okteta - en to nds translation catalogue (59 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
nds: Ännert.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
nds: Nich ännert.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
nds: Lees- un schriefbor

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
nds: Bloots leesbor

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
nds: Bloots leesbor maken

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
nds: Lees- un schriefbor maken

[ctx: @title:window]
en: Terminal
nds: Konsool

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
nds: ID

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
nds: Ännern

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
nds: Verschoon-ID

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
nds: Beschrieven vun de Ännern

[ctx: @title:window]
en: Versions
nds: Verschonen

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
nds: Nieg

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
nds: Titel

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
nds: Titel vun't Dokment

[ctx: @title:window]
en: Documents
nds: Dokmenten

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
nds: Dateisysteem

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
nds: Orner vun't aktuelle Dokment

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
nds: Koperen as

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
nds: Nich verföögbor

[ctx: @title:window]
en: Copy As
nds: Koperen as

[ctx: @title:group]
en: Preview
nds: Vöransicht

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
nds: Na Twischenaflaag &koperen

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
nds: De utsöchten Daten na de Twischenaflaag koperen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
nds: Wenn Du den Knoop <interface>Na Tischenaflaag koperen</interface> anklickst, warrt de utsöchten Daten mit de Instellen baven na de Twischenaflaag kopeert

[ctx: @title:menu]
en: Export
nds: Exporteren

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
nds: Nich verföögbor

[ctx: @title:window]
en: Export
nds: Exporteren

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
nds: As Datei &exporteren...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
nds: De utsöchten Daten as en Datei exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
nds: Wenn Du den Knoop <interface>As Datei exporteren</interface> anklickst, warrt de utsöchten Daten mit de Instellen baven as en Datei sekert.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
nds: Infögen

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
nds: Nich verföögbor

[ctx: @title:window]
en: Insert
nds: Infögen

[ctx: @action:button]
en: &Insert
nds: &Infögen

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
nds: Opstellt Daten na't Dokment infögen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
nds: Wenn Du den Knoop "<interface>Infögen</interface>" anklickst, warrt de Daten mit de baven ingeven Instellen opstellt un bi de Blinkerpositschoon na't Dokment inföögt.

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
nds: Keen.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
nds: Torüchnehmen

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
nds: Wedderhalen

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
nds: Torüchnehmen: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
nds: Wedderhalen: %1

en: Zoom
nds: Ansichtgrött

en: &Fit to Width
nds: Op Breed &topassen

en: &Fit to Height
nds: Op Hööchd &topassen

en: &Fit to Size
nds: Op Grött &topassen

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
nds: Ansichtgrött: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
nds: Sekern as

[ctx: @title:window]
en: Close
nds: Tomaken

[ctx: @title:window]
en: Reload
nds: Nieg laden

[ctx: @action:button]
en: &Export
nds: &Exporteren

[ctx: @title:window]
en: Create
nds: Opstellen

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
nds: &Opstellen

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
nds: Nieg Dokment mit de opstellt Daten opstellen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
nds: Klickst Du op den Knoop <interface>Opstellen</interface>, warrt de Daten mit de baven ingeven Instellen opstellt un na en nieg Dokment inföögt.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
nds: Dat gifft al en Datei bi<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Överschrieven?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
nds: <filename>%1</filename> barg nich sekerte Ännern. De warrt Di wegkamen, wenn Du dat Dokment nieg laden deist.<nl/>Wullt Du Dien Ännern wegsmieten?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
nds: Du hest <filename>%1</filename> ännert.<nl/>Wullt Du Dien Ännern sekern oder wegsmieten?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
nds: Du hest <filename>%1</filename> ännert.<nl/>Wullt Du Dien Ännern wegsmieten?
