okular_poppler - en to fr translation catalogue (45 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Enable overprint preview
fr: Activer un aperçu de sur-impression

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
fr: Épaissir les lignes fines :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
fr: Non

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
fr: Solide

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
fr: Forme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
fr: Mode de mise à l'échelle par défaut pour l'impression :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
fr: Ajuster à la zone imprimable

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
fr: Ajuster à la page entière

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
fr: Aucun ; imprimer en taille originale

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
fr: L'activation de cette option permettra à Okular de contacter des serveurs « OCSP » tiers pour vérifier si les certificats utilisés pour la signature numérique ont été révoqués depuis leur création.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
fr: Vérifier la révocation des certificats utilisés pour la signature numérique en utilisant des serveurs « OCSP » tiers.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Signature backend:
fr: Moteur de signature :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
fr: Base de données de certificats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
fr: Par défaut :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
fr: Personnalisé :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
fr: Certificats disponibles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
fr: Charger &les signatures

en: PDF Options
fr: Options « PDF »

en: Print annotations
fr: Imprimer les annotations

en: Include annotations in the printed document
fr: Insérer les annotations dans le document imprimé

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
fr: Insère les annotations dans le document imprimé. Vous pouvez désactiver ceci si vous souhaitez imprimer le document original sans annotation.

en: Force rasterization
fr: Forcer la rastérisation (conversion en image)

en: Rasterize into an image before printing
fr: Rastériser (convertir en image) avant l'impression

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
fr: Forcer la rastérisation (conversion en image) de chaque page avant l'impression. Les résultats obtenus sont en général moins bon, mais cela est utile pour imprimer des documents dont l'impression directe semble incorrecte.

en: Scaling mode for the printed pages
fr: Mode de mise à l'échelle pour les pages imprimées

en: Scale mode:
fr: Mode de mise à l'échelle :

[ctx: PDF v. <version>]
en: PDF v. %1.%2
fr: PDF version %1.%2

en: Encrypted
fr: Chiffré

en: Unencrypted
fr: Non chiffré

en: Security
fr: Sécurité

en: Yes
fr: Oui

en: Optimized
fr: Optimisé

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
fr: Signé par : %1
    
    Date : %2

en: Using Poppler %1
fr: Utilisation de Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
fr: Utilisation de Poppler %1
    
    Construit sur Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
fr: Configuration du moteur PDF

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
fr: Des erreurs ont été trouvées dans le document. Okular pourrait ne pas être en mesure d'afficher le contenu correctement.

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
fr: Émis pour

en: E-mail
fr: Courriel

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
fr: Date d'expiration

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
fr: Vous utilisez actuellement la bibliothèque « Poppler » compilée sans la prise en charge de « NSS ».
    L'ajout de signatures numériques est indisponible pour cette raison.

en: Restart needed
fr: Redémarrage nécessaire

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
fr: Vous devez redémarrer Okular après modification des paramètres de dossier « NSS ».

en: Enter Password
fr: Veuillez saisir le mot de passe

en: Enter password to open %1:
fr: Veuillez saisir le mot de passe pour ouvrir %1 :
