znovu načís&t

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
cs: Rozdělit svisle

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
cs: Rozdělit vodorovně

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
cs: Zavřít zobrazovanou oblast

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
cs: Žádný.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
cs: Zpět

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
cs: Znovu

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
cs: Zpět: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
cs: Znovu: %1

en: Zoom
cs: Přiblížení

en: &Fit to Width
cs: Přizpůs&obit šířce stránky

en: &Fit to Height
cs: Přizpůsobit &výšce stránky

en: &Fit to Size
cs: Přizpůsobit &stránce

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
cs: Přiblížení: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
cs: Uložit jako

[ctx: @title:window]
en: Close
cs: Zavřít

[ctx: @title:window]
en: Reload
cs: Obnovit

[ctx: @action:button]
en: &Export
cs: &Exportovat

[ctx: @title:window]
en: Create
cs: Vytvořit

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
cs: &Vytvořit

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
cs: Vytvořit nový dokument s generovanými daty.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
cs: Pokud stisknete tlačítko <interface>Vytvořit</interface> , vybraná data budou generována podle vašich předešlých nastavení a vložena do nového dokumentu.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
cs: Již existuje soubor<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Přepsat?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
cs: Nemáte uložené změny <filename>%1</filename>. Pokud znovu načtete dokument, tak se ztratí.<nl/>Přejete si je zahodit?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
cs: <filename>%1</filename> byl změněn.<nl/>Přejete si změny uložit nebo zahodit?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
cs: <filename>%1</filename> byl změněn.<nl/>Přejete si zahodit změny?
