okteta - en to el translation catalogue (407 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
el: Πληροφορίες αρχείου

en: Type:
el: Τύπος:

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Created/Loaded:
el: Δημιουργία/φόρτωση:

en: Last modified:
el: Τελευταία τροποποίηση:

en: Last synchronized:
el: Τελευταίος συγχρονισμός:

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
el: [Κανένα]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
el: Μόνο αντικατάσταση

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
el: Μετατόπιση

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
el: Αφαίρεση σελιδοδείκτη

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
el: Αφαίρεση όλων των σελιδοδεικτών

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
el: Μετάβαση στον επόμενο σελιδοδείκτη

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
el: Μετάβαση στον προηγούμενο σελιδοδείκτη

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
el: Δημιουργεί έναν νέο σελιδοδείκτη για την τρέχουσα τοποθεσία του δρομέα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, ένας νέος σελιδοδείκτης θα δημιουργηθεί για την τρέχουσα τοποθεσία του δρομέα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
el: Διαγράφει όλους τους επιλεγμένους σελιδοδείκτες.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, όλοι οι επιλεγμένοι σελιδοδείκτες θα διαγραφούν.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
el: Μετακινεί το δρομέα στον επιλεγμένο σελιδοδείκτη.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, ο δρομέας μετακινείται στη θέση του πιο πρόσφατα επιλεγμένου σελιδοδείκτη.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
el: Ενεργοποιεί τη μετονομασία του επιλεγμένου σελιδοδείκτη.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
el: Αν πιέσετε αυτό το κουμπί, μπορεί να γίνει επεξεργασία του ονόματος του επιλεγμένου σελιδοδείκτη.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
el: μη ορισμένο

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
el: Δεκαδικό

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικό

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
el: Οκταδικό

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
el: Δυαδικό

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
el: Χαρακτήρας

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
el: Πίνακας τιμών/χαρακτήρων

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
el[0]: Εισήχθη 1 χαρακτήρας
el[1]: Εισήχθησαν %1 χαρακτήρες

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
el: Πλήθος (χαρακτήρες):

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of repeats of the currently selected byte in the table to be inserted.
el: Πλήθος επαναλήψεων του τρέχοντος επιλεγμένου χαρακτήρα στο πίνακα που θα εισαχθεί.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the currently selected byte in the table repeated the given number of times.
el: Εισαγωγή του τρέχοντος επιλεγμένου χαρακτήρα στον πίνακα με το δοσμένο πλήθος επαναλήψεων.

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
el: Μετατροπή συνόλου χαρακτήρων

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
el: %1 στο %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
el: Μετατροπή συνόλου χαρακτήρων

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
el: Από

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
el: Σε

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
el: Η κατεύθυνση μετατροπής των χαρακτήρων προς ή από το επιλεγμένο σύνολο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
el: Επιλέξτε την κατεύθυνση μετατροπής των χαρακτήρων προς ή από το επιλεγμένο σύνολο.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
el: Το σύνολο χαρακτήρων για τη μετατροπή.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
el: Επιλέξτε το σύνολο χαρακτήρων για τη μετατροπή.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
el: Παράμετροι

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
el: Ο χαρακτήρας αντικατάστασης λείπει:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
el: Επιλέγει αν οι χαρακτήρες πρέπει να αντικατασταθούν με έναν προκαθορισμένο χαρακτήρα αν ο χαρακτήρας του στο σύνολο πηγής δεν υπάρχει στο σύνολο προορισμού.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
el: Ρύθμιση σε true αν οι χαρακτήρες πρέπει να αντικαθίστανται με ένα προκαθορισμένο χαρακτήρα αν ο χαρακτήρας του στο σύνολο πηγής δεν υπάρχει στο σύνολο προορισμού.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
el: Χαρακτήρας αντικατάστασης:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
el: Ο χαρακτήρας που θα χρησιμοποιηθεί για χαρακτήρες οι οποίοι δεν βρίσκονται στο σύνολο προορισμού.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
el: Καθορίστε τον χαρακτήρα που θα χρησιμοποιηθεί για χαρακτήρες οι οποίοι δεν βρίσκονται στο σύνολο προορισμού.

en: Con&vert
el: Μετατ&ροπή

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
el: Μετατρέπει τους χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Μετατροπή</interface>, όλα οι χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος θα αντικατασταθούν από χαρακτήρες οι οποίοι αναπαριστούν τον ίδιο χαρακτήρα στο επιλεγμένο σύνολο προορισμού.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
el: Δεν έγινε μετατροπή χαρακτήρων.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
el[0]: Έγινε μετατροπή 1 χαρακτήρα.
el[1]: Έγινε μετατροπή %1 χαρακτήρων.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
el: Δεν έγινε αντικατάσταση χαρακτήρων.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
el[0]: Έγινε αντικατάσταση 1 χαρακτήρα.
el[1]: Έγινε αντικατάσταση %1 χαρακτήρων.

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
el: Η μετατροπή ακυρώθηκε εξαιτίας χαρακτήρων που δεν υπάρχουν στο σύνολο προορισμού.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
el: Άθροισμα ελέγχου

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
el: Αλγόριθμος:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
el: Επιλέξτε τον αλγόριθμο που θα χρησιμοποιηθεί για το άθροισμα ελέγχου.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
el: &Υπολογισμός

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
el: Υπολογίζει το άθροισμα ελέγχου για τους χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Υπολογισμός</interface>, θα γίνει ενημέρωση της λίστας με όλες τις συμβολοσειρές που περιέχονται στο επιλεγμένο εύρος και έχουν το καθορισμένο ελάχιστο μήκος.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
el: Δυαδικό φίλτρο

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
el: Λειτουργία:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
el: Η λειτουργία που θα χρησιμοποιηθεί για το φίλτρο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
el: Επιλέξτε τη λειτουργία που θα χρησιμοποιηθεί για το φίλτρο.

[ctx: @action:button]
en: &Filter
el: &Φίλτρο

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
el: Εκτελεί το φιλτράρισμα για τους χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Φίλτρο</interface>, η λειτουργία που επιλέξατε παραπάνω θα εκτελεστεί στους χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος με τις δοσμένες επιλογές.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
el: &Μετάβαση κατά μετατόπιση...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
el: Μετάβαση σε

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
el: Με&τατόπιση:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
el: Εισάγετε την μετατόπιση για μετάβαση σε αυτήν, ή επιλέξτε μία προηγούμενη από τη λίστα.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
el: Από &δρομέα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
el: Μετάβαση σχετικά με την τρέχουσα τοποθεσία δρομέα και όχι απόλυτα.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
el: &Επέκταση επιλογής

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
el: Επέκταση της επιλογής με κίνηση του δρομέα.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
el: &Πίσω

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
el: Μετάβαση προς τα πίσω από το τέλος του εγγράφου ή την τρέχουσα τοποθεσία του δρομέα.

[ctx: @action:button]
en: &Go
el: &Μετάβαση

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
el: Μετάβαση στη μετατόπιση

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Μετάβαση</interface>, ο δρομέας θα μετακινηθεί στο έγγραφο στο ή, κατ' επιλογή σας, κατά την μετατόπιση που έχετε εισαγάγει.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
el: Στατιστικά

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
el: Μέγεθος:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
el: Το πλήθος των χαρακτήρων για την εξαγωγή των στατιστικών.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
el: &Εξσγωγή

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
el: Εξαγάγει τη συχνότητα για τους χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Εξαγωγή</interface>, θα γίνει εξαγωγή των στατιστικών συχνότητας για τους χαρακτήρες στο επιλεγμένο εύρος.

en: 1 byte | %1 bytes
el[0]: 1 χαρακτήρας
el[1]: %1 χαρακτήρες

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
el: Πλήθος

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
el: Ποσοστό

[ctx: @label:listbox variant used to select the CRC-64 variant]
en: CRC-64 variant:
el: CRC-64 παραλλαγή:

[ctx: @info:tooltip]
en: CRC-64 variant used by calculation.
el: CRC-64 παραλλαγή για υπολογισμό.

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
el: Σειρά χαρακτήρων:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
el: Η σειρά χαρακτήρων για την αποκωδικοποίηση σε ακέραιες τιμές.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
el: τελεστής AND δεδομένα

[ctx: name of the filter; it switches all bits from 0 to 1 and 1 to 0 respectively, so 01111110 becomes 10000001]
en: INVERT data
el: ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ δεδομένων

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
el: Τελεστής:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
el: Ο τελεστής για τη λειτουργία.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
el: Εισάγετε έναν τελεστή, ή επιλέξτε έναν προηγούμενο τελεστή από τη λίστα.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
el: Στοίχιση στο τέλος:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
el: Ρυθμίζει αν η λειτουργία θα ευθυγραμμιστεί στο τέλος των δεδομένων αντί στην αρχή.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
el: Αν επιλεγεί, η λειτουργία θα ευθυγραμμιστεί στο τέλος των δεδομένων.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
el: τελεστής OR δεδομένα

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
el: ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ δεδομένα

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
el: Αντιστροφή επίσης bit:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
el: Αν επιλεγεί, τα bit τοποθετούνται επίσης ανάστροφα.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
el: ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗ δεδομένα

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size (bytes):
el: Μέ&γεθος ομάδας (χαρακτήρες):

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
el: Ο αριθμός των χαρακτήρων στα οποία γίνεται κάθε κίνηση.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
el: Έλεγχος του αριθμού των χαρακτήρων στα οποία γίνεται κάθε κίνηση.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width (bits):
el: Πλάτος ύ&ψωσης (bits):

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
el: Το πλάτος ύψωσης. Οι θετικοί αριθμοί μετακινούν τα bits στα δεξιά, ενώ οι αρνητικοί στα αριστερά.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
el: Έλεγχος του πλάτους ύψωσης. Οι θετικοί αριθμοί μετακινούν τα bits στα δεξιά, ενώ οι αρνητικοί στα αριστερά.

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
el: ΥΨΩΣΗ δεδομένα

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
el: τελεστής XOR δεδομένα

[ctx: @title:window]
en: Find
el: Αναζήτηση

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
el: Εισάγετε τους χαρακτήρες αναζήτησης, ή επιλέξτε χαρακτήρες που έχουν ήδη αναζητηθεί από τη λίστα.

[ctx: @title:group]
en: Options
el: Επιλογές

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
el: &Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
el: Εκτέλεση μιας αναζήτησης με διάκριση πεζών/κεφαλαίων: η εισαγωγή του μοτίβου 'Joe' δε θα ταιριάξει με τα 'joe' ή 'JOE', παρά μόνο με το 'Joe'.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
el: &Μόνο ολόκληρες λέξεις

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
el: Απαίτηση των ορίων λέξεων και στα δύο άκρα της συμβολοσειράς αναζήτησης.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
el: Έναρξη αναζήτησης στη θέση του δρομέα αντί της αρχής του μητρώου.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
el: Αντικατάσταση προς τα πίσω.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
el: &Επιλεγμένα byte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
el: Αναζήτηση μόνο στην τρέχουσα επιλογή.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
el: Λε&ιτουργία αντικατάστασης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
el: Επιλέξτε αν η είσοδος θα εκτελεί εισαγωγή ή αντικατάσταση των υπαρκτών δεδομένων.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
el: Πίνακας αποκωδικοποίησης

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
el: Αντικείμενο επεξεργασίας ως %1

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
el: Τιμή

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
el: Ο τύπος των δεδομένων

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
el: Η τιμή των χαρακτήρων για τον τύπο δεδομένων

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
el: Η σειρά των χαρακτήρων για την αποκωδικοποίησή τους.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
el: Χωρίς πρόσημο ως δεκαεξαδικός:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
el: Ρυθμίζει αν οι τιμές των χωρίς πρόσημο τύπων ακεραίου φαίνονται ως δεκαεξαδικοί αντί ως δεκαδικοί.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
el: Η νέα τιμή χρειάζεται <emphasis>λιγότερους</emphasis> χαρακτήρες (%1 αντί για %2).<nl/>Να διατηρηθούν οι αχρησιμοποίητοι χαρακτήρες ή να αφαιρεθούν;

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
el: Να &διατηρηθούν

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
el: Να διατηρηθούν οι αχρησιμοποίητοι χαρακτήρες με τις παλιές τιμές.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
el: Η νέα τιμή χρειάζεται <emphasis>περισσότερους</emphasis> χαρακτήρες (%1 αντί για %2).<nl/>Να αντικατασταθούν οι ακόλουθοι χαρακτήρες ή να εισαχθούν νέοι όπως απαιτείται;

[ctx: @action:button]
en: &Select
el: &Επιλογή

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
el: Δυαδικός 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
el: Χαρακτήρας 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
el: Κινητής υποδιαστολής 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
el: Κινητής υποδιαστολής 64-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
el: Δεκαεξαδικός 8- bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
el: Οκταδικός 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
el: Προσημασμένος 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
el: Προσημασμένος 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
el: Προσημασμένος 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
el: Προσημασμένος 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
el: Χωρίς πρόσημο 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
el: Χωρίς πρόσημο 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
el: Χωρίς πρόσημο 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
el: Χωρίς πρόσημο 8-bit

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
el: Εκτύπωση μητρώου χαρακτήρων %1

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
el: Σελίδα %p από %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
el: Εκτύπωση από: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
el: Αδυναμία εκτύπωσης.

[ctx: @title:window]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @info]
en: No replacements made.
el: Δεν έγιναν αντικαταστάσεις.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
el[0]: Έγινε 1 αντικατάσταση.
el[1]: Έγιναν %1 αντικαταστάσεις.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
el: Το μοτίβο αντικατάστασης δε βρέθηκε στο μητρώο χαρακτήρων.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
el: Τέλος του μητρώου χαρακτήρων.<nl/>Συνέχεια από την αρχή;

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
el: Αρχή του μητρώου χαρακτήρων.<nl/>Συνέχεια από το τέλος;

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
el: Αντικατάσταση χαρακτήρων

[ctx: @action;button]
en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
el: Έναρξη αντικατάστασης

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Αντικατάσταση</interface>, οι παραπάνω  χαρακτήρες που έχετε εισάγει θα αναζητηθούν στο μητρώο χαρακτήρων και κάθε εμφάνισή τους θα αντικατασταθεί με τους χαρακτήρες αντικατάστασης.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
el: Αντικατάσταση με

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
el: Εισάγετε τους χαρακτήρες αντικατάστασης, ή επιλέξτε χαρακτήρες που έχουν ήδη αντικατασταθεί από τη λίστα.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
el: &Προτροπή αντικατάστασης

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
el: Ερώτηση πριν την αντικατάσταση κάθε εμφάνισης.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
el: Αντικατάσταση ό&λων

[ctx: @action:button]
en: &Skip
el: &Παράλειψη

[ctx: @action:button]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @title]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
el: Το κλειδί αναζήτησης δε βρέθηκε στο μητρώο byte.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
el: Αναζήτηση byte

[ctx: @action:button]
en: &Find
el: &Αναζήτηση

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
el: Έναρξη αναζήτησης

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Αναζήτηση</interface>, τα byte που έχετε εισάγει παραπάνω θα αναζητηθούν μέσα στο μητρώο byte.

[ctx: @title]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
el: &Επιλογή εύρους...

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
el: Έναρξη μετατόπισης:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
el: Τέλος μετατόπισης:

[ctx: @option:check]
en: End relative
el: Τέλος σχετικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
el: Επιλογή του εύρους.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Επιλογή</interface>, ο δρομέας θα μετακινηθεί στο έγγραφο ή, κατ' επιλογή σας, κατά την μετατόπιση που έχετε εισαγάγει.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
el: Μετατόπιση

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
el: Συμβολοσειρά

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
el: Συμβολοσειρές

[ctx: @title:window]
en: Strings
el: Συμβολοσειρές

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
el: Ελάχιστο μήκος:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
el: &Εξαγωγή

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
el: Βρίσκει τις συμβολοσειρές που περιέχονται στο επιλεγμένο εύρος και τις προβάλλει στην παρακάτω λίστα.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Εξαγωγή</interface>, γίνεται αναζήτηση στο επιλεγμένο εύρος για όλες τις συμβολοσειρές που έχουν το ελάχιστο μήκος. Οι συμβολοσειρές που βρέθηκαν θα προβληθούν στην παρακάτω λίστα.

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Enter a term to limit the list.
el: Εισάγετε έναν όρο περιορισμού της λίστας.

en: C&opy
el: &Αντιγραφή

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
el: Αντιγραφή επιλεγμένων συμβολοσειρών στο πρόχειρο.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Αντιγραφή</interface>, όλες οι συμβολοσειρές που έχετε επιλέξει στη λίστα, θα αντιγραφούν στο πρόχειρο.

en: &Show
el: &Εμφάνιση

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
el: Εμφάνιση επιλεγμένης συμβολοσειράς στην προβολή.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Μετάβαση</interface>, η συμβολοσειρά που επιλέχθηκε τελευταία θα σημειωθεί και θα εμφανιστεί στην προβολή.

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
el: <EOF τέλος αρχείου>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
el: Όνομα: %1
    Τιμή: %2
    
    τύπος: %3
    Μέγεθος: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
el: Όνομα: %1
    Τιμή: %2
    
    Τύπος: %3
    Μέγεθος: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
el: Αποτυχία επαλήθευσης.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
el: Αποτυχία επαλήθευσης: «%1»

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
el[0]: Όνομα: %2
    Τιμή: %3
    
    Τύπος: %4
    Μέγεθος: %5 (%1 απόγονος)
    
     %6
el[1]: Όνομα: %2
    Τιμή: %3
    
    Τύπος: %4
    Μέγεθος: %5 (%1 απόγονοι)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
el[0]: Όνομα: %2
    Τιμή: %3
    
    Τύπος: %4
    Μέγεθος: %5 (%1 απόγονος)
el[1]: Όνομα: %2
    Τιμή: %3
    
    Τύπος: %4
    Μέγεθος: %5 (%1 απόγονοι)

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
el[0]: πεδίο bit δυαδικής τιμής (εύρος %1 bit)
el[1]: πεδίο bit δυαδικής τιμής (εύρος %1 bits)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
el[0]: Προσημασμένο πεδίο bit (εύρος %1 bit)
el[1]: Προσημασμένο πεδίο bit (εύρος %1 bits)

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
el[0]: Χωρίς πρόσημο πεδίο bit (εύρος %1 bit)
el[1]: Χωρίς πρόσημο πεδίο bit (εύρος %1 bits)

en: %1 (value not in enum)
el: %1 (η τιμή δεν είναι στο enum)

en: 0x%1 (no matching flags)
el: 0x%1 (αταίριαστες σημαίες)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
el: σημαία %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
el: %1 δείκτης

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
el: bool (1 χαρακτήρας)

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
el: bool (2 χαρακτήρες)

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
el: bool (4 χαρακτήρες)

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
el: bool (8 χαρακτήρες)

en: invalid type
el: μη έγκυρος τύπος

en: Non-ASCII char: 0x%1
el: Χαρακτήρας εκτός ASCII: 0x%1

en: End of file reached prematurely
el: Πρόωρη άφιξη στο τέλος αρχείου

en: Value too big: 0x%1
el: Τιμή πολύ μεγάλη: 0x%1

en: <invalid name>
el: <μη έγκυρο όνομα>

[ctx: @title:column]
en: Time
el: Χρόνος

[ctx: @title:column]
en: Origin
el: Αρχή

[ctx: @title:column]
en: Message
el: Μήνυμα

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
el: Εγκατεστημένες δομές:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
el: Χρησιμοποιημένες δομές:

en: Get New Structures...
el: Ανάκτηση νέων δομών...

en: Advanced Selection...
el: Προηγμένη επιλογή...

en: Structure Definitions
el: Ορισμοί δομών

en: Dynamic Structure Definitions
el: Ορισμοί δυναμικών δομών

[ctx: @title:window]
en: Advanced Structures Selection
el: Επιλογή προηγμένων δομών

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
el: Η βάση για τη μετατροπή αριθμών χωρίς πρόσημο σε συμβολοσειρά.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
el: Η βάση για τη μετατροπή προσημασμένων αριθμών σε συμβολοσειρά.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
el: Η βάση για τη μετατροπή χαρακτήρων σε συμβολοσειρά τιμής.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
el: Αν θα εμφανίζεται η αριθμητική τιμή των χαρακτήρων

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
el: Αν θα διαμορφώνονται οι τιμές κινητής υποδιαστολής σύμφωνα με την τρέχουσα ρύθμιση τοπικότητας

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
el: Αν θα γίνει χρήση ονομάτων τύπου short (δηλ. uint32 αντί για unsigned int)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
el: Αν είναι true, οι ακέραιοι που εμφανίζονται σε δεκαδική μορφή θα διαμορφωθούν σύμφωνα με τις τρέχουσες ρυθμίσεις τοπικότητας

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
el: Αν θα διαμορφωθούν ακέραιες τιμές σύμφωνα με την τρέχουσα ρύθμιση τοπικότητας

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
el: Η ακρίβεια για τη μετατροπή αριθμών κινητής υποδιαστολής σε συμβολοσειρές (πλήθος δεκαδικών ψηφίων)

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
el: Διάταξη χαρακτήρων

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
el: Δυαδικός

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
el: Οκταδικός

[ctx: @item:inlistbox]
en: Decimal
el: Δεκαδικός

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
el: Διάταξη χαρακτήρων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
el: Χρήση ονομάτων τύπου short

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
el: Χρήση διαμόρφωσης ακεραίων με ρύθμιση τοπικότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
el: Χωρίς πρόσημο τιμές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
el: Προσημασμένες τιμές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
el: Χρήση διαμόρφωσης αριθμών κινητής υποδιαστολής με ρύθμιση τοπικότητας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
el: Ακρίβεια κινητής υποδιαστολής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
el: &Εμφάνιση αριθμητικής τιμής χαρακτήρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
el: Τιμή χαρακτήρα:

[ctx: @title:window]
en: Structures
el: Δομές

[ctx: name of a data structure]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: type of a data structure]
en: Type
el: Τύπος

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
el: Τιμή

[ctx: @action:button]
en: Validate
el: Επαλήθευση

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
el: Επαλήθευση όλων των δομών.

[ctx: @action:button]
en: Script console
el: Κονσόλα σεναρίων

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
el: Άνοιγμα κονσόλας σεναρίων.

[ctx: @action:button]
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
el: Άνοιγμα ρυθμίσεων.

en: Value Display
el: Εμφάνιση τιμής

en: Structures management
el: Διαχείριση δομών

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
el: Ξεκλείδωμα επιλεγμένων δομών, δηλ. η αρχική μετατόπιση ρυθμίζεται πάντα στην τρέχουσα θέση του δρομέα.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
el: Κλείδωμα

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
el: Κλείδωμα επιλεγμένων δομών στην τρέχουσα μετατόπιση.

[ctx: @title:window]
en: Structures Script Console
el: Κονσόλα σεναρίων δομών

[ctx: @label]
en: No grouping.
el: Χωρίς ομαδοποίηση.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
el: Χαρακτήρας ανά ομάδα:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
el: Χαρακτήρες ανά ομάδα

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
el: Χαρακτήρες ανά γραμμή:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
el: Χαρακτήρες ανά γραμμή

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
el: Κωδικ&οποίηση μετατόπισης

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
el: Δεκαε&ξαδικός

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: &Decimal
el: &Δεκαδικός

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
el: Κωδικοποίηση &τιμής

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
el: Δεκαε&ξαδικός

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
el: &Δεκαδικός

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
el: &Οκταδικός

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
el: Δ&υαδικός

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
el: Κωδι&κοποίηση Char

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
el: Εμφάνιση &μη εκτυπώσιμων χαρακτήρων

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
el: Ρύθμιση χαρακτήρων ανά γραμμή...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
el: Ρύθμιση χαρακτήρων ανά ομάδα...

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
el: &Δυναμική διάταξη

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
el: Αναδίπλ&ωση μόνο ομάδων πλήρων χαρακτήρων

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
el: Εμφάνιση &μετατόπισης γραμμής

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
el: &Εμφάνιση τιμών ή Char

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
el: &Τιμές

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
el: &Char

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
el: Τιμές && χαρακτήρες

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
el: Λειτουργία &προβολής

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
el: &Στήλες

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
el: &Γραμμές

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
el: Προφίλ προβολής

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
el: Δημιουργία νέου...

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

[ctx: @action:inmenu reset settings back to those of the saved base profile]
en: Reset Changes
el: Επαναφορά αλλαγών

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
el: Νέο προφίλ προβολής

en: Title:
el: Τίτλος:

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Show Line Offset:
el: Εμφάνιση μετατόπισης γραμμής:

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικός

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: Decimal
el: Δεκαδικός

en: Offset Coding:
el: Κωδικοποίηση μετατόπισης:

[ctx: @item:]
en: Values
el: Τιμές

[ctx: @item:]
en: Chars
el: Χαρακτήρες

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
el: Τιμές & χαρακτήρες

en: Show Values or Chars:
el: Εμφάνιση τιμών ή χαρακτήρων:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
el: Εμφάνιση με γραμμές ή στήλες:

[ctx: @item:]
en: Columns
el: Στήλες

[ctx: @item:]
en: Rows
el: Γραμμές

en: Layout
el: Διάταξη

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
el: αναδίπλωση μόνο ομάδων πλήρων χαρακτήρων

en: Break lines:
el: Αλλαγή γραμμών:

en: Values
el: Τιμές

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικός

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
el: Δεκαδικός

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
el: Οκταδικός

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
el: Δυαδικός

en: Coding:
el: Κωδικοποίηση:

en: Chars
el: Χαρακτήρες

en: Char for non-printable bytes:
el: Χαρακτήρας για μη εκτυπώσιμους χαρακτήρες:

en: Char for undefined bytes:
el: Χαρακτήρας για μη ορισμένους χαρακτήρες:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
el: Διαχείριση προφίλ προβολών...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
el: Προφίλ προβολών

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
el: &Δημιουργία νέου...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
el: Ανοίγει έναν επεξεργαστή για νέο προφίλ προβολής.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Δημιουργία νέου</interface>, ανοίγει ένας επεξεργαστής όπου δημιουργείτε και επεξεργάζεστε ένα νέο προφίλ προβολής. Οι τιμές θα βασίζονται σε εκείνες από το προφίλ προβολής που επιλέξατε στη λίστα.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
el: Ανοίγει έναν επεξεργαστή για το προφίλ προβολής.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Επεξεργασία</interface>, ανοίγει ένας επεξεργαστής για το προφίλ προβολής όλες οι συμβολοσειρές που επιλέξατε στη λίστα.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
el: Ρύθμι&ση ως προκαθορισμένο

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
el: Ρυθμίζει το επιλεγμένο προφίλ προβολής ως προκαθορισμένο για όλες τις προβολές.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Ρύθμιση ως προκαθορισμένο</interface>, το προφίλ προβολής που επιλέξατε στη λίστα ρυθμίζεται ως προκαθορισμένο για όλες τις προβολές.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
el: &Διαγραφή

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
el: Διαγράφει το επιλεγμένο προφίλ προβολής.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
el: Αν πιέσετε το κουμπί <interface>Διαγραφή</interface>, το προφίλ προβολής που επιλέξατε στη λίστα, διαγράφεται.

en: Modification of %1
el: Τροποποίηση του %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
el: «%1» προφίλ προβολής

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
el: Λειτουργία εισαγωγής

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
el: Λειτουργία αντικατάστασης

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
el: Κωδικοποίηση της ερμηνείας της τιμής στην τρέχουσα προβολή.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
el: Κωδικοποίηση της στήλης χαρακτήρας της τρέχουσας προβολής.

en: Offset: %1
el: Μετατόπιση: %1

en: %1 bytes
el: %1 χαρακτήρες

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
el: Επιλογή: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
el: Μετατόπιση: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
el: Επιλογή: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
el: Επιλογή: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
el: Μητρώο χαρακτήρων

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
el: Νέα δημιουργία.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
el[0]: [Νέο μητρώο χαρακτήρων]
el[1]: [Νέο μητρώο χαρακτήρων %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
el: Δημιουργήθηκε από δεδομένα.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
el: Φορτώθηκε από αρχείο.

en: There is not enough free working memory to load this file.
el: Δεν υπάρχει αρκετή μνήμη για τη φόρτωση αυτού του αρχείου.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
el: Δεν έχει ακόμη υλοποιηθεί η υποστήριξη για φόρτωση αρχείων μεγαλύτερων από 2 GiB.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
el: Μοτίβο...

en: Pattern inserted.
el: Έγινε εισαγωγή μοτίβου.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
el: Μοτίβο:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
el: Εισάγετε ένα μοτίβο αναζήτησης, ή επιλέξτε ένα προηγούμενο μοτίβο από τη λίστα.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
el: &Αριθμός:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
el: Εισάγετε το πλήθος επαναλήψεων εισαγωγής του μοτίβου.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
el: Μοτίβο

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
el: Τυχαία δεδομένα...

en: RandomData inserted.
el: Έγινε εισαγωγή τυχαίων δεδομένων.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
el: &Μέγεθος (χαρακτήρες):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
el: Εισάγετε το μέγεθος του μητρώου χαρακτήρων που θα παραχθεί.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
el: Τυχαία δεδομένα

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
el: Ακολουθία

en: Sequence inserted.
el: Έγινε εισαγωγή ακολουθίας.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
el: Κλασική

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
el: Η προεπισκόπηση χρησιμοποιεί το πολύ τους πρώτους 100 χαρακτήρες.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
el: Χαρακτήρες

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
el: Μέγεθος διεύθυνσης:

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
el: Όνομα μεταβλητής:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
el: Αντικείμενα ανά γραμμή:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
el: Τύπος δεδομένων:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
el: Χωρίς πρόσημο ως δεκαεξαδικός:

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
el: Εσωτερικό όνομα αρχείου:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
el: Κωδικοποίηση:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
el: Ιστορική:

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
el: Τιμές

en: Value coding:
el: Κωδικοποίηση τιμής:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
el: Διαχωρισμός:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
el: Προβολή απλού κειμένου
