okular - en to hi translation catalogue (515 entries)

en: Okular
hi: ऑकुलर

en: Okular, a universal document viewer
hi: ऑकुलर, एक सार्वजनीन दस्तावेज़ प्रदर्शक

en: (C) 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    (C) 2004-2005 Enrico Ros
    (C) 2005 Piotr Szymanski
    (C) 2004-2017 Albert Astals Cid
    (C) 2006-2009 Pino Toscano
hi: (C) 2002 विल्को ग्रेवेन, क्रिस्टोफ़ डेवराइस
    (C) 2004-2005 एनरिको रोस
    (C) 2005 पियोत्र स्जाइमंस्की
    (C) 2004-2017 अलबर्ट एस्टल्स सिड
    (C) 2006-2009 पिनो तोस्कानो

en: Pino Toscano
hi: पिनो टोसकानो

en: Former maintainer
hi: भूतपूर्व अनुरक्षक

en: Tobias Koenig
hi: टॉबियस कोएनिग

en: Albert Astals Cid
hi: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Developer
hi: विकासकर्ता

en: Piotr Szymanski
hi: पियोत्र स्जाइमंस्की

en: Created Okular from KPDF codebase
hi: केपीडीएफ कोडबेस से ऑकुलर निर्मित किया

en: Enrico Ros
hi: एनरिको रॉस

en: KPDF developer
hi: केपीडीएफ़ विकासकर्ता

en: Annotations artwork
hi: टीका संबंधित कलाकृति

en: Table selection tool
hi: तालिका चयन उपकरण

en: Annotation improvements
hi: टीका सुधार

en: Go to page %1
hi: पृष्ठ %1 पर जाएं

en: Open external file
hi: बाहरी फ़ाइल खोलें

en: Execute '%1'...
hi: चलाएँ '%1'...

en: First Page
hi: प्रथम पृष्ठ

en: Previous Page
hi: पिछला पृष्ठ

en: Next Page
hi: अगला पृष्ठ

en: Last Page
hi: अंतिम पृष्ठ

en: Back
hi: पीछे

en: Forward
hi: आगे

en: Quit
hi: बाहर जाएँ

en: Start Presentation
hi: प्रस्तुतीकरण चालू करें

en: End Presentation
hi: प्रस्तुतीकरण बन्द करें

en: Find...
hi: ढूंढें...

en: Go To Page...
hi: पृष्ठ पर जाएं...

en: Play sound...
hi: ध्वनि बजाएं...

en: JavaScript Script
hi: जावास्क्रिप्ट स्क्रिप्ट

en: Play movie...
hi: चलचित्र चलाएँ...

en: Play movie
hi: चलचित्र चलाएँ

en: Stop movie
hi: चलचित्र बंद करें

en: Pause movie
hi: चलचित्र रोकें

en: Backend Selection
hi: बैकएण्ड चयन

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
hi: अधिकतर पृष्ठ %1 आकार के हैं।

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
hi: खड़ा %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
hi: आड़ा %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 in (%3)
hi: %1 x %2 इंच (%3)

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 x %2 mm (%3)
hi: %1 x %2 मिमी (%3)

en: Continuing search from beginning
hi: प्रारंभ से खोज चालू कर रहें हैं

en: Continuing search from bottom
hi: अंत से खोज चालू कर रहें हैं

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
hi: टीकाएं हटाएँ

en: No application found for opening file of mimetype %1.
hi: माइमप्रकार %1 युक्त फ़ाइल को खोलने के लिए कोई अनुप्रयोग नहीं मिला.

en: Could not open a temporary file
hi: एक अस्थायी फ़ाइल को नहीं खोला जा सका

en: Unable to find file to print
hi: छापने हेतु फ़ाइल ढूंढ पाने में अक्षम

en: Could not open '%1'. File does not exist
hi: %1 को खोला नहीं जा सका।  फ़ाइल अस्तित्व में नहीं है

en: Title
hi: शीर्षक

en: Subject
hi: विषय

en: Description
hi: वर्णन

en: Author
hi: लेखक

en: Creator
hi: निर्माता

en: Producer
hi: निर्माता

en: Copyright
hi: सर्वाधिकार सुरक्षित

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Created
hi: निर्मित

en: Modified
hi: परिवर्धित

en: Category
hi: श्रेणी

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: File Path
hi: फ़ाइल पथ

en: File Size
hi: फ़ाइल आकार

en: Page Size
hi: पृष्ठ आकार

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
hi: टीका जोड़ें

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
hi: टीकाएं हटाएँ

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
hi: टीका समायोजित करें

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
hi: पाठ संपादन

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
hi: टीका विषय संपादित करें

en: Plain &Text...
hi: सादा पाठ... (&T)

en: PDF
hi: पीडीएफ

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
hi: मुक्त-दस्तावेज़ पाठ

[ctx: This is the document format]
en: HTML
hi: एचटीएमएल

en: Print Options
hi: छपाई के विकल्प

en: Scale mode:
hi: आकार विधि :

en: Not Available
hi: उपलब्ध नहींं

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
hi: स्रोत: %1

en: &Default Font:
hi: पूर्वन्यस्त फ़ॉन्ट (&D):

en: Version
hi: संस्करण

en: Issuer
hi: जारीकर्ता

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
hi: विषय

en: Public Key
hi: सार्वजनिक चाभी:

en: V%1
hi: सं%1

en: Property
hi: गुण

en: Value
hi: मूल्य

en: Pop-up Note
hi: पॉप अप नोट

en: Typewriter
hi: टाईपराइटर

en: Inline Note
hi: इनलाइन टिप्पणी

en: Straight Line
hi: सीधी रेखा

en: Polygon with Comment
hi: टिप्पणी के संग बहुभुज

en: Polygon
hi: बहुभुज

en: Geometry
hi: ज्यामिति

en: Highlight
hi: उभारें

en: Squiggle
hi:  टेढ़ा मेढ़ा

en: Underline
hi: रेखांकित

en: Strike Out
hi: लिखकर काटें

en: Stamp with Comment
hi: टिप्पणी संग मुद्रांकित करें

en: Stamp
hi: मुद्रांकन

en: Freehand Line
hi: मुक्तहस्त रेखा

en: Caret
hi: हंसपद

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Movie
hi: चलचित्र

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
hi: स्क्रीन

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
hi: विजेट

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Author: %1
hi: लेखक: %1

en: Where do you want to save %1?
hi: %1 को आप कहाँ सहेजना चाहते हैं?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
hi: फ़ाइल "%1" को खोला नहीं जा सका।   फ़ाइल को संरक्षित नहीं किया गया।

en: MD2
hi: एमडी२

en: MD5
hi: एमडी५

en: SHA1
hi: एसएचए१

en: SHA256
hi: एसएचए२५६

en: SHA384
hi: एसएचए३८४

en: SHA512
hi: एसएचए५१२

en: SHA224
hi: एसएचए२२४

en: RSA
hi: आरएसए

en: DSA
hi: डीएसए

en: Unknown Type
hi: अज्ञात प्रकार

en: Digital Signature
hi: डिजिटल हस्ताक्षर

en: Sign CRL
hi: सीआरएल हस्ताक्षरित करें

en: This document is digitally signed.
hi: यह दस्तावेज़ डिजिटल रूप से हस्ताक्षरित है।

en: Reason: %1
hi: कारण : %1

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
hi: चौड़ाई %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
hi: टीका पाठ रंग

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
hi: टीका रंग

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
hi: टीका फ़ॉन्ट

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
hi: रंग

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
hi: भराव रंग

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
hi: तदनुकूल रंग...

[ctx: @title:window]
en: Select color
hi: रंग चुनें

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
hi: छुपाएँ

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
hi: रेखांकित

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
hi: टेढ़ा मेढ़ा

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
hi: लिखकर काटें

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
hi: टाईपराइटर

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
hi: इनलाइन टिप्पणी

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
hi: तीर

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
hi: चतुर्भुज

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
hi: दीर्घवृत्त

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
hi: बहुभुज

[ctx: @action]
en: Stamp
hi: मुद्रांकन

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
hi: द्रुत टीकाएं

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
hi: द्रुत टीकाओं में जोड़ें

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
hi: फ़ॉन्टः

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
hi: लकीर की चौड़ाई

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
hi: अपारदर्शिता

en: Page %1
hi: पृष्ठ %1

en: Annotation | %1 Annotations
hi[0]: टीका
hi[1]: %1 टीकाएं

en: &Open Pop-up Note
hi: पॉप अप नोट खोलें (&O)

en: Copy forbidden by DRM
hi: डीआरएम द्वारा नक़ल किया जाना प्रतिबंधित है

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: &Properties
hi: गुण (&P)

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
hi: '%1' को संरक्षित करें (&S)

en: &Appearance
hi: रूप (&A)

en: &General
hi: सामान्य (&G)

en: &Author:
hi: लेखकः (&A)

en: Created:
hi: निर्मित :

en: Modified:
hi: परिवर्धित :

en: Typewriter Properties
hi: टाईपराइटर गुण

en: Inline Note Properties
hi: इनलाइन नोट गुण

en: Polygon Properties
hi: बहुभुज गुण

en: Geometry Properties
hi: ज्यामितीय गुण

en: Stamp Properties
hi: मुद्रांकन गुण

en: Caret Properties
hi: हंसपद गुण

en: Movie Properties
hi: चलचित्र के गुण

en: Annotation Properties
hi: एन्नोटेशन गुण

en: Modified: %1
hi: परिवर्धित : %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
hi: तदनुकूल मुद्रांकन चिह्न फ़ाइल से चुने

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
hi: तदनुकूल मुद्रांकन चिह्न चुने

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
hi: अमान्य फ़ाइल

en: &Color:
hi: रंग (&C) :

en: &Opacity:
hi: अपारदर्शिता: (&O)

en: Icon:
hi: प्रतीक :

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Help
hi: सहायता

en: Insert
hi: प्रविष्ट

en: Key
hi: कुंजी

en: New paragraph
hi: नया अनुच्छेद

en: Note
hi: टिप्पणी

en: Paragraph
hi: पैराग्राफ

en: Font:
hi: फ़ॉन्टः

en: Text &color:
hi: पाठ रंग (&C) :

en: &Align:
hi: संरेखण करें: (&A)

en: Left
hi: बाएँ

en: Center
hi: मध्य

en: Right
hi: दाएँ

en: Approved
hi: स्वीकृत

en: As Is
hi: जैसा है

en: Confidential
hi: गोपनीय

en: Departmental
hi: विभागीय

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Experimental
hi: परीक्षणाधीन

en: Expired
hi: मियाद ख़त्म

en: Final
hi: अंतिम

en: For Comment
hi: टिप्पणियों के लिए

en: For Public Release
hi: सार्वजनिक प्रकाशन करने के लिए

en: Not Approved
hi: स्वीकृत नहीं

en: Not For Public Release
hi: सार्वजनिक प्रकाशन करने के लिए नहीं

en: Sold
hi: बिक गया

en: Top Secret
hi: अत्यंत गुप्त

en: Bookmark
hi: पुस्तचिन्ह

en: Information
hi: जानकारी

en: KDE
hi: केडीई

en: Stamp symbol:
hi: मुद्रांकन चिह्न :

en: &Width:
hi: चौड़ाई: (&W)

en: Line start:
hi: रेखा प्रारंभ

en: Line end:
hi: रेखा समाप्त:

en: Square
hi: वर्ग

en: Circle
hi: वृत्त

en: Diamond
hi: हीरा

en: None
hi: कुछ भी नहीं

en: Butt
hi: बट

en: Slash
hi: स्लैश

en: Enabled
hi: सक्षम

en: Type:
hi: प्रकार :

en: Strike out
hi: लिखकर काटें

en: Rectangle
hi: चतुर्भुज

en: Ellipse
hi: दीर्घवृत्त

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
hi: लेखाचित्र

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
hi: पुश पिन

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
hi: कागज़ क्लिप

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
hi: टैग

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
hi: फ़ाइल

[ctx: Not available size]
en: N/A
hi: लागू नहीं

en: Name:
hi: नाम:

en: Description:
hi: वर्णन :

en: Caret symbol:
hi: हंसपद चिन्ह

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
hi: कुछ भी नहीं

en: Options
hi: विकल्प

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
hi[0]: %1
    
    %2 पुस्तचिन्ह
hi[1]: %1
    
    %2 पसंदीदा

en: Bookmarks
hi: पुस्तचिन्ह

en: Search...
hi: ढूंढें...

en: Go to This Bookmark
hi: इस पुस्तचिन्ह पर जाएँ

en: Rename Bookmark
hi: पुस्तचिन्ह का नाम बदलें

en: Remove Bookmark
hi: पुस्तचिन्ह हटाएँ

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
hi: दस्तावेज़ खोलें

en: Export...
hi: निर्यात...

en: General
hi: सामान्य

en: EMail
hi: ईमेल

en: Validity
hi: वैधता

en: Details
hi: विवरण

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
hi: लाल

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
hi: हरा

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
hi: नीला

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
hi: पीला

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
hi: काला

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
hi: सफेद

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
hi: प्रयोग की मेमोरी को न्यूनतम बनाए रखता है। पुनः प्रयोग नहीं करता। (कम मेमोरी युक्त तंत्रों हेतु)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
hi: प्रयोग की मेमोरी को न्यूनतम बनाए रखता है. फिर से इस्तेमाल कुछ नहीं करें (कम मेमोरी युक्त सिस्टम के लिए)

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
hi[0]:  सेकंड
hi[1]:  सेकंड

en: Eraser
hi: रबड़

en: &Name:
hi: नाम (&N):

en: &Type:
hi: प्रकार (&T):

en: Appearance
hi: रूप

en: Text markup
hi: पाठ मार्कअप

en: Create annotation tool
hi: टीका उपकरण बनाएँ

en: Edit annotation tool
hi: टीका उपकरण संपादित करें

en: Color:
hi: रंग:

en: &Pen Width:
hi: लेखनी की चौड़ाई: (&P)

[ctx: Suffix for the pen width, eg '10 px']
en:  px
hi:  पीएक्स

en: Create drawing tool
hi: चित्रकला उपकरण बनाएँ

en: Edit drawing tool
hi: चित्रकला उपकरण संपादित करें

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
hi: सन्निहित फ़ाइलें

[ctx: @action:button]
en: View
hi: देखें

[ctx: @title:column]
en: Name
hi: नाम

[ctx: @title:column]
en: Description
hi: वर्णन

[ctx: @title:column]
en: Size
hi: आकार

[ctx: @title:column]
en: Created
hi: निर्मित

[ctx: @title:column]
en: Modified
hi: परिवर्धित

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
hi: दृश्य... (&V)

en: Close
hi: बंद करें

[ctx: Find text]
en: F&ind:
hi: ढूंढें: (&i)

en: Text to search for
hi: ढूंढा जाने वाला पाठ

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
hi: अगला

en: Jump to next match
hi: अगले मेल-खाते पाठ में जाएँ

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
hi: पिछला

en: Modify search behavior
hi: खोज व्यवहार परिवर्धित करें

en: Case sensitive
hi: केस सेंसिटिव

en: Find as you type
hi: आप टाइप करते हुए पाठ ढूंढें

en: *|All Files
hi: *|सभी फ़ाइलें

en: Search Options
hi: खोज के विकल्प

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
hi: रेगुलर एक्सप्रेशन

en: S&earch:
hi: ढूंढें: (&e)

en: Layers
hi: परतें

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
hi: का

en: Zoom
hi: ज़ूम

[ctx: Rotate right]
en: Right
hi: दाएँ

[ctx: Rotate left]
en: Left
hi: बाएँ

en: Original Orientation
hi: मूल दिशा

en: Trim To &Selection
hi: चयन के अनुसार काट-छाँट करें

en: Fit &Width
hi: चौड़ाई में फिट करें (&W)

en: Fit &Page
hi: पृष्ठ में फिट करें (&P)

en: &Auto Fit
hi: &स्वतः फिट

en: &View Mode
hi: दृश्य मोड (&V)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
hi: आमने सामने के पृष्ठ

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
hi: विहंगावलोकन (&O)

en: &Continuous
hi: लगातार (&C)

en: &Browse
hi: विचरण (&B)

en: &Zoom
hi: ज़ूम (&Z)

en: Area &Selection
hi: क्षेत्र का चयन (&S)

en: &Text Selection
hi: पाठ चयन (&T)

en: T&able Selection
hi: तालिका चयन (&a)

[ctx: @action]
en: Selection Tools
hi: चयन औज़ार

en: Speak Whole Document
hi: पुरे दस्तावेज़ को पढ़कर सुनाएं

en: Scroll Up
hi: ऊपर स्क्रॉल करें

en: Scroll Down
hi: नीचे स्क्रॉल करें

en: Scroll Page Down
hi: पृष्ठ नीचे स्क्रॉल करें

en: Show Forms
hi: फ़ॉर्म दिखाएँ

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
hi[0]:  पृष्ठ का दस्तावेज़ लोड किया गया.
hi[1]:  %1 पृष्ठों का दस्तावेज़ लोड किया गया.

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
hi[0]: पाठ (%1 अक्षर)
hi[1]: पाठ (%1 अक्षर)

en: Copy to Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर नकल बनाएं

en: Speak Text
hi: पाठ बोलें

en: Image (%1 by %2 pixels)
hi: छवि (%1 x %2 पिक्सेल्स)

en: Save to File...
hi: फ़ाइल में सहेजें...

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
hi: छवि [%1x%2] क्लिपबोर्ड पर नक़ल किया गया.

en: Save file
hi: फ़ाइल सहेजें

en: File not saved.
hi: फ़ाइल को सहेजा नहीं गया.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
hi: छवि [%1x%2] को %3 फ़ाइल में सहेजा.

en: Copy Text
hi: पाठ की नक़ल बनाएं

en: Go to '%1'
hi: '%1' पर जाएं

en: Fit Width
hi: चौड़ाई फिट करें

en: Fit Page
hi: पृष्ठ में फिट करें

en: Auto Fit
hi: स्वतः फिट

en: Search for '%1' with
hi: '%1' को ढूंढें इसके साथ

en: Configure Web Shortcuts...
hi: वेब शार्टकटों को विन्यस्त करें...

en: Follow This Link
hi: इस लिंक पर जाएँ

en: Play this Sound
hi: यह ध्वनि बजाएं...

en: Stop Sound
hi: ध्वनि बन्द करें

en: Copy Link Address
hi: कड़ी का पता नक़ल करें

en: Search for '%1' in this document
hi: इस दस्तावेज़ में %1 को ढूंढें

en: Welcome
hi: सुस्वागतम

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
hi: जूमिंग क्षेत्र चुनें. ज़ूम-आउट होने के लिए क्लिक करें.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
hi: नक़ल करने के लिए पाठ/चित्र के चारों ओर एक आयताकार बनाएँ.

en: Select text
hi: पाठ चुनें

en: New Text Note
hi: नया पाठ नोट

en: Text of the new note:
hi: नए नोट का पाठ:

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
hi: इनलाइन पाठ एन्नोटेशन (किसी जोन को चुनने के लिए माउस क्लिक कर खींचें)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
hi: पॉलीगान बनाएं (इसे बन्द करने के लिए पहले बिन्दु पर क्लिक करें)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
hi: एक मुद्रांकन चिह्न लगाएँ

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
hi: टाईपराइटर टीका (किसी जोन को चुनने के लिए माउस क्लिक कर खींचें)

en: Add favorite annotation
hi: पसंदीदा टीका जोड़ें

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hi: विन्यास (&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hi: सहायता (&H)

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
hi: दिशा-स्थिति (&O)

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
hi: पुस्तचिन्ह (&B)

en: Thumbnails
hi: लघु छवि

en: Annotations
hi: टीकाएं

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
hi: दस्तावेज़ में सन्निहित फ़ाइलें हैं. <a href="okular:/embeddedfiles">उन्हें देखने के लिए यहाँ क्लिक करें</a> या फ़ाइल -> सन्निहित फ़ाइलें में जाएँ.

[ctx: Previous page]
en: Previous
hi: पिछला

en: Go back to the Previous Page
hi: पिछले पृष्ठ पर जाएँ

en: Moves to the previous page of the document
hi: दस्तावेज़ के पिछले पृष्ठ पर जाता है

[ctx: Next page]
en: Next
hi: अगला

en: Advance to the Next Page
hi: अगले पृष्ठ में जाएँ

en: Moves to the next page of the document
hi: दस्तावेज़ के अगले पृष्ठ पर जाता है

en: Moves to the beginning of the document
hi: दस्तावेज़ के प्रारंभ पर ले जाता है

en: End of the document
hi: दस्तावेज़ का अंत

en: Moves to the end of the document
hi: दस्तावेज़ के अंत पर ले जाता है

en: Rename the current bookmark
hi: वर्तमान पुस्तचिन्ह का नाम बदलें

en: Previous Bookmark
hi: पिछला पुस्तचिन्ह

en: Go to the previous bookmark
hi: पिछले पुस्तचिन्ह पर जाएँ

en: Next Bookmark
hi: अगला पुस्तचिन्ह

en: Go to the next bookmark
hi: अगले पुस्तचिन्ह पर जाएँ

en: Configure Okular...
hi: ऑकुलर को विन्यस्त करें...

en: Configure Viewer...
hi: प्रदर्शक विन्यस्त करें...

en: Configure Viewer Backends...
hi: प्रदर्शक बैकएण्ड्स विन्यस्त करें...

en: Configure Backends...
hi: बैकएण्ड्स विन्यस्त करें...

en: About Backend
hi: बैकएण्ड के बारे में...

en: Reloa&d
hi: पुनः लोड करें (&d)

en: Reload the current document from disk.
hi: वर्तमान दस्तावेज़ डिस्क से पुनः लोड करें।

en: Close &Find Bar
hi: खोज पट्टी बन्द करें (&F)

en: Page Number
hi: पृष्ठ क्रमांक

en: Show S&idebar
hi: बाजूपट्टी दिखाएँ (&i)

en: Show &Signatures Panel
hi: हस्ताक्षरों का फलक दिखाएँ (&S)

en: &Embedded Files
hi: सन्निहित फ़ाइलें (&E)

en: E&xport As
hi: इस रूप में निर्यात करें (&x)

en: S&hare
hi: साझा करें (&h)

en: P&resentation
hi: प्रेजेन्टेशन (&r)

en: Configure Annotations...
hi: टीका विन्यस्त करें...

en: Could not open '%1' (%2)
hi: "'%1" को खोल नहीं सकते (%2)

en: Could not open %1. Reason: %2
hi: %1 को खोला नहीं जा सका. कारण: %2

en: Configure Viewer Backends
hi: प्रदर्शक बैकएण्ड्स विन्यस्त करें

en: Configure Backends
hi: बैकएण्ड्स विन्यस्त करें

en: ps2pdf not found
hi: ps2pdf नहीं मिला

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
hi: पीएस फ़ाइल को पीडीएफ़ के रूप में आयात किया जा रहा है (इसमें कुछ समय लग सकता है)...

en: Please enter the password to read the document:
hi: दस्तावेज़ को पढ़ने के लिए कूटशब्द को प्रविष्ट करें :

en: Incorrect password. Try again:
hi: गलत कूटशब्द। फिर से कोशिश करें :

en: Document Password
hi: दस्तावेज़ कूटशब्द

en: Could not open %1. %2
hi: "'%1" को खोल नहीं सकते। %2

en: Continue Reloading
hi: फिर से लोड करना जारी रखें

en: Reloading the document...
hi: दस्तावेज़ को रीलोड किया जा रहा है...

en: Contents
hi: विषय सूची

en: Signatures
hi: हस्ताक्षरें

en: Go to Page
hi: पृष्ठ पर जाएं

en: &Page:
hi: पृष्ठ: (&P)

en: Enter the new name of the bookmark:
hi: पुस्तचिन्ह के लिए नया नाम प्रविष्ट करें :

en: Rename this Bookmark
hi: इस पुस्तचिन्ह का नाम बदलें

en: Remove this Bookmark
hi: यह पुस्तचिन्ह हटाएँ

en: Save As
hi: ऐसे सहेजें

en: Save - Warning
hi: संरक्षण - चेतावनी

en: Could not open the temporary file for saving.
hi: अस्थायी फ़ाइल को सहेजने के लिए नहीं खोला जा सका।

en: User annotations
hi: उपयोक्ता टीकाएं

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Continue
hi: जारी रखें

en: File could not be saved in '%1'. %2
hi: फ़ाइल को '%1' में सहेजा नहीं जा सका. %2

en: Expand all
hi: सभी फैलाएँ

en: Add Bookmark
hi: पुस्तचिन्ह जोड़ें

en: Tools
hi: औज़ार

[ctx: @title:window]
en: Print
hi: छापें

en: Printing this document is not allowed.
hi: इस दस्तावेज़ को छापने की अनुमति नहीं है।

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
hi: दस्तावेज़ छापा नहीं जा सका। अज्ञात त्रुटि। कृपया bugs.kde.org में रिपोर्ट दर्ज करें.

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
hi: दस्तावेज़ छापा नहीं जा सका। विस्तृत त्रुटि है "%1" । कृपया bugs.kde.org में रिपोर्ट दर्ज करें।

en: Go to the place you were before
hi: उस जगह पर जाएं जहाँ आप पहले जा चुके हैं

en: Go to the place you were after
hi: उस जगह पर जाएँ जहाँ आप जाना चाहते हैं

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
hi: <qt><strong>फ़ाइल त्रुटि!</strong> अस्थायी फ़ाइल तैयार नहीं कर सका<nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
hi: <qt><strong>फ़ाइल त्रुटि!</strong> फ़ाइल <nobr><strong>%1</strong></nobr>को असंपीडित करने के लिए खोल नहीं सका. फ़ाइल को लोड नहीं किया जा सका.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
hi: <qt><strong>फ़ाइल त्रुटि!</strong> फ़ाइल <nobr><strong>%1</strong> </nobr>को असंपीडित नहीं किया जा सकता. फ़ाइल को लोड नहीं किया जा सका.</qt>

en: No Bookmarks
hi: कोई पुस्तचिन्ह नहीं

en: Share
hi: साझा करें

en: Document shared successfully
hi: दस्तावेज़ सफलतापूर्वक साझा किया गया

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
hi: संपादन (&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
hi: जाएँ (&G)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ारपट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
hi: टीका औज़ारपट्टी

en: General Options
hi: सामान्य विकल्प

en: Accessibility
hi: अभिगम्‍यता

en: Accessibility Reading Aids
hi: पढ़ने में सहायक

en: Performance
hi: परफार्मेंस

en: Performance Tuning
hi: परफ़ॉर्मेंस ट्यूनिंग

en: Configure Viewer
hi: प्रदर्शक विन्यस्त करें

en: Presentation
hi: प्रस्तुतीकरण

en: Options for Presentation Mode
hi: प्रेजेन्टेशन मोड के लिए विकल्प

en: Editor
hi: संपादक

en: Editor Options
hi: संपादक संबंधी विकल्प

en: Find Next
hi: अगला ढूंढें

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
hi: स्क्रीन %1

en: Exit Presentation Mode
hi: प्रस्तुतीकरण मोड से बाहर हों

en: Title: %1
hi: शीर्षक: %1

en: Pages: %1
hi: पृष्ठ: %1

en: Click to begin
hi: प्रारंभ करने के लिए क्लिक करें

[ctx: For Presentation]
en: Pause
hi: रोकें

[ctx: For Presentation]
en: Play
hi: चलाएँ

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
hi: प्रस्तुतीकरण दिया जा रहा है

en: Unknown File
hi: अज्ञात फ़ाइल

en: %1 Properties
hi: %1 गुण

en: &Fonts
hi: फ़ॉन्ट्स (&F)

en: Reading font information...
hi: फ़ॉन्ट जानकारी पढ़ी जा रही है...

en: Type 1
hi: टाइप १

en: Type 1C
hi: टाइप १सी

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
hi: टाइप १सी (ओटी)

en: Type 3
hi: टाइप ३

en: TrueType
hi: ट्रू-टाइप

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
hi: ट्रूटाइप (ओटी)

en: CID Type 0
hi: सीआईडी टाइप o

en: CID Type 0C
hi: सीआईडी टाइप 0सी

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
hi: सीआईडी टाइप 0सी (ओटी)

en: CID TrueType
hi: सीआईडी ट्रूटाइप

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
hi: सीआईडी ट्रू टाइप (ओटी)

en: TeX PK
hi: टैक पीके

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Fully embedded
hi: पूर्णता: सन्निहित

en: No
hi: नहीं

en: Yes (subset)
hi: हाँ (सबसेट)

en: Yes
hi: हाँ

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
hi: [लागू नहीं]

en: Unknown font
hi: अज्ञात फ़ॉन्ट

en: Embedded: %1
hi: सन्निहित : %1

en: Name
hi: नाम

en: Type
hi: प्रकार

en: File
hi: फ़ाइल

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Size
hi: आकार

en: Could not save file %1.
hi: %1 फ़ाइल को सहेज नहीं सका।

en: Enter at least 3 letters to filter pages
hi: पृष्ठों को फिल्टर करने के लिए कम से कम तीन अक्षर भरने होंगे

en: Case Sensitive
hi: केस सेंसिटिव

en: Match Phrase
hi: वाक्यांश मिलाएँ

en: Match All Words
hi: सभी शब्दों को मिलाएँ

en: Match Any Word
hi: कोई भी शब्द को मिलाएँ

en: Filter Options
hi: फ़िल्टर विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
hi: कारण :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
hi: स्थान :

en: Group by Page
hi: पृष्ठ आधार पर समूहबद्ध करें

en: Group by Author
hi: लेखक के आधार पर समूहबद्ध करें

en: Properties
hi: गुण

en: Validity Status
hi: वैधता स्थिति

en: Signature Validity:
hi: हस्ताक्षर की वैधता :

en: Additional Information
hi: अतिरिक्त जानकारी

en: Signed By:
hi: हस्ताक्षरित :

en: Document Version
hi: दस्तावेज़ संस्करण

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
hi: दस्तावेज़ संशोधन, %2 में से %1

en: View Signed Version...
hi: हस्ताक्षरित संस्करण देखें...

en: View Certificate...
hi: प्रमाणपत्र देखें...

en: Show bookmarked pages only
hi: केवल पुस्तचिन्हित पृष्ठों को ही दिखाएँ

[ctx: start the movie playback]
en: Play
hi: चलाएँ

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
hi: रोकें

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
hi: बंद करें

en: &Add...
hi: जोड़ें... (&A)

en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

en: &Remove
hi: हटाएँ (&R)

en: Move &Up
hi: ऊपर की ओर ले जाएँ

en: Move &Down
hi: नीचे ले जाएँ (&D)

en: Default Drawing Tool #%1
hi: पूर्वन्यस्त चित्रकला औज़ार #%1

en: Page of the document to be shown
hi: दस्तावेज़ का दिखाया जाने वाला पृष्ठ

en: Start the document in presentation mode
hi: दस्तावेज को प्रस्तुतीकरण मोड में प्रारंभ करें

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
hi: किसी फ़ाइल को खोलने के लिए क्लिक करें
    किसी हालिया फ़ाइल को खोलने के लिए क्लिक कर दबाए रखें

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
hi: किसी फ़ाइल को खोलने के लिए <b>क्लिक</b> करें या फिर किसी हालिया फ़ाइल को चुनने के लिए <b>क्लिक कर दबाए रखें</b>

en: Next Tab
hi: अगला टैब

en: Previous Tab
hi: पिछला टैब

en: All files (*)
hi: सभी फ़ाइलें (*)

en: Open Document
hi: दस्तावेज़ खोलें

en: Close Tabs
hi: टैबों को बंद करें

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
hi: आप %1 टैबों को बंद करने वाले हैं। क्या आप वाकई जारी रखना चाहते हें?
