okular - en to ar translation catalogue (978 entries)

en: Okular
ar: أوكلار

en: Okular, a universal document viewer
ar: أوكلار ، عارض عالمي للمستندات

en: Former maintainer
ar: المشرف السابق

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
ar: الكثير من هياكل العمل ، نهايات خلفية ل ODT السابقة و FictionBook

en: Developer
ar: المطوّر

en: Created Okular from KPDF codebase
ar: أنشئ أوكلار من الكود الأساس ل KPDF

en: KPDF developer
ar: مطور KPDF

en: Annotations artwork
ar: الأعمال الفنية للشروح

en: Table selection tool
ar: أداة اختيار الجداول

en: Annotation improvements
ar: تحسينات الشروح

en: Go to page %1
ar: اذهب إلى صفحة %1

en: Open external file
ar: افتح ملفا خارجيا

en: Execute '%1'...
ar: نفذ '%1'...

en: First Page
ar: أول صفحة

en: Previous Page
ar: صفحة سابقة

en: Next Page
ar: صفحة تالية

en: Last Page
ar: أخر صفحة

en: Back
ar: للخلف

en: Forward
ar: للأمام

en: Quit
ar: اخرج

en: Start Presentation
ar: ابدأ العرض

en: End Presentation
ar: أنهِ العرض

en: Find...
ar: بحث...

en: Go To Page...
ar: اذهب إلى صفحة...

en: Play sound...
ar: تشغيل صوت...

en: JavaScript Script
ar: نص جافا سكربت

en: Play movie...
ar: تشغيل عرض...

en: Play movie
ar: شغِل الفِلم

en: Stop movie
ar: أوقِف الفِلم

en: Pause movie
ar: أوقف الفلم مؤقتاً

en: Resume movie
ar: استأنِف الفِلم

en: This Okular is built without audio support
ar: هذه الإصدارة من أوكلار مبنية دون دعم الصوت

en: Backend Selection
ar: تحديد النهاية الخلفية

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
ar: <qt>أكثر من نهاية خلفية وجدت لنوع التنسيق :<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />أختر أيها سيستعمل:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
ar: أغلب الصفحات %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
ar: بالطّول %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
ar: بالعرض %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
ar: %1 x %2 في (%3)

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 mm (%3)
ar: %1 x %2 مم (%3)

en: Continuing search from beginning
ar: تابع البحث من البداية

en: Continuing search from bottom
ar: تابع البحث من الأسفل

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
ar: تعذر إيجاد ملحق للتعامل مع المستند المطلوب.

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
ar: أزِل الشروح

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
ar: المستند يحاول تشغيل تطبيق خارجي ؛ و لأمانك أوكلار لا يسمح بذلك.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
ar: لم يجد تطبيق لفتح الملف من نوع التنسيق %1.

en: Could not open a temporary file
ar: تعذر فتح الملف المؤقت

en: Print conversion failed
ar: فشل تحويل الطباعة

en: Printing process crashed
ar: انهارت عملية الطباعة

en: Printing process could not start
ar: لا يمكن بدء عملية الطباعة

en: Printing to file failed
ar: فشلت الطباعة لملف

en: Printer was in invalid state
ar: الطابعة في حالة غير صالحة

en: Unable to find file to print
ar: تعذر العثور على الملف للطباعة

en: There was no file to print
ar: لا يوجد ملف للطباعة

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
ar: لم يعثر على برنامج مناسب للطباعة. تأكد أن CUPS lpr موجود.

en: The page print size is invalid
ar: حجم صفحة الطباعة غير صالح

en: Could not open '%1'. File does not exist
ar: تعذر فتح '%1'. الملف غير موجود

en: Title
ar: العنوان

en: Subject
ar: الموضوع

en: Description
ar: الوصف

en: Author
ar: المؤلف

en: Creator
ar: المُنشئ

en: Producer
ar: المُنتج

en: Copyright
ar: حقوق النسخ

en: Pages
ar: الصفحات

en: Created
ar: أنشئ

en: Modified
ar: عُدل

en: MIME Type
ar: نوع تنسيق الملف

en: Category
ar: التصنيف

en: Keywords
ar: الكلمات المفتاحية

en: File Path
ar: مسار الملف

en: File Size
ar: حجم الملف

en: Page Size
ar: حجم الصفحة

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
ar: أضف شرحا

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
ar: أزِل شرحاً

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
ar: عدِّل خصائص الشرح

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
ar: ترجِم شرح

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
ar: عدل شرح

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
ar: حرِّر النَص

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
ar: حرّر محتوى شرح

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
ar: حرّر محتوى النموذَج

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
ar: حرِّر لائحة خيارات النموذج

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
ar: حرر تحديد وسرد النموذج

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
ar: حرِّر حالات زِرّ النموذج

en: Plain &Text...
ar: نص &صرف...

en: PDF
ar: بي دي اف

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
ar: نص OpenDocument

en: Print Options
ar: خيارات الطباعة

en: Fit to printable area
ar: لائم المنطقة المطبوعة

en: Fit to full page
ar: لائم إلى كامل الصفحة

en: Scale mode:
ar: وضع الحجم:

en: Do not show this message again
ar: لا تعرض هذه الرّسالة مجدّدًا

en: Not Available
ar: غير متوفّر

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
ar: المصدر: %1

en: &Default Font:
ar: ال&خَط المبدئي:

en: Version
ar: الإصدارة

en: Serial Number
ar: الرّقم التّسلسليّ

en: Issuer
ar: المُصدِر

en: Issued On
ar: مُنحت يوم:

en: Expires On
ar: تنتهي يوم:

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
ar: الموضوع

en: Public Key
ar: مفتاح عام

en: Key Usage
ar: استخدام المفتاح

en: %1 (%2 bits)
ar: %1 (%2 بت)

en: Property
ar: الخاصية

en: Value
ar: القيمة

en: Pop-up Note
ar: ملاحظة منبثقة

en: Typewriter
ar: كتابة

en: Inline Note
ar: ملاحظة مضمنة

en: Straight Line with Comment
ar: خط مستقيم مع ملاحظة

en: Straight Line
ar: خط مستقيم

en: Polygon with Comment
ar: مضلع مع تعليق

en: Polygon
ar: مضلّع

en: Geometry with Comment
ar: شكل هندسي مع تعليق

en: Geometry
ar: هندسي

en: Highlight with Comment
ar: إبراز مع تعليق

en: Highlight
ar: إبراز

en: Squiggle with Comment
ar: نصّ متمايِل مع تعليق

en: Squiggle
ar: خط متعرج

en: Underline with Comment
ar: تسطير مع تعليق

en: Underline
ar: تسطير

en: Strike Out with Comment
ar: اشطب النصّ مع تعليق

en: Strike Out
ar: اشطب

en: Stamp with Comment
ar: ختم مع تعليق

en: Stamp
ar: الختم

en: Freehand Line with Comment
ar: خط الرسم الحر مع تعليق

en: Freehand Line
ar: خط رسم حُرّ

en: Caret
ar: القبعة

en: File Attachment
ar: ملف مرفق

en: Sound
ar: الصوت

en: Movie
ar: الفلم

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
ar: شاشة

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
ar: وِدجَة

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
ar: وسيط غني

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Author: %1
ar: مؤلف: %1

en: Where do you want to save %1?
ar: أين تريد حفظ %1؟

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
ar: تعذر فتح "%1" للكتابة. الملف لم يحفظ.

en: The signature is cryptographically valid.
ar: التوقيع صالح تشفيرياً.

en: The signature is cryptographically invalid.
ar: التوقيع غير صالح تشفيرياً.

en: Digest Mismatch occurred.
ar: حصل عدم مطابقة للتجميعة.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
ar: هيكل توقيع CMS/PKCS7 معطوب.

en: The requested signature is not present in the document.
ar: التوقيع المطلوب غير موجود في المستند.

en: The signature could not be verified.
ar: لا يمكن التحقق من التوقيع.

en: Certificate is Trusted.
ar: الشهادة موثوقة.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
ar: مانح الشهادة غير موثوق.

en: Certificate issuer is unknown.
ar: مانح الشهادة مجهول.

en: Certificate has been Revoked.
ar: الشهادة ألغيت.

en: Certificate has Expired.
ar: انتهت الشهادة.

en: Certificate has not yet been verified.
ar: لم يتحقق من الشهادة بعد.

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
ar: مشكلة مجهول في الشهادة أو البيانات معطوبة.

en: Unknown Algorithm
ar: خوارزمية مجهولة

en: EC
ar: الكُهَيرِب

en: Unknown Type
ar: نوع غير معروف

en: Digital Signature
ar: التوقيع الرقمي

en: Non-Repudiation
ar: عدم التنصل

en: Encrypt Keys
ar: مفاتيح التشفير

en: Decrypt Keys
ar: مفاتيح فك التشفير

en: Key Agreement
ar: اتفاقية المفتاح

en: Sign Certificate
ar: شهادة التوقيع

en: Sign CRL
ar: وقع CRL

en: Encrypt Only
ar: التشفير فقط

en: No Usage Specified
ar: لم يحدد الاستعمال

[ctx: Joins the various ways a signature key can be used in a longer string]
en: ,
ar: ،

en: The document has not been modified since it was signed.
ar: لم يعدل المستند منذ توقيعه.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
ar: لم تعدل مراجعة الوثيقة التي يغطيها هذا التوقيع ؛ 
    ومع ذلك كانت هناك تغييرات لاحقة على المستند.

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
ar: عدلت الوثيقة بطريقة لا يسمح بها الموقّع السابق.

en: The document integrity verification could not be completed.
ar: تعذر إكمال التحقق من سلامة المستند.

en: This document has unsigned signature fields.
ar: هذا المستند يحوي أماكن توقيع غير موقعة.

en: This document is digitally signed.
ar: هذا المستند موقع رقمياً.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
ar: هذا المستند موقع رقمياً. حصلت تغييرات عليه منذ أخر توقيع.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
ar: هذا المستند موقع رقمياً. لا يمكن التحقق من صحة بعض التواقيع بشكل صحيح.

en: Unsigned Signature %1
ar: توقيع غير موقع %1

en: Field: %1 on page %2
ar: الحقل: %1 على الصفحة %2

en: Rev. %1: Signed By %2
ar: المراجعة %1: وقعت بواسطة %2

en: Signing Time: %1
ar: وقت التوقيع: %1

en: Reason: %1
ar: السّبب: %1

en: Location: %1
ar: المكان: %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
ar: أحمر

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
ar: برتقالي

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
ar: أصفر

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
ar: أخضر

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
ar: سماوي

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
ar: أزرق

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
ar: أرجواني

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
ar: أبيض

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
ar: رصاصي

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
ar: أسود

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
ar: العرض %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
ar: عرض خط الشرح (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
ar: لون الشرح (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
ar: لون تعبئة للشرح (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
ar: عتمة الشرح (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
ar: خط الشرح (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
ar: أضف الشرح الحالي إلى قائمة الشروح السريعة (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
ar: قيد نسبة الشكل إلى 1:1 أو زاوية الخط بـ 15 درجة من الخطوات (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
ar: إعدادات متقدمة لأداة الشرح الحالية (لم يحدد أي شرح)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
ar: عرض خط الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
ar: عرض خط الشرح (الشرح الحالي ليس لديه عرض خط)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
ar: لون نص الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
ar: لون حدود الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
ar: لون الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
ar: لون تعبئة الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
ar: لون تعبئة الشرح (الشرح الحالي ليس له لون تعبئة)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
ar: خط الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
ar: خط الشرح (الشرح الحالي لا يملك خط)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
ar: قيد زاوية الخط بـ 15 درجة من الخطوات

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
ar: قيد نسبة الشكل إلى 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
ar: قيد نسبة الشكل إلى 1:1 أو زاوية الخط بـ 15 درجة من الخطوات (الشرح حالي لا يدعمه)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
ar: عتمة الشرح

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
ar: أضف الشرح الحالي إلى قائمة الشروح السريعة

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
ar: إعدادات متقدمة لأداة الشرح الحالية

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
ar: اللون

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
ar: لون التعبئة

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
ar: الشفّافة

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
ar: لون مخصّص...

[ctx: @title:window]
en: Select color
ar: اختر لوناً

en: &Annotations
ar: ال&شروح

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
ar: أخفِ

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
ar: أظهر المزيد من أدوات الشرح

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
ar: قلم التحديد

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
ar: تسطير

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
ar: خط متعرج

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
ar: شطب

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
ar: كتابة

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
ar: ملاحظة مضمنة

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
ar: ملاحظة منبثقة

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
ar: خط رسم حُرّ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
ar: خط مستقيم

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
ar: سهم

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
ar: مستطيل

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
ar: بيضاوي

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
ar: مضلّع

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
ar: أشكال هندسية

[ctx: @action]
en: Stamp
ar: الختم

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
ar: أدوات الشرح سريعة

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
ar: اختر أداة شرح من الشروح السريعة

en: Quick Annotation Bar
ar: شريط الشرح سريعة

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
ar: أضف إلى أدوات الشرح السريعة

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
ar: أبقه فعال

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
ar: أبقِ أداة الشرح فعالة بعد الاستعمال

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
ar: قيد نسبة وزاوية أدوات الشرح

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
ar: الخط

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
ar: خيارات الشرح

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
ar: عرض الخطّ

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
ar: الشّفافيّة

[ctx: @item:inlistbox Annotation opacity percentage level, make sure to include %1 in your translation]
en: %1%
ar: %1٪

en: Page %1
ar: الصفحة %1

en: Annotation | %1 Annotations
ar[0]: شرح
ar[1]: شرح واحد
ar[2]: شرحين
ar[3]: %1 شروح
ar[4]: %1 شرحاً
ar[5]: %1 شرح

en: &Open Pop-up Note
ar: افتح &ملاحظة منبثقة

en: Copy Text to Clipboard
ar: انسخ النص إلى الحافظة

en: Copy forbidden by DRM
ar: مُنع النسخ من قبل DRM

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: &Properties
ar: &خصائص

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
ar: ا&حفظ '%1'...

en: &Appearance
ar: الم&ظهر

en: &General
ar: &عام

en: &Author:
ar: &مؤلف:

en: Created:
ar: أُنشئ في:

en: Modified:
ar: عُدّل في:

en: Pop-up Note Properties
ar: خصائص الملاحظة المنبثقة

en: Typewriter Properties
ar: خصائص الكتابة

en: Inline Note Properties
ar: خصائص الملاحظة المضمنة

en: Straight Line Properties
ar: خصائص الخط المستقيم

en: Polygon Properties
ar: خصائص المضلع

en: Geometry Properties
ar: خصائص الهندسة

en: Text Markup Properties
ar: خصائص وسم النَّص

en: Stamp Properties
ar: ختم الخصائص

en: Freehand Line Properties
ar: خصائص خط الرسم الحر

en: Caret Properties
ar: خصائص القبعة

en: File Attachment Properties
ar: خصائص

en: Sound Properties
ar: خصائص الصوت

en: Movie Properties
ar: خصائص الفلم

en: Annotation Properties
ar: خصائص التعليق

en: Modified: %1
ar: معدل: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
ar: اختر رمز ختم مخصص من ملف

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
ar: اختر رمز ختم مخصص

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
ar: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | ملفات الأيقونات (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
ar: لا يمكن تحميل الملف <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
ar: الملف غير صحيح

en: &Color:
ar: &لون:

[ctx: Suffix for the opacity level, eg '80%']
en: %
ar: ٪

en: &Opacity:
ar: الت&عتيم:

en: Icon:
ar: الأيقونة:

en: Comment
ar: تعليق

en: Help
ar: مساعدة

en: Insert
ar: أدرج

en: Key
ar: مفتاح

en: New paragraph
ar: فقرة جديدة

en: Note
ar: ملاحظة

en: Paragraph
ar: فقرة

en: Font:
ar: خط:

en: Text &color:
ar: &لون النّصّ:

en: &Align:
ar: &حاذِ إلى:

en: Left
ar: اليسار

en: Center
ar: الوسط

en: Right
ar: اليمين

en: Border &width:
ar: &عرض الحدّ:

en: Approved
ar: مصادق عليه

en: As Is
ar: كما هو

en: Confidential
ar: سري

en: Departmental
ar: إداري

en: Draft
ar: مسودة

en: Experimental
ar: تجريبي

en: Expired
ar: منتهي

en: Final
ar: نهائي

en: For Comment
ar: للتعليق

en: For Public Release
ar: للنشر العام

en: Not Approved
ar: غير مصادق عليه

en: Not For Public Release
ar: ليس للنشر العام

en: Sold
ar: مباع

en: Top Secret
ar: سرّي للغاية

en: Bookmark
ar: علامة موقع

en: Information
ar: معلومات

en: KDE
ar: كِيدِي

en: Stamp symbol:
ar: رمز الختم:

en: &Width:
ar: ال&عرض:

en: Line start:
ar: بداية الخط:

en: Line end:
ar: نهاية الخط:

en: Square
ar: مربع

en: Circle
ar: دائرة

en: Diamond
ar: معين الزوايا

en: Open Arrow
ar: سهم مفتوح

en: Closed Arrow
ar: سهم مغلق

en: None
ar: بدون

en: Butt
ar: قاعدة

en: Right Open Arrow
ar: السهم الأيمن المفتوح

en: Right Closed Arrow
ar: السهم الأيمن المغلق

en: Slash
ar: شَّرطة

en: Leader line length:
ar: طول خط القائد:

en: Leader line extensions length:
ar: طول لواحق خط القائد:

en: Enabled
ar: ممكّن

en: Shape fill:
ar: تعبئة الشكل:

en: Type:
ar: النوع:

en: Strike out
ar: شطب خارج

en: Rectangle
ar: مستطيل

en: Ellipse
ar: بيضاوي

en: File attachment symbol:
ar: رمز ملحق الملف:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
ar: رسمة

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
ar: دبوس

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
ar: مشبك الورق

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
ar: وسم

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
ar: ملف

[ctx: Not available size]
en: N/A
ar: غ/م

en: No description available.
ar: لا وصف متاح.

en: Name:
ar: الاسم:

en: Description:
ar: الوصف

en: Caret symbol:
ar: رمز القبعة:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
ar: بدون

en: Close this note
ar: أغلق هذه الملاحظة

en: Options
ar: الخيارات

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
ar: يمكن أن يحوي هذا الشرح أكواد لاتِخ. 
    اضغط هنا لتصييرها.

en: Cannot find latex executable.
ar: تعذر إيجاد برنامج لاتِخ تنفيذيّ.

en: LaTeX rendering failed
ar: فشل تصيير لاتِخ

en: Cannot find dvipng executable.
ar: تعذر إيجاد البرنامج التنفيذيّ dvipng

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
ar: حدثت مشكلة أثناء تنفيذ الأمر 'latex'

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
ar: حدثت مشكلة أثناء تنفيذ الأمر 'dvipng'.

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
ar[0]: %1
    
    لا يوجد علامة
ar[1]: %1
    
    علامة واحدة
ar[2]: %1
    
    علامتين
ar[3]: %1
    
    %2 علامات
ar[4]: %1
    
    %2 علامة
ar[5]: %1
    
    %2 علامة

en: Bookmarks
ar: علامات المواقع

en: Show for all documents
ar: أظهر لكل المستندات

en: Search...
ar: ابحث...

en: Go to This Bookmark
ar: اذهب إلى علامة الموقع هذه

en: Rename Bookmark
ar: غير اسم العلامة

en: Remove Bookmark
ar: حذف علامة موقع

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
ar: افتح المستند

en: Remove all Bookmarks for this Document
ar: أزل كل العلامات لهذا المستند

en: Certificate Viewer
ar: عارض الشهادة

en: Export...
ar: صدّر...

en: General
ar: عام

en: Issued By
ar: المانح

en: Common Name(CN)
ar: الاسم الشائع (CN)

en: EMail
ar: البريد الإلكترونيّ

en: Organization(O)
ar: المؤسسة (O)

en: Issued To
ar: مُنحت لصالح

en: Validity
ar: الصّلاحية

en: Fingerprints
ar: البصمات

en: SHA-1 Fingerprint
ar: بصمة SHA-1

en: SHA-256 Fingerprint
ar: بصمة SHA-256

en: Details
ar: التفاصيل

en: Certificate Data:
ar: بيانات الشّهادة:

en: Where do you want to save this certificate?
ar: أين تريد حفظ هذه الشهادة؟

en: Certificate File (*.cer)
ar: ملف شهادة (*.cer)

en: Could not export the certificate
ar: لا يمكن تصدير الشهادة

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
ar: &نمط الألوان

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
ar: غير الألوان

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
ar: أ&لوان عادية

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
ar: أع&كس الألوان

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
ar: &غيّر لون الورق

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
ar: غيّر ألوان ال&عتمة و الضوء

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
ar: &حوّل إلى أسود وأبيض

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
ar: اع&كس الإضاءة

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
ar: &عكس الضوء (sRGB خطي)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
ar: عكس ال&ضوء (متماثل)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
ar: تحويل إيجابي ل&حساسية الضوء

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
ar: تحويل &سلبي لحساسية الضوء

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
ar: الأحمر

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
ar: الأخضر

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
ar: الأزرق

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
ar: الأصفر

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
ar: الأسود

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
ar: الأبيض

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
ar: سهم

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
ar: مضيء أصفر

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
ar: مضيء أخضر

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
ar: أدرج نصاً

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
ar: ارسم حدودا حول الروابط

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
ar: غير الألوان

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
ar: <b>تحذير:</b> هذه الخيارات قد تضر بشدة بسرعة الرسم.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
ar: اعكس الألوان

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
ar: غيّر لون الورق

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
ar: غيّر ألوان العتمة والضوء

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
ar: حوّل إلى أسود وأبيض

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
ar: اعكس الإضاءة

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
ar: عكس الضوء (sRGB خطي)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
ar: عكس الضوء (متماثل)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
ar: تحويل إيجابي لحساسية الضوء

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
ar: تحويل سلبي لحساسية الضوء

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
ar: نمط الألوان:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
ar: لون الورق:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
ar: اللون المعتم:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
ar: اللون الفاتح:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
ar: العتبة:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
ar: التّباين:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
ar: محرك نص-إلى-صوت:

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
ar: صوت نص-إلى-كلام:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
ar: شريط أدوات الشرح الكامل

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
ar: شريط أدوات الشرح السريع

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
ar: شريط أدوات الشرح:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
ar: المؤلّف:

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
ar: <b>:لاحظ</b> المعلومات هنا تستخدم فقط للشروح. تحفظ المعلومات في المستندات المشروحة، وبالتالي سترسل مع المستند.

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
ar: <h3>أدوات الشرح السريع</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
ar: اختر المحرر الذي تريد إطلاقه عندما يريد أوكلار فتح ملف مصدر.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
ar: محرر نصوص مخصص

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Kate
ar: كيت

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Kile
ar: كايل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
ar: عميل إي ماكس

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
ar: عميل lyx

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
ar: المحرر:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
ar: <qt>ضع الأمر محرر النصوص المخصص لينفذ.<br />
    يمكنك أيضا أن تضع بعض ماسكات الأمكنة:
    <ul>
      <li>%f - اسم الملف</li>
      <li>%l - السطر المراد الوصول إليه في الملف</li>
      <li>%c -عمود الملف المراد الوصولة إليه</li>
    </ul>
    إذا لم يحدد %f فإن اسم الملف سيضاف إلى الأمر المحدد.

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
ar: الأمر:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
ar: استخدم التمرير الناعم

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
ar: المظهر:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
ar: اعرض أشرطة التمرير

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
ar: اربط المصغرات بالصفحة

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
ar: اعرض تلميحات و رسائل المعلومات

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
ar: أخطر حول الملفات أو النماذج أو التوقيعات المضمنة

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
ar: اعرض عنوان المستند في شريط العنوان إن وُجِد

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
ar: اعرض فقط اسم الملف

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
ar: اعرض المسار الكامل للملف

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
ar: عند عدم عرض عنوان المستند:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
ar: استخدم لون خلفية مخصص:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
ar: مميزات البرنامج:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
ar: افتح الملفات الجديدة في ألسِنة

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
ar: بدّل إلى اللسان الموجود إذا كان الملف مفتوح بالفعل

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
ar: أطع تقييدات DRM

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
ar: أعد تحميل المستند عند تغيّر الملف

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
ar: اعرض حوار اختيار الخلفية

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
ar: اتجاه القراءة من اليمين إلى اليسار

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
ar: افتح في النمط المستمر مبدئيا

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
ar: عند استخدام أداة التصفح، لف المؤشر عند حواف الشاشة

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
ar: أعمد العرض العام:

[ctx: Page Up/Down overlap, spinbox suffix]
en: %
ar: ٪

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
ar: تحدِّد مقدار مساحة العرض التي ستبقى ظاهرة عند ضغط مفتاح Page Up/Down.

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
ar: تداخُل مفتاح Page Up/Down:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: 100%
ar: 100٪

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
ar: ناسب العرض

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
ar: ناسب الصفحة

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
ar: لائم آليًّا

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
ar: يُحدِّد وضع التقريب المبدئيّ للملفات التي لم تُفتَح قبلاً.للملفات المفتوحة قَبلاً يتم تطبيق التقريب السابِق.

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
ar: الحجم المبدئي:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
ar: مكن مؤثرات الشفافية

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
ar: استخدام المعالج:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
ar: منخفض

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
ar: عادي (المبدئي)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
ar: شديد

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
ar: جشع

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
ar: استخدام الذاكرة:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
ar: فعِّل تنعيم حواف الخط

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
ar: خيارات التصيير:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
ar: فعِّل تنعيم حواف الرسوميات

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
ar: فعِّل تنعيم النَّص

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
ar: يبقي الذاكرة المستعملة منخفضة قدر الإمكان. لا تعد استعمال أي شيء. (للأنظمة ذات الذاكرة المنخفضة.)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
ar: جمع جيد بين استعمال الذاكرة و السرعة. تحميل مسبق للصفحة التالية و تسريع البحث. (للأنظمة ذات ذاكرة 2 غ.بايت عادة.)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
ar: أبق كل شيء في الذاكرة. تحميل مسبق للصفحات التالية. يسرع البحث. (للأنظمة مع أكثر من 4غ.بايت من الذاكرة.)

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
ar: يُحمِّل ويُبقي كل شيء في الذاكرة. تحميل مسبق للصور. (سيستخدم 50% على الأكثر من الذاكرة الكليّة أو الذاكرة الحرّة لديك، أيهما أكبر).

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
ar: كلّ

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
ar[0]: من الثواني
ar[1]: ثانية
ar[2]: ثانيتين
ar[3]: ثوانٍ
ar[4]: ثانية
ar[5]: ثانية

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
ar: التقدم آلي:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
ar: ابدأ من جديد بعد الصفحة الأخيرة

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
ar: اطرق يمين/يسار لتذهب للأمام/للخلف

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
ar: اطرق في أي مكان لتذهب للأمام

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
ar: معطّل

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
ar: ملاحة اللمس:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
ar: لون الخلفية:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
ar: مخفي بعد التأخير

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
ar: ظاهرة دائمًا

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
ar: دائما مخفية

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
ar: مؤشر الفأرة:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
ar: اعرض مؤشر التقدم

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
ar: اعرض صفحة الملخص

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
ar: فوري (لا يستخدم المتحركات)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
ar: استبدل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
ar: انتقال عشوائي

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
ar: ستائر رأسي

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
ar: ستائر أفقي

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
ar: مربع للداخل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
ar: مربع للخارج

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
ar: إذابة

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
ar: تبهيت

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
ar: لمعان للأسفل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
ar: لمعان لليمين

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
ar: لمعان يمين-أسفل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
ar: انقسام أفقي للداخل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
ar: انقسام أفقي للخارج

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
ar: انقسام رأسي للداخل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
ar: انقسام رأسي للخارج

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
ar: مسح للأسفل

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
ar: مسح لليمين

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
ar: مسح لليسار

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
ar: مسح للأعلى

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
ar: التنقل المبدئي:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
ar: الشاشة المفضلة:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
ar: <h3>أدوات الرسم</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
ar: الشّاشة الحاليّة

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
ar: الشّاشة الافتراضيّة

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
ar: الشاشة %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
ar: الشاشة %1 (مفصولة)

en: Drawing Tool: %1
ar: أداة الرسم: %1

en: Eraser
ar: ممحاة

en: &Name:
ar: الا&سم:

en: &Type:
ar: النو&ع:

en: Appearance
ar: المظهر

en: Text markup
ar: إبراز النَّص

en: Geometrical shape
ar: أشكال هندسية

en: Create annotation tool
ar: أنشئ أداة شرح

en: Edit annotation tool
ar: حرّر أداة شرح

en: Color:
ar: اللون:

en: &Pen Width:
ar: &عرض القلم:

[ctx: Suffix for the pen width, eg '10 px']
en:  px
ar:  بكسل

[ctx: Suffix for the opacity level, eg '80 %']
en:  %
ar:  ٪

en: Create drawing tool
ar: أنشئ أداة رسم

en: Edit drawing tool
ar: حرّر أداة رسم

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ar: غير معروف

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
ar: ملفات مضمنة

[ctx: @action:button]
en: View
ar: اعرض

[ctx: @title:column]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column]
en: Description
ar: الوصف

[ctx: @title:column]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @title:column]
en: Created
ar: أُنشئ

[ctx: @title:column]
en: Modified
ar: عُدل

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
ar: ا&حفظ ك...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
ar: ا&عرض...

en: Could not load print preview part
ar: تعذر تحميل جزء معاينة الطباعة

en: Print Preview
ar: معاينة الطباعة

en: Close
ar: أغلق

[ctx: Find text]
en: F&ind:
ar: ا&عثر:

en: Text to search for
ar: النص للبحث عنه

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
ar: التالي

en: Jump to next match
ar: اذهب للمطابقة التالية

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
ar: اذهب للمطابقة السابقة

en: Jump to previous match
ar: انتقل إلى المطابقة السابقة

en: Modify search behavior
ar: عدل سلوك البحث

en: Case sensitive
ar: حساس للحالة

en: From current page
ar: من الصفحة الحالية

en: Find as you type
ar: اعثر وأنت تكتب

en: *|All Files
ar: *|كل الملفات

en: Unsigned Signature Field (Click to Sign)
ar: مكان توقيع غير موقع (انقر للتوقيع)

en: &Sign...
ar: &وقّع...

en: Signature Properties
ar: خصائص التوقيع

en: Search Options
ar: خيارات البحث

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
ar: حساس للحالة

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
ar: تعبير اعتياديّ

en: S&earch:
ar: ا&بحث:

en: Layers
ar: الطّبقات

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
ar: من

en: Zoom
ar: تكبير

en: Zoom to 100%
ar: قرّب إلى 100٪

en: Rotate &Right
ar: أدر للي&مين

[ctx: Rotate right]
en: Right
ar: يمين

en: Rotate &Left
ar: أدر للي&سار

[ctx: Rotate left]
en: Left
ar: يسار

en: Original Orientation
ar: الاتجاه الأصلي

en: &Trim View
ar: ا&قتصّ العرض

en: &Trim Margins
ar: ا&قتصّ الهوامش

en: Trim To &Selection
ar: اقتصّ إلى الت&حديد

en: Fit &Width
ar: ملائمة ال&عرض

en: Fit &Page
ar: ملائمة ال&صفحة

en: &Auto Fit
ar: ملاءمة تل&قائيّة

en: Fit Wi&ndow to Page
ar: لائم ال&نافذة للصفحة

en: &View Mode
ar: نمط ال&عرض

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
ar: &صفحة مفردة

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
ar: صفحات &متقابلة

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
ar: صفحات متقابلة (&وسِط الصفحة الأولى)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
ar: &نظرة عامة

en: &Continuous
ar: &مستمر

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
ar: اجعل اتجاه القراءة من اليمين إلى اليسار

en: &Browse
ar: ت&صفّح

en: &Zoom
ar: &كبر

en: Area &Selection
ar: &تحديد النص

en: &Text Selection
ar: تحديد ال&نص

en: T&able Selection
ar: تحديد ال&جدول

en: &Magnifier
ar: ال&مكبر

[ctx: @action]
en: Selection Tools
ar: أدوات التحديد

en: Digitally &Sign...
ar: &وقع رقمياً...

en: Speak Whole Document
ar: انطق بالمستند كاملا

en: Speak Current Page
ar: انطق بالصفحة الحالية

en: Stop Speaking
ar: أوقف النطق

en: Pause/Resume Speaking
ar: ألبث/استأنف النطق

en: Scroll Up
ar: لف لأعلى

en: Scroll Down
ar: لف لأسفل

en: Scroll Page Up
ar: التمرير لأعلى

en: Scroll Page Down
ar: التمرير لأسفل

en: Show Forms
ar: اعرض الاستمارات

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
ar[0]: حمل مستند ذو %1 صفحة.
ar[1]: حمل مستند ذو صفحة واحدة.
ar[2]: حمل مستند ذو صفحتين.
ar[3]: حمل مستند ذو %1 صفحات.
ar[4]: حمل مستند ذو %1 صفحة.
ar[5]: حمل مستند ذو %1 صفحة.

en: Copy Table Contents to Clipboard
ar: انسخ محتويات الجدول إلى الحافظة

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
ar[0]: نص (لا محارف)ف
ar[1]: نص (محرف)
ar[2]: نص (محرفان)
ar[3]: نص (%1 محارف)
ar[4]: نص (%1 محرفا)
ar[5]: نص (%1 محرف)

en: Copy to Clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: Speak Text
ar: اقرأ النص

en: Image (%1 by %2 pixels)
ar: صورة (%1 ب %2 بكسل)

en: Save to File...
ar: حفظ إلى ملف..

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
ar: الصورة [%1×%2] نسخت إلى الحافظة

en: Save file
ar: احفظ الملف

en: Images (*.png *.jpeg)
ar: الصور (*.png *.jpeg)

en: File not saved.
ar: الملف لم يحفظ

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
ar: الصورة  [%1×%2] حفظة إلى الملف %3.

en: Copy Text
ar: انسخ نص

en: Go to '%1'
ar: اذهب إلى '%1'

en: Fit Width
ar: لائم العرض

en: Fit Page
ar: لائم الصفحة

en: Auto Fit
ar: لائم آليًّا

[ctx: Zoom percentage value %1 will be replaced by the actual zoom factor value, so make sure you include it in your translation in order to not to break anything]
en: %1%
ar: %1٪

en: Search for '%1' with
ar: ابحث عن '%1' باستخدام

en: Configure Web Shortcuts...
ar: اضبط اختصارات الوِب...

en: Follow This Link
ar: اتبع هذه الوصلة

en: Play this Sound
ar: شغّل هذا الصوت

en: Stop Sound
ar: أوقف الصوت

en: Copy Link Address
ar: انسخ رابط العنوان

en: Search for '%1' in this document
ar: ابحث عن '%1' في هذا المستند

en: Welcome
ar: مرحبا

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
ar: اختر منطقة التكبير. نقرة-يمنى للتصغير.

en: Click to see the magnified view.
ar: اضغط هنا لرؤية العرض المُكَبَّر

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
ar: ارسم مربعا حول النص/الصورة المراد نسخه.

en: Select text
ar: حدد نص

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
ar: ارسم مستطيلاً حول الجدول، ثم انقر بالفأرة بالقرب من الحافة لتُقَسِّم؛ اضغط Esc للإلغاء.

en: All your signing certificates are either not valid yet or are past their validity date.
ar: جميع شهادات التوقيع الخاصة بك إما غير صالحة بعد أو تجاوزت تاريخ صلاحيتها.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
ar: لا توجد شهادات توقيع متاحة. <br/> لمزيد من المعلومات ، يرجى مراجعة القسم حول <a href="%1"> إضافة التوقيعات الرقمية </a> في الدليل.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
ar: لديك تغيرات غير محفوظة. رجاء احفظ المستند قبل توقيعه.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
ar: ارسم مستطيل لإدراج حقل التوقيع

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
ar: ارسم مربعا حول مساحة الصفحة التي تريد أن تجعلها مرئية

en: New Text Note
ar: ملاحظة نصية جديدة

en: Text of the new note:
ar: نص الملاحظة الجديدة:

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
ar: قد يكون توقيع بهذا الحجم صغيرًا جدًا بحيث لا يمكن قراءته. إذا كنت ترغب في إنشاء توقيع يحتمل أن يكون أكثر قابلية للقراءة ، فاضغط على <interface> ابدأ من جديد </interface> وارسم مستطيلاً أكبر.

[ctx: @action:button]
en: Start Over
ar: ابدأ من جديد

[ctx: @action:button]
en: Sign
ar: وقّع

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
ar: لا يمكن التوقيع. كلمة مرور الشهادة غير صالحة أو تعذر الكتابة إلى '%1'

en: Author name
ar: اسم المؤلف

en: Author name for the annotation:
ar: أدخل اسم مؤلف الشرح:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
ar: ارسم شكل بيضاوي (اسحب لتحديد منطقة)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
ar: أبرِز النَّص

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
ar: ارسم خطًّا حُرًّا

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
ar: تعليق نصي مضمن (اسحب لتحديد محل)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
ar: ضَع ملاحظة منبثقة

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
ar: رسم مضلع (انقر على النقطة الأولى لإغلاقه)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
ar: ارسم مستطيلاً

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
ar: نصّ متمايِل

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
ar: ضع رمز ختم

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
ar: ارسم خطًّا مستقيماً

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
ar: اشطب النصّ

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
ar: تسطير نص

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
ar: شرح كتابة (اسحب لتحديد محل)

en: Highlighter
ar: قلم التحديد

en: Add favorite annotation
ar: أضف شرح مفضل

en: Custom annotation name:
ar: اسم شرح مخصّص:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ar: م&ساعدة

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
ar: الا&تجاه

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
ar: &علامات المواقع

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
ar: شريط أدوات العارِض

en: Thumbnails
ar: مصغرات

en: Annotations
ar: الشروح

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
ar: يحتوي هذا المستند على تعليقات توضيحية أو بيانات نموذج حفظت داخليًا بواسطة إصدار أوكلار سابق. وحدة التخزين الداخلية <b> لم تعد مدعومة </b>.<br/> يرجى الحفظ في ملف لنقلهم إذا كنت تريد الاستمرار في تحرير المستند.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
ar: هذا المستند فيه ملفات مضمنة. <a href="okular:/embeddedfiles">انقر هنا لرؤيتها</a> أو اذهب إلى ملف -> ملفات مضمنة.

[ctx: Previous page]
en: Previous
ar: السابق

en: Go back to the Previous Page
ar: ارجع للصفحة السابقة

en: Moves to the previous page of the document
ar: انتقل للصفحة السابقة من المستند

[ctx: Next page]
en: Next
ar: التالي

en: Advance to the Next Page
ar: انتقل إلى الصفحة التالية

en: Moves to the next page of the document
ar: ينقل إلى الصفحة التالية من المستند

en: Beginning of the document
ar: بداية المستند

en: Moves to the beginning of the document
ar: ينتقل إلى بداية المستنَد

en: End of the document
ar: نهاية المستند

en: Moves to the end of the document
ar: ينتقل إلى نهاية المستنَد

en: Rename the current bookmark
ar: أعد تسمية العلامة الحاليّة

en: Previous Bookmark
ar: العلامة السابقة

en: Go to the previous bookmark
ar: اذهب إلى العلامة السابقة

en: Next Bookmark
ar: العلامة التالية

en: Go to the next bookmark
ar: اذهب إلى العلامة التالية

en: Configure Okular...
ar: اضبط أوكلار...

en: Configure Viewer...
ar: اضبط العارض...

en: Configure Viewer Backends...
ar: اضبط النهايات الخلفية للعارِض...

en: Configure Backends...
ar: اضبط النهايات الخلفية...

en: About Backend
ar: حول المنتهى الخلفي

en: Reloa&d
ar: أعد ال&تحميل

en: Reload the current document from disk.
ar: أعد تحميل المستند الحالي من القرص.

en: Close &Find Bar
ar: أغلق شريط &بحث

en: Page Number
ar: رقم الصفحة

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
ar: اضبط أنماط الألوان...

en: Select All Text on Current Page
ar: حدّد كلّ النّصّ في الصفحة الحالية

en: Show S&idebar
ar: أظهر ال&شريط الجانبي

en: Show &Page Bar
ar: أظهر شريط ال&صفحة

en: Show &Signatures Panel
ar: اعرض &لوحة التواقيع

en: &Embedded Files
ar: &ملفات مضمنة

en: E&xport As
ar: &صدِّر إلى

en: S&hare
ar: &شارك

en: P&resentation
ar: &عرض تقديمي

en: Open Con&taining Folder
ar: ا&فتح المجلد الحاوي

en: &Import PostScript as PDF...
ar: &استورد PostScript كـ PDF...

en: Switch Blackscreen Mode
ar: بدل نمط الشاشة السوداء

en: Erase Drawing
ar: امسح الرسومات

en: Configure Annotations...
ar: اضبط الشروح...

en: Play/Pause Presentation
ar: اعرض أو أوقف العرض مؤقتاً

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
ar: لقد قمت للتو بتعديل المستند المفتوح، لكن لا يمكن حفظ هذا النوع من المستندات.
    ستفقد أي تعديل بمجرد إغلاق أوكلار.

en: Document can't be saved
ar: لا يمكن حفظ المستند

en: Could not open '%1' (%2)
ar: تعذّر فتح '%1' (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
ar: ألغي تحميل %1.

en: Could not open %1. Reason: %2
ar: تعذر فتح %1. السبب: %2

en: Configure Viewer Backends
ar: اضبط النهايات الخلفية للعارِض

en: Configure Backends
ar: اضبط النهايات الخلفية

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
ar: البرنامج "ps2pdf" غير موجود ، لذا لا يمكن لأوكلار استيراد ملفات PS  أو استخدامها.

en: ps2pdf not found
ar: ps2pdf غير موجود

en: PostScript files (%1)
ar: ملفات بوست سكربت (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
ar: تستورد ملفات PS ك pdf (قد يأخذ هذا وقتا)...

en: Please enter the password to read the document:
ar: يُرجى إدخال كلمة السِر لقراءة المستنَد:

en: Incorrect password. Try again:
ar: كلمة سر خاطئة ، الرجاء المحاولة مرة أخرى:

en: Document Password
ar: كلمة سر المستند

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
ar: هذا المستند يحوي نماذج XFA <b>غير مدعومة</b> حاليا.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
ar: هذا المستند فيه استمارات. انقر على الزر للتعامل معها ، أو استعمل عرض -> اعرض الاستمارات.

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
ar: عطلت كافة ميزات التحرير والتفاعلية لهذا المستند. لو سمحتاحفظ نسخة وأعد فتحها لتحرير هذا المستند.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
ar: يريد هذا المستند أن يظهر في وضع ملء الشاشة. 
    أتغادر الوضع العادي وتدخل إلى وضع العرض التقديمي؟

en: Request to Change Viewing Mode
ar: اطلب تغير نمط العرض

en: Enter Presentation Mode
ar: ادخل وضع العرض التقديمي

en: Deny Request
ar: رفض الطلب

en: Could not open %1. %2
ar: تعذّر فتح %1. %2

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
ar: الملف <filename>%1</filename> به تغييرات غير محفوظة ولكنها عدلت بواسطة برنامج آخر. ستؤدي إعادة تحميله إلى استبدال بالتغييرات غير المحفوظة التغييرات التي تم إجراؤها في البرنامج الآخر. <nl/><nl/> هل تريد متابعة إعادة تحميل الملف؟

en: File Changed
ar: عُدل الملفّ

en: Continue Reloading
ar: واصل إعادة التحميل

en: Abort Reloading
ar: أحبط إعادة التحميل

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
ar: الملف <filename>%1</filename> به تغييرات غير محفوظة ولكنها عدلت بواسطة برنامج آخر. سيؤدي إغلاقه إلى استبدال بالتغييرات غير المحفوظة التغييرات التي تم إجراؤها في البرنامج الآخر. <nl/><nl/> هل تريد متابعة إغلاق الملف؟

en: Continue Closing
ar: واصل الغلق

en: Abort Closing
ar: أحبط الغلق

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
ar: هل تريد حفظ التغييرات على "%1" أم تجاهلها؟

en: Close Document
ar: أغلق المستند

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
ar: هذا الرابط يشير إلى أمر إغلاق المستند والذي لا يعمل عند استخدام العارض المضمن.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
ar: هذا الرابط يشير إلى أمر الخروج من التطبيق و لا يعمل عند استخدام العراض المضمن.

en: Reloading the document...
ar: يعيد تحميل المستند...

en: Contents
ar: المحتويات

en: Signatures
ar: التواقيع

en: Go to Page
ar: اذهب إلى صفحة

en: &Page:
ar: &صفحة:

en: Enter the new name of the bookmark:
ar: أدخل اسم جديد للعلامة:

en: Rename this Bookmark
ar: أعد تسمية هذه العلامة

en: Remove this Bookmark
ar: أزل هذه العلامة

en: Save As
ar: احفظ كَ‍

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
ar: لقد اخترت حفظ أرشيف أوكلار دون أن ينتهي اسم الملف بالملحق '%1'. هذا غير مسموح هل تريد اختيار اسم جديد؟

en: Unsupported extension
ar: امتداد غير مدعوم

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
ar: اختر اسم جديد

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
ar: غُير الملف <filename>%1</filename>  بواسطة برنامج آخر. إذا حفظت الآن ستفقد كل التغييرات التي جرت في التطبيق الآخر.  هل تريد المتابعة؟

en: Save - Warning
ar: تحذير - الحفظ

en: Save a Copy Elsewhere
ar: احفظ نسخ في مكان آخر

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
ar: المستند الحالي محمي بكلمة مرور. <br/> من أجل الحفظ ، يجب إعادة تحميل الملف. ستطالب بكلمة المرور مرة أخرى وستفقد سجل التراجع / الإعادة. <br /> هل تريد المتابعة؟

en: Could not open the temporary file for saving.
ar: تعذر فتح الملف المؤقت للحفظ.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
ar: تعذر الكتابة فوق <filename>%1</filename> بسبب أنه للقراءة فقط. حاول حفظه في مكان أخر أو غير أذونات الملف.

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
ar: بعد الحفظ ، يتطلب تنسيق المستند الحالي إعادة تحميل الملف.ستفقد سجل التراجع / الإعادة الخاص بك. <br /> هل تريد المتابعة؟

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
ar: تعذر حفظ الملف في '%1'. حاول حفظه في مكان آخر.

en: Filled form contents
ar: محتوى النموذَج المعبئة

en: User annotations
ar: شروح المستخدم

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
ar: أنت على وشك حفظ التغييرات ، لكن تنسيق الملف الحالي لا يدعم حفظ العناصر التالية. الرجاء استخدام تنسيق <i> أرشيف مستندات أوكلار </i> للحفاظ عليها.

en: Warning
ar: تحذير

en: Save as Okular document archive...
ar: احفظ كأرشيف مستند أوكلار...

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
ar: أنت على وشك حفظ التغييرات ، لكن تنسلملف الحالي لا يدعم حفظ العناصر التالية. الرجاء استخدام تنسيق <i> أرشيف مستندات أوكلار </i> للحفاظ عليها. انقر <i>تابع</i> لتحفظ المستند وتتجاهل هذه العناصر.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
ar: أنت على وشك حفظ التغييرات ، لكن تنسيق الملف الحالي لا يدعم حفظ العناصر التالية. الرجاء استخدام تنسيق <i> أرشيف مستندات أوكلار </i> للحفاظ عليها. انقر <i>تابع</i> لتحفظ المستند ولكن ستنفقد هذه العناصر بالإضافة إلى سجل الإعادة/التراجع.

en: Continue
ar: تابع

en: Continue losing changes
ar: تابع خسارة التغييرات

en: File could not be saved in '%1'. %2
ar: تعذر حفظ الملف في '%1'. %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
ar: لم يتمكن أوكلار من نسخ %1 للموقع المحدد.
    
    المستند لم يعد موجودا.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
ar: تعذر حفظ الملف في '%1'. الخطأ: '%2'. حاول في مكان آخر.

en: Expand whole section
ar: وسع كامل القسم

en: Collapse whole section
ar: اطو كامل القسم

en: Expand all
ar: وسّع الكلّ

en: Collapse all
ar: اطوِ الكلّ

en: Sync Thumbnail with Page
ar: زامن المصغرات بالصفحة

en: Add Bookmark
ar: أضف علامة

en: Tools
ar: أدوات

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
ar: انطق

[ctx: @title:window]
en: Print
ar: اطبع

en: Printing this document is not allowed.
ar: لا يسمح بطباعة هذا المستند.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
ar: تعذرت طباعة المستند. خطأ غير معروف. يُرجى التبليغ عنه إلى bugs.kde.org

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
ar: تعذرت طباعة المستند. الخطأ بالتفصيل هو "%1". يُرجى التبليغ إلى bugs.kde.org

en: Go to the place you were before
ar: اذهب إلى حيث كنت

en: Go to the place you were after
ar: اذهب إلى حيث كنت بعده

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
ar: <qt><strong>خطأ ملف!</strong> تعذّر إنشاء ملف مؤقّت <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
ar: <qt><strong>خطأ ملف!</strong> تعذّر فتح الملف <nobr><strong>%1</strong></nobr> لفك الضغط. لن يتم تحميل الملف.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
ar: <qt>يحدث هذا الخطأ إذا لم يكن لديك الصلاحيّات الكافية لقراءة الملف. يمكنك فحص الملكية والصلاحيات إذا ضغطت بالزر الأيمن على الملف في مدير الملفات دولفين ثم قمت باختيار لسان `التصاريح`</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
ar: <qt><strong>خطأ ملف!</strong> تعذّر فك ضغط الملف <nobr><strong>%1</strong></nobr>. لن يتم تحميل الملف.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
ar: <qt>يحدث هذا الخطأ عادة إذا كان الملف معطوباً. إذا أردت أن تتأكد ،ا فحاول فك ضغط الملف يدياً باستخدام أدوات سطر الأوام.</qt>

en: No Bookmarks
ar: لا علامات مواقع

en: There was a problem sharing the document: %1
ar: حدثت مشكلة في مشاركة المستند: %1

en: Share
ar: شارك

en: Document shared successfully
ar: شُورك المستند بنجاح

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
ar: ستجد المستند المشارك به في: <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرر

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: ا&عرض

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ar: ا&ذهب

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: &أدوات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
ar: شريط أدوات الشرح

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
ar: شريط أدوات الشرح السريع

en: General Options
ar: خيارات عامة

en: Accessibility
ar: تسهيل الوصول

en: Accessibility Reading Aids
ar: إتاحة مساعدة القراءة

en: Performance
ar: الأداء

en: Performance Tuning
ar: مضبط الأداء

en: Configure Viewer
ar: اضبط العارض

en: Presentation
ar: عرض تقديمي

en: Options for Presentation Mode
ar: خيارات لوضع العرض التقديمي

en: Annotation Options
ar: خيارات الشرح

en: Editor
ar: المحرر

en: Editor Options
ar: خيارات المحرر

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
ar: عين المحرر باستخدام سطر الأوامر إلى 
     %1 
    إذا ترغب في استعمال الإعداد، ابدأ أوكلار دون خِيار --editor-cmd

en: Find Next
ar: بحث عن التالي

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
ar: %1 – عرض تقديميّ

en: Switch Screen
ar: بدل الشاشة

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
ar: الشاشة %1

en: Exit Presentation Mode
ar: اخرج من وضع العرض التقديمي

en: Title: %1
ar: عنوان: %1

en: Pages: %1
ar: الصفحات: %1

en: Click to begin
ar: انقر للبدء

[ctx: For Presentation]
en: Pause
ar: أوقف مؤقتاً

[ctx: For Presentation]
en: Play
ar: شغّل

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
ar: هناك طريقتان للخروج من نمط العرض التقديمي ، يمكنك ضغط مفتاح ESC أو نقر زر خروج الذي يظهر عند وضع الفأرة على الزاوية العلوية اليسارية. بلا شك يمكنك تدوير النوافذ (Alt+TAB بشكل افتراضي)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
ar: إعطاء عرض تقديمي

en: Unknown File
ar: ملف غير معروف

en: %1 Properties
ar: خصائص %1

en: &Fonts
ar: &خطوط

en: Reading font information...
ar: قراءة معلومات الخط...

en: &Page Sizes
ar: أ&حجام الصفحة

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
ar: ا&ستخراج الخط

en: Type 1
ar: النوع 1

en: Type 1C
ar: النوع 1C

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
ar: النوع 1C (OT)

en: Type 3
ar: النوع 3

en: TrueType
ar: تروتايب

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
ar: تروتايب (OT)

en: CID Type 0
ar: نوع CID 0

en: CID Type 0C
ar: نوع CID 0C

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
ar: نوع CID 0C (OT)

en: CID TrueType
ar: CID تروتايب

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
ar: CID تروتايب (OT)

en: TeX virtual
ar: تخ افتراضي

en: TeX Font Metric
ar: خط تخ متري

en: TeX FreeType-handled
ar: تخ فري تايب

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
ar: مجهول

en: Embedded (subset)
ar: مضمن (جزئية)

en: Fully embedded
ar: مضمن كاملا

en: No
ar: لا

en: Yes (subset)
ar: نعم (جزئية)

en: Yes
ar: نعم

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
ar: %1 (استبدل بـ %2)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
ar: [غ/م]

en: Unknown font
ar: خط مجهول

en: Embedded: %1
ar: مضمن: %1

en: Name
ar: الاسم

en: Type
ar: النوع

en: File
ar: ملف

en: Page
ar: للصفحة

en: Size
ar: الحجم

en: Revision Preview
ar: المراجعة السابقة

en: Where do you want to save this revision?
ar: أين تريد حفظ هذه المراجعة؟

en: Could not save file %1.
ar: تعذّر حفظ الملفّ %1.

en: Could not view revision.
ar: تعذر عرض المراجعة.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
ar: أدخل 3 حروف على الأقل لترشيح الصفحات

en: Case Sensitive
ar: حساس للحالة

en: Match Phrase
ar: طابق العبارة

en: Match All Words
ar: طابق كل الكلمات

en: Match Any Word
ar: طابق أي كلمة

en: Filter Options
ar: خيارات المرشح

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
ar: الشّهادات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
ar: حدد شهادة للتوقيع بها:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
ar: السبب:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
ar: اختياري

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
ar: المكان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
ar: الخلفية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
ar: اختر...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Recent backgrounds:
ar: خلفيات مستخدمة حديثا:

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
ar: <div align=center><h3>لا شروح</h3>لإنشاء شرح جديد اضغط F6 أو حدد <i>أدوات -&gt; الشروح</i> من القائمة.</div>

en: Group by Page
ar: اجمع حسب الصفحة

en: Group by Author
ar: اجمع حسب المؤلف

en: Show annotations for current page only
ar: اعرض الشروح للصفحة الحالية فقط

en: Expand all elements
ar: وسع كل العناصر

en: Collapse all elements
ar: اطو كل العناصر

en: Properties
ar: الخصائص

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
ar: صور (%1)

en: Select background image
ar: حدد صورة الخلفية

en: Forget image
ar: انسَ صورة

en: Forget all images
ar: انسَ كل الصور

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
ar: أدخل كلمة المرور (إن وجدت) لفتح الشهادة: %1

en: Enter certificate password
ar: أدخل كلمة مرور الشهادة

en: Enter document password
ar: أدخل كلمة سر المستند

en: Save Signed File As
ar: حفظ الملف الموقع باسم

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 it's extension]
en: %1_signed.%2
ar: %1_موقع.%2

en: Validity Status
ar: حالة الصلاحية

en: Signature Validity:
ar: صلاحية التوقيع:

en: Document Modifications:
ar: تعديلات المستند:

en: Additional Information
ar: معلومات إضافية

en: Signed By:
ar: وقّعها:

en: Signing Time:
ar: وقت التوقيع:

en: Document Version
ar: إصدار المستند

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
ar: مراجعة المستند %1 من %2

en: View Signed Version...
ar: اعرض الإصدارة الموقعة...

en: View Certificate...
ar: اعرض الشهادة...

en: View in Certificate Manager
ar: اعرض في مدير الشهادات

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
ar: مدير شهادات كيدي (kleopatra) غير موجود

en: Show bookmarked pages only
ar: اعرض الصفحات المعلمة فقط

[ctx: start the movie playback]
en: Play
ar: شغّل

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
ar: ألبث

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
ar: أوقف

en: Videos not supported in this okular
ar: الفيديو غير مدعوم في هذه الإصدارة من أوكلار

en: Videos not supported in this Okular
ar: الفيديو غير مدعوم في هذه الإصدارة من أوكلار

en: &Add...
ar: أ&ضِف

en: &Edit...
ar: &حرر...

en: &Remove
ar: أ&زِل

en: Move &Up
ar: حرك لأ&على

en: Move &Down
ar: انقل لأ&سفل

en: Default Drawing Tool #%1
ar: أداة الرسم المبدئية #%1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
ar: هناك بالفعل أداة بهذا الاسم. سيستخدم المبدئي

en: Duplicated Name
ar: الاسم المكرر

en: Page of the document to be shown
ar: الصفحة من المستند لتعرض

en: Start the document in presentation mode
ar: ابدأ المستند في نمط العرض التقديمي

en: Start with print dialog
ar: ابدأ بحوار الطباعة

en: Start with print dialog and exit after printing
ar: ابدأ بحوار الطباعة ثم اخرج بعد الطباعة

en: "Unique instance" control
ar: تحكم "بالنسخة الفريدة"

en: Not raise window
ar: لا ترفع النافذة

en: Find a string on the text
ar: اعثر كلمة في النص

en: sets the external editor command
ar: تعين أمر المحرر الخارجي

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
ar: اسم المستند لفتحه. حدد '-' لتقرأ من stdin.

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
ar: لا يمكنك تعيين أمر المحرر نسخة عاملة من أوكلار.يرجى تعطيل الألسنة وحاول مرة أخرى. الرجاء ملاحظة أن ذاك المتفرد لا  يدعم أيضًا عند تعيين أمر المحرر في سطر الأوامر.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
ar: خطأ: لا يُمكِن فتح أكثر من مستند واحد باستخدام الخيار unique--

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
ar: خطأ: لا يُمكِن فتح أكثر من مستند واحد باستخدام الخيار presentation--

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
ar: خطأ: لا يُمكِن فتح أكثر من مستند واحد باستخدام الخيار print--

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
ar: خطأ: لا يُمكِن فتح أكثر من مستند واحد باستخدام الخيار page--

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
ar: خطأ: لا يُمكِن فتح أكثر من مستند واحد باستخدام الخيار find--

en: Unable to find the Okular component: %1
ar: عجز عن إيجاد مكون أوكلار: %1

en: Sidebar
ar: الشريط الجانبي

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
ar: هناك جلسة أوكلار فريدة مفتوحة بالفعل. لن تكون هذه الجلسة جلسة فريدة.

en: Unable to find the Okular component.
ar: عجز عن إيجاد مكون أوكلار.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
ar: انقر لفتح ملف
    انقر و أمسك لفتح ملف أخير

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
ar: <b>انقر</b> لفتح ملف <b>انقر وأمسك</b> لتحديد ملف حديث

en: Next Tab
ar: اللسان التالي

en: Previous Tab
ar: اللسان السابق

en: Undo close tab
ar: تراجع عن إغلاق اللسان

en: Lock Sidebar
ar: اقفل الشريط الجانبي

en: All files (*)
ar: كلّ الملفّات (*)

en: All supported files (%1)
ar: كلّ الملفّات المدعومة (%1)

en: Open Document
ar: المستند المفتوح

en: Confirm Close
ar: أكد الغلق

en: Close Tabs
ar: أغلق الألسنة

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
ar: أنت على وشك غلق الألسنة %1. أمتأكد من المتابعة؟

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
ar: حذرني عند محاولة غلق عدة ألسنة

en: &Copy Path
ar: ا&نسخ المسار

en: &Open Containing Folder
ar: ا&فتح المجلد الحاوي

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
ar: ان&س هذا العنصر

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
ar: لا يوجد مستندات حديثة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
ar: أهلا في أوكلار

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
ar: افتح مستندًا...

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
ar: المستندات الحديثة

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
ar: انسَ الكلّ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
ar: أخف شاشة مرحبا
