KDE 4.4 - en to hu translation catalogue (452 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
hu: Fájljellemzők

en: Type:
hu: Típus:

en: Location:
hu: Hely:

en: Size:
hu: Méret:

en: Created/Loaded:
hu: Létrehozva/betöltve:

en: Last modified:
hu: Utolsó módosítás:

en: Last synchronized:
hu: Utolsó szinkronizáció:

en: Created:
hu: Létrehozva:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
hu: [Nincs]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
hu: Csak felülírás

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
hu: Pozíció

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
hu: Cím

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
hu: Törlés

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
hu: Az összes könyvjelző törlése

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
hu: Ugrás a következő könyvjelzőre

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
hu: Ugrás az előző könyvjelzőre

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
hu: Könyvjelző

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
hu: Új könyvjelzőt hoz létre az aktuális kurzorpozícióhoz.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
hu: Ha erre a gombra kattint, új könyvjelző jön létre az aktuális kurzorpozícióhoz.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
hu: Törli a kijelölt könyvjelzőket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
hu: Ha erre a gombra kattint, a program törli a kijelölt könyvjelzőket.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
hu: A kurzort a könyvjelzőben megadott pozícióra állítja.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
hu: Ha erre a gombra kattint, a kurzor az utoljára kijelölt könyvjelzőben megadott pozícióra áll.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
hu: Lehetővé teszi a kijelölt könyvjelző átnevezését.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
hu: Ha erre a gombra kattint, szerkeszthetővé válik az utoljára kijelötl könyvjelző neve.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
hu: nem def.

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
hu: Hexa

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
hu: Okt

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
hu: Kar

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
hu: Decimális

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
hu: Oktális

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
hu: Bináris

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
hu: Karakter

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
hu: Érték/karakter táblázat

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
hu[0]: 1 bájt beszúrva
hu[1]: %1 bájt beszúrva

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
hu: Szám (bájt):

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
hu: Karakterkészlet konverzió

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
hu: forrás: %1, cél: %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
hu: Karakterkészlet konverzió

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
hu: Forrás

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
hu: Cél

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
hu: A bájtok átalakítási iránya a kiválasztott karakterkészlet szerint.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
hu: A bájtok átalakítási irányának kiválasztása a kiválasztott karakterkészlet szerint.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
hu: A karakterkészlet amibe a bájtok konvertálva lesznek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
hu: Válassza ki a karakterkészletet amibe a bájtok konvertálva lesznek.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
hu: Paraméterek

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
hu: Helyettesítő hiányzik:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
hu: Kiválasztja, hogy a bájtokat az alapértelmezett bájttal kell helyettesíteni, ha a forrás karakterkészletben lévő karaktere nem része a cél karakterkészletnek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
hu: Állítsa igazra, ha a bájtokat az alapértelmezett bájttal kell helyettesíteni, ha a forrás karakterkészletben lévő karaktere nem része a cél karakterkészletnek.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
hu: Helyettesítő bájt:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
hu: Azon karakterekhez használt bájt, amelyek nem részei a cél karakterkészletnek.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
hu: Azon karakterekhez használt bájt meghatározása, amelyek nem részei a cél karakterkészletnek.

en: Con&vert
hu: Kon&vertálás

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
hu: Átkonvertálja a bájtokat a kijelölt tartományban.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
hu: Ha az <interface>Átalakítás</interface> gombra kattint, a kijelölt tartomány minden bájtja ki lesz cserélve azokkal a bájtokkal, amelyek ugyanazt a karaktert ábrázolják a kijelölt cél karakterkészletben.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
hu: Nem történt bájtkonverzió.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
hu[0]: 1 bájt konvertálva.
hu[1]: %1 bájt konvertálva.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
hu: Nem lettek bájtok helyettesítve.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
hu[0]: 1 bájt helyettesítve.
hu[1]: %1 bájt helyettesítve.

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
hu: Az átalakítás megszakadt azon karakterek miatt, amelyek nincsenek benne a cél karakterkészletben.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
hu: Ellenőrző összeg

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
hu: Algoritmus:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
hu: Válassza ki az ellenőrző összeg képzésének algoritmusát.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
hu: &Kiszámítás

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
hu: Kiszámítja a kijelölt tartományban található bájtok ellenőrző összegét.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
hu: Ha a <interface>Kiszámítás</interface> gombra kattint, a program felfrissíti a listát, mely a kijelölt részben található, adott maximális méretnél nem hosszabb sztringeket tartalmazza.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
hu: Bináris szűrő

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
hu: Művelet:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
hu: Válassza ki a szűrőben használni kívánt műveletet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
hu: Válassza ki a szűrőben használni kívánt műveletet.

[ctx: @action:button]
en: &Filter
hu: S&zűrő

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
hu: Végrehajtja a megadott szűrést a tartományon.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
hu: Ha a <interface>Szűrő</interface> gombra kattint, a fent kijelölt szűrési művelet végrehajtódik a megadott tartományon.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
hu: Ugrás adott &pozícióra...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
hu: Ugrás

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
hu: &Pozíció:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
hu: Írja be a kívánt eltolást, vagy válasszon ki egyet az előzőek közül.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
hu: A k&urzortól

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
hu: Relatív lesz az ugrás, nem abszolút.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
hu: A kijelölés ki&terjesztése

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
hu: A kurzorbillentyűkkel kibővíthető a kijelölt rész.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
hu: &Visszafelé

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
hu: Ugrás visszafelé a végétől vagy az aktuális kurzorpozíciótól.

[ctx: @action:button]
en: &Go
hu: &Ugrás

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
hu: Ugrás adott eltolásra

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
hu: Ha az <interface>Ugrás</interface> gombra kattint, a megadott eltolási pozícióra ugrik a kurzor a dokumentumban.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
hu: Statisztika

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
hu: Méret:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
hu: A statisztika alapjául szolgáló adatok mérete.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
hu: &Elkészítés

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
hu: Frissíti a kijelölt tartományra vonatkozó bájtelőfordulási statisztikát.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
hu: Ha rákattint az <interface>Elkészítés</interface> gombra, felfrissül a bájtstatisztika a kijelölt tartomány alapján.

en: 1 byte | %1 bytes
hu[0]: 1 bájt
hu[1]: %1 bájt

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
hu: Szám

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
hu: Százalék

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
hu: 16 bites modulo összeg

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
hu: 32 bites modulo összeg

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
hu: 64 bites modulo összeg

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
hu: 8 bites modulo összeg

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
hu: BE bájtsorrend

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
hu: LE bájtsorrend

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
hu: Bájtsorrend:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
hu: Az egész értékek értelmezéséhez használt bájtsorrend.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
hu: Operandus ÉS adat

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
hu: Operandus:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
hu: A művelet ezzel az operandussal hajtódik végre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
hu: Adjon meg egy operandust vagy válasszon egyet a már használtak közül, a listából.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
hu: Igazítás a végéhez:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
hu: Ha be van jelölve, a művelet az adatok végéhez lesz igazítva, nem az elejéhez.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
hu: Ha be van jelölve, a művelet az adatok végéhez lesz igazítva.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
hu: Operandus VAGY adat

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
hu: Megfordítás (adat)

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
hu: A bitek megfordítása:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
hu: Ha be van jelölve, a bitek sorrendje is megfordul.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
hu: BITFORGATÁS adat

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size (bytes):
hu: &Csoportméret (bájt):

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
hu: Ilyen hosszú bájtcsoportra fog vonatkozni a művelet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
hu: Ilyen hosszú bájtcsoportra fognak vonatkozni a műveletek.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width (bits):
hu: &Eltolási szélesség (bit):

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
hu: Az eltolás szélességét adja meg. Pozitív szám esetén jobbra, negatívnál balra forgat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
hu: Az eltolás szélességét adja meg. Pozitív szám esetén jobbra, negatívnál balra forgat.

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
hu: Eltolás (adat)

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
hu: operandus KIZÁRÓ_VAGY adat

[ctx: @title:window]
en: Find
hu: Keresés

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
hu: Adja meg a keresendő mintát, vagy válasszon egyet a korábban használtak közül a listából.

[ctx: @title:group]
en: Options
hu: Beállítások

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
hu: Nagybetűé&rzékeny

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
hu: Nagybetűérzékeny lesz a keresés, azaz "János" keresése esetén "jános" vagy "JÁNOS" nem lesz találat, csak "János".

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
hu: Csak egész sza&vakat

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
hu: Szóelválasztónak kell állnia találat esetén a sorozat előtt és után.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
hu: A keresés az aktuális kurzorpozíciónál kezdődik, nem az elején.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
hu: Csere visszafelé.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
hu: K&ijelölt bájtok

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
hu: Keresés csak a kijelötl részben.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
hu: &Felülíró mód

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
hu: Ez határozza meg, hogy a beírt adatok felülírják-e a régit vagy beszúródnak.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
hu: Dekódoló táblázat

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
hu: Szerkesztés (mint %1)

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
hu: Típus

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
hu: Érték

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
hu: Adattípus

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
hu: Az adattípus bájtjainak értéke

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
hu: Az érték értelmezéséhez használt bájtsorrend.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
hu: Előjel nélküli hexadecimális:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
hu: Megadja, hogy az előjel nélküli egész számok hexadecimális vagy decimális alakban jelenjenek-e meg.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
hu: Az új érték <emphasis>kevesebb</emphasis> bájtból áll (%2 helyett %1).<nl/>Megtartja vagy eldobja a nem használt bájtokat?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
hu: Meg&tartás

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
hu: A nem használt bájtok maradjanak meg.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
hu: Az új érték <emphasis>több</emphasis> bájtból áll (%2 helyett %1).<nl/>Felülírja az utána álló bájtokat vagy inkább beszúrja az újakat?

[ctx: @action:button]
en: &Select
hu: &Kijelölés

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
hu: Bináris 8 bites

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
hu: 8 bites karakter

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
hu: 32 bites lebegőpontos

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
hu: 64 bites lebegőpontos

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
hu: Hexadecimális 8 bites

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
hu: Oktális 8 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
hu: Előjeles 16 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
hu: Előjeles 32 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
hu: Előjeles 64 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
hu: Előjeles 8 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
hu: Előjel nélküli 16 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
hu: Előjel nélküli 32 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
hu: Előjel nélküli 64 bites

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
hu: Előjel nélküli 8 bites

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
hu: Kinyomtatás: %1 bájtsorozat

[ctx: @info]
en: Could not print.
hu: Nem sikerült a nyomtatás.

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
hu: Oldal: %P/%p

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
hu: Nyomtatta: %U

[ctx: @title:window]
en: Replace
hu: Csere

[ctx: @info]
en: No replacements made.
hu: Nem történt csere.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
hu[0]: 1 csere történt.
hu[1]: %1 csere történt.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
hu: A keresett minta nem található a tartományban.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
hu: A kijelölt rész végéhez ért a keresés.<nl/>Folytatni szeretné az elejétől?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
hu: A kijelölt rész elejéhez ért a keresés.<nl/>Folytatni szeretné a végétől?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
hu: Bájtcsere

[ctx: @action;button]
en: &Replace
hu: &Csere

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
hu: Cserélés

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
hu: Ha rákattint a <interface>Csere</interface> gombra, a megadott bájtsorozatot elkezdi keresni a program a kijelölt tartományban. Minden találatnál lecseréli az eredeti sorozatot a megadott újra.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
hu: Csere ezzel

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
hu: Adja meg a cseremintát, vagy válasszon egyet a korábban használtak közül a listából.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
hu: Me&gerősítés kérése minden csere előtt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
hu: Megerősítés kérése minden csere előtt.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
hu: Csere

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
hu: Cserélje min&d

[ctx: @action:button]
en: &Skip
hu: Ki&hagyás

[ctx: @action:button]
en: Replace
hu: Csere

[ctx: @title]
en: Replace
hu: Csere

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
hu: A keresett érték nem található a bájtsorozatban.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
hu: Bájtkeresés

[ctx: @action:button]
en: &Find
hu: &Keresés

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
hu: Elindítja a keresést

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
hu: Ha a <interface>Keresés</interface> gombra kattint, a program keresni kezdi a beírt bájtsorozatot a kijelölt részben.

[ctx: @title]
en: Search
hu: Keresés

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
hu: Kijelölés

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
hu: Kezdőpozíció:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
hu: Zárópozíció:

[ctx: @option:check]
en: End relative
hu: Relatív végződés

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
hu: Tartomány kijelölése.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
hu: Ha a <interface>Kijelölés</interface> gombra kattint, a megadott abszolút vagy relatív pozícióra ugrik a kurzor a dokumentumban.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
hu: Pozíció

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
hu: Sztring

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
hu: Sztringek

[ctx: @title:window]
en: Strings
hu: Sztringek

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
hu: Minimális hossz:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
hu: &Kibontás

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
hu: A kijelölt tartományban található sztringek listáját megjeleníti a lenti nézetben.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
hu: Ha a <interface>Kibontás</interface> gombra kattint, a program megkeresi az adott minimális hosszat elérő sztringeket a tartományban és megjeleníti őket a lenti nézetben.

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
hu: Szűrő:

en: Enter a term to limit the list.
hu: A lista maximális mérete.

en: C&opy
hu: &Másolás

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
hu: A vágólapra másolja a kijelölt sztringeket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
hu: Ha a <interface>Másolás</interface> gombra kattint, a listában kijelölt sztringek a vágólapra másolódnak.

en: &Show
hu: &Megjelenítés

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
hu: Megmutatja a kijelölt sztringet a nézetben.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
hu: Ha az <interface>Ugrás</interface> gombra kattint, az utoljára kijelölt sztring kiemelve megjelenik a nézetben.

en: 1 bit | %1 bits
hu[0]: 1 bit
hu[1]: %1 bit

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
hu: <EOF elérve>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
hu: Név: %1
    Érték: %2
    
    Típus: %3
    Méret: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
hu: Név: %1
    Érték: %2
    
    Típus: %3
    Méret: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
hu: Az ellenőrzés sikertelen volt.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
hu: Az ellenőrzés sikertelen: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
hu[0]: Név: %2
    Érték: %3
    
    Típus: %4
    Méret: %5 (%1 gyermekelem)
    
     %6
hu[1]: Név: %2
    Érték: %3
    
    Típus: %4
    Méret: %5 (%1 gyermekelem)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
hu[0]: Név: %2
    Érték: %3
    
    Típus: %4
    Méret: %5 (%1 gyermekelem)
hu[1]: Név: %2
    Érték: %3
    
    Típus: %4
    Méret: %5 (%1 gyermekelem)

[ctx: boolean value]
en: false
hu: hamis

[ctx: boolean value]
en: true
hu: igaz

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
hu[0]: logikai bitmező (%1 bit széles)
hu[1]: logikai bitmező (%1 bit széles)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
hu[0]: előjeles bitmező (%1 bit széles)
hu[1]: előjeles bitmező (%1 bit széles)

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
hu[0]: előjel nélküli bitmező (%1 bit széles)
hu[1]: előjel nélküli bitmező (%1 bit széles)

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
hu: igaz (%1)

en: %1 (value not in enum)
hu: %1 (a felsoroltakon kívüli)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: enum %1 (%2)
hu: felsorolt %1 (%2)

en: 0x%1 (no matching flags)
hu: 0x%1 (nincs illeszkedő zászló)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
hu: zászló %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
hu: %1 mutató

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
hu: logikai (1 bájt)

[ctx: data type]
en: signed byte
hu: előjeles bájt

[ctx: data type]
en: unsigned byte
hu: előjel nélküli bájt

[ctx: data type]
en: char
hu: karakter

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
hu: logikai (2 bájt)

[ctx: data type]
en: signed short
hu: előjeles short

[ctx: data type]
en: unsigned short
hu: előjel nélküli short

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
hu: logikai (4 bájt)

[ctx: data type]
en: signed int
hu: előjeles egész

[ctx: data type]
en: unsigned int
hu: előjel nélküli egész

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
hu: logikai (8 bájt)

[ctx: data type]
en: signed long
hu: előjeles long

[ctx: data type]
en: unsigned long
hu: előjel nélküli long

[ctx: data type]
en: bitfield
hu: bitmező

en: invalid type
hu: érvénytelen típus

en: Non-ASCII char: 0x%1
hu: Nem ASCII karakter: 0x%1

en: ASCII char
hu: ASCII karakter

en: ASCII string
hu: ASCII karakterlánc

en: Latin1 char
hu: Latin1 karakter

en: Latin1 string
hu: Latin1 karakterlánc

en: End of file reached prematurely
hu: A fájl vége idő előtt elérve

en: UTF16-LE char
hu: UTF16-LE karakter

en: UTF16-BE char
hu: UTF16-BE karakter

en: UTF16-LE string
hu: UTF16-LE karakterlánc

en: UTF16-BE string
hu: UTF16-BE karakterlánc

en: Value too big: 0x%1
hu: Az érték túl nagy: 0x%1

en: UTF32-LE char
hu: UTF32-LE karakter

en: UTF32-BE char
hu: UTF32-BE karakter

en: UTF32-LE string
hu: UTF32-LE karakterlánc

en: UTF32-BE string
hu: UTF32-BE karakterlánc

en: UTF8 char
hu: UTF8 karakter

en: UTF8 string
hu: UTF8 karakterlánc

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: struct %1
hu: struktúra %1

[ctx: data type, then name]
en: tagged union %1
hu: címkézett unió %1

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: union %1
hu: unió %1

en: <invalid name>
hu: <érvénytelen név>

[ctx: @title:column]
en: Time
hu: Idő

[ctx: @title:column]
en: Origin
hu: Eredet

[ctx: @title:column]
en: Message
hu: Üzenet

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
hu: Telepített struktúrák:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
hu: Használt struktúrák:

en: Get New Structures...
hu: Új struktúrák beszerzése…

en: Advanced Selection...
hu: Speciális kijelölés…

en: Structure Definitions
hu: Struktúradefiníciók

en: Dynamic Structure Definitions
hu: Dinamikus struktúradefiníciók

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
hu: Ezzel az alappal lesznek sztringgé alakítva az előjel nélküli számok.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
hu: Ezzel az alappal lesznek sztringgé alakítva az előjeles számok.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
hu: Ezzel az alappal lesznek a karakterek értéksztringgé alakítva.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
hu: Megadja, hogy megjelenjenek-e a karakterek számértékei

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
hu: A lebegőpontos számok formázása a nyelvi beállítások alapján történjen-e

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
hu: Használja-e a rövid típusú neveket (azaz uint32 az előjeles egész helyett)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
hu: Ha be van jelölve, akkor a lebegőpontos számok a nyelvi beállításoknál megadott formában jelennek meg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
hu: Az egész számok formázása a nyelvi beállítások alapján történjen-e

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
hu: Lebegőpontos számok konverziója sztringgé ezzel a pontossággal történjen

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
hu: Bájtsorrend

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Big endian
hu: BE bájtsorrend

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Little endian
hu: LE bájtsorrend

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
hu: Bináris

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
hu: Oktális

[ctx: @item:inlistbox]
en: Decimal
hu: Decimális

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
hu: Bájtsorrend:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Big endian
hu: BE bájtsorrend

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Little endian
hu: LE bájtsorrend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
hu: Rövid típusú nevek használata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
hu: A nyelvi beállításoknak megfelelő formátumú egész értékek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
hu: Előjel nélküli értékek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
hu: Előjeles értékek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
hu: A nyelvi beállításoknak megfelelő formátumú lebegőpontos értékek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
hu: Lebegőpontos pontosság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
hu: A karakterek számértéke látszódjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
hu: Karakterérték:

[ctx: @title:window]
en: Structures
hu: Struktúrák

[ctx: name of a data structure]
en: Name
hu: Név

[ctx: type of a data structure]
en: Type
hu: Típus

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
hu: Érték

[ctx: @action:button]
en: Validate
hu: Ellenőrzés

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
hu: Minden struktúra ellenőrzése.

[ctx: @action:button]
en: Script console
hu: Parancsfájl konzol

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
hu: Parancsfájl konzol megnyitása.

[ctx: @action:button]
en: Settings
hu: Beállítások

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
hu: A beállítások megnyitása.

en: Value Display
hu: Megjelenítés

en: Structures management
hu: Struktúrakezelés

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
hu: Feloldás

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
hu: A kijelölt struktúra feloldása, azaz a kezdő eltolás mindig a jelenlegi kurzorpozícióhoz lesz beállítva

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
hu: Zárolás

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
hu: A kijelölt struktúra zárolása a jelenlegi eltoláshoz.

[ctx: @label]
en: No grouping.
hu: Nincs csoportosítás.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
hu: Csoportonkénti bájtok:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
hu: Csoportonkénti bájtok

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
hu: Soronkénti bájtok:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
hu: Soronkénti bájtok

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
hu: &Eltolás kódolás

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
hu: &Hexadecimális

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: &Decimal
hu: &Decimális

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
hu: Értékkód&olás

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
hu: &Hexadecimális

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
hu: &Decimális

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
hu: &Oktális

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
hu: &Bináris

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
hu: Karakterkó&dolás

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
hu: A nem nyomtatható k&arakterek is

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
hu: Soronkénti bájtok beállítása...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
hu: Csoportonkénti bájtok beállítása...

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
hu: &Dinamikus elrendezés

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
hu: &Ki

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
hu: Tör&delés bájtcsoportonként

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
hu: &Be

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
hu: Sorbeli &pozíció

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
hu: Ér&tékek és karakterek

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
hu: Érté&kek

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
hu: &Karakterek

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
hu: Értékek és karakterek

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
hu: Nézetmó&d

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
hu: &Oszlopok

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
hu: &Sorok

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
hu: Nézetmód

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
hu: Új nézetmód

en: Title:
hu: Cím:

en: Display
hu: Megjelenítés

en: Show Line Offset:
hu: Soreltolás megjelenítése:

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: Decimal
hu: Decimális

en: Offset Coding:
hu: Eltolás kódolás:

[ctx: @item:]
en: Values
hu: Értékek

[ctx: @item:]
en: Chars
hu: Karakterek

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
hu: Értékek és karakterek

en: Show Values or Chars:
hu: Karakterek értékeinek mutatása:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
hu: Megjelenítés sorokkal vagy oszlopokkal:

[ctx: @item:]
en: Columns
hu: Oszlopok

[ctx: @item:]
en: Rows
hu: Sorok

en: Layout
hu: Elrendezés

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
hu: Ki

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
hu: Tördelés csak teljes bájtcsoportok között

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
hu: Be

en: Break lines:
hu: Sorok tördelése:

en: Values
hu: Értékek

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
hu: Hexadecimális

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
hu: Decimális

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
hu: Oktális

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
hu: Bináris

en: Coding:
hu: Kódolás:

en: Chars
hu: Karakterek:

en: Char for non-printable bytes:
hu: Karakter nem nyomtatható bájtokhoz:

en: Char for undefined bytes:
hu: Karakter nem definiált bájtokhoz:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
hu: Nézetmódok kezelése...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
hu: Nézetmódok

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
hu: &Új létrehozása…

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
hu: Megnyit egy szerkesztőt az új nézetprofilhoz.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
hu: Ha megnyomja az <interface>Új létrehozása…</interface> gombot, egy szerkesztő fog megnyílni, ahol létrehozhatja és szerkesztheti az új nézetprofilt. Az értékek a listában kijelölt nézetprofil egyikén fognak alapulni.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
hu: Sz&erkesztés...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
hu: Megnyit egy szerkesztőt a nézetprofilhoz.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
hu: Ha a <interface>Szerkesztés…</interface> gombra kattint, egy szerkesztő fog megnyílni a listában kijelölt nézetprofilokhoz.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
hu: Beállítá&s alapértelmezettként

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
hu: Beállítja a kijelölt nézetprofilt alapértelmezettként az összes nézethez.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
hu: Ha a <interface>Beállítás alapértelmezettként</interface> gombra kattint, a listában kijelölt nézetmód lesz az alapértelmezett minden nézetben.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
hu: &Törlés

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
hu: Törli a kijelölt nézetprofilt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
hu: Ha a <interface>Törlés</interface> gombra kattint, a listában kijelölt nézet profilok törölve lesznek.

en: Modification of %1
hu: %1 módosítása

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
hu: „%1” nézetmód

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
hu: BESZ

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
hu: FELÜL

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
hu: Beszúró mód

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
hu: Felülíró mód

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
hu: Az aktuális nézetben érvényes értékmegjelenítési mód.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
hu: Az aktuális nézet Karakter oszlopában érvényes kódolás.

en: Offset: %1
hu: Eltolás: %1

en: %1 bytes
hu: %1 bájt

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
hu: Kijelölés: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
hu: Eltolás: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
hu: Kijelölés: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
hu: Kijelölés: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
hu: Bájttömb

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
hu: Létrejött az új tömb.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
hu[0]: [Új bájttömb]
hu[1]: [Új bájttömb %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
hu: Létrehozva az adatokból.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
hu: Betöltve fájlból.

en: There is not enough free working memory to load this file.
hu: Nincs elég szabad munkamemória a fájl betöltéséhez.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
hu: A 2 GiB méretűnél nagyobb fájlok betöltésének támogatása még nincs megvalósítva.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
hu: Minta...

en: Pattern inserted.
hu: Minta beszúrva.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
hu: Minta:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
hu: Adja meg a keresési mintát, vagy válasszon egyet a korábban használtak közül, a listából.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
hu: S&zám:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
hu: Ennyiszer lesz beszúrva a minta.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
hu: Minta

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
hu: Véletlenszerű adatok...

en: RandomData inserted.
hu: Véletlenszerű adatok beszúrva.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
hu: &Méret (bájt):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
hu: A létrehozandó bájttömb mérete.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
hu: Véletlenszerű adat

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
hu: Sor

en: Sequence inserted.
hu: Sor beszúrva.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
hu: Karakterkódolás:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
hu: Klasszikus

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
hu: Az előnézet maximum az első 100 bájtot használja.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
hu: Karakterek

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
hu: Címméret:

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
hu: C-stílusú tömb

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
hu: Változónév:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
hu: Elemszám egy sorban:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
hu: Adattípus:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
hu: Előjel nélküli hexadecimális:

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
hu: Belső fájlnév:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
hu: Kódolás:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
hu: Történelmi

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
hu: Értékek

en: Value coding:
hu: Értékkódolás:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
hu: Tagolás:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
hu: Megtekintés egyszerű szövegként

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the format of the address by the input",      "Auto"),
en: Hex
hu: Hexa

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the coding of the bytes by the input",       "Auto"),
en: Hex
hu: Hexa

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
hu: Okta

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
hu: Kar
