okular_poppler - en to cs translation catalogue (43 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
cs: Zvýraznit tenké čáry:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
cs: Ne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
cs: Plný

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
cs: Tvar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
cs: Výchozí režim škálování při tisku:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
cs: Vyplnit tisknutelnou oblast

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
cs: Přizpůsobit plné stránce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
cs: Žádné. Vytisknout v původní velikosti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
cs: Povolením této volby umožní Okularu kontaktovat servery třetích stran pro kontrolu zda nebyly použité certifikáty od jejich vytvoření odvolány.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
cs: Zkontrolovat odvolání digitálních podpisů certifikátů pomocí serverů třetích stran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Signature backend:
cs: Podpůrná vrstva pro podpisy:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
cs: Databáze certifikátu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
cs: Výchozí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
cs: Vlastní:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
cs: Dostupné certifikáty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
cs: Načíst podp&isy

en: PDF Options
cs: PDF možnosti

en: Print annotations
cs: Tisknout poznámky

en: Include annotations in the printed document
cs: Zahrnout poznámky do vytištěného dokumentu

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
cs: Zahrne poznámky ve vytištěném dokumentu. Pokud si přejete vytisknout původní neanotovaný dokument, můžete tuto funkci vypnout.

en: Force rasterization
cs: Vynutit rasterizaci

en: Rasterize into an image before printing
cs: Před tiskem rasterizovat do obrázku

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
cs: Vynutí před tiskem každé strany její rasterizaci do obrázku. To obvykle vede k o něco horším výsledkům, ale dá se to použít při tisku dokumentů, které se netisknou v pořádku.

en: Scaling mode for the printed pages
cs: Režim škálování pro vytištěné stránky

en: Scale mode:
cs: Režim škálování:

en: Format
cs: Formát

en: Encrypted
cs: Zašifrováno

en: Unencrypted
cs: Nezašifrováno

en: Security
cs: Bezpečnost

en: Yes
cs: Ano

en: Optimized
cs: Optimalizováno

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
cs: Podepsal: %1
    
    Datum: %2

en: Using Poppler %1
cs: Používám Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
cs: Používám Poppler %1
    
    Sestaveno s Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
cs: Nastavení podpůrné vrstvy PDF

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
cs: V dokumentu byly nalezeny chyby. Okular jej nemusí zobrazit správně.

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
cs: Vydáno pro

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
cs: Datum konce platnosti

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
cs: Používáte knihovnu Poppler sestavenou bez podpory NSS.
    Přidání digitálních podpisů z tohoto důvodu není možné

en: Restart needed
cs: Vyžadován restart

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
cs: Pro změnu nastavení adresáře NSS potřebujete restartovat Okular

en: Enter Password
cs: Vložte heslo

en: Enter password to open %1:
cs: Zadejte heslo pro otevření %1:
