KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (67 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
hu: Módosult.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
hu: Nem módosult.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
hu: Írható-olvasható

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
hu: Csak olvasható

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
hu: Csak olvasható legyen

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
hu: Írható-olvasható legyen

[ctx: @title:window]
en: Terminal
hu: Terminál

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
hu: Azonosító

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
hu: Változások

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
hu: Verzióazonosító

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
hu: A változás leírása

[ctx: @title:window]
en: Versions
hu: Verziók

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
hu: Összes bezárása

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
hu: Többi bezárása

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
hu: Új

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
hu: Üres

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
hu: A vágólapról

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
hu: Cím

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
hu: A dokumentum címe

[ctx: @title:window]
en: Documents
hu: Dokumentumok

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
hu: Fájlrendszer

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
hu: Az aktuális dokumentum mappája

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
hu: Másolás mint

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
hu: Nem elérhető.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
hu: Másolás mint

[ctx: @title:group]
en: Preview
hu: Előznézet

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
hu: &Másolás

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
hu: Kimásolja a kijelölt adatokat a vágólapra.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
hu: Ha megnyomja a <interface>Másolás</interface> gombot, a kijelölt rész a vágólapra másolódik a fent megadott beállításoknak megfelelően.

[ctx: @title:menu]
en: Export
hu: Exportálás

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
hu: Nem elérhető.

[ctx: @title:window]
en: Export
hu: Exportálás

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
hu: E&xportálás fájlba...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
hu: A kijelölt adatok mentése fájlba.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
hu: Ha megnyomja az <interface>Exportálás fájlba</interface> gombot, a kijelölt adatok elmentődnek fájlba a fenti beállításoknak megfelelően.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
hu: beszúrás

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
hu: Nem elérhető.

[ctx: @title:window]
en: Insert
hu: Beszúrás

[ctx: @action:button]
en: &Insert
hu: &Beszúrás

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
hu: A létrejött adatok beszúrása a dokumentumba.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
hu: Ha rákattint a <interface>Beszúrás</interface> gombra, a program a fent megadott beállításokkal beszúrja a létrejött adatokat a dokumentumba.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
hu: Új&ratöltés

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
hu: Függőleges felosztás

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
hu: Vízszintes felosztás

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
hu: A nézetterület bezárása

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
hu: Nincs.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
hu: Visszavonás

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
hu: Újra végrehajtás

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
hu: Visszavonás: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
hu: Újra végrehajtás: %1

en: Zoom
hu: Nagyítás

en: &Fit to Width
hu: &Teljes szélesség

en: &Fit to Height
hu: Teljes ma&gasság

en: &Fit to Size
hu: Teljes mé&ret

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
hu: Nagyítás: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
hu: Mentés másként

[ctx: @title:window]
en: Close
hu: Bezárás

[ctx: @title:window]
en: Reload
hu: Újratöltés

[ctx: @action:button]
en: &Export
hu: &Exportálás

[ctx: @title:window]
en: Create
hu: Létrehozás

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
hu: &Létrehozás

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
hu: Új dokumentumot hoz létre az elkészített adatokkal.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
hu: Ha rákattint a <interface>Létrehozás</interface> gombra, a program a fent megadott beállításokkal beszúrja a létrejött adatokat egy új dokumentumba.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
hu: Már létezik ilyen nevű fájl: <nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Felül szeretné írni?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
hu: A dokumentum (<filename>%1</filename>) megváltozott, ha újratölti, a módosítások elvesznek.<nl/>Eldobja a változásokat?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
hu: Megváltozott ez a fájl: <filename>%1</filename>.<nl/>El szeretné menteni a változásokat?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
hu: Megváltozott ez a fájl: <filename>%1</filename>.<nl/>El szeretné dobni a változásokat?
