okular - en to bg translation catalogue (977 entries)

en: Okular, a universal document viewer
bg: Okular - универсална програма за разглеждане на документи

en: Former maintainer
bg: Поддръжка (бивш)

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
bg: Много работа по рамките, ODT и FictionBook

en: Developer
bg: Разработка

en: Created Okular from KPDF codebase
bg: Създаде okular на основата на KPDF

en: KPDF developer
bg: KPDF разработка

en: Annotations artwork
bg: Украси за анотациите

en: Table selection tool
bg: Инструмент за избиране на таблици

en: Annotation improvements
bg: Подобрения на анотациите

en: Go to page %1
bg: Отиване на страница %1

en: Open external file
bg: Отваряне на външен файл

en: Execute '%1'…
bg: Изпълнение на „%1“…

en: First Page
bg: Първа страница

en: Previous Page
bg: Предишна страница

en: Next Page
bg: Следваща страница

en: Last Page
bg: Последна страница

en: Back
bg: Назад

en: Forward
bg: Напред

en: Quit
bg: Изход

en: Start Presentation
bg: Начало на презентация

en: End Presentation
bg: Край на презентация

en: Find…
bg: Търсене…

en: Go To Page…
bg: Отиване на страница…

en: Play sound…
bg: Звуков сигнал…

en: JavaScript Script
bg: JavaScript скрипт

en: Play movie…
bg: Пускане на филм…

en: Play movie
bg: Пускане на филм

en: Stop movie
bg: Спиране на филма

en: Pause movie
bg: Поставяне на пауза на филма

en: Resume movie
bg: Възобновяване на филма

en: This Okular is built without audio support
bg: Тази компилация на Okular не поддържа аудио

en: Backend Selection
bg: Избор на бекенд

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
bg: <qt>Намерен е повече от един бекенд за файлов тип:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Моля изберете кой да бъде използван:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
bg: Повечето страници са %1.

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
bg: Портрет %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
bg: Пейзаж %1

en: Continuing search from beginning
bg: Продължаващо търсене от началото

en: Continuing search from bottom
bg: Продължаващо търсене отдолу

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
bg: Не е намерена приставка за обработка на този документ.

[ctx: Unsupported action]
en: Signing not implemented for this document type
bg: Подписването не е имплементирано за този тип документ

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
bg: премахване на анотациите

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
bg: Документът се опитва да стартира външно приложение. От съображения за сигурност Okular не позволява това.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
bg: Не е намерена програма, която да може да отвори файла от типа %1.

en: Could not open a temporary file
bg: Грешка при отваряне на временния файл

en: Print conversion failed
bg: Грешка при преобразуването за печат

en: Printing process crashed
bg: Процесът за печат блокира

en: Printing process could not start
bg: Процесът за печат не може да се зареди

en: Printing to file failed
bg: Грешка при печат към файл

en: Printer was in invalid state
bg: Принтерът е в неподходящо състояние

en: Unable to find file to print
bg: Грешка при откриване на файл за печат

en: There was no file to print
bg: Няма файл за отпечатване

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
bg: Не е открита подходяща програма за печат. Уверете се, че програмата lpr на CUPS е налична

en: The page print size is invalid
bg: Размерът на страницата за печат е невалиден

en: Could not open '%1'. File does not exist
bg: „%1“ не може да бъде отворен. Файлът не съществува.

en: Title
bg: Заглавие

en: Subject
bg: Тема

en: Description
bg: Описание

en: Author
bg: Автор

en: Creator
bg: Създател

en: Producer
bg: Производител

en: Copyright
bg: Авторски права

en: Pages
bg: Страници

en: Created
bg: Създаден

en: Modified
bg: Последна промяна

en: MIME Type
bg: Тип MIME

en: Category
bg: Категория

en: Keywords
bg: Ключови думи

en: File Path
bg: Път до файла

en: File Size
bg: Големина на файла

en: Page Size
bg: Размери на страницата

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
bg: добавяне на анотация

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
bg: премахване на анотация

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
bg: промяна на свойствата на анотацията

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
bg: превод на анотацията

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
bg: коригиране на анотацията

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
bg: редактиране на текст

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
bg: редактиране съдържанието на анотация

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
bg: редактиране на съдържанието на формуляра

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
bg: редактиране на избор на формуляр за списък

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
bg: редактиране на комбиниран избор на формуляр

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
bg: редактиране на състоянията на бутоните на формуляра

en: Plain &Text…
bg: Неформатиран &текст…

en: Print Options
bg: Опции за печат

en: Fit to printable area
bg: Побира се в областта за печат

en: Fit to full page
bg: Побиране на пълна страница

en: Scale mode:
bg: Мащабен режим:

en: Do not show this message again
bg: &Изключване на предупреждението

en: Not Available
bg: Недостъпен

[ctx: %1 is a error code]
en: Internal signing error. Please report a bug with the steps to reproduce it. Error code %1
bg: Вътрешна грешка при подписване. Моля, докладвайте за грешка със стъпките за нейното възпроизвеждане. Код на грешка %1

[ctx: %1 is a filename with path]
en: Could not sign the document: <filename>%1</filename>
bg: Неуспешно подписване на документа: <filename>%1</filename>

en: Signing cancelled by user
bg: Подписването е отменено от потребителя

en: Could not sign. Wrong passphrase
bg: Не може да бъде подписан. Грешна парола

[ctx: %1 is a filename with path]
en: Could not write the signed document to <filename>%1</filename>, please ensure you have selected a folder with write permission
bg: Не може да се запише подписан документ в <filename>%1</filename>, моля, уверете се, че сте избрали папка с разрешение за запис.

en: Unknown signing error
bg: Неизвестна грешка при подписване

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
bg: Източник: %1

en: &Default Font:
bg: &Шрифт по подразбиране:

en: Version
bg: Версия

en: Serial Number
bg: Сериен номер

en: Issuer
bg: Емитент

en: Issued On
bg: Издадена на

en: Expires On
bg: Изтича на

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
bg: Тема

en: Public Key
bg: Публичен ключ

en: Key Usage
bg: Употреба на ключа

en: V%1
bg: V %1

en: %1 (%2 bits)
bg: %1 (%2 бита)

en: Property
bg: Свойство

en: Value
bg: Стойност

en: Pop-up Note
bg: Изскачаща бележка

en: Typewriter
bg: Пишеща машина

en: Inline Note
bg: Бележка между редовете

en: Arrow with Comment
bg: Стрелка с коментар

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
bg: Стрелка

en: Straight Line with Comment
bg: Права линия с коментар

en: Straight Line
bg: Права линия

en: Polygon with Comment
bg: Полигон с коментар

en: Polygon
bg: Многоъгълник

en: Rectangle with Comment
bg: Правоъгълник с коментар

en: Rectangle
bg: Правоъгълник

en: Ellipse with Comment
bg: Елипса с коментар

en: Ellipse
bg: Елипса

en: Highlight with Comment
bg: Открояване с коментар

en: Highlight
bg: Подсветяване

en: Squiggle with Comment
bg: Кавгане с коментар

en: Squiggle
bg: Криволичещ

en: Underline with Comment
bg: Подчертаване с коментар

en: Underline
bg: Подчертаване

en: Strike Out with Comment
bg: Зачеркнете с коментар

en: Strike Out
bg: Зачертаване

en: Stamp with Comment
bg: Печат с коментар

en: Stamp
bg: Печат

en: Freehand Line with Comment
bg: Свободна линия с коментар

en: Freehand Line
bg: Черта на ръка

en: Caret
bg: Каре

en: File Attachment
bg: Прикрепен файл

en: Sound
bg: Звук

en: Movie
bg: Видео

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
bg: Екран

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
bg: Графичен обект

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
bg: Мултимедия

en: Annotation
bg: Анотация

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
bg: Неизвестно

en: Author: %1
bg: Автор: %1

en: Where do you want to save %1?
bg: Къде искате да запишете %1?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
bg: „%1“ не може да бъде отворен за запис. Файлът не е записан.

en: The signature is cryptographically valid.
bg: Подписът е криптографски валиден.

en: The signature is cryptographically invalid.
bg: Подписът е криптографски невалиден.

en: Digest Mismatch occurred.
bg: Възникна несъответствие на дайджеста.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
bg: Структурата на подписа CMS/PKCS7 е неправилно оформена.

en: The requested signature is not present in the document.
bg: Исканият подпис не присъства в документа.

en: The signature could not be verified.
bg: Подписът не можа да бъде проверен.

en: Certificate is Trusted.
bg: На сертификата се вярва.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
bg: Издателят на сертификат не е доверен.

en: Certificate issuer is unknown.
bg: Издателят на сертификат е неизвестен.

en: Certificate has been Revoked.
bg: Сертификатът е отнет.

en: Certificate has Expired.
bg: Сертификатът изтече.

en: Certificate has not yet been verified.
bg: Сертификатът все още не е проверен.

en: Certificate validation in progress
bg: Валидация на сертификат в процес

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
bg: Неизвестен проблем със сертификат или повредени данни.

en: Unknown Algorithm
bg: Неизвестен алгоритъм

en: EC
bg: ЕО

en: Unknown Type
bg: Неизвестен тип

en: Digital Signature
bg: Цифров подпис

en: Non-Repudiation
bg: Без отричане

en: Encrypt Keys
bg: Ключове за шифроване

en: Decrypt Keys
bg: Дешифриране на ключове

en: Key Agreement
bg: Споразумение за ключ

en: Sign Certificate
bg: Сертификат за подписване

en: Sign CRL
bg: Подписване на CRL

en: Encrypt Only
bg: Шифроване само

en: No Usage Specified
bg: Не е посочена употреба

en: The document has not been modified since it was signed.
bg: Документът не е модифициран откакто е подписан.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
bg: Ревизията на документа, обхванат от този подпис, не е модифицирана; 
    обаче има последващи промени в документа.

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
bg: Документът е модифициран по начин, който не е разрешен от предишен подписващ.

en: The document integrity verification could not be completed.
bg: Проверката на целостта на документа не можа да бъде завършена.

[ctx: Digital signature]
en: This document has signature placeholder fields.
bg: Този ​​документ има полета за подпис.

en: This document is digitally signed.
bg: Този ​​документ е с цифров подпис.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
bg: Този ​​документ е с цифров подпис. Има промени от последния подпис.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
bg: Този ​​документ е с цифров подпис. Някои от подписите не могат да бъдат валидирани правилно.

[ctx: Digital signature]
en: Signature placeholder %1
bg: Полета за подписи: %1

en: Field: %1 on page %2
bg: Поле: %1 на страница %2

en: Rev. %1: Signed By %2
bg: Rev. %1: Подписан от %2

en: Signing Time: %1
bg: Време за подписване: %1

en: Reason: %1
bg: Причина: %1

en: Location: %1
bg: Местоположение: %1

[ctx: Digital signature type]
en: PGP Signature
bg: Подпис PGP

[ctx: Digital signature type]
en: Unknown
bg: Неизвестно

[ctx: Digital signature type]
en: Signature placeholder
bg: Поле за подпис

en: Signature Type: %1
bg: Вид на подписите: %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
bg: Червен

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
bg: Оранжев

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
bg: Жълт

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
bg: Зелен

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
bg: Циан

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
bg: Син

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
bg: Пурпурен

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
bg: Бели

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
bg: Сив

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
bg: Черен

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
bg: Широчина %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
bg: Ширина на реда за анотация (не е избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
bg: Цвят на анотацията (не е избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
bg: Цвят на запълване на анотацията (не е избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
bg: Непрозрачност на анотацията (не е избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
bg: Шрифт на анотацията (не е избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
bg: Добавяне на текущата анотация към менюто за бързи пояснения (Няма избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
bg: Ограничете съотношението на формата към 1: 1 или ъгъл на линия до стъпки от 15 ° (не е избрана анотация

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
bg: Разширени настройки за текущия инструмент за анотиране (Не е избрана анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
bg: Ширина на анотационната линия

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
bg: Ширина на реда на анотацията (Текущата анотация няма ширина на реда)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
bg: Цвят на текста на анотацията

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
bg: Цвят на контура на анотацията

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
bg: Цвят на анотацията

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
bg: Цвят на запълване на анотацията

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
bg: Цвят на запълване на анотацията (Текущата анотация няма цвят на запълване)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
bg: Шрифт на анотацията

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
bg: Шрифт на анотацията (Текущата анотация няма шрифт)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
bg: Ограничете ъгъла на линията до стъпки от 15 °

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
bg: Ограничете съотношението на формата към 1: 1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
bg: Ограничете съотношението на формата към 1: 1 или ъгъл на линията до стъпки от 15 ° (Не се поддържа от текущата анотация)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
bg: Непрозрачност на анотацията

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
bg: Добавяне на текущата анотация към менюто за бързи пояснения

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
bg: Разширени настройки за текущия инструмент за анотиране

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
bg: Цвят

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
bg: Цвят на запълване

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
bg: Прозрачен

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color…
bg: Персонализиран цвят…

[ctx: @title:window]
en: Select color
bg: Избор на цвят

en: &Annotations
bg: &Анотации

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
bg: Скриване

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
bg: Показване на още инструменти за анотации

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
bg: Маркер

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
bg: Подчертаване

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
bg: Криволичещ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
bg: Зачертаване

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
bg: Пишеща машина

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
bg: Бележка между редовете

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
bg: Изскачаща бележка

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
bg: Черта на ръка

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
bg: Права линия

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
bg: Стрелка

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
bg: Правоъгълник

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
bg: Елипса

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
bg: Многоъгълник

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
bg: Геометрични фигури

[ctx: @action]
en: Stamp
bg: Мигриране

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
bg: Бързи анотации

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
bg: Изберете инструмент за анотация от бързите анотации

en: Quick Annotation Bar
bg: Лента за бързи анотации

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
bg: Добавяне към бързи анотации

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
bg: Запазване активен

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
bg: Запазване на инструмента за анотиране активен след употреба

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
bg: Съотношение на ограничение и ъгъл на инструментите за анотиране

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
bg: Шрифт

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
bg: Настройки за анотации

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
bg: Ширина на линия

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
bg: Непрозрачност

[ctx: Page label (number)]
en: Page %1 (%2)
bg: Страница %1 (%2)

en: Page %1
bg: Страница %1

[ctx: Menu title]
en: Annotation | %1 Annotations
bg[0]: Анотация
bg[1]: %1 анотации

en: &Open Pop-up Note
bg: &Отваряне на бележка

en: Remove Bookmark
bg: Премахване на отметка

en: Add Bookmark
bg: Добавяне на отметка

en: Copy Text to Clipboard
bg: Копиране на текста в клипборда

en: Copy forbidden by DRM
bg: Копирането забранено поради DRM

en: &Delete
bg: &Изтриване

en: &Properties
bg: &Информация

[ctx: %1 is the name of the file to open]
en: &Open '%1'…
bg: &Отваряне на „%1“…

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'…
bg: &Запис на „%1“…

en: &Appearance
bg: &Външен вид

en: &General
bg: &Общи

en: &Author:
bg: &Автор:

en: Created:
bg: Създаден:

en: Modified:
bg: Модифициран:

en: Pop-up Note Properties
bg: Свойства на изскачащи бележки

en: Typewriter Properties
bg: Свойства на пишеща машина

en: Inline Note Properties
bg: Информация за бележка между редовете

en: Straight Line Properties
bg: Свойства на права линия

en: Polygon Properties
bg: Свойства на полигона

en: Geometry Properties
bg: Информация за геометрия

en: Text Markup Properties
bg: Свойства на Markup текст

en: Stamp Properties
bg: Информация за печат

en: Freehand Line Properties
bg: Свойства на свободни линии

en: Caret Properties
bg: Информация за произволен текст

en: File Attachment Properties
bg: Информация за прикрепен файл

en: Sound Properties
bg: Информация за звука

en: Movie Properties
bg: Информация за видео

en: Annotation Properties
bg: Свойства за анотация

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
bg: Изберете персонализиран символ на печат от файл

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
bg: Изберете персонализиран символ на печат

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
bg: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Файлове на икони (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
bg: Не можах да заредя файла <filename> %1 </filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
bg: Невалиден файл

en: &Color:
bg: &Цвят:

en: &Opacity:
bg: &Непрозрачност:

en: Icon:
bg: Икона:

en: Comment
bg: Коментар

en: Help
bg: Помощ

en: Insert
bg: Вмъкване

en: Key
bg: Клавиш

en: New paragraph
bg: Нов параграф

en: Note
bg: Бележка

en: Paragraph
bg: Абзац

en: Font:
bg: Шрифт:

en: Text &color:
bg: Цвят на текста:

en: &Align:
bg: &Подравняване:

en: Left
bg: Ляво

en: Center
bg: Центрирано

en: Right
bg: Дясно

en: Border &width:
bg: &Ширина на рамка:

en: Approved
bg: Одобрен

en: As Is
bg: Както е

en: Confidential
bg: Поверителен

en: Departmental
bg: Ведомствен

en: Draft
bg: Чернова

en: Experimental
bg: Експериментален

en: Expired
bg: Изтекъл

en: Final
bg: Окончателен

en: For Comment
bg: За коментар

en: For Public Release
bg: Публична версия

en: Not Approved
bg: Неодобрен

en: Not For Public Release
bg: Не е публична версия

en: Sold
bg: Продаден

en: Top Secret
bg: Свръх секретен

en: Bookmark
bg: Отметка

en: Information
bg: Информация

en: Stamp symbol:
bg: Символ на печат:

en: &Width:
bg: &Ширина:

en: Line start:
bg: Начало на реда:

en: Line end:
bg: Край на реда:

en: Square
bg: Квадрат

en: Circle
bg: Кръг

en: Open Arrow
bg: Отворена стрелка

en: Closed Arrow
bg: Затворена стрелка

en: None
bg: Без

en: Butt
bg: Заоблено

en: Right Open Arrow
bg: Стрелка надясно отворена

en: Right Closed Arrow
bg: Затворена стрелка надясно

en: Slash
bg: Наклонена черта

en: Leader line length:
bg: Дължина на водещия ред:

en: Leader line extensions length:
bg: Дължина на разширенията на водеща линия:

en: Enabled
bg: Активен

en: Shape fill:
bg: Попълване на формата:

en: Type:
bg: Тип:

en: Strike out
bg: Зачертаване

en: File attachment symbol:
bg: Символ за прикачен файл:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
bg: Графика

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
bg: Карфица

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
bg: Кламер

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
bg: Етикет

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
bg: Файл

[ctx: Not available size]
en: N/A
bg: Н/И

en: No description available.
bg: Няма информация.

en: Name:
bg: Име:

en: Description:
bg: Описание:

en: Caret symbol:
bg: Символ на карето:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
bg: Без

en: Close this note
bg: Затваряне на бележката

en: Options
bg: Настройки

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
bg: Тази анотация може да съдържа LaTeX код. 
    Щракнете тук, за да изобразите.

en: Cannot find latex executable.
bg: Не е намерена програмата latex.

en: LaTeX rendering failed
bg: Грешка при обработката с LaTeX

en: Cannot find dvipng executable.
bg: Не е намерена програмата dvipng.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
bg: Възникна проблем при изпълнение на програмата "latex".

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
bg: Възникна проблем при изпълнение на програмата "dvipng".

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
bg[0]: %1
    
    Една отметка
bg[1]: %1
    
    %2 отметки

en: Bookmarks
bg: Отметки

en: Show for all documents
bg: Показване на всички документи

en: Search…
bg: Търсене…

en: Expand All
bg: Разгъване на всички

en: Collapse All
bg: Свиване на всички

en: Go to This Bookmark
bg: Към тази отметка

en: Rename Bookmark
bg: Преименуване на отметка

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
bg: Отваряне на документ

en: Remove all Bookmarks for this Document
bg: Премахване на всички отметки за текущия документ.

en: Certificate Viewer
bg: Разглеждане на сертификати

en: Export…
bg: Експортиране…

en: General
bg: Общи

en: Issued By
bg: Издаден от

en: Common Name(CN)
bg: Общо име (CN)

en: EMail
bg: Електронна поща

en: Organization(O)
bg: Организация (O)

en: Issued To
bg: Издаден на

en: Validity
bg: Валидност

en: Fingerprints
bg: Отпечатъци

en: SHA-256 Fingerprint
bg: Отпечатък SHA-256

en: Details
bg: Детайли

en: Certificate Data:
bg: Сертификатни данни:

en: Where do you want to save this certificate?
bg: Къде искате да запазите този сертификат?

en: Certificate File (*.cer)
bg: Сертификатен файл (* .cer)

en: Could not export the certificate
bg: Не можах да експортирам сертификата

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
bg: &Цветови режим

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
bg: Смяна на цветовете

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
bg: &Нормални цветове

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
bg: &Инвертиране на цветовете

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
bg: Промяна цвета на &фона

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
bg: Промяна на &тъмни и светли цветове

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
bg: Конвертиране в чернобял

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
bg: Обръщане на лекотата

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
bg: Обръщане на Luma (sRGB линейно)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
bg: Обръщане на Luma (симетрично)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
bg: Положително изместване на оттенъка

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
bg: Отрицателно изместване на оттенъка

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
bg: Червен

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
bg: Зелен

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
bg: Син

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
bg: Жълт

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
bg: Черен

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
bg: Бял

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
bg: Жълт маркер

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
bg: Зелен маркер

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
bg: Вмъкване на текст

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
bg: Изчертаване на контур около връзките

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
bg: Смяна на цветовете

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
bg: <b>Предупреждение</b>: това може да засегне скоростта на изчертаване.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
bg: Инвертиране на цветовете

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
bg: Промяна цвета на фона

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
bg: Промяна на тъмни и светли цветове

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
bg: Конвертиране в чернобял

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
bg: Обръщане на лекотата

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
bg: Обръщане на Luma (sRGB линейно)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
bg: Обръщане на Luma (симетрично)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
bg: Положително изместване на оттенъка

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
bg: Отрицателно изместване на оттенъка

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
bg: Цветови режим:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
bg: Цвят на фона:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
bg: Тъмен цвят:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
bg: Светъл цвят:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
bg: Праг:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
bg: Контраст:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
bg: Енджин за изговаряне на текст:

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
bg: Глас за изговаряне на текст:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
bg: Лента с инструменти за анотации

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
bg: Лента за бързи анотации

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
bg: Лента с инструменти за анотации:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
bg: Автор:

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
bg: <b> Забележка </b>: информацията тук се използва само за анотации. Информацията се запазва в коментирани документи и така ще бъде предадена заедно с документа.

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
bg: <h3>Бързи инструменти за анотиране</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
bg: Изберете редактора, който искате да се стартира, когато Okular иска да отвори изходния файл.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
bg: Потребителски текстов редактор

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
bg: Emacs клиент

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
bg: Lyx клиент

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
bg: Редактор:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
bg: <qt>Напишете командата с която да бъде стартиран текстовият редактор.<br />
    Можете да укажете и:
    <ul>
      <li>%f - име на файла</li>
      <li>%l - ред от файла</li>
      <li>%c - колона от файла</li>
    </ul>
    Ако не сте посочили %f, тогава името на файла се добавя към командата.

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
bg: Команда:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
bg: Използване на плавно превъртане

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
bg: Външен вид:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
bg: Показване на лентите за превъртане

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
bg: Връзка на &умалените копия със страницата

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
bg: Показване на по&дсказки

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
bg: Уведомяване за вградените файлове, формуляри или подписи

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
bg: Показване на заглавието на документа в заглавната лента, ако е налично

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
bg: Показване само на името на файла

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
bg: Показване на пълен път до файла

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
bg: Когато не се показва заглавието на документа:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
bg: Използване на персонализиран цвят на фона:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
bg: Възможности на програмата:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
bg: Отваряне на нови файлове в раздели

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
bg: Превключване към съществуващ раздел, ако файлът вече е отворен

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
bg: Спазване на DRM ограниченията

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
bg: Презареждане на документа при промяна на файла

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
bg: Показване на диалог за избор на бекенд

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
bg: Посока на четене отдясно наляво

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use file information to determine whether to open in continuous mode by default
bg: Използване на информация за файла, за да се определи дали да се отваря в непрекъснат режим по подразбиране

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: For files without file information, open in continuous mode by default
bg: Отваряне в непрекъснат режим по подразбиране на файлове без информация за файла

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
bg: Отваряне в непрекъснат режим по подразбиране

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Continue from last viewed page
bg: Продължаване от последно преглежданата страница

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
bg: Скриване на курсора при използване на инструмента за преглед

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Items in recent history:
bg: Елементи в скорошна история

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
bg: Колони общ преглед:

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
bg: Определя каква част от текущата област на гледане ще остане видима при натискане на бутоните Страница нагоре/надолу.

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
bg: Припокриване на страницата нагоре/надолу:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
bg: До широчината на страницата

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
bg: До височината на страницата

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
bg: Автоматично напасване

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Custom
bg: Потребителски

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
bg: Определя режима на мащабиране по подразбиране за файлове, които никога преди не са били отваряни. За файлове, които са били отворени, се прилага предишният мащаб.

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
bg: Мащаб по подразбиране:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
bg: Активиране ефекти на прозрачност

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
bg: Натоварване на процесора:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
bg: Ниско

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
bg: Нормално (по подразбиране)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
bg: Агресивно

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
bg: Максимално

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
bg: Използване на паметта:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
bg: Активиране на текстово изглаждане

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
bg: Опции за рендериране:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
bg: Активиране на графично изглаждане

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
bg: Активиране на подсказването на текст

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
bg: Минимизиране на използваната памет.

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
bg: Добър компромис между използването на паметта и увеличаването на скоростта. Предварително заредете следващата страница и ускорете търсенията. (Обикновено за системи с 2 GB памет.)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
bg: Запазва всичко в паметта. Предварително зареждане на следващите страници. Увеличете търсенията. (За системи с повече от 4 GB памет.)

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
bg: Зарежда и поддържа всичко в паметта. Предварително заредете всички страници. (Ще използва максимум 50 %от общата ви памет или свободната ви памет, каквото и да е по-голямо.)

[ctx: @label:spinbox Advance automatically: Every n second]
en: every %v second | every %v seconds
bg[0]: всяка %v секунда
bg[1]: всеки %v секунди

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
bg: Автоматично прелистване:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
bg: След последната страница връщане в началото

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
bg: Докоснете лява/дясна страна, за да отидете назад/напред

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
bg: Докосване навсякъде за продължаване напред

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
bg: Деактивиран

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
bg: Сензорна навигация:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
bg: Фонов цвят:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
bg: Скриване след закъснение

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
bg: Винаги видим

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
bg: Винаги скрит

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
bg: Курсор на мишката:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
bg: Индикатор за прогрес

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
bg: Показване на кратко резюме

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
bg: Моментално(Без анимации)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
bg: Заменяне

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
bg: Произволен преход

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
bg: Вертикално закриване

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
bg: Хоризонтално закриване

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
bg: Свиване

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
bg: Разгъване

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
bg: Разтваряне

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
bg: Избледняване

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
bg: Проблясване на долу

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
bg: Проблясване на горе

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
bg: Проблясване вдясно-долу

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
bg: Разделяне хоризонтално навътре

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
bg: Разделяне хоризонтално навън

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
bg: Разделяне вертикално навътре

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
bg: Разделяне вертикално навън

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
bg: Изтриване надолу

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
bg: Изтриване надясно

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
bg: Изтриване наляво

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
bg: Изтриване нагоре

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
bg: Преход по подразбиране:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
bg: Предпочитан екран:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
bg: <h3>Инструменти за рисуване</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
bg: Текущ екран

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
bg: Стандартен екран

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
bg: Екран %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
bg: Екран %1 (изключен)

en: Drawing Tool: %1
bg: Инструмент за рисуване: %1

en: Eraser
bg: Гума

en: &Name:
bg: &Име:

en: &Type:
bg: &Вид:

en: Appearance
bg: Външен вид

en: Text markup
bg: Маркиране на текст

en: Geometrical shape
bg: Геометрична форма

en: Create annotation tool
bg: Инструмент за създаване на анотации

en: Edit annotation tool
bg: Инструмент за редактиране на анотации

en: Color:
bg: Цвят:

en: &Pen Width:
bg: &Ширина на писалката:

en: Create drawing tool
bg: Създаване на инструмент за рисуване

en: Edit drawing tool
bg: Редактиране на инструмент за рисуване

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
bg: Неизвестна

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
bg: Вградени файлове

[ctx: @action:button]
en: View
bg: Изглед

[ctx: @title:column]
en: Name
bg: Име

[ctx: @title:column]
en: Description
bg: Описание

[ctx: @title:column]
en: Size
bg: Големина

[ctx: @title:column]
en: Created
bg: Създаден

[ctx: @title:column]
en: Modified
bg: Последна промяна

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As…
bg: &Запазване като…

[ctx: @action:inmenu]
en: &View…
bg: &Преглед…

en: Could not load print preview part
bg: Не може да бъде зареден "print preview part"

en: Print Preview
bg: Предпечатен преглед

en: Close
bg: Затваряне

[ctx: Find text]
en: F&ind:
bg: &Търсене:

en: Text to search for
bg: Търсен текст

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
bg: Следващ

en: Jump to next match
bg: Прескачане до следващото съвпадение

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
bg: Предишен

en: Jump to previous match
bg: Прескачане до предишното съвпадение

en: Modify search behavior
bg: Поведение на търсене

en: Case sensitive
bg: Чувствителен регистър

en: From current page
bg: От текущата позиция

en: Find as you type
bg: Намиране, докато пишете

en: All Files (*)
bg: Всички файлове (*)

[ctx: Digital signature]
en: Signature placeholder (Click to Sign)
bg: Поле за подпис (Кликнете за подпис)

en: &Sign…
bg: &Подписване…

en: Signature Properties
bg: Свойства на подписа

en: Search Options
bg: Настройки на търсенето

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
bg: Чувствителен регистър

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
bg: Регулярен израз

en: Layers
bg: Слоеве

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
bg: от

en: Zoom
bg: Мащабиране

en: Zoom to 100%
bg: Мащабиране до 100%

en: Rotate &Right
bg: Завъртане на&дясно

[ctx: Rotate right]
en: Right
bg: Надясно

en: Rotate &Left
bg: Завъртане на&ляво

[ctx: Rotate left]
en: Left
bg: Наляво

en: Original Orientation
bg: Първоначална ориентация

en: &Trim View
bg: &Изрязване на изглед

en: &Trim Margins
bg: Отр&язване на отстъпите

en: Trim To &Selection
bg: Подрязване до &избор

en: Fit &Width
bg: До &широчината на страницата

en: Fit &Page
bg: До &височината на страницата

en: &Auto Fit
bg: &Автоматично напасване

en: Fit Wi&ndow to Page
bg: Напасване на &прозореца към страницата

en: &View Mode
bg: &Режим на преглед

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
bg: &Една страница

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
bg: &Облицовъчни страници

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
bg: Облицовъчни страници (&Център за първа страница)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
bg: &Общ преглед

en: &Continuous
bg: Б&ез прекъсване между страниците

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
bg: Използване на посока за четене отдясно наляво

en: &Browse
bg: &Преглед

en: &Zoom
bg: &Мащабиране

en: Area &Selection
bg: Избор на &област

en: &Text Selection
bg: &Избор на текст

en: T&able Selection
bg: Избор на &таблица

en: &Magnifier
bg: &Лупа

[ctx: @action]
en: Selection Tools
bg: Инструменти за избор

en: Digitally &Sign…
bg: Цифров &подпис…

en: Speak Whole Document
bg: Произнасяне на документа

en: Speak From Current Page
bg: Произнасяне на страницата

en: Speak Current Page
bg: Произнасяне на страницата

en: Stop Speaking
bg: Спиране на произнасянето

en: Pause/Resume Speaking
bg: Пауза/възобновяване на говоренето

en: Scroll Up
bg: Превъртане нагоре

en: Scroll Down
bg: Превъртане надолу

en: Scroll Page Up
bg: Превъртане страница нагоре

en: Scroll Page Down
bg: Превъртане страница надолу

en: Show Forms
bg: Показване на формуляри

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
bg[0]:  Зареден е документ от една страница.
bg[1]:  Зареден е документ от %1 страници.

en: Copy Table Contents to Clipboard
bg: Копиране на таблицата в клипборда

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
bg[0]: Текст (1 знак)
bg[1]: Текст (%1 знака)

en: Copy to Clipboard
bg: Копиране в системния буфер

en: Copy Text (Without line breaks)
bg: Копиране на текст (без прехвърляне на нов ред)

en: Speak Text
bg: Произнасяне на текст

en: Image (%1 × %2 pixels)
bg: Изображение (%1 × %2 пиксела)

en: Save to File…
bg: Запис във файл…

en: Image [%1 × %2] copied to clipboard.
bg: Изображението [%1 × %2] е копирано в системния буфер.

en: Save file
bg: Запишете файла

en: Images (*.png *.jpeg)
bg: Изображения (* .png * .jpeg)

en: File not saved.
bg: Файлът не е записан.

en: Image [%1 × %2] saved to %3 file.
bg: Изображениетo [%1 × %2] е записано във файла %3.

en: Copy Text
bg: Копиране на текст

en: Go to '%1'
bg: Отиване до „%1“

en: Fit Width
bg: До широчината на страницата

en: Fit Page
bg: До височината на страницата

en: Auto Fit
bg: Автоматично напасване

en: Search for '%1' with
bg: Търсене на „%1“ с

en: Configure Web Shortcuts…
bg: Настройки на уеб-препратки…

en: Follow This Link
bg: Към връзката

en: Play this Sound
bg: Пусни този звук

en: Stop Sound
bg: Спиране на звука

en: Copy Link Address
bg: Копиране адреса на връзката

en: Search for '%1' in this document
bg: Търсене на „%1“ в този документ

en: Welcome
bg: Добре дошли

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
bg: Маркирайте желаната част от документа. За намаляване щракнете с десния бутон на мишката.

en: Click to see the magnified view.
bg: Щракнете, за да видите увеличения изглед.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
bg: Изчертайте правоъгълник около текста/изображението, което искате да копирате.

en: Select text
bg: Избиране на текст

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
bg: Начертайте правоъгълник около таблицата, след това щракнете в близост до ръбовете, за да разделите; натиснете Esc, за да изчистите.

en: All your signing certificates are invalid. In case signing worked before, please check their validity dates.
bg: Всички ваши сертификати за подписване са невалидни. В случай, че подписването е работило преди, моля, проверете датите им на валидност.

en: No valid certificates
bg: Няма валидни сертификати

en: Open Certificate Manager
bg: Отваряне на мениджъра за сертификати

en: There are no available signing certificates.<br/>Launch Certificate Manager to import or manage certificates<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
bg: Няма налични сертификати за подписване.<br/>Стартирайте „Мениджър на сертификати“, за да импортирате или управлявате сертификати<br/>За повече информация, моля вижте раздела за <a href=„%1“>Добавяне на цифрови подписи</a> в ръководството.

en: No certificates found
bg: Няма намерени сертификати

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
bg: Няма налични сертификати за подписване. <br/> За повече информация, моля вижте раздела за <a href=„%1“>Добавяне на цифрови подписи</a> в ръководството.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
bg: Имате незаписани промени. Моля, запишете документа, преди да го подпишете.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
bg: Начертайте правоъгълник, за да вмъкнете полето за подпис

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
bg: Начертайте правоъгълник около областта на страницата, която искате да запазите видима

en: New Text Note
bg: Нова бележка

en: Text of the new note:
bg: Текст на бележката:

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
bg: Подписан от: %1
    
    Дата: %2

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
bg: Подпис от този размер може да бъде твърде малък за четене. Ако искате да създадете потенциално по-четлив подпис, натиснете<interface>Започнете отново</interface> и начертайте по/голям триъгълник.

[ctx: @action:button]
en: Start Over
bg: Започване отново

[ctx: @action:button]
en: Sign
bg: Подписване

en: Author name
bg: Име на автор

en: Author name for the annotation:
bg: Име на автор на анотацията:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
bg: Начертайте елипса (плъзнете, за да изберете зона)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
bg: Открояване на текст

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
bg: Начертайте линия от ръка

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
bg: Анотация между редовете (изтеглете за да маркирате област)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
bg: Поставяне на изскачаща бележка

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
bg: Изчертаване на многоъгълник (щракнете на първата точка, за да го затворите)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
bg: Чертане на правоъгълник

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
bg: Извиващ се текст

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
bg: Поставяне на печат

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
bg: Чертане на права линия

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
bg: Зачертаване на текст

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
bg: Подчертаване на текст

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
bg: Анотация на пишеща машина (плъзнете, за да изберете зона)

en: Highlighter
bg: Маркер

en: Add favorite annotation
bg: Добавяне на любима анотация

en: Custom annotation name:
bg: Име на персонализирана анотация:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bg: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bg: &Настройки

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
bg: &Помощ

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
bg: &Ориентация

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
bg: &Отметки

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
bg: Лента с инструменти за преглед

en: Thumbnails
bg: Умалени копия

en: Annotations
bg: Бележки

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
bg: Този документ съдържа анотации или данни за формуляри, които са били запазени вътрешно от предишна версия на Okular. Вътрешното запазване <b> вече не се поддържа </b>. <br/> Моля, запазете във файл, за да ги преместите, ако искате продължете да редактирате документа.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
bg: Документа съдържа вградени файлове. <a href="okular:/embeddedfiles">Щракнете тук за да ги видите</a> или отидете на Файл -> Вградени файлове.

en: Signing in progress. You can adjust the position and size of the signature
bg: Подписването е в ход. Можете да регулирате позицията и размера на подписа

[ctx: @action:button finish the signing process]
en: Finish Signing
bg: Завършване на подписването

[ctx: Previous page]
en: Previous
bg: Предишна

en: Go back to the Previous Page
bg: Към предишната страница

en: Moves to the previous page of the document
bg: Отиване на предишната страница на документа

[ctx: Next page]
en: Next
bg: Следваща

en: Advance to the Next Page
bg: Към следващата страница

en: Moves to the next page of the document
bg: Отиване на следващата страница на документа

en: Beginning of the document
bg: Начало на документа

en: Moves to the beginning of the document
bg: Отиване в началото на документа

en: End of the document
bg: Край на документа

en: Moves to the end of the document
bg: Отиване в края на документа

en: Rename the current bookmark
bg: Преименуване на текущата отметка

en: Previous Bookmark
bg: Предишна отметка

en: Go to the previous bookmark
bg: Към предишната отметка

en: Next Bookmark
bg: Следваща отметка

en: Go to the next bookmark
bg: Към следващата отметка

en: Configure Okular…
bg: Настройки на Okular…

en: Configure Viewer…
bg: Настройки на прегледа…

en: Configure Viewer Backends…
bg: Конфигуриране на бекенд за преглед…

en: Configure Backends…
bg: Настройване на бекенд…

en: About Backend
bg: Относно бекенда

en: Reloa&d
bg: Презареж&дане

en: Reload the current document from disk.
bg: Презареждане текущия документ от диска.

en: Close &Find Bar
bg: Затваряне &лентата за търсене

en: Page Number
bg: Номер на страница

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes…
bg: Конфигуриране на цветовите режими…

en: Select All Text on Current Page
bg: Избор на целия текст на текущата страница

en: Show S&idebar
bg: Показване на &страничния панел

en: Show &Page Bar
bg: Показване на лента за &страниците

en: Show &Signatures Panel
bg: Панел за показване и подписи

en: &Embedded Files
bg: &Вградени файлове

en: E&xport As
bg: Е&кспортиране като

en: S&hare
bg: &Споделяне

en: P&resentation
bg: П&резентация

en: Open Con&taining Folder
bg: Отваряне на съдържащата папка

en: &Import PostScript as PDF…
bg: &Внасяне на Postscript като PDF…

en: Switch Blackscreen Mode
bg: Превключване към черен екран

en: Erase Drawing
bg: Изтриване на рисунка

en: Configure Annotations…
bg: Настройки на анотациите…

en: Play/Pause Presentation
bg: Възпроизвеждане/пауза на презентация

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
bg: Току-що сте променили отворения документ, но този вид документ не може да бъде запазен.
    Всяка промяна ще бъде изгубена, след като Okular бъде затворен.

en: Document can't be saved
bg: Документът не може да бъде записан

en: Could not open '%1' (%2)
bg: Не можа да се отвори „%1“ (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
bg: Зареждането на %1 беше прекъснато.

en: Could not open %1. Reason: %2
bg: Грешка при отваряне на %1. Причина: %2

en: Configure Viewer Backends
bg: Конфигуриране на бекенд за преглед

en: Configure Backends
bg: Настройване на бекенд

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
bg: Програмата "ps2pdf" не е открита. Оkular не може да импортира PS файлове.

en: ps2pdf not found
bg: ps2pdf не е открита

en: PostScript files (%1)
bg: PostScript файлове (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)…
bg: Импортиране на PS файла като PDF (може да отнеме известно време)…

en: Please enter the password to read the document:
bg: Моля, въведете паролата, за да прочетете документа:

en: Incorrect password. Try again:
bg: Неправилна парола. Опитайте отново:

en: Document Password
bg: Парола за документ

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
bg: Този ​​документ има XFA формуляри, които в момента <b> не се поддържат </b>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
bg: Документа съдържа формуляри. Натиснете бутона за да работите с тях или използвайте Изглед -> Показване на формуляри.

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
bg: Всички функции за редактиране и интерактивни функции за този документ са деактивирани. Моля, запазете копие и отворете отново, за да редактирате този документ.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
bg: Този документ иска да се показва на цял екран. 
    Да се ​​излезе ли от нормалния режим и да се влезе в режим на презентация?

en: Request to Change Viewing Mode
bg: Искане за промяна на режима на гледане

en: Enter Presentation Mode
bg: Влезте в режим на презентация

en: Deny Request
bg: Отхвърляне на заявка

en: Could not open %1. %2
bg: Не може да се отвори %1. %2

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
bg: Файлът <filename>%1</filename> има незаписани промени, но е бил модифициран от друга програма. Повторното му зареждане ще замени незаписаните промени с направените промени от другата програма.<nl/><nl/>Искате ли да продължите презареждането на файла?

en: File Changed
bg: Файлът е променен

en: Continue Reloading
bg: Продължи презареждане

en: Abort Reloading
bg: Прекъсване на презареждането

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
bg: Файлът <filename>%1</filename> има незаписани промени, но е бил модифициран от друга програма. Затварянето му ще замени незапазените промени с промените, направени в другата програма.<nl/><nl/>Искате ли да затворите файла?

en: Continue Closing
bg: Продължаване на затварянето

en: Abort Closing
bg: Прекъсване на затварянето

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
bg: Искате ли да запазите промените си в „%1“ или да ги отхвърлите?

en: Close Document
bg: Затваряне на документа

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
bg: Връзката сочи към операция от затворен документ, която не работи с вграден визуализатор.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
bg: Връзката сочи към операция от затворена програма, която не работи с вграден визуализатор.

en: Reloading the document…
bg: Презареждане на документа…

en: Contents
bg: Съдържание

en: Signatures
bg: Подпис

en: Go to Page
bg: Към страница

en: &Page:
bg: &Страница:

en: Enter the new name of the bookmark:
bg: Въведете ново име за отметката:

en: Rename this Bookmark
bg: Преименуване на отметката

en: Remove this Bookmark
bg: Премахване на тази отметка

en: Save As
bg: Запазване като

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
bg: Избрахте да запазите архив на Okular без разширение на файл  „%1“. Това не е разрешено. Искате ли да изберете друго име?

en: Unsupported extension
bg: Неподдържано разширение

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
bg: Избиране на ново име

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
bg: Файлът <filename>%1</filename> е бил модифициран от друга програма. Ако го запишете сега, всички промени, направени в другата програма, ще бъдат загубени. Сигурни ли сте, че искате да продължите?

en: Save - Warning
bg: Запазване - предупреждение

en: Save a Copy Elsewhere
bg: Запазване на колие на друго място

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
bg: Текущият документ е защитен с парола. <br /> За да се запази, файлът трябва да бъде презареден. Пак ще бъдете помолени за паролата и вашата история на отмените/повторенията ще бъде загубена. <br /> искате да продължите?

en: Could not open the temporary file for saving.
bg: Временният файл не може да бъде отворен за запис.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
bg: Не може да се презапише <filename>%1</filename>, защото този файл е само за четене. Опитайте да го запазите на друго място или променете разрешенията на този файл.

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
bg: След запазване, текущият формат на документа изисква файлът да бъде презареден. Историята ви за отмяна/повторение ще бъде загубена. <br /> Искате ли да продължите?

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
bg: Файлът не може да бъде записан в „%1“. Пробвайте да го запишете в друга директория.

en: Filled form contents
bg: Попълнено съдържание

en: User annotations
bg: Потребителски анотации

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
bg: На път сте да запазите промените, но текущият файлов формат не поддържа запазване на следните елементи. Моля, използвайте формата <i> архив на документи Okular </i>, за да ги запазите.

en: Warning
bg: Внимание

en: Save as Okular document archive…
bg: Запазване като архив на документи на Okular…

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
bg: На път сте да запазите промените, но текущият файлов формат не поддържа запазване на следните елементи. Моля, използвайте формата <i> архив на документи Okular </i>, за да ги запазите. Щракнете върху <i> Напред </i>, за да запазите документа и изхвърлете тези елементи.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
bg: На път сте да запазите промените, но текущият файлов формат не поддържа запазване на следните елементи. Моля, използвайте формата <i> архив на документи Okular </i>, за да ги запазите. Щракнете върху <i> Напред </i>, за да запазите, но ще загубите тези елементи, както и историята на отмените/повторенията.

en: Continue
bg: Продължаване

en: Continue losing changes
bg: Продължаване на загуба на промени

en: File could not be saved in '%1'. %2
bg: Файлът не може да бъде записан в „%1“. %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
bg: Okular не може да копира %1 в посоченото местоназначение.
    
    Документът вече не съществува.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
bg: Файлът не можа да бъде запазен в „%1“ . Грешка: „%2“. Опитайте да го запазите на друго място.

en: Expand Whole Section
bg: Разгъване на целия раздел

en: Collapse Whole Section
bg: Свиване на целия раздел

en: Sync Thumbnail with Page
bg: Синхронизиране на миниатюрите със страницата

en: Tools
bg: Инструменти

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
bg: Изговаряне на текст

[ctx: @title:window]
en: Print
bg: Отпечатване

en: Printing this document is not allowed.
bg: Печатането на документа не е разрешено.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
bg: Грешка при печат на документа. Непозната грешка. Моля, съобщете за грешка на bugs.kde.org

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
bg: Грешка при печат на документа. Подробната грешка е „%1“. Моля, съобщете за грешка на bugs.kde.org

en: Go to the place you were before
bg: Назад една стъпка

en: Go to the place you were after
bg: Напред една стъпка

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
bg: <qt><strong>Грешка!</strong> Не може да бъде създаден временен файл <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
bg: <qt><strong>Грешка!</strong> Файлът <nobr><strong>%1</strong></nobr> не може да бъде отворен за разкомпресиране и няма да бъде зареден.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
bg: <qt>Тази грешка обикновено се появява, ако нямате достатъчно разрешения за четене на файла. Можете да проверите собствеността и разрешенията, ако щракнете с десния бутон върху файла във файловия мениджър на Dolphin, след това изберете опцията „Свойства“ и изберете Раздел „Разрешения“ в отворения прозорец.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
bg: <qt><strong>Грешка!</strong> Файлът <nobr><strong>%1</strong></nobr> не може да бъде разкомпресиран и няма да бъде зареден.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
bg: <qt>Грешката възниква ако файла е повреден. Ако искате да сте сигурни, опитайте се да го разкомпресирате ръчно използвайки програма от командния ред.</qt>

en: No Bookmarks
bg: Няма отметки

en: There was a problem sharing the document: %1
bg: Възникна проблем при споделянето на документа: %1

en: Share
bg: Споделени

en: Document shared successfully
bg: Документът е споделен успешно

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
bg: Можете да намерите споделения документ на адрес: <a href=„%1“> %1 </a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bg: &Редактиране

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bg: &Изглед

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
bg: &Навигация

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bg: &Инструменти

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bg: Главна лента с инструменти

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
bg: Лента с инструменти за анотации

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
bg: Лента с инструменти за бързи анотации

en: General Options
bg: Общи настройки

en: Accessibility
bg: Достъпност

en: Accessibility Reading Aids
bg: Помощ за достъпност

en: Performance
bg: Скорост

en: Performance Tuning
bg: Настройки на скоростта

en: Configure Viewer
bg: Настройки на прегледа

en: Presentation
bg: Презентация

en: Options for Presentation Mode
bg: Настройки на режима за презентация

en: Annotation Options
bg: Настройки за анотации

en: Editor
bg: Редактор

en: Editor Options
bg: Настройки на редактора

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
bg: Редакторът беше зададен от командния ред на
     %1 
    Ако искате да използвате настройката, стартирайте okular без опцията --editor-cmd

en: Find Next
bg: Търсене на следващ

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
bg: %1 - Презентация

en: Switch Screen
bg: Превключване на екрана

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
bg: Екран %1

en: Exit Presentation Mode
bg: Изход от режим "презентация"

en: Title: %1
bg: Заглавие: %1

en: Pages: %1
bg: Страници: %1

en: Click to begin
bg: Щракнете за начало

[ctx: For Presentation]
en: Pause
bg: Пауза

[ctx: For Presentation]
en: Play
bg: Възпроизвеждане

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
bg: Има два начина за изход от режим "Презентация" - можете да натиснете клавиша "ESC" или бутона "Изход", който се показва при поставяне на мишката в горния десен ъгъл. Разбира се, можете да сменяте прозорците (Alt+TAB по подразбиране)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
bg: Презентация

en: Unknown File
bg: Непознат файл

en: %1 Properties
bg: Информация за %1

en: &Fonts
bg: &Шрифтове

en: Reading font information…
bg: Четене на информацията за шрифта…

en: &Page Sizes
bg: &Размер на страницата

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
bg: &Извличане на шрифта

en: TeX virtual
bg: TeX виртуален

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
bg: Непознат

en: Embedded (subset)
bg: Вграден

en: Fully embedded
bg: Напълно вграден

en: No
bg: Не

en: Yes (subset)
bg: Да

en: Yes
bg: Да

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
bg: %1 (заместване с %2)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
bg: [не е налично]

en: Unknown font
bg: Непознат шрифт

en: Embedded: %1
bg: Вграден: %1

en: Name
bg: Име

en: Type
bg: Тип

en: File
bg: Файл

en: Page
bg: Страница

en: Size
bg: Големина

en: Revision Preview
bg: Преглед на редакцията

en: Where do you want to save this revision?
bg: Къде искате да запазите тази редакция?

en: Could not save file %1.
bg: Файлът %1 не можа да бъде запазен.

en: Could not view revision.
bg: Не можах да видя редакция.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
bg: Въведете поне 3 букви, за да се филтрират страниците

en: Case Sensitive
bg: Чувствителен регистър

en: Match Phrase
bg: Съвпадение на фразата

en: Match All Words
bg: Съвпадение на всички думи

en: Match Any Word
bg: Съвпадение на коя да е дума

en: Filter Options
bg: Настройки на филтъра

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
bg: Сертификати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
bg: Избиране на сертификат за подписване:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allCertificateOption)
en: All
bg: Всички

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, qesCertificates)
en: Only QES certificates
bg: Само QES сертификати

[ctx: @option:radio]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pgpOption)
en: Only PGP keys
bg: Само PGP ключове

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
bg: Причина:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
bg: незадължително

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
bg: Адрес:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
bg: Фон:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
bg: Избиране…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Recent backgrounds:
bg: Последно използвани фонове:

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
bg: <div align = center><h3> Без пояснения </h3> За да създадете нови пояснения, натиснете F6 или изберете <i> Инструменти - &gt; Анотации </i> от менюто. </div>

en: Group by Page
bg: Групиране по страница

en: Group by Author
bg: Групиране по автор

en: Show annotations for current page only
bg: Показване на анотации само за текущата страница

en: Expand all elements
bg: Разгъване на всички елементи

en: Collapse all elements
bg: Свиване на всички елементи

en: Properties
bg: Информация

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
bg: Изображения (%1)

en: Select background image
bg: Избиране на изображение за фон

en: Forget image
bg: Забравяне на  изображението

en: Forget all images
bg: Забравяне на всички изображения

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
bg: Въведете парола (ако има такава), за да отключите сертификат: %1

en: Enter certificate password
bg: Въведете парола за сертификат

en: Enter document password
bg: Въведете парола за документ

en: Save Signed File As
bg: Запазване на подписания файл като

en: Validity Status
bg: Състояние на валидност

en: Signature Validity:
bg: Валидност на подписите:

en: Document Modifications:
bg: Модификации на документа:

en: Additional Information
bg: Допълнителна информация

en: Signed By:
bg: Подписано от:

en: Signing Time:
bg: Време за подписване:

en: Document Version
bg: Версия на документа

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
bg: Ревизия на документ %1 от %2

en: View Signed Version…
bg: Преглед на подписаната версия…

en: View Certificate…
bg: Преглед на сертификата…

en: View in Certificate Manager
bg: Преглед в мениджъра за сертификати

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
bg: Не е намерен мениджъра на KDE за сертификати (kleopatra)

[ctx: Qualified electronic signature, see wikipedia]
en: Qualified
bg: Квалифицирано

en: Show bookmarked pages only
bg: Показване само на страници с отметки

[ctx: start the movie playback]
en: Play
bg: Изпълнение

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
bg: Пауза

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
bg: Спиране

en: Videos not supported in this okular
bg: Видео не се поддържа

en: Videos not supported in this Okular
bg: Не се поддържа видео

en: &Add…
bg: &Добавяне…

en: &Edit…
bg: &Редактиране…

en: &Remove
bg: &Премахване

en: Move &Up
bg: Преместване на&горе

en: Move &Down
bg: Преместване на&долу

en: Default Drawing Tool #%1
bg: Инструмент за рисуване по подразбиране # %1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
bg: Вече има инструмент с това име. Използване на инструмент по подразбиране

en: Duplicated Name
bg: Дублирано име

en: Page of the document to be shown
bg: Страница от документа която да бъде показана

en: Start the document in presentation mode
bg: Стартиране на документа в режим на презентация

en: Start with print dialog
bg: Започване с диалоговия прозорец за печат

en: Start with print dialog and exit after printing
bg: Започване с диалоговия прозорец за печат и излизане след печат

en: "Unique instance" control
bg: Контрол "Единствена инстанция"

en: Not raise window
bg: Без вдигане на прозорец

en: Find a string on the text
bg: Намиране на низ в текста

en: Sets the external editor command
bg: Задава командите на външния редактор

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
bg: Документи за отваряне. Посочете '-' за четене от stdin.

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
bg: Не може да зададете команди на редактора във вече стартиран okular. Моля, деактивирайте раздела и опитайте отново. Имайте в предвид. че unique също не се поддържа, когато се задава команда на редактора от командния ред.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
bg: Грешка: Не мога да отворя повече от един документ с превключвателя --unique

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
bg: Грешка: Не мога да отворя повече от един документ с превключвателя --presentation

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
bg: Грешка: Не мога да отворя повече от един документ с --print превключвател

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
bg: Грешка: Не мога да отворя повече от един документ с превключвателя --page

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
bg: Грешка: Не мога да отворя повече от един документ с ключа --find

en: Unable to find the Okular component: %1
bg: Не може да се намери компонента на Okular: %1

en: Sidebar
bg: Страничен панел

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
bg: Вече се изпълнява уникален екземпляр на Okular. Този екземпляр няма да бъде уникалният.

en: Unable to find the Okular component.
bg: Не е открита частта на Okular.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
bg: Щракнете за отваряне на файл
    Щракнете и задръжте за отваряне на скоро използван файл

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
bg: <b>Щракнете</b> за отваряне на файл или <b>щракнете и задръжте</b> за отваряне на скоро използван файл

en: Next Tab
bg: Следващ подпрозорец

en: Previous Tab
bg: Предишен подпрозорец

en: Switch to Tab %1
bg: Превключване към подпрозорец %1

en: Undo close tab
bg: Отмяна на затварянето на раздела

en: Lock Sidebar
bg: Заключване на страничния панел

en: All files (*)
bg: Всички файлове (*)

en: All supported files (%1)
bg: Всички поддържани файлове (%1)

en: Open Document
bg: Отваряне на документ

en: Confirm Close
bg: Потвърждаване на затварянето

en: Close Tabs
bg: Затваряне на раздели

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
bg: На път сте да затворите %1 раздела. Наистина ли искате да продължите?

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
bg: Предупреждавайте ме, когато се опитвам да затворя множество раздели

en: &Copy Path
bg: &Копиране на местоположението

en: &Open Containing Folder
bg: &Отваряне на съдържащата папка

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
bg: &Забравяне на този елемент

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
bg: Няма скорошни документи

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
bg: Добре дошли в Okular

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
bg: Отваряне на документ…

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
bg: Скорошни документи

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
bg: Забравяне на всичко

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
bg: Скриване на приветстващия  прозорец
