okteta - en to nds translation catalogue (402 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
nds: Datei-Info

en: Type:
nds: Typ:

en: Location:
nds: Steed:

en: Size:
nds: Grött:

en: Created/Loaded:
nds: Opstellt/Laadt:

en: Last modified:
nds: Tolest ännert:

en: Last synchronized:
nds: Tolest synkroniseert:

en: Created:
nds: Opstellt:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
nds: [Keen]

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
nds: Versetten:

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
nds: Titel

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
nds: Leesteken wegdoon

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
nds: All Leestekens wegdoon

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
nds: Na nakamen Leesteken gahn

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
nds: Na verleden Leesteken gahn

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
nds: Leesteken

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
nds: Leestekens

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
nds: Stellt för de aktuelle Blinkersteed en nieg Leesteken op

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
nds: Klickst Du op dissen Knoop, warrt för de aktuelle Steed vun den Blinker en nieg Leesteken opstellt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
nds: Deit all utsöchte Leestekens weg.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
nds: Klickst Du op dissen Knoop, warrt all opstunns utsöchte Leestekens wegdaan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
nds: Verschufft den Blinker na't utsöchte Leesteken.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
nds: Klickst Du op dissen Knoop, warrt de Blinker na de Steed vun dat tolest utsöchte Leesteken verschaven.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
nds: Dat utsöchte Leesteken ümnömen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
nds: Klickst Du op dissen Knoop, kannst Du den Naam vun dat tolest utsöchte Leesteken bewerken.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
nds: nich fastleggt

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
nds: Dez

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
nds: Okt

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
nds: Teken

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
nds: Dezimaal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nds: Hexadezimaal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
nds: Oktaal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
nds: Bineer

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
nds: Teken

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
nds: Weert-/Teken-Tabell

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
nds[0]: 1 Byte inföögt
nds[1]: %1 Bytes inföögt

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
nds: Tekensett-Wanneln

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
nds: %1 na %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
nds: Tekensett-Wanneln

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
nds: Vun

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
nds: Na

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
nds: De Richt, na de de Bytes wannelt warrt, d.h. na oder ut den utsöchten Tekensett.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
nds: Söök de Richt ut, na de de Bytes wannelt warrt, d.h. na oder ut den utsöchten Tekensett.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
nds: De Tekensett, na den de Bytes wannelt warrt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
nds: Söök den Tekensett ut, na den de Bytes wannelt warrt.

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
nds: Fehlen inwesseln:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
nds: Leggt fast, wat en Standardbyte för de Bytes inwesselt warrt, de ehr Born-Tekens de Teel-Tekensett nich bargt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
nds: Maak dit an, dormit en Standardbyte för de Bytes inwesselt warrt, de ehr Born-Tekens de Teel-Tekensett nich bargt.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
nds: Inwessel-Byte

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
nds: Dat Byte, dat för Tekens inwesselt warrt, de de Tekensett nich bargt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
nds: Legg dat Byte fast, dat för Tekens inwesselt warrt, de de Tekensett nich bargt.

en: Con&vert
nds: &Wanneln

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
nds: Wannelt de Bytes binnen dat utsöchte Rebeet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
nds: Klickst Du den Knoop <interface>Wanneln</interface> an, warrt all Bytes binnen dat utsöchte Rebeet mit de Bytes för dat sülvige Teken ut den utsöchten Teeltekensett utwesselt.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
nds: Keen Bytes wannelt

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
nds[0]: 1 Byte wannelt
nds[1]: %1 Bytes wannelt

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
nds: Keen Bytes utwesselt

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
nds[0]: 1 Byte utwesselt
nds[1]: %1 Bytes utwesselt

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
nds: Wanneln afbraken, wiel de Teeltekensett nich all bruukt Tekens bargt.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
nds: Pröövsumm

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
nds: Algoritmus:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
nds: Den Algoritmus för de Pröövsumm utsöken

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
nds: &Utreken

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
nds: De Pröövsumm för de Bytes binnen dat utsöchte Rebeet utreken.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
nds: Wenn Du op den Knoop "<interface>Utreken</interface>" klickst, warrt de List op all Tekenkeden opfrischt, de dat köörte Rebeet bargt un de tominnst de fastleggt Längde hebbt.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
nds: Bineerfilter

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
nds: Akschoon:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
nds: De Akschoon för den Filter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
nds: Köör de Filterakschoon.

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
nds: Bruukt den Filter för de Bytes binnen dat utsöchte Rebeet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
nds: Wenn Du den Knoop <interface>Filter</interface> anklickst, warrt Dien baven utsöchte Akschoon mit de angeven Optschonen för de Bytes binnen dat utsöchte Rebeet bruukt.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
nds: Na Versetten &gahn...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
nds: Gahn

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
nds: &Versatz:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
nds: Giff en Versetten as Jumpteel in, oder köör en verleden Versetten vun de List.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
nds: Vun den &Blinker af

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
nds: Vun de aktuelle Blinkerpositschoon an relativ gahn, un nich afsoluut.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
nds: Köör &verwiedern

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
nds: Köör mit Blinkerbewegen verwiedern

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
nds: &Torüch

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
nds: Vun't Enn oder vun de aktuelle Blinkerpositschoon af torüchgahn

[ctx: @action:button]
en: &Go
nds: &Gahn

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
nds: Na de Versetten gahn

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
nds: Wenn Du op den Knoop "<interface>Gahn</interface>" klickst, jumpt de Blinker binnen dat Dokment na, oder wenn Du dat wullt, üm de baven angeven Versetten.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
nds: Statistik

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
nds: Grött:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
nds: De Tall vun Bytes, för de de Statistik utreekt wöör

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
nds: &Utreken

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
nds: Reekt de Byte-Vörkamenstatistik för de Bytes binnen dat utsöchte Rebeet ut

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
nds: Klickst Du op den Knoop <interface>Utreken</interface>, warrt de Byte-Vörkamenstatistik för de Bytes binnen dat utsöchte Rebeet utreekt.

en: 1 byte | %1 bytes
nds[0]: 1 Byte
nds[1]: %1 Bytes

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
nds: Tall

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
nds: Perzent

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
nds: Modulo-Summ 16 Bits

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
nds: Modulo-Summ 32 Bits

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
nds: Modulo-Summ 64 Bits

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
nds: Modulo-Summ 8 Bits

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
nds: Big-Endian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
nds: Little-Endian

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
nds: Byte-Reeg:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
nds: De Byte-Reeg, de Du bi't Dekoderen vun Bytes as Heeltallen bruken wullt.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
nds: Operand AND Daten

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
nds: De Operand för de Akschoon

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
nds: Giff en Operand in, oder köör en verleden Operand vun de List.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
nds: Na't Enn utrichten:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
nds: Leggt fast, wat de Akschoon sik na't Enn vun de Daten utricht, oder na den Anfang.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
nds: Wenn anmaakt, richt sik de Akschoon na't Enn vun de Daten ut.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
nds: Operand OR Daten

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
nds: Daten ümdreihen

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
nds: Ok Bits ümdreihen:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
nds: Wenn anmaakt, warrt ok de Bitreeg ümdreiht.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
nds: Daten dreihen

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
nds: De Tall vun Bytes, binnen de elkeen Verschuven utföhrt warrt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
nds: De Tall vun Bytes stüern, binnen de elkeen Verschuven utföhrt warrt.

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
nds: De Verschuven-Breed. Positiev Tallen verschuuvt de Bits na rechts, negatiev Tallen na links.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
nds: Verschuven-Breed stüern. Positiv Tallen verschuuvt de Bits na rechts, negativ Tallen na links.

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
nds: Daten verschuven

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
nds: Operand XOR Daten

[ctx: @title:window]
en: Find
nds: Söken

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
nds: Giff de Bytes för de Söök in, oder köör verleden bruukt Bytes vun de List.

[ctx: @title:group]
en: Options
nds: Optschonen

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
nds: Grootschrieven be&achten

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
nds: Bi't Söken op Grootschrieven oppassen: Dat Muster "Klaas" passt nich op "klaas" oder op "KLAAS", bloots op "Klaas".

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
nds: &Bloots hele Wöör

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
nds: Woortgrenzen deit op beed Sieden vun en passen Steed noot.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
nds: De Söök bi de aktuelle Blinkerpositschoon starten, nich an'n Anfang.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
nds: Na baven utwesseln

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
nds: &Utsöcht Bytes

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
nds: Bloots binnen de aktuelle Markeren söken.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
nds: Utsöken, wat Du de Ingaav infögen oder vörhannen Daten överschrieven wullt.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
nds: Dekodeertabell

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
nds: Bewerkt as %1

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
nds: Typ

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
nds: Weert

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
nds: De Datentyp

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
nds: De Bytes ehr Weert för den Datentyp

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
nds: De Byte-Reeg, de Du bi't Dekoderen vun de Bytes bruken wullt.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
nds: Ahn Vörteken as Hexadezimaal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
nds: Leggt fast, wat de Weerten vun de Heeltall-Typen ahn Vörteken as Hex-Tallen ansteed vun Dezimaaltallen wiest warrt.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
nds: De niege Weert bruukt <emphasis>weniger</emphasis> Bytes (%1 ansteed vun %2).<nl/>Wullt Du nich bruukt Bytes wohren oder wegdoon?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
nds: &Wohren

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
nds: Nich bruukt Bytes un ehr ole Weerten wohren

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
nds: De niege Weert bruukt <emphasis>mehr</emphasis> Bytes (%1 ansteed vun %2).<nl/>Wullt Du disse Bytes överschrieven oder niege infögen, wenn nödig?

[ctx: @action:button]
en: &Select
nds: &Utsöken

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
nds: 8 Bits bineer

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
nds: 8 Bits Teken

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
nds: 32 Bits Fleetkomma

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
nds: 64 Bits Fleetkomma

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
nds: 8 Bits hexadezimaal

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
nds: 8 Bits oktaal

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
nds: 16 Bits mit Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
nds: 32 Bits mit Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
nds: 64 Bits mit Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
nds: 8 Bits mit Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
nds: 16 Bits ahn Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
nds: 32 Bits ahn Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
nds: 64 Bits ahn Vörteken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
nds: 8 Bits ahn Vörteken

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
nds: Byte-Rebeet "%1" drucken

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
nds: Siet %p vun %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
nds: Druckt vun: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
nds: Drucken nich mööglich.

[ctx: @title:window]
en: Replace
nds: Utwesseln

[ctx: @info]
en: No replacements made.
nds: Nix utwesselt.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
nds[0]: 1 Vörkamen utwesselt.
nds[1]: %1 Vörkamen utwesselt.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
nds: Utwesselmuster nich binnen Byte-Rebeet funnen.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
nds: Bi't Enn vun't Byterebeet anlangt.<nl/>Bi den Anfang wiedermaken?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
nds: Bi den Anfang vun't Byterebeet anlangt.<nl/>Bi't Enn wiedermaken?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
nds: Bytes utwesseln

[ctx: @action;button]
en: &Replace
nds: &Utwesseln

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
nds: Utwesseln starten

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
nds: Wenn Du op den Knoop <interface>Utwesseln</interface> klickst, warrt binnen dat Byterebeet na de baven ingeven Bytes söcht, un elk Vörkamen dör de Tuuschbytes utwesselt.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
nds: Utwesseln mit

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
nds: Giff de Bytes för't Inwesseln in, oder köör vördem för't Inwesseln bruukt Bytes vun de List.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
nds: &Ehr't Utwesseln nafragen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
nds: Fraagt na, wat en passen Steed utwesselt warrn schall.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
nds: Utwesseln

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
nds: &All utwesseln

[ctx: @action:button]
en: &Skip
nds: Ö&vergahn

[ctx: @action:button]
en: Replace
nds: Utwesseln

[ctx: @title]
en: Replace
nds: Utwesseln

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
nds: Söökslötel binnen dat Byte-Rebeet nich funnen.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
nds: Bytes söken

[ctx: @action:button]
en: &Find
nds: &Söken

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
nds: Söök starten

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
nds: Wenn Du den Knoop "<interface>Söken</interface>" anklickst, warrt de baven ingeven Bytes binnen dat Byte-Rebeet söcht.

[ctx: @title]
en: Search
nds: Söken

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
nds: Utsöken

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
nds: Start-Versetten:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
nds: Enn-Versetten:

[ctx: @option:check]
en: End relative
nds: Relatiev Enn

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
nds: Dat Rebeet utsöken

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
nds: Wenn Du op den Knoop <interface>Utsöken</interface> klickst, jumpt de Blinker binnen dat Dokment na, oder wenn Du dat wullt, üm de baven angeven Versetten.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
nds: Versetten:

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
nds: Tekenkeed

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
nds: Tekenkeden

[ctx: @title:window]
en: Strings
nds: Tekenkeden

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
nds: Lüttst Längde:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
nds: &Ruttrecken

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
nds: Söcht de Tekenkeden binnen dat köört Rebeet un list de nerrn op.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
nds: Klickst Du op den Knoop <interface>Ruttrecken</interface>, warrt binnen dat utsöchte Rebeet na all Tekenkeden mit de angeven Minimaallängde keken. De funnen Tekenkeden warrt nerrn oplist.

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
nds: &Filter:

en: Enter a term to limit the list.
nds: Giff hier en Filterutdruck in, de de List ingrenzt.

en: C&opy
nds: K&operen

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
nds: Kopeert markeert Tekenkeden na de Twischenaflaag.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
nds: Wenn Du den Knoop "<interface>Koperen</interface>" anklickst, warrt all köört Tekenkeden vun de List na de Twischenaflaag kopeert.

en: &Show
nds: &Wiesen

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
nds: Wiest de köört Tekenkeed in de Ansicht.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
nds: Wenn Du den Knoop "<interface>Gah na</interface>" anklickst, warrt de tolest köört Tekenkeed markeert un in de Ansicht wiest.

en: 1 bit | %1 bits
nds[0]: 1 Bit
nds[1]: %1 Bits

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
nds: Naam: %1
    Weert: %2
    
    Typ: %3
    Grött: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
nds: Naam: %1
    Weert: %2
    
    Typ: %3
    Grött: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
nds: Överpröven fehlslaan.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
nds: Överpröven fehlslaan: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
nds[0]: Naam: %2
    Weert: %3
    
    Typ: %4
    Grött: %5 (%1 Ünnerelement)
    
     %6
nds[1]: Naam: %2
    Weert: %3
    
    Typ: %4
    Grött: %5 (%1 Ünnerelementen)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
nds[0]: Naam: %2
    Weert: %3
    
    Typ: %4
    Grött: %5 (%1 Ünnerelement)
nds[1]: Naam: %2
    Weert: %3
    
    Typ: %4
    Grött: %5 (%1 Ünnerelementen)

en: %1 bit | %1 bits
nds[0]: %1 Bit
nds[1]: %1 Bits

[ctx: boolean value]
en: false
nds: falsch

[ctx: boolean value]
en: true
nds: wohr

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
nds: wohr (%1)

en: %1 (value not in enum)
nds: %1 (Weert nich in Optellen)

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
nds: boolsch (1 Byte)

[ctx: data type]
en: signed byte
nds: Byte mit Vörteken

[ctx: data type]
en: unsigned byte
nds: Byte ahn Vörteken

[ctx: data type]
en: char
nds: Teken

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
nds: boolsch (2 Bytes)

[ctx: data type]
en: signed short
nds: "short" mit Vörteken

[ctx: data type]
en: unsigned short
nds: "short" ahn Vörteken

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
nds: boolsch (4 Bytes)

[ctx: data type]
en: signed int
nds: "int" mit Vörteken

[ctx: data type]
en: unsigned int
nds: "int" ahn Vörteken

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
nds: boolsch (8 Bytes)

[ctx: data type]
en: signed long
nds: "long" mit Vörteken

[ctx: data type]
en: unsigned long
nds: "long" ahn Vörteken

[ctx: data type]
en: float
nds: Fleetkomma

[ctx: data type]
en: bitfield
nds: Bitfeld

en: Non-ASCII char: 0x%1
nds: Nich-ASCII-Teken: 0x%1

en: ASCII char
nds: ASCII-Teken

en: ASCII string
nds: ASCII-Tekenkeed

en: Latin1 char
nds: Latin1-Teken

en: Latin1 string
nds: Latin1-Tekenkeed

en: End of file reached prematurely
nds: Vörtiets bi't Enn vun de Datei anlangt

en: UTF16-LE char
nds: UTF16-LE-Teken

en: UTF16-BE char
nds: UTF16-BE-Teken

en: UTF16-LE string
nds: UTF16-LE-Tekenkeed

en: UTF16-BE string
nds: UTF16-BE-Tekenkeed

en: Value too big: 0x%1
nds: Weert to groot: 0x%1

en: UTF32-LE char
nds: UTF32-LE-Teken

en: UTF32-BE char
nds: UTF32-BE-Teken

en: UTF32-LE string
nds: UTF32-LE-Tekenkeed

en: UTF32-BE string
nds: UTF32-BE-Tekenkeed

en: UTF8 char
nds: UTF8-Teken

en: UTF8 string
nds: UTF8-Tekenkeed

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
nds: Leeg Strukturen:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
nds: Bruukt Strukturen:

en: Get New Structures...
nds: Niege Strukturen halen...

en: Structure Definitions
nds: Struktuurdefinitschonen

en: Dynamic Structure Definitions
nds: Dünaamsch Struktuurdefinitschonen

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
nds: De bruukt Basis för't Wanneln vun Tallen ahn Vörtekens na en Tekenkeed

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
nds: De bruukt Basis för't Wanneln vun Tallen mit Vörtekens na en Tekenkeed

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
nds: De bruukt Basis för't Wanneln vun Tekens na en Weerten-Tekenkeed

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
nds: Wat de numeersch Weert vun Tekens wiest warrt

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
nds: Wat Fleetkommaweerten na de aktuelle Regiooninstellen formateert warrt

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
nds: Wenn anmaakt, warrt Heeltallen in't Dezimaalformaat na de aktuelle Regiooninstellen formateert.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
nds: Wat Heeltallen na de aktuelle Regiooninstellen formateert warrt

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
nds: De Nauigkeit för't Wanneln vun Fleetkommatallen na Tekenkeden (Tall vun Dezimaalsteden)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
nds: Korte Typennaams bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
nds: Heeltallen in't Regioonformaat wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
nds: Weerten ahn Vörteken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
nds: Weerten mit Vörteken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
nds: Fleetkommatallen in't Regioonformaat wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
nds: Fleetkomma-Nauigkeit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
nds: Numeersch Tekenweerten wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
nds: Tekenweert:

[ctx: @title:window]
en: Structures
nds: Strukturen

[ctx: name of a data structure]
en: Name
nds: Naam

[ctx: type of a data structure]
en: Type
nds: Typ

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
nds: Weert

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
nds: All Strukturen pröven

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
nds: Instellen opmaken

en: Value Display
nds: Weertdorstellen

en: Structures management
nds: Strukturen plegen

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
nds: Köört Struktuur opsluten, d.h., de Startversetten warrt jümmers op de aktuelle Blinkerpositschoon sett.

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
nds: Köört Struktuur op aktuell Versetten afsluten

[ctx: @label]
en: No grouping.
nds: Nich tosamenkoppeln.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
nds: Bytes per Koppel:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
nds: Bytes per Koppel

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
nds: Bytes per Reeg:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
nds: Bytes per Reeg:

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
nds: &Weert-Koderen

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
nds: &Hexadezimaal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
nds: &Dezimaal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
nds: &Oktaal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
nds: &Bineer

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
nds: &Teken-Koderen

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
nds: &Nich-druckbor Tekens wiesen

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
nds: Bytes per Reeg fastleggen...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
nds: Bytes per Koppel fastleggen...

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
nds: &Dünaamsch Anornen

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
nds: &Ut

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
nds: Bloots heel Bytekoppeln ü&mbreken

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
nds: &An

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
nds: &Reeg-Versatz wiesen

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
nds: &Weerten oder Tekens wiesen

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
nds: &Weerten

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
nds: &Tekens

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
nds: Weerten un Bookstaven

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
nds: &Ansichttyp

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
nds: S&triepen

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
nds: &Regen

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
nds: Ansichtprofil

en: Title:
nds: Titel:

en: Display
nds: Dorstellen

en: Show Line Offset:
nds: Reeg-Versatz wiesen:

[ctx: @item:]
en: Values
nds: Weerten

[ctx: @item:]
en: Chars
nds: Tekens

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
nds: Weerten un Tekens

en: Show Values or Chars:
nds: Weerten oder Tekens wiesen:

[ctx: @item:]
en: Columns
nds: Striepen

[ctx: @item:]
en: Rows
nds: Regen

en: Layout
nds: Utsehn

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
nds: Ut

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
nds: Bloots heel Bytekoppeln ümbreken

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
nds: An

en: Break lines:
nds: Regen ümbreken:

en: Values
nds: Weerten

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nds: Hexadezimaal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
nds: Dezimaal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
nds: Oktaal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
nds: Bineer

en: Coding:
nds: Koderen:

en: Chars
nds: Tekens

en: Char for non-printable bytes:
nds: Teken för nich-druckbor Bytes:

en: Char for undefined bytes:
nds: Teken för nich-defineert Bytes:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
nds: Ansichtprofilen plegen...

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
nds: Nieg &opstellen...

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
nds: B&ewerken...

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
nds: As Standard &fastleggen

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
nds: Leggt dat utsöchte Ansichtprofil as Standard för all Ansichten fast.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
nds: Wenn Du den Knoop "<interface>As Standard fastleggen</interface>" anklickst, warrt dat in de List utsöchte Ansichtprofil as Standard för all Ansichten fastleggt.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
nds: &Wegmaken

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
nds: Deit dat utsöchte Ansichtprofil weg.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
nds: Wenn Du den Knoop "<interface>Wegmaken</interface>" anklickst, warrt dat in de List utsöchte Ansichtprofil wegdaan.

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
nds: Inf

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
nds:  Övr

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
nds: Inföögbedrief

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
nds: Överschrievbedrief

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
nds: Koderen för de Weerten binnen de aktuelle Ansicht

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
nds: Koderen för den Tekens-Striep vun de aktuelle Ansicht

en: Offset: %1
nds: Versatz: %1

en: %1 bytes
nds: %1 Bytes

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
nds: Köör: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
nds: Versatz: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
nds: Köör: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
nds: Köör: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
nds: Byte-Rebeet

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
nds: Nieg opstellt

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
nds[0]: [Nieg Byte-Rebeet]
nds[1]: [Nieg Byte-Rebeet %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
nds: Ut Daten opstellen

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
nds: Ut Datei laadt.

en: There is not enough free working memory to load this file.
nds: Nich noog free Arbeitspieker för't Laden vun disse Datei verföögbor.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
nds: Muster...

en: Pattern inserted.
nds: Muster inföögt.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
nds: Muster:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
nds: Giff en Muster för de Söök in, oder köör en verleden Muster vun de List.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
nds: &Tall:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
nds: Giff in, wo faken Du dat Muster infögen wullt.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
nds: Muster

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
nds: Tofällig Daten...

en: RandomData inserted.
nds: Tofällig Daten inföögt.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
nds: Tofällig Daten

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
nds: Folg

en: Sequence inserted.
nds: Folg inföögt.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
nds: Koderen:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
nds: Klass'sch

[ctx: name of the encoding target]
en: Ascii85
nds: ASCII85

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
nds: De Vöransicht bruukt tohööchst de vörst 100 Bytes.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
nds: Teken

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
nds: Adressgrött:

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 32-bit
nds: 32-Bit

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 16-bit
nds: 16-Bit

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 8-bit
nds: 8-Bit

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
nds: C-Feld

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
nds: Naam vun de Variabel:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
nds: Indrääg per Reeg:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
nds: Datentyp:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
nds: Ahn Vörteken as hexadezimaal:

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 24-bit
nds: 24-Bit

[ctx: name of the encoding target]
en: Uuencoding
nds: UUencode

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
nds: Intern Naam vun de Datei:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
nds: Koderen:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
nds: Histoorsch

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
nds: Weerten

en: Value coding:
nds: Weert-Koderen:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
nds: Trennen:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
nds: As eenfach Text ankieken

[ctx: name of the encoding target]
en: Xxencoding
nds: XXencode:

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
nds: Dez

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
nds: Utdr

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
nds: Dez

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
nds: Okt

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
nds: Teken
