okular_ghostview - en to is translation catalogue (7 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (PlatformFonts), group (General)
en: Use Platform Fonts
is: Nota letur kerfisins

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (PlatformFonts), group (General)
en: Determines whether Ghostscript should be allowed to use platform fonts, if false only usage of fonts embedded in the document will be allowed.
is: Skilgreinir hvort leyfa eigi Ghostscript að nota letur kerfisins. Ef ekki, er eingöngu notast við það letur sem er innfellt í viðkomandi skrá.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: General Settings
is: Almennar stillingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_PlatformFonts)
en: &Use platform fonts
is: &Nota letur kerfisins

en: Ghostscript Backend Configuration
is: Grunnstillingar Ghostscript-bakenda

en: Document version
is: Útgáfa skjals

en: Language Level
is: Stig túlkunarmáls
