okular - en to fr translation catalogue (926 entries)

en: Okular, a universal document viewer
fr: Okular, un afficheur universel de documents

en: Former maintainer
fr: Ancien mainteneur

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
fr: Beaucoup de travail sur l'environnement de développement, le moteur de rendu pour le format « FictionBook » et le moteur précédent « ODT »

en: Developer
fr: Développeur

en: Created Okular from KPDF codebase
fr: A créé Okular à partir du code provenant de KPDF

en: KPDF developer
fr: Développeur pour KPDF

en: Annotations artwork
fr: Graphismes pour les annotations

en: Table selection tool
fr: Outil de sélection de &tableau

en: Annotation improvements
fr: Amélioration des annotations

en: Go to page %1
fr: Se déplacer à la page %1

en: Open external file
fr: Ouvre un fichier externe

en: Execute '%1'...
fr: Exécuter « %1 »...

en: First Page
fr: Première page

en: Previous Page
fr: Page précédente

en: Next Page
fr: Page suivante

en: Last Page
fr: Dernière page

en: Back
fr: Précédent

en: Forward
fr: Suivant

en: Quit
fr: Quitter

en: Start Presentation
fr: Démarrer une présentation

en: End Presentation
fr: Terminer une présentation

en: Find...
fr: Trouver...

en: Go To Page...
fr: Se déplacer à la page...

en: Play sound...
fr: Jouer un son...

en: JavaScript Script
fr: Script JavaScript

en: Play movie...
fr: Jouer un film...

en: Play movie
fr: Lire un film

en: Stop movie
fr: Arrêter un film

en: Pause movie
fr: Mettre en pause un film

en: Resume movie
fr: Reprendre un film

en: This Okular is built without audio support
fr: Cette version de Okular a été compilée dans la prise en charge de l'audio

en: Backend Selection
fr: Sélection du moteur de rendu

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
fr: <qt>Plusieurs moteurs de rendu ont été trouvés pour le type « MIME » :<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Veuillez choisir celui devant être utilisé :</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
fr: La plupart des pages sont %1.

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
fr: Paysage %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
fr: %1 x %2 pouces (%3)

en: Continuing search from beginning
fr: Suite de la recherche à partir du début du fichier

en: Continuing search from bottom
fr: Continuer la recherche à partir du bas du fichier ?

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
fr: Impossible de trouver un module externe capable de traiter le document indiqué.

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
fr: Supprimer des annotations

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
fr: Le document tente de lancer une application externe. Pour votre sécurité, Okular interdit cela.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
fr: Aucune application trouvée pour ouvrir le fichier de type MIME « %1 ».

en: Could not open a temporary file
fr: Impossible d'ouvrir un fichier temporaire

en: Print conversion failed
fr: La conversion d'impression a échoué

en: Printing process crashed
fr: Le processus d'impression s'est arrêté brutalement

en: Printing process could not start
fr: Le processus d'impression n'a pas pu démarrer

en: Printing to file failed
fr: L'impression dans un fichier a échoué

en: Printer was in invalid state
fr: L'imprimante était dans un état non valable

en: Unable to find file to print
fr: Impossible de trouver le fichier à imprimer

en: There was no file to print
fr: Il n'y avait aucun fichier à imprimer

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
fr: Impossible de trouver un exécutable adapté à l'impression. Veuillez vérifier que le binaire CUPS « lpr » est disponible

en: The page print size is invalid
fr: La taille de page pour l'impression est incorrecte

en: Could not open '%1'. File does not exist
fr: Impossible d'ouvrir « %1 ». Le fichier n'existe pas.

en: Title
fr: Titre

en: Subject
fr: Objet

en: Author
fr: Auteur

en: Creator
fr: Créateur

en: Producer
fr: Producteur

en: Copyright
fr: Droit d'auteur

en: Created
fr: Créé

en: Modified
fr: Modifié

en: MIME Type
fr: Type « MIME »

en: Category
fr: Catégorie

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: File Path
fr: Emplacement du fichier

en: File Size
fr: Taille du fichier

en: Page Size
fr: Taille de page

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
fr: Ajouter une annotation

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
fr: Supprimer une annotation

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
fr: Modifier les propriétés d'annotation

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
fr: Traduire une annotation

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
fr: ajuster l'annotation

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
fr: Modifier du texte

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
fr: Modifier un contenu d'annotation

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
fr: Modifier un contenu de formulaire

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
fr: Modifier des choix de liste de formulaire

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
fr: Modifier la sélection de liste déroulante

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
fr: Modifier les états de boutons de formulaire

en: Plain &Text...
fr: &Texte brut...

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
fr: Texte « OpenDocument »

en: Print Options
fr: Options d'impression

en: Fit to printable area
fr: Ajuster à la zone imprimable

en: Fit to full page
fr: Ajuster à la page entière

en: Scale mode:
fr: Mode de mise à l'échelle :

en: Do not show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Not Available
fr: Non disponible

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
fr: Source : %1

en: &Default Font:
fr: Police par &défaut :

en: Serial Number
fr: Numéro de série

en: Issuer
fr: Émetteur

en: Issued On
fr: Émis le :

en: Expires On
fr: Expire le :

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
fr: Sujet

en: Public Key
fr: Clé publique

en: Key Usage
fr: Utilisation de la clé

en: Property
fr: Propriété

en: Value
fr: Valeur

en: Pop-up Note
fr: Note épinglée

en: Typewriter
fr: Machine à écrire

en: Inline Note
fr: Note intégrée

en: Straight Line with Comment
fr: Ligne droite avec commentaire

en: Straight Line
fr: Ligne droite

en: Polygon with Comment
fr: Polygone avec commentaire

en: Polygon
fr: Polygone

en: Geometry with Comment
fr: Forme géométrique avec commentaire

en: Geometry
fr: Forme géométrique

en: Highlight with Comment
fr: Surbrillance avec commentaire

en: Highlight
fr: Surbrillance

en: Squiggle with Comment
fr: Gribouillis avec commentaire

en: Squiggle
fr: Gribouillis

en: Underline with Comment
fr: Souligné avec commentaire

en: Underline
fr: Souligné

en: Strike Out with Comment
fr: Barré avec commentaire

en: Strike Out
fr: Barré

en: Stamp with Comment
fr: Tampon avec commentaire

en: Stamp
fr: Tampon

en: Freehand Line with Comment
fr: Ligne à main levée avec commentaire

en: Freehand Line
fr: Ligne à main levée

en: Caret
fr: Curseur

en: File Attachment
fr: Pièces jointes

en: Sound
fr: Son

en: Movie
fr: Film

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
fr: Écran

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
fr: Composant graphique

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
fr: Média riche

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Author: %1
fr: Auteur : %1

en: Where do you want to save %1?
fr: Où voulez-vous enregistrer %1 ?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
fr: Impossible d'ouvrir « %1 » en écriture. Le fichier n'a pas été enregistré.

en: The signature is cryptographically valid.
fr: La signature est valable au niveau du chiffrement.

en: The signature is cryptographically invalid.
fr: La signature est non valable au niveau du chiffrement.

en: Digest Mismatch occurred.
fr: Les signatures ne correspondent pas.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
fr: La structure CMS/PKCS7 de la signature est malformée.

en: The requested signature is not present in the document.
fr: La signature demandée n'est pas présente dans le document.

en: The signature could not be verified.
fr: Impossible de vérifier la signature.

en: Certificate is Trusted.
fr: Le certificat est de confiance.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
fr: L'émetteur du certificat n'est pas de confiance.

en: Certificate issuer is unknown.
fr: L'autorité de certification est inconnue.

en: Certificate has been Revoked.
fr: Le certificat a été révoqué.

en: Certificate has Expired.
fr: Le certificat a expiré.

en: Certificate has not yet been verified.
fr: Le certificat n'a pas encore été vérifié.

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
fr: Erreur inconnue avec ce certificat ou données corrompues.

en: Unknown Algorithm
fr: Algorithme inconnu

en: Unknown Type
fr: Type inconnu

en: Digital Signature
fr: Signature numérique

en: Non-Repudiation
fr: Non-répudiation

en: Encrypt Keys
fr: Clés de chiffrement

en: Decrypt Keys
fr: Déchiffrer les clés

en: Key Agreement
fr: Accord de clé

en: Sign Certificate
fr: Certificat de signature

en: Sign CRL
fr: Signer en CRL

en: Encrypt Only
fr: Chiffrer uniquement

en: No Usage Specified
fr: Aucun usage spécifié

en: The document has not been modified since it was signed.
fr: Le document n'a pas été modifié depuis qu'il a été signé.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
fr: La révision de ce document couverte par la signature n'a pas été modifiée ;
    cependant, des modifications ont été apportées ultérieurement au document.

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
fr: Le document a été modifié d'une manière non permise par un signataire précédent.

en: The document integrity verification could not be completed.
fr: Impossible de mener à bien la vérification d'intégrité.

en: This document has unsigned signature fields.
fr: Ce document possède des champs de signature non signés.

en: This document is digitally signed.
fr: Ce document est signé numériquement.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
fr: Ce document est signé numériquement. Il y a eu des modifications depuis la dernière signature.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
fr: Ce document est signé numériquement. Certaines de ses signatures ne peuvent être correctement validées.

en: Unsigned Signature %1
fr: Signature %1 non signée

en: Field: %1 on page %2
fr: Champ : %1 en page %2

en: Rev. %1: Signed By %2
fr: Rév. %1: Signé par %2

en: Signing Time: %1
fr: Moment de la signature : %1

en: Reason: %1
fr: Raison : %1

en: Location: %1
fr: Emplacement : %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
fr: Rouge

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
fr: Jaune

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
fr: Vert

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
fr: Blanc

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
fr: Gris

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
fr: Noir

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
fr: Largeur %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1%
fr: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
fr: Largeur de la ligne d'annotations (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
fr: Couleur des annotations (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
fr: Couleur du remplissage des annotations (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
fr: Opacité des annotations (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
fr: Police des annotations (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
fr: Ajouter l'annotation courante au menu rapide des annotations (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
fr: Contraindre le ration de profil à 1:1 ou l'angle de ligne à des pas de 15° (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
fr: Paramètres avancés pour l'outil courant d'annotation (Aucune annotation sélectionnée)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
fr: Largeur de la ligne d'annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
fr: Largeur de la ligne d'annotations (L'annotation courante ne possède aucune largeur de ligne)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
fr: Couleur du texte des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
fr: Couleur de bordure des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
fr: Couleur des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
fr: Couleur du remplissage des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
fr: Couleur de remplissage des annotations (L'annotation courante ne possède aucune couleur de remplissage)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
fr: Police des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
fr: Police des annotations (L'annotation courante ne possède aucune police)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
fr: Contraindre à un angle de ligne à des pas de 15°

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
fr: Contraindre le ration de profil à 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
fr: Contraindre le ration de profil à 1:1 ou l'angle de ligne à des pas de 15° (Non pris en charge par l'annotation courante)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
fr: Opacité des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
fr: Ajouter l'annotation courante au menu rapide des annotations

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
fr: Paramètres avancés pour l'outil courant d'annotation

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
fr: Couleur de remplissage

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
fr: Couleur personnalisée...

[ctx: @title:window]
en: Select color
fr: Sélectionner une couleur

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
fr: Cacher

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
fr: Afficher plus d'outils d'animations

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
fr: Surligneur

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
fr: Souligné

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
fr: Gribouillis

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
fr: Barré

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
fr: Machine à écrire

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
fr: Note intégrée

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
fr: Note contextuelle

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
fr: Ligne à main levée

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
fr: Ligne droite

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
fr: Flèche

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
fr: Polygone

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
fr: Formes géométriques

[ctx: @action]
en: Stamp
fr: Tampon

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
fr: Annotations rapides

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
fr: Sélectionner un outil d'annotation à partir des annotations rapides

en: Quick Annotation Bar
fr: Barre pour annotations rapides

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
fr: Ajouter une annotation rapide

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
fr: Conserver actif

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
fr: Conserver l'outil d'annotation actif après utilisation

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
fr: Contraindre le ratio et l'angle des outils d'annotation

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
fr: Police

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
fr: Paramètres d'annotations

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
fr: Largeur de ligne

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
fr: Opacité

en: Page %1
fr: Page %1

en: Annotation | %1 Annotations
fr[0]: Annotation
fr[1]: %1 annotations

en: &Open Pop-up Note
fr: &Ouvrir une note épinglée

en: Copy Text to Clipboard
fr: Copier le texte dans le presse-papier

en: Copy forbidden by DRM
fr: Copie interdite par « DRM »

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: &Properties
fr: &Propriétés

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
fr: Enregi&strer « %1 »...

en: &Appearance
fr: &Apparence

en: &General
fr: &Général

en: &Author:
fr: &Auteur :

en: Created:
fr: Créé :

en: Modified:
fr: Modifié :

en: Pop-up Note Properties
fr: Propriétés de la note épinglée

en: Typewriter Properties
fr: Propriétés de la machine à écrire

en: Inline Note Properties
fr: Propriétés de note en ligne

en: Straight Line Properties
fr: Propriétés de ligne droite

en: Polygon Properties
fr: Propriétés de polygone

en: Geometry Properties
fr: Propriétés de forme géométrique

en: Text Markup Properties
fr: Propriétés de balise de texte

en: Stamp Properties
fr: Propriétés de tampon

en: Freehand Line Properties
fr: Propriétés de ligne à main levée

en: Caret Properties
fr: Propriétés de curseur

en: File Attachment Properties
fr: Propriétés des pièces jointes

en: Sound Properties
fr: Propriétés de son

en: Movie Properties
fr: Propriétés de film

en: Annotation Properties
fr: Propriétés d'annotation

en: Modified: %1
fr: Modifié : %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
fr: Sélectionner un symbole de tampon personnalisé depuis un fichier

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
fr: Sélectionner un symbole de tampon personnalisé

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
fr: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Fichiers d'icônes (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
fr: Impossible de charger le fichier <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
fr: Fichier non valable

en: &Color:
fr: &Couleur :

en: &Opacity:
fr: &Opacité :

en: Icon:
fr: Icône :

en: Comment
fr: Commentaire

en: Help
fr: Aide

en: Insert
fr: Insérer

en: Key
fr: Clé

en: New paragraph
fr: Nouveau paragraphe

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Font:
fr: Police :

en: Text &color:
fr: Couleur du &texte :

en: &Align:
fr: &Alignement :

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centré

en: Right
fr: Droite

en: Border &width:
fr: Lar&geur de la bordure :

en: Approved
fr: Approuvé

en: As Is
fr: Tel quel

en: Confidential
fr: Confidentiel

en: Departmental
fr: Départemental

en: Draft
fr: Brouillon

en: Experimental
fr: Expérimental

en: Expired
fr: Expiré

en: For Comment
fr: Pour commentaires

en: For Public Release
fr: Pour version publique

en: Not Approved
fr: Non approuvé

en: Not For Public Release
fr: Non en version publique

en: Sold
fr: Vendu

en: Top Secret
fr: Top secret

en: Bookmark
fr: Signet

en: Information
fr: Informations

en: Stamp symbol:
fr: Symbole de tampon :

en: &Width:
fr: Larg&eur :

en: Line start:
fr: Début de ligne :

en: Line end:
fr: Fin de ligne :

en: Square
fr: Carré

en: Circle
fr: Cercle

en: Diamond
fr: Losange

en: Open Arrow
fr: Flèche ouverte

en: Closed Arrow
fr: Flèche fermée

en: None
fr: Aucun

en: Butt
fr: Bout

en: Right Open Arrow
fr: Flèche ouverte vers la droite

en: Right Closed Arrow
fr: Flèche ferlée vers la droite

en: Slash
fr: Barre oblique

en: Leader line length:
fr: Longueur de ligne d'en-tête :

en: Leader line extensions length:
fr: Longueur des extensions de ligne d'en-tête :

en: Enabled
fr: Activé

en: Shape fill:
fr: Remplissage de la forme :

en: Type:
fr: Type :

en: Strike out
fr: Barré

en: File attachment symbol:
fr: Symbole des pièces jointes :

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
fr: Graphique

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
fr: Épingle

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
fr: Trombone

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
fr: Marqueur

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
fr: Fichier

[ctx: Not available size]
en: N/A
fr: Non applicable

en: No description available.
fr: Aucune description disponible.

en: Name:
fr: Nom :

en: Description:
fr: Description :

en: Caret symbol:
fr: Symbole de curseur :

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
fr: Aucun

en: Close this note
fr: Fermer cette note

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
fr: Cette annotation peut contenir du code LaTeX.
    Cliquer ici pour en effectuer le rendu.

en: Cannot find latex executable.
fr: Impossible de trouver l'exécutable LaTeX.

en: LaTeX rendering failed
fr: Le rendu LaTeX a échoué

en: Cannot find dvipng executable.
fr: Impossible de trouver l'exécutable « dvipng ».

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
fr: Un problème est survenu durant l'exécution de la commande « latex ».

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
fr: Un problème est survenu durant l'exécution de la commande « dvipng ».

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
fr[0]: %1
    
    Un signet
fr[1]: %1
    
    %2 signets

en: Bookmarks
fr: Signets

en: Show for all documents
fr: Afficher pour tous les documents

en: Search...
fr: Chercher…

en: Go to This Bookmark
fr: Aller à ce signet

en: Rename Bookmark
fr: Renommer un signet

en: Remove Bookmark
fr: Supprimer un signet

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
fr: Ouvrir un document

en: Remove all Bookmarks for this Document
fr: Supprimer tous les signets pour ce document

en: Certificate Viewer
fr: Afficheur de certificat

en: Export...
fr: Exporter...

en: General
fr: Général

en: Issued By
fr: Émis par

en: Common Name(CN)
fr: Nom commun (NC)

en: EMail
fr: Adresse mail

en: Organization(O)
fr: Organisation(O)

en: Issued To
fr: Émis pour

en: Validity
fr: Validité

en: Fingerprints
fr: Empreintes numériques

en: SHA-1 Fingerprint
fr: Empreinte SHA-1

en: SHA-256 Fingerprint
fr: Empreinte SHA-256

en: Details
fr: Détails

en: Certificate Data:
fr: Données du certificat :

en: Where do you want to save this certificate?
fr: Où voulez-vous enregistrer ce certificat ?

en: Certificate File (*.cer)
fr: Fichier de certificat (*.cer)

en: Could not export the certificate
fr: Impossible d'exporter le certificat

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
fr: Mode de &couleurs

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
fr: Modifier les couleurs

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
fr: Couleurs &normales

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
fr: &Inverser les couleurs

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
fr: Modifier la couleur du &papier

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
fr: Modifier les couleurs &sombre et claire

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
fr: Convertir en noir et &blanc

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
fr: Inverser la &luminosité

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
fr: Inverser la l&uminance (Linéaire sRGB)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
fr: Inverser la luminance (&Symétrique)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
fr: Décaler la teinte en p&ositif

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
fr: Décal&er la teinte en négatif

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
fr: Rouge

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
fr: Vert

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
fr: Bleu

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
fr: Jaune

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
fr: Noir

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
fr: Blanc

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
fr: Flèche

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
fr: Surbrillance jaune

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
fr: Surligneur en vert

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
fr: Insérer du texte

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
fr: Dessiner des bordures autour des liens

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
fr: Modifier les couleurs

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
fr: <b>Attention : </b>Ces options peuvent affecter défavorablement les performances d'affichage.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
fr: Inverser les couleurs

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
fr: Modifier la couleur du papier

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
fr: Modifier les couleurs sombre et claire

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
fr: Convertir en noir et blanc

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
fr: Inverser la luminosité

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
fr: Inverser la luminance (Linéaire « sRGB »)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
fr: Inverser la luminance (Symétrique)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
fr: Décaler la teinte en positif

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
fr: Décaler la teinte en négatif

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
fr: Mode de couleurs :

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
fr: Couleur du papier :

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
fr: Couleur sombre :

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
fr: Couleur claire :

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
fr: Seuil :

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
fr: Contraste :

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
fr: Moteur de synthèse vocale :

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
fr: Voix de synthèse vocale :

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
fr: Barre d'outils pour annotations complètes

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
fr: Barre d'outils pour annotations rapides

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
fr: Barre d'outils d'annotations :

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
fr: Auteur :

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
fr: <b>Remarque</b> : ces informations ne sont utilisées que pour les annotations. Les informations sont enregistrées dans les documents annotés. Elles seront par conséquent transmises avec le document.

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
fr: <h3>Outils rapides d'annotations</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
fr: Sélectionner l'éditeur à lancer lors de la tentative d'ouverture d'un fichier source par Okular.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
fr: Éditeur de texte personnalisé

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
fr: Client Emacs

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
fr: Client LyX

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
fr: Éditeur :

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
fr: <qt>Définit la commande d'un éditeur de texte personnalisé à lancer.<br />
    Vous pouvez aussi saisir des chaînes de remplacement :
    <ul>
      <li>%f - le nom de fichier</li>
      <li>%l - la ligne du fichier à atteindre</li>
      <li>%c - la colonne du fichier à atteindre</li>
    </ul>
    Si l'option « %f » n'est pas indiquée, alors le nom du fichier est ajouté à la commande spécifiée.

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
fr: Commande :

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
fr: Utiliser un défilement doux

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
fr: Apparence :

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
fr: Afficher les barres de défilement

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
fr: Lier les vignettes à la page

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
fr: Afficher les astuces et les messages d'informations

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
fr: Signaler les fichiers, formulaires ou signatures intégrés

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
fr: Afficher le titre du document dans la barre de titre, si disponible

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
fr: Afficher uniquement le nom du fichier

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
fr: Afficher l'emplacement complet du fichier

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
fr: Lorsque le titre du document n'est pas affiché :

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
fr: Utiliser une couleur d'arrière-plan personnalisée :

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
fr: Fonctionnalités du programme :

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
fr: Ouvrir les nouveaux fichiers dans des onglets

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
fr: Basculer vers un onglet existant si le fichier est déjà ouvert

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
fr: Se conformer aux limitations « DRM »

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
fr: Recharger le document en cas de modification du fichier

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue de sélection du moteur de rendu

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
fr: Sens de lecture de droite à gauche

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
fr: Ouvrir en mode continu par défaut

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
fr: Lors de l'utilisation de l'outil de navigation, renvoyer le curseur sur les bords de l'écran

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
fr: Colonnes d'aperçus :

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
fr: Définit quelle proportion de la zone actuelle d'affichage sera encore visible lors d'un appui sur les touches « Page précédente » / « Page suivante ».

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
fr: Chevauchement pour les touches « Page précédente » / « Page suivante » :

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: 100%
fr: 100 %

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
fr: Adapter à la largeur

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
fr: Adapter à la page

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
fr: Adapter automatiquement

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
fr: Définit le mode de zoom par défaut pour les fichiers n'ayant jamais été encore ouverts. Pour les fichiers ayant déjà été ouverts, le dernier niveau de zoom utilisé est appliqué.

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
fr: Zoom par défaut :

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
fr: Activer les effets de transparence

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
fr: Utilisation du processeur :

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
fr: Faible

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
fr: Normal (Par défaut)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
fr: Agressif

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
fr: Gourmand

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
fr: Utilisation de la mémoire :

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
fr: Activer l'anticrénelage pour le texte

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
fr: Options de rendu :

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
fr: Activer l'anticrénelage pour les images

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
fr: Activer le lissage du texte

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
fr: Maintient la quantité de mémoire utilisée aussi faible que possible. Ne ré-utilise rien (pour les systèmes ayant peu de mémoire).

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
fr: Un bon compromis entre l'utilisation de la mémoire et le gain de rapidité. Précharge la prochaine page et accélère les recherches (pour les systèmes possédant généralement 2 Go de mémoire).

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
fr: Conserve tout en mémoire. Précharge les prochaines pages. Accélère les recherches (pour les systèmes possédant plus de 4 Go de mémoire).

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
fr: Charge et conserve tout en mémoire. Précharge toutes les pages (utilisera au maximum 50 % de la quantité totale de mémoire ou la mémoire disponible, selon la valeur la plus élevée).

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
fr: toutes les

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
fr[0]:  seconde
fr[1]:  secondes

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
fr: Avancer automatiquement :

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
fr: Boucler après la dernière page

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
fr: Tapez du côté gauche / droit pour aller en arrière / en avant

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
fr: Tapez n'importe où pour aller en avant

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
fr: Navigation tactile :

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
fr: Couleur de l'arrière plan :

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
fr: Masqué après un délai

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
fr: Toujours visible

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
fr: Toujours masqué

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
fr: Pointeur de la souris :

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
fr: Afficher l'indicateur de progression

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
fr: Afficher la page de sommaire

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
fr: Instantané (Ne jamais utiliser d'animations)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
fr: Remplacer

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
fr: Transition aléatoire

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
fr: Masquer verticalement

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
fr: Masquer horizontalement

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
fr: Mettre en boîte

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
fr: Sortir d'une boîte

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
fr: Dissoudre

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
fr: Fondu

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
fr: Scintiller en bas

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
fr: Scintiller à droite

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
fr: Scintiller en bas et à droite

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
fr: Séparer horizontalement de l'intérieur

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
fr: Séparer horizontalement de l'extérieur

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
fr: Séparer verticalement de l'intérieur

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
fr: Séparer verticalement de l'extérieur

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
fr: Balayer vers le bas

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
fr: Balayer vers la droite

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
fr: Balayer vers la gauche

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
fr: Balayer vers le haut

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
fr: Transition par défaut :

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
fr: Écran préféré :

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
fr: <h3>Outils de dessin</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
fr: Écran courant

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
fr: Écran par défaut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
fr: Écran %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
fr: Écran %1 (déconnecté)

en: Drawing Tool: %1
fr: Outil de dessin : %1

en: Eraser
fr: Gomme

en: &Name:
fr: &Nom :

en: &Type:
fr: &Type :

en: Appearance
fr: Apparence

en: Text markup
fr: Balise de texte

en: Geometrical shape
fr: Forme géométrique

en: Create annotation tool
fr: Outil de création d'annotations

en: Edit annotation tool
fr: Outil de modification d'annotations

en: Color:
fr: &Couleur :

en: &Pen Width:
fr: Largeur du pinceau :

en: Create drawing tool
fr: Créer un outil de dessin

en: Edit drawing tool
fr: Modifier l'outil de dessin

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
fr: Inconnue

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
fr: Fichiers intégrés

[ctx: @action:button]
en: View
fr: Affichage

[ctx: @title:column]
en: Name
fr: Nom

[ctx: @title:column]
en: Size
fr: Taille

[ctx: @title:column]
en: Created
fr: Créé

[ctx: @title:column]
en: Modified
fr: Modifié

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
fr: Enregistrer &sous...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
fr: &Affichage...

en: Could not load print preview part
fr: Impossible de charger le composant d'aperçu avant impression

en: Print Preview
fr: Aperçu avant impression

en: Close
fr: Fermer

[ctx: Find text]
en: F&ind:
fr: T&rouver :

en: Text to search for
fr: Texte à rechercher

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
fr: Suivant

en: Jump to next match
fr: Se déplacer à la correspondance suivante

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
fr: Précédent

en: Jump to previous match
fr: Se déplacer à la correspondance suivante

en: Modify search behavior
fr: Modifier le comportement de recherche

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: From current page
fr: À partir de la page actuelle

en: Find as you type
fr: Rechercher au fur et à mesure de la saisie

en: *|All Files
fr: *|Tous les fichiers

en: Unsigned Signature Field (Click to Sign)
fr: Champ de signature non signé (cliquez pour signer)

en: &Sign...
fr: &Signer...

en: Signature Properties
fr: Propriétés de la signature

en: Search Options
fr: Options de recherche

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
fr: Expression rationnelle

en: S&earch:
fr: Ch&ercher :

en: Layers
fr: Calques

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
fr: sur

en: Zoom
fr: Redimensionner

en: Zoom to 100%
fr: Zoomer à 100 %

en: Rotate &Right
fr: Fai&re pivoter à droite

[ctx: Rotate right]
en: Right
fr: Droite

en: Rotate &Left
fr: Fai&re pivoter à gauche

[ctx: Rotate left]
en: Left
fr: Gauche

en: Original Orientation
fr: Orientation originale

en: &Trim View
fr: &Rogner l'affichage

en: &Trim Margins
fr: Réduire les &marges

en: Trim To &Selection
fr: Rogner à la &sélection

en: Fit &Width
fr: Adapter à la &largeur

en: Fit &Page
fr: Adapter à la &page

en: &Auto Fit
fr: &Adapter automatiquement

en: Fit Wi&ndow to Page
fr: Adapter la fe&nêtre à la page

en: &View Mode
fr: Mode d'&affichage

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
fr: Page &unique

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
fr: Pages en &face à face

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
fr: Pages en face-à-face (&Centrer la première page)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
fr: A&perçu

en: &Continuous
fr: &Continu

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
fr: Utiliser la direction de lecture de droite à gauche

en: &Browse
fr: &Parcourir

en: Area &Selection
fr: &Sélection d'une zone

en: &Text Selection
fr: Sélection de &texte

en: T&able Selection
fr: Sélection de t&ableau

[ctx: @action]
en: Selection Tools
fr: Outils de sélection

en: Digitally &Sign...
fr: &Signature numérique en cours...

en: Speak Whole Document
fr: Énoncer vocalement le document entier

en: Speak Current Page
fr: Énoncer vocalement la page actuelle

en: Stop Speaking
fr: Arrêter l'énonciation vocale

en: Pause/Resume Speaking
fr: Mettre en pose / Reprendre le discours

en: Scroll Up
fr: Monter

en: Scroll Down
fr: Descendre

en: Scroll Page Up
fr: Faire défiler la page vers le haut

en: Scroll Page Down
fr: Faire défiler la page vers le bas

en: Show Forms
fr: Afficher les formulaires

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
fr[0]: Chargement d'un document d'une page.
fr[1]: Chargement d'un document de %1 pages.

en: Copy Table Contents to Clipboard
fr: Copier les contenus de la table dans le presse-papier

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
fr[0]: Texte (1 caractère)
fr[1]: Texte (%1 caractères)

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Speak Text
fr: Énoncer vocalement le texte

en: Image (%1 by %2 pixels)
fr: Image (%1 par %2 pixels)

en: Save to File...
fr: Enregistrer vers un fichier...

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
fr: Image [%1 x %2] copiée dans le presse-papier.

en: Save file
fr: Enregistrer le fichier

en: File not saved.
fr: Fichier non enregistré.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
fr: Image [%1 x %2] copiée dans le fichier « %3 ».

en: Copy Text
fr: Copier du texte

en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

en: Fit Width
fr: Adapter à la largeur

en: Fit Page
fr: Adapter à la page

en: Auto Fit
fr: Adapter automatiquement

en: Search for '%1' with
fr: Recherche de « %1 » avec

en: Configure Web Shortcuts...
fr: Configurer des raccourcis Web...

en: Follow This Link
fr: Suivre ce lien

en: Play this Sound
fr: Jouer ce son

en: Stop Sound
fr: Arrêter le son

en: Copy Link Address
fr: Copier l'adresse du lien

en: Search for '%1' in this document
fr: Chercher « %1 » dans ce document

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
fr: Sélectionner une zone à redimensionner. Utiliser le clic droit pour réduire.

en: Click to see the magnified view.
fr: Cliquez pour voir la vue magnifiée.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
fr: Dessiner un rectangle autour du texte ou de l'image à copier.

en: Select text
fr: Sélectionner du texte

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
fr: Dessiner un rectangle autour du tableau puis cliquer près des bords pour le diviser. Appuyez sur « Échap » pour effacer.

en: All your signing certificates are either not valid yet or are past their validity date.
fr: Tous vos certificats de signature sont soit non valables ou soit ont dépassé leurs dates de validité.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
fr: Il n'y a aucun certificat de signature<br/>Pour plus d'informations, veuillez consulter la section concernant l'<a href="%1">Ajout de signatures numériques</a> dans le manuel.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
fr: Vous avez des modifications non enregistrées. Veuillez enregistrer le document avant de le signer.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
fr: Dessiner un rectangle pour insérer un champ de signature

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
fr: Dessiner un rectangle autour de la zone de la page à conserver visible.

en: New Text Note
fr: Nouvelle note de texte

en: Text of the new note:
fr: Texte de la nouvelle note :

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
fr: Une signature de cette taille pourrait être trop petite pour la lecture. Si vous vouliez créer une signature potentiellement plus lisible, appuyez <interface>Recommencer</interface> et dessiner un rectangle plus grand.

[ctx: @action:button]
en: Start Over
fr: Recommencer

[ctx: @action:button]
en: Sign
fr: Signer

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
fr: Signature impossible. Mot de passe pour le certificat non valable ou impossible d'écrire dans  %1 »

en: Author name
fr: Nom de l'auteur

en: Author name for the annotation:
fr: Nom de l'auteur pour l'annotation :

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
fr: Dessiner une ellipse (faites la glisser pour sélectionner une zone)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
fr: Mettre du texte en surbrillance

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
fr: Dessiner une ligne à main levée

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
fr: Annotation de texte en ligne (faites le glisser pour sélectionner une zone)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
fr: Insérer une note épinglée

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
fr: Dessiner un polygone (pour le fermer, cliquez sur le premier point)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
fr: Dessiner un rectangle

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
fr: Gribouiller du texte

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
fr: Poser un symbole de tampon

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
fr: Dessiner une ligne droite

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
fr: Barrer du texte

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
fr: Souligner du texte

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
fr: Annotation machine à écrire (faites le glisser pour sélectionner une zone)

en: Highlighter
fr: Surligneur

en: Add favorite annotation
fr: Ajouter une annotation favorite

en: Custom annotation name:
fr: Nom d'annotation personnalisé :

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: &Aide

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
fr: &Signets

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
fr: Barre de l'afficheur

en: Thumbnails
fr: Vignettes

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
fr: Ce document contient des annotations ou des données de formulaire qui ont été enregistrées en interne par une version précédente d'Okular. Le stockage interne <b>n'est plus géré</b>.<br/> Veuillez les enregistrer vers un fichier ou les déplacer si vous voulez continuer à éditer ce document.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
fr: Ce document contient des fichiers intégrés. <a href="okular:/embeddedfiles">Cliquer ici pour les afficher</a> ou sélectionnez « Fichier » / « Fichiers intégrés ».

[ctx: Previous page]
en: Previous
fr: Précédente

en: Go back to the Previous Page
fr: Aller à la page précédente

en: Moves to the previous page of the document
fr: Se déplace sur la page précédente du document

[ctx: Next page]
en: Next
fr: Suivante

en: Advance to the Next Page
fr: Avance à la page suivante

en: Moves to the next page of the document
fr: Se déplace sur la page suivante du document

en: Beginning of the document
fr: Début du document

en: Moves to the beginning of the document
fr: Se déplace au début du document

en: End of the document
fr: Fin du document

en: Moves to the end of the document
fr: Se déplace à la fin du document

en: Rename the current bookmark
fr: Renommer le signet actuel

en: Previous Bookmark
fr: Signet précédent

en: Go to the previous bookmark
fr: Aller au signet précédent

en: Next Bookmark
fr: Signet suivant

en: Go to the next bookmark
fr: Aller au signet suivant

en: Configure Okular...
fr: Configurer Okular...

en: Configure Viewer...
fr: Configurer l'afficheur...

en: Configure Viewer Backends...
fr: Configurer les moteurs d'affichage...

en: Configure Backends...
fr: Configurer les moteurs de rendu...

en: About Backend
fr: À propos des moteurs de rendu...

en: Reloa&d
fr: Rechar&ger

en: Reload the current document from disk.
fr: Recharger le document actuel à partir du disque.

en: Close &Find Bar
fr: &Fermer la barre de recherche

en: Page Number
fr: Numéro de page

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
fr: Configurer les modes de couleurs...

en: Select All Text on Current Page
fr: Sélectionner tout le texte de la page actuelle

en: Show S&idebar
fr: Aff&icher la barre latérale

en: Show &Page Bar
fr: Afficher la barre des &pages

en: Show &Signatures Panel
fr: Afficher le panneau des &Signatures

en: &Embedded Files
fr: Fichi&ers intégrés

en: E&xport As
fr: E&xporter comme

en: S&hare
fr: Partager

en: P&resentation
fr: P&résentation

en: Open Con&taining Folder
fr: Ouvrir le dossier con&tenant

en: &Import PostScript as PDF...
fr: &Importer du format « PostScript » comme du « PDF »...

en: Switch Blackscreen Mode
fr: Bascule en mode « Écran noir »

en: Erase Drawing
fr: Effacer les dessins

en: Configure Annotations...
fr: Configurer les annotations...

en: Play/Pause Presentation
fr: Lecture/Pause de la présentation

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
fr: Vous venez de modifier un document ouvert. Mais, ce genre de document ne peut être enregistré.
     Toute modification sera perdue une fois Okular fermé.

en: Document can't be saved
fr: Le document ne peut être enregistré.

en: Could not open '%1' (%2)
fr: Impossible d'ouvrir « %1 » (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
fr: Le chargement de %1 a été annulé.

en: Could not open %1. Reason: %2
fr: Impossible d'ouvrir « %1 ». Raison : %2

en: Configure Viewer Backends
fr: Configurer les moteurs de rendu de l'afficheur

en: Configure Backends
fr: Configurer les moteurs de rendu

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
fr: Impossible de trouver le programme « ps2pdf ». Par conséquent, il est impossible pour Okular de l'utiliser pour importer des fichiers « PS ».

en: ps2pdf not found
fr: Impossible de trouver le programme « ps2pdf »

en: PostScript files (%1)
fr: Fichiers PostScript (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
fr: Importation de fichier du format « PS » vers « PDF » (ceci peut prendre un certain temps)...

en: Please enter the password to read the document:
fr: Veuillez saisir le mot de passe pour ouvrir le document :

en: Incorrect password. Try again:
fr: Mot de passe incorrect, veuillez réessayer :

en: Document Password
fr: Mot de passe du document

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
fr: Ce document utilise des formulaires « XFA » qui ne sont <b>pas encore pris en charge</b>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
fr: Ce document contient des formulaires. Cliquer sur le bouton pour interagir avec eux ou utiliser « Affichage » / « Afficher les formulaires ».

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
fr: Toutes les fonctionnalités interactives et de modification pour ce document sont désactivées. Veuillez enregistrer une copie et rouvrir pour modifier ce document.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
fr: Ce document souhaite être affiché en plein écran.
    Quitter le mode normal et entrer dans le mode présentation ?

en: Request to Change Viewing Mode
fr: Demander avant de changer de mode d'affichage

en: Enter Presentation Mode
fr: Entrer en mode « Présentation »

en: Deny Request
fr: Refuser la demande

en: Could not open %1. %2
fr: Impossible d'ouvrir « %1 ». %2

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
fr: Le fichier <filename>%1</filename> contient des modifications non enregistrées mais a été modifié par un autre programme. Son rechargement remplacera les modifications non enregistrées par les changements réalisés dans l'autre programme. <nl/> <nl/> Voulez-vous vraiment recharger le fichier ?

en: File Changed
fr: Fichier modifié

en: Continue Reloading
fr: Continuer le rechargement

en: Abort Reloading
fr: Interrompre le rechargement

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
fr: Le fichier <filename>%1</filename> contient des modifications non enregistrées mais a été modifié par un autre programme. Sa fermeture remplacera les modifications non enregistrées par les changements réalisés dans l'autre programme. <nl/> <nl/> Voulez-vous vraiment fermer le fichier ?

en: Continue Closing
fr: Continuer la fermeture

en: Abort Closing
fr: Annuler la fermeture

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
fr: Voulez-vous enregistrer vos modifications dans « %1 » ou les annuler ?

en: Close Document
fr: Fermer le document

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
fr: Ce lien pointe vers une action de fermeture du document, ne fonctionnant pas lors de l'utilisation de l'afficheur intégré.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
fr: Ce lien pointe vers une action de fermeture du document, ne fonctionnant pas lors de l'utilisation de l'afficheur intégré.

en: Reloading the document...
fr: Rechargement du document...

en: Contents
fr: Contenus

en: Go to Page
fr: Aller à la page

en: &Page:
fr: &Page :

en: Enter the new name of the bookmark:
fr: Saisissez le nouveau nom du signet :

en: Rename this Bookmark
fr: Renommer ce signet

en: Remove this Bookmark
fr: Supprimer ce signet

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
fr: Vous avez choisi d'enregistrer une archive d'Okular sans que le nom du fichier ne se termine par l'extension « %1 ». Cela n'est pas autorisé. Voulez-vous choisir un nouveau nom ?

en: Unsupported extension
fr: Extension non prise en charge

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
fr: Sélectionner un nouveau nom

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
fr: Le fichier <filename>%1</filename> a été modifié par un autre programme. Si vous faites un enregistrement maintenant, toute modification effectuée dans l'autre programme sera perdue. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Save - Warning
fr: Enregistrer - Avertissement

en: Save a Copy Elsewhere
fr: Enregistrer une copie quelque part ailleurs

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
fr: Le document courant est protégé par un mot de passe.<br/> Pour enregistrer, le fichier doit être rechargé. Le mot de passe vous sera demandé et votre historique d'annulation sera perdu.<br/> Voulez-vous continuer.

en: Could not open the temporary file for saving.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier temporaire pour enregistrement.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
fr: Il est impossible d'écraser le fichier <filename>%1</filename> car il est en lecture seule. Veuillez essayer de l'enregistrer dans un autre emplacement ou de modifier ses permissions.

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
fr: Après l'enregistrement, le format de document nécessite que le fichier soit rechargé. Votre historique d'annulation sera perdu.<br/> Voulez-vous continuer ?

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier dans « %1 ». Veuillez essayer de l'enregistrer dans un autre emplacement.

en: Filled form contents
fr: Contenus de formulaire remplis

en: User annotations
fr: Annotations de l'utilisateur

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
fr: Vous êtes sur le point d'enregistrer des modifications, mais le format courant ne gère pas l'enregistrement des éléments suivants. Veuillez utiliser le format <i>Archive de document Okular</i> pour les conserver.

en: Warning
fr: Avertissement

en: Save as Okular document archive...
fr: Enregistrer comme archive de document Okular...

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
fr: Vous êtes sur le point d'enregistrer des modifications, mais le format courant ne gère pas l'enregistrement des éléments suivants. Veuillez utiliser le format <i>Archive de document Okular</i> pour les conserver. Cliquez sur <i>Continuer</i> pour enregistrer le document et perdre ces éléments.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
fr: Vous êtes sur le point d'enregistrer des modifications, mais le format courant ne gère pas l'enregistrement des éléments suivants. Veuillez utiliser le format <i>Archive de document Okular</i> pour les conserver. Cliquez sur <i>Continuer</i> pour enregistrer le document. Vous perdrez ces éléments et votre historique d'annulation.

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue losing changes
fr: Continuer en perdant les modifications

en: File could not be saved in '%1'. %2
fr: Impossible d'enregistrer le fichier dans « %1 ». %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
fr: Il est impossible à Okular de copier %1 à l'emplacement indiqué.
    
    Le document n'existe plus.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier dans « %1 ». Erreur « %2 ». Veuillez essayer de l'enregistrer dans un autre emplacement.

en: Expand whole section
fr: Développer toute la sélection

en: Collapse whole section
fr: Réduire toute la sélection

en: Expand all
fr: Tout développer

en: Collapse all
fr: Tout réduire

en: Sync Thumbnail with Page
fr: Synchroniser la vignette à la page

en: Add Bookmark
fr: Ajouter un signet

en: Tools
fr: Outils

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
fr: Énoncer vocalement

[ctx: @title:window]
en: Print
fr: Imprimer

en: Printing this document is not allowed.
fr: L'impression de ce document n'est pas autorisée.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
fr: Impossible d'imprimer le document. Erreur inconnue. Veuillez rapporter ce bogue à « bugs.kde.org »

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
fr: Impossible d'imprimer le document. L'erreur détaillée est « %1 ». Veuillez rapporter ce bogue à « bugs.kde.org »

en: Go to the place you were before
fr: Aller à l'emplacement précédent

en: Go to the place you were after
fr: Aller à l'emplacement suivant

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
fr: <qt><strong>Erreur de fichier !</strong> Impossible de créer le fichier temporaire <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
fr: <qt><strong>Erreur de fichier !</strong> Impossible d'ouvrir le fichier <nobr><strong>%1</strong></nobr> pour décompression. Le fichier ne sera pas chargé.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
fr: <qt>Cette erreur arrive habituellement si vous n'avez pas les droits d'accès en lecture sur le fichier. Vous pouvez vérifier le propriétaire, le groupe et les droits d'accès en faisant un clic droit sur le fichier dans le gestionnaire de fichiers Dolphin et ensuite en sélectionnant l'option « Propriétés » puis l'onglet « Permissions » dans la fenêtre alors ouverte. </qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
fr: <qt><strong>Erreur de fichier !</strong> Impossible de décompresser le fichier <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Le fichier ne sera pas chargé.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
fr: <qt>Cette erreur arrive habituellement si le fichier est corrompu. Si vous voulez le décompresser malgré tout, essayez de le faire manuellement avec des outils en ligne de commandes.</qt>

en: No Bookmarks
fr: Aucun signet

en: There was a problem sharing the document: %1
fr: Un problème est survenu lors du partage du document : %1

en: Share
fr: Partager

en: Document shared successfully
fr: Document partagé avec succès

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
fr: Vous pouvez trouver le document partagé sur : <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
fr: &Aller

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: Ou&tils

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
fr: Barre d'outils d'annotation

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
fr: Barre d'outils pour annotations rapides

en: General Options
fr: Options générales

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Accessibility Reading Aids
fr: Accessibilité, aides à la lecture

en: Performance
fr: Performances

en: Performance Tuning
fr: Optimisation des performances

en: Configure Viewer
fr: Configurer l'afficheur

en: Presentation
fr: Présentation

en: Options for Presentation Mode
fr: Options pour le mode de présentation

en: Annotation Options
fr: Options d'annotations

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editor Options
fr: Options de l'éditeur

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
fr: L'éditeur a été défini par la ligne de commandes comme 
     %1 
    Si vous souhaitez utiliser ce paramètre, démarrez okular sans l'option « --editor-cmd ».

en: Find Next
fr: Trouver le suivant

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
fr: Présentation - %1

en: Switch Screen
fr: Changer d'écran

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
fr: Écran n° %1

en: Exit Presentation Mode
fr: Sortir du mode « Présentation »

en: Title: %1
fr: Titre : %1

en: Pages: %1
fr: Pages : %1

en: Click to begin
fr: Cliquer pour commencer

[ctx: For Presentation]
en: Play
fr: Lecture

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
fr: Il existe deux façons de quitter le mode « Présentation ». Vous pouvez soit appuyer sur la touche « Échap », soit utiliser le bouton de fermeture apparaissant lorsque la souris approche du bord en haut à gauche. Bien sûr, vous êtes toujours en mesure de parcourir les fenêtres ouvertes (par défaut « Alt » + « Tab »).

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
fr: Fourniture d'une présentation

en: Unknown File
fr: Fichier inconnu

en: %1 Properties
fr: Propriétés de %1

en: %1:
fr: %1 :

en: &Fonts
fr: &Polices

en: Reading font information...
fr: Lecture des informations de police...

en: &Page Sizes
fr: Tailles de &page

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
fr: &Extraire une police

en: TeX PK
fr: PK de TeX

en: TeX virtual
fr: TeX virtuel

en: TeX Font Metric
fr: Métrique de police de TeX

en: TeX FreeType-handled
fr: TeX géré comme FreeType

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Embedded (subset)
fr: Intégré (sous-ensemble)

en: Fully embedded
fr: Complètement intégré

en: No
fr: Non

en: Yes (subset)
fr: Oui (sous-ensemble)

en: Yes
fr: Oui

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
fr: %1 (remplacée par %2)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
fr: [Non applicable]

en: Unknown font
fr: Police inconnue

en: Embedded: %1
fr: Intégré : %1

en: Name
fr: Nom

en: File
fr: Fichier

en: Size
fr: Taille

en: Revision Preview
fr: Aperçu des révisions

en: Where do you want to save this revision?
fr: Où voulez-vous enregistrer cette révision ?

en: Could not save file %1.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier %1.

en: Could not view revision.
fr: Impossible d'afficher la révision.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
fr: Saisissez au moins 3 lettres pour filtrer les pages

en: Case Sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Match Phrase
fr: Correspondre à la phrase

en: Match All Words
fr: Correspondre à tous les mots

en: Match Any Word
fr: Correspondre à l'un des mots

en: Filter Options
fr: Options de filtre

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
fr: Certificats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
fr: Sélectionner un certificat avec lequel signer :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
fr: Raison :

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
fr: optionnel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
fr: Emplacement :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
fr: Arrière-plan :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
fr: Choisissez…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Recent backgrounds:
fr: Arrières-plans récents :

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
fr: <div align=center><h3>Aucune annotation</h3>Pour créer de nouvelles annotations, veuillez appuyer sur « F6 » ou sélectionnez <i>Outils  Annotations</i> à partir du menu.</div>

en: Group by Page
fr: Grouper par page

en: Group by Author
fr: Grouper par auteur

en: Show annotations for current page only
fr: Afficher les annotations uniquement pour la page actuelle

en: Expand all elements
fr: Déplier toutes les éléments

en: Collapse all elements
fr: Replier tous les éléments

en: Properties
fr: Propriétés

en: Select background image
fr: Sélectionnez l’image d’arrière-plan

en: Forget image
fr: Oublier l’image

en: Forget all images
fr: Oublier toutes les images

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
fr: Saisissez un mot de passe (si présent) pour déverrouiller le certificat : %1

en: Enter certificate password
fr: Saisissez le mot de passe du certificat

en: Enter document password
fr: Saisissez le mot de passe du document

en: Save Signed File As
fr: Enregistrer le fichier signé sous

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 it's extension]
en: %1_signed.%2
fr: %1_signé.%2

en: Validity Status
fr: État de validité

en: Signature Validity:
fr: Validité de la signature :

en: Document Modifications:
fr: Modifications du document ;

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Signed By:
fr: Signé par :

en: Signing Time:
fr: Moment de la signature :

en: Document Version
fr: Version du document

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
fr: Révision de document %1 sur %2

en: View Signed Version...
fr: Voir la version signée...

en: View Certificate...
fr: Voir le certificat...

en: View in Certificate Manager
fr: Afficher dans le gestionnaire de certificats

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
fr: Impossible de trouver le gestionnaire de certificats de KDE

en: Show bookmarked pages only
fr: Afficher uniquement les pages en signet

[ctx: start the movie playback]
en: Play
fr: Lecture

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
fr: Arrêt

en: Videos not supported in this okular
fr: Les vidéos ne sont pas prises en charge dans cette version de Okular.

en: Videos not supported in this Okular
fr: Les vidéos ne sont pas prises en charge dans cette version de Okular.

en: &Add...
fr: &Ajouter...

en: &Edit...
fr: Modifi&er...

en: &Remove
fr: Supprime&r

en: Move &Up
fr: Déplacer vers le ha&ut

en: Move &Down
fr: &Déplacer vers le bas

en: Default Drawing Tool #%1
fr: Outil de dessin par défaut n°%1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
fr: Il existe déjà un outil avec ce nom. Veuillez utiliser un nom différent.

en: Duplicated Name
fr: Nom en doublon

en: Page of the document to be shown
fr: Page du document à afficher

en: Start the document in presentation mode
fr: Démarre ce document en mode « Présentation »

en: Start with print dialog
fr: Commencer avec la boîte de dialogue d'impression

en: Start with print dialog and exit after printing
fr: Lancer avec la boîte de dialogue d'impression et quitter après l'impression

en: "Unique instance" control
fr: Commande de « Session unique »

en: Not raise window
fr: Ne pas ouvrir la fenêtre

en: Find a string on the text
fr: Chercher une chaîne dans le texte

en: sets the external editor command
fr: Définit la commande externe de l'éditeur

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
fr: Documents à ouvrir. Utiliser « - » pour lire depuis l'entrée standard.

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
fr: Vous ne pouvez pas définir la commande pour l'éditeur dans une instance d'Okular déjà en cours d'exécution. Veuillez désactiver les onglets et réessayer. Veuillez noter que « Unique » n'est pas non plus pris en charge lors de la configuration de la commande de l'éditeur par la ligne de commandes.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
fr: Erreur : impossible d'ouvrir plus d'un document avec l'option « --unique »

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
fr: Erreur : impossible d'ouvrir plus d'un document avec l'option « --presentation »

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
fr: Erreur : impossible d'ouvrir plus d'un document avec l'option « --print »

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
fr: Erreur : impossible d'ouvrir plus d'un document avec l'option « --page »

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
fr: Erreur : impossible d'ouvrir plus d'un document avec l'option « --find »

en: Unable to find the Okular component: %1
fr: Impossible de trouver le composant de Okular : %1

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
fr: Une instance de Okular est déjà en cours d'exécution. Cette instance ne sera plus la seule.

en: Unable to find the Okular component.
fr: Impossible de trouver le composant de Okular.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
fr: Cliquer pour ouvrir un fichier
    Cliquer et maintenir pour ouvrir un fichier récent

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
fr: <b>Cliquer</b> pour ouvrir un fichier ou <b>Cliquer et maintenir</b> pour sélectionner un fichier récent

en: Next Tab
fr: Onglet suivant

en: Previous Tab
fr: Onglet précédent

en: Undo close tab
fr: Annuler la fermeture de l'onglet

en: Lock Sidebar
fr: Verrouiller la barre latérale

en: All files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

en: All supported files (%1)
fr: Tous les fichiers pris en charge (%1)

en: Open Document
fr: Ouvrir un document

en: Confirm Close
fr: Confirmer la fermeture

en: Close Tabs
fr: Fermer les onglets

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
fr: Vous êtes sur le point de fermer %1 onglets. Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
fr: Me prévenir lorsque je tente de fermer plusieurs onglets

en: &Copy Path
fr: &Copier un emplacement

en: &Open Containing Folder
fr: &Ouvrir le dossier contenant

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
fr: Oublier &cet élément

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
fr: Aucun document courant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
fr: Bienvenue dans Okular

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
fr: Ouvrir un document...

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
fr: Documents récents

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
fr: Tout oublier

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
fr: Masquer l'écran de bienvenue
