okteta - en to sv translation catalogue (447 entries)

[ctx: @title:window]
en: File Info
sv: Filinformation

en: Type:
sv: Typ:

en: Location:
sv: Plats:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Created/Loaded:
sv: Skapad eller inläst:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Last synchronized:
sv: Senast synkroniserad:

en: Created:
sv: Skapad:

[ctx: There is no storage location assigned to yet.]
en: [None]
sv: [Ingen]

[ctx: @option:check]
en: Overwrite only
sv: Bara överskrivning

[ctx: @title:column offset of the bookmark]
en: Offset
sv: Position

[ctx: @title:column title of the bookmark]
en: Title
sv: Titel

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove All Bookmarks
sv: Ta bort alla bokmärken

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Next Bookmark
sv: Gå till nästa bokmärke

[ctx: @action:inmenu]
en: Go to Previous Bookmark
sv: Gå till föregående bokmärke

[ctx: default name of a bookmark]
en: Bookmark
sv: Bokmärke

[ctx: @title:window]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: @info:tooltip]
en: Creates a new bookmark for the current cursor position.
sv: Skapar ett nytt bokmärke för nuvarande markörposition.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, a new bookmark will be created for the current cursor position.
sv: Om du klickar på knappen skapas ett nytt bokmärke för nuvarande markörposition.

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes all the selected bookmarks.
sv: Tar bort alla markerade bokmärken.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, all bookmarks which are selected will be deleted.
sv: Om du klickar på knappen tas alla bokmärken som är markerade bort.

[ctx: @info:tooltip]
en: Moves the cursor to the selected bookmark.
sv: Flyttar markören till valt bokmärke.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the cursor is moved to the position of the bookmark which has been last selected.
sv: Om du klickar på knappen flyttas markören till positionen för det bokmärke som senast markerades.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enables renaming of the selected bookmark.
sv: Möjliggör namnbyte av det markerade bokmärket.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press this button, the name of the bookmark which was last selected can be edited.
sv: Om du klickar på knappen kan namnet på det bokmärke som senast markerades redigeras.

[ctx: @item:intable character is not defined]
en: undef.
sv: odef.

[ctx: @title:column short for Octal]
en: Oct
sv: Okt

[ctx: @title:column short for Character]
en: Char
sv: Tecken

[ctx: @info:tooltip column contains the value in octal format]
en: Octal
sv: Oktal

[ctx: @info:tooltip column contains the value in binary format]
en: Binary
sv: Binär

[ctx: @info:tooltip column contains the character with the value]
en: Character
sv: Tecken

[ctx: @title:window]
en: Value/Char Table
sv: Värde- eller teckentabell

en: Inserted 1 Byte | Inserted %1 Bytes
sv[0]: Infogade 1 byte
sv[1]: Infogade %1 byte

[ctx: @label:spinbox number of bytes to insert]
en: Number (bytes):
sv: Nummer (byte):

[ctx: @info:tooltip]
en: Number of repeats of the currently selected byte in the table to be inserted.
sv: Antal upprepningar av den byte som för närvarande är markerad i tabellen som ska infogas.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the currently selected byte in the table repeated the given number of times.
sv: Infoga den byte som för närvarande är markerad i tabellen upprepad det angivna antalet gånger.

[ctx: @title:window of the tool to convert between charsets]
en: Charset Conversion
sv: Konvertering av teckensnitt

[ctx: Converted from charset 1 to charset 2]
en: %1 to %2
sv: %1 till %2

[ctx: @title:window]
en: Charset Conversion
sv: Konvertering av teckenuppsättning

[ctx: @item:inmenu Is converted _from_ charset (selected in combobox next to this)]
en: From
sv: Från

[ctx: @item:inmenu Is converted _to_ charset (selected in combobox next to this)]
en: To
sv: Till

[ctx: @info:tooltip]
en: The direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
sv: Riktning byte konverteras, till eller från markerad teckenuppsättning.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the direction the bytes are converted, to or from the selected charset.
sv: Välj riktning som byte konverteras, till eller från markerad teckenuppsättning.

[ctx: @info:tooltip]
en: The charset the bytes are converted to.
sv: Teckenuppsättningen byte konverteras till.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the charset the bytes are converted to.
sv: Välj teckenuppsättning som byte konverteras till.

[ctx: @title:group]
en: Parameters
sv: Parametrar

[ctx: @option:check substitute bytes whose char is not part of the target charset]
en: Substitute missing:
sv: Ersätt saknade:

[ctx: @info:tooltip]
en: Selects if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
sv: Väljer om byte ska ersättas med en standardbyte om dess tecken i källteckenuppsättningen inte ingår i målteckenuppsättningen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Set to true if bytes should be substituted with a default byte if its char in the source charset is not part of the target charset.
sv: Ställ in till sann om byte ska ersättas med en standardbyte om dess tecken i källteckenuppsättningen inte ingår i målteckenuppsättningen.

[ctx: @label:textbox byte to use for chars which are not part of the target charset]
en: Substitute byte:
sv: Ersättningsbyte:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte to use for chars which are not part of the target charset.
sv: Byte att använda för tecken som inte ingår i målteckenuppsättningen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Define the byte to use for chars which are not part of the target charset.
sv: Definierar byte att använda för tecken som inte ingår i målteckenuppsättningen.

en: Con&vert
sv: Kon&vertera

[ctx: @info:tooltip]
en: Converts the bytes in the selected range.
sv: Konverterar alla byte i det markerade intervallet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Convert</interface> button, all bytes in the selected range will be replaced by bytes which represent the same character in the selected target charset.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Konvertera</interface>, ersätts alla byte i det valda området med byte som representerar samma tecken i det valda målteckensnitt.

[ctx: @info]
en: No bytes converted.
sv: Inga byte konverterade.

[ctx: @info]
en: 1 byte converted. | %1 bytes converted.
sv[0]: 1 byte konverterad.
sv[1]: %1 byte konverterade.

[ctx: @info]
en: No bytes substituted.
sv: Inga byte ersatta.

[ctx: @info]
en: 1 byte substituted. | %1 bytes substituted.
sv[0]: 1 byte ersatt
sv[1]: %1 byte ersatta

[ctx: @info]
en: Conversion cancelled because of chars which are not in the target charset.
sv: Konvertering avbruten på grund av tecken som inte ingår i målteckenuppsättningen.

[ctx: @title:window of the tool to calculate checksums]
en: Checksum
sv: Checksumma

[ctx: @label:listbox algorithm to use for the checksum]
en: Algorithm:
sv: Algoritm:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the algorithm to use for the checksum.
sv: Välj algoritm som ska användas för checksumman.

[ctx: @action:button calculate the checksum]
en: &Calculate
sv: &Beräkna

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate the checksum for the bytes in the selected range.
sv: Beräkna checksumman för alla byte i det markerade intervallet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Calculate</interface> button, the list will be updated to all strings which are contained in the selected range and have the set minimum length.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Beräkna</interface>, uppdateras listan med alla strängar som finns in det markerade området, och som har den angivna minimala längden.

[ctx: @title:window]
en: Binary Filter
sv: Binärfilter

[ctx: @label:listbox operation to use by the filter]
en: Operation:
sv: Åtgärd:

[ctx: @info:tooltip]
en: The operation to use for the filter.
sv: Åtgärd att använda för filtret.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Select the operation to use for the filter.
sv: Välj åtgärd som filtret ska använda.

[ctx: @action:button]
en: &Filter
sv: &Filtrera

[ctx: @info:tooltip]
en: Executes the filter for the bytes in the selected range.
sv: Använder filtret på alla byte i det markerade intervallet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Filter</interface> button, the operation you selected above is executed for the bytes in the selected range with the given options.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Filtrera</interface>, utförs åtgärden du valde ovan i dokumentet för byte i det valda med angivna alternativ.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Go to Offset...
sv: Gå till &position...

[ctx: @title:window of the tool to set a new offset for the cursor]
en: Goto
sv: Gå till

[ctx: @label:listbox]
en: O&ffset:
sv: &Position:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an offset to go to, or select a previous offset from the list.
sv: Ange en position att gå till, eller välj en tidigare använd position i listan.

[ctx: @option:check]
en: From c&ursor
sv: &Från markören

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go relative from the current cursor location and not absolute.
sv: Gå relativt från nuvarande markörposition, och inte absolut.

[ctx: @option:check]
en: &Extend selection
sv: &Utöka markering

[ctx: @info:whatsthis]
en: Extend the selection by the cursor move.
sv: Utöka markeringen genom att flytta markören.

[ctx: @option:check]
en: &Backwards
sv: &Bakåt

[ctx: @info:whatsthis]
en: Go backwards from the end or the current cursor location.
sv: Gå bakåt från slutet eller från nuvarande markörposition.

[ctx: @action:button]
en: &Go
sv: &Gå

[ctx: @info:tooltip]
en: Go to the Offset
sv: Gå till positionen

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Gå</interface>, flyttas markören i dokumentet till positionen, eller valfritt med avståndet, du skrev in ovan.

[ctx: @title:window]
en: Statistics
sv: Statistik

[ctx: @label size of selected bytes]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of the bytes the statistic was built for.
sv: Antal byte som statistiken beräknades med.

[ctx: @action:button build the statistic of the byte frequency]
en: &Build
sv: &Beräkna

[ctx: @info:tooltip]
en: Builds the byte frequency statistic for the bytes in the selected range.
sv: Beräknar statistik för byte-frekvens i det markerade intervallet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Build</interface> button, the byte frequency statistic is built for the bytes in the selected range.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Beräkna</interface>, beräknas statistiken för byte-frekvensen i det markerade intervallet.

en: 1 byte | %1 bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: %1 byte

[ctx: @title:column count of characters]
en: Count
sv: Antal

[ctx: @title:column Percent of byte in total]
en: Percent
sv: Procent

[ctx: @info:tooltip]
en: CRC-64 variant used by calculation.
sv: CRC-64 variant använd av beräkning.

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 16-bit
sv: Modulär summa 16-bitar

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 32-bit
sv: Modulär summa 32-bitar

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 64-bit
sv: Modulär summa 64-bitar

[ctx: name of the checksum algorithm]
en: Modular sum 8-bit
sv: Modulär summa 8-bitar

[ctx: @item:inlistbox]
en: Big-endian
sv: Big endian

[ctx: @item:inlistbox]
en: Little-endian
sv: Little endian

[ctx: @label:listbox byte order to use for decoding the bytes into integer values]
en: Byte Order:
sv: Byte-ordning:

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes into integer values.
sv: Byte-ordningen använd för att avkoda byte till heltalsvärden.

[ctx: name of the filter; it does a logic AND operation]
en: operand AND data
sv: operand OCH data

[ctx: name of the filter; it switches all bits from 0 to 1 and 1 to 0 respectively, so 01111110 becomes 10000001]
en: INVERT data
sv: INVERTERA data

[ctx: @info:tooltip]
en: The operand to do the operation with.
sv: Operanden att utföra åtgärden med.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter an operand, or select a previous operand from the list.
sv: Ange en operand, eller välj en tidigare operand i listan.

[ctx: @option:check]
en: Align at end:
sv: Justera vid slutet:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets if the operation will be aligned to the end of the data instead of to the begin.
sv: Ställer in om åtgärden justeras till slutet av data istället för till början.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the operation will be aligned to the end of the data.
sv: Om aktiverad, justeras den sista operanden till slutet av data.

[ctx: name of the filter; it does a logic OR operation]
en: operand OR data
sv: operand ELLER data

[ctx: name of the filter; it changes the order of the bytes/bits to backwards, so ABCD becomes DCBA]
en: REVERSE data
sv: OMVÄND data

[ctx: @option:check]
en: Reverse also bits:
sv: Omvänd också bitar:

[ctx: @info:whatsthis]
en: If set, the bits are arranged in reverse order as well.
sv: Om aktiverad, ordnas också bitarna omvänt.

[ctx: name of the filter; it moves the bits and pushes the ones over the end to the begin again]
en: ROTATE data
sv: ROTERA data

[ctx: @label:spinbox number of bytes the movement is done within]
en: &Group size (bytes):
sv: &Gruppstorlek (byte):

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of bytes within which each movement is made.
sv: Antal byte som varje förflyttning utförs inom.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the number of bytes within which each movement is made.
sv: Styr antal byte som varje förflyttning utförs med.

[ctx: @label:spinbox width (in number of bits) the bits are moved]
en: S&hift width (bits):
sv: S&kiftbredd (bitar):

[ctx: @info:tooltip]
en: The width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
sv: Skiftningens bredd. Positiva tal flyttar bitarna åt höger, negativa åt vänster.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Control the width of the shift. Positive numbers move the bits to the right, negative to the left.
sv: Styr antal steg som skiftas. Positiva tal flyttar bitarna åt höger, negativa åt vänster.

[ctx: name of the filter; it moves the bits, setting freed ones to zero]
en: SHIFT data
sv: SKIFTA data

[ctx: @title:window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to search for, or select bytes previously searched for from the list.
sv: Ange byte att söka efter, eller välj byte tidigare sökta efter i listan.

[ctx: @title:group]
en: Options
sv: Väljare

[ctx: @option:check]
en: C&ase sensitive
sv: S&kiftlägeskänslig

[ctx: @info:whatsthis]
en: Perform a case sensitive search: entering the pattern 'Joe' will not match 'joe' or 'JOE', only 'Joe'.
sv: Utför en skiftlägeskänslig sökning: att skriva in mönstret "Anna" ger ingen träff för "anna" eller "ANNA", utan bara för "Anna".

[ctx: @option:check]
en: &Whole words only
sv: Endast &hela ord

[ctx: @info:whatsthis]
en: Require word boundaries in both ends of a match to succeed.
sv: Kräv ordgränser i båda ändarna av en träff för att lyckas.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start searching at the current cursor location rather than at the top.
sv: Börja söka på markörens nuvarande plats istället för längst upp.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Replace backwards.
sv: Ersätt bakåt.

[ctx: @option:check]
en: &Selected bytes
sv: &Markerade byte

[ctx: @info:whatsthis]
en: Only search within the current selection.
sv: Sök bara i nuvarande markering.

[ctx: @option:check set the view into overwrite mode]
en: Overwr&ite Mode
sv: Överskr&ivningsläge

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose whether you want the input to be inserted or to overwrite existing data.
sv: Välj om du vill inmatning ska infogas eller skriva över befintlig data.

[ctx: @title:window]
en: Decoding Table
sv: Avkodningstabell

[ctx: Edited as %datatype]
en: Edited as %1
sv: Redigerad som %1

[ctx: @title:column name of the datatype]
en: Type
sv: Typ

[ctx: @title:column value of the bytes for the datatype]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @info:tooltip for column Type]
en: The type of data
sv: Typ av data

[ctx: @info:tooltip for column Value]
en: The value of the bytes for the datatype
sv: Värdet på datatypens byte

[ctx: @info:tooltip]
en: The byte order to use for decoding the bytes.
sv: Byte-ordning att använda för avkodning av byte.

[ctx: @option:check]
en: Unsigned as hexadecimal:
sv: Teckenlösa som hexadecimala:

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the values of the unsigned integer types are shown as hexadecimal instead of as decimal.
sv: Ställer in om värden hos heltalstyper utan tecken visas som hexadecimala istället för som decimala tal.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>fewer</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Keep the unused bytes or remove them?
sv: Det nya värdet kräver <emphasis>färre</emphasis> byte (%1 istället för %2).<nl/>Behåll oanvända byte eller ta bort dem?

[ctx: @action:button keep the unused bytes]
en: &Keep
sv: &Behåll

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the unused bytes with their old values.
sv: Behåll oanvända byte med deras gamla värden.

[ctx: @info]
en: The new value needs <emphasis>more</emphasis> bytes (%1 instead of %2).<nl/>Overwrite the following bytes or insert new ones as needed?
sv: Det nya värdet behöver <emphasis>fler</emphasis> byte (%1 istället för %2).<nl/>Skriv över efterföljande byte eller infoga nya efter behov?

[ctx: @action:button]
en: &Select
sv: &Markera

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the binary format]
en: Binary 8-bit
sv: Binär 8 bitar

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as character]
en: Character 8-bit
sv: Tecken 8 bitar

[ctx: @label:textbox]
en: Float 32-bit
sv: Flyttal 32 bitar

[ctx: @label:textbox]
en: Float 64-bit
sv: Flyttal 64 bitar

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the hexadecimal format]
en: Hexadecimal 8-bit
sv: Hexadecimal 8 bitar

[ctx: @label:textbox encoding of one byte as value in the octal format]
en: Octal 8-bit
sv: Oktal 8 bitar

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 16-bit
sv: 16 bitar med tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 32-bit
sv: 32 bitar med tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 64-bit
sv: 64 bitar med tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Signed 8-bit
sv: 8 bitar med tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 16-bit
sv: 16 bitar utan tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 32-bit
sv: 32 bitar utan tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 64-bit
sv: 64 bitar utan tecken

[ctx: @label:textbox]
en: Unsigned 8-bit
sv: 8 bitar utan tecken

[ctx: @title:window]
en: Print Byte Array %1
sv: Skriv ut byte-fält %1

[ctx: in the header of the printed page, e.g. Page 2 of 20]
en: Page %p of %P
sv: Sida %p av %P

[ctx: in the footer of the printed page, e.g. Printed by: Joe User]
en: Printed by: %U
sv: Utskrivet av: %U

[ctx: @info]
en: Could not print.
sv: Kunde inte skriva ut.

[ctx: @title:window]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @info]
en: No replacements made.
sv: Inga ersättningar gjordes.

[ctx: @info]
en: 1 replacement made. | %1 replacements made.
sv[0]: 1 ersättning gjordes.
sv[1]: %1 ersättningar gjordes.

[ctx: @info]
en: Replace pattern not found in byte array.
sv: Ersätt mönster som inte hittas i byte-fältet.

[ctx: @info]
en: End of byte array reached.<nl/>Continue from the beginning?
sv: Byte-fältets slut uppnått.<nl/>Fortsätt från början?

[ctx: @info]
en: Beginning of byte array reached.<nl/>Continue from the end?
sv: Byte-fältets början uppnådd.<nl/>Fortsätt från slutet?

[ctx: @title:window]
en: Replace Bytes
sv: Ersätt byte

[ctx: @action;button]
en: &Replace
sv: &Ersätt

[ctx: @info:tooltip]
en: Start replace
sv: Starta ersättning

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Replace</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array and any occurrence is replaced with the replacement bytes.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Ersätt</interface>, utförs en sökning i byte-fältet efter de värden du skrev in ovan, och alla förekomster ersätts av ersättningsvärdet.

[ctx: @title:group]
en: Replace With
sv: Ersätt med

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the bytes to replace with, or select bytes previously replaced with from the list.
sv: Ange byte att ersätta med, eller välj byte tidigare ersatta med i listan.

[ctx: @option:check]
en: &Prompt on replace
sv: Fråga &vid ersättning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Ask before replacing each match found.
sv: Fråga innan ersättning av varje träff som hittas.

[ctx: @title:window prompt for iterative replacement]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @action:button]
en: Replace &All
sv: Ersätt &alla

[ctx: @action:button]
en: &Skip
sv: &Hoppa över

[ctx: @action:button]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @title]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @info]
en: Search key not found in byte array.
sv: Sökvärdet hittades inte i byte-fältet.

[ctx: @title:window]
en: Find Bytes
sv: Sök byte

[ctx: @action:button]
en: &Find
sv: &Sök

[ctx: @info:tooltip]
en: Start searching
sv: Starta sökning

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Find</interface> button, the bytes you entered above are searched for within the byte array.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Sök</interface>, utförs en sökning i byte-fältet efter de värden du skrev in ovan.

[ctx: @title]
en: Search
sv: Sök

[ctx: @action:inmenu]
en: &Select Range...
sv: &Markera intervall...

[ctx: @title:window of the tool to select a range]
en: Select
sv: Markera

[ctx: @label:listbox]
en: Start offset:
sv: Startposition:

[ctx: @label:listbox]
en: End offset:
sv: Slutposition:

[ctx: @option:check]
en: End relative
sv: Relativt slut

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the range.
sv: Markera intervallet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Select</interface> button, the cursor will be moved in the document to or, on your option, by the offset you entered above.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Markera</interface>, flyttas markören i dokumentet, eller valfritt med avståndet, du skrev in ovan.

[ctx: @title:column offset of the extracted string]
en: Offset
sv: Position

[ctx: @title:column string extracted from the byte array]
en: String
sv: Sträng

[ctx: @title:window of the tool to extract strings]
en: Strings
sv: Strängar

[ctx: @title:window]
en: Strings
sv: Strängar

[ctx: @label:spinbox minimum length for consecutive chars to be seen as a string]
en: Minimum length:
sv: Minimal längd:

[ctx: @action:button extract the strings from the byte array]
en: &Extract
sv: &Extrahera

[ctx: @info:tooltip]
en: Finds the strings contained in the selected range and lists them in the view below.
sv: Hittar strängarna som finns i markerat intervall och listar dem i vyn nedanför.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Extract</interface> button, the selected range is searched for all strings which have the set minimum length. This strings found will be listed in the view below.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Extrahera</interface>, söks markerat intervall igenom efter alla strängar som har den inställda minimala längden. De funna strängarna listas i vyn nedanför.

en: Enter a term to limit the list.
sv: Skriv in ett begrepp för att begränsa listan.

en: C&opy
sv: K&opiera

[ctx: @info:tooltip]
en: Copies the selected strings to the clipboard.
sv: Kopierar markerade strängar till klippbordet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy</interface> button, all strings you selected in the list are copied to the clipboard.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Kopiera</interface>, kopieras alla strängar du har markerat i listan dill klippbordet.

en: &Show
sv: &Visa

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the selected string in the view.
sv: Visar den markerade strängen i vyn.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Go to</interface> button, the string which was last selected is marked and shown in the view.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Gå till</interface>, markeras strängen som senast valdes, och visas i vyn.

en: 1 bit | %1 bits
sv[0]: 1 bit
sv[1]: %1 bitar

[ctx: invalid value (End of file reached)]
en: <EOF reached>
sv: <filslut nått>

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
sv: Namn: %1
    Värde: %2
    
    Typ: %3
    Storlek: %4

en: Name: %1
    Value: %2
    
    Type: %3
    Size: %4
    
    %5
sv: Namn: %1
    Värde: %2
    
    Typ: %3
    Storlek: %4
    
    %5

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed.
sv: Validering misslyckades.

[ctx: not all values in this structure are as they should be]
en: Validation failed: "%1"
sv: Validering misslyckades: "%1"

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child)
    
     %6 | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
    
     %6
sv[0]: Namn: %2
    Värde: %3
    
    Typ: %4
    Storlek: %5 (%1 underliggande objekt)
    
     %6
sv[1]: Namn: %2
    Värde: %3
    
    Typ: %4
    Storlek: %5 (%1 underliggande objekt)
    
     %6

en: Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 child) | Name: %2
    Value: %3
    
    Type: %4
    Size: %5 (%1 children)
sv[0]: Namn: %2
    Värde: %3
    
    Typ: %4
    Storlek: %5 (%1 underliggande objekt)
sv[1]: Namn: %2
    Värde: %3
    
    Typ: %4
    Storlek: %5 (%1 underliggande objekt)

en: %1 bit | %1 bits
sv[0]: %1 bit
sv[1]: %1 bitar

[ctx: boolean value]
en: false
sv: falsk

[ctx: boolean value]
en: true
sv: sann

[ctx: Data type]
en: boolean bitfield (%1 bit wide) | boolean bitfield (%1 bits wide)
sv[0]: Booleskt bitfält (%1 bit brett)
sv[1]: Booleskt bitfält (%1 bitar brett)

[ctx: Data type]
en: signed bitfield (%1 bit wide) | signed bitfield (%1 bits wide)
sv[0]: bitfält med tecken (%1 bit brett)
sv[1]: bitfält med tecken (%1 bitar brett)

[ctx: Data type]
en: unsigned bitfield (%1 bit wide) | unsigned bitfield (%1 bits wide)
sv[0]: bitfält utan tecken (%1 bit brett)
sv[1]: bitfält utan tecken (%1 bitar brett)

[ctx: boolean value with actual value]
en: true (%1)
sv: sann (%1)

en: %1 (value not in enum)
sv: %1 (finns inte i uppräkningsvärden)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: enum %1 (%2)
sv: uppräkningsvärde %1 (%2)

en: 0x%1 (no matching flags)
sv: 0x%1 (in matchande flaggor)

[ctx: Displayed in the type column. first comes the name of the enum, then the underlying type (e.g. uint32)]
en: flag %1 (%2)
sv: flagga %1 (%2)

[ctx: memory pointer with underlying type]
en: %1 pointer
sv: %1 pekare

[ctx: data type]
en: signed byte
sv: byte med tecken

[ctx: data type]
en: unsigned byte
sv: byte utan tecken

[ctx: data type]
en: bool (2 bytes)
sv: bool (2 byte)

[ctx: data type]
en: signed short
sv: short med tecken

[ctx: data type]
en: unsigned short
sv: short utan tecken

[ctx: data type]
en: bool (4 bytes)
sv: bool (4 byte)

[ctx: data type]
en: signed int
sv: int med tecken

[ctx: data type]
en: unsigned int
sv: int utan tecken

[ctx: data type]
en: bool (8 bytes)
sv: bool (8 byte)

[ctx: data type]
en: signed long
sv: long med tecken

[ctx: data type]
en: unsigned long
sv: long utan tecken

[ctx: data type]
en: bitfield
sv: bitfält

en: invalid type
sv: ogiltig typ

en: Non-ASCII char: 0x%1
sv: Icke ASCII-tecken: 0x%1

en: ASCII char
sv: ASCII-tecken

en: ASCII string
sv: ASCII-sträng

en: EBCDIC char
sv: EBCDIC-tecken

en: EBCDIC string
sv: EBCDIC-sträng

en: Latin1 char
sv: Latin1 tecken

en: Latin1 string
sv: Latin1 sträng

en: End of file reached prematurely
sv: Filslut nått för tidigt

en: UTF16-LE char
sv: UTF16-LE tecken

en: UTF16-BE char
sv: UTF16-BE tecken

en: UTF16-LE string
sv: UTF16-LE sträng

en: UTF16-BE string
sv: UTF16-BE sträng

en: Value too big: 0x%1
sv: Värde för stort: 0x%1

en: UTF32-LE char
sv: UTF16-LE tecken

en: UTF32-BE char
sv: UTF16-BE tecken

en: UTF32-LE string
sv: UTF16-LE sträng

en: UTF32-BE string
sv: UTF16-BE sträng

en: UTF8 char
sv: UTF16-LE tecken

en: UTF8 string
sv: UTF16-LE sträng

en: <invalid name>
sv: <ogiltigt namn>

[ctx: @title:column]
en: Time
sv: Tid

[ctx: @title:column]
en: Origin
sv: Ursprung

[ctx: @title:column]
en: Message
sv: Meddelande

[ctx: @info:label]
en: Installed structures:
sv: Installerade strukturer:

[ctx: @info:label]
en: Used structures:
sv: Använda strukturer:

en: Get New Structures...
sv: Hämta nya strukturer...

en: Advanced Selection...
sv: Avancerad markering...

en: Structure Definitions
sv: Strukturdefinitioner

en: Dynamic Structure Definitions
sv: Dynamiska strukturdefinitioner

[ctx: @title:window]
en: Advanced Structures Selection
sv: Avancerad strukturmarkering

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (UnsignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting unsigned numbers to a string.
sv: Bas att använda när tal utan tecken konverteras till en sträng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (SignedDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting signed numbers to a string.
sv: Bas att använda när tal med tecken konverteras till en sträng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (CharDisplayBase), group (ValueDisplay)
en: The base to use when converting characters to a value string.
sv: Bas att använda när tecken konverteras till en värdesträng.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowCharNumericalValue), group (ValueDisplay)
en: Whether to show the numerical value of chars
sv: Om numeriska värden för tecken ska visas

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareFloatFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format floating point values according to the current locale
sv: Om flyttalsvärden ska formateras enligt nuvarande landsinställningar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShortTypeNames), group (ValueDisplay)
en: Whether to use short type names (i.e. uint32 instead of unsigned int)
sv: Om korta typnamn ska användas (t.ex. uint32 istället för int utan tecken)

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: If true, integers being displayed in decimal format will be formatted according to the current locale settings
sv: Om sant, formateras heltal som visas med decimalt format enligt nuvarande landsinställningar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (LocaleAwareDecimalFormatting), group (ValueDisplay)
en: Whether to format integer values according to the current locale
sv: Om heltalsvärden ska formateras enligt nuvarande landsinställningar

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: tooltip, entry (FloatPrecision), group (ValueDisplay)
en: The precision used for converting floating-point numbers to strings (number of decimal digits)
sv: Precision använd för att konvertera flyttal till strängar (antal decimala siffror)

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: label, entry (ByteOrder), group (StructureSettings)
en: Byte order
sv: Byte-ordning

[ctx: @item:inlistbox]
en: Binary
sv: Binär

[ctx: @item:inlistbox]
en: Octal
sv: Oktal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, byteOrderLabel)
en: Byte order:
sv: Byte-ordning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShortTypeNames)
en: Use short type names
sv: Använd korta typnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareDecimalFormatting)
en: Use locale-aware integer formatting
sv: Använd landsspecifik heltalsformatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unsigned_label)
en: Unsigned values:
sv: Värden utan tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, signed_label)
en: Signed values:
sv: Värden med tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LocaleAwareFloatFormatting)
en: Use locale-aware floating-point formatting
sv: Använd landsspecifik flyttalsformatering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Floating-point precision:
sv: Flyttalsprecision:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowCharNumericalValue)
en: Show numerical value of chars
sv: Visa numeriska värden för tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, char_label)
en: Character value:
sv: Teckenvärde:

[ctx: @title:window]
en: Structures
sv: Strukturer

[ctx: name of a data structure]
en: Name
sv: Namn

[ctx: type of a data structure]
en: Type
sv: Typ

[ctx: value of a data structure (primitive type)]
en: Value
sv: Värde

[ctx: @action:button]
en: Validate
sv: Validera

[ctx: @info:tooltip]
en: Validate all structures.
sv: Validera alla strukturer.

[ctx: @action:button]
en: Script console
sv: Skriptkonsol

[ctx: @info:tooltip]
en: Open script console.
sv: Visa skriptkonsol.

[ctx: @action:button]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @info:tooltip]
en: Open settings.
sv: Öppningsinställningar

en: Value Display
sv: Visning av värden

en: Structures management
sv: Strukturhantering

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Unlock
sv: Lås upp

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock selected structure, i.e. the starting offset is always set to the current cursor position.
sv: Lås upp markerad struktur, dvs. startpositionen ställs alltid in till markörens nuvarande position.

[ctx: @action:button unlock the starting offset of the current structure]
en: Lock
sv: Lås

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock selected structure to current offset.
sv: Lås markerad struktur på nuvarande position.

[ctx: @title:window]
en: Structures Script Console
sv: Strukturskriptkonsol

[ctx: @label]
en: No grouping.
sv: Ingen gruppering.

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are grouped]
en: Bytes per Group:
sv: Byte per grupp:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Group
sv: Byte per grupp

[ctx: @label:spinbox number of bytes which are shown per line]
en: Bytes per Line:
sv: Byte per rad:

[ctx: @title:window]
en: Bytes per Line
sv: Byte per rad

[ctx: @title:menu]
en: &Offset Coding
sv: &Position för kodning

[ctx: @title:menu]
en: &Value Coding
sv: &Värdekodning

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: &Octal
sv: O&ktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: &Binary
sv: Bi&när

[ctx: @title:menu]
en: &Char Coding
sv: &Teckenkodning

[ctx: @option:check]
en: Show &Non-printing Chars
sv: &Visa tecken som inte kan skrivas ut

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Line...
sv: Ställ in byte per rad...

[ctx: @action:inmenu]
en: Set Bytes per Group...
sv: Ställ in byte per grupp...

[ctx: @title:menu]
en: &Dynamic Layout
sv: &Dynamisk layout

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: &Off
sv: &Av

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: &Wrap Only Complete Byte Groups
sv: &Radbryt bara fullständiga byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: &On
sv: &På

[ctx: @option:check]
en: Show &Line Offset
sv: Visa &radposition

[ctx: @title:menu]
en: &Show Values or Chars
sv: Vi&sa värden eller tecken

[ctx: @item:inmenu]
en: &Values
sv: &Värden

[ctx: @item:inmenu]
en: &Chars
sv: &Tecken

[ctx: @item:inmenu]
en: Values && Chars
sv: Värden och tecken

[ctx: @title:menu]
en: &View Mode
sv: &Vyläge

[ctx: @item:inmenu]
en: &Columns
sv: &Kolumner

[ctx: @item:inmenu]
en: &Rows
sv: &Rader

[ctx: @title:menu submenu to select the view profile or change it]
en: View Profile
sv: Vyprofil

[ctx: @action:inmenu create a new view profile]
en: Create New...
sv: Skapa ny...

[ctx: @action:inmenu save changed to the view profile to the base profile]
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @action:inmenu reset settings back to those of the saved base profile]
en: Reset Changes
sv: Återställ ändringar

[ctx: @window:title]
en: New View Profile
sv: Ny vyprofil

en: Title:
sv: Titel:

en: Display
sv: Visning

en: Show Line Offset:
sv: Visa radposition:

en: Offset Coding:
sv: Position för kodning:

[ctx: @item:]
en: Values
sv: Värden

[ctx: @item:]
en: Chars
sv: Tecken

[ctx: @item:]
en: Values & Chars
sv: Värden och tecken

en: Show Values or Chars:
sv: Visa värden eller tecken:

[ctx: @label:listbox]
en: Show with Rows or Columns:
sv: Visa med rader och kolumner:

[ctx: @item:]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: @item:]
en: Rows
sv: Rader

en: Layout
sv: Utläggning

[ctx: @item:inmenu The layout will not change on size changes.]
en: Off
sv: Av

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size, but only with complete groups of bytes.]
en: Wrap Only Complete Byte Groups
sv: Radbryt bara fullständiga byte-grupper

[ctx: @item:inmenu The layout will adapt to the size and fit in as much bytes per line as possible.]
en: On
sv: På

en: Break lines:
sv: Bryt rader:

en: Values
sv: Värden

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the octal format]
en: Octal
sv: Oktal

[ctx: @item:inmenu encoding of the bytes as values in the binary format]
en: Binary
sv: Binär

en: Coding:
sv: Kodning:

en: Chars
sv: Tecken

en: Char for non-printable bytes:
sv: Tecken för byte som inte är utskrivbara:

en: Char for undefined bytes:
sv: Tecken för odefinierade bytes:

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage View Profiles...
sv: Hantera vyprofiler...

[ctx: @title:window]
en: View Profiles
sv: Vyprofiler

[ctx: @action:button]
en: &Create new...
sv: &Skapa ny...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for a new view profile.
sv: Visar en editor för en ny vyprofil.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create new...</interface> button, an editor is opened where you can create and edit a new view profile. The values will be based on the ones of the view profile you selected in the list.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Skapa ny...</interface>, kommer en editor att öppnas där du kan skapa och redigera en ny vyprofil. Värdena kommer att baseras på de i vyprofilen som du markerat i listan.

[ctx: @action:button]
en: &Edit...
sv: &Redigera...

[ctx: @info:tooltip]
en: Opens an editor for the view profile.
sv: Visar en editor för vyprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Edit...</interface> button, an editor will be opened for the view profile you selected in the list.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Redigera...</interface>, kommer en editor att öppnas för vyprofilen du har markerat i listan.

[ctx: @action:button]
en: &Set as Default
sv: Använd som &standard

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets the selected view profile as default for all views.
sv: Ställer in den markerade vyprofilen som standardprofil för alla åsikter.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Set as Default</interface> button, the view profile you selected in the list is set as default for all views.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Använd som standard</interface>, används vyprofilen som du markerade i listan som standard för alla vyer.

[ctx: @action:button]
en: &Delete
sv: &Ta bort

[ctx: @info:tooltip]
en: Deletes the selected view profile.
sv: Tar bort den markerade vyprofilen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Delete</interface> button, the view profile you selected in the list is deleted.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Ta bort</interface>, tas vyprofilen du har markerat i listan bort.

en: Modification of %1
sv: Ändringar av %1

[ctx: @window:title]
en: "%1" View Profile
sv: Vyprofil "%1"

[ctx: @info:status short for: Insert mode]
en: INS
sv: INFOGA

[ctx: @info:status short for: Overwrite mode]
en: OVR
sv: ERSÄTT

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert mode
sv: Infogningsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite mode
sv: Överskrivningsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Coding of the value interpretation in the current view.
sv: Kodning av värdetolkningen i nuvarande vy.

[ctx: @info:tooltip]
en: Encoding in the character column of the current view.
sv: Kodning av teckenkolumnen i nuvarande vy.

en: Offset: %1
sv: Position: %1

en: %1 bytes
sv: %1 byte

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset ()]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
sv: Markering: %1 - %2 (%3)

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Offset: -
sv: Position: -

[ctx: @info:status offset value not available]
en: Selection: -
sv: Markering: -

[ctx: @info:status selection: start offset - end offset (number of bytes)]
en: Selection: %1 - %2 (%3)
sv: Markering: %1 - %2 (%3)

[ctx: name of the data type]
en: Byte Array
sv: Byte-fält

[ctx: The byte array was new created.]
en: New created.
sv: Nyskapat.

[ctx: numbered title for a created document without a filename]
en: [New Byte Array] | [New Byte Array %1]
sv[0]: [Nytt byte-fält]
sv[1]: [Nytt byte-fält %1]

[ctx: origin of the byte array]
en: Created from data.
sv: Skapad från data.

[ctx: destination of the byte array]
en: Loaded from file.
sv: Inläst från fil.

en: There is not enough free working memory to load this file.
sv: Det finns inte tillräckligt med ledigt arbetsminne för att läsa in filen.

en: Support to load files larger than 2 GiB has not yet been implemented.
sv: Stöd för att läsa in filer större än 2 GiByte har ännu inte implementerats.

[ctx: name of the generated data]
en: Pattern...
sv: Mönster...

en: Pattern inserted.
sv: Mönster infogat.

[ctx: @label:textbox]
en: Pattern:
sv: Mönster:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter a pattern to search for, or select a previous pattern from the list.
sv: Skriv in ett mönster att söka efter, eller välj ett tidigare mönster i listan.

[ctx: @label:spinbox number of times to insert the pattern]
en: &Number:
sv: N&ummer:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the number of times the pattern should be inserted.
sv: Skriv in antal gånger som mönstret ska infogas.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Pattern
sv: Mönster

[ctx: name of the generated data]
en: Random Data...
sv: Slumpmässig data...

en: RandomData inserted.
sv: Slumpmässig data infogad.

[ctx: @label:spinbox size of the bytearray to generate]
en: &Size (bytes):
sv: &Storlek (byte):

[ctx: @info:whatsthis]
en: Enter the size of the bytearray to generate.
sv: Skriv in storleken på det byte-fält som ska genereras.

[ctx: @item name of the generated data]
en: Random Data
sv: Slumpmässig data

[ctx: name of the generated data]
en: Sequence
sv: Följd

en: Sequence inserted.
sv: Infogade följd.

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: Classic, Base32hex or z-base-32.]
en: Encoding:
sv: Kodning:

[ctx: @item:inmenu Doing the base32 using the classical encoding]
en: Classic
sv: Klassisk

en: The preview uses maximal the first 100 bytes.
sv: Förhandsgranskning använder maximalt första 100 byte

[ctx: name of the encoding target]
en: Characters
sv: Tecken

[ctx: name of the encoding target]
en: Intel Hex
sv: Intel hex

[ctx: @label:listbox the size in bits of the addresses.]
en: Address size:
sv: Adresstorlek:

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 32-bit
sv: 32 bitar

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 16-bit
sv: 16 bitar

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 8-bit
sv: 8 bitar

[ctx: name of the encoding target]
en: C Array
sv: C-fält

[ctx: @label:textbox name of the created variable]
en: Name of variable:
sv: Namn på variabel:

[ctx: @label:textbox to define after how many items the list is wrapped]
en: Items per line:
sv: Objekt per rad:

[ctx: @label:listbox the type of the data: char, integer, etc.]
en: Data type:
sv: Datatyp:

[ctx: @option:check Encode the values in hexadecimal instead of decimal, if the datatype has the property Unsigned]
en: Unsigned as hexadecimal:
sv: Teckenlösa tal som hexadecimala:

[ctx: name of the encoding target]
en: S-Record
sv: S-record

[ctx: @item:inmenu address size]
en: 24-bit
sv: 24 bitar

[ctx: name of the encoding target]
en: Uuencoding
sv: Uu-kodning

[ctx: @label:textbox file name internally given to the encoded data]
en: Internal name of file:
sv: Filens interna namn:

[ctx: @label:listbox the type of the used encoding: historical or Base64.]
en: Encoding:
sv: Kodning:

[ctx: @item:inmenu Doing the uuencoding using the historical encoding]
en: Historical
sv: Historisk

[ctx: name of the encoding target]
en: Values
sv: Värden

en: Value coding:
sv: Värdekodning:

[ctx: @label:textbox substring which separates the values]
en: Separation:
sv: Avdelare:

[ctx: name of the encoding target]
en: View in Plain Text
sv: Visa som vanlig text

[ctx: name of the encoding target]
en: Xxencoding
sv: Xx-kodning

[ctx: @item:inlistbox coding of offset in the expression format]
en: Expr
sv: Uttryck

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as values in the octal format]
en: Oct
sv: Okt

[ctx: @item:inlistbox coding of the bytes as characters with the values]
en: Char
sv: Tecken
