okteta - en to ro translation catalogue (84 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
ro: Informații fișier

en: Type:
ro: Tip:

en: Location:
ro: Amplasare:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: Created/Loaded:
ro: Creat/încărcat:

en: Last modified:
ro: Ultima modificare:

en: Last synchronized:
ro: Ultima sincronizare:

en: Created:
ro: Creat:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
ro: [Niciuna]

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
ro: nedef.

[ctx: @title:column short for Hexadecimal]
en: Hex
ro: Hexa

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
ro: Car

[ctx: @info:tooltip column contains the value in decimal format]
en: Decimal
ro: Zecimală

[ctx: @info:tooltip column contains the value in hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ro: Hexazecimală

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
ro: Octală

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
ro: Binară

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
ro: Caracter

[ctx: @title:group]
en: Parameters
ro: Parametri

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
ro: Algoritm:

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
ro: &Calculează

[ctx: @action:button]
en: &Filter
ro: &Filtru

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
ro: &De la cursor

[ctx: @action:button]
en: &Go
ro: &Du-te

[ctx: @title:window]
en: Statistics
ro: Statistici

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
ro: Dimensiune:

en: 1 byte | %1 bytes
ro[0]: 1 octet
ro[1]: %1 octeți
ro[2]: %1 de octeți

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
ro: Contor

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
ro: Procent

[ctx: @title:group]
en: Options
ro: Opțiuni

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
ro: Sensibil l&a registru

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
ro: Execută o căutare sensibilă la registru. Dacă introduceți modelul de text „Ion”, el nu se va potrivi cu „ion” sau „ION”, ci numai cu „Ion”.

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
ro: Numai &cuvinte întregi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
ro: Pentru a face potrivirea funcțională, sunt necesare margini de cuvânt la ambele capete.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
ro: Pornește căutarea de la poziția curentă a cursorului.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
ro: Caută numai în selecția curentă.

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
ro: Tip

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
ro: Valoare

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
ro: Tipul datelor

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
ro: Pagina %p din %P

[ctx: @info]
en: Could not print.
ro: Nu s-a putut tipări.

[ctx: @title:window]
en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: @info]
en: No replacements made.
ro: Nicio înlocuire făcută.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
ro[0]: 1 înlocuire făcută.
ro[1]: %1 înlocuiri făcute.
ro[2]: %1 de înlocuiri făcute.

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
ro: Înlocuiește octeți

[ctx: @action;button]
en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
ro: Pornește înlocuirea

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
ro: În&treabă la înlocuire

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
ro: Întreabă înainte de înlocuirea fiecărei potriviri găsite.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
ro: Înlocuire

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
ro: Înlocuiește t&ot

[ctx: @action:button]
en: &Skip
ro: &Sari

[ctx: @action:button]
en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: @title]
en: Replace
ro: Înlocuiește

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
ro: Pornește căutarea

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
ro: Deplasare

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
ro: Șir

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
ro: Șiruri

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
ro: Lungime minimă:

[ctx: @label:lineedit filter term for displayed strings]
en: Filter:
ro: Filtru:

en: C&opy
ro: C&opiază

[ctx: @action:button]
en: Settings
ro: Configurări

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
ro: Regim &vizualizare

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal
ro: Hexazecimală

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the decimal format]
en: Decimal
ro: Zecimală

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
ro: Octală

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
ro: Binară

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
ro: SUP

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
ro: Regim de inserare

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
ro: Regim de suprascriere

en: Offset: %1
ro: Deplasare: %1

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
ro: Selecție: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
ro: Deplasare: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
ro: Selecție: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
ro: Selecție: %1 - %2 (%3)

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
ro: Încărcat din fișier.

en: Pattern inserted.
ro: Model inserat.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
ro: Model:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
ro: Introduceți un model pentru pe care doriți să-l căutați sau selectați unul precedent din listă.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
ro: N&umăr:

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
ro: Denumirea variabilei:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
ro: Elemente pe linie:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
ro: Tip de date:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
ro: Separare:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
ro: Vizualizează în text simplu
