okteta - en to pt translation catalogue (453 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
pt: Informação do Ficheiro

en: Type:
pt: Tipo:

en: Location:
pt: Localização:

en: Size:
pt: Tamanho:

en: Created/Loaded:
pt: Criado/Carregado:

en: Last modified:
pt: Última modificação:

en: Last synchronized:
pt: Última sincronização:

en: Created:
pt: Criado:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
pt: [Nenhuma]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
pt: Substituir apenas

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
pt: Posição

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
pt: Título

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
pt: Remover o Favorito

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
pt: Remover Todos os Favoritos

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
pt: Ir para o Favorito Seguinte

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
pt: Ir para o Favorito Anterior

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
pt: Favorito

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
pt: Favoritos

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
pt: Cria um favorito novo para a posição actual do cursor.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
pt: Se carregar neste botão, será criado um favorito novo para a posição actual do cursor.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
pt: Apaga todos os favoritos seleccionados.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
pt: Se carregar neste botão, todos os favoritos seleccionados serão apagados.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
pt: Move o cursor para o favorito seleccionado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
pt: Se carregar este botão, o cursor será movido para a posição do favorito que foi seleccionado da última vez.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
pt: Activa a mudança de nome do favorito seleccionado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
pt: Se carregar neste botão, poderá editar o nome do favorito que foi seleccionado da última vez.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
pt: indef.

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
pt: Carácter

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
pt: Binário

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
pt: Carácter

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
pt: Tabela de Valores/Caracteres

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
pt[0]: 1 'Byte' Inserido
pt[1]: %1 'Bytes' Inseridos

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
pt: Número ('bytes'):

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of repeats of the currently selected byte in the table to be inserted.
pt: O número de repetições do 'byte' seleccionado de momento na tabela será inserido.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the currently selected byte in the table repeated the given number of times.
pt: Insere o 'byte' seleccionado de momento na tabela, repetido no número de vezes indicado.

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
pt: Conversão de Codificações

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
pt: %1 para %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
pt: Conversão de Codificações

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
pt: De

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
pt: Para

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
pt: A direcção com que os 'bytes' são convertidos, de ou para a codificação seleccionada.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
pt: Seleccione a direcção com que os 'bytes' são convertidos, de ou para a codificação seleccionada.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
pt: A codificação para a qual os 'bytes' são convertidos.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
pt: Seleccione a codificação para a qual serão convertidos os 'bytes'.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
pt: Parâmetros

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
pt: Substituir os 'bytes' em falta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
pt: Selecciona se os 'bytes' serão substituídos por um 'byte' predefinido, caso o carácter na codificação de origem não exista na de destino.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
pt: Configure como verdadeiro, se os 'bytes' serão substituídos por um 'byte' predefinido, caso o carácter na codificação de origem não exista na de destino.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
pt: 'Byte' de substituição:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
pt: O 'byte' a usar nos caracteres que não existam na codificação de destino.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
pt: Define o 'byte' a usar nos caracteres que não fazem parte da codificação de destino.

en: Con&vert
pt: Con&verter

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
pt: Converte os 'bytes' no intervalo seleccionado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
pt: Se carregar no botão <interface>Converter</interface>, todos os ficheiros no intervalo seleccionado serão substituídos por 'bytes' que representam o mesmo carácter na codificação de caracteres seleccionada.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
pt: Não foram convertidos nenhuns 'bytes'.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
pt[0]: 1 'byte' convertido.
pt[1]: %1 'bytes' convertidos.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
pt: Não foram substituídos nenhuns 'bytes'.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
pt[0]: 1 'byte' substituído.
pt[1]: %1 'bytes' substituídos.

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
pt: A conversão foi cancelada devido a caracteres que não existem na codificação de destino.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
pt: Código de Validação

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
pt: Algoritmo:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
pt: Seleccione o algoritmo a usar no código de validação.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
pt: &Calcular

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
pt: Calcula o código de validação para os 'bytes' no intervalo seleccionado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
pt: Se carregar no botão <interface>Calcular</interface>, a lista será actualizada com todos os textos que existam no intervalo seleccionado e que tenham o tamanho mínimo definido.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
pt: Filtro Binário

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
pt: Operação:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
pt: A operação a usar no filtro.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
pt: Seleccione a operação a usar no filtro.

[ctx: @action:button]
en: &Filter
pt: &Filtrar

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
pt: Executa o filtro para os 'bytes' no intervalo seleccionado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
pt: Se carregar no botão <interface>Filtrar</interface>, a operação que seleccionou acima será executada para os 'bytes' no intervalo indicado, com as opções indicadas.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
pt: &Ir para a Posição...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
pt: Ir para

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
pt: &Posição:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
pt: Indique uma posição para onde ir, ou indique uma posição anterior na lista.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
pt: A partir do c&ursor

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
pt: Ir para uma posição relativa a partir do cursor, sem ser absoluta.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
pt: &Extender a selecção

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
pt: Extender a selecção com a movimentação do cursor.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
pt: Para &trás

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
pt: Ir para trás na posição actual do cursor.

[ctx: @action:button]
en: &Go
pt: &Ir

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
pt: Ir para a Posição

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
pt: Se carregar no botão <interface>Ir</interface>, o cursor será movido no documento para a opção indicada por opção sua em cima.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
pt: Estatísticas

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
pt: O número dos 'bytes' para o qual foi feita a estatística.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
pt: &Construir

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
pt: Constrói a estatística de frequência dos 'bytes' para o intervalo indicado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
pt: Se carregar no botão <interface>Construir</interface>, a estatística de frequência dos 'bytes' será gerada para os 'bytes' no intervalo indicado.

en: 1 byte | %1 bytes
pt[0]: %1 byte
pt[1]: %1 bytes

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
pt: Quantidade

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
pt: Percentagem

[ctx: @label:listbox variant used to select the CRC-64 variant]
en: CRC-64 variant:
pt: Variante do CRC-64:

[ctx: @info:tooltip]
en: CRC-64 variant used by calculation.
pt: Variante do CRC-64 usada no cálculo.

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
pt: Soma com módulo a 16 'bits'

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
pt: Soma com módulo a 32 'bits'

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
pt: Soma com módulo a 64 'bits'

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
pt: Soma com módulo a 8 'bits'

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
pt: 'Byte' mais significativo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
pt: 'Byte' menos significativo

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
pt: Ordem dos 'Bytes':

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
pt: A ordem dos 'bytes' a usar na descodificação dos mesmos em valores inteiros.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
pt: operando E dados

[ctx: name of the filter; it switches all bits from 0 to 1 and 1 to 0 respectively, so 01111110 becomes 10000001]
en: INVERT data
pt: INVERTER os dados

[ctx: @label:textbox operand to the arithmetic filter function]
en: Operand:
pt: Operando:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
pt: O operando com o qual efectuar a operação.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
pt: Indique um operando, ou seleccione um anterior da lista.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
pt: Alinhar ao fim:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
pt: Se estiver definido, a operação será alinhada ao fim dos dados, em vez do início.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
pt: Se estiver definido, a operação será alinhada ao fim dos dados.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
pt: operando OU dados

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
pt: INVERTER A ORDEM dos dados

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
pt: Inverter também os 'bits':

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
pt: Se estiver assinalado, os 'bits' serão ordenados na direcção inversa.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
pt: RODAR os dados

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size (bytes):
pt: Tamanho do &grupo ('bytes'):

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
pt: O número de 'bytes' dentro do qual é feito cada movimento.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
pt: Controla o número de 'bytes' dentro dos quais é feito cada movimento.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width (bits):
pt: Taman&ho do deslocamento ('bits'):

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
pt: A dimensão do deslocamento. Os números positivos movem os 'bits' para a direita, enquanto os negativos movem para a esquerda.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
pt: Controla a dimensão do deslocamento. Os números positivos movem os 'bits' para a direita, enquanto os negativos movem para a esquerda.

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
pt: DESLOCAR os dados

[ctx: name of the filter; it does a logic XOR operation]
en: operand XOR data
pt: dados do operando XOR

[ctx: @title:window]
en: Find
pt: Procurar

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
pt: Indique os 'bytes' pelos quais procurar ou seleccione um padrão de 'bytes' anterior da lista.

[ctx: @title:group]
en: Options
pt: Opções

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
pt: Distinguir &a capitalização

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
pt: Efectua uma pesquisa com distinção de maiúsculas: a introdução do texto 'José' não irá procurar por 'josé' ou 'JOSÉ', apenas por 'José'.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
pt: &Apenas palavras completas

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
pt: Para uma ocorrência ser válida, terão de existir separadores de palavras em ambos os extremos.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
pt: Começa a procurar a partir da posição actual do cursor, em vez do topo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
pt: Substituir para trás.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
pt: 'Bytes' &seleccionados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
pt: Procurar apenas dentro da selecção actual.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
pt: Modo de Sobrepos&ição

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
pt: Assinale se deseja inserir os dados ou substituir os dados existentes.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
pt: Tabela de Descodificação

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
pt: Editado como %1

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
pt: Valor

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
pt: O tipo dos dados

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
pt: O valor dos 'bytes' para o tipo de dados

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
pt: A ordem dos 'bytes' a usar na sua descodificação.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
pt: Sem-sinal como hexadecimal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
pt: Indica se os valores dos tipos inteiros sem sinal são mostrados em hexadecimal ou em decimal.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
pt: O novo valor precisa de <emphasis>menos</emphasis> 'bytes' (%1 em vez de %2).<nl/>Deseja manter os 'bytes' não usados ou removê-los?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
pt: &Manter

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
pt: Mantém os 'bytes' não usados com os seus valores antigos.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
pt: O novo valor precisa de <emphasis>mais</emphasis> 'bytes' (%1 em vez de %2).<nl/>Deseja substituir os 'bytes' ou inserir novos, se necessário?

[ctx: @action:button]
en: &Select
pt: &Seleccionar

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
pt: Binário de 8 bits

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
pt: Carácter de 8 bits

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
pt: Vírgula flutuante de 32 bits

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
pt: Vírgula flutuante de 64 bits

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
pt: Hexadecimal de 8 bits

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
pt: Octal de 8 bits

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
pt: 16 bits com sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
pt: 32 bits com sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
pt: 64 bits com sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
pt: 8 bits com sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
pt: 16 bits sem sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
pt: 32 bits sem sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
pt: 64 bits sem sinal

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
pt: 8 bits sem sinal

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
pt: Imprimir a Lista de 'Bytes' %1

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
pt: Página %p de %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
pt: Impresso por: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
pt: Não foi possível imprimir.

[ctx: @title:window]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: @info]
en: No replacements made.
pt: Não foram feitas substituições.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
pt[0]: Uma substituição feita.
pt[1]: %1 substituições feitas.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
pt: O padrão de substituição não foi encontrado na lista de 'bytes'.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
pt: Atingiu o fim da lista de 'bytes'.<nl/>Deseja prosseguir a partir do início?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
pt: Atingiu o início da lista de 'bytes'.<nl/>Deseja prosseguir a partir do fim?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
pt: Substituir os 'Bytes'

[ctx: @action;button]
en: &Replace
pt: Substitui&r

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
pt: Iniciar a substituição

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
pt: Se carregar no botão <interface>Substituir</interface>, os 'bytes' que introduziu acima serão pesquisados dentro da lista de 'bytes', sendo que qualquer ocorrência será substituída pelos 'bytes' de substituição.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
pt: Substituir Por

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
pt: Indique os 'bytes' com os quais substituir, ou seleccione então os 'bytes' anteriores da lista.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
pt: &Perguntar ao substituir

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
pt: Perguntar antes de substituir cada uma das ocorrências.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
pt: Substituir &Tudo

[ctx: @action:button]
en: &Skip
pt: &Ignorar

[ctx: @action:button]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: @title]
en: Replace
pt: Substituir

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
pt: O texto a procurar não foi encontrado na lista de 'bytes'.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
pt: Procurar os 'Bytes'

[ctx: @action:button]
en: &Find
pt: &Procurar

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
pt: Iniciar a procura

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
pt: Se carregar no botão <interface>Procurar</interface>, os 'bytes' que introduziu acima serão pesquisados dentro da lista de 'bytes'.

[ctx: @title]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
pt: &Seleccionar o Intervalo...

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
pt: Seleccionar

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
pt: Posição de origem:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
pt: Posição final:

[ctx: @option:check]
en: End relative
pt: Fim relativo

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
pt: Seleccione o intervalo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
pt: Se carregar no botão <interface>Seleccionar</interface>, irá mover o cursor no documento para a posição indicada por si acima ou deslocar-se de forma relativa pela mesma quantidade.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
pt: Posição

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
pt: Texto

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
pt: Textos

[ctx: @title:window]
en: Strings
pt: Textos

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
pt: Tamanho mínimo:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
pt: &Extrair

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
pt: Procura por textos contidos no intervalo indicado e apresenta-os na área abaixo.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
pt: Se carregar no botão <interface>Extrair</interface>, o intervalo seleccionado será sondado à procura de todos os textos que tiverem o tamanho mínimo definido. Estes textos encontrados serão apresentados na janela abaixo.

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
pt: Filtro:

en: Enter a term to limit the list.
pt: Indique aqui um termo para limitar a lista.

en: C&opy
pt: C&opiar

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
pt: Copia os textos seleccionados para a área de transferência.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
pt: Se carregar no botão <interface>Copiar</interface>, todos os textos que seleccionou na lista serão copiados para a área de transferência.

en: &Show
pt: Mo&strar

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
pt: Mostra o texto seleccionado na janela.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
pt: Se carregar no botão <interface>Ir para</interface>, será marcado o texto seleccionado da última vez e será apresentado na janela.

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
pt: <fim do ficheiro atingido>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
pt: Nome: %1
    Valor: %2
    
    Tipo: %3
    Tamanho: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
pt: Nome: %1
    Valor: %2
    
    Tipo: %3
    Tamanho: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
pt: A validação foi mal-sucedida.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
pt: A validação foi mal-sucedida: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
pt[0]: Nome: %2
    Valor: %3
    
    Tipo: %4
    Tamanho: %5 (%1 filho)
    
     %6
pt[1]: Nome: %2
    Valor: %3
    
    Tipo: %4
    Tamanho: %5 (%1 filhos)
    
    %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
pt[0]: Nome: %2
    Valor: %3
    
    Tipo: %4
    Tamanho: %5 (%1 filho)
pt[1]: Nome: %2
    Valor: %3
    
    Tipo: %4
    Tamanho: %5 (%1 filhos)

[ctx: boolean value]
en: false
pt: falso

[ctx: boolean value]
en: true
pt: verdadeiro

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
pt[0]: campo de 'bits' booleano (%1 'bit')
pt[1]: campo de 'bits' booleano (%1 'bits')

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
pt[0]: campo de 'bits' com sinal (%1 'bit')
pt[1]: campo de 'bits' com sinal (%1 'bits')

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
pt[0]: campo de 'bits' sem sinal (%1 'bit')
pt[1]: campo de 'bits' sem sinal (%1 'bits')

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
pt: verdadeiro (%1)

en: %1 (value not in enum)
pt: %1 (valor fora do enumerado)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: enum %1 (%2)
pt: enumerado de %1 (%2)

en: 0x%1 (no matching flags)
pt: 0x%1 (sem opções correspondentes)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
pt: opção de %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
pt: ponteiro para %1

[ctx: data type]
en: bool (1 byte)
pt: booleano (1 byte)

[ctx: data type]
en: signed byte
pt: 'byte' com sinal

[ctx: data type]
en: unsigned byte
pt: 'byte' sem sinal

[ctx: data type]
en: char
pt: carácter

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
pt: booleano (2 bytes)

[ctx: data type]
en: signed short
pt: 'short' com sinal

[ctx: data type]
en: unsigned short
pt: 'short' sem sinal

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
pt: booleano (4 bytes)

[ctx: data type]
en: signed int
pt: inteiro com sinal

[ctx: data type]
en: unsigned int
pt: inteiro sem sinal

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
pt: booleano (8 bytes)

[ctx: data type]
en: signed long
pt: 'long' com sinal

[ctx: data type]
en: unsigned long
pt: 'long' sem sinal

[ctx: data type]
en: float
pt: vírgula flutuante

[ctx: data type]
en: double
pt: precisão-dupla

[ctx: data type]
en: bitfield
pt: campo de 'bits'

en: invalid type
pt: tipo inválido

en: Non-ASCII char: 0x%1
pt: Carácter não-ASCII: 0x%1

en: ASCII char
pt: Carácter ASCII

en: ASCII string
pt: Texto ASCII

en: EBCDIC char
pt: Carácter EBCDIC

en: EBCDIC string
pt: Texto EBCDIC

en: Latin1 char
pt: Carácter Latin1

en: Latin1 string
pt: Texto Latin1

en: End of file reached prematurely
pt: Atingiu-se prematuramente o fim do ficheiro

en: UTF16-LE char
pt: Carácter UTF16-LE

en: UTF16-BE char
pt: Carácter UTF16-BE

en: UTF16-LE string
pt: Texto UTF16-LE

en: UTF16-BE string
pt: Texto UTF16-BE

en: Value too big: 0x%1
pt: Valor demasiado elevado: 0x%1

en: UTF32-LE char
pt: Carácter UTF32-LE

en: UTF32-BE char
pt: Carácter UTF32-BE

en: UTF32-LE string
pt: Texto UTF32-LE

en: UTF32-BE string
pt: Texto UTF32-BE

en: UTF8 char
pt: Carácter UTF8

en: UTF8 string
pt: Texto UTF8

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: struct %1
pt: estrutura %1

[ctx: data type, then name]
en: tagged union %1
pt: união marcada %1

[ctx: data type in C/C++, then name]
en: union %1
pt: união %1

en: <invalid name>
pt: <nome inválido>

[ctx: @title:column]
en: Time
pt: Hora

[ctx: @title:column]
en: Origin
pt: Origem

[ctx: @title:column]
en: Message
pt: Mensagem

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
pt: Estruturas instaladas:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
pt: Estruturas usadas:

en: Get New Structures...
pt: Obter Estruturas Novas...

en: Advanced Selection...
pt: Selecção Avançada...

en: Structure Definitions
pt: Definições de Estruturas

en: Dynamic Structure Definitions
pt: Definições de Estruturas Dinâmicas

[ctx: @title:window]
en: Advanced Structures Selection
pt: Selecção Avançada de Estruturas

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
pt: A base a usar ao converter os números sem sinal para texto.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
pt: A base a usar ao converter os números com sinal para texto.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
pt: A base a usar ao converter os caracteres para um valor em texto.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
pt: Se deve mostrar o valor numérico dos caracteres

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
pt: Se deve usar a formatação regional dos valores de vírgula flutuante

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
pt: Se deve usar os nomes curtos dos tipos (i.e., 'uint32' em vez de 'unsigned int')

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
pt: Se for verdadeiro, os números apresentados no formato decimal serão formatados de acordo com as definições regionais actuais

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
pt: Se deve usar a formatação regional dos valores inteiros

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
pt: A precisão usada para converter os números de vírgula flutuante para texto (número de casas decimais)

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
pt: Ordem dos 'bytes':

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Big endian
pt: 'Byte' mais significativo

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Little endian
pt: 'Byte' menos significativo

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
pt: Binário

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
pt: Ordem dos 'bytes':

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Big endian
pt: 'Byte' mais significativo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ByteOrder)
en: Little endian
pt: 'Byte' menos significativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
pt: Usar os nomes curtos dos tipos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
pt: Usar a formatação regional dos inteiros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
pt: Valores sem sinal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
pt: Valores com sinal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
pt: Usar a formatação regional dos números fraccionários

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
pt: Precisão da vírgula flutuante:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
pt: Mostrar o valor numérico dos caracteres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
pt: Valor do carácter:

[ctx: @title:window]
en: Structures
pt: Estruturas

[ctx: name of a data structure]
en: Name
pt: Nome

[ctx: type of a data structure]
en: Type
pt: Tipo

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
pt: Valor

[ctx: @action:button]
en: Validate
pt: Validar

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
pt: Validar todas as estruturas.

[ctx: @action:button]
en: Script console
pt: Consola do programa

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
pt: Abrir a consola do programa.

[ctx: @action:button]
en: Settings
pt: Configuração

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
pt: Configuração da abertura.

en: Value Display
pt: Apresentação dos Valores

en: Structures management
pt: Gestão das estruturas

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
pt: Desbloquear

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
pt: Desbloquear a estrutura seleccionada, i.e., a posição inicial é sempre configurada com a posição actual do cursor.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
pt: Bloquear

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
pt: Bloquear a estrutura seleccionada na posição actual.

[ctx: @title:window]
en: Structures Script Console
pt: Consola do Programa de Estruturas

[ctx: @label]
en: No grouping.
pt: Sem agrupamento.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
pt: 'Bytes' por Grupo:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
pt: 'Bytes' por Grupo

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
pt: 'Bytes' por Linha:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
pt: 'Bytes' por Linha

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
pt: Codificação da P&osição

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
pt: Codificação de &Valores

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
pt: &Binário

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
pt: Codificação dos &Caracteres

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
pt: Mostrar os &Caracteres Não-Imprimíveis

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
pt: Mudar os 'Bytes' por Linha...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
pt: Mudar os 'Bytes' por Grupo...

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
pt: &Disposição Dinâmica

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
pt: &Desligada

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
pt: Repartir &Apenas os Grupos de 'Bytes' Completos

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
pt: &Ligada

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
pt: Mostrar a Posição da &Linha

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
pt: Mo&strar Valores ou Caracteres

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
pt: &Valores

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
pt: &Caracteres

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
pt: Valores && Caracteres

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
pt: Modo de &Visualização

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
pt: &Colunas

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
pt: &Linhas

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
pt: Perfil de Visualização

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
pt: Criar um Novo...

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
pt: Gravar as Alterações

[ctx: @action:inmenu reset settings back to those of the saved base profile]
en: Reset Changes
pt: Limpar as Alterações

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
pt: Novo Perfil de Visualização

en: Title:
pt: Título:

en: Display
pt: Visualização

en: Show Line Offset:
pt: Mostrar a Posição da Linha:

en: Offset Coding:
pt: Codificação da Posição:

[ctx: @item:]
en: Values
pt: Valores

[ctx: @item:]
en: Chars
pt: Caracteres

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
pt: Valores & Caracteres

en: Show Values or Chars:
pt: Mostrar Valores ou Caracteres:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
pt: Mostrar com Linhas ou Colunas:

[ctx: @item:]
en: Columns
pt: Colunas

[ctx: @item:]
en: Rows
pt: Linhas

en: Layout
pt: Disposição

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
pt: Desligada

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
pt: Repartir Apenas os Grupos de 'Bytes' Completos

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
pt: Ligada

en: Break lines:
pt: Quebrar as linhas:

en: Values
pt: Valores

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
pt: Binário

en: Coding:
pt: Codificação:

en: Chars
pt: Caracteres

en: Char for non-printable bytes:
pt: Carácter para 'bytes' não-visíveis:

en: Char for undefined bytes:
pt: Carácter para 'bytes' indefinidos:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
pt: Gerir os Perfis de Visualização...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
pt: Perfis de Visualização

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
pt: &Criar um novo...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
pt: Abre um editor para um novo perfil de visualização.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
pt: Se carregar no botão <interface>Criar um novo...</interface>, será aberto um editor onde poderá criar e editar um novo perfil de visualização. Os valores basear-se-ão nos do perfil de visualização que seleccionou na lista.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
pt: &Editar...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
pt: Abre um editor para o perfil de visualização.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
pt: Se carregar no botão <interface>Editar...</interface>, será aberto um editor para o perfil de visualização que seleccionou na lista.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
pt: &Colocar por Omissão

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
pt: Define o perfil seleccionado como predefinido para todas as vistas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
pt: Se carregar no botão <interface>Mudar a Predefinição</interface>, o perfil de visualização que seleccionou na lista será configurado como o predefinido para todas as janelas.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
pt: &Apagar

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
pt: Apaga o perfil de visualização seleccionado.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
pt: Se carregar no botão <interface>Remover</interface>, o perfil de visualização que seleccionou na lista será apagado.

en: Modification of %1
pt: Modificação do %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
pt: Perfil de Visualização "%1"

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
pt: SOB

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
pt: Modo de inserção

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
pt: Modo de substituição

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
pt: A codificação da interpretação do valor na janela actual.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
pt: A codificação na coluna de caracteres da janela actual.

en: Offset: %1
pt: Posição: %1

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
pt: Selecção: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
pt: Posição: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
pt: Selecção: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
pt: Selecção: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
pt: Lista de 'Bytes'

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
pt: Criado de novo.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
pt[0]: [Nova Lista de 'Bytes']
pt[1]: [Nova Lista de 'Bytes' %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
pt: Criado a partir dos dados.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
pt: Carregado do ficheiro.

en: There is not enough free working memory to load this file.
pt: Não existe memória livre suficiente para carregar este ficheiro.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
pt: O suporte para carregar ficheiros maiores que 2 GiB ainda não foi implementado.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
pt: Padrão...

en: Pattern inserted.
pt: Foi inserido um padrão.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
pt: Padrão:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
pt: Indique um padrão pelo qual procurar ou seleccione um padrão anterior da lista.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
pt: &Número:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
pt: Indique o número de repetições do padrão na inserção.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
pt: Padrão

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
pt: Dados Aleatórios...

en: RandomData inserted.
pt: Foram inseridos os dados aleatórios.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
pt: &Tamanho ('bytes'):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
pt: Indique o tamanho da sequência de 'bytes' a gerar.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
pt: Dados Aleatórios

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
pt: Sequência

en: Sequence inserted.
pt: Foi inserida a sequência.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
pt: Codificação:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
pt: Clássico

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the Base32hex encoding]
en: Base32hex
pt: Base32 Hexadecimal

[ctx: name of the encoding target]
en: Ascii85
pt: ASCII85

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
pt: A antevisão usa no máximo os primeiros 100 'bytes'.

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
pt: Caracteres

[ctx: name of the encoding target]
en: Intel Hex
pt: Intel Hexadecimal

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
pt: Tamanho do endereço:

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 32-bit
pt: 32 bits

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 16-bit
pt: 16 bits

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 8-bit
pt: 8 bits

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
pt: Lista em C

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
pt: Nome da variável:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
pt: Itens por linha:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
pt: Tipo de dados:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
pt: Sem-sinal como hexadecimal:

[ctx: name of the encoding target]
en: S-Record
pt: Registo-S

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 24-bit
pt: 24 bits

[ctx: name of the encoding target]
en: Uuencoding
pt: Codificação UU

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
pt: Nome interno do ficheiro:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
pt: Codificação:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
pt: Histórico

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
pt: Valores

en: Value coding:
pt: Codificação dos valores:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
pt: Separação:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
pt: Ver em Texto Simples

[ctx: name of the encoding target]
en: Xxencoding
pt: Codificação XX

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
pt: Carácter
