okteta - en to da translation catalogue (55 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
da: Ændret.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
da: Ikke ændret.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
da: Læse-skrive

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
da: Sæt som skrivebeskyttet

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
da: Sæt til læse/skrive

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
da: Ændringer

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
da: Versionens id

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
da: Beskrivelse af ændringer

[ctx: @title:window]
en: Versions
da: Versioner

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
da: Nyt

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
da: Titel

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
da: Dokumentets titel

[ctx: @title:window]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
da: Filsystem

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
da: Dette dokuments mappe

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
da: Kopiér som

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
da: Ikke tilgængelig.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
da: Kopiér som

[ctx: @title:group]
en: Preview
da: Forhåndsvisning

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
da: &Kopiér til udklipsholderen

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
da: Kopierer markerede data til udklipsholderen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
da: Hvis du trykker på <interface>Kopiér til udklipsholderen</interface>, vil markerede data blive kopieret til udklipsholderen med de indstillinger du har angivet ovenfor.

[ctx: @title:menu]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
da: Ikke tilgængelig.

[ctx: @title:window]
en: Export
da: Eksportér

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
da: &Eksportér til fil...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
da: Eksportér markerede data til en fil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
da: Hvis du trykker på <interface>Eksportér til fil</interface>, vil markerede data blive kopieret til en vil med de indstillinger du har angivet ovenfor.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
da: Ikke tilgængelig.

[ctx: @title:window]
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: @action:button]
en: &Insert
da: &Indsæt

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
da: Indsæt de genererede data i dokumentet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Indsæt</interface>, vil data blive genereret med de indstillinger du angav ovenfor og indsat i dokumentet ved markørpositionen.

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
da: Ingen.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
da: Fortryd

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
da: Omgør

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
da: Fortryd: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
da: Omgør: %1

en: &Fit to Width
da: &Tilpas til bredden

en: &Fit to Height
da: &Tilpas til højden

en: &Fit to Size
da: &Tilpas til størrelsen

[ctx: @title:window]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: @title:window]
en: Close
da: Luk

[ctx: @title:window]
en: Reload
da: Genindlæs

[ctx: @action:button]
en: &Export
da: &Eksportér

[ctx: @title:window]
en: Create
da: Opret

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
da: &Opret

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
da: Opret et nyt dokument med de genererede data.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
da: Hvis du trykker på knappen <interface>Opret</interface>, vil data blive genereret med de indstillinger du angav ovenfor og indsat i et nyt dokument.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
da: Der er allerede en fil på<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Vil du overskrive?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
da: Der er ikke-gemte ændringer af <filename>%1</filename>. De vil gå tabt hvis du genindlæser dokumentet.<nl/>Vil du kassere dem?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
da: <filename>%1</filename> er blevet ændret.<nl/>Vil du gemme dine ændringer eller kassere dem?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
da: <filename>%1</filename> er blevet ændret.<nl/>Vil du kassere dine ændringer?
