okteta - en to ka translation catalogue (301 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
ka: ფაილის ინფორმაცია

en: Type:
ka: ტიპი:

en: Location:
ka: მდებარეობა:

en: Size:
ka: ზომა:

en: Created/Loaded:
ka: შეიქმნა/ჩაიტვირთა:

en: Last modified:
ka: შეცვლილი თარიღი:

en: Last synchronized:
ka: ბოლო სინქრონიზაცია:

en: Created:
ka: შექმნილია:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
ka: [არცერთი]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
ka: მხოლოდ გადაწერა

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
ka: წანაცვლება

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
ka: სათაური

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
ka: სანიშნეების ამოღება

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
ka: ყველა სანიშნის წაშლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
ka: შემდეგ სანიშნზე გადასვლა

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
ka: წინა სანიშნზე გადასვლა

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
ka: სანიშნი

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
ka: სანიშნები

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
ka: განსაზღვ. წაშ.

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
ka: თექვსმეტობითი

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
ka: ოქტ

[ctx: @title:column short for Binary]
en: Bin
ka: ბინ

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
ka: სიმბ

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
ka: ათობითი

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ka: თექვსმეტობითი

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
ka: რვაობითი

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
ka: ბინარული

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
ka: სიმბოლო

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
ka: მნიშვნელობა/სიმბოლოს ცხრილი

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
ka[0]: ჩასმულია 1 ბაიტი
ka[1]: ჩასმულია %1 ბაიტი

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
ka: რიცხვი (ბაიტები):

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
ka: სიმბოლოების კოდირების გადაყვანა

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
ka: სიმბოლოების კოდირების გადაყვანა

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
ka: ვისგან

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
ka: ვის

[ctx: @title:group]
en: Parameters
ka: პარამეტრები

en: Con&vert
ka: &გადაყვანა

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
ka: ბაიტები არ გადაყვანილა.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
ka[0]: გადაყვანილია 1 ბაიტი.
ka[1]: გადაყვანილია %1 ბაიტი.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
ka: ბაიტები არ ჩანაცვლებულა.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
ka[0]: ჩანაცვლდა 1 ბაიტი.
ka[1]: ჩანაცვლდა %1 ბაიტი.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
ka: საკონტროლო რიცხვი

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
ka: ალგორითმი:

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
ka: &გამოთვლა

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
ka: ბინარული ფილტრი

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
ka: ოპერაცია:

[ctx: @action:button]
en: &Filter
ka: &ფილტრი

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
ka: &წანაცვლებაზე გადასვლა...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
ka: გადასვლა

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
ka: &წანაცვლება:

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
ka: &კურსორიდან

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
ka: &მონიშნულის გაფართოება

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
ka: &უკან

[ctx: @action:button]
en: &Go
ka: &გადასვლა

[ctx: @title:window]
en: Statistics
ka: სტატისტიკა

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
ka: &აგება

en: 1 byte | %1 bytes
ka[0]: 1 ბაიტი
ka[1]: %1 ბაიტი

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
ka: რაოდენობა

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
ka: პროცენტი

[ctx: @label:listbox variant used to select the CRC-64 variant]
en: CRC-64 variant:
ka: CRC-64 ვარიანტი:

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
ka: ბაიტების რიგი:

[ctx: name of the filter; it switches all bits from 0 to 1 and 1 to 0 respectively, so 01111110 becomes 10000001]
en: INVERT data
ka: მონაცემების ინვერსია

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
ka: ოპერანდი:

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
ka: ბოლოზე სწორება:

[ctx: @title:window]
en: Find
ka: მოძებნა

[ctx: @title:group]
en: Options
ka: გამართვა

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
ka: &მთავრულის გათვალისწინებით

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ka: რეგისტრზე დამოკიდებული ძებნა: თუ შეიყვანთ 'Joe', ის არ დაემთხვევა 'joe'-ს ან 'JOE'-ს, არამედ მხოლოდ 'Joe'-ს.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
ka: მხოლოდ &სრული სიტყვები

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ka: შესაბამისობა ცალკე სიტყვას უნდა წარმოადგენდეს.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ka: ძებნის დოკუმენტის დასაწყისის მაგიერ კურსორის მიმდინარე პოზიციიდან დაწყება.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
ka: უკუღმა ჩანაცვლება.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
ka: &არჩეული ბაიტები

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
ka: მხოლოდ მიმდინარე მონიშნულში ძებნა.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
ka: &თავზე გადაწერის რეჟიმი

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
ka: ცხრილის დეკოდირება

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
ka: ჩასწორდა, როგორც %1

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
ka: მონაცემების ტიპი

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
ka: &შენარჩუნება

[ctx: @action:button]
en: &Select
ka: &მონიშვნა

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
ka: 32-ბიტიანი მცოცავი

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
ka: 64-ბიტიანი მცოცავი

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
ka: 8-ბიტიანი თექვსმეტობითი

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
ka: 8-ბიტიანი რვაობითი

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
ka: ბაიტების მასივის (%1) დაბეჭდვა

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
ka: გვერდი %p %P-დან

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
ka: დაბეჭდილია: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
ka: ბეჭდვის შეცდომა.

[ctx: @title:window]
en: Replace
ka: ჩანაცვლება

[ctx: @info]
en: No replacements made.
ka: ჩანაცვლება არ მომხდარა.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
ka[0]: 1 ჩანაცვლება.
ka[1]: %1 ჩანაცვლება.

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
ka: ბაიტების ჩანაცვლება

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
ka: ჩანაცვლების დაწყება

[ctx: @title:group]
en: Replace With
ka: _ჩანაცვლება

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
ka: &კითხვა ჩანაცვლებისას

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
ka: კითხვა თითოეული ჩანაცვლების წინ.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
ka: ჩანაცვლება

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
ka: ყველას &ჩანაცვლება

[ctx: @action:button]
en: &Skip
ka: გამო&ტოვება

[ctx: @action:button]
en: Replace
ka: ჩანაცვლება

[ctx: @title]
en: Replace
ka: ჩანაცვლება

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
ka: ბაიტების მოძებნა

[ctx: @action:button]
en: &Find
ka: &ძებნა

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
ka: ძებნის დაწყება

[ctx: @title]
en: Search
ka: ძებნა

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
ka: &დიაპაზონის არჩევა...

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
ka: მონიშნეთ

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
ka: წანაცვლების საწყისი:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
ka: წანაცვლების ბოლო:

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
ka: აირჩიეთ დიაპაზონი:.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
ka: წანაცვლება

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
ka: სტრიქონი

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
ka: სტრიქონები

[ctx: @title:window]
en: Strings
ka: სტრიქონები

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
ka: &გაშლა

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
ka: ფილტრი:

en: C&opy
ka: &კოპირება

en: &Show
ka: &ჩვენება

en: 1 bit | %1 bits
ka[0]: 1 ბიტი
ka[1]: %1 ბიტი

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
ka: სახელი: %1
    მნიშვნელობა: %2
    
    ტიპი: %3
    ზომა: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
ka: სახელი: %1
    მნიშვნელობა: %2
    
    ტიპი: %3
    ზომა: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
ka: გადამოწმების შეცდომა.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
ka: გადამოწმების შეცდომა: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
ka[0]: სახელი: %2
    მნიშვნელობა: %3
    
    ტიპი: %4
    ზომა: %5 (%1 შვილი)
    
     %6
ka[1]: სახელი: %2
    მნიშვნელობა: %3
    
    ტიპი: %4
    ზომა: %5 (%1 შვილი)
    
     %6

en: %1 bit | %1 bits
ka[0]: %1 ბიტი
ka[1]: %1 ბიტი

[ctx: boolean value]
en: false
ka: მცდარი

[ctx: boolean value]
en: true
ka: სიმართლე

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
ka: ჭეშმარიტი (%1)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: enum %1 (%2)
ka: ჩამონათვალი %1 (%2)

en: 0x%1 (no matching flags)
ka: 0x%1 (შესაბამისი ალმების გარეშე)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
ka: ალამი %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
ka: %1 მაჩვენებელი

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
ka: ლოგიკური (1 ბაიტი)

[ctx: data type]
en: signed byte
ka: ნიშნიანი ბაიტი

[ctx: data type]
en: unsigned byte
ka: უნიშნო ბაიტი

[ctx: data type]
en: char
ka: სიმბ

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
ka: ლოგიკური (2 ბაიტი)

[ctx: data type]
en: signed short
ka: ნიშნიანი მოკლე

[ctx: data type]
en: unsigned short
ka: უნიშნო მოკლე

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
ka: ლოგიკური (4 ბაიტი)

[ctx: data type]
en: signed int
ka: ნიშნიანი მთელი

[ctx: data type]
en: unsigned int
ka: უნიშნო მთელი

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
ka: ლოგიკური (8 ბაიტი)

[ctx: data type]
en: signed long
ka: ნიშნიანი გრძელი

[ctx: data type]
en: unsigned long
ka: უნიშნო გრძელი

[ctx: data type]
en: float
ka: მცურავი

[ctx: data type]
en: double
ka: ორმაგი

[ctx: data type]
en: bitfield
ka: ბიტების ველი

en: invalid type
ka: არასწორი ტიპი

en: Non-ASCII char: 0x%1
ka: არა-ASCII სიმბოლო: 0x%1

en: ASCII char
ka: ASCII სიმბოლო

en: ASCII string
ka: ASCII სტრიქონი

en: EBCDIC char
ka: EBCDIC სიმბოლო

en: EBCDIC string
ka: EBCDIC სტრიქონი

en: Latin1 char
ka: Latin1 სიმბოლო

en: Latin1 string
ka: Latin1 სტრიქონი

en: UTF16-LE char
ka: UTF16-LE სიმბოლო

en: UTF16-BE char
ka: UTF16-BE სიმბოლო

en: UTF16-LE string
ka: UTF16-LE სტრიქონი

en: UTF16-BE string
ka: UTF16-BE სტრიქონი

en: UTF32-LE char
ka: UTF32-LE სიმბოლო

en: UTF32-BE char
ka: UTF32-BE სიმბოლო

en: UTF32-LE string
ka: UTF32-LE სტრიქონი

en: UTF32-BE string
ka: UTF32-BE სტრიქონი

en: UTF8 char
ka: UTF8 სიმბოლო

en: UTF8 string
ka: UTF8 სტრიქონი

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: struct %1
ka: სტრუქტურა %1

[ctx: data type, then name]
en: tagged union %1
ka: ჭდიანი გაერთიანება %1

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: union %1
ka: გაერთიანება %1

en: <invalid name>
ka: <არასწორი სახელი>

[ctx: @title:column]
en: Time
ka: დრო

[ctx: @title:column]
en: Origin
ka: საწყისი

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
ka: დაყენებული სტრუქტურები:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
ka: გამოყენებული სტრუქტურები:

en: Get New Structures...
ka: ახალი სტრუქტურების მიღება..

en: Advanced Selection...
ka: დამატებითი მონიშვნა...

en: Structure Definitions
ka: სტრუქტურის აღწერები

en: Dynamic Structure Definitions
ka: დინამიკური სტრუქტურის აღწერებ

[ctx: @title:window]
en: Advanced Structures Selection
ka: დამატებითი სტრუქტურების მონიშვნა

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
ka: ბაიტების რიგი

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Big endian
ka: მსხვილბოლოიანი

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Little endian
ka: წვრილბოლოიანი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
ka: ბინარული

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
ka: რვაობითი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Decimal
ka: ათობითი

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hexadecimal
ka: თექვსმეტობითი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
ka: ბაიტების რიგი:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Big endian
ka: მსხვილბოლოიანი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Little endian
ka: წვრილბოლოიანი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
ka: მოკლე ტიპის სახელების გამოყენება

[ctx: @title:window]
en: Structures
ka: სტრუქტურები

[ctx: name of a data structure]
en: Name
ka: სახელი

[ctx: type of a data structure]
en: Type
ka: ტიპი

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
ka: მნიშვნელობა

[ctx: @action:button]
en: Validate
ka: დადასტურება

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
ka: ყველა სტრუქტურის გადამოწმება.

[ctx: @action:button]
en: Script console
ka: სკრიპტის კონსოლი

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
ka: სკრიპტის კონსოლის გახსნა.

[ctx: @action:button]
en: Settings
ka: &მორგება

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
ka: პარამეტრების გახსნა.

en: Value Display
ka: მნიშვნელობის ჩვენება

en: Structures management
ka: სტრუქტურების მართვა

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
ka: განბლოკვა

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
ka: დაბლოკვა

[ctx: @label]
en: No grouping.
ka: დაჯგუფების გარეშე.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
ka: ბაიტები თითოეულ ჯგუფში:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
ka: ბაიტები თითოეულ ჯგუფში

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
ka: ბაიტები თითოეულ ხაზზე:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
ka: ბაიტები თითოეულ ხაზზე

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
ka: &წანაცვლებული კოდირება

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
ka: &თექვსმეტობითი

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: &Decimal
ka: &ათობითი

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
ka: &მნიშვნელობის კოდირება

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
ka: &თექვსმეტობითი

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
ka: &ათობითი

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
ka: &რვაობითი

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
ka: &ბინარული

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
ka: &სტრიქონის კოდირება

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
ka: &გამორთ

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
ka: &მნიშვნელობები

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
ka: &სიმბოლოები

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
ka: &მნიშვნელობები და სიმბოლოები

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
ka: &ხედის რეჟიმი

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
ka: &სვეტები

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
ka: &მწკრივები

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
ka: პროფილის ნახვა

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
ka: ახლის შექმნა...

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
ka: ცვლილებების შენახვა

[ctx: @action:inmenu reset settings back to those of the saved base profile]
en: Reset Changes
ka: ცვლილებების დაბრუნება

en: Title:
ka: სათაური:

en: Display
ka: ეკრანი

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ka: თექვსმეტობითი

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: Decimal
ka: ათობითი

[ctx: @item:]
en: Values
ka: მნიშვნელობები

[ctx: @item:]
en: Chars
ka: სიმბოლოები

[ctx: @item:]
en: Columns
ka: სვეტები

[ctx: @item:]
en: Rows
ka: სტრიქონები

en: Layout
ka: განლაგება

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
ka: გამორთული

en: Values
ka: მნიშვნელობები

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ka: თექვსმეტობითი

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
ka: ათობითი

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
ka: რვაობითი

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
ka: ბინარული

en: Chars
ka: სიმბოლოები

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
ka: &ახლის შექმნა...

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
ka: ნაგულისხმებად &დაყენება

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
ka: "%1" პროფილის ნახვა

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
ka: ჩასმის რეჟიმი

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
ka: თავზე გადაწერის რეჟიმი

en: Offset: %1
ka: წანაცვლება: %1

en: %1 bytes
ka: %1 ბაიტი

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
ka: არჩევანი: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
ka: წანაცვლება: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
ka: მონიშნული: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
ka: არჩევანი: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
ka: ბაიტების მასივი

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
ka: ახალი შეიქმნა.

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
ka: შეიქმნა მონაცემებიდან.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
ka: ჩაიტვირთა ფაილიდან.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
ka: ნიმუში...

en: Pattern inserted.
ka: ნიმუში ჩასმულია.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
ka: შაბლონი:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ka: შეიყვანეთ მოსაძებნი ნიმუში ან სიიდან აირჩიეთ წინა ნიმუში.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
ka: &რიცხვი:

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
ka: შაბლონი

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
ka: შემთხვევითი მონაცემები...

en: RandomData inserted.
ka: შემთხვევითი მონაცემები ჩასმულია.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
ka: &ზომა (ბაიტებში):

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
ka: შემთხვევითი მონაცემები

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
ka: მიმდევრობა

en: Sequence inserted.
ka: მიმდევრომა ჩასმულია.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
ka: კოდირება:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
ka: კლასიკური

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
ka: სიმბოლოები

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
ka: მისამართის ზომა:

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 32-bit
ka: 32-ბიტიანი

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 16-bit
ka: 16-ბიტი

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 8-bit
ka: 8-ბიტიანი

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
ka: C მასივი

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
ka: ცვლადის სახელი:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
ka: ჩანაწერი ხაზზე:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
ka: მონაცემების ტიპი:

[ctx: name of the encoding target]
en: S-Record
ka: S-ჩანაწერი

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 24-bit
ka: 24-ბიტი

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
ka: ფაილის შიდა სახელი:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
ka: კოდირება:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
ka: ისტორიული

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
ka: მნიშვნელობები

en: Value coding:
ka: მნიშვნელობის კოდირება:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
ka: გაცალკევება:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
ka: უბრალო ტექსტად ნახვა

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the format of the address by the input",      "Auto"),
en: Hex
ka: თექვსმეტობითი

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
ka: გამოს

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the coding of the bytes by the input",       "Auto"),
en: Hex
ka: თექვსმეტობითი

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
ka: დეკ

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
ka: ოქტ

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the binary format]
en: Bin
ka: ბინ

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
ka: სიმბ
