okteta - en to nb translation catalogue (427 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
nb: Filinformasjon

en: Location:
nb: Sted:

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Created/Loaded:
nb: Opprettet/lastet:

en: Last modified:
nb: Sist endret:

en: Last synchronized:
nb: Sist synkronisert:

en: Created:
nb: Opprettet:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
nb: [Ingen]

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
nb: Forskyvning

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
nb: Fjern bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
nb: Fjern alle bokmerker

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
nb: Gå til neste bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
nb: Gå til forrige bokmerke

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
nb: Bokmerke

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
nb: Bokmerker

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
nb: Oppretter et nytt bokmerke for den gjeldende markørposisjonen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
nb: Om du trykker på denne knappen blir det laget et nytt bokmerke for gjeldende markørposisjon.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
nb: Slett alle valgte bokmerker.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
nb: Om du trykker på denne knappen blir alle markerte bokmerker slettet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
nb: Flytter markøren til det valgte bokmerket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
nb: Hvis du trykker denne knappen flyttes markøren til posisjonen for det bokmerket som sist ble valgt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
nb: Slår på navnebytte for det valgte bokmerket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
nb: Hvis du trykker denne knappen kan navnet endres på det bokmerket som sist ble valgt.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
nb: udefinert

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
nb: Des

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
nb: Okt

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
nb: Tegn

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
nb: Desimal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nb: Heksadesimal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
nb: Oktal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
nb: Binær

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
nb: Tegn

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
nb: Verdi/tegn-tabell

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
nb[0]: Satt inn én byte
nb[1]: Satt inn %1 byte

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
nb: Tegnsettkonvertering

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
nb: %1 til %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
nb: Tegnsettkonvertering

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
nb: Fra

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
nb: Til

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
nb: Retningen bytene gjøres om, til eller fra det valgte tegnsettet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
nb: Velg retningen bytene konverteres i, til eller fra det valgte tegnsettet.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
nb: Tegnsettet bytene konverteres til.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
nb: Velg tegnsettet bytene konverteres til.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
nb: Parametre

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
nb: Sett inn manglende:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
nb: Velger om byter skal erstattes med en standard byte hvis tegnet i kilde-tegnsettet ikke er en del av mål-tegnsettet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
nb: Settes til «sant» om byter skal erstattes med en standard byte hvis tegnet i kilde-tegnsettet ikke er en del av mål-tegnsettet.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
nb: Erstatnngsbyte:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
nb: Byten som skal brukes for tegn som ikke finnes i mål-tegnsettet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
nb: Definer byten som skal brukes for tegn som ikke finnes i mål-tegnsettet.

en: Con&vert
nb: Kon&verter

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
nb: Konverterer byter i det valgte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
nb: Hvis du trykker <interface>Konverter</interface>-knappen blir alle byter i det markerte området erstattet med byter som gjengir det samme tegnet i det valgte mål-tegnsettet.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
nb: Ingen byter konvertert.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
nb[0]: 1 byte konvertert.
nb[1]: %1 byter konvertert.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
nb: Ingen byter erstattet.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
nb[0]: 1 byte erstattet.
nb[1]: %1 byter erstattet.

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
nb: Konvertering avbrutt på grunn av tegn som ikke finnes i mål-tegnsettet.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
nb: Sjekksum

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
nb: Algoritme:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
nb: Velg algoritme som skal brukes for sjekksummen.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
nb: &Regn ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
nb: Beregn sjekksum for byter i det valgte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
nb: Hvis du trykker <interface>Regn ut</interface>-knappen, blir lista oppdatert  til alle strenger som finnes i området og har den oppgitte minstelengden.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
nb: Binærfilter

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
nb: Operasjon:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
nb: Handlngen som skal brukes for filteret.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
nb: Velg handlng som skal brukes for filteret.

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
nb: Kjører filteret for byter i det valgte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
nb: Hvis du trykker <interface>Filter</interface>-knappen blir handlinga du valgte over utført på byter i det markerte området med de oppgitte valgene.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
nb: &Gå til forskyvning …

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
nb: Gå til

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
nb: &Forskyvning:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
nb: Oppgi en forskyvning å gå til, eller velg en tidligere forskyvning fra lista.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
nb: Fra skri&vemerket

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
nb: Gå relativt fra gjeldende markørposisjon og ikke absolutt.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
nb: &Utvid utvalget

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
nb: Utvid utvalget med markørflyttingen.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
nb: &Bakover

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
nb: Gå bakover fra slutten eller gjeldende markørposisjon.

[ctx: @action:button]
en: &Go
nb: &Gå

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
nb: Gå til forskyvningen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
nb: Hvis du trykker <interface>Gå</interface>-knappen blir markøren flyttet i dokumentet til, eller om du vil med, forskyvningen du oppga over.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
nb: Statistikk

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
nb: Størrelse:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
nb: Antall byte som statistikken ble bygget for.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
nb: &Bygg

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
nb: Bygger bytefrekvens-statistikk for byter i det valgte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
nb: Hvis du trykker <interface>Bygg</interface>-knappen blir statistikken over byte-frekvens for byter i det markerte området bygget..

en: 1 byte | %1 bytes
nb[0]: 1 byte
nb[1]: %1 byte

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
nb: Antall

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
nb: Prosent

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
nb: Modulær sum 16-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
nb: Modulær sum 32-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
nb: Modulær sum 64-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
nb: Modulær sum 8-bit

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
nb: Big endian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
nb: Little endian

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
nb: Byterekkefølge:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
nb: Byterekkefølgen som skal brukes for avkoding av byte til heltallsverdier.

[ctx: name of the hash algorithm]
en: Whirlpool
nb: Malstrøm

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
nb: Operanden som operasjonen skal gjøres med.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
nb: Oppgi en operand, eller velg en tidligere operand fra lista.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
nb: Juster ved slutten:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
nb: Hvis dette er på blir operasjonen justert til slutten på data i stedet for til begynnelsen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
nb: Hvis dette er på blir operasjonen justert til slutten på data.

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
nb: Snu bits også:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
nb: Hvis dette er på blir bit-ene også ordnet i omvendt rekkefølge.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
nb: ROTER data

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
nb: Antall byte som hver flytting gjøres inni.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
nb: Styr antall byte som hver flytting gjøres inni.

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
nb: Hvor bredt bitflyttingen gjøres.  Positive tall flytter bit til høyre, negative til venstre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
nb: Styr hvor bredt bitflyttingen gjøres.  Positive tall flytter bit til høyre, negative til venstre.

[ctx: @title:window]
en: Find
nb: Finn

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
nb: Skriv inn de bytene du vil søke etter, eller velg en tidligere søkestreng fra lista.

[ctx: @title:group]
en: Options
nb: Valg

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
nb: Skill mellom sm&å og store bokstaver

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
nb: Utfør et søk som skiller mellom små og store bokstaver. Hvis du søker etter «Ola» får du ikke treff på «ola» eller «OLA», men bare «Ola».

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
nb: Bare &hele ord

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
nb: Krever ordgrenser i begge ender for at uttrykket skal passe.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
nb: Start søking fra skrivemerket i stedet for fra begynnelsen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
nb: Erstatt bakover.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
nb: &Markerte byte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
nb: Søk bare i merket tekst.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
nb: Overskr&ivingsmodus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
nb: Velg om du vil at inndata legges til det som er oppgitt, eller skriver over eksisterende data.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
nb: Dekodingstabell

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
nb: Redigert som %1

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
nb: Verdi

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
nb: Datatype

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
nb: Verdien av bytene for datatypen

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
nb: Byterekkefølgen som skal brukes for avkoding av bytene.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
nb: Uten fortegn som heksadesimal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
nb: Oppgir om verdien av heltall uten fortegn skal vises som heksadesimalt i stedet for desimalt.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
nb: Den nye verdien trenger <emphasis>færre</emphasis> byter (%1 i stedet for %2).<nl/> Skal de ubrukte bytene beholdes eller fjernes?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
nb: &Behold

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
nb: Behold ubrukte byte med deres gamle verdier

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
nb: Den nye verdien trenger <emphasis>flere</emphasis> byter (%1 i sytedet for %2).<nl/> Skal følgende byter skrives over, eller nye settes inn etter behov?

[ctx: @action:button]
en: &Select
nb: &Velg

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
nb: Binært 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
nb: Tegn, 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
nb: Flyt 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
nb: Flyt 64-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
nb: Heksadesimal 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
nb: Oktal 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
nb: 16-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
nb: 32-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
nb: 64-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
nb: 8-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
nb: 16-bit uten fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
nb: 32-bit med fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
nb: 64-bit uten fortegn

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
nb: 8-bit uten fortegn

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
nb: Skriv ut byte-streng %1

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
nb: Side %p av %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
nb: Skrevet ut av: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
nb: Kunne ikke skrive ut.

[ctx: @title:window]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: @info]
en: No replacements made.
nb: Ingen erstatninger gjort.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
nb[0]: 1 erstatning gjort
nb[1]: %1 erstatninger gjort

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
nb: Erstatningsmønster ikke funnet i byte-strengen.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
nb: Kom til slutten av strengen.<nl/> Fortsett fra begynnelsen?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
nb: Kom til begynnelsen av strengen.<nl/> Fortsett fra slutten?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
nb: Erstatt byte

[ctx: @action;button]
en: &Replace
nb: &Erstatt

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
nb: Start erstatning

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
nb: Hvis du trykker <interface>Erstatt</interface>-knappen blir det søkt i  byte-strengen etter de bytene du oppga over, og om de finnes blir de erstattet med erstatnings-bytene.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
nb: Erstatt med

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
nb: Oppgi byter å erstatte med, eller velg byter som tidligere er satt inn fra lista.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
nb: S&pør ved erstatning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
nb: Spør før det som blir funnet blir byttet ut.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
nb: Erstatt &alle

[ctx: @action:button]
en: &Skip
nb: &Hopp over

[ctx: @action:button]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: @title]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
nb: Søkebegrepet  ikke funnet i byte-strengen.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
nb: Finn byte

[ctx: @action:button]
en: &Find
nb: &Finn

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
nb: Start søket

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
nb: Hvis du trykker <interface>Finn</interface>-knappen blir det søkt i bytestrengen etter de  bytene du oppga over.

[ctx: @title]
en: Search
nb: Søk

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
nb: Velg

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
nb: Startforskyvning:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
nb: Sluttforskyvning:

[ctx: @option:check]
en: End relative
nb: Sljutt relativ

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
nb: Velg området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
nb: Hvis du trykker <interface>Velg</interface>-knappen blir markøren flyttet i dokumentet til, eller om du vil, med, forskyvningen du oppga over.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
nb: Forskyvning

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
nb: Streng

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
nb: Strenger

[ctx: @title:window]
en: Strings
nb: Strenger

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
nb: Minimum lengde:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
nb: &Pakk ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
nb: Finner strenger som er inneholdt i det valgte området og lister dem i visningen nedenfor.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
nb: Hvis du trykker knappen <interface>Pakk ut</interface> gjennomsøkes det markerte området etter alle strenger som har oppgitt minstelengde. De strengene som blir funnet blir listet i visningen nedenfor.

en: Enter a term to limit the list.
nb: Oppgi en filter-term sm begrenser lista her.

en: C&opy
nb: K&opier

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
nb: Kopierer de valgte strengene til utklippstavla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
nb: Hvis du trykker <interface>Kopier</interface>-knappen, blir alle strengene du markerte i lista kopiert til utklippstavla.

en: &Show
nb: &Vis

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
nb: Viser den valgte strengen i visningen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
nb: Hvis du trykker <interface>Gå til</interface>-knappen blir den strengen som sist ble valgt markert og vist i visningen.

en: 1 bit | %1 bits
nb[0]: 1 bit
nb[1]: %1 bit

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
nb: <EOF nådd>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
nb: Navn: %1
    Verdi: %2
    
    Type: %3
    Str.: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
nb: Navn: %1
    Verdi: %2
    
    Type: %3
    Str.: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
nb: Validering mislyktes.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
nb: Validering mislyktes: «%1»

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
nb[0]: Navn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Str.: %5 (%1 barn)
    
    %6
nb[1]: Navn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Str.: %5 (%1 barn)
    
    %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
nb[0]: Navn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Str.: %5 (%1 barn)
nb[1]: Navn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Str.: %5 (%1 barn)

[ctx: boolean value]
en: false
nb: usann

[ctx: boolean value]
en: true
nb: sann

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
nb[0]: boolsk bitfelt (%1 bit bredt)
nb[1]: boolsk bitfelt (%1 bit bredt)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
nb[0]: bitfelt med fortegn (%1 bit bredt)
nb[1]: bitfelt med fortegn (%1 bit bredt)

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
nb[0]: bitfelt uten fortegn (%1 bit bredt)
nb[1]: bitfelt uten fortegn (%1 bit bredt)

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
nb: sann (%1)

en: %1 (value not in enum)
nb: %1 (verdien ikke i enum)

en: 0x%1 (no matching flags)
nb: 0x%1 (ingen samsvarende flagg)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
nb: flagg %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
nb: %1 peker

[ctx: data type]
en: signed byte
nb: byte med fortegn

[ctx: data type]
en: unsigned byte
nb: byte uten fortegn

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
nb: bool (2 byte)

[ctx: data type]
en: signed short
nb: short med fortegn

[ctx: data type]
en: unsigned short
nb: short uten fortegn

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
nb: bool (4 byte)

[ctx: data type]
en: signed int
nb: int med fortegn

[ctx: data type]
en: unsigned int
nb: int uten fortegn

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
nb: bool (8 byte)

[ctx: data type]
en: signed long
nb: long med fortegn

[ctx: data type]
en: unsigned long
nb: long uten fortegn

[ctx: data type]
en: float
nb: flyttall

[ctx: data type]
en: bitfield
nb: bitfelt

en: invalid type
nb: Ugyldig type

en: Non-ASCII char: 0x%1
nb: Ikke-ASCII tegn: 0x%1

en: ASCII char
nb: ASCII tegn

en: ASCII string
nb: ASCII streng

en: Latin1 char
nb: Latin1-tegn

en: Latin1 string
nb: Latin1-streng

en: End of file reached prematurely
nb: Kom for tidlig til slutten av fila

en: UTF16-LE char
nb: UTF16-LE tegn

en: UTF16-BE char
nb: UTF16-BE tegn

en: UTF16-LE string
nb: UTF16-LE streng

en: UTF16-BE string
nb: UTF16-BE streng

en: Value too big: 0x%1
nb: For stor verdi: 0x%1

en: UTF32-LE char
nb: UTF32-LE tegn

en: UTF32-BE char
nb: UTF32-BE tegn

en: UTF32-LE string
nb: UTF32-LE streng

en: UTF32-BE string
nb: UTF32-BE streng

en: UTF8 char
nb: UTF-8 tegn

en: UTF8 string
nb: UTF-8 streng

[ctx: data type, then name]
en: tagged union %1
nb: tagget union %1

en: <invalid name>
nb: <ugyldig navn>

[ctx: @title:column]
en: Time
nb: Tid

[ctx: @title:column]
en: Origin
nb: Opprinnelse

[ctx: @title:column]
en: Message
nb: Melding

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
nb: Installerte strukturer:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
nb: Brukte strukturer:

en: Get New Structures...
nb: Hent nye strukturer …

en: Advanced Selection...
nb: Avansert utvalg …

en: Structure Definitions
nb: Strukturdefinisjoner

en: Dynamic Structure Definitions
nb: Dynamiske strukturdefinisjoner

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
nb: Grunntallet som skal brukes når tall uten fortegn gjøres om til en streng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
nb: Grunntallet som skal brukes når tall med fortegn gjøres om til en streng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
nb: Grunntallet som skal brukes når tegn gjøres om til en verdistreng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
nb: Om numeriske verdier for tegn skal vises

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
nb: Om flyttallsverdier skal formatteres for det gjeldende lokalet

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
nb: Om korte typenavn skal brukes (dvs. uint32 i stedet for unsigned int)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
nb: Hvis dette er valgt vil heltall som vises desimalt bli formattert i følge de gjeldende lokale-innstillingene

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
nb: Om heltallsverdier skal formatteres for det gjeldende lokalet

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
nb: Presisjonen som brukes til å gjøre om flyttall til strenger (antall desimaler)

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
nb: Byterekkefølge:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
nb: Binær

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
nb: Oktal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Decimal
nb: Desimal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hexadecimal
nb: Heksadesimal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
nb: Byterekkefølge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
nb: Bruk korte typenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
nb: Bruk heltallsformatering i følge lokalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
nb: Verdier uten fortegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
nb: Verdier med fortegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
nb: Bruk flyttallsfrormattering i følge lokalet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
nb: Presisjon for flyttall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
nb: Vis numeriske verdier for tegn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
nb: Tegnverdi:

[ctx: @title:window]
en: Structures
nb: Strukturer

[ctx: name of a data structure]
en: Name
nb: Navn

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
nb: Verdi

[ctx: @action:button]
en: Validate
nb: Valider

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
nb: Valider alle strukturer.

[ctx: @action:button]
en: Script console
nb: Skriptkonsoll

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
nb: Åpne skriptkonsoll.

[ctx: @action:button]
en: Settings
nb: Innstillinger

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
nb: Åpne innstillinger.

en: Value Display
nb: Verdivisning

en: Structures management
nb: Strukturstyring

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
nb: Lås opp den valgte strukturen, dvs. start-forskyvningen settes alltid til gjeldende markørposisjon.

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
nb: Lås den valgte strukturen til gjeldende forskyvning.

[ctx: @label]
en: No grouping.
nb: Ingen gruppering.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
nb: Byte pr. gruppe:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
nb: Byte pr. gruppe

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
nb: Byte pr. linje:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
nb: Byte pr. linje

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
nb: &Forskyvningskoding

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
nb: &Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: &Decimal
nb: &Desimal

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
nb: &Verdi-koding

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
nb: &Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
nb: &Desimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
nb: &Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
nb: &Binær

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
nb: &Tegnkoding

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
nb: Vis &tegn som ikke skrives ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
nb: Angi byte pr. linje …

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
nb: Angi byte pr. gruppe …

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
nb: &Dynamisk utforming

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
nb: A&v

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
nb: &Fold bare komplette byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
nb: &På

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
nb: Vis &Linjeforskyvning

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
nb: Vi&s verdier eller tegn

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
nb: &Verdier

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
nb: &Tegn

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
nb: Verdier &og tegn

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
nb: &Visningsmodus

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
nb: &Kolonner

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
nb: &Rader

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
nb: Visningsprofil

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
nb: Ny visningsprofil

en: Title:
nb: Tittel:

en: Display
nb: Visning

en: Show Line Offset:
nb: Vis linjeforskyvning:

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nb: Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: Decimal
nb: Desimal

en: Offset Coding:
nb: Forskyvningskoding:

[ctx: @item:]
en: Values
nb: Verdier

[ctx: @item:]
en: Chars
nb: Tegn

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
nb: Verdier &og tegn

en: Show Values or Chars:
nb: Vis verdier eller tegn:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
nb: Vis med rader eller kolonner:

[ctx: @item:]
en: Columns
nb: Kolonner

[ctx: @item:]
en: Rows
nb: Rader

en: Layout
nb: Utforming

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
nb: Av

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
nb: Fold bare komplette byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
nb: På

en: Break lines:
nb: Bryt linjer:

en: Values
nb: Verdier

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nb: Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
nb: Desimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
nb: Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
nb: Binær

en: Coding:
nb: Tegnkoding:

en: Chars
nb: Tegn

en: Char for non-printable bytes:
nb: Tegn for byte som ikke kan skrives ut:

en: Char for undefined bytes:
nb: Tegn for udefinerte byte:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
nb: Håndter visningsprofiler …

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
nb: Visningsprofiler

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
nb: &Opprett ny …

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
nb: Åpner en redigering for en ny visningsprofil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
nb: Hvis du trykker <interface>Opprett ny</interface>-knappen, blir det åpnet et redigeringsvindu der du kan opprette og redigere en ny visningsprofil. Verdiene blir basert på den visningsprofilen du valgte i lista.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
nb: &Rediger …

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
nb: Åpner en redigering for visningsprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
nb: Hvis du trykker <interface>Rediger …</interface>-knappen, blir det åpnet et redigeringsvindu for visningsprofilen du valgte i lista.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
nb: &Sett som Standard

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
nb: Angir den valgte visningsprofilen som standard for alle visninger.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
nb: Hvis du trykker <interface>Sett som standard</interface>-knappen, blir visningsprofilen du valgte i lista angitt som standard for alle visninger.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
nb: &Slett

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
nb: Sletter den valgte visningsprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
nb: Hvis du trykker <interface>Slett</interface>-knappen, slettes visningsprofilen du valgte i lista.

en: Modification of %1
nb: Endring av %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
nb: Visningsprofil «%1»

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
nb: INN

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
nb: Innsetingsmodus

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
nb: Overskrivingsmodus

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
nb: Koding i verditolkingen i gjeldende visning.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
nb: Koding i tegnkolonnen i gjeldende visning.

en: Offset: %1
nb: Forskyvning: %1

en: %1 bytes
nb: %1 byte

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
nb: Utvalg: %1 – %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
nb: Forskyvning: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
nb:  Utvalg: –

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
nb: Utvalg: %1 – %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
nb: Bytestreng

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
nb: Ny opprettet.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
nb[0]: [Ny bytestreng]
nb[1]: [Ny bytestreng %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
nb: Opprettet fra data.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
nb: Lastet fra fil.

en: There is not enough free working memory to load this file.
nb: Det er ikke nok ledig arbeidsminne til å laste inn denne fila.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
nb: Det er ennå ikke støtte for å laste inn filer større enn 2 GiB.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
nb: Mønster …

en: Pattern inserted.
nb: Mønster satt inn.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
nb: Mønster:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
nb: Skriv inn det du vil søke etter, eller velg en tidligere søkestreng fra lista.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
nb: &Antall:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
nb: Oppgi hvor mange ganger mønsteret skal settes inn.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
nb: Mønster

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
nb: Tilfeldige data …

en: RandomData inserted.
nb: Tilfeldige data satt inn.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
nb: Tilfeldige data

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
nb: Sekvens

en: Sequence inserted.
nb: Sekvens satt inn.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
nb: Tegnkoding:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
nb: Klassisk

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
nb: Forhåndsvisning bruker max. første 100 byte.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
nb: Tegn

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
nb: Adressestørrelse:

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
nb: C-matrise

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
nb: Navn på variabel:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
nb: Elementer pr. linje:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
nb: Datatype:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
nb: Uten fortegn som heksadesimal:

[ctx: name of the encoding target]
en: S-Record
nb: S-post

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
nb: Internt navn på fila:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
nb: Tegnkoding:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
nb: Historisk

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
nb: Verdier

en: Value coding:
nb: Verdi-koding:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
nb: Skillestreng:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
nb: Vis i ren tekst

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
nb: Des

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
nb: Uttr

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
nb: Des

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
nb: Okt

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
nb: Tegn
