okular - en to el translation catalogue (939 entries)

en: Okular, a universal document viewer
el: Okular, ένας καθολικός προβολέας εγγράφων

en: Former maintainer
el: Προηγούμενος συντηρητής

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
el: Πολύ δουλειά στο πλαίσιο εργασίας, σύστημα υποστήριξης FictionBook και πρώην σύστημα υποστήριξης ODT

en: Developer
el: Προγραμματιστής

en: Created Okular from KPDF codebase
el: Δημιουργία του Okular από τη βάση κώδικα του KPDF

en: KPDF developer
el: Προγραμματιστής του KPDF

en: Annotations artwork
el: Γραφικά επισημάνσεων

en: Table selection tool
el: Εργαλείο επιλογής πίνακα

en: Annotation improvements
el: Βελτιώσεις σημειώσεων

en: Go to page %1
el: Μετάβαση στη σελίδα %1

en: Open external file
el: Άνοιγμα εξωτερικού αρχείου

en: Execute '%1'...
el: Εκτέλεση '%1'...

en: First Page
el: Πρώτη σελίδα

en: Previous Page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Next Page
el: Επόμενη σελίδα

en: Last Page
el: Τελευταία σελίδα

en: Back
el: Πίσω

en: Forward
el: Μπροστά

en: Quit
el: Τερματισμός

en: Start Presentation
el: Έναρξη παρουσίασης

en: End Presentation
el: Τερματισμός παρουσίασης

en: Find...
el: Αναζήτηση...

en: Go To Page...
el: Μετάβαση στη σελίδα...

en: Play sound...
el: Αναπαραγωγή ήχου...

en: JavaScript Script
el: Σενάριο JavaScript

en: Play movie...
el: Αναπαραγωγή ταινίας...

en: Play movie
el: Αναπαραγωγή ταινίας

en: Stop movie
el: Διακοπή ταινίας

en: Pause movie
el: Παύση ταινίας

en: Resume movie
el: Συνέχιση ταινίας

en: This Okular is built without audio support
el: Αυτό το Okular έχει μεταγλωττιστεί χωρίς υποστήριξη ήχου.

en: Backend Selection
el: Επιλογή συστήματος υποστήριξης

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
el: <qt>Βρέθηκαν παραπάνω από ένα σύστημα υποστήριξης για τον τύπο MIME:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Παρακαλώ επιλέξτε ένα για χρήση:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
el: Οι περισσότερες σελίδες είναι %1.

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
el: Πορτρέτο %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
el: Τοπίο %1

en: Continuing search from beginning
el: Συνέχιση της αναζήτησης από την αρχή

en: Continuing search from bottom
el: Συνέχιση της αναζήτησης από το τέλος

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
el: Αδυναμία εύρεσης ενός πρόσθετου για το χειρισμό του εγγράφου.

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
el: διαγραφή σημειώσεων

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
el: Το έγγραφο προσπαθεί να εκτελέσει μια εξωτερική εφαρμογή και για τη δική σας ασφάλεια το Okular δεν το επιτρέπει.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
el: Δε βρέθηκε εφαρμογή για το άνοιγμα αρχείων τύπου %1.

en: Could not open a temporary file
el: Αδύνατο το άνοιγμα ενός προσωρινού αρχείου

en: Print conversion failed
el: Αποτυχία μετατροπής εκτύπωσης

en: Printing process crashed
el: Η διεργασία εκτύπωσης κατέρρευσε

en: Printing process could not start
el: Αδυναμία εκκίνησης της εκτύπωσης

en: Printing to file failed
el: Αποτυχία εκτύπωσης σε αρχείο

en: Printer was in invalid state
el: Ο εκτυπωτής ήταν σε μη έγκυρη κατάσταση

en: Unable to find file to print
el: Αδυναμία εύρεσης αρχείου για εκτύπωση

en: There was no file to print
el: Δεν υπάρχει αρχείο για εκτύπωση

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
el: Αδυναμία εύρεσης ενός κατάλληλου δυαδικού για την εκτύπωση. Σιγουρευτείτε ότι το δυαδικό CUPS lpr είναι διαθέσιμο

en: The page print size is invalid
el: Μη έγκυρο μέγεθος εκτύπωσης σελίδας

en: Could not open '%1'. File does not exist
el: Αδύνατο το άνοιγμα του "%1". Το αρχείο δεν υπάρχει.

en: Title
el: Τίτλος

en: Subject
el: Θέμα

en: Description
el: Περιγραφή

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Creator
el: Δημιουργός

en: Producer
el: Παραγωγός

en: Copyright
el: Πνευματικά δικαιώματα

en: Pages
el: Σελίδες

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: MIME Type
el: Τύπος MIME

en: Category
el: Κατηγορία

en: Keywords
el: Λέξεις κλειδιά

en: File Path
el: Διαδρομή αρχείου

en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

en: Page Size
el: Μέγεθος σελίδας

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
el: προσθήκη σημείωσης

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
el: προσθήκη σημείωσης

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
el: τροποποίηση ιδιοτήτων σημείωσης

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
el: μετάφραση σημείωσης

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
el: προσαρμογή σημείωσης

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
el: επεξεργασία κειμένου

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
el: επεξεργασία περιεχομένου σημείωσης

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
el: επεξεργασία του περιεχομένου της φόρμας

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
el: επεξεργασία της λίστας επιλογών της φόρμας

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
el: επεξεργασία της λίστας επιλογών της φόρμας

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
el: επεξεργασία της κατάστασης των κουμπιών της φόρμας

en: Plain &Text...
el: Απλό &κείμενο...

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
el: Κείμενο OpenDocument

en: Print Options
el: Επιλογές εκτύπωσης

en: Fit to printable area
el: Εφαρμογή σε εκτυπώσιμη περιοχή

en: Fit to full page
el: Εφαρμογή σε πλήρη σελίδα

en: Scale mode:
el: Λειτουργία κλιμάκωσης:

en: Do not show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Not Available
el: Μη διαθέσιμη

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
el: Προέλευση: %1

en: &Default Font:
el: &Προκαθορισμένη γραμματοσειρά:

en: Version
el: Έκδοση

en: Serial Number
el: Σειραϊκός αριθμός

en: Issuer
el: Εκδότης

en: Issued On
el: Εκδόθηκε την

en: Expires On
el: Λήγει την

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
el: Υποκείμενο

en: Public Key
el: Δημόσιο κλειδί

en: Key Usage
el: Χρήση κλειδιού

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Value
el: Τιμή

en: Pop-up Note
el: Αναδυόμενη σημείωση

en: Typewriter
el: Γραφομηχανή

en: Inline Note
el: Εμβόλιμη σημείωση

en: Straight Line with Comment
el: Ευθεία γραμμή με σχόλιο

en: Straight Line
el: Ευθεία γραμμή

en: Polygon with Comment
el: Πολύγωνο με σχόλιο

en: Polygon
el: Πολύγωνο

en: Geometry with Comment
el: Γεωμετρία με σχόλιο

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Highlight with Comment
el: Τονισμός με σχόλιο

en: Highlight
el: Τονισμός

en: Squiggle with Comment
el: Μουτζούρα με σχόλιο

en: Squiggle
el: Μουντζαλιά

en: Underline with Comment
el: Υπογράμμιση με σχόλιο

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Strike Out with Comment
el: Επιγράμμιση με σχόλιο

en: Strike Out
el: Επιγράμμιση

en: Stamp with Comment
el: Σφραγίδα με σχόλιο

en: Stamp
el: Σφραγίδα

en: Freehand Line with Comment
el: Ελεύθερη γραμμή με σχόλιο

en: Freehand Line
el: Ελεύθερη γραμμή

en: Caret
el: Δείκτης

en: File Attachment
el: Συνημμένο αρχείο

en: Sound
el: Ήχος

en: Movie
el: Ταινία

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
el: Οθόνη

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
el: Γραφικό συστατικό

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
el: Επαυξημένα πολυμέσα

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Author: %1
el: Συγγραφέας: %1

en: Where do you want to save %1?
el: Θέση αποθήκευσης του %1;

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
el: Αδύνατη η εγγραφή του "%1". Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: The signature is cryptographically valid.
el: Η υπογραφή είναι έγκυρα κρυπτογραφημένη.

en: The signature is cryptographically invalid.
el: Η υπογραφή δεν είναι έγκυρα κρυπτογραφημένη.

en: Digest Mismatch occurred.
el: Εμφανίστηκε ασυμβατότητα στο αποτέλεσμα της συνάρτησης κατακερματισμού.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
el: Η δομή της υπογραφής CMS/PKCS7 είναι κακοδιατυπωμένη.

en: The requested signature is not present in the document.
el: Η αιτούμενη υπογραφή δεν είναι παρούσα στο έγγραφο.

en: The signature could not be verified.
el: Αδυναμία επιβεβαίωσης της υπογραφής.

en: Certificate is Trusted.
el: Το πιστοποιητικό είναι έμπιστο.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
el: Ο εκδότης του πιστοποιητικού δεν είναι έμπιστος.

en: Certificate issuer is unknown.
el: Ο εκδότης του πιστοποιητικού είναι άγνωστος.

en: Certificate has been Revoked.
el: Το πιστοποιητικό έχει ανακληθεί.

en: Certificate has Expired.
el: Το πιστοποιητικό έχει λήξει.

en: Certificate has not yet been verified.
el: Το πιστοποιητικό δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί.

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
el: Άγνωστο πρόβλημα με το πιστοποιητικό ή κατεστραμμένα δεδομένα.

en: Unknown Algorithm
el: Άγνωστος αλγόριθμος

en: Unknown Type
el: Άγνωστος τύπος

en: Digital Signature
el: Ψηφιακή υπογραφή

en: Non-Repudiation
el: Μη-αποποίηση

en: Encrypt Keys
el: Κρυπτογράφηση κλειδιών

en: Decrypt Keys
el: Αποκρυπτογράφηση κλειδιών

en: Key Agreement
el: Συμφωνία κλειδιώμ

en: Sign Certificate
el: Υπογραφή πιστοποιητικού

en: Sign CRL
el: Υπογραφή CRL

en: Encrypt Only
el: Κρυπτογράφηση μόνο

en: No Usage Specified
el: Δεν ορίσθηκε χρήση

en: The document has not been modified since it was signed.
el: Το έγγραφο δεν έχει τροποποιηθεί από τότε που υπογράφηκε.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
el: Η αναθεώρηση του εγγράφου που καλύπτεται από αυτήν την υπογραφή δεν έχει τροποποιηθεί.
    Ωστόσο έχουν συμβεί επόμενες αλλαγές στο έγγραφο.

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
el: Το έγγρσφο έχει τροποποιηθεί με τρόπο που δεν επιτρέπεται από έναν προηγούμενο υπογράφοντα.

en: The document integrity verification could not be completed.
el: Αδυναμία ολοκλήρωσης της επιβεβαίωσης ακεραιότητας του εγγράφου.

en: This document has unsigned signature fields.
el: Αυτό το έγγραφο έχει ψηφιακή υπογραφή.

en: This document is digitally signed.
el: Αυτό το έγγραφο έχει ψηφιακή υπογραφή.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
el: Αυτό το έγγραφο έχει ψηφιακή υπογραφή. Έχουν γίνει αλλαγές από την τελευταία υπογραφή.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
el: Αυτό το έγγραφο έχει ψηφιακή υπογραφή. Ορισμένες από τις υπογραφές δεν μπορούν να επαληθευθούν.

en: Field: %1 on page %2
el: Πεδίο: %1 στη σελίδα %2

en: Rev. %1: Signed By %2
el: Ανάθ. %1: Υπογραφή από %2

en: Signing Time: %1
el: Χρόνος υπογραφής: %1

en: Reason: %1
el: Αιτία: %1

en: Location: %1
el: Τοποθεσία: %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
el: Κόκκινο

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
el: Πορτοκαλί

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
el: Κίτρινο

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
el: Πράσινο

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
el: Γαλάζιο

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
el: Μπλε

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
el: Φούξια

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
el: Λευκό

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
el: Γκρι

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
el: Μαύρο

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
el: Πλάτος %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
el: Πλάτος γραμμής σημείωσης (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
el: Χρώμα σημείωσης (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
el: Χρώμα γέμισης σημείωσης (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
el: Αδιαφάνεια σημείωσης (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
el: Γραμματοσειρά σημείωσης (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
el: Να προστεθεί ο τρέχων σημείωση στο μενού γρήγορων σημειώσεων (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
el: Να περιοριστεί η αναλογία σχήματος στο 1:1 ή η γωνία γραμμής σε βήματα 15° (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
el: Προηγμένες ρυθμίσεις για το τρέχον εργαλείο σημειώσεων (Δεν έχει επιλεγεί σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
el: Πλάτος γραμμής σημειώσεων

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
el: Πλάτος γραμμής σημείωσης (Η τρέχουσα σημείωση δεν έχει πλάτος γραμμής)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
el: Χρώμα κειμένου σημείωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
el: Χρώμα πλαισίου σημείωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
el: Χρώμα σημείωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
el: Χρώμα γεμίσματος σημείωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
el: Χρώμα γεμίσματος σημείωσης (Η τρέχουσα σημείωση δεν έχει χρώμα γεμίσματος)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
el: Γραμματοσειρά σημείωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
el: Γραμματοσειρά σημείωσης (Η τρέχουσα σημείωση δεν έχει γραμματοσειρά)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
el: Να περιοριστεί η γωνία γραμμής σε βήματα 15°

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
el: Να περιοριστεί η αναλογία σχήματος σε 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
el: Να περιοριστεί η αναλογία σχήματος σε 1:1 ή η γωνία γραμμής σε βήματα 15° (Δεν υποστηρίζεται από την τρέχουσα σημείωση)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
el: Αδιαφάνεια σημείωσης

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
el: Να προστεθεί η τρέχουσα σημείωση στο μενού γρήγορων σημειώσεων

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
el: Προηγμένες ρυθμίσεις για το τρέχον εργαλείο σημειώσεων

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
el: Χρώμα γέμισης

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
el: Διαφανές

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
el: Προσαρμοσμένο χρώμα...

[ctx: @title:window]
en: Select color
el: Επιλογή χρώματος

en: &Annotations
el: Σ&ημειώσεις

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
el: Απόκρυψη

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
el: Εμφάνιση περισσότερων εργαλείων δημιουργίας σημειώσεων

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
el: Τονισμός

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
el: Υπογράμμιση

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
el: Μουτζούρα

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
el: Επιγράμμιση

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
el: Γραφομηχανή

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
el: Εμβόλιμη σημείωση

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
el: Αναδυόμενη σημείωση

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
el: Ελεύθερη γραμμή

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
el: Ευθεία γραμμή

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
el: Βέλος

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
el: Έλλειψη

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
el: Πολύγωνο

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
el: Γεωμετρικά σχήματα

[ctx: @action]
en: Stamp
el: Σφραγίδα

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
el: Γρήγορες σημειώσεις

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
el: Επιλέξτε ένα εργαλείο σημειώσεων από τις γρήγορες σημειώσεις

en: Quick Annotation Bar
el: Γραμμή για γρήγορες σημειώσεις

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
el: Προσθήκη στις γρήγορες σημειώσεις

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
el: Να παραμείνει ενεργό

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
el: Να παραμείνει ενεργό το εργαλείο δημιουργίας σημειώσεων μετά τη χρήση

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
el: Να περιοριστεί η αναλογία και η γωνία των εργαλείων σημειώσεων

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
el: Γραμματοσειρά

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
el: Ρυθμίσεις σημειώσεων

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
el: Πλάτος γραμμής

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
el: Αδιαφάνεια

en: Page %1
el: Σελίδα %1

en: Annotation | %1 Annotations
el[0]: Σημείωση
el[1]: %1 σημειώσεις

en: &Open Pop-up Note
el: Ά&νοιγμα αναδυόμενης σημείωσης

en: Copy Text to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Copy forbidden by DRM
el: Απαγόρευση αντιγραφής από DRM

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: &Properties
el: &Ιδιότητες

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
el: &Αποθήκευση '%1'...

en: &Appearance
el: &Εμφάνιση

en: &General
el: &Γενικά

en: &Author:
el: &Συγγραφέας:

en: Created:
el: Δημιουργήθηκε:

en: Modified:
el: Τροποποιήθηκε:

en: Pop-up Note Properties
el: Ιδιότητες αναδυόμενης σημείωσης

en: Typewriter Properties
el: Ιδιότητες γραφομηχανής

en: Inline Note Properties
el: Ιδιότητες εμβόλιμης σημείωσης

en: Straight Line Properties
el: Ιδιότητες ευθείας γραμμής

en: Polygon Properties
el: Ιδιότητες πολυγώνου

en: Geometry Properties
el: Ιδιότητες γεωμετρίας

en: Text Markup Properties
el: Ιδιότητες σημάνσεων κειμένου

en: Stamp Properties
el: Ιδιότητες σφραγίδας

en: Freehand Line Properties
el: Ιδιότητες ελεύθερης γραμμής

en: Caret Properties
el: Ιδιότητες δείκτη

en: File Attachment Properties
el: Ιδιότητες συνημμένου αρχείου

en: Sound Properties
el: Ιδιότητες ήχου

en: Movie Properties
el: Ιδιότητες ταινίας

en: Annotation Properties
el: Ιδιότητες σημείωσης

en: Modified: %1
el: Τροποποιήθηκε: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
el: Επιλέξτε ένα προσαρμοσμένο σύμβολο σφραγίδας από το αρχείο

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
el: Επιλογή προσαρμοσμένου συμβόλου σφραγίδας

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
el: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Αρχεία εικονιδίων (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
el: Αδυναμία φόρτωσης του αρχείου <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
el: Μη έγκυρο αρχείο

en: &Color:
el: &Χρώμα:

en: &Opacity:
el: &Αδιαφάνεια:

en: Icon:
el: Εικονίδιο:

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Help
el: Βοήθεια

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Key
el: Πλήκτρο

en: New paragraph
el: Νέα παράγραφος

en: Note
el: Σημείωση

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Text &color:
el: Χρώμα &κειμένου:

en: &Align:
el: &Στοίχιση:

en: Left
el: Αριστερά

en: Center
el: Κέντρο

en: Right
el: Δεξιά

en: Border &width:
el: Πλάτος &περιθωρίου:

en: Approved
el: Εγκεκριμένο

en: As Is
el: Ως είναι

en: Confidential
el: Εμπιστευτικό

en: Departmental
el: Τμηματικό

en: Draft
el: Πρόχειρο

en: Experimental
el: Δοκιμαστικό

en: Expired
el: Έληξε

en: Final
el: Τελικό

en: For Comment
el: Προς σχόλιο

en: For Public Release
el: Προς δημόσια κυκλοφορία

en: Not Approved
el: Μη εγκεκριμένο

en: Not For Public Release
el: Όχι προς δημόσια κυκλοφορία

en: Sold
el: Πωλήθηκε

en: Top Secret
el: Άκρως απόρρητο

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Stamp symbol:
el: Σύμβολο σφραγίδας:

en: &Width:
el: &Πλάτος:

en: Line start:
el: Έναρξη γραμμής:

en: Line end:
el: Τέλος γραμμής:

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Circle
el: Κύκλος

en: Diamond
el: Διαμάντι

en: Open Arrow
el: Άνοιγμα βέλους

en: Closed Arrow
el: Κλειστό βέλος

en: None
el: Κανένα

en: Butt
el: Απόληξη

en: Right Open Arrow
el: Δεξί ανοιχτό βέλος

en: Right Closed Arrow
el: Δεξί κλειστό βέλος

en: Slash
el: Κάθετος

en: Leader line length:
el: Μήκος γραμμής αρχής:

en: Leader line extensions length:
el: Μήκος επεκτάσεων γραμμής αρχής:

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Shape fill:
el: Γέμισμα σχήματος:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Strike out
el: Επιγράμμιση

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: File attachment symbol:
el: Σύμβολο συνημμένου αρχείου:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
el: Γράφημα

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
el: Πινέζα

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
el: Συνδετήρας

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
el: Ετικέτα

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: Not available size]
en: N/A
el: Μ/Δ

en: No description available.
el: Μη διαθέσιμη περιγραφή.

en: Name:
el: Όνομα:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Caret symbol:
el: Σύμβολο δείκτη:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
el: Κανένα

en: Close this note
el: Κλείσιμο αυτής της σημείωσης

en: Options
el: Επιλογές

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
el: Αυτή η σημείωση μπορεί να περιέχει κώδικα LaTeX.
    Κάντε κλικ εδώ για την αποτύπωση.

en: Cannot find latex executable.
el: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί το εκτελέσιμο latex.

en: LaTeX rendering failed
el: Αποτυχία αποτύπωσης LaTeX

en: Cannot find dvipng executable.
el: Δεν ήταν δυνατό να βρεθεί το εκτελέσιμο dvipng.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
el: Ένα πρόβλημα εμφανίστηκε κατά την εκτέλεση της εντολής 'latex'.

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
el: Ένα πρόβλημα εμφανίστηκε κατά την εκτέλεση της εντολής 'dvipng'.

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
el[0]: %1
    
    Ένας σελιδοδείκτης
el[1]: %1
    
    %2 σελιδοδείκτες

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Show for all documents
el: Εμφάνισε για όλα τα έγγραφα

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Go to This Bookmark
el: Μετάβαση σε αυτόν το σελιδοδείκτη

en: Rename Bookmark
el: Μετονομασία σελιδοδείκτη

en: Remove Bookmark
el: Αφαίρεση σελιδοδείκτη

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Remove all Bookmarks for this Document
el: Αφαίρεση όλων των Σελιδοδεικτών του τρέχοντος Εγγράφου

en: Certificate Viewer
el: Προβολή πιστοποιητικού

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: General
el: Γενικά

en: Issued By
el: Εκδόθηκε από

en: EMail
el: Ηλ. αλληλογραφία

en: Organization(O)
el: Οργανισμός(O)

en: Issued To
el: Εκδόθηκε σε

en: Validity
el: Εγκυρότητα

en: Fingerprints
el: Αποτυπώματα

en: SHA-1 Fingerprint
el: SHA-1 αποτύπωμα

en: SHA-256 Fingerprint
el: SHA-256 αποτύπωμα

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Certificate Data:
el: Δεδομένα πιστοποιητικού:

en: Where do you want to save this certificate?
el: Πού θέλετε να αποθηκεύσετε αυτό το πιστοποιητικό;

en: Certificate File (*.cer)
el: Αρχείο πιστοποιητικού (*.cer)

en: Could not export the certificate
el: Αδυναμία εξαγωγής του πιστοποιητικού

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
el: Λειτουργία &χρώματος

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
el: Αλλαγή χρωμάτων

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
el: Κα&νονικά χρώματα

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
el: Αντ&ιστροφή χρωμάτων

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
el: Αλλαγή χρώμα&τος χαρτιού

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
el: Αλλαγή &σκοτεινών && φωτεινών χρωμάτων

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
el: Μετατροπή σε &ασπρόμαυρο

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
el: Αντιστροφή χ&ρωματικής έκτασης

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
el: Αντιστροφή l&uma (sRGB γραμμικό)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
el: Αντιστροφή luma (&συμμετρικό)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
el: Μετατόπιση &θετικής απόχρωσης

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
el: Μ&ετατόπιση αρνητικής απόχρωσης

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
el: Κόκκινο

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
el: Πράσινο

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
el: Μπλε

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
el: Κίτρινο

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
el: Μαύρο

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
el: Λευκό

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
el: Βέλος

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
el: Κίτρινος τονισμός

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
el: Πράσινος τονισμός

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
el: Εισαγωγή κειμένου

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
el: Εμφάνιση πλαισίου γύρω από τους δεσμούς

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
el: Αλλαγή χρωμάτων

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
el: <b>Προειδοποίηση:</b> αυτές οι επιλογές μπορούν να μειώσουν δραστικά την ταχύτητα σχεδίασης.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
el: Αλλαγή χρώματος χαρτιού

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
el: Αλλαγή σκοτεινών & φωτεινών χρωμάτων

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
el: Μετατροπή σε ασπρόμαυρο

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
el: Αντιστροφή χρωματικής έκτασης

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
el: Αντιστροφή luma (sRGB γραμμικό)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
el: Αντιστροφή luma (συμμετρικό)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
el: Μετατόπιση θετικής απόχρωσης

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
el: Μετατόπιση αρνητικής απόχρωσης

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
el: Λειτουργία χρώματος:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
el: Χρώμα χαρτιού:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
el: Σκοτεινό χρώμα:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
el: Φωτεινό χρώμα:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
el: Κατώφλι:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
el: Αντίθεση:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
el: Μηχανή για κείμενο σε ομιλία:

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
el: Κείμενο-σε-ομιλία φωνή:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων για πλήρεις σημειώσεις

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων για γρήγορες σημειώσεις

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
el: Γραμμή εργαλείων σημειώσεων:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
el: Συγγραφέας:

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
el: <b>Σημείωση:</b> οι εδώ πληροφορίες χρησιμοποιούνται μόνο για σημειώσεις. Οι πληροφορίες αυτές αποθηκεύονται σε έγγραφα με σημειώσεις και έτσι θα μεταδοθούν μαζί με το έγγραφο.

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
el: <h3>Εργαλεία γρήγορων σημειώσεων</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
el: Επιλέξτε τον επεξεργαστή που επιθυμείτε όταν το Okular χρειάζεται να ανοίξει ένα αρχείο πηγαίου κώδικα.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
el: Προσαρμοσμένος επεξεργαστής κειμένου

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
el: πελάτης Emacs

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
el: πελάτης Lyx

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
el: Επεξεργαστής:

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
el: <qt>Ορίστε την εντολή ενός προσαρμοσμένου επεξεργαστή κειμένου προς εκτέλεση.<br />
    Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάποιους αντικαταστάτες:
    <ul>
    
      <li>%f - το όνομα του αρχείου</li>
    
      <li>%l - η γραμμή το αρχείου για μετάβαση σε αυτήν</li>
      <li>%c - η στήλη του αρχείου για μετάβαση σε αυτήν</li>
    </ul>
    
    Αν δεν καθοριστεί το %f, τότε το όνομα αρχείου προστίθεται στο τέλος της καθορισμένης εντολής.

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
el: Εντολή:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
el: Χρήση απαλής κύλισης

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
el: Εμφάνιση:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
el: Εμφάνιση γραμμών κύλισης

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
el: Σύνδεση των εικόνων επισκόπησης με τη σελίδα

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
el: Εμφάνιση υποδείξεων και μηνυμάτων πληροφοριών

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
el: Ειδοποίηση για ενσωματωμένα αρχεία, φόρμες ή υπογραφές

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
el: Εμφάνιση τίτλου εγγράφου στη γραμμή τίτλου αν είναι διαθέσιμη

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
el: Να εμφανίζεται το όνομα αρχείου μόνο

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
el: Να εμφανίζεται η πλήρης διαδρομή του αρχείου

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
el: Όταν δεν εμφανίζεται ο τίτλος εγγράφου:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
el: Χρήση προσαρμοσμένου χρώματος φόντου:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
el: Χαρακτηριστικά προγράμματος:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
el: Άνοιγμα νέων αρχείων σε καρτέλες

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
el: Εναλλαγή σε υφιστάμενη καρτέλα αν το αρχείο είναι ήδη ανοιχτό

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
el: Υπακοή στους περιορισμούς DRM

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
el: Επαναφόρτωση εγγράφου μετά από τροποποίηση του αρχείου

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
el: Εμφάνιση διαλόγου επιλογής συστήματος υποστήριξης

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
el: Κατεύθυνση ανάγνωσης από δεξιά προς αριστερά

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
el: Προκαθορισμένο άνοιγμα σε συνεχή λειτουργία

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
el: Κατά την χρήση του Εργαλείου Πλοήγησης, κάνε αναδίπλωση του δρομέα στα άκρα της οθόνης

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
el: Στήλες περίληψης:

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
el: Καθορίζει πόση από την τρέχουσα περιοχή προβολής θα εξακολουθεί να είναι ορατή όταν πιέζετε τα πλήκτρα Page Up/Down.

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
el: Σελίδα Πάνω/Κάτω επικάλυψη:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
el: Προσαρμογή στο πλάτος

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
el: Προσαρμογή στη σελίδα

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
el: Αυτόματη προσαρμογή

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
el: Ορίζει την προκαθορισμένη προσαρμογή του οπτικού πεδίου για αρχεία που δεν έχουν ανοιχτεί ξανά. Για αρχεία που έχουν ανοιχτεί ξανά εφαρμόζεται η προηγούμενη προσαρμογή.

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
el: Προκαθορισμένο οπτικό πεδίο:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
el: Ενεργοποίηση εφέ διαφάνειας

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
el: Χρήση επεξεργαστή:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
el: Χαμηλή

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
el: Κανονική (προκαθορισμένο)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
el: Επιθετική

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
el: Άπληστη

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
el: Χρήση μνήμης:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
el: Ενεργοποίηση εξομάλυνσης κειμένου

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
el: Επιλογές αποτύπωσης:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
el: Ενεργοποίηση εξομάλυνσης γραφικών

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
el: Ενεργοποίηση υποδείξεων κειμένου

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
el: Διατηρεί τη χρησιμοποιούμενη μνήμη όσο πιο χαμηλά γίνεται. Δεν επαναχρησιμοποιεί τίποτα. (Για συστήματα με λίγη μνήμη.)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
el: Ένας καλός συνδυασμός μεταξύ χρήσης μνήμης και αύξησης ταχύτητας. Φορτώνει από πριν την επόμενη σελίδα και επιταχύνει τις αναζητήσεις (Για συστήματα με 2GB μνήμης)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
el: Διατηρεί τα πάντα στη μνήμη. Φορτώνει από πριν τις επόμενες σελίδες. Επιταχύνει τις αναζητήσεις (Για συστήματα με περισσότερο από 4GB μνήμης.)

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
el: Φορτώνει και διατηρεί τα πάντα στη μνήμη. Προφόρτωση όλων των σελίδων. (Θα γίνει χρήση του 50% το πολύ όλης της μνήμης σας ή της ελεύθερης μνήμης σας, όποια είναι μεγαλύτερη.)

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
el: κάθε

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
el: Αυτόματη προώθηση:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
el: Επανάληψη μετά την τελευταία σελίδα

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
el: Αγγίξτε στην αριστερή/δεξιά πλευρά για μετάβαση πίσω/εμπρός

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
el: Αγγίξτε οπουδήποτε για μετάβαση εμπρός

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
el: Πλοήγηση επαφής:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
el: Χρώμα φόντου:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
el: Απόκρυψη μετά από καθυστέρηση

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
el: Πάντα ορατός

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
el: Πάντα αόρατος

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
el: Δρομέας ποντικιού:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
el: Εμφάνιση ένδειξης προόδου

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
el: Εμφάνιση σελίδας περίληψης

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
el: Στιγμιαίο (ποτέ με χρήση εφέ κίνησης)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
el: Τυχαία μετάβαση

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
el: Κατακόρυφες γρίλιες

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
el: Οριζόντιες γρίλιες

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
el: Πλαίσιο προς τα μέσα

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
el: Πλαίσιο προς τα έξω

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
el: Διάλυση

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
el: Ομαλή μετάβαση

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
el: Λαμπύρισμα προς τα κάτω

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
el: Λαμπύρισμα προς τα δεξιά

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
el: Λαμπύρισμα προς κάτω δεξιά

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
el: Οριζόντια διαίρεση προς τα μέσα

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
el: Οριζόντια διαίρεση προς τα έξω

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
el: Κατακόρυφη διαίρεση προς τα μέσα

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
el: Κατακόρυφη διαίρεση προς τα έξω

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
el: Καθαρισμός προς τα κάτω

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
el: Καθαρισμός προς τα δεξιά

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
el: Καθαρισμός προς τα αριστερά

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
el: Καθαρισμός προς τα πάνω

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
el: Προκαθορισμένη μετάβαση:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
el: Προτιμώμενη οθόνη:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
el: <h3>Εργαλεία σχεδίασης</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
el: Τρέχουσα οθόνη

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
el: Προκαθορισμένη οθόνη

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
el: Οθόνη %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
el: Οθόνη %1 (αποσυνδέθηκε)

en: Drawing Tool: %1
el: Εργαλείο σχεδίασης: %1

en: Eraser
el: Γόμα

en: &Name:
el: Ό&νομα:

en: &Type:
el: &Τύπος:

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Text markup
el: Σήμανση κειμένου

en: Geometrical shape
el: Γεωμετρικό σχήμα

en: Create annotation tool
el: Εργαλείο δημιουργίας σημειώσεων

en: Edit annotation tool
el: Εργαλείο επεξεργασίας σημειώσεων

en: Color:
el: Χρώμα:

en: &Pen Width:
el: &Πάχος πένας:

en: Create drawing tool
el: Εργαλείο δημιουργίας σχεδίασης

en: Edit drawing tool
el: Εργαλείο επεξεργασίας σχεδίασης

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
el: Ενσωματωμένα αρχεία

[ctx: @action:button]
en: View
el: Προβολή

[ctx: @title:column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: @title:column]
en: Size
el: Μέγεθος

[ctx: @title:column]
en: Created
el: Δημιουργία

[ctx: @title:column]
en: Modified
el: Τροποποίηση

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
el: &Αποθήκευση ως...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
el: Π&ροβολή...

en: Could not load print preview part
el: Αδυναμία φόρτωσης του τμήματος προεπισκόπησης εκτύπωσης

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: Close
el: Κλείσιμο

[ctx: Find text]
en: F&ind:
el: &Αναζήτηση:

en: Text to search for
el: Κείμενο προς αναζήτηση

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
el: Επόμενο

en: Jump to next match
el: Μετάβαση στο επόμενο ταίριασμα

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Jump to previous match
el: Μετάβαση στο επόμενο ταίριασμα

en: Modify search behavior
el: Τροποποίηση συμπεριφοράς αναζήτησης

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: From current page
el: Από τρέχουσα σελίδα

en: Find as you type
el: Εύρεση καθώς πληκτρολογείτε

en: All Files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

en: Unsigned Signature Field (Click to Sign)
el: Ανυπόγραφο Πεδίο Υπογραφής (Πατήστε για Υπογραφή)

en: &Sign...
el: Υπόγραψε...

en: Signature Properties
el: Ιδιότητες υπογραφής

en: Search Options
el: Επιλογές αναζήτησης

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Layers
el: Επίπεδα

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
el: από

en: Zoom
el: Οπτικό πεδίο

en: Zoom to 100%
el: Οπτικό πεδίο στο 100%

en: Rotate &Right
el: Περιστροφή &δεξιά

[ctx: Rotate right]
en: Right
el: Δεξιά

en: Rotate &Left
el: Περιστροφή &αριστερά

[ctx: Rotate left]
en: Left
el: Αριστερά

en: Original Orientation
el: Αρχικός προσανατολισμός

en: &Trim View
el: &Κόψιμο προβολής

en: &Trim Margins
el: &Κόψιμο περιθωρίων

en: Trim To &Selection
el: Κόψιμο στην επιλογή

en: Fit &Width
el: Προσαρμογή στο &πλάτος

en: Fit &Page
el: Προσαρμογή σε&λίδας

en: &Auto Fit
el: &Αυτόματη προσαρμογή

en: Fit Wi&ndow to Page
el: Προσαρμογή του παρα&θύρου στη σελίδα

en: &View Mode
el: Κατάσταση &προβολής

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
el: Μονή &σελίδα

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
el: Αν&τικριστές σελίδες

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
el: Αντικριστές σελίδες (&κεντράρισμα πρώτης σελίδας)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
el: &Επισκόπηση

en: &Continuous
el: &Συνεχής

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
el: Χρήση κατεύθυνσης ανάγνωσης από δεξιά προς αριστερά

en: &Browse
el: &Περιήγηση

en: &Zoom
el: &Ζουμ

en: Area &Selection
el: Ε&πιλογή επιφάνειας

en: &Text Selection
el: Επι&λογή κειμένου

en: T&able Selection
el: Επιλογή πίν&ακα

en: &Magnifier
el: Μεγεθυντής

[ctx: @action]
en: Selection Tools
el: Εργαλεία επιλογής

en: Digitally &Sign...
el: Ψηφιακή &υπογραφή...

en: Speak Whole Document
el: Εκφώνηση ολόκληρου εγγράφου

en: Speak Current Page
el: Εκφώνηση τρέχουσας σελίδας

en: Stop Speaking
el: Σταμάτημα εκφώνησης

en: Pause/Resume Speaking
el: Παύση/συνέχιση ομιλίας

en: Scroll Up
el: Κύλιση πάνω

en: Scroll Down
el: Κύλιση κάτω

en: Scroll Page Up
el: Κύλιση σελίδας πάνω

en: Scroll Page Down
el: Κύλιση σελίδας κάτω

en: Show Forms
el: Εμφάνιση φορμών

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
el[0]:  Φορτώθηκε ένα έγγραφο μιας σελίδας.
el[1]:  Φορτώθηκε ένα έγγραφο %1 σελίδων.

en: Copy Table Contents to Clipboard
el: Αντιγραφή περιεχομένων πίνακα στο πρόχειρο

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
el[0]: Κείμενο (1 χαρακτήρας)
el[1]: Κείμενο (%1 χαρακτήρες)

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Speak Text
el: Εκφώνηση κειμένου

en: Save to File…
el: Αποθήκευση σε αρχείο…

en: Save file
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Images (*.png *.jpeg)
el: Εικόνες (*.png *.jpeg)

en: File not saved.
el: Το αρχείο δεν αποθηκεύτηκε.

en: Copy Text
el: Αντιγραφή κειμένου

en: Go to '%1'
el: Μετάβαση στην %1

en: Fit Width
el: Προσαρμογή στο πλάτος

en: Fit Page
el: Προσαρμογή στη σελίδα

en: Auto Fit
el: Αυτόματη προσαρμογή

en: Search for '%1' with
el: Αναζήτηση για '%1' με

en: Configure Web Shortcuts...
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων ιστού...

en: Follow This Link
el: Ακολούθησε αυτό το δεσμό

en: Play this Sound
el: Αναπαραγωγή του ήχου

en: Stop Sound
el: Διακοπή του ήχου

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης δεσμού

en: Search for '%1' in this document
el: Αναζήτηση για '%1' σε αυτό το έγγραφο

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
el: Επιλέξτε περιοχή προσαρμογής οπτικού πεδίου. Δεξί κλικ για σμίκρυνση.

en: Click to see the magnified view.
el: Κάντε κλικ για να δείτε την προβολή μεγέθυνσης.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
el: Σχεδιάστε ένα παραλληλόγραμμο γύρο από το κείμενο/γραφικό που θέλετε να αντιγράψετε.

en: Select text
el: Επιλέξτε κείμενο

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
el: Σχεδιάστε ένα παραλληλόγραμμο γύρο από τον πίνακα, έπειτα κάντε κλικ κοντά στις ακμές για την κατανομή. Πατήστε Esc για καθαρισμό.

en: All your signing certificates are either not valid yet or are past their validity date.
el: Όλα τα πιστοποιητικά σας ή δεν έχουν ακόμη επικυρωθεί ή έχουν λήξει.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πιστοποιητικά για υπογραφή.<br/>Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την ενότητα για την <a href="%1">Προσθήκη ψηφιακών υπογραφών</a> στο εγχειρίδιο χρήσης.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
el: Έχετε μη αποθηκευμένες αλλαγές. Αποθηκεύστε το έγγραφο πριν το υπογράψετε.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
el: Σχηματίστε ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο για να εισαγάγετε το πεδίο της υπογραφής

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
el: Σχεδιάστε ένα παραλληλόγραμμο γύρω από την περιοχή της σελίδας που θέλετε να διατηρήσετε ορατή

en: New Text Note
el: Νέα σημείωση κειμένου

en: Text of the new note:
el: Κείμενο της νέας σημείωσης:

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
el: Μια υπογραφή με τόσο μικρό μέγεθος ίσως να μην είναι αναγνώσιμη. Αν θέλετε να δημιουργήσετε μια πιο ευανάγνωστη υπογραφή, πιέστε <interface>Από την αρχή</interface> και σχεδιάστε ένα μεγαλύτερο ορθογώνιο παραλληλόγραμμο.

[ctx: @action:button]
en: Start Over
el: Από την αρχή

[ctx: @action:button]
en: Sign
el: Υπόγραψε

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
el: Αδυναμία υπογραφής. Μη έγκυρος κωδικός πιστοποιητικού ή αδυναμία εγγραφής στο '%1'

en: Author name
el: Όνομα συγγραφέα

en: Author name for the annotation:
el: Όνομα συγγραφέα για τη σημείωση:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
el: Σχεδίαση μιας έλλειψης (σύρετε για την επιλογή μιας ζώνης)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
el: Τονισμός κειμένου

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
el: Σχεδιασμός ελεύθερης γραμμής

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
el: Σημείωση εμβόλιμου κειμένου (σύρετε για την επιλογή ζώνης)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
el: Εισαγωγή αναδυόμενης σημείωσης

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
el: Σχεδίαση ενός πολυγώνου (κλικ στο πρώτο σημείο για κλείσιμό του)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
el: Σχεδίαση παραλληλόγραμμου

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
el: Μουντζαλιά κειμένου

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
el: Τοποθέτηση συμβόλου σφραγίδας

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
el: Σχεδίαση ευθείας γραμμής

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
el: Επιγράμμιση κειμένου

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
el: Υπογράμμιση κειμένου

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
el: Σημείωση γραφομηχανής (σύρετε για την επιλογή ζώνης)

en: Highlighter
el: Τονισμός

en: Add favorite annotation
el: Προσθήκη αγαπημένης σημείωσης

en: Custom annotation name:
el: Όνομα προσαρμοσμένης σημείωσης:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
el: &Βοήθεια

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
el: Προ&σανατολισμός

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
el: Γραμμή προβολέα

en: Thumbnails
el: Εικόνες επισκόπησης

en: Annotations
el: Σημειώσεις

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
el: Το έγγραφο αυτό περιέχει σημειώσεις ή δεδομένα φορμών αποθηκευμένα εσωτερικά από μια προηγούμενη έκδοση του Okular. Ο εσωτερικός χώρος αποθήκευσης <b>δεν υποστηρίζεται πλέον</b>.<br/>Αποθηκεύστε σε ένα αρχείο για να τα μετακινήσετε αν θέλετε να συνεχίσετε την επεξεργασία του εγγράφου.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
el: Το έγγραφο αυτό περιέχει ενσωματωμένα αρχεία. <a href="okular:/embeddedfiles">Κάντε κλικ εδώ για να τα δείτε</a> ή μεταβείτε στο Αρχείο -> Ενσωματωμένα αρχεία.

[ctx: Previous page]
en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Go back to the Previous Page
el: Μετάβαση στην προηγούμενη σελίδα

en: Moves to the previous page of the document
el: Μετακινεί στην προηγούμενη σελίδα του εγγράφου

[ctx: Next page]
en: Next
el: Επόμενο

en: Advance to the Next Page
el: Προώθηση στην επόμενη σελίδα

en: Moves to the next page of the document
el: Μετακινεί στην επόμενη σελίδα του εγγράφου

en: Beginning of the document
el: Αρχή του εγγράφου

en: Moves to the beginning of the document
el: Μετακινεί στην αρχή του εγγράφου

en: End of the document
el: Τέλος του εγγράφου

en: Moves to the end of the document
el: Μετακινεί στο τέλος του εγγράφου

en: Rename the current bookmark
el: Μετονομασία του τρέχοντος σελιδοδείκτη

en: Previous Bookmark
el: Προηγούμενος σελιδοδείκτης

en: Go to the previous bookmark
el: Μετάβαση στον προηγούμενο σελιδοδείκτη

en: Next Bookmark
el: Επόμενος σελιδοδείκτης

en: Go to the next bookmark
el: Μετάβαση στον επόμενο σελιδοδείκτη

en: Configure Okular...
el: Διαμόρφωση του Okular...

en: Configure Viewer...
el: Διαμόρφωση προβολέα...

en: Configure Viewer Backends...
el: Διαμόρφωση συστημάτων υποστήριξης προβολέα...

en: Configure Backends...
el: Διαμόρφωση συστημάτων υποστήριξης...

en: About Backend
el: Σχετικά με το σύστημα υποστήριξης

en: Reloa&d
el: &Επαναφόρτωση

en: Reload the current document from disk.
el: Επαναφόρτωση του τρέχοντος εγγράφου από το δίσκο.

en: Close &Find Bar
el: Κλείσιμο γραμμής &αναζήτησης

en: Page Number
el: Αριθμός σελίδας

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
el: Διαμόρφωση λειτουργιών χρώματος...

en: Select All Text on Current Page
el: Επιλογή όλου του κειμένου στην τρέχουσα σελίδα

en: Show S&idebar
el: Εμφάνιση πλευρ&ικής γραμμής

en: Show &Page Bar
el: Εμφάνιση γραμμής &σελίδας

en: Show &Signatures Panel
el: Εμφάνι&ση πίνακα υπογραφών

en: &Embedded Files
el: &Ενσωματωμένα αρχεία

en: E&xport As
el: Ε&ξαγωγή ως

en: S&hare
el: Δια&μοιρασμός

en: P&resentation
el: Πα&ρουσίαση

en: Open Con&taining Folder
el: Άνοιγμα περιέχον&τος φακέλου

en: &Import PostScript as PDF...
el: &Εισαγωγή Postscript ως PDF...

en: Switch Blackscreen Mode
el: Εναλλαγή λειτουργίας μαύρης οθόνης

en: Erase Drawing
el: Σβήσιμο σχεδίων

en: Configure Annotations...
el: Διαμόρφωση σημειώσεων...

en: Play/Pause Presentation
el: Αναπαραγωγή/παύση παρουσίασης

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
el: Έχετε μόλις τροποποιήσει το τρέχον ανοικτό έγγραφο, αλλά αυτός ο τύπος του εγγράφου δεν μπορεί να αποθηκευτεί.
    Όλες οι τροποποιήσεις θα χαθούν μόλις κλείσει το Okular.

en: Document can't be saved
el: Το έγγραφο δεν μπορεί να αποθηκευτεί

en: Could not open '%1' (%2)
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%1' (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
el: Η φόρτωση του %1 ακυρώθηκε.

en: Could not open %1. Reason: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του %1. Αιτία: %2

en: Configure Viewer Backends
el: Διαμόρφωση συστημάτων υποστήριξης προβολέα

en: Configure Backends
el: Διαμόρφωση συστημάτων υποστήριξης

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
el: Το πρόγραμμα "ps2pdf" δε βρέθηκε, έτσι το Okular δε θα μπορεί να εισάγει αρχεία PS με αυτό.

en: ps2pdf not found
el: Δε βρέθηκε το ps2pdf

en: PostScript files (%1)
el: PostScript αρχεία (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
el: Εισαγωγή αρχείου PS ως PDF (μπορεί να διαρκέσει αρκετά)...

en: Please enter the password to read the document:
el: Δώστε τον κωδικό πρόσβασης για να διαβάσετε το έγγραφο:

en: Incorrect password. Try again:
el: Λανθασμένος κωδικός πρόσβασης. Προσπαθήστε πάλι:

en: Document Password
el: Κωδικός πρόσβασης εγγράφου

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
el: Το έγγραφο αυτό περιέχει φόρμες XFA, οι οποίες προς το παρόν <b>δεν υποστηρίζονται</b>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
el: Αυτό το έγγραφο περιέχει φόρμες. Κάντε κλικ στο κουμπί για την εμφάνισή τους, ή χρησιμοποιήστε το Προβολή -> Εμφάνιση φορμών.

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
el: Όλη η επεξεργασία και οι διαδραστικές λειτουργίες για αυτό το έγγραφο έχουν απενεργοποιηθεί. Αποθηκεύστε ένα αντίγραφο και ανοίξτε ξανά για να επεξεργαστείτε το έγγραφο.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
el: Αυτό το έγγραφο θέλει να εμφανίζεται σε πλήρη οθόνη.
    Να γίνει μετάβαση από κανονική λειτουργία σε λειτουργία παρουσίασης;

en: Request to Change Viewing Mode
el: Αίτημα αλλαγής λειτουργίας προβολής

en: Enter Presentation Mode
el: Είσοδος σε λειτουργία παρουσίασης

en: Deny Request
el: Άρνηση αιτήματος

en: Could not open %1. %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του %1. %2

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές όμως έχει τροποποιηθεί από άλλο πρόγραμμα. Με την επαναφόρτωση οι μη αποθηκευμένες αλλαγές θα αντικατασταθούν από τις αλλαγές που έγιναν από το άλλο πρόγραμμα. <nl/><nl/>Θέλετε να συνεχίσετε με την επαναφόρτωση του αρχείου;

en: File Changed
el: Το αρχείο άλλαξε

en: Continue Reloading
el: Συνέχεια επαναφόρτωσης

en: Abort Reloading
el: Εγκατάλειψη επαναφόρτωσης

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> έχει μη αποθηκευμένες αλλαγές όμως έχει τροποποιηθεί από άλλο πρόγραμμα. Κλείνοντας το θα αντικατασταθούν οι μη αποθηκευμένες αλλαγές από τις αλλαγές του άλλου προγράμματος. <nl/><nl/>Θέλετε να συνεχίσετε με το κλείσιμο του αρχείου;

en: Continue Closing
el: Συνέχεια κλεισίματος

en: Abort Closing
el: Εγκατάλειψη κλεισίματος

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε τις αλλαγές σας στο «%1» ή να τις απορρίψετε;

en: Close Document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
el: Αυτός ο δεσμός ενεργοποιεί μία ενέργεια κλεισίματος εγγράφου η οποία δε λειτουργεί όταν χρησιμοποιείτε τον ενσωματωμένο προβολέα.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
el: Αυτός ο δεσμός ενεργοποιεί μία ενέργεια τερματισμού εφαρμογής η οποία δε λειτουργεί όταν χρησιμοποιείτε τον ενσωματωμένο προβολέα.

en: Reloading the document...
el: Επαναφόρτωση του εγγράφου...

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: Signatures
el: Υπογραφές

en: Go to Page
el: Μετακίνηση στη σελίδα

en: &Page:
el: &Σελίδα:

en: Enter the new name of the bookmark:
el: Εισάγετε το νέο όνομα του σελιδοδείκτη:

en: Rename this Bookmark
el: Μετονομασία αυτού του σελιδοδείκτη

en: Remove this Bookmark
el: Να διαγραφεί αυτός ο σελιδοδείκτης

en: Save As
el: Αποθήκευση ως

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
el: Έχετε επιλέξει να αποθηκεύσετε ένα Αρχείο Okular χωρίς το όνομά του αρχείου να έχει την '%1' επέκταση. Αυτό δεν επιτρέπεται, θέλετε να επιλέξετε ένα νέο όνομα;

en: Unsupported extension
el: Μη υποστηριζόμενη επέκταση

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
el: Επιλέξτε Νέο Όνομα

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> έχει τροποποιηθεί από ένα άλλο πρόγραμμα. Αν αποθηκεύσετε τώρα, όλες οι αλλαγές που έγιναν από το άλλο πρόγραμμα θα χαθούν. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;

en: Save - Warning
el: Αποθήκευση - Προειδοποίηση

en: Save a Copy Elsewhere
el: Αποθήκευση Αντιγράφου Αλλού

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
el: Το τρέχον έγγραφο προστατεύεται με κωδικό πρόσβασης.<br />Για αποθήκευση, απαιτείται η επαναφόρτωση του αρχείου. Θα σας ζητηθεί και πάλι ο κωδικός πρόσβασης και το ιστορικό αναίρεσης / ακυρώσεων αναίρεσης θα χαθεί.<br />Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Could not open the temporary file for saving.
el: Αδυναμία ανοίγματος του προσωρινού αρχείου για αποθήκευση.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
el: Αδυναμία αντικατάστασης του <filename>%1</filename> επειδή είναι μόνο για ανάγνωση. Δοκιμάστε να το αποθηκεύσετε σε άλλη τοποθεσία ή αλλάξτε τα δικαιώματά του αρχείου.

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
el: Μετά την αποθήκευση, ο τρέχων τύπος εγγράφου απαιτεί την επαναφόρτωση του αρχείου. Το ιστορικό αναίρεσης / ακυρώσεων αναίρεσης θα χαθεί.<br />Θέλετε να συνεχίσετε;

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου στο '%1'. Προσπαθήστε να το αποθηκεύσετε σε άλλη τοποθεσία.

en: Filled form contents
el: Περιεχόμενο συμπληρωμένης φόρμας

en: User annotations
el: Σημειώσεις χρήστη

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
el: Πρόκειται να αποθηκεύσετε αλλαγές, αλλά ο τρέχων τύπος αρχείου δεν υποστηρίζει την αποθήκευση των ακόλουθων αντικειμένων. Χρησιμοποιήστε τον τύπο <i>Αρχειοθήκης εγγράφων Okular</i> για να τα διατηρήσετε.

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Save as Okular document archive...
el: Αποθήκευση ως αρχειοθήκη εγγράφων Okular...

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
el: Πρόκειται να αποθηκεύσετε αλλαγές, αλλά ο τρέχων τύπος αρχείου δεν υποστηρίζει την αποθήκευση των ακόλουθων αντικειμένων. Χρησιμοποιήστε τον τύπο <i>Αρχειοθήκης εγγράφων Okular</i> για να τα διατηρήσετε. Έπειτα κάνετε κλικ στο <i>Συνέχεια</i> για να αποθηκεύσετε το έγγραφο και να απορρίψετε αυτά τα αντικείμενα.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
el: Πρόκειται να αποθηκεύσετε αλλαγές, αλλά ο τρέχων τύπος αρχείου δεν υποστηρίζει την αποθήκευση των ακόλουθων αντικειμένων. Χρησιμοποιήστε τον τύπο <i>Αρχειοθήκης εγγράφων Okular</i> για να τα διατηρήσετε. Έπειτα κάνετε κλικ στο <i>Συνέχεια</i> για να αποθηκεύσετε, αλλά θα χάσετε αυτά τα αντικείμενα καθώς και το ιστορικό αναίρεσης / ακυρώσεων αναίρεσης.

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Continue losing changes
el: Συνέχεια με απώλεια αλλαγών

en: File could not be saved in '%1'. %2
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου στο '%1'. %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
el: Το Okular δεν μπορεί να αντιγράψει το %1 στην ορισμένη τοποθεσία.
    
    Το έγγραφο δεν υπάρχει πια.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
el: Αδυναμία αποθήκευσης αρχείου στο '%1'. Σφάλμα: '%2'. Προσπαθήστε να το αποθηκεύσετε σε άλλη τοποθεσία.

en: Expand whole section
el: Επέκταση όλης της ενότητας

en: Collapse whole section
el: Σύμπτυξη όλης της ενότητας

en: Expand all
el: Επέκταση όλων

en: Collapse all
el: Σύμπτυξη όλων

en: Sync Thumbnail with Page
el: Συγχρονισμός εικόνας επισκόπησης με τη σελίδα

en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Tools
el: Εργαλεία

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
el: Εκφώνηση κειμένου

[ctx: @title:window]
en: Print
el: Εκτύπωση

en: Printing this document is not allowed.
el: Η εκτύπωση αυτού του εγγράφου δεν επιτρέπεται.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
el: Αδύνατη η εκτύπωση του εγγράφου. Άγνωστο σφάλμα. Παρακαλώ αναφέρετε το στο bugs.kde.org

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
el: Αδύνατη η εκτύπωση του εγγράφου. Το λεπτομερές σφάλμα είναι "%1". Παρακαλώ αναφέρετέ το στο bugs.kde.org

en: Go to the place you were before
el: Μετάβαση στο σημείο που ήσασταν πριν

en: Go to the place you were after
el: Μετάβαση στο σημείο που ήσασταν μετά

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
el: <qt><strong>Σφάλμα Αρχείου!</strong> Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του προσωρινού αρχείου <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
el: <qt><strong>Σφάλμα Αρχείου!</strong> Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου <nobr><strong>%1</strong></nobr> για αποσυμπίεση. Το αρχείο δε θα φορτωθεί.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
el: <qt>Αυτό το σφάλμα κανονικά εμφανίζεται όταν δεν έχετε άδεια να διαβάσετε το αρχείο. Μπορείτε να ελέγξετε τον ιδιοκτήτη και τις άδειες του αρχείου κάνοντας δεξί κλικ πάνω του στο διαχειριστή αρχείων Dolphin, έπειτα επιλέγοντας την επιλογή 'Ιδιότητες' και επιλέγοντας την καρτέλα 'Δικαιώματα' στο ανοιχτό παράθυρο.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
el: <qt><strong>Σφάλμα Αρχείου!</strong> Δεν ήταν δυνατή η αποσυμπίεση του αρχείου <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Το αρχείο δε θα φορτωθεί.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
el: <qt>Αυτό το σφάλμα κανονικά εμφανίζεται όταν το αρχείο είναι κατεστραμμένο. Αν θέλετε να σιγουρευτείτε, προσπαθήστε να το αποσυμπιέσετε με χρήση εργαλείων γραμμής εντολών.</qt>

en: No Bookmarks
el: Κανένας σελιδοδείκτης

en: There was a problem sharing the document: %1
el: Παρουσιάστηκε πρόβλημα με το διαμοιρασμό του εγγράφου: %1

en: Share
el: Διαμοιρασμός

en: Document shared successfully
el: Το έγγραφο μοιράστηκε με επιτυχία

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
el: Μπορείτε να βρείτε το κοινόχρηστο έγγραφο στο: <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
el: &Μετάβαση

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων σημειώσεων

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων για γρήγορες σημειώσεις

en: General Options
el: Γενικές επιλογές

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Accessibility Reading Aids
el: Βοηθήματα προσβασιμότητας ανάγνωσης

en: Performance
el: Επιδόσεις

en: Performance Tuning
el: Ρύθμιση επιδόσεων

en: Configure Viewer
el: Διαμόρφωση προβολέα

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Options for Presentation Mode
el: Επιλογές παρουσίασης

en: Annotation Options
el: Ιδιότητες σημειώσεων

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Editor Options
el: Επιλογές επεξεργαστή

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
el: Ο επεξεργαστής έχει οριστεί από την γραμμή εντολών σε 
     %1 
    Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτή τη ρύθμιση, εκκινήστε το okular χωρίς την επιλογή --editor-cmd

en: Find Next
el: Αναζήτηση επόμενου

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
el: %1 – Παρουσίαση

en: Switch Screen
el: Εναλλαγή οθόνης

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
el: Οθόνη %1

en: Exit Presentation Mode
el: Έξοδος από λειτουργία παρουσίασης

en: Title: %1
el: Τίτλος: %1

en: Pages: %1
el: Σελίδες: %1

en: Click to begin
el: Κάντε κλικ για να αρχίσετε

[ctx: For Presentation]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: For Presentation]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
el: Υπάρχουν δύο τρόποι εξόδου από τη λειτουργία παρουσίασης. Μπορείτε να πατήσετε το πλήκτρο ESC ή να κάνετε κλικ στο κουμπί τερματισμού που εμφανίζεται όταν το ποντίκι τοποθετηθεί στην πάνω δεξιά γωνία. Φυσικά μπορείτε να μετακινείστε κυκλικά στα παράθυρα (Alt+TAB εξ ορισμού)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
el: Γίνεται παρουσίαση

en: Unknown File
el: Άγνωστο αρχείο

en: %1 Properties
el: %1 Ιδιότητες

en: &Fonts
el: &Γραμματοσειρές

en: Reading font information...
el: Ανάγνωση πληροφοριών γραμματοσειράς...

en: &Page Sizes
el: &Μεγέθη σελίδας

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
el: Ε&ξαγωγή γραμματοσειράς

en: TeX virtual
el: Εικονικό TeX

en: TeX Font Metric
el: Μετρικό γραμματοσειράς TeX

en: TeX FreeType-handled
el: FreeType-χειριζόμενο TeX

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Embedded (subset)
el: Ενσωματωμένο (υποσύνολο)

en: Fully embedded
el: Πλήρως ενσωματωμένο

en: No
el: Όχι

en: Yes (subset)
el: Ναι (υποσύνολο)

en: Yes
el: Ναι

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
el: %1 (αντικατάσταση με %2)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
el: [μ/δ]

en: Unknown font
el: Άγνωστη γραμματοσειρά

en: Embedded: %1
el: Ενσωματωμένο: %1

en: Name
el: Όνομα

en: Type
el: Τύπος

en: File
el: Αρχείο

en: Page
el: Σελίδα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Revision Preview
el: Προεπισκόπηση αναθεώρησης

en: Where do you want to save this revision?
el: Πού θέλετε να αποθηκεύσετε αυτήν την αναθεώρηση;

en: Could not save file %1.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του αρχείου %1.

en: Could not view revision.
el: Αδυναμία προβολής αναθεώρησης.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
el: Δώστε τουλάχιστον 3 γράμματα για να φιλτράρετε σελίδες

en: Case Sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Match Phrase
el: Ταίριασμα φράσης

en: Match All Words
el: Ταίριασμα όλων των λέξεων

en: Match Any Word
el: Ταίριασμα οποιασδήποτε λέξης

en: Filter Options
el: Επιλογές φίλτρων

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
el: Πιστοποιητικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
el: Επιλογή πιστοποιητικού για υπογραφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
el: Αιτία:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
el: προαιρετικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
el: Χρώμα φόντου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
el: Επιλέξτε...

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
el: <div align=center><h3>Χωρίς σημειώσεις</h3>Για τη δημιουργία νέων σημειώσεων πιέστε το F6 ή επιλέξτε <i>Εργαλεία -&gt; Σημειώσεις</i> από το μενού.</div>

en: Group by Page
el: Ομαδοποίηση ανά σελίδα

en: Group by Author
el: Ομαδοποίηση ανά συγγραφέα

en: Show annotations for current page only
el: Εμφάνιση σημειώσεων για την τρέχουσα σελίδα μόνο

en: Expand all elements
el: επέκταση όλων των αντικειμένων

en: Collapse all elements
el: Σύμπτυξη όλων των αντικειμένων

en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
el: Εικόνες (%1)

en: Select background image
el: Επιλογή εικόνας φόντου

en: Forget image
el: Ξέχασε εικόνα

en: Forget all images
el: Ξέχασε όλες τις εικόνες

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
el: Εισαγωγή κωδικού πρόσβασης (αν υπάρχει) για να ξεκλειδώσει το πιστοποιητικό: %1

en: Enter certificate password
el: Εισαγωγή κωδικού για το πιστοποιητικό

en: Enter document password
el: Εισάγετε κωδικό πρόσβασης εγγράφου

en: Save Signed File As
el: Αποθήκευση υπογεγραμμένου αρχείου ως

en: Validity Status
el: Κατάσταση επιβεβαίωσης

en: Signature Validity:
el: Επιβεβαίωση υπογραφής:

en: Document Modifications:
el: Τροποποιήσεις εγγράφου:

en: Additional Information
el: Πρόσθετες πληροφορίες

en: Signed By:
el: Υπογραφή από:

en: Signing Time:
el: Χρόνος υπογραφής:

en: Document Version
el: Έκδοση εγγράφων

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
el: Αναθεώρηση εγγράφου %1 από %2

en: View Signed Version...
el: Προβολή υπογεγραμμένης έκδοσης...

en: View Certificate...
el: Προβολή πιστοποιητικού...

en: View in Certificate Manager
el: Προβολή στον Διαχειριστή Πιστοποιητικών...

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
el: Ο Διαχειριστής Πιστοποιητικών KDE (kleopatra) δεν βρέθηκε

en: Show bookmarked pages only
el: Εμφάνιση μόνο σελίδων με σελιδοδείκτη

[ctx: start the movie playback]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
el: Παύση

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
el: Διακοπή

en: Videos not supported in this okular
el: Τα βίντεο δεν υποστηρίζονται από αυτό το okular

en: Videos not supported in this Okular
el: Τα βίντεο δεν υποστηρίζονται από αυτό το Okular

en: &Add...
el: &Προσθήκη...

en: &Edit...
el: &Επεξεργασία

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: Move &Up
el: Μετακίνηση &πάνω

en: Move &Down
el: Μετακίνηση &κάτω

en: Default Drawing Tool #%1
el: Προκαθορισμένο εργαλείο σχεδίασης #%1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
el: Υπάρχει ήδη εργαλείο με αυτό το όνομα. Θα γίνει χρήση του προκαθορισμένου

en: Duplicated Name
el: Διπλό όνομα

en: Page of the document to be shown
el: Σελίδα του εγγράφου προς εμφάνιση

en: Start the document in presentation mode
el: Έναρξη του εγγράφου σε λειτουργία παρουσίασης

en: Start with print dialog
el: Έναρξη με το διάλογο εκτύπωσης

en: Start with print dialog and exit after printing
el: Έναρξη με το διάλογο εκτύπωσης και έξοδος μετά την εκτύπωση

en: "Unique instance" control
el: Έλεγχος "μοναδικής εκτέλεσης"

en: Not raise window
el: Όχι ανύψωση παραθύρου

en: Find a string on the text
el: Εύρεση συμβολοσειράς στο κείμενο

en: Sets the external editor command
el: Ορίζει την εντολή του εξωτερικού κειμενογράφου

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
el: Έγγραφα για άνοιγμα. Καθορίστε το '-' για ανάγνωση από το stdin.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανοίγματος περισσότερων του ενός εγγράφων με τον διακόπτη --switch

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανοίγματος περισσότερων του ενός εγγράφων με τον διακόπτη --presentation

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανοίγματος περισσότερων του ενός εγγράφων με τον διακόπτη --print

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανοίγματος περισσότερων του ενός εγγράφων με τον διακόπτη --page

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
el: Σφάλμα: Αδυναμία ανοίγματος περισσότερων του ενός εγγράφων με τον διακόπτη --find

en: Unable to find the Okular component: %1
el: Αδυναμία εύρεσης του συστατικού Okular: %1

en: Sidebar
el: Πλευρική στήλη

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
el: Υπάρχει ήδη μια μοναδική διεργασία Okular που εκτελείται. Η διεργασία αυτή δεν θα είναι η μόνη.

en: Unable to find the Okular component.
el: Αδυναμία εύρεσης του συστατικού Okular.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
el: Κάντε κλικ για να ανοίξετε ένα αρχείο.
    Κλικ και κράτημα για να ανοίξετε ένα πρόσφατο αρχείο

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
el: <b>Κλικ</b> για να ανοίξετε ένα αρχείο ή <b>Κλικ και κράτημα</b> για να επιλέξετε ένα πρόσφατο αρχείο

en: Next Tab
el: Επόμενη καρτέλα

en: Previous Tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

en: Undo close tab
el: Αναίρεση κλεισίματος καρτέλας

en: Lock Sidebar
el: Κλείδωμα πλευρικής στήλης

en: All files (*)
el: Όλα τα αρχεία (*)

en: All supported files (%1)
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία (%1)

en: Open Document
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Confirm Close
el: Επιβεβαίωση κλεισίματος

en: Close Tabs
el: Κλείσιμο καρτελών

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
el: Προτίθεσθε να κλείσετε %1 καρτέλες. Σίγουρα θέλετε να συνεχίσετε;

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
el: Να προειδοποιούμαι όταν επιχειρώ να κλείσω πολλές καρτέλες

en: &Copy Path
el: Αντιγραφή διαδρομής

en: &Open Containing Folder
el: Άν&οιγμα περιλαμβανόμενου φακέλου

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
el: Αγνόηση αυτού του αντικειμένου

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
el: Δεν υπάρχουν πρόσφατα έγγραφα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
el: Καλωσορίσατε στο Okular

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
el: Άνοιγμα εγγράφου...

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
el: Πρόσφατα έγγραφα

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
el: Να ξεχαστούν όλα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
el: Απόκρυψη οθόνης υποδοχής
