okteta - en to ja translation catalogue (235 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
ja: ファイル情報

en: Type:
ja: タイプ:

en: Location:
ja: 場所:

en: Size:
ja: サイズ:

en: Created/Loaded:
ja: 作成/読み込み:

en: Last modified:
ja: 最終更新:

en: Last synchronized:
ja: 最終同期:

en: Created:
ja: 作成:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
ja: [なし]

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
ja: オフセット

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
ja: ブックマークを削除(&R)

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
ja: すべてのブックマークを削除(&B)

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
ja: 次のブックマークに移動(&N)

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
ja: 前のブックマークに移動(&P)

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
ja: ブックマーク

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
ja: 現在のカーソル位置に新しいブックマークを作成します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
ja: このボタンを押すと現在のカーソル位置に新しいブックマークが作成されます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
ja: 選択したすべてのブックマークを削除します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
ja: このボタンを押すと選択されているすべてのブックマークが削除されます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
ja: 選択したブックマークにカーソルを移動します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
ja: このボタンを押すと最後に選択されたブックマークの位置にカーソルが移動します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
ja: 選択したブックマークの名前を変更します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
ja: このボタンを押すと最後に選択したブックマークの名前を変更することができます。

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
ja: 未定義

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
ja: 十進

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
ja: 十六進

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
ja: 八進

[ctx: @title:column short for Binary]
en: Bin
ja: 二進

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
ja: 文字

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
ja: 十進

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ja: 十六進

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
ja: 八進

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
ja: 二進

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
ja: 文字

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
ja[0]: %1 バイトを挿入

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
ja: %1 から %2 へ

[ctx: @title:group]
en: Parameters
ja: パラメータ

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
ja: 差し替えバイト:

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
ja: 選択範囲に含まれるバイトを変換。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
ja: チェックサムを計算するのに使うアルゴリズムを選択します。

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
ja: 計算(&C)

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
ja: 選択範囲に含まれるバイトのチェックサムを計算する。

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
ja: バイナリフィルタ

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
ja: 演算:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
ja: フィルタに使用する演算。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
ja: フィルタに使用する演算を選択します。

[ctx: @action:button]
en: &Filter
ja: フィルタ(&F)

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
ja: 選択範囲に含まれるバイトに対してフィルタを実行します。

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
ja: オフセットへ移動(&G)...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
ja: 移動

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
ja: オフセット(&F):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
ja: 移動先のオフセットを入力するか、以前に使ったものをリストから選択します。

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
ja: カーソル位置から(&U)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
ja: 絶対位置ではなく、現在のカーソル位置からの相対位置に移動します。

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
ja: 選択範囲を拡張する(&E)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
ja: カーソルの移動で選択範囲を拡張します。

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
ja: 後ろ向き(&B)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
ja: 末尾または現在のカーソル位置から後ろ向きに移動します。

[ctx: @action:button]
en: &Go
ja: 移動(&G)

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
ja: オフセットへ移動します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
ja: <interface>移動</interface>ボタンを押すと、上で入力したオフセットへカーソルが移動します。オプションの<interface>カーソル位置から</interface>を選択した場合は、指定したオフセットだけ移動します。

[ctx: @title:window]
en: Statistics
ja: 統計

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
ja: サイズ:

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
ja: 文字数

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
ja: パーセント

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
ja: ビッグエンディアン

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
ja: リトルエンディアン

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
ja: バイトオーダー:

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
ja: オペランド:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
ja: オペランドを入力するか、以前に使ったものをリストから選択します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
ja: シフト幅を指定します。正の値はビットを右へ、負の値は左へシフトします。

[ctx: @title:window]
en: Find
ja: 検索

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
ja: 検索するバイトパターンを入力するか、以前に使ったものをリストから選択します。

[ctx: @title:group]
en: Options
ja: オプション

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(&A)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ja: 大文字と小文字を区別して検索します。これを有効にすると、“Joe” は “joe” や “JOE” にはマッチしません。

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
ja: 単語単位(&W)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ja: 文字列の両端に単語境界がある場合にのみマッチします。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ja: 先頭からではなく現在のカーソル位置から検索を開始します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
ja: 後ろ向きに置換します。

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
ja: 選択したバイトのみ(&S)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
ja: 現在の選択範囲のみを検索します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
ja: 入力を挿入するか、既存のデータを上書きするかを選択します。

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
ja: デコードテーブル

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
ja: タイプ

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
ja: 値

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
ja: データのタイプ

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
ja: それぞれのデータタイプでのバイトの値

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
ja: 符号なしの値は十六進で表す:

[ctx: @action:button]
en: &Select
ja: 選択(&S)

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
ja: 8 ビットの二進数

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
ja: 8 ビットの文字

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
ja: 32 ビットの浮動小数点数

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
ja: 64 ビットの浮動小数点数

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
ja: 8 ビットの十六進数

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
ja: 8 ビットの八進数

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
ja: 符号付き 16 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
ja: 符号付き 32 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
ja: 符号付き 64 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
ja: 符号付き 8 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
ja: 符号なし 16 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
ja: 符号なし 32 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
ja: 符号なし 64 ビット値

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
ja: 符号なし 8 ビット値

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
ja: バイト配列 %1 を印刷

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
ja: ページ %p / %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
ja: 印刷者: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
ja: 印刷できませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: @info]
en: No replacements made.
ja: 置換したバイトはありません。

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
ja[0]: %1 件置換しました。

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
ja: 置換パターンがバイト配列に見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
ja: バイト配列の末尾です。<nl/>先頭から続けますか？

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
ja: バイト配列の先頭です。<nl/>末尾から続けますか？

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
ja: バイトを置換

[ctx: @action;button]
en: &Replace
ja: 置換(&R)

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
ja: 置換を開始します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
ja: <interface>置換</interface>ボタンを押すと、上で入力したバイトをバイト配列の中で検索し、マッチしたバイトを置換バイトで置き換えます。

[ctx: @title:group]
en: Replace With
ja: 置換語

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
ja: 置換時に確認する(&P)

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
ja: 置換する前に毎回確認を求めます。

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
ja: すべて置換(&A)

[ctx: @action:button]
en: &Skip
ja: スキップ(&S)

[ctx: @action:button]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: @title]
en: Replace
ja: 置換

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
ja: 検索キーがバイト配列の中に見つかりませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
ja: バイトを検索

[ctx: @action:button]
en: &Find
ja: 検索(&F)

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
ja: 検索を開始します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
ja: <interface>検索</interface>ボタンを押すと、上で入力したバイトをバイト配列の中で検索します。

[ctx: @title]
en: Search
ja: 検索

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
ja: 選択

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
ja: 開始オフセット:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
ja: 終了オフセット:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
ja: 範囲を選択。

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
ja: オフセット

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
ja: 文字列

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
ja: 文字列

[ctx: @title:window]
en: Strings
ja: 文字列

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
ja: 最低文字数:

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
ja: フィルタ:

en: C&opy
ja: コピー(&O)

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
ja: 選択した文字列をクリップボードにコピーします

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
ja: <interface>コピー</interface>ボタンを押すと、リストで選択したすべての文字列がクリップボードにコピーされます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
ja: 選択した文字列をビューに表示します

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
ja: <interface>移動</interface>ボタンを押すと、最後に選択した文字列がビューに表示されます。

en: 1 bit | %1 bits
ja[0]: %1 ビット

en: %1 bit | %1 bits
ja[0]: %1 ビット

en: <invalid name>
ja: <不正な名前>

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
ja: インストールした構造体:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
ja: 使用した構造体:

[ctx: name of a data structure]
en: Name
ja: 名前

[ctx: type of a data structure]
en: Type
ja: 型

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
ja: 値

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
ja: すべての構造体を検証

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
ja: グループあたりのバイト数

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
ja: 1 行あたりのバイト数:

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
ja: 基数(&V)

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
ja: 十六進(&H)

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
ja: 十進(&D)

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
ja: 八進(&O)

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
ja: 二進(&B)

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
ja: 文字コード(&E)

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
ja: 印字不可能な文字を表示する(&N)

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
ja: 1 行あたりのバイト数を設定...

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
ja: 行オフセットを表示(&L)

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
ja: 値と文字の表示(&S)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
ja: 値(&V)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
ja: 文字(&C)

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
ja: 表示モード(&V)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
ja: 値と文字を別のカラムに表示(&C)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
ja: 値と文字を別の行に表示(&R)

en: Title:
ja: タイトル:

en: Display
ja: 表示

en: Show Line Offset:
ja: 行オフセットを表示:

[ctx: @item:]
en: Values
ja: 値

[ctx: @item:]
en: Chars
ja: 文字

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
ja: 値と文字

[ctx: @item:]
en: Columns
ja: 列

[ctx: @item:]
en: Rows
ja: 行

en: Layout
ja: 配置

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
ja: いいえ

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
ja: はい

en: Values
ja: 値

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ja: 十六進

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
ja: 十進

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
ja: 八進

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
ja: 二進

en: Chars
ja: 文字(&C)

[ctx: @action:button]
en: &Delete
ja: 削除(&D)

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
ja: 挿入

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
ja: 上書き

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
ja: 挿入モード

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
ja: 上書きモード

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
ja: 現在のビューの値の基数

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
ja: 現在のビューの文字カラムのエンコーディング

en: Offset: %1
ja: オフセット: %1

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
ja: オフセット: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
ja: 選択: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
ja: 選択: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
ja: バイト配列

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
ja: 新しく作成されました。

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
ja[0]: [新しいバイト配列 %1]

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
ja: ファイルから読み込みました。

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
ja: パターン...

en: Pattern inserted.
ja: パターンが挿入されました。

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
ja: パターン:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ja: 検索するパターンを入力するか、以前に使ったものをリストから選択します。

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
ja: 回数(&N):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
ja: パターンを挿入する回数を指定します。

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
ja: パターン

en: RandomData inserted.
ja: ランダムなパターンが挿入されました。

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
ja: ランダムデータ

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 32-bit
ja: 32 ビット

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 16-bit
ja: 16 ビット

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 8-bit
ja: 8 ビット

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
ja: C 配列

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
ja: 変数の名前:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
ja: 1 行あたりのアイテム数:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
ja: データのタイプ:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
ja: 符号なしの値は十六進で表す:

[ctx: name of the encoding target]
en: Uuencoding
ja: uuencode

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
ja: 値

en: Value coding:
ja: 基数:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
ja: 区切り:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
ja: 表示どおりのプレーンテキスト

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the format of the address by the input",      "Auto"),
en: Hex
ja: 十六進

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
ja: 十進

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the coding of the bytes by the input",       "Auto"),
en: Hex
ja: 十六進

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
ja: 十進

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
ja: 八進

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the binary format]
en: Bin
ja: 二進
