KDE 4 - en to nn translation catalogue (461 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
nn: Filinfo

en: Location:
nn: Plassering:

en: Size:
nn: Storleik:

en: Created/Loaded:
nn: Laga/lasta:

en: Last modified:
nn: Sist endra:

en: Last synchronized:
nn: Sist synkronisert:

en: Created:
nn: Laga:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
nn: [Ingen]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
nn: Berre skriv over

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
nn: Forskyving

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
nn: Tittel

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
nn: Fjern bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
nn: Fjern alle bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
nn: Gå til &neste bokmerke

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
nn: Gå til &førre bokmerke

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
nn: Bokmerke

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
nn: Bokmerke

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
nn: Lag eit nytt bokmerke ved skrivemerket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
nn: Trykk her for å leggja til eit nytt bokmerke ved skrivemerket.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
nn: Slett alle merkte bokmerke.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
nn: Trykk her for å sletta alle merkte bokmerke.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
nn: Flytt skrivemerket til det valde bokmerket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
nn: Trykk her for å flytta skrivemerket til plasseringa til bokmerket som sist vart valt.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
nn: Gje nytt namn på det merkte bokmerket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
nn: Trykk her for å redigera namnet på bokmerket som sist vart valt.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
nn: udef.

[ctx: @title:column short for Decimal]
en: Dec
nn: Des

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
nn: Heks

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
nn: Okt

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
nn: Teikn

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
nn: Desimal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nn: Heksadesimal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
nn: Oktal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
nn: Binær

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
nn: Teikn

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
nn: Verdi/teikn-tabell

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
nn[0]: Sette inn 1 byte
nn[1]: Sette inn %1 byte

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
nn: Tal (byte):

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of repeats of the currently selected byte in the table to be inserted.
nn: Kor mange gongar byten vald i tabellen skal setjast inn.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the currently selected byte in the table repeated the given number of times.
nn: Set inn byten vald i tabellen så mange gongar som er valt.

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
nn: Teiknkodingskonvertering

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
nn: %1 til %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
nn: Teiknkodingskonvertering

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
nn: Frå

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
nn: Til

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
nn: Retninga bytane vert konvertert i, til eller frå den valde teiknkodinga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
nn: Vel retninga bytane skal konvertert i, til eller frå den valde teiknkodinga.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
nn: Teiknkodinga som bytane skal konverterast til.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
nn: Vel teiknkodinga som bytane skal konverterast til.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
nn: Parametrar

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
nn: Set inn for manglande:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
nn: Vel om byte som ikkje finst i målteiknkodinga skal bytast ut med ein standardbyte.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
nn: Kryss av dersom byte som ikkje finst i målteiknkodinga skal bytast ut med ein standardbyte.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
nn: Utbytingsbyte:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
nn: Byten som skal brukast for teikn som ikkje tilgjengelege i målteiknkodinga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
nn: Definer byten som skal brukast for teikn som ikkje tilgjengelege i målteiknkodinga.

en: Con&vert
nn: Kon&verter

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
nn: Konverter byte i det valde området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
nn: Viss du trykkjer <interface>Konverter</interface>, vert alle byte-verdiane i det merkte området bytte ut med byte-verdiar som representerer same teikn i den valde målteiknkodinga.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
nn: Ingen byte-verdiar vart konverterte.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
nn[0]: 1 byte-verdi vart konvertert.
nn[1]: %1 byte-verdiar vart konverterte.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
nn: Ingen byte-verdiar vart bytte ut.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
nn[0]: 1 byte-verdi vart bytt ut.
nn[1]: %1 byte-verdiar vart bytte ut.

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
nn: Konvertering avbroten på grunn av teikn som ikkje finst i målteiknkodinga.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
nn: Sjekksum

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
nn: Algoritme:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
nn: Vel sjekksumalgoritmen du vil bruka.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
nn: &Rekna ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
nn: Rekna ut sjekksummen for byte-verdiane i det merkte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
nn: Trykk <interface>Rekna ut</interface> for å oppdatera lista til alle strengane som finst i området og som er større enn eller lik minstelengda.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
nn: Binærfilter

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
nn: Operasjon:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
nn: Operasjonen som skal brukast for filteret.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
nn: Vel operasjonen du vil bruka til filteret.

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
nn: Køyrer filteret for byte-verdiane i det merkte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
nn: Trykk <interface>Filter</interface> for å køyra den valde operasjonen for byte-verdiane i det valde området og med dei oppgjevne vala.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
nn: &Gå til forskyving …

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
nn: Gå til

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
nn: &Forskyving:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
nn: Skriv inn forskyvinga du vil gå til, eller vel ei tidlegare forskyving frå lista.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
nn: F&rå skrivemerket

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
nn: Gå relativt til skrivemerket, ikkje absolutt.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
nn: &Utvid merkt område

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
nn: Utvid det merkte området ved å flytta skrivemerket.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
nn: &Bakover

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
nn: Gå bakover frå slutten eller frå skrivemerket.

[ctx: @action:button]
en: &Go
nn: &Gå til

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
nn: Gå til forskyvinga

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
nn: Trykk <interface>Gå til</interface> for å flytta skrivemerket i dokumentet til den valde staden, eller til forskyvinga du har valt.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
nn: Statistikk

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
nn: Storleik:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
nn: Talet på byte-verdiar som statistikken vart utrekna for.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
nn: &Bygg

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
nn: Reknar ut frekvensstatistikk for byte-verdiane i det merkte området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
nn: Trykk <interface>Bygg</interface> for å rekna ut frekvensstatistikk for byte-verdiane i det merkte området.

en: 1 byte | %1 bytes
nn[0]: 1 byte
nn[1]: %1 byte

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
nn: Tal

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
nn: Prosent

[ctx: @label:listbox variant used to select the CRC-64 variant]
en: CRC-64 variant:
nn: CRC-64-variant:

[ctx: @info:tooltip]
en: CRC-64 variant used by calculation.
nn: CRC-64-variant brukt i utrekning.

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
nn: Modulær sum 16-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
nn: Modulær sum 32-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
nn: Modulær sum 64-bit

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
nn: Modulær sum 8-bit

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
nn: Byterekkjefølgje:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
nn: Byterekkjefølgja som brukast for brukt avkoding av byte-verdiar til heiltalsverdiar.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
nn: operand OG data

[ctx: name of the filter; it switches all bits from 0 to 1 and 1 to 0 respectively, so 01111110 becomes 10000001]
en: INVERT data
nn: INVERTER data

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
nn: Operanden som operasjonen skal gjerast med.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
nn: Skriv inn ein operand, eller vel ein tidlegare operand frå lista.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
nn: Juster til slutten:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
nn: Dersom det er kryssa av her, vert operasjonen justert til slutten av dataa i staden for til starten.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
nn: Dersom det er kryssa av her, vert operasjonen justert til slutten av dataa.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
nn: operand ELLER data

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
nn: SNU data

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
nn: Snu òg bit:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
nn: Dersom det er kryssa av her, vert òg bitane snudde.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
nn: ROTER data

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size (bytes):
nn: &Gruppestorleik (byte):

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
nn: Talet på byte som kvar rotasjon skal gjerast i.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
nn: Talet på byte som kvar rotasjon skal gjerast i.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width (bits):
nn: &Flyttavstand (bit):

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
nn: Kor langt bitane skal flyttast. Positive verdiar flyttar bitane til høgre, og negative flyttar dei til venstre.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
nn: Kor langt bitane skal flyttast. Positive verdiar flyttar bitane til høgre, og negative flyttar dei til venstre.

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
nn: FLYTT data

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
nn: operand XELLER data

[ctx: @title:window]
en: Find
nn: Finn

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
nn: Skriv inn dei byte-verdiane du vil søkja etter, eller vel tidlegare søkte byte-sekvensar frå lista.

[ctx: @title:group]
en: Options
nn: Val

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
nn: Ski&l mellom store og små bokstavar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
nn: Utfør eit søk som skil mellom små og store bokstavar. Dersom du søkjer etter «Kari», vil du ikkje få treff på «kari» eller «KARI», men berre «Kari».

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
nn: Berre &heile ord

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
nn: Krev ordgrenser i begge endar for at søket eit treff.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
nn: Start søket frå skrivemerket i staden for frå starten.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
nn: Byt ut bakover.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
nn: &Merkte byte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
nn: Søk berre i merkt tekst.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
nn: Overskr&ivingsmodus

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
nn: Vel om du vil at verdiane skal leggjast til eller skriva over verdiane som finst frå før.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
nn: Dekodingstabell

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
nn: Redigert som %1

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
nn: Verdi

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
nn: Datatypen

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
nn: Verdien til byte-verdiane for datatypen

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
nn: Byterekkjefølgja som skal brukast for avkoding av byte-verdiane.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
nn: Usignert som heksadesimal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
nn: Vel om verdien av heiltal utan forteikn skal visast heksadesimalt i staden for desimalt.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
nn: Den nye verdien treng <emphasis>færre</emphasis> byte (%1 i staden for %2).<nl/>Vil du ta vare på dei ubrukte byte-verdiane eller fjerna dei?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
nn: &Ta vare på

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
nn: Ta vare på ubrukte byte, med dei gamle verdiane deira.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
nn: Den nye verdien treng <emphasis>fleire</emphasis> byte (%1 i staden for %2).<nl/>Vil du skriva over dei følgjande byte-verdiane eller setja inn nye der det er nødvendig?

[ctx: @action:button]
en: &Select
nn: &Merk

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
nn: Binær 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
nn: Teikn 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
nn: Flyttal 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
nn: Flyttal 64-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
nn: Heksadesimal 8-bit

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
nn: Oktal 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
nn: Signert 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
nn: Signert 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
nn: Signert 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
nn: Signert 8-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
nn: Usignert 16-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
nn: Usignert 32-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
nn: Usignert 64-bit

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
nn: Usignert 8-bit

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
nn: Skriv ut byte-tabell %1

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
nn: Side %p av %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
nn: Skrive ut av: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
nn: Klarte ikkje skriva ut.

[ctx: @title:window]
en: Replace
nn: Byt ut

[ctx: @info]
en: No replacements made.
nn: Ingen utbytingar vart gjorde.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
nn[0]: 1 utbyting vart gjord.
nn[1]: %1 utbytingar vart gjorde.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
nn: Fann ikkje søkjeteksten i byte-tabellen.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
nn: Nådde slutten av byte-tabellen.<nl/>Vil du halda fram frå starten?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
nn: Nådde starten av byte-tabellen.<nl/>Vil du halda fram frå slutten?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
nn: Byt ut byte

[ctx: @action;button]
en: &Replace
nn: &Byt ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
nn: Start utbyting

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
nn: Trykk <b>Byt ut</b> for å søkja i byte-tabellen etter byte-verdiane du skreiv inn, og byta ut alle forekomstar med utbytingsverdiane.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
nn: Byt ut med

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
nn: Skriv inn det du vil byta ut verdiane med, eller vel ein byte-sekvens tidlegare brukt til utbyting frå lista.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
nn: S&pør ved utbyting

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
nn: Spør før det som vert funne, vert bytt ut.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
nn: Byt ut

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
nn: Byt ut &alle

[ctx: @action:button]
en: &Skip
nn: &Hopp over

[ctx: @action:button]
en: Replace
nn: Byt ut

[ctx: @title]
en: Replace
nn: Byt ut

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
nn: Fann ikkje søkjeteksten i byte-tabellen.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
nn: Finn byte

[ctx: @action:button]
en: &Find
nn: &Finn

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
nn: Start søk

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
nn: Trykk <b>Finn</b> for å søkja i byte-tabellen etter byte-verdiane du skreiv inn.

[ctx: @title]
en: Search
nn: Søk

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
nn: &Vel område …

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
nn: Merk

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
nn: Start på forskyving:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
nn: Slutt på forskyving:

[ctx: @option:check]
en: End relative
nn: Slutt relativ

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
nn: Vel området.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
nn: Trykk <interface>Merk</interface> for å flytta skrivemerket i dokumentet til den valde staden, eller til forskyvinga du har valt.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
nn: Forskyving

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
nn: Streng

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
nn: Strengar

[ctx: @title:window]
en: Strings
nn: Strengar

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
nn: Minimumslengd:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
nn: &Hent ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
nn: Finn strengar i det valde området og listar dei i visinga nedanfor.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
nn: Trykk <interface>Hent ut</interface> for å søkja etter alle strengar med vald minstelengd i det valde området. Funne strengar vert viste nedanfor.

en: Enter a term to limit the list.
nn: Skriv inn eit uttrykk for å avgrensa lista.

en: C&opy
nn: K&opier

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
nn: Kopierer dei merkte strengane til utklippstavla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
nn: Trykk <interface>Kopier</interface> for å kopiera alle dei merkte strengane i lista til utklippstavla.

en: &Show
nn: &Vis

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
nn: Vis den merkte strengen i visinga.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
nn: Trykk <interface>Gå til</interface> for å markera den siste merkte strengen, og visa den i visinga.

en: 1 bit | %1 bits
nn[0]: 1 bit
nn[1]: %1 bit

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
nn: <Filslutt nådd>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
nn: Namn: %1
    Verdi %2
    
    Type: %3
    Storleik: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
nn: Namn: %1
    Verdi: %2
    
    Type: %3
    Storleik: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
nn: Feil ved validering.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
nn: Feil ved validering: «%1»

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
nn[0]: Namn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Storleik: %5 (%1 barn)
    
     %6
nn[1]: Namn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Storleik: %5 (%1 barn)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
nn[0]: Namn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Storleik: %5 (%1 barn)
nn[1]: Namn: %2
    Verdi: %3
    
    Type: %4
    Storleik: %5 (%1 barn)

[ctx: boolean value]
en: false
nn: usann

[ctx: boolean value]
en: true
nn: sann

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
nn[0]: boolsk bitfelt (breidd: %1 bit)
nn[1]: boolsk bitfelt (breidd: %1 bit)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
nn[0]: bitfelt med forteikn (breidd: %1 bit)
nn[1]: bitfelt med forteikn (breidd: %1 bit)

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
nn[0]: bitfelt utan forteikn (breidd: %1 bit)
nn[1]: bitfelt utan forteikn (breidd: %1 bit)

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
nn: sann (%1)

en: %1 (value not in enum)
nn: %1 (verdi ikkje i enum)

en: 0x%1 (no matching flags)
nn: 0x%1 (inkje samsvarande flagg)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
nn: flagg %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
nn: %1-peikar

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
nn: boolsk (1 byte)

[ctx: data type]
en: signed byte
nn: byte med forteikn

[ctx: data type]
en: unsigned byte
nn: byte utan forteikn

[ctx: data type]
en: char
nn: teikn

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
nn: boolsk (2 byte)

[ctx: data type]
en: signed short
nn: kort heiltal med forteikn

[ctx: data type]
en: unsigned short
nn: kort heiltal utan forteikn

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
nn: boolsk (4 byte)

[ctx: data type]
en: signed int
nn: heiltal med forteikn

[ctx: data type]
en: unsigned int
nn: heiltal utan forteikn

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
nn: boolsk (8 byte)

[ctx: data type]
en: signed long
nn: langt heiltal med forteikn

[ctx: data type]
en: unsigned long
nn: langt heiltal utan forteikn

[ctx: data type]
en: float
nn: flyttal

[ctx: data type]
en: double
nn: dobbeltpresisjons-flyttal

[ctx: data type]
en: bitfield
nn: bitfelt

en: invalid type
nn: ugyldig type

en: Non-ASCII char: 0x%1
nn: Ikkje-ASCII-teikn: 0x1%1

en: ASCII char
nn: ASCII-teikn

en: ASCII string
nn: ASCII-streng

en: EBCDIC char
nn: EBCDIC-teikn

en: EBCDIC string
nn: EBCDIC-streng

en: Latin1 char
nn: Latin1-teikn

en: Latin1 string
nn: Latin1-streng

en: End of file reached prematurely
nn: Kom for tidleg til slutten av fila

en: UTF16-LE char
nn: UTF16-LE-teikn

en: UTF16-BE char
nn: UTF16-BE-teikn

en: UTF16-LE string
nn: UTF16-LE-teikn

en: UTF16-BE string
nn: UTF16-BE-teikn

en: Value too big: 0x%1
nn: For stor verdi: 0x%1

en: UTF32-LE char
nn: UTF32-LE-teikn

en: UTF32-BE char
nn: UTF32-BE-teikn

en: UTF32-LE string
nn: UTF32-LE-teikn

en: UTF32-BE string
nn: UTF32-BE-teikn

en: UTF8 char
nn: UTF-8-teikn

en: UTF8 string
nn: UTF-8-streng

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: struct %1
nn: strukt %1

[ctx: data type, then name]
en: tagged union %1
nn: tagga union %1

en: <invalid name>
nn: <ugyldig namn>

[ctx: @title:column]
en: Time
nn: Tid

[ctx: @title:column]
en: Origin
nn: Opphav

[ctx: @title:column]
en: Message
nn: Melding

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
nn: Installerte strukturar:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
nn: Brukte strukturar:

en: Get New Structures...
nn: Hent nye strukturar …

en: Advanced Selection...
nn: Avansert utval …

en: Structure Definitions
nn: Strukturdefinisjonar

en: Dynamic Structure Definitions
nn: Dynamiske strukturdefinisjonar

[ctx: @title:window]
en: Advanced Structures Selection
nn: Avansert strukturutval

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
nn: Grunntalet som skal brukast når tal utan forteikn skal gjerast om til ein streng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
nn: Grunntalet som skal brukast når tal med forteikn skal gjerast om til ein streng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
nn: Grunntalet som skal brukast når teikn skal gjerast om til ein strengverdi.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
nn: Om numeriske verdiar til teikn skal visast.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
nn: Om flyttalverdiar skal formaterast etter dei gjeldande språkinnstillingane.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
nn: Om korte typenamn skal brukast (for eksempel «uint32» i staden for «heiltal utan forteikn»).

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
nn: Viss det er kryssa av her, vert heiltal i desimalformat formatert etter dei gjeldande språkinnstillingane.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
nn: Om heiltalsverdiar skal formaterast etter dei gjeldande språkinnstillingane.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
nn: Presisjonen (talet på desimalar) brukt til å gjera flyttal om til strengar.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
nn: Byterekkjefølgje

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Big endian
nn: Big-endian

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Little endian
nn: Little-endian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
nn: Binær

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
nn: Oktal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Decimal
nn: Desimal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Hexadecimal
nn: Heksadesimal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
nn: Byterekkjefølgje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Big endian
nn: Big-endian

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Little endian
nn: Little-endian

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
nn: Bruk korte typenamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
nn: Bruk språkinnstillingar til heiltalsformatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
nn: Verdiar utan forteikn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
nn: Verdiar med forteikn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
nn: Bruk språkinnstillingar til flyttalsformatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
nn: Presisjon for flyttal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
nn: Vis numeriske verdiar for teikn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
nn: Teiknverdi:

[ctx: @title:window]
en: Structures
nn: Strukturar

[ctx: name of a data structure]
en: Name
nn: Namn

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
nn: Verdi

[ctx: @action:button]
en: Validate
nn: Valider

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
nn: Valider alle strukturar.

[ctx: @action:button]
en: Script console
nn: Skriptkonsoll

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
nn: Opna skriptkonsoll.

[ctx: @action:button]
en: Settings
nn: Innstillingar

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
nn: Opna innstillingar.

en: Value Display
nn: Verdivising

en: Structures management
nn: Strukturhandsaming

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
nn: Lås opp

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
nn: Lås opp den valde strukturen. Startforskyvinga vert alltid sett til plasseringa av skrivemerket.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
nn: Lås

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
nn: Lås den valde strukturen til gjeldande forskyving.

[ctx: @title:window]
en: Structures Script Console
nn: Skriptkonsoll for strukturar

[ctx: @label]
en: No grouping.
nn: Inga gruppering.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
nn: Byte per gruppe:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
nn: Byte per gruppe

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
nn: Byte per linje:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
nn: Byte per linje

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
nn: &Forskyvningskoding

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
nn: &Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: &Decimal
nn: &Desimal

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
nn: &Verdikoding

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: &Hexadecimal
nn: &Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: &Decimal
nn: &Desimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
nn: &Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
nn: &Binær

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
nn: &Teiknkoding

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
nn: Vis &usynlege teikn

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
nn: Vel byte per linje …

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
nn: Vel byte per gruppe …

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
nn: &Dynamisk oppsett

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
nn: &Av

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
nn: &Bryt berre etter fullstendige byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
nn: &På

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
nn: Vis &linjeforskyving

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
nn: &Vis verdiar eller teikn

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
nn: &Verdiar

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
nn: &Teikn

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
nn: Verdiar og teikn

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
nn: &Visingsmodus

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
nn: &Kolonnar

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
nn: &Rader

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
nn: Vis profil

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
nn: Lag ny …

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
nn: Lagra endringar

[ctx: @action:inmenu reset settings back to those of the saved base profile]
en: Reset Changes
nn: Tilbakestill endringar

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
nn: Ny visingsprofil

en: Title:
nn: Tittel:

en: Display
nn: Vising

en: Show Line Offset:
nn: Vis linjeforskyving:

[ctx: @item:inmenu offset in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nn: Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu offset in the decimal format]
en: Decimal
nn: Desimal

en: Offset Coding:
nn: Forskyvingskoding:

[ctx: @item:]
en: Values
nn: Verdiar

[ctx: @item:]
en: Chars
nn: Teikn

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
nn: Verdiar og teikn

en: Show Values or Chars:
nn: Vis verdiar eller teikn:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
nn: Vis med rader/kolonnar:

[ctx: @item:]
en: Columns
nn: Kolonnar

[ctx: @item:]
en: Rows
nn: Rader

en: Layout
nn: Utforming

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
nn: Av

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
nn: Bryt berre etter fullstendige byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
nn: På

en: Break lines:
nn: Bryt linjer:

en: Values
nn: Verdiar

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
nn: Heksadesimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
nn: Desimal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
nn: Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
nn: Binær

en: Coding:
nn: Koding:

en: Chars
nn: Teikn

en: Char for non-printable bytes:
nn: Teikn for usynlege byte-verdiar:

en: Char for undefined bytes:
nn: Teikn for udefinerte byte-verdiar:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
nn: Handter visingsprofilar …

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
nn: Visingsprofilar

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
nn: &Lag ny …

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
nn: Opna redigeringsvindauge for ny visingsprofil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
nn: Trykk <interface>Lag ny</interface> for å opna eit redigeringsvindauge der du kan laga og tilpassa ein ny visingsprofil. Verdiane vert baserte på visingsprofilen du har valt.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
nn: &Rediger …

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
nn: Opna redigeringsvindauge for visingsprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
nn: Trykk <interface>Rediger</interface> for å opna eit redigeringsvindauge der du kan tilpassa ein visingsprofilen du har valt.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
nn: &Bruk som standard

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
nn: Set den valde visingsprofilen som standard for alle visingar.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
nn: Trykk <interface>Set som standard</interface> for å definera visingsprofilen du har valt som standard for alle visingar.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
nn: &Slett

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
nn: Slett den valde visingsprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
nn: Trykk <interface>Slett</interface> for å sletta visingsprofilen du har valt.

en: Modification of %1
nn: Endring av %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
nn: Visningsprofil «%1»

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
nn: INN

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
nn: Innsetjingsmodus

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
nn: Overskrivingsmodus

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
nn: Koding av verditolkinga i den gjeldande visinga.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
nn: Teiknkodinga i teiknkolonnen i den gjeldande visinga.

en: Offset: %1
nn: Forskyving: %1

en: %1 bytes
nn: %1 byte

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
nn: Merkt område: %1 – %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
nn: Forskyving: –

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
nn: Merkt område: –

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
nn: Merkt område: %1–%2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
nn: Byte-tabell

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
nn: Ny oppretta.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
nn[0]: [Ny byte-tabell]
nn[1]: [Ny byte-tabell %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
nn: Laga frå data.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
nn: Lasta frå fil.

en: There is not enough free working memory to load this file.
nn: Det er ikkje nok ledig arbeidsminne til å lasta inn denne fila.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
nn: Det er førebels ikkje støtte for å lasta inn filer større enn 2 GiB.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
nn: Mønster …

en: Pattern inserted.
nn: Mønster sett inn.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
nn: Mønster:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
nn: Skriv inn det du vil søkja etter, eller vel ein tidlegare søkjetekst frå lista.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
nn: &Gongar:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
nn: Vel kor mange gongar mønsteret skal setjast inn.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
nn: Mønster

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
nn: Tilfeldige data …

en: RandomData inserted.
nn: Tilfeldige data sett inn.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
nn: &Storleik (byte):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
nn: Vel storleik på byte-tabell å generera.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
nn: Tilfeldige data

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
nn: Sekvens

en: Sequence inserted.
nn: Sekvens sett inn.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
nn: Koding:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
nn: Klassisk

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
nn: Førehandvisinga brukar høgst dei første 100 byte-verdiane.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
nn: Teikn

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
nn: Adressestorleik:

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
nn: C-tabell

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
nn: Namn på variabel:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
nn: Element per linje:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
nn: Datatype:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
nn: Usignert som heksadesimal:

[ctx: name of the encoding target]
en: S-Record
nn: S-record

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
nn: Internt namn på fila:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
nn: Koding:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
nn: Historisk

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
nn: Verdiar

en: Value coding:
nn: Verdikoding:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
nn: Skilje:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
nn: Vis som rein tekst

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the format of the address by the input",      "Auto"),
en: Hex
nn: Heks

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the decimal format]
en: Dec
nn: Des

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
nn: Uttr

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the hexadecimal format]
note: i18nc("@item:inlistbox guessing the coding of the bytes by the input",       "Auto"),
en: Hex
nn: Heks

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the decimal format]
en: Dec
nn: Des

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
nn: Okt

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
nn: Teikn
