okteta - en to sv translation catalogue (66 entries)

[ctx: @tooltip the document is modified]
en: Modified.
sv: Ändrad.

[ctx: @tooltip the document is not modified]
en: Not modified.
sv: Inte ändrad.

[ctx: @option:check the document is read-write]
en: Read-write
sv: Läs- och skrivläge

[ctx: @option:check the document is read-only]
en: Read-only
sv: Skrivskyddat

[ctx: @option:check set the document to read-only]
en: Set Read-only
sv: Aktivera skrivskydd

[ctx: @option:check set the document to read-write]
en: Set Read-write
sv: Aktivera läs- och skrivläge

[ctx: @title:column description of the change]
en: Changes
sv: Ändringar

[ctx: @info:tooltip]
en: Id of the version
sv: Versionens identifikation

[ctx: @info:tooltip]
en: Description of what changed
sv: Beskrivning av vad som ändrats

[ctx: @title:window]
en: Versions
sv: Versioner

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All
sv: Stäng alla

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other
sv: Stäng alla andra

[ctx: @title:menu create new byte arrays from different sources]
en: New
sv: Nya

[ctx: @item:inmenu create a new empty document]
en: Empty
sv: Tomt

[ctx: @item:inmenu create a new document from data in the clipboard]
en: From Clipboard
sv: Från klippbordet

[ctx: @title:column description of the change]
note: i18nc("@title:column Id of the version",         "Id") :
en: Title
sv: Titel

[ctx: @info:tooltip]
note: i18nc("@info:tooltip","Id of the version") :
en: Title of the document
sv: Dokumentets titel

[ctx: @title:window]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: @title:window]
en: Filesystem
sv: Filsystem

[ctx: @action:intoolbar]
en: Folder of Current Document
sv: Katalog med nuvarande dokument

[ctx: @title:menu]
en: Copy As
sv: Kopiera som

[ctx: @item There are no encoders.]
en: Not available.
sv: Inte tillgängligt.

[ctx: @title:window]
en: Copy As
sv: Kopiera som

[ctx: @title:group]
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

[ctx: @action:button]
en: &Copy to clipboard
sv: &Kopiera till klippbordet

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected data to the clipboard.
sv: Kopierar markerad data till klippbordet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Copy to clipboard</interface> button, the selected data will be copied to the clipboard with the settings you entered above.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Kopiera till klippbordet</interface>, kopieras markerad data till klippbordet med inställningarna du skrev in ovan.

[ctx: @title:menu]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @item There are no exporters.]
en: Not available.
sv: Inte tillgängligt.

[ctx: @title:window]
en: Export
sv: Exportera

[ctx: @action:button]
en: &Export to File...
sv: &Exportera till fil...

[ctx: @info:tooltip]
en: Export the selected data to a file.
sv: Exportera markerad data till en fil

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Export to file</interface> button, the selected data will be copied to a file with the settings you entered above.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Kopiera till fil</interface>, kopieras markerad data till en fil med inställningarna du skrev in ovan.

[ctx: @title:menu]
en: Insert
sv: Infoga

[ctx: @item There are no generators.]
en: Not available.
sv: Inte tillgängligt.

[ctx: @title:window]
en: Insert
sv: Infoga

[ctx: @action:button]
en: &Insert
sv: &Infoga

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert the generated data into the document.
sv: Infoga skapad data i dokumentet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Insert</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted into the document at the cursor position.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Infoga</interface>, skapas data med inställningarna du matade in ovan, och infogas i dokumentet på markörens plats.

[ctx: @action:inmenu]
en: Reloa&d
sv: Upp&datera

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Vertically
sv: Dela vertikalt

[ctx: @action:inmenu]
en: Split Horizontal
sv: Dela horisontellt

[ctx: @action:inmenu]
en: Close View Area
sv: Stäng vyområde

[ctx: @item There are no windows.]
en: None.
sv: Inga.

[ctx: @action:inmenu]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action:inmenu]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: @action Undo: [change]]
en: Undo: %1
sv: Ångra: %1

[ctx: @action Redo: [change]]
en: Redo: %1
sv: Gör om: %1

en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: zoom-factor (percentage)]
en: %1%
sv: %1 %

en: &Fit to Width
sv: &Fyll bredd

en: &Fit to Height
sv: &Fyll höjd

en: &Fit to Size
sv: &Fyll storlek

[ctx: @info:tooltip]
en: Zoom: %1%
sv: Zooma: %1 %

[ctx: @title:window]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: @title:window]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @title:window]
en: Reload
sv: Uppdatera

[ctx: @action:button]
en: &Export
sv: &Exportera

[ctx: @title:window]
en: Create
sv: Skapa

[ctx: @action:button create the new document]
en: &Create
sv: S&kapa

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new document with the generated data.
sv: Skapa ett nytt dokument med genererad data.

[ctx: @info:whatsthis]
en: If you press the <interface>Create</interface> button, the data will be generated with the settings you entered above and inserted in a new document.
sv: Om du klickar på knappen <interface>Skapa</interface>, genereras data med inställningarna du matade in ovan, och infogas i ett nytt dokument.

[ctx: @info]
en: There is already a file at<nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Overwrite?
sv: Det finns redan en fil med namnet <nl/><filename>%1</filename>.<nl/>Skriv över den?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: There are unsaved modifications to <filename>%1</filename>. They will be lost if you reload the document.<nl/>Do you want to discard them?
sv: Det finns osparade ändringar i <filename>%1</filename>. De kommer att gå förlorade om du uppdaterar dokumentet.<nl/>Vill du kasta dem?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to save your changes or discard them?
sv: Ändringar har gjorts av <filename>%1</filename><nl/>Vill du spara ändringarna eller kasta dem?

[ctx: @info "%title" has been modified.]
en: <filename>%1</filename> has been modified.<nl/>Do you want to discard your changes?
sv: Ändringar har gjorts av <filename>%1</filename>.<nl/>Vill du kasta ändringarna?
