okular - en to he translation catalogue (46 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_OverprintPreviewEnabled)
en: Enable overprint preview
he: הפעלת תצוגת הדפסת על

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
he: חידוד קווים דקים:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
he: ללא

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
he: אחיד

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
he: צורה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Default scaling mode when printing:
he: שיטת שינוי קנה מידה כברירת מחדל בעת הדפסה:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
he: התאמה לאזור המודפס

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
he: התאמה לעמוד מלא

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
he: ללא, הדפסת הגודל המקורי

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
he: הפעלת אפשרות זו תאפשר ל־Okular ליצור קשר עם שרתי OCSP של גורמי צ־שלישי כדי לבדוק אם האישורים ששימשו לחתימות דיגיטליות נשללו מאז שנוצרו.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
he: בדיקת שלילת אישורי חתימות דיגיטליות באמצעות שרתי צד־שלישי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Signature backend:
he: מנגנון חתימות:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
he: מסד נתוני אישורים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
he: ברירת מחדל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
he: התאמה אישית:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
he: אישורים זמינים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
he: &טעינת חתימות

en: PDF Options
he: אפשרויות PDF

en: Print annotations
he: הדפסת הסברים

en: Include annotations in the printed document
he: לכלול הסברים במסמך המודפס

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
he: כולל הסברים במסמך המודפס. אפשר להשבית כדי להדפיס את המסמך המקורי ללא ההסברים.

en: Force rasterization
he: אילוץ המרה לתמונה

en: Rasterize into an image before printing
he: המרת וקטורים לתמונה לפני ההדפסה

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
he: מאלץ המרה של כל עמוד לתמונה לפני ההדפסה שלו. בדרך כלל ההגדרה הזאת מייצרת תוצאות נחותות אך היא חיונית להדפסת מסמכים שמודפסים לא נכון.

en: Scaling mode for the printed pages
he: מצב קנה־מידה לעמודים המודפסים

en: Scale mode:
he: מצב קנה־מידה:

[ctx: PDF v. <version>]
en: PDF v. %1.%2
he: PDF בגרסה %1.%2

en: Format
he: תסדיר

en: Encrypted
he: מוצפן

en: Unencrypted
he: גלוי

en: Security
he: אבטחה

en: Yes
he: כן

en: Optimized
he: ממוטבת

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
he: נחתם על ידי: %1
    
    תאריך: %2

en: Using Poppler %1
he: נעשה שימוש ב־Poppler %1

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
he: נעשה שימוש ב־Poppler %1
    
    נבנה כנגד Poppler %2

en: PDF Backend Configuration
he: הגדרות מנגנון PDF

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
he: נמצאו כל מיני שגיאות במסמך, יכול להיות ש־Okular לא יוכל להציג את התוכן כראוי

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
he: הונפק לטובת

en: E-mail
he: דוא״ל

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
he: תאריך תפוגה

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
he: נעשה שימוש בספריית Poppler שנבנתה ללא תמיכה ב־NSS.
    הוספת חתימות דיגיטליות אינה אפשרית בדיוק מהסיבה הזאת

en: Restart needed
he: צריך להפעיל מחדש

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
he: צריך להפעיל את Okular מחדש לאחר שינוי הגדרות תיקיית ה־NSS

en: Enter Password
he: נא למלא סיסמה

en: Enter password to open %1:
he: נא למלא סיסמה כדי לפתוח את %1:
