okteta - en to ia translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
ia: Info de file

en: Type:
ia: Typo:

en: Size:
ia: Dimension:

en: Created/Loaded:
ia: Create/Cargate:

en: Last modified:
ia: Le ultime modificate:

en: Last synchronized:
ia: Ultime synchronisate:

en: Created:
ia: Create:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
ia: Necun

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
ia: Super scribe solmente

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
ia: Displaciamento

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
ia: Titulo

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
ia: Remove iste marcator de libro

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
ia: Remove omne marcatores de libro

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
ia: Va al proxime marcator de libro

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
ia: Va al previe marcator de libro

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
ia: Marcator de libro

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
ia: Marcatores de libro

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
ia: Dele omne le marcatores de libro seligite.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
ia: Move le cursor al marcator de libro seligite.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
ia: habilita renominar del marcator de libro seligite.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
ia: indef.

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
ia: Binari

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
ia: Character:

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
ia: Numero (bytes):

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
ia: %1 a %2

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
ia: Ex

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
ia: A

[ctx: @title:group]
en: Parameters
ia: Parametros

en: Con&vert
ia: Con&verte

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
ia: Algorithmo:

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
ia: &Calcula

[ctx: @action:button]
en: &Filter
ia: &Filtro

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
ia: Vade a

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
ia: &Displaciamento:

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
ia: Ex c&ursor

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
ia: Trova de &retro

[ctx: @action:button]
en: &Go
ia: &Vade

[ctx: @title:window]
en: Statistics
ia: Statistica

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
ia: Dimension:

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
ia: &Construe

en: 1 byte | %1 bytes
ia[0]: 1 Byte
ia[1]: %1 bytes

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
ia: Computo

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
ia: Percentage

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
ia: Ordine de Byte:

[ctx: name of the hash algorithm]
en: SHA-1
ia: Sha-1

[ctx: name of the hash algorithm]
en: SHA-224
ia: Sha-224

[ctx: name of the hash algorithm]
en: SHA-256
ia: Sha-256

[ctx: name of the hash algorithm]
en: SHA-384
ia: Sha-384

[ctx: name of the hash algorithm]
en: SHA-512
ia: Sha-512

[ctx: @title:window]
en: Find
ia: Trova

[ctx: @title:group]
en: Options
ia: Optiones

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
ia: Sensibile al differentia inter m&ajusculas e minusculas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ia: Executa un cerca con differentias inter majusculas e minusculas: insertar le modello  'Joe' non coincidera con  'joe' o 'JOE', sed sol 'Joe'.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
ia: Sol&mente parolas integre

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ia: Require limites de parola in ambes le fines de un modello per succeder.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ia: Starta le cerca al location currente del cursor plus tosto que al alto

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
ia: Solmente cerca inter le selection currente

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
ia: Modo de super scr&iptura

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
ia: Typo

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
ia: Valor

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
ia: &Mantene

[ctx: @action:button]
en: &Select
ia: &Selige

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
ia: Signate 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
ia: Signate 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
ia: Signate 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
ia: Signate 8-bit

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
ia: Pagina %p de %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
ia: Imprimite per: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
ia: Non pote imprimer.

[ctx: @title:window]
en: Replace
ia: Reimplacia

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
ia[0]: 1 reimplaciamento facite
ia[1]: %1 reimplaciamentos facite.

[ctx: @action;button]
en: &Replace
ia: &Reimplacia

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
ia: On initia reimplaciamento

[ctx: @title:group]
en: Replace With
ia: Reimplacia con

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
ia: &Demanda sur reimplaciamento

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
ia: Demanda ante reimplaciar omne objecto equal trovate

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
ia: Reimplacia

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
ia: R&eimplacia Toto

[ctx: @action:button]
en: &Skip
ia: &Salta

[ctx: @action:button]
en: Replace
ia: Reimplacia

[ctx: @title]
en: Replace
ia: Reimplacia

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
ia: Trova bytes

[ctx: @action:button]
en: &Find
ia: T&rova

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
ia: On Initia cerca

[ctx: @title]
en: Search
ia: Cerca

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
ia: &Selige extension...

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
ia: Selige

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
ia: Displaciamento

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
ia: Catena

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
ia: &Extrahe

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
ia: Filtro:

en: C&opy
ia: C&opia

en: &Show
ia: Mon&stra:

[ctx: boolean value]
en: true
ia: ver

en: invalid type
ia: Typo invalide

[ctx: @title:column]
en: Time
ia: Tempore

[ctx: @title:column]
en: Origin
ia: Origine

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
ia: Ordine de Byte:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Big endian
ia: Big-endian

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Little endian
ia: Little-endian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
ia: Binari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
ia: Ordine de Byte:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Big endian
ia: Big-endian

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Little endian
ia: Little-endian

[ctx: @title:window]
en: Structures
ia: Structuras

[ctx: name of a data structure]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: type of a data structure]
en: Type
ia: Typo

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
ia: Valor

[ctx: @action:button]
en: Validate
ia: Valida

[ctx: @action:button]
en: Script console
ia: Console de Script

[ctx: @action:button]
en: Settings
ia: Preferentias

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
ia: Preferentias aperite.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
ia: Disbloca

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
ia: Bloca

[ctx: @label]
en: No grouping.
ia: Necun Regruppamento.

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
ia: &Binari

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
ia: De-Activ&o

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
ia: Activate (&On)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
ia: &Valores

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
ia: Modo de &vista

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
ia: &Columnas

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
ia: &Rangos

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
ia: Profilo de vista

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
ia: Crea nove...

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
ia: Salveguarda modificationes

en: Title:
ia: Titulo:

en: Display
ia: Monstrator

[ctx: @item:]
en: Values
ia: Valores

[ctx: @item:]
en: Columns
ia: Columnas

[ctx: @item:]
en: Rows
ia: Rangos

en: Layout
ia: Disposition

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
ia: De-Activate (Off)

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
ia: Activate (On)

en: Values
ia: Valores

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
ia: Binari

en: Coding:
ia: Programmation:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
ia: Gere profilos de vista...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
ia: Profilos de vista

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
ia: &Crea nove...

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
ia: &Modifica...

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
ia: &Fixa como predefinite

[ctx: @action:button]
en: &Delete
ia: &Dele

en: Modification of %1
ia: Modification de %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
ia: "%1" Profilo de vista

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
ia: Modo de insertar

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
ia: Modo de superscriber

en: Offset: %1
ia: Displaciamento: %1

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
ia: Displaciamento: -

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
ia: Nove create.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
ia: Patrono...

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
ia: Patrono:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ia: Inserta un modello de cerca, o tu selectiona un modello precedente ab le lista

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
ia: &Numero:

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
ia: Patrono

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
ia: Datos casual...

en: RandomData inserted.
ia: Datos casual insertate.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
ia: &Grandor (bytes):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
ia: Inserta le grandor del bytearray de generar.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
ia: Datos casual

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
ia: Sequentia

en: Sequence inserted.
ia: Sequentia insertate.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
ia: Codifica:

[ctx: name of the encoding target]
en: Ascii85
ia: ASCII85

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
ia: Characteres

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
ia: Grandor de adresse:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
ia: Typo de datos:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
ia: Codifica:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
ia: Historic

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
ia: Valores

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
ia: Character
