okular_poppler - en to ar translation catalogue (56 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Enable overprint preview:
ar: مكّن معاينة فوق المطبوع:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Never
ar: البتة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Always
ar: دائمًا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Automatic
ar: آليّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
ar: حَسِّن الخطوط الرفيعة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
ar: لا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
ar: صلب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
ar: الشكل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
ar: وضع التحجيم المبدئي عند الطباعة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
ar: لائم المنطقة المطبوعة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
ar: لائم إلى كامل الصفحة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
ar: بلا، اطبع الحجم الأصلي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
ar: سيسمح تمكين هذا الخيار لأوكلار بالاتصال بخوادم OCSP التابعة لجهات خارجية للتحقق مما إذا كانت الشهادات المستخدمة للتوقيع الرقمي أبطلت منذ إنشائها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
ar: تحقق من إبطال شهادات التوقيعات الرقمية باستخدام خوادم خارجية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_signature_backend)
en: Signature backend:
ar: توقيع الخلفية:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_EnablePgp)
en: These signatures can only be validated by modern Okular users with GnuPG backend activated
ar: لا يمكن التحقق من صحة هذه التوقيعات إلا من قبل مستخدمي أوكلار الحديثين الذين نشطوا خلفية GnuPG لديهم

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnablePgp)
en: Allow PGP keys for signatures (Okular extension)
ar: اسمح بمفاتيح PGP للتوقيعات (امتداد أوكلار)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
ar: قاعدة الشهادات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
ar: المبدئيّ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
ar: مخصص:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
ar: الشّهادات المتوفرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
ar: &حمّل التوقيعات

en: PDF Options
ar: خيارات بي دي اف

en: Print annotations
ar: اطبع الحواشي

en: Include annotations in the printed document
ar: ضَمِّن الحواشي في المستند المطبوع

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
ar: ضمِّن الحواشي في المستند المطبوع. عطِّل هذا الخيار إذا كنت تريد طباعة المستند الأصلي غير ذي الحواشي.

en: Force rasterization
ar: أجبر التحويل

en: Rasterize into an image before printing
ar: حول إلى صورة قبل الطباعة

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
ar: أجبر تحويل كل صفحة إلى صورة قبل الطباعة. هذا عادة يعطى نتائج أسوا ولكنه مفيد في طباعة الملفات التي تطبع بشكل خاطئ.

en: Scaling mode for the printed pages
ar: وضع التحجيم للصفحات المطبوعة

en: Scale mode:
ar: وضع الحجم:

en: Format
ar: التنسيق

en: Encrypted
ar: معمى

en: Unencrypted
ar: غير معمى

en: Security
ar: الأمن

en: Yes
ar: نعم

en: Optimized
ar: محسّن

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
ar: وقع بواسطة: %1
    
    التاريخ: %2

en: Using Poppler %1
ar: يستخدم Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
ar: يستخدم Poppler %1
    
    بني على Poppler %2

en: PDF
ar: بي دي اف

en: PDF Backend Configuration
ar: ضبط خلفية بي دي اف

en: Failed writing temporary file
ar: فشل في كتابة ملف مؤقت

en: Failed renaming temporary file
ar: فشل في إعادة تسمية ملف مؤقت

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
ar: عثر على بعض الأخطاء في المستند، قد لا تتمكن اوكلار من إظهار المحتوى بشكل صحيح

[ctx: @info Kind of a notice/warning]
en: These signatures only work between modern versions of Okular with the GnuPG based backend activated
ar: تعمل هذه التوقيعات فقط بين الإصدارات الحديثة من أوكلار مع تنشيط الواجهة الخلفية المستندة إلى GnuPG

[ctx: @title:dialog]
en: Enable PGP Signatures
ar: مكّن توقيعات PGP

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
ar: أصدر لـ

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
ar: تاريخ الانتهاء

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
ar: أنت تستخدم مكتبة Poppler مبنية دون دعم NSS. 
    لا تتوفر إضافة التوقيعات الرقمية لهذا السبب

[ctx: certificate end validity]
en: forever
ar: للأبد

en: Restart needed
ar: يلزم إعادة التشغيل

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
ar: تحتاج إلى إعادة تشغيل أوكلار بعد تغيير إعدادات دليل NSS

en: Enter Password
ar: أدخل كلمة السر

en: Enter password to open %1:
ar: يرجي إدخال كلمة السر لفتح %1:
