okteta - en to ro translation catalogue (35 entries)

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
ro: Citire-scriere

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
ro: Numai-citire

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
ro: Stabilește numai-citire

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
ro: Stabilește citire-scriere

[ctx: @title:column Id of the version]
en: Id
ro: Identificator

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
ro: Modificări

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
ro: Identificatorul versiunii

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
ro: Descrierea modificărilor

[ctx: @title:window]
en: Versions
ro: Versiuni

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
ro: Titlu

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
ro: Titlul documentului

[ctx: @title:window]
en: Documents
ro: Documente

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
ro: Sistem de fișiere

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
ro: Dosarul documentului curent

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
ro: Copiază ca

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
ro: Nu este disponibil.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
ro: Copiere ca

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
ro: &Copiază în clipboard

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
ro: Nu este disponibil.

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
ro: &Export în fișier...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
ro: Exportă datele alese într-un fișier.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
ro: Inserare

[ctx: @action:button]
en: &Insert
ro: &Inserează

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
ro: Niciuna.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
ro: Desfă

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
ro: Refă

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
ro: Desfă: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
ro: Refă: %1

en: Zoom
ro: Apropiere

en: &Fit to Width
ro: &Potrivește la lățime

en: &Fit to Height
ro: &Potrivește la înălțime

en: &Fit to Size
ro: &Potrivește la dimensiune

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
ro: Apropiere: %1%

[ctx: @title:window]
en: Save As
ro: Salvează ca

[ctx: @title:window]
en: Close
ro: Închide
