okular - en to da translation catalogue (659 entries)

en: Okular, a universal document viewer
da: Okular, en universel dokumentfremviser

en: Former maintainer
da: Tidligere vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

en: Created Okular from KPDF codebase
da: Skabte Okular fra KPDF-kodebasen

en: KPDF developer
da: KPDF-udvikler

en: Annotations artwork
da: Annotationsgrafik

en: Table selection tool
da: Værktøj til tabelmarkering

en: Annotation improvements
da: Forbedringer af annotationer

en: Go to page %1
da: Gå til side %1

en: Open external file
da: Åbn ekstern fil

en: Execute '%1'...
da: Kør '%1'...

en: First Page
da: Første side

en: Previous Page
da: Forrige side

en: Next Page
da: Næste side

en: Last Page
da: Sidste side

en: Back
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: Quit
da: Luk

en: Start Presentation
da: Start præsentation

en: End Presentation
da: Afslut præsentation

en: Go To Page...
da: Gå til side...

en: Play sound...
da: Afspil lyd...

en: JavaScript Script
da: JavaScript-script

en: Play movie...
da: Afspil film...

en: Play movie
da: Afspil film

en: Stop movie
da: Stop film

en: Pause movie
da: Sæt film på pause

en: Resume movie
da: Genoptag film

en: Backend Selection
da: Valg af dokumentmotor

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
da: <qt>Mere end én dokumentmotor blev fundet for mimetypen:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Markér den du vil benytte:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
da: De fleste sider er %1.

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
da: Stående %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
da: Liggende %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
da: %1 x %2 tommer (%3)

en: Continuing search from beginning
da: Fortsætter søgning fra begyndelsen

en: Continuing search from bottom
da: Fortsætter søgning fra bunden

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
da: Kan ikke finde et plugin, der kan håndtere dokument som angives.

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
da: fjern annotationer

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
da: Dokumentet forsøger at køre et eksternt program og for din sikkerheds skyld, vil Okular ikke tillade dette.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
da: Intet program fundet til at åbne filer af mimetype %1.

en: Could not open a temporary file
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil

en: Print conversion failed
da: Konvertering af udskrift mislykkedes

en: Printing process crashed
da: Udskriftsprocessen brød sammen

en: Printing process could not start
da: Udskriftsprocessen kunne ikke starte

en: Printing to file failed
da: Udskrift til fil mislykkedes

en: Printer was in invalid state
da: Printeren var i ugyldig tilstand

en: Unable to find file to print
da: Kan ikke finde fil til udskrift

en: There was no file to print
da: Der var ingen fil at udskrive

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
da: Kunne ikke finde en passende kørbar fil til udskrift. Sørg for at CUPS-programmet lpr er tilgængeligt

en: The page print size is invalid
da: Sidens udskriftsstørrelse er ugyldig

en: Could not open '%1'. File does not exist
da: Kunne ikke åbne "%1". Filen findes ikke.

en: Title
da: Titel

en: Subject
da: Emne

en: Description
da: Beskrivelse

en: Author
da: Forfatter

en: Creator
da: Ophavsmand

en: Producer
da: Producent

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Pages
da: Sider

en: Created
da: Oprettet

en: Modified
da: Ændret

en: Category
da: Kategori

en: Keywords
da: Nøgleord

en: File Path
da: Filsti

en: File Size
da: Filstørrelse

en: Page Size
da: Sidestørrelse

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
da: tilføj annotation

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
da: fjern annotation

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
da: ændr egenskaber for annotationer

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
da: oversæt annotation

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
da: justér annotation

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
da: redigér tekst

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
da: redigér annotationsindhold

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
da: redigér formularindhold

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
da: redigér listeformular-valg

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
da: redigér komboformular-valg

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
da: redigér formularknap-tilstande

en: Plain &Text...
da: &Klartekst...

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
da: OpenDocument tekst

en: Print Options
da: Udskriftsindstillinger

en: Fit to printable area
da: Tilpas muligt udskriftsområde

en: Fit to full page
da: Tilpas til hel side

en: Scale mode:
da: Skaleringstilstand:

en: Do not show this message again
da: Vis ikke denne besked igen

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
da: Kilde: %1

en: &Default Font:
da: Stan&dard-skrifttype:

en: Serial Number
da: Serienummer

en: Issuer
da: Udsteder

en: Issued On
da: Udstedt den

en: Expires On
da: Udløber den

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
da: Emne

en: Public Key
da: Offentlige nøgle

en: Key Usage
da: Brug af nøgle

en: %1 (%2 bits)
da: %1 (%2 bit)

en: Property
da: Egenskab

en: Value
da: Værdi

en: Pop-up Note
da: Pop-op note

en: Typewriter
da: Skrivemaskine

en: Inline Note
da: Indlejret note

en: Straight Line with Comment
da: Lige linje med kommentar

en: Straight Line
da: Lige linje

en: Polygon with Comment
da: Polygon med kommentar

en: Geometry with Comment
da: Geometri med kommentar

en: Geometry
da: Figur

en: Highlight with Comment
da: Fremhæv med kommentar

en: Highlight
da: Fremhævning

en: Squiggle with Comment
da: Bølgelinje med kommentar

en: Squiggle
da: Bølgelinje

en: Underline with Comment
da: Understreg med kommentar

en: Underline
da: Understregning

en: Strike Out with Comment
da: Overstreg med kommentar

en: Strike Out
da: Overstreget

en: Stamp with Comment
da: Frimærke med kommentar

en: Stamp
da: Frimærke

en: Freehand Line with Comment
da: Frihåndslinje med kommentar

en: Freehand Line
da: Frihåndslinje

en: Caret
da: Korrekturmærke

en: File Attachment
da: Filbilag

en: Sound
da: Lyd

en: Movie
da: Film

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
da: Skærm

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
da: Kontrol

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
da: Rige medier

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Author: %1
da: Forfatter: %1

en: Where do you want to save %1?
da: Hvor vil du gemme %1?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
da: Kunne ikke åbne "%1" til skrivning. Filen blev ikke gemt.

en: The signature is cryptographically valid.
da: Signaturen er kryptografisk gyldig.

en: The signature is cryptographically invalid.
da: Signaturen er kryptografisk ugyldig.

en: Certificate is Trusted.
da: Certifikatet er betroet.

en: Certificate has been Revoked.
da: Certifikatet er blevet sat ud af kraft.

en: Certificate has Expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: Unknown Type
da: Ukendt type

en: Digital Signature
da: Digital signatur

en: Encrypt Keys
da: Kryptér nøgler

en: Decrypt Keys
da: Afkryptér nøgler

en: Key Agreement
da: Nøgleaftale

en: Sign Certificate
da: Signér certifikat

en: Sign CRL
da: Signér CRL

en: Encrypt Only
da: Kun kryptering

en: This document is digitally signed.
da: Dette dokument er digitalt signeret.

en: Reason: %1
da: Årsag: %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
da: Bredde %1

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
da: Farve

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
da: Udfyldningsfarve

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
da: Brugerdefineret farve...

[ctx: @title:window]
en: Select color
da: Vælg farve

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
da: Skjul

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
da: Fremhævning

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
da: Understregning

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
da: Bølgelinje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
da: Overstreget

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
da: Skrivemaskine

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
da: Indlejret note

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
da: Frihåndslinje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
da: Lige linje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
da: Pil

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
da: Rektangel

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
da: Geometriske form

[ctx: @action]
en: Stamp
da: Frimærke

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
da: Hurtige annotationer

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
da: Vælg et annotationsværktøj fra de hurtige annotationer

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
da: Føj til hurtige annotationer

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
da: Hold aktiv

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
da: Skrifttype

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
da: Indstillinger for annotationer

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
da: Linjebredde

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
da: Uigennemsigtighed

en: Page %1
da: Side %1

en: Annotation | %1 Annotations
da[0]: Annotation
da[1]: %1 annotationer

en: &Open Pop-up Note
da: &Åbn pop-op note

en: Copy forbidden by DRM
da: DRM forbyder kopiering

en: &Delete
da: &Slet

en: &Properties
da: &Egenskaber

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
da: %Gem "%1"...

en: &Appearance
da: &Udseende

en: &General
da: &Generelt

en: &Author:
da: &Forfatter:

en: Created:
da: Oprettet:

en: Modified:
da: Ændret:

en: Pop-up Note Properties
da: Egenskaber for pop-op-noter

en: Typewriter Properties
da: Egenskaber for skrivemaskine

en: Inline Note Properties
da: Egenskaber for indlejrede noter

en: Straight Line Properties
da: Egenskaber for rette linjer

en: Polygon Properties
da: Egenskaber for polygon

en: Geometry Properties
da: Egenskaber for figurer

en: Text Markup Properties
da: Egenskaber for tekstopmærkning

en: Stamp Properties
da: Egenskaber for frimærker

en: Freehand Line Properties
da: Egenskaber for frihåndslinje

en: Caret Properties
da: Egenskaber for korrekturmærke

en: File Attachment Properties
da: Egenskaber for filbilag

en: Sound Properties
da: Egenskaber for lyd

en: Movie Properties
da: Film-egenskaber

en: Annotation Properties
da: Egenskaber for annotationer

en: Modified: %1
da: Ændret: %1

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
da: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Ikonfiler (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
da: Kunne ikke indlæse filen <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
da: Ugyldig fil

en: &Color:
da: &Farve:

en: &Opacity:
da: &Uigennemsigtighed:

en: Icon:
da: Ikon:

en: Comment
da: Kommentar

en: Help
da: Hjælp

en: Insert
da: Indsæt

en: Key
da: Tast

en: New paragraph
da: Nyt afsnit

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Font:
da: Skrifttype:

en: Text &color:
da: Tekst&farve:

en: &Align:
da: J&ustér:

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Centreret

en: Right
da: Højre

en: Border &width:
da: Kant&bredde:

en: Approved
da: Godkendt

en: As Is
da: Som nuværende

en: Confidential
da: Fortrolig

en: Departmental
da: Ministeriel

en: Draft
da: Udkast

en: Experimental
da: Eksperimentel

en: Expired
da: Udløbet

en: Final
da: Endelig

en: For Comment
da: Til kommentering

en: For Public Release
da: Til offentlig udgivelse

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Not For Public Release
da: Ikke til offentlig udgivelse

en: Sold
da: Solgt

en: Top Secret
da: Tophemmelig

en: Bookmark
da: Bogmærke

en: Stamp symbol:
da: Frimærkesymbol:

en: &Width:
da: &Bredde:

en: Line start:
da: Linjestart:

en: Line end:
da: Linjeslutning:

en: Square
da: Kvadrat

en: Circle
da: Cirkel

en: Diamond
da: Ruder

en: Open Arrow
da: Åben pil

en: Closed Arrow
da: Lukket pil

en: None
da: Ingen

en: Butt
da: Ende

en: Right Open Arrow
da: Højre åben pil

en: Right Closed Arrow
da: Højre lukket pil

en: Slash
da: Skråstreg

en: Leader line length:
da: Registerpunktlængde:

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Shape fill:
da: Udfyldning af form:

en: Strike out
da: Overstreget

en: Rectangle
da: Rektangel

en: File attachment symbol:
da: Symbol for filbilag:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
da: Graf

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
da: Tegnestift

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
da: Papirclips

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
da: Fil

en: No description available.
da: Ingen beskrivelse tilgængelig.

en: Name:
da: Navn:

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: Caret symbol:
da: Symbol for korrekturmærke:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
da: Ingen

en: Close this note
da: Luk denne note

en: Options
da: Indstillinger

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
da: Denne kommentar kan indeholde LaTeX-kode.
    Klik her for at rendere.

en: Cannot find latex executable.
da: Kan ikke finde den kørbare fil latex.

en: LaTeX rendering failed
da: LaTeX-rendering mislykkedes

en: Cannot find dvipng executable.
da: Kan ikke finde den kørbare fil dvipng.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
da: Der opstod et problem under kørsel af kommandoen "latex".

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
da: Der opstod et problem under kørsel af kommandoen "dvipng".

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
da[0]: %1
    
    Et bogmærke
da[1]: %1
    
    %2 bogmærker

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Search...
da: Søg...

en: Go to This Bookmark
da: Gå til dette bogmærke

en: Rename Bookmark
da: Omdøb bogmærke

en: Remove Bookmark
da: Fjern bogmærke

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
da: Åbn dokument

en: Certificate Viewer
da: Certifikatfremviser

en: Export...
da: Eksportér...

en: General
da: Generelt

en: Issued By
da: Udstedt af

en: Common Name(CN)
da: Fælles navn (CN)

en: EMail
da: E-mail

en: Organization(O)
da: Organisation (O)

en: Issued To
da: Udstedt til

en: Validity
da: Gyldighed

en: Fingerprints
da: Fingeraftryk

en: SHA-1 Fingerprint
da: SHA-1-fingeraftryk

en: SHA-256 Fingerprint
da: SHA-256-fingeraftryk

en: Details
da: Detaljer

en: Certificate Data:
da: Certifikatdata:

en: Where do you want to save this certificate?
da: Hvor vil du gemme dette certifikat?

en: Certificate File (*.cer)
da: Certifikatfil (*.cer)

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
da: Rød

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
da: Grøn

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
da: Blå

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
da: Gul

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
da: Sort

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
da: Hvid

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
da: Gul fremhævning

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
da: Grøn fremhævning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
da: <qt>Indstil kommandoen for en brugerdefineret teksteditor der skal startes.<br />
    Du kan også indsætte nogle makroer:
    <ul>
      <li>%f - filnavnet</li>
      <li>%l - linjenummeret der skal navigeres til</li>
      <li>%c - kolonnen der skal navigeres til</li>
    </ul>
    Hvis %f ikke er angivet tilføjes filnavnet til kommandoen.

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
da: Holder hukommelsesforbruget så lavt som muligt. Genbrug ikke noget. (For systemer med lidt hukommelse.)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
da: Et godt kompromis mellem hukommelsesforbrug og hastighedsforøgelse. Forudindlæs næste side og gør søgninger hurtigere. (For systemer typisk med 2 GB hukommelse.)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
da: Holder alting i hukommelsen. Forudindlæs næste side og gør søgninger hurtigere. (For systemer med mere end 4 GB hukommelse.)

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
da: Indlæser og beholder alt i hukommelsen. Forudindlæsning af alle sider. (Bruger maksimalt 50% af samlede hukommelse eller ledige hukommelse afhængigt af hvad der er størst.)

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: Drawing Tool: %1
da: Tegneværktøj: %1

en: Eraser
da: Viskelæder

en: &Name:
da: &Navn:

en: Appearance
da: Udseende

en: Text markup
da: Tekstopmærkning

en: Geometrical shape
da: Geometrisk form

en: Create annotation tool
da: Opret annotationsværktøj

en: Edit annotation tool
da: Redigér annotationsværktøj

en: Color:
da: Farve:

en: &Pen Width:
da: &Penbredde:

en: Create drawing tool
da: Opret tegneværktøj

en: Edit drawing tool
da: Redigér tegneværktøj

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
da: Indlejrede filer

[ctx: @action:button]
en: View
da: Vis

[ctx: @title:column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: @title:column]
en: Size
da: Størrelse

[ctx: @title:column]
en: Created
da: Oprettet

[ctx: @title:column]
en: Modified
da: Ændret

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
da: Gem &som...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
da: &Vis...

en: Could not load print preview part
da: Kunne ikke indlæse forhåndsvisningen for udskrivning

en: Print Preview
da: Forhåndsvisning af udskrift

en: Close
da: Luk

[ctx: Find text]
en: F&ind:
da: &Find:

en: Text to search for
da: Søgetekst

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
da: Næste

en: Jump to next match
da: Spring til næste træffer

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
da: Forrige

en: Jump to previous match
da: Spring til næste match

en: Modify search behavior
da: Ændr søgeopførsel

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: From current page
da: Fra den aktuelle side

en: Find as you type
da: Find mens du skriver

en: *|All Files
da: *|Alle filer

en: Signature Properties
da: Signaturegenskaber

en: Search Options
da: Søgeindstillinger

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
da: Regulært udtryk

en: S&earch:
da: &Søg:

en: Layers
da: Lag

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
da: af

en: Zoom to 100%
da: Zoom til 100%

en: Rotate &Right
da: Rotér til &højre

[ctx: Rotate right]
en: Right
da: Højre

en: Rotate &Left
da: Rotér til &venstre

[ctx: Rotate left]
en: Left
da: Venstre

en: Original Orientation
da: Oprindelig orientering

en: &Trim View
da: &Trim visning

en: &Trim Margins
da: &Trim margener

en: Trim To &Selection
da: Trim til &markering

en: Fit &Width
da: Tilpas til &bredden

en: Fit &Page
da: Tilpas si&de

en: &Auto Fit
da: &Autotilpas

en: Fit Wi&ndow to Page
da: Tilpas vi&ndue til side

en: &View Mode
da: &Visningstilstand

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
da: Enkelt &side

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
da: &Modstående sider

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
da: Modstående sider (&centrér første side)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
da: &Overblik

en: &Continuous
da: &Kontinuert

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
da: Brug højre mod venstre-læseretning

en: &Browse
da: &Gennemse

en: Area &Selection
da: Område&markering

en: &Text Selection
da: &Tekstmarkering

en: T&able Selection
da: T&abelmarkering

[ctx: @action]
en: Selection Tools
da: Markeringsværktøjer

en: Speak Whole Document
da: Oplæs hele dokumentet

en: Speak Current Page
da: Oplæs nuværende side

en: Stop Speaking
da: Stop oplæsning

en: Pause/Resume Speaking
da: Sæt oplæsning på pause/genoptag

en: Scroll Up
da: Rul op

en: Scroll Down
da: Rul ned

en: Scroll Page Up
da: Rul side op

en: Scroll Page Down
da: Rul side ned

en: Show Forms
da: Vis formularer

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
da[0]:  Indlæste et et-siders dokument.
da[1]:  Indlæste et %1-siders dokument.

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
da[0]: Tekst (1 tegn)
da[1]: Tekst (%1 tegn)

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: Speak Text
da: Udtal tekst

en: Image (%1 by %2 pixels)
da: Billede (%1 gange %2 pixels)

en: Save to File...
da: Gem til fil...

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
da: Billede [%1x%2] kopieret til udklipsholderen.

en: Save file
da: Gem fil

en: Images (*.png *.jpeg)
da: Billeder (*.png *.jpeg)

en: File not saved.
da: Fil ikke gemt.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
da: Billede [%1x%2] gemt til filen %3.

en: Copy Text
da: Kopiér tekst

en: Go to '%1'
da: Gå til "%1"

en: Fit Width
da: Tilpas til bredden

en: Fit Page
da: Tilpas side

en: Auto Fit
da: Autotilpas

en: Search for '%1' with
da: Søg efter "%1" med

en: Configure Web Shortcuts...
da: Indstil webgenveje...

en: Follow This Link
da: Følge dette link

en: Play this Sound
da: Afspil denne lyd

en: Stop Sound
da: Stop lyd

en: Copy Link Address
da: Kopiér link-adresse

en: Search for '%1' in this document
da: Søg efter "%1" i dette dokument

en: Welcome
da: Velkommen

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
da: Vælg forstørrelsesområde. Højreklik for at formindske.

en: Click to see the magnified view.
da: Klik for at se den forstørrede visning.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
da: Tegn et rektangel omkring tekst/grafik til kopi.

en: Select text
da: Markér tekst

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
da: Tegn et rektangel omkring tabellen og klik nær kanterne for at opdele. Tryk Esc for at rydde.

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
da: Tegn et rektangel omkring det sideområde du vil holde synligt

en: New Text Note
da: Ny tekstnote

en: Text of the new note:
da: Notens tekst:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
da: Tegn en ellipse (træk for at markere en zone)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
da: Fremhæv tekst

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
da: Tegn en frihåndslinje

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
da: Indlejret tekstkommentering (træk for at markere en zone)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
da: Sæt en pop-op-note

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
da: Tegn en polygon (klik på første punkt for at lukke den)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
da: Tegn et rektangel

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
da: Bølgelinje-tekst

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
da: Sæt et frimærkesymbol

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
da: Tegn en lige linje

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
da: Overstreg tekst

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
da: Understreg tekst

en: Highlighter
da: Fremhævning

en: Add favorite annotation
da: Tilføj favoritannotation

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
da: &Orientering

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
da: Fremviserværktøjslinje

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Annotations
da: Annotationer

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
da: Dette dokument har indlejrede filer. <a href="okular:/embeddedfiles">Klik her for at se dem</a> eller gå til Fil -> Indlejrede filer.

[ctx: Previous page]
en: Previous
da: Forrige

en: Go back to the Previous Page
da: Gå til forrige side

en: Moves to the previous page of the document
da: Går til den forrige side i dokumentet

[ctx: Next page]
en: Next
da: Næste

en: Advance to the Next Page
da: Gå fremad til næste side

en: Moves to the next page of the document
da: Går til den næste side i dokumentet

en: Beginning of the document
da: Dokumentets start

en: Moves to the beginning of the document
da: Går til starten af dokumentet

en: End of the document
da: Dokumentets slutning

en: Moves to the end of the document
da: Går til slutningen af dokumentet

en: Rename the current bookmark
da: Omdøb det aktuelle bogmærke

en: Previous Bookmark
da: Forrige bogmærke

en: Go to the previous bookmark
da: Gå til forrige bogmærke

en: Next Bookmark
da: Næste bogmærke

en: Go to the next bookmark
da: Gå til næste bogmærke

en: Configure Okular...
da: Indstil Okular...

en: Configure Viewer...
da: Indstil fremviser...

en: Configure Viewer Backends...
da: Indstil motorer for fremviseren...

en: Configure Backends...
da: Indstil dokumentmotorer...

en: About Backend
da: Om dokumentmotor

en: Reloa&d
da: Genin&dlæs

en: Reload the current document from disk.
da: Genindlæs det aktuelle dokument fra disk.

en: Close &Find Bar
da: Luk &find-bjælken

en: Page Number
da: Sidenummer

en: Select All Text on Current Page
da: Markér al tekst på aktuel side

en: Show S&idebar
da: Vis s&idepanel

en: Show &Page Bar
da: Vis sidens &panel

en: Show &Signatures Panel
da: Vis &signaturpanel

en: &Embedded Files
da: &Indlejrede filer

en: E&xport As
da: &Eksportér som

en: S&hare
da: D&el

en: P&resentation
da: P&ræsentation

en: Open Con&taining Folder
da: Åbn inde&holdende mappe

en: &Import PostScript as PDF...
da: &Importér PostScript som PDF...

en: Switch Blackscreen Mode
da: Skift sortskærmtilstand

en: Erase Drawing
da: Slet tegning

en: Configure Annotations...
da: Indstil annotationer...

en: Play/Pause Presentation
da: Afspil/pause præsentation

en: Could not open '%1' (%2)
da: Kunne ikke åbne "%1" (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
da: Indlæsning af %1 er blevet annulleret.

en: Could not open %1. Reason: %2
da: Kunne ikke åbne %1. Årsag: %2

en: Configure Viewer Backends
da: Indstil motorer for fremviseren

en: Configure Backends
da: Indstil dokumentmotorer

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
da: Programmet "ps2pdf" blev ikke fundet, så Okular kan ikke importere PS-filer ved hjælp af det.

en: ps2pdf not found
da: ps2pdf ikke fundet

en: PostScript files (%1)
da: PostScript-filer (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
da: Importerer PS-fil som PDF (dette kan tage noget tid)...

en: Please enter the password to read the document:
da: Angiv venligst kodeordet for at læse dokumentet:

en: Incorrect password. Try again:
da: Forkert kodeord. Forsøg igen:

en: Document Password
da: Adgangskode til dokument

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
da: Dette dokument har XFA-formularer som i øjeblikket <b>ikke er understøttet</b>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
da: Dette dokument har formularer. Klik på knappen for at interagere med dem, eller gå til Vis -> Vis formularer.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
da: Dette dokument vil vises i fuldskærm.
    Vil du forlade normal tilstand og gå i præsentationstilstand?

en: Request to Change Viewing Mode
da: Anmoder om ændring af visningstilstand

en: Enter Presentation Mode
da: Gå i præsentationstilstand

en: Deny Request
da: Afvis anmodning

en: Could not open %1. %2
da: Kunne ikke åbne %1. %2

en: File Changed
da: Fil ændret

en: Continue Reloading
da: Fortsæt genindlæsning

en: Abort Reloading
da: Afbryd genindlæsning

en: Continue Closing
da: Fortsæt lukning

en: Abort Closing
da: Afbryd lukning

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
da: Vil du gemme dine ændringer af "%1" eller kassere dem?

en: Close Document
da: Luk dokument

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
da: Dette link peger til en 'luk dokument'-handling der ikke virker når du bruger den indlejrede fremviser.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
da: Dette link peger til en 'afslut program'-handling der ikke virker når du bruger den indlejrede fremviser.

en: Reloading the document...
da: Genindlæser dokumentet...

en: Contents
da: Indhold

en: Signatures
da: Signaturer

en: Go to Page
da: Gå til side

en: &Page:
da: S&ide:

en: Enter the new name of the bookmark:
da: Angiv det nye navn på bogmærket:

en: Rename this Bookmark
da: Omdøb dette bogmærke

en: Remove this Bookmark
da: Fjern dette bogmærke

en: Save As
da: Gem som

en: Save - Warning
da: Gem - advarsel

en: Could not open the temporary file for saving.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil til gemning.

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
da: Fil kunne ikke gemmes til '%1'. Prøv at gem den et andet sted.

en: Filled form contents
da: Udfyldt formularindhold

en: User annotations
da: Brugerannotationer

en: Warning
da: Advarsel

en: Save as Okular document archive...
da: Gem som Okular dokumentarkiv...

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue losing changes
da: Fortsæt med tab af ændringer

en: File could not be saved in '%1'. %2
da: Filen kunne ikke gemmes til "%1". %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
da: Okular kan ikke kopiere %1 til det angivne sted.
    
    Dokumentet eksisterer ikke mere.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
da: Fil kunne ikke gemmes i "%1". Fejl: "%2". Prøv at gemme den et andet sted.

en: Expand whole section
da: Fold hele sektionen ud

en: Collapse whole section
da: Fold hele sektionen sammen

en: Expand all
da: Fold alle ud

en: Collapse all
da: Fold alle sammen

en: Add Bookmark
da: Tilføj bogmærke

en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: @title:window]
en: Print
da: Udskriv

en: Printing this document is not allowed.
da: Udskrift af dokumentet tillades ikke.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
da: Kunne ikke udskrive dokumentet. Ukendt fejl. Rapportér venligst til bugs.kde.org

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
da: Kunne ikke udskrive dokumentet. Den detaljerede fejl er "%1". Rapportér til bugs.kde.org

en: Go to the place you were before
da: Gå til det sted du var før

en: Go to the place you were after
da: Gå til det sted du var efter

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
da: <qt><strong>Fil-fejl!</strong> Kunne ikke oprette midlertidig fil <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
da: <qt><strong>Fil-fejl!</strong> Kunne ikke åbne filen <nobr><strong>%1</strong></nobr> til udpakning. Filen vil ikke blive indlæst.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
da: <qt><strong>Fil-fejl!</strong> Kunne ikke udpakke filen <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Filen vil ikke blive indlæst.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
da: <qt>Denne fejl sker typisk hvis filen er ødelagt. Hvis du vil være sikker, så forsøg at udpakke filen manuelt vha. kommandolinje-værktøjer.</qt>

en: No Bookmarks
da: Ingen bogmærker

en: There was a problem sharing the document: %1
da: Der opstod et problem ved deling af dette dokument: %1

en: Share
da: Del

en: Document shared successfully
da: Dokumentet blev delt

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
da: Du kan finde det delte dokument på: <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
da: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
da: Annotationsværktøjslinje

en: General Options
da: Generelle indstillinger

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Accessibility Reading Aids
da: Hjælpemidler til læsning

en: Performance
da: Ydelse

en: Performance Tuning
da: Finindstilling af ydelse

en: Configure Viewer
da: Indstil fremviser

en: Presentation
da: Præsentation

en: Options for Presentation Mode
da: Indstillinger for præsentationstilstand

en: Annotation Options
da: Indstillinger for annotationer

en: Editor Options
da: Editor-indstillinger

en: Find Next
da: Find næste

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
da: %1 - præsentation

en: Switch Screen
da: Skift skærm

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
da: Skærm %1

en: Exit Presentation Mode
da: Forlad præsentationstilstand

en: Title: %1
da: Titel: %1

en: Pages: %1
da: Sider: %1

en: Click to begin
da: Klik for at begynde

[ctx: For Presentation]
en: Play
da: Afspil

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
da: Der er to måder at afslutte præsentationstilstand. Du kan trykke på tasten Esc, eller klikke med afslutningsknappen som vises når musen placeres i øverste højre hjørne. Du kan naturligvis gå gennem vinduerne cyklisk (normalt med Alt+Tabulator)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
da: Viser en præsentation

en: Unknown File
da: Ukendt fil

en: %1 Properties
da: %1-egenskaber

en: &Fonts
da: &Skrifttyper

en: Reading font information...
da: Genindlæser skrifttypeinformation...

en: &Page Sizes
da: S&idestørrelser

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
da: &Udpak skrifttype

en: TrueType
da: Truetype

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
da: Truetype (OT)

en: CID Type 0
da: CID type 0

en: CID Type 0C
da: CID type 0C

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
da: CID type 0C (OT)

en: CID TrueType
da: CID Truetype

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
da: CID Truetype (OT)

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Embedded (subset)
da: Indlejret (delsæt)

en: Fully embedded
da: Fuldt indlejret

en: No
da: Nej

en: Yes (subset)
da: Ja (delsæt)

en: Yes
da: Ja

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
da: %1 (erstatter med %2)

en: Unknown font
da: Ukendt skrifttype

en: Embedded: %1
da: Indlejret: %1

en: Name
da: Navn

en: File
da: Fil

en: Page
da: Side

en: Size
da: Størrelse

en: Revision Preview
da: Forhåndsvisning af revision

en: Where do you want to save this revision?
da: Hvor vil du gemme denne revision?

en: Could not save file %1.
da: Kunne ikke gemme filen %1.

en: Could not view revision.
da: Kunne ikke vise revision.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
da: Indtast mindst 3 bogstaver for at filtrere sider

en: Case Sensitive
da: Versalfølsom

en: Match Phrase
da: Match udtryk

en: Match All Words
da: Match alle ord

en: Match Any Word
da: Match et ord

en: Filter Options
da: Filterindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
da: Årsag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
da: Placering:

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
da: <div align=center><h3>Ingen kommentarer</h3>For at oprette nye annotationer, tryk på F6 eller vælg <i>Værktøjer -&gt; annotationer</i> fra menuen.</div>

en: Group by Page
da: Gruppér efter side

en: Group by Author
da: Gruppér efter forfatter

en: Show annotations for current page only
da: Vis kun annotationer for den aktuelle side

en: Expand all elements
da: Fold alle elementer ud

en: Collapse all elements
da: Fold alle elementer sammen

en: Properties
da: Egenskaber

en: Validity Status
da: Gyldighedsstatus

en: Additional Information
da: Yderligere information

en: Signed By:
da: Signeret af:

en: Document Version
da: Dokumentversion

en: View Certificate...
da: Vis certifikat...

en: Show bookmarked pages only
da: Vis kun sider med bogmærker

[ctx: start the movie playback]
en: Play
da: Afspil

en: &Add...
da: &Tilføj...

en: &Edit...
da: &Redigér...

en: &Remove
da: &Fjern

en: Move &Up
da: Flyt &op

en: Move &Down
da: Flyt &ned

en: Default Drawing Tool #%1
da: Standard tegneværktøj #%1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
da: Der findes allerede et værktøj med det navn. Bruger et standardnavn

en: Duplicated Name
da: Duplikeret navn

en: Page of the document to be shown
da: Side af dokumentet der skal vises

en: Start the document in presentation mode
da: Start i præsentationstilstand

en: Start with print dialog
da: Start med udskriftsdialog

en: Start with print dialog and exit after printing
da: Start med udskriftsdialog og afslut efter udskrift

en: "Unique instance" control
da: Kontrol af "unik instans"

en: Not raise window
da: Hæv ikke vindue

en: Find a string on the text
da: Find en streng i teksten

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
da: Dokumenter der skal åbnes. Angiv "-" for at læse fra stdin.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
da: Fejl: Kan ikke åbne mere end ét dokument med flaget --unique

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
da: Fejl: Kan ikke åbne mere end ét dokument med flaget --presentation

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
da: Fejl: Kan ikke åbne mere end ét dokument med flaget --print

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
da: Fejl: Kan ikke åbne mere end ét dokument med flaget --page

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
da: Fejl: Kan ikke åbne mere end ét dokument med flaget --find

en: Unable to find the Okular component: %1
da: Kan ikke finde Okular-komponenten: %1

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
da: Der kører allerede en unik Okular-instans. Denne instans vil ikke være den unikke.

en: Unable to find the Okular component.
da: Kan ikke finde Okular-komponenten.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
da: Klik for at åbne en fil
    Klik og hold for at åbne en nylig fil

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
da: <b>Klik</b> for at åbne en fil eller <b>Klik og hold</b> for at åbne en nylig fil

en: Next Tab
da: Næste faneblad

en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

en: Undo close tab
da: Fortryd luk faneblad

en: All files (*)
da: Alle filer (*)

en: All supported files (%1)
da: Alle understøttede filer (%1)

en: Open Document
da: Åbn dokument

en: Confirm Close
da: Bekræft lukning

en: Close Tabs
da: Luk faneblade

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
da: Du er ved at lukke %1 faneblade. Vil du virkelig fortsætte?

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
da: Advar mig når jeg forsøger at lukke flere faneblade
