okteta - en to it translation catalogue (67 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
it: Modificato.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
it: Non modificato.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
it: Lettura e scrittura

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
it: Sola lettura

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
it: Imposta a sola lettura

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
it: Imposta a lettura e scrittura

[ctx: @title:window]
en: Terminal
it: Terminale

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
it: Identificativo

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
it: Modifiche

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
it: Identificativo della versione

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
it: Descrizione di cosa è cambiato

[ctx: @title:window]
en: Versions
it: Versioni

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
it: Chiudi tutti

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
it: Chiudi tutti gli altri

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
it: Nuovo

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
it: Vuoto

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
it: Dagli appunti

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
it: Titolo

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
it: Titolo del documento

[ctx: @title:window]
en: Documents
it: Documenti

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
it: File system

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
it: Cartella del documento corrente

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
it: Copia come

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
it: Non disponibile.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
it: Copia come

[ctx: @title:group]
en: Preview
it: Anteprima

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
it: &Copia negli appunti

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
it: Copia i dati selezionati negli appunti.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
it: Se premi il pulsante <interface>Copia negli appunti</interface>, i dati selezionati saranno copiati negli appunti con le impostazioni che hai inserito sopra.

[ctx: @title:menu]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
it: Non disponibile.

[ctx: @title:window]
en: Export
it: Esporta

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
it: &Esporta su file...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
it: Esporta i dati selezionati in un file.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
it: Se premi il pulsante <interface>Esporta su file</interface>, i dati selezionati saranno copiati in un file con le impostazioni che hai inserito sopra.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
it: Inserisci

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
it: Non disponibile.

[ctx: @title:window]
en: Insert
it: Inserisci

[ctx: @action:button]
en: &Insert
it: &Inserisci

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
it: Inserisci i dati generati nel documento.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
it: Se premi il pulsante <interface>Inserisci</interface>, i dati verranno generati con le impostazioni qui sopra ed inseriti nel documento alla posizione del cursore.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
it: Ricaric&a

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
it: Dividi verticalmente

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
it: Dividi orizzontalmente

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
it: Chiudi area di visualizzazione

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
it: Nessuna.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
it: Annulla

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
it: Rifai

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
it: Annulla: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
it: Rifai: %1

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: &Fit to Width
it: Adatta in &larghezza

en: &Fit to Height
it: Adatta in &altezza

en: &Fit to Size
it: Adatta alle &dimensioni

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
it: Ingrandimento: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
it: Salva come

[ctx: @title:window]
en: Close
it: Chiudi

[ctx: @title:window]
en: Reload
it: Ricarica

[ctx: @action:button]
en: &Export
it: &Esporta

[ctx: @title:window]
en: Create
it: Crea

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
it: &Crea

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
it: Crea un nuovo documento con i dati generati.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
it: Se premi il pulsante <interface>Crea</interface>, i dati verranno generati con le impostazioni qui sopra ed inseriti in un nuovo documento.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
it: C'è già un file in<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Sovrascrivo?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
it: Ci sono delle modifiche non salvate in <filename>%1</filename>, che verranno perse se ricarichi il documento.<nl/>Vuoi scartarle?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
it: <filename>%1</filename> è stato modificato.<nl/>Vuoi salvare o scartare le modifiche?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
it: <filename>%1</filename> è stato modificato.<nl/>Vuoi scartare le modifiche?
