KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (41 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Enhance thin lines:
hu: Vékony vonalak növelése:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: No
hu: Nem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Solid
hu: Egyszínű

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EnhanceThinLines)
en: Shape
hu: Alakzat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to printable area
hu: Illesztés a nyomtatási területhez

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: Fit to full page
hu: Illesztés teljes oldalra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_PrintScaleMode)
en: None; print original size
hu: Nincs; nyomtatás eredeti méretben

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Enabling this option will allow Okular to contact 3rd-party OCSP servers to check if the certificates used for digital signing have been revoked since their creation.
hu: A beállítás engedélyezésével megengedi az Okularnak, hogy harmadik fél OCSP kiszolgálóihoz csatlakozzon a digitális aláírásokhoz használt tanúsítványok ellenőrzéséhez, nem-e vonták vissza azokat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckOCSPServers)
en: Check revocation of digital signatures' certificates using 3rd-party servers
hu: Digitális aláírások tanúsítványai érvényességének ellenőrzése harmadik fél bevonásával

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certDBGroupBox)
en: Certificate Database
hu: Tanúsítvány-adatbázis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_UseDefaultCertDB)
en: Default:
hu: Alapértelmezett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customRadioButton)
en: Custom:
hu: Egyéni:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, certificatesGroup)
en: Available Certificates
hu: Elérhető tanúsítványok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadSignaturesButton)
en: &Load Signatures
hu: Aláírások betö&ltése

en: PDF Options
hu: PDF-beállítások

en: Print annotations
hu: Megjegyzések nyomtatása

en: Include annotations in the printed document
hu: Megjegyzések felvétele a nyomtatott dokumentumba

en: Includes annotations in the printed document. You can disable this if you want to print the original unannotated document.
hu: Megjegyzések felvétele a nyomtatott dokumentumba. Letilthatja ezt, ha az eredeti, megjegyzés nélküli dokumentumot akarja nyomtatni.

en: Force rasterization
hu: Raszterizálás mindig

en: Rasterize into an image before printing
hu: Raszterizált kép készítése nyomtatás előtt

en: Forces the rasterization of each page into an image before printing it. This usually gives somewhat worse results, but is useful when printing documents that appear to print incorrectly.
hu: Nyomtatás előtt a program mindenből raszterizált képet készít. Ez néha minőségcsökkenést okoz, de így egyes esetekben kiküszöbölhetők más nyomtatási hibák.

en: Scaling mode for the printed pages
hu: A nyomtatott oldalak méretezési módja

en: Scale mode:
hu: Méretezési mód:

en: Format
hu: Formátum

en: Encrypted
hu: Titkosított

en: Unencrypted
hu: Nem titkosított

en: Security
hu: Biztonság

en: Yes
hu: Igen

en: Optimized
hu: Optimalizált

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
hu: Aláírta: %1
    
    Dátum: %2

en: Using Poppler %1
hu: A Poppler %1 használata

en: Using Poppler %1
    
    Built against Poppler %2
hu: A Poppler %1 használata
    
    A Poppler %2 verziójával fordítva

en: PDF Backend Configuration
hu: PDF háttérprogram beállítás

en: Some errors were found in the document, Okular might not be able to show the content correctly
hu: Hibák találhatók a dokumentumban, az Okular nem biztos, hogy helyesen jeleníti meg annak tartalmát

[ctx: Name of the person to whom the cerficate was issued]
en: Issued to
hu: Kiállítva neki:

[ctx: Certificate expiration date]
en: Expiration date
hu: Lejárati dátum

en: You are using a Poppler library built without NSS support.
    Adding Digital Signatures isn't available for that reason
hu: Az Ön által használt Poppler programkönyvtárat NSS támogatás nélkül fordították.
    Ezért nem lehetséges digitális aláírások hozzáadása

en: Restart needed
hu: Újraindítás szükséges

en: You need to restart Okular after changing the NSS directory settings
hu: Újra kell indítani az Okulart az NSS mappabeállítások megváltoztatása után.

en: Enter Password
hu: Adja meg a jelszót

en: Enter password to open %1:
hu: Adja meg a jelszót a(z) %1 megnyitásához:
