okteta - en to da translation catalogue (421 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
da: Filinformation

en: Location:
da: Placering:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Created/Loaded:
da: Oprettet/indlæst:

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: Last synchronized:
da: Sidst synkroniseret:

en: Created:
da: Oprettet:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
da: [Ingen]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
da: Overskriv kun

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
da: Forskydning

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
da: Titel

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
da: Fjern bogmærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
da: Fjern alle bogmærker

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
da: Gå til næste bogmærke

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
da: Gå til forrige bogmærke

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
da: Bogmærke

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
da: Opretter et nyt bogmærke for den aktuelle markørposition.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
da: Hvis du trykker på denne knap, oprettes et nyt bogmærke for den aktuelle markørposition.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
da: Sletter alle de markerede bogmærker.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
da: Hvis du trykker på denne knap, slettes alle de markerede bogmærker.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
da: Flytter markøren til det markerede bogmærke.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
da: Hvis du trykker på denne knap, flyttes markøren til det sidst markerede bogmærkes position.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
da: Tillader omdøbning af det markerede bogmærke.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
da: Hvis du trykker på denne knap, kan navnet på det sidst markerede bogmærke redigeres.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
da: udef.

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
da: Okt

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
da: Tegn

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
da: Oktal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
da: Binær

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
da: Tegn

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
da: Værdi-/tegntabel

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
da[0]: Indsatte 1 byte
da[1]: Indsatte %1 bytes

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
da: Antal (bytes):

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of repeats of the currently selected byte in the table to be inserted.
da: Antallet gentagelser af den aktuelt valgt byte i tabellen, som skal indsættes.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the currently selected byte in the table repeated the given number of times.
da: Indsætter den aktuelt markerede byte i tabellen med det givne antal gentagelser.

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
da: Konvertering af tegnsæt

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
da: %1 til %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
da: Konvertering af tegnsæt

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
da: Fra

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
da: Til

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
da: Den retning bytes konverteres i, til eller fra det valgte tegnsæt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
da: Vælg den retning bytes konverteres i, til eller fra det valgte tegnsæt.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
da: Det tegnsæt bytene konverteres til.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
da: Vælg det tegnsæt bytene skal konverteres til.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
da: Parametre

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
da: Erstat manglende:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
da: Vælger om bytes skal erstattes med en standard-byte, hvis dens tegn i kildetegnsættet ikke findes i måltegnsættet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
da: Sæt til sand hvis bytes skal erstattes med en standard-byte, hvis dens tegn i kildetegnsættet ikke findes i måltegnsættet.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
da: Erstat byte:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
da: Den byte der skal bruges til tegn som ikke findes i måltegnsættet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
da: Angiv den byte der skal bruges til tegn som ikke er en del af måltegnsættet.

en: Con&vert
da: Kon&vertér

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
da: Konverterer bytene i det markerede interval.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Konvertér</interface>, vil alle bytes i det valgte område blive erstattet med bytes som repræsenterer det samme tegn i det tegnsæt der er valgt som mål.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
da: Ingen bytes konverteret

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
da[0]: 1 byte konverteret.
da[1]: %1 bytes konverteret.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
da: Ingen bytes erstattet.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
da[0]: 1 byte blev erstattet.
da[1]: %1 bytes blev erstattet.

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
da: Konvertering annulleret pga. tegn som ikke findes i måltegnsættet.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
da: Tjeksum

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
da: Algoritme:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
da: Vælg den algoritme der skal bruges til tjeksummen.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
da: &Beregn

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
da: Beregn tjeksummen for bytes i det markerede interval.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
da: Hvis du trykker på <interface>Beregn</interface>, vil listen blive opdateret med alle strenge indeholdt i det markerede interval og vil have den angivne minimumslængde.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
da: Binært filter

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
da: Handling:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
da: Den handling der skal bruges til filteret.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
da: Vælg handlingen for filteret.

[ctx: @action:button]
en: &Filter
da: &Filtrér

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
da: Kører filteret for de bytes der er i det markerede interval.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Filtrér</interface>, udføres den handling, du valgte ovenfor, for de bytes der er i det markerede interval med de angivne tilvalg.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
da: &Gå til forskydning...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
da: Gå til

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
da: &Forskydning:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
da: Indtast en forskydning at gå til, eller vælg en tidligere anvendt forskydning i listen.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
da: Fra m&arkør

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
da: Gå relativt fra nuværende markørposition og ikke absolut.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
da: &Udvid markering

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
da: Udvid markeringen når markøren flyttes.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
da: Til&bage

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
da: Gå tilbage fra slutningen eller nuværende markørposition.

[ctx: @action:button]
en: &Go
da: &Gå til

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
da: Gå til forskydningen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
da: Hvis du trykker på <interface>Gå til</interface>, vil markøren vil blive flyttet dertil i dokumentet, eller efter dit valg, med den forskydning du indtastede ovenfor.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
da: Statistik

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
da: Størrelse:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
da: Antallet af bytes som statistikken blev bygget til.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
da: &Byg

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
da: Bygger byte-frekvensstatistikken for de bytes der er i det markerede interval.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Byg</interface>, bygges byte-frekvensstatistikken for de bytes der er i det markerede interval.

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
da: Antal

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
da: Procent

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
da: Modulær sum 16-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
da: Modulær sum 32-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
da: Modulær sum 64-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
da: Modulær sum 8-bit

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
da: Byterækkefølge:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
da: Byterækkefølgen som skal bruges til dekodning af bytes til heltalværdier.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
da: operand OG data

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
da: Den operand operationen skal udføres med.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
da: Angiv en operand, eller vælg tidligere anvendt operand fra listen.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
da: Justér til enden:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
da: Angiver om operationen justeres til slutningen af data i stedet for begyndelsen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
da: Hvis aktiveret, vil operationen blive justeret til slutningen af data.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
da: operand ELLER data

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
da: OMVEND data

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
da: Omvend også bits:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
da: Hvis valgt, bliver bittene også ordnet omvendt.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
da: ROTÉR data

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size (bytes):
da: &Gruppestørrelse (bytes):

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
da: Antallet af bytes indenfor hvilke hver flytning foretages.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
da: Kontrollér antallet af bytes indenfor hvilke hver flytning foretages.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width (bits):
da: S&kift-bredde (bits):

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
da: Bredden for skiftet. Positive tal flytter bittene til højre og negative til venstre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
da: Håndterer bredden for skiftet. Positive tal flytter bittene til højre og negative til venstre.

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
da: operand EKSKLUSIV data

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
da: Angiv de bytes der skal søges efter, eller vælg bytes der tidligere er søgt efter fra listen.

[ctx: @title:group]
en: Options
da: Indstillinger

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
da: Vers&salfølsom

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
da: Udfør en versalfølsom søgning: Indtastning af mønstret 'Keld' vil ikke finde 'keld' eller 'KELD', kun 'Keld'.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
da: Kun &hele ord

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
da: Kræver ord-endelser i begge ender af en match for at lykkes.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
da: Start søgning fra nuværende markørposition frem for fra toppen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
da: Erstat baglæns.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
da: &Valgte bytes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
da: Søg kun inden for den nuværende markering.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
da: Overskr&ivningstilstand

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
da: Vælg om du vil have, at input skal indsættes eller overskrive eksisterende data.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
da: Dekodningstabel

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
da: Redigeret som %1

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
da: Værdi

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
da: Datatypen

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
da: Byte-værdien for datatypen

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
da: Byterækkefølgen som skal bruges til dekodning af bytes.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
da: Uden fortegn som hexadecimal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
da: Angiver om værdierne for heltallet uden fortegn vises som hexadecimal i stedet for som decimaltal.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
da: Den nye værdi kræver <emphasis>færre</emphasis> bytes (%1 i stedet for %2).<nl/>Vil du beholde de ubrugte bytes eller fjerne dem?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
da: &Behold

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
da: Behold de ubrugte bytes med deres gamle værdier.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
da: Den nye værdi kræver <emphasis>flere</emphasis> bytes (%1 i stedet for %2).<nl/>Vil du overskrive de efterfølgende bytes eller indsætte nye efter behov?

[ctx: @action:button]
en: &Select
da: &Markér

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
da: 8-bit binær

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
da: 8-bit tegn

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
da: 32-bit decimaltal

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
da: 64-bit decimaltal

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
da: 8-bit hexadecimal

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
da: 8-bit oktal

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
da: 16-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
da: 32-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
da: 64-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
da: 8-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
da: 16-bit uden fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
da: 32-bit uden fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
da: 64-bit uden fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
da: 8-bit uden fortegn

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
da: Udskriv byte-array %1

[ctx: @info]
en: Could not print.
da: Kunne ikke udskrive.

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
da: Side %p af %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
da: Udskrevet af: %U

[ctx: @title:window]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: @info]
en: No replacements made.
da: Ingen erstatninger foretaget.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
da[0]: 1 erstatning foretaget.
da[1]: %1 erstatninger foretaget.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
da: Erstatningsmønster ikke fundet i byte-array.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
da: Slutningen af byte-array nået.<nl/>Vil du fortsætte fra begyndelsen?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
da: Begyndelsen af byte-array nået.<nl/>Vil du fortsætte fra slutningen?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
da: Erstat bytes

[ctx: @action;button]
en: &Replace
da: &Erstat

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
da: Start erstat

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
da: Hvis du trykker på <interface>Erstat</interface>, søges der efter bytes du har indtastet ovenfor byte-rækken, og alle forekomster erstattes med erstatningsbytene.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
da: Erstat med

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
da: Angiv de bytes der skal erstattes med, eller vælg bytes som der tidligere er blevet erstattet med fra listen.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
da: &Spørg ved erstat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
da: Spørg før erstatning af hver fundne match.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
da: Erstat &alle

[ctx: @action:button]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: @title]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
da: Søgestreng ikke fundet i byte-array.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
da: Find bytes

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
da: Start søgning

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Find</interface>, søges der efter de indtastede bytes i byte-arrayet.

[ctx: @title]
en: Search
da: Søg

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
da: Markér

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
da: Startforskydning:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
da: Slutforskydning:

[ctx: @option:check]
en: End relative
da: Slut relativ

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
da: Markér intervallet

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Markér</interface>, vil markøren vil blive flyttet dertil i dokumentet, eller efter dit valg, med den forskydning du angav ovenfor.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
da: Forskydning

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
da: Streng

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
da: Strenge

[ctx: @title:window]
en: Strings
da: Strenge

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
da: Minimumslængde:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
da: &Udtræk

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
da: Finder de strenge der er indeholdt i det markerede interval og oplister dem i visningen nedenfor.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Udtræk</interface>, søges der efter alle strenge som har den angivne minimumslængde, i det markerede interval. De strenge der findes vil blive oplistet i visningen nedenfor.

en: Enter a term to limit the list.
da: Angiv et udtryk for at indsnævre listen.

en: C&opy
da: K&opiér

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
da: Kopierer markerede strenge til udklipsholderen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
da: Hvis du trykker på <interface>Kopiér</interface>, kopieres alle strenge, som du markerede i listen, til udklipsholderen.

en: &Show
da: &Vis

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
da: Viser den markerede streng i visningen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
da: Hvis du trykker på <interface>Gå til</interface>, markeres og vises den senest markerede streng i visningen.

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
da: <EOF nået>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
da: Navn: %1
    Værdi: %2
    
    Type: %3
    Størrelse: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
da: Navn: %1
    Værdi: %2
    
    Type: %3
    Størrelse: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
da: Validering mislykkedes.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
da: Validering mislykkedes: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
da[0]: Navn: %2
    Værdi: %3
    
    Type: %4
    Størrelse: %5 (%1 barn)
    
     %6
da[1]: Navn: %2
    Værdi: %3
    
    Type: %4
    Størrelse: %5 (%1 børn)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
da[0]: Navn: %2
    Værdi: %3
    
    Type: %4
    Størrelse: %5 (%1 barn)
da[1]: Navn: %2
    Værdi: %3
    
    Type: %4
    Størrelse: %5 (%1 børn)

[ctx: boolean value]
en: false
da: falsk

[ctx: boolean value]
en: true
da: sand

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
da[0]: boolesk bitfelt (%1 bit bredt)
da[1]: boolesk bitfelt (%1 bits bredt)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
da[0]: bitfelt med fortegn (%1 bit bredt)
da[1]: bitfelt med fortegn (%1 bits bredt)

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
da[0]: bitfelt uden fortegn (%1 bit bredt)
da[1]: bitfelt uden fortegn (%1 bits bredt)

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
da: sand (%1)

en: %1 (value not in enum)
da: %1 (værdi ikke i enum)

en: 0x%1 (no matching flags)
da: 0x%1 (ingen matchende flag)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
da: %1-pointer

[ctx: data type]
en: signed byte
da: signeret byte

[ctx: data type]
en: unsigned byte
da: ikke-signeret byte

[ctx: data type]
en: char
da: tegn

[ctx: data type]
en: signed short
da: signeret kort

[ctx: data type]
en: unsigned short
da: ikke-signeret kort

[ctx: data type]
en: signed int
da: signeret heltal

[ctx: data type]
en: unsigned int
da: ikke-signeret heltal

[ctx: data type]
en: signed long
da: signeret lang

[ctx: data type]
en: unsigned long
da: ikke-signeret lang

[ctx: data type]
en: float
da: decimaltal

[ctx: data type]
en: double
da: dobbelt

[ctx: data type]
en: bitfield
da: bitfelt

en: invalid type
da: ugyldig type

en: Non-ASCII char: 0x%1
da: Ikke-ASCII-tegn: 0x%1

en: ASCII char
da: ASCII-tegn

en: ASCII string
da: ASCII-streng

en: Latin1 char
da: Latin1-tegn

en: Latin1 string
da: Latin1-streng

en: End of file reached prematurely
da: Nåede filens slutning for hurtigt

en: UTF16-LE char
da: UTF16-LE-tegn

en: UTF16-BE char
da: UTF16-BE-tegn

en: UTF16-LE string
da: UTF16-LE-streng

en: UTF16-BE string
da: UTF16-BE-streng

en: Value too big: 0x%1
da: For stor værdi: 0x%1

en: UTF32-LE char
da: UTF32-LE-tegn

en: UTF32-BE char
da: UTF32-BE-tegn

en: UTF32-LE string
da: UTF32-LE-streng

en: UTF32-BE string
da: UTF32-BE-streng

en: UTF8 char
da: UTF8-tegn

en: UTF8 string
da: UTF8-streng

[ctx: data type, then name]
en: tagged union %1
da: mærket union %1

en: <invalid name>
da: <ugyldigt navn>

[ctx: @title:column]
en: Time
da: Tid

[ctx: @title:column]
en: Origin
da: Oprindelse

[ctx: @title:column]
en: Message
da: Meddelelse

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
da: Installerede strukturer:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
da: Anvendte strukturer:

en: Get New Structures...
da: Hent nye strukturer...

en: Advanced Selection...
da: Avanceret valg...

en: Structure Definitions
da: Strukturdefinitioner

en: Dynamic Structure Definitions
da: Dynamiske strukturdefinitioner

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
da: Den base der skal bruges ved konvertering af tal uden fortegn til en streng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
da: Den base der skal bruges ved konvertering af tal med fortegn til en streng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
da: Den base der skal bruges ved konvertering af tegn til en værdistreng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
da: Om den numeriske værdi af tegn skal vises

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
da: Om decimaltalsværdier skal formateres i henhold til de aktuelle lokalitetsindstillinger

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
da: Om der skal bruges navne af kort type (f.eks. uint32 i stedet for heltal uden fortegn)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
da: Hvis sand, vil heltal som vises i decimalformat blive formateret i henhold til de aktuelle lokalitetsindstillinger

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
da: Om heltalsværdier skal formateres i henhold til de aktuelle lokalitetsindstillinger

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
da: Den præcision der bruges til konvertering af decimaltalsværdier til strenge (antal decimaler)

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
da: Byterækkefølge:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Big endian
da: Big-endian

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Little endian
da: Little-endian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
da: Binær

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
da: Oktal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
da: Byterækkefølge:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Big endian
da: Big-endian

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Little endian
da: Little-endian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
da: Brug korte typenavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
da: Brug lokalitetstilpasset heltalformatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
da: Værdier uden fortegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
da: Værdier med fortegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
da: Brug lokalitetstilpasset decimaltalformatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
da: Præcision for decimaltal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
da: Vis numeriske værdier for tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
da: Tegnværdi:

[ctx: @title:window]
en: Structures
da: Strukturer

[ctx: name of a data structure]
en: Name
da: Navn

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
da: Værdi

[ctx: @action:button]
en: Validate
da: Validér

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
da: Validér strukturer.

[ctx: @action:button]
en: Script console
da: Script-konsol

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
da: Åbn script-konsol

[ctx: @action:button]
en: Settings
da: Indstillinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
da: Åbn indstillinger.

en: Value Display
da: Værdivisning

en: Structures management
da: Håndtering af strukturer

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
da: Lås op

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
da: Lås den valgte struktur op, dvs. startforskydelsen sættes altid til den aktuelle markørposition.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
da: Lås

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
da: Lås den valgte struktur til den nuværende forskydning.

[ctx: @label]
en: No grouping.
da: Ingen gruppering.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
da: Bytes pr. gruppe:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
da: Bytes pr. gruppe

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
da: Bytes pr. linje:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
da: Bytes pr. linje

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
da: &Forskydningskodning

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
da: &Værdikodning

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
da: &Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
da: &Binært

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
da: &Tegn-indkodning

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
da: Vis &alle tegn

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
da: Angiv bytes pr. linje...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
da: Angiv bytes pr. gruppe...

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
da: &Dynamisk layout

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
da: &Fra

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
da: Ombr&yd kun hele byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
da: &Til

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
da: Vis &linjeforskydning

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
da: Vi&s værdier og tegn

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
da: &Værdier

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
da: &Tegn

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
da: Værdier og tegn

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
da: &Visningstilstand

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
da: &Kolonner

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
da: &Rækker

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
da: Vis profil

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
da: Ny visningsprofil

en: Title:
da: Titel:

en: Display
da: Vis

en: Show Line Offset:
da: Vis linjeforskydning:

en: Offset Coding:
da: Forskydningskodning:

[ctx: @item:]
en: Values
da: Værdier

[ctx: @item:]
en: Chars
da: Tegn

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
da: Værdier og tegn

en: Show Values or Chars:
da: Vis værdier eller tegn:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
da: Vis med rækker er kolonner:

[ctx: @item:]
en: Columns
da: Kolonner

[ctx: @item:]
en: Rows
da: Rækker

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
da: Fra

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
da: Ombryd kun hele byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
da: Til

en: Break lines:
da: Ombryd linjer:

en: Values
da: Værdier

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
da: Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
da: Binær

en: Coding:
da: Kodning:

en: Chars
da: Tegn

en: Char for non-printable bytes:
da: Tegn for ikke-printbare bytes:

en: Char for undefined bytes:
da: Tegn for udefinerede bytes:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
da: Håndtér visningsprofiler...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
da: Visningsprofiler

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
da: &Opret nu...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
da: Åbner en editor til en ny visningsprofil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Opret ny...</interface>, åbner en editor hvor du kan redigere en ny visningsprofil. Værdierne vil være baseret på den visningsprofil du valgte fra listen.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
da: &Redigér...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
da: Åbner en editor til visningsprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Redigér...</interface>, åbner en editor for den visningsprofil du har valgt fra listen.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
da: &Sæt som standard

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
da: Sætter den valgte visningsprofil som standard for alle visninger.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Sæt som standard</interface>, sættes den visningsprofil du har valgt fra listen, som standard for alle visninger.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
da: Sle&t

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
da: Sletter den valgte visningsprofil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Slet</interface>, slettes den visningsprofil du har valgt fra listen.

en: Modification of %1
da: Ændring af %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
da: Visningsprofil "%1"

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
da: Indsætningstilstand

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
da: Overskrivningstilstand

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
da: Kodning af værdifortolkning i det aktuelle vindue.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
da: Indkodning i det aktuelle vindues tegnkolonne.

en: Offset: %1
da: Forskydning: %1

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
da: Markering: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
da: Forskydning: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
da: Markering: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
da: Markering: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
da: Byte-array

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
da: Netop oprettet.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
da[0]: [Nyt byte-array]
da[1]: [Nyt byte-array %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
da: Oprettet fra data.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
da: Indlæst fra fil.

en: There is not enough free working memory to load this file.
da: Der er ikke nok ledig arbejdshukommelse til at indlæse denne fil.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
da: Understøttelse af at indlæse filer større end 2 GiB er endnu ikke implementeret.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
da: Mønster...

en: Pattern inserted.
da: Mønster indsat.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
da: Mønster:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
da: Indtast et søgemønster eller vælg et tidligere anvendt mønster i listen.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
da: &Antal:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
da: Indtast det antal gange mønstret skal indsættes.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
da: Mønster

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
da: Tilfældige data...

en: RandomData inserted.
da: TilfældigeData indsat.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
da: &Størrelse (bytes):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
da: Angiv størrelsen på det bytearray der skal genereres.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
da: Tilfældige data

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
da: Sekvens

en: Sequence inserted.
da: Sekvens indsat

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
da: Indkodning:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
da: Klassisk

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the z-base-32 encoding]
en: z-base-32
da: Base-32

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
da: Forhåndsvisningen bruger maksimalt de første 100 bytes.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
da: Tegn

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
da: Adressestørrelse:

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
da: C-array

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
da: Variabelnavn:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
da: Elementer pr. linje:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
da: Datatype:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
da: Uden fortegn som hexadecimal:

[ctx: name of the encoding target]
en: Uuencoding
da: Uuindkodning

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
da: Filens interne navn:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
da: Indkodning:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
da: Historisk

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
da: Værdier

en: Value coding:
da: Værdikodning:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
da: Adskillelse:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
da: Vis i klartekt

[ctx: name of the encoding target]
en: Xxencoding
da: XXindkodning

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
da: Udtr

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
da: Okt

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
da: Tegn

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as UTF-8 characters with the values]
en: UTF-8
da: UTF-8:
