okteta - en to fr translation catalogue (63 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
fr: Modifié.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
fr: Non modifié.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
fr: Lecture et écriture

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
fr: Lecture seule

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
fr: Définir en lecture seule

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
fr: Définir en lecture et écriture

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
fr: Modifications

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
fr: Id de la version

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
fr: Description des modifications

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
fr: Tout fermer

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
fr: Fermer tous les autres

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
fr: Nouveau

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
fr: Vide

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
fr: À partir du presse-papiers

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
fr: Titre

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
fr: Titre du document

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
fr: Système de fichiers

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
fr: Dossier du document courant

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
fr: Copier sous

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
fr: Indisponible.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
fr: Copier sous

[ctx: @title:group]
en: Preview
fr: Aperçu

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
fr: &Copier vers le presse-papier

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
fr: Copie les données sélectionnées dans le presse-papier.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
fr: Si vous appuyez sur le bouton <interface>Copier vers le presse-papier</interface>, les données sélectionnées seront copiées vers le presse-papier selon les paramètres que vous avez saisis ci-dessus.

[ctx: @title:menu]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
fr: Indisponible.

[ctx: @title:window]
en: Export
fr: Exporter

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
fr: &Exporter vers un fichier....

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
fr: Exporte les données sélectionnées vers un fichier.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
fr: Si vous appuyez sur le bouton <interface>Exporter vers un fichier</interface>, les données sélectionnées seront copiées vers un fichier selon les paramètres que vous avez saisis ci-dessus.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
fr: Indisponible.

[ctx: @title:window]
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: @action:button]
en: &Insert
fr: &Insérer

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
fr: Insère les données générées dans le document.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
fr: Si vous appuyez sur le bouton <interface>Insérer</interface>, les données seront générées avec les paramètres que vous avez saisis ci-dessus et insérées dans le document à la position du curseur.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
fr: &Recharger

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
fr: Scinder verticalement

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
fr: Scinder horizontalement

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
fr: Fermer cette vue

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
fr: Aucune.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
fr: Annuler

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
fr: Refaire

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
fr: Annuler : %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
fr: Refaire : %1

[ctx: zoom-factor (percentage)]
en: %1%
fr: %1 %

en: &Fit to Width
fr: Adapter à la &largeur

en: &Fit to Height
fr: Adapter à la &hauteur

en: &Fit to Size
fr: Adapter aux &dimensions

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
fr: Zoom : %1 %

[ctx: @title:window]
en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: @title:window]
en: Close
fr: Fermer

[ctx: @title:window]
en: Reload
fr: Recharger

[ctx: @action:button]
en: &Export
fr: &Exporter

[ctx: @title:window]
en: Create
fr: Créer

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
fr: &Créer

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
fr: Créer un nouveau document à partir des données générées.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
fr: Si vous appuyez sur le bouton <interface>Créer</interface>, les données seront générées a partir les paramètres que vous avez saisis ci-dessus et insérées dans un nouveau document.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
fr: Il existe déjà un fichier à l'emplacement <nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Écraser ce fichier ?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
fr: Il y a des modifications non enregistrées pour le fichier <filename>%1</filename>. Elles seront perdues si vous rechargez ce document.<nl/>Voulez-vous les abandonner ?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
fr: <filename>%1</filename> a été modifié.<nl/>Voulez-vous enregistrer vos modifications ou les abandonner ?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
fr: <filename>%1</filename> a été modifié. Voulez-vous abandonner vos modifications ?
