KDE 4 - en to nn translation catalogue (67 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
nn: Endra.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
nn: Ikkje endra.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
nn: Les/skriv

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
nn: Skriveverna

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
nn: Gjer skriveverna

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
nn: Gjer les- og skrivbar

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
nn: ID

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
nn: Endringar

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
nn: Versjons-ID

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
nn: Skildring av kva som er endra

[ctx: @title:window]
en: Versions
nn: Versjonar

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
nn: Lukk alle

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
nn: Lukk alle andre

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
nn: Ny

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
nn: Tom

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
nn: Frå utklippstavla

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
nn: Namn

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
nn: Namnet på dokumentet

[ctx: @title:window]
en: Documents
nn: Dokument

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
nn: Filsystem

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
nn: Mappa til dokumentet

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
nn: Kopier som

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
nn: Ikkje tilgjengeleg.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
nn: Kopier som

[ctx: @title:group]
en: Preview
nn: Førehandsvising

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
nn: &Kopier til utklippstavla

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
nn: Kopier merkt data til utklippstavla.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
nn: Trykk <interface>Kopier til utklippstavla</interface> for å kopiera dei merkte dataa til utklippstavla med innstillingane over.

[ctx: @title:menu]
en: Export
nn: Eksporter

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
nn: Ikkje tilgjengeleg.

[ctx: @title:window]
en: Export
nn: Eksporter

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
nn: &Eksporter til fil …

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
nn: Eksporter dei merkte dataa til ei fil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
nn: Trykk <interface>Eksporter til fil</interface> for å lagra dei merkte dataa i ei fil med innstillingane over.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
nn: Set inn

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
nn: Ikkje tilgjengeleg.

[ctx: @title:window]
en: Insert
nn: Set inn

[ctx: @action:button]
en: &Insert
nn: Set &inn

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
nn: Set inn generert data i dokumentet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
nn: Trykk <interface>Set inn</interface> for å generera data med innstillingane ovanfor og setja inn dataa ved skrivemerket i dokumentet.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
nn: Opp&dater

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
nn: Del venstre/høgre

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
nn: Del oppe/nede

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
nn: Lukk visingsrute

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
nn: Ingen.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
nn: Angra.

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
nn: Gjer om.

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
nn: Angra: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
nn: Gjer om: %1

en: Zoom
nn: Forstørring

[ctx: zoom-factor (percentage)]
en: %1%
nn: %1 %

en: &Fit to Width
nn: &Tilpass sidebreidd

en: &Fit to Height
nn: &Tilpass sidehøgd

en: &Fit to Size
nn: &Tilpass sidestorleik

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
nn: Forstørring: %1 %

[ctx: @title:window]
en: Save As
nn: Lagra som

[ctx: @title:window]
en: Close
nn: Lukk

[ctx: @title:window]
en: Reload
nn: Last om att

[ctx: @action:button]
en: &Export
nn: &Eksporter

[ctx: @title:window]
en: Create
nn: Opprett

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
nn: &Opprett

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
nn: Opprett eit nytt dokument med dei genererte dataa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
nn: Trykk <interface>Opprett</interface> for å generera data med innstillingane ovanfor og setja inn dataa i eit nytt dokument.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
nn: Det finst alt ei fil med namnet<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Vil du overskriva ho?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
nn: Det finst ulagra endringar i <filename>%1</filename>. Dei vil gå tapt dersom du lastar om att dokumentet.<nl/>Vil du forkasta endringane?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
nn: <filename>%1</filename> er endra.<nl/>Vil du lagra eller forkasta endringane?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
nn: <filename>%1</filename> er endra.<nl/>Vil du forkasta endringane?
