okteta - en to ja translation catalogue (55 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
ja: 変更あり

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
ja: 変更なし

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
ja: 読み書き可能

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
ja: 読み取り専用

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
ja: 読み取り専用

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
ja: 読み書き可能

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
ja: ID

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
ja: 変更点

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
ja: バージョンの ID

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
ja: 変更点の説明

[ctx: @title:window]
en: Versions
ja: バージョン履歴

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
ja: 新規

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
ja: 文書のタイトル

[ctx: @title:window]
en: Documents
ja: 文書

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
ja: ファイルシステム

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
ja: 現在の文書のフォルダ

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
ja: 名前を付けてコピー

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
ja: 利用できません

[ctx: @title:window]
en: Copy As
ja: 形式を選択してコピー

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
ja: 選択したデータをクリップボードにコピーします

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
ja: <interface>クリップボードにコピー</interface>ボタンを押すと、選択したデータが上の設定に従ってクリップボードにコピーされます。

[ctx: @title:menu]
en: Export
ja: エクスポート(&E)

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
ja: 利用できません

[ctx: @title:window]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
ja: ファイルにエクスポート(&E)...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
ja: 選択したデータをファイルにエクスポートします

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
ja: <interface>ファイルにエクスポート</interface>ボタンを押すと、選択したデータが上の設定に従ってファイルにコピーされます。

[ctx: @title:menu]
en: Insert
ja: 挿入(&I)

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
ja: 利用できません。

[ctx: @title:window]
en: Insert
ja: 挿入

[ctx: @action:button]
en: &Insert
ja: 挿入(&I)

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
ja: 生成したデータを文書に挿入します。

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
ja: <interface>挿入</interface>ボタンを押すと、上で入力した設定に従ってデータを生成してカーソル位置に挿入されます。

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
ja: ありません。

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ja: 元に戻す(&U)

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
ja: やり直す(&D)

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
ja: 元に戻す: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
ja: やり直す: %1

en: Zoom
ja: ズーム

en: &Fit to Width
ja: 幅に合わせる(&F)

en: &Fit to Height
ja: 高さに合わせる(&F)

en: &Fit to Size
ja: ページに合わせる(&F)

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
ja: ズーム率: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

[ctx: @title:window]
en: Close
ja: 閉じる

[ctx: @title:window]
en: Reload
ja: 再読み込み

[ctx: @action:button]
en: &Export
ja: エクスポート(&E)

[ctx: @title:window]
en: Create
ja: 作成

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
ja: 作成(&C)

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
ja: <interface>作成</interface>ボタンを押すと、上の設定に従ってデータを生成して新しい文書に挿入されます。

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
ja: ファイル <filename>%1</filename> は既に存在します。<nl/>上書きしますか？

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
ja: <filename>%1</filename> は変更されています。<nl/>変更を保存しますか？それとも破棄しますか？

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
ja: <filename>%1</filename> は変更されています。<nl/>変更を破棄しますか？
