okteta - en to el translation catalogue (66 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
el: Τροποποιήθηκε.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
el: Δεν τροποποιήθηκε.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
el: Ανάγνωση-εγγραφή

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
el: Ανάγνωση-μόνο

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
el: Να οριστεί για ανάγνωση-μόνο

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
el: Να οριστεί για ανάγνωση-εγγραφή

[ctx: @title:window]
en: Terminal
el: Τερματικό

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
el: Τροποποιήσεις

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
el: Id της έκδοσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
el: Περιγραφή των τροποποιήσεων

[ctx: @title:window]
en: Versions
el: Εκδόσεις

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
el: Κλείσιμο όλων

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
el: Κλείσιμο όλων των άλλων

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
el: Νέο

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
el: Κενό

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
el: Από το πρόχειρο

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
el: Τίτλος εγγράφου

[ctx: @title:window]
en: Documents
el: Έγγραφα

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
el: Σύστημα αρχείων

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
el: Φάκελος τρέχοντος εγγράφου

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
el: Αντιγραφή ως

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
el: Μη διαθέσιμοι.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
el: Αντιγραφή ως

[ctx: @title:group]
en: Preview
el: Προεπισκόπηση

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
el: &Αντιγραφή στο πρόχειρο

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
el: Αντιγραφή επιλεγμένων δεδομένων στο πρόχειρο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Αντιγραφή στο πρόχειρο</interface>, τα επιλεγμένα δεδομένα θα αντιγραφούν στο πρόχειρο με τις ρυθμίσεις που έχετε εισάγει παραπάνω.

[ctx: @title:menu]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
el: Μη διαθέσιμοι.

[ctx: @title:window]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
el: &Εξαγωγή σε αρχείο...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
el: Εξαγωγή των επιλεγμένων δεδομένων σε ένα αρχείο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Εξαγωγή σε αρχείο</interface>, τα επιλεγμένα δεδομένα θα αντιγραφούν σε ένα αρχείο με τις ρυθμίσεις που έχετε εισάγει παραπάνω.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
el: Εισαγωγή

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
el: Μη διαθέσιμοι.

[ctx: @title:window]
en: Insert
el: Εισαγωγή

[ctx: @action:button]
en: &Insert
el: &Εισαγωγή

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
el: Εισαγωγή των δεδομένων που παρήχθησαν στο έγγραφο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Εισαγωγή</interface>, τα δεδομένα θα παραχθούν με τις ρυθμίσεις που δώσατε και θα εισαχθούν στο έγγραφο στη θέση του δρομέα.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
el: Επανα&φόρτωση

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
el: Διαίρεση κατακόρυφα

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
el: Διαίρεση οριζόντια

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
el: Κλείσιμο περιοχής προβολής

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
el: Κανένα.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
el: Αναίρεση

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
el: Επανάληψη

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
el: Αναίρεση: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
el: Επανάληψη: %1

en: Zoom
el: Εστίαση

en: &Fit to Width
el: &Προσαρμογή στο πλάτος

en: &Fit to Height
el: &Προσαρμογή στο ύψος

en: &Fit to Size
el: &Προσαρμογή στο μέγεθος

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
el: Ζουμ: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
el: Αποθήκευση ως

[ctx: @title:window]
en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: @title:window]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action:button]
en: &Export
el: &Εξαγωγή

[ctx: @title:window]
en: Create
el: Δημιουργία

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
el: &Δημιουργία

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
el: Δημιουργία νέου εγγράφου με τα παραχθέντα δεδομένα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Δημιουργία</interface>, τα δεδομένα θα παραχθούν με τις ρυθμίσεις που δώσατε παραπάνω και θα εισαχθούν σε ένα νέο έγγραφο.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο στο<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Αντικατάσταση;

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
el: Υπάρχουν μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις στο <filename>%1</filename>. Θα χαθούν αν επαναφορτώσετε το έγγραφο.<nl/>Θέλετε να τις απορρίψετε;

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
el: Το <filename>%1</filename> τροποποιήθηκε.<nl/>Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων ή την απόρριψή τους;

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
el: Το <filename>%1</filename> τροποποιήθηκε.<nl/>Επιθυμείτε την απόρριψη των τροποποιήσεων;
