okteta - en to pl translation catalogue (66 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
pl: Zmieniony.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
pl: Niezmieniony.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
pl: Odczyt i zapis

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
pl: Tylko do odczytu

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
pl: Przestaw na tylko do odczytu

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
pl: Przestaw do odczytu i zapisu

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
pl: Identyfikator

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
pl: Zmiany

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
pl: Identyfikator wersji

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
pl: Opis zmian

[ctx: @title:window]
en: Versions
pl: Wersje

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
pl: Zamknij wszystkie

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
pl: Zamknij wszystkie inne

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
pl: Nowy

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
pl: Pusty

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
pl: Ze schowka

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
pl: Tytuł

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
pl: Tytuł dokumentu

[ctx: @title:window]
en: Documents
pl: Otwarte pliki

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
pl: Przeglądarka plików

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
pl: Katalog bieżącego dokumentu

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
pl: Skopiuj jako

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
pl: Niedostępne.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
pl: Skopiuj jako

[ctx: @title:group]
en: Preview
pl: Podgląd

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
pl: S&kopiuj do schowka

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
pl: Kopiuje wybrane dane do schowka.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
pl: Jeśli naciśniesz przycisk <interface>Kopiuj do schowka</interface>, wybrane dane zostaną skopiowane do schowka wraz z podanymi powyżej ustawieniami.

[ctx: @title:menu]
en: Export
pl: Wyeksportuj

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
pl: Niedostępne.

[ctx: @title:window]
en: Export
pl: Eksportowanie

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
pl: Wy&eksportuj do pliku...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
pl: Wyeksportuj wybrane dane do pliku.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
pl: Jeśli naciśniesz przycisk <interface>Eksportuj do pliku</interface>, wybrane dane zostaną skopiowane do pliku wraz z podanymi powyżej ustawieniami.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
pl: Wstaw

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
pl: Niedostępne.

[ctx: @title:window]
en: Insert
pl: Wstaw

[ctx: @action:button]
en: &Insert
pl: &Wstaw

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
pl: Wstaw utworzone dane do dokumentu.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
pl: Jeśli naciśniesz przycisk <interface>Wstaw</interface>, dane zostaną utworzone zgodnie z ustawieniami podanymi powyżej i umieszczone w dokumencie na pozycji kursora.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
pl: Wczytaj &ponownie

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
pl: Podziel w pionie

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
pl: Podziel w poziomie

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
pl: Zamknij obszar widoku

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
pl: Brak.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
pl: Cofnij

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
pl: Przywróć

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
pl: Cofnij: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
pl: Przywróć: %1

en: Zoom
pl: Przybliżenie

en: &Fit to Width
pl: &Dopasuj do szerokości

en: &Fit to Height
pl: &Dopasuj do wysokości

en: &Fit to Size
pl: &Dopasuj do rozmiaru

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
pl: Przybliżenie: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
pl: Zapisz jako

[ctx: @title:window]
en: Close
pl: Zamknij

[ctx: @title:window]
en: Reload
pl: Wczytaj ponownie

[ctx: @action:button]
en: &Export
pl: Wy&eksportuj

[ctx: @title:window]
en: Create
pl: Utwórz

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
pl: &Utwórz

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
pl: Nowy dokument z utworzonymi danymi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
pl: Jeśli naciśniesz przycisk <interface>Utwórz</interface>, dane zostaną utworzone zgodnie z ustawieniami podanymi powyżej i umieszczone w nowym dokumencie .

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
pl: Już istnieje plik w <nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Nadpisać?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
pl: W pliku <filename>%1</filename> są niezapisane zmiany. Zostaną utracone jeśli ponownie wczytasz dokument.<nl/>Chcesz je odrzucić?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
pl: <filename>%1</filename> został zmieniony.<nl/>Czy chcesz zapisać zmiany czy je porzucić?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
pl: <filename>%1</filename> został zmieniony.<nl/>Czy chcesz porzucić zmiany?
