okteta - en to eu translation catalogue (294 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
eu: Fitxategiaren informazioa

en: Type:
eu: Mota:

en: Location:
eu: Kokapena:

en: Size:
eu: Neurria:

en: Created/Loaded:
eu: Sortuta/zamatuta:

en: Last modified:
eu: Azkenekoz aldatuta:

en: Last synchronized:
eu: Azkenekoz sinkronizatuta:

en: Created:
eu: Sortuta:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
eu: [Bat ere ez]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
eu: Gainidazteko solik

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
eu: Jatorri-aldaketa

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
eu: Titulua

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
eu: Laster-marka ezabatu

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
eu: Laster-marka guztiak ezabatu

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
eu: Joan hurrengo laster-markara

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
eu: Joan aurreko laster-markara

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
eu: Laster-marka

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
eu: Laster-markak

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
eu: Laster-marka berri bat sortzen du kurtsorearen uneko kokalekurako.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
eu: Botoi hau sakatzen baduzu, laster-marka berri bat sortuko da kurtsorearen uneko kokalekurako.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
eu: Hautatutako laster-marka guztiak ezabatzen ditu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
eu: Botoi hau sakatzen baduzu, hautatuta dauden laster-marka guztiak ezabatuko dira.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
eu: Kurtsorea hautatutako laster-markara eramaten du.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
eu: Botoi hau sakatzen baduzu, kurtsorea hautatu den azken laster-markako kokalekura mugituko da.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
eu: Hautatutako laster-marka berrizendatzea gaitzen du.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
eu: Botoi hau sakatzen baduzu, hautatutako azken laster-markaren izena editatu daiteke.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
eu: Def gabe

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
eu: Hamart

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
eu: Hamas

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
eu: Zortzit

[ctx: @title:column short for Binary]
en: Bin
eu: Bit

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
eu: Kar

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
eu: Hamartarra

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
eu: Hamaseitarra

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
eu: Zortzitarra

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
eu: Bitarra

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
eu: Karakterea

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
eu: Balioa/Karakterea taula

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
eu[0]: Byte 1 txertatu da
eu[1]: %1 Byte txertatu dira

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
eu: Kopurua (byte):

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of repeats of the currently selected byte in the table to be inserted.
eu: Taulan hautatuta dagoen bytea zenbat aldiz txertatu behar den.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the currently selected byte in the table repeated the given number of times.
eu: Txertatu taulan hautatuta dagoen bytea adierazitako kopuruan.

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
eu: Karaktere-multzo bihurketa

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
eu: %1 -> %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
eu: Karaktere-multzo bihurketa

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
eu: Honetatik

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
eu: Honetara

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
eu: Byten bihurketaren noranzkoa, hautatutako karaktere-multzo-ra/-tik.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
eu: Aukeratu Byten bihurketaren noranzkoa, hautatutako karaktere-multzo-ra/-tik.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
eu: Byteak zein karaktere-multzotara bihurtuko diren.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
eu: Hautatu byteak zein karaktere-multzotara bihurtuko diren.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
eu: Parametroak

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
eu: Ordeztu falta dena:

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
eu: Ordeztu bytea:

en: Con&vert
eu: &Bihurtu

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
eu: Aukeratutako barrutiko byteak bihurtzen ditu.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
eu: Ez da byterik bihurtu.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
eu[0]: Byte 1 bihurtu da.
eu[1]: %1 byte bihurtu dira.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
eu: Ez da byterik ordezkatu.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
eu[0]: Byte 1 ordezkatu da.
eu[1]: %1 byte ordezkatu dira.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
eu: Egiaztapen batura

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
eu: Algoritmoa:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
eu: Hautatu egiaztapen baturarentzako erabili beharreko algoritmoa.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
eu: &Kalkulatu

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
eu: Iragazki bitarra

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
eu: Eragiketa:

[ctx: @action:button]
en: &Filter
eu: &Iragazkia

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
eu: &Joan ... desplazamendura

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
eu: Joan hona

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
eu: &Desplazamendua:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
eu: Sartu joan beharreko desplazamendua, edo zerrendatik aurreko desplazamendu bat hautatu.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
eu: K&urtsoretik

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
eu: Joan kurtsorearen uneko kokapenarekiko erlatibo eta ez absolutu

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
eu: Hautapena &Hedatu

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
eu: Hedatu hautapena kurtsorearen mugimenduaren arabera.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
eu: &Atzeruntz

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
eu: Jo atzeruntz kurtsorearen uneko kokapenetik.

[ctx: @action:button]
en: &Go
eu: &Joan

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
eu: Joan desplazamendura

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
eu: <interface>Joan</interface> botoia sakatzen baduzu, kutsorea dokumentuan mugituko da gainean sartu duzun desplazamendura, edo zuk aukeratuta, desplazamendu hori egingo du.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
eu: Estatistikak

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
eu: Neurria:

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
eu: &Eraiki

en: 1 byte | %1 bytes
eu[0]: byte 1
eu[1]: %1 byte

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
eu: Zenbatu

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
eu: Ehuneko

[ctx: @label:listbox variant used to select the CRC-64 variant]
en: CRC-64 variant:
eu: CRC-64 aldaera:

[ctx: @info:tooltip]
en: CRC-64 variant used by calculation.
eu: CRC-64 aldaera, kalkuluak erabilia.

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
eu: 16-biteko batura modularra

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
eu: 32-biteko batura modularra

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
eu: 64-biteko batura modularra

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
eu: 8-biteko batura modularra

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
eu: «Big-endian»

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
eu: «Little-endian»

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
eu: Byten ordena:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
eu: Byteak balio osotara deskodetzeko erabilitako byten ordena.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
eu: ETA eragigaiaren datuak

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
eu: Eragigaia:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
eu: Eragiketa zein eragigairekin egin behar den.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
eu: Sartu eragigai bat, edo zerrendan hautatu aurretik erabilitako eragigai bat.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
eu: OR eragigaiaren datuak

[ctx: @title:window]
en: Find
eu: Aurkitu

[ctx: @title:group]
en: Options
eu: Aukerak

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
eu: &Hitz osoak bakarrik

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
eu: Hasi bilaketa kurtsorearen uneko kokapenean.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
eu: Atzerantz ordezkatu.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
eu: &Hautatutako byteak

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
eu: Taula deskodetzen

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
eu: %1 bezala editatuta

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
eu: Mota

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
eu: Balioa

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
eu: Datu mota

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
eu: Zeinugabea hamaseitar gisa:

[ctx: @action:button]
en: &Select
eu: &Hautatu

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
eu: Bitarra 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
eu: Karakterea 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
eu: Hamaseitarra 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
eu: zortzitarra 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
eu: Zeinudun 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
eu: Zeinudun 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
eu: Zeinudun 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
eu: Zeinudun 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
eu: Zeinu gabeko 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
eu: Zeinu gabeko 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
eu: Zeinu gabeko 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
eu: Zeinu gabeko 8-bit

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
eu: Inprimatu %1 byte matrizea

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
eu: Orrialdea %p/%P

[ctx: @info]
en: Could not print.
eu: Ezin da inprimatu.

[ctx: @title:window]
en: Replace
eu: Ordezkatu

[ctx: @info]
en: No replacements made.
eu: Ez da ordezkapenik egin.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
eu[0]: Ordezkapen 1 egin da.
eu[1]: %1 ordezkapen egin dira.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
eu: Ordezkatzeko eredua ez da aurkitu byte taulan.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
eu: Byte taularen amaierara iritsi da.<nl/>Hasieratik jarraitu?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
eu: Byte taularen hasierara iritsi da.<nl/>Bukaeratik jarraitu?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
eu: Byteak ordezkatu

[ctx: @action;button]
en: &Replace
eu: &Ordezkatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
eu: Hasi ordezkapena

[ctx: @title:group]
en: Replace With
eu: Ordeztu honekin

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
eu: Ordeztu

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
eu: &Guztia ordezkatu

[ctx: @action:button]
en: &Skip
eu: &Baztertu

[ctx: @action:button]
en: Replace
eu: Ordezkatu

[ctx: @title]
en: Replace
eu: Ordezkatu

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
eu: Byteak bilatu

[ctx: @action:button]
en: &Find
eu: &Bilatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
eu: Hasi bilatzen

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
eu: Hautatu

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
eu: Jatorri-aldaketaren hasera:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
eu: Jatorri-aldaketaren amaiera:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
eu: Hautatu barrutia.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
eu: Jatorri-aldaketa

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
eu: Katea

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
eu: Kateak

[ctx: @title:window]
en: Strings
eu: Kateak

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
eu: Luzera minimoa:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
eu: &Erauzi

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
eu: Hautatutako barrutian dauden karaktere-kateak aurkitu eta azpiko ikuspegian zerrendatzen ditu.

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
eu: Iragazkia:

en: Enter a term to limit the list.
eu: Sartu termino bat zerrenda mugatzeko.

en: C&opy
eu: K&opiatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
eu: Hautatutako kateak arbelara kopiatzen ditu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
eu: <interface>Kopiatu</interface> botoia sakatzen baduzu, zerrendan hautatu dituzun karaktere-kate guztiak arbelara kopiatuko dira.

en: &Show
eu: &Erakutsi

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
eu: Ikuspegian hautatutako karaktere-katea erakusten du.

en: 1 bit | %1 bits
eu[0]: bit 1
eu[1]: %1 bit

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
eu: <Fitxategi bukaerara iritsi da>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
eu: Izena: %1
    Balioa: %2
    
    Mota: %3
    Neurria: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
eu: Izena: %1
    Balioa: %2
    
    Mota: %3
    Neurria: %4 
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
eu: Egiaztapenak huts egin du.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
eu: Egiaztapenak huts egin du: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
eu[0]: Izena: %2
    Balioa: %3
    
    Mota: %4
    Neurria: %5 (ume %1)
    
     %6
eu[1]: Izena: %2
    Balioa: %3
    
    Mota: %4
    Neurria: %5 (%1 ume)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
eu[0]: Izena: %2
    Balioa: %3
    
    Mota: %4
    Neurria: %5 (ume %1)
eu[1]: Izena: %2
    Balioa: %3
    
    Mota: %4
    Neurria: %5 (%1 ume)

en: %1 bit | %1 bits
eu[0]: bit %1
eu[1]: %1 bit

[ctx: boolean value]
en: false
eu: gezurra

[ctx: boolean value]
en: true
eu: egia

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
eu: egia (%1)

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
eu: boolearra (byte 1)

[ctx: data type]
en: signed byte
eu: byte zeinuduna

[ctx: data type]
en: unsigned byte
eu: byte zeinugabea

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
eu: boolearra (2 byte)

[ctx: data type]
en: signed short
eu: «short» zeinuduna

[ctx: data type]
en: unsigned short
eu: «short» zeinugabea

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
eu: boolearra (4 byte)

[ctx: data type]
en: signed int
eu: oso zeinuduna

[ctx: data type]
en: unsigned int
eu: oso zeinugabea

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
eu: boolearra (8 byte)

[ctx: @title:column]
en: Origin
eu: Jatorria

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
eu: Instalatutako egiturak:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
eu: Erabilitako egiturak:

en: Get New Structures...
eu: Egitura berriak eskuratu...

en: Structure Definitions
eu: Egitura definizioak

en: Dynamic Structure Definitions
eu: Egitura definizio dinamikoak

[ctx: @title:window]
en: Structures
eu: Egiturak

[ctx: name of a data structure]
en: Name
eu: Izena

[ctx: type of a data structure]
en: Type
eu: Mota

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
eu: Balioa

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
eu: Egitura guztiak egiaztatu.

[ctx: @action:button]
en: Settings
eu: Ezarpenak

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
eu: Ireki ezarpenak.

en: Value Display
eu: Balio bistaratzea

en: Structures management
eu: Egituren kudeaketa

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
eu: Giltzapetik askatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
eu: Hautatutako egituraren giltzapea ireki, adib hasierako desplazamendua beti kurtsorearen uneko kokapenean ezartzen da.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
eu: Giltzatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
eu: Giltzatu hautatutako egitura uneko desplazamendura.

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
eu: &Hamaseitarra

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
eu: &Hamartarra

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
eu: &Zortzitarra

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
eu: &Bitarra

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
eu: Balioak eta karaktereak &erakutsi

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
eu: &Balioak

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
eu: &Karaktereak

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
eu: &Ikuspegi modua

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
eu: &Zutabeak

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
eu: &Errenkadak

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
eu: Ikuspegi-profila

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
eu: Sortu... berria

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
eu: Gorde aldaketak

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
eu: Ikuspegi-profil berria

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
eu: Hamaseitarra

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
eu: Hamartarra

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
eu: Zortzitarra

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
eu: Bitarra

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
eu: Kudeatu ikuspegi-profilak...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
eu: Ikuspegi-profilak

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
eu: &Sortu berria...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
eu: Editore bat irekitzen du ikuspegi-profil berri baterako.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
eu: &Editatu...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
eu: Editore bat irekitzen du ikuspegi-profilerako.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
eu: &Ezarri lehenetsitako gisa

[ctx: @action:button]
en: &Delete
eu: E&zabatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
eu: Hautatutako ikuspegi-profila ezabatzen du.

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
eu: "%1" ikuspegi-profila

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
eu:  SAR

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
eu: GAI

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
eu: Sartzeko modua

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
eu: Gainidazteko modua

en: Offset: %1
eu: Desplazamendua: %1

en: %1 bytes
eu: %1 byte

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
eu: Hautapena: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
eu: Desplazamendua: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
eu: Hautapena: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
eu: Hautapena: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
eu: Byte taula

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
eu: Sartu berria.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
eu[0]: [Byte taula berria]
eu[1]: [%1 byte taula berria]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
eu: Datuetatik sortua.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
eu: Fitxategitik zamatua.

en: There is not enough free working memory to load this file.
eu: Ez dago fitxategi hau zamatzeko memoria erabilgarri nahikorik.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
eu: 2 GiB baino handiagoak diren fitxategiak zamatzeko euskarririk ez da oraindik gauzatu.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
eu: Eredua...

en: Pattern inserted.
eu: Eredua txertatu da.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
eu: Eredua:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
eu: Sartu bilatu beharreko eredua, edo hautatu aurreko eredu bat zerrendatik.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
eu: &Zenbakia:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
eu: Sartu eredua txertatu behar den aldi kopurua.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
eu: Eredua

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
eu: Ausazko datuak...

en: RandomData inserted.
eu: Ausazko datuak sartuta.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
eu: &Neurria (byte):

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
eu: Ausazko datuak

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
eu: Segida

en: Sequence inserted.
eu: Segida txertatu da.

[ctx: name of the encoding target]
en: Base32
eu: Oinarri32

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
eu: Kodeketa:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
eu: Klasikoa

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the Base32hex encoding]
en: Base32hex
eu: Oinarri32hamas

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the z-base-32 encoding]
en: z-base-32
eu: z-oinarri-32

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
eu: Aurreikuspenak gehienez lehen 100 byteak erabiltzen ditu.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
eu: Karaktereak

[ctx: name of the encoding target]
en: Intel Hex
eu: Intel Hamas

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
eu: Helbide neurria:

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
eu: Aldagaiaren izena:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
eu: Lerroko gaiak:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
eu: Data mota:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
eu: Zeinugabea hamaseitar gisa:

[ctx: name of the encoding target]
en: Uuencoding
eu: Uuencode kodeketa

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
eu: Fitxategiaren barneko izena:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
eu: Kodeketa:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
eu: Historikoa

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the base64 encoding]
en: Base64
eu: Oinarri64

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
eu: Balioak

en: Value coding:
eu: Balio kodeketa:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
eu: Banaketa:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
eu: Ikusi testu lau gisa

[ctx: name of the encoding target]
en: Xxencoding
eu: Xxencode kodeketa

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the format of the address by the input",      "Auto"),
en: Hex
eu: Hamas

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
eu: Hamart

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the coding of the bytes by the input",       "Auto"),
en: Hex
eu: Hamas

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
eu: Hamart

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
eu: Zortzit

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the binary format]
en: Bin
eu: Bit

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
eu: Kar
