okular - en to it translation catalogue (948 entries)

en: Okular, a universal document viewer
it: Okular, visualizzatore universale di documenti

en: (C) 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    (C) 2004-2005 Enrico Ros
    (C) 2005 Piotr Szymanski
    (C) 2004-2017 Albert Astals Cid
    (C) 2006-2009 Pino Toscano
it: © 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    © 2004-2005 Enrico Ros
    © 2005 Piotr Szymanski
    © 2004-2017 Albert Astals Cid
    © 2006-2009 Pino Toscano

en: Former maintainer
it: Responsabile precedente

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
it: Molto lavoro sull'infrastruttura, backend FictionBook e precedente backend ODT

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Created Okular from KPDF codebase
it: Ha creato Okular dal codice di KPDF

en: KPDF developer
it: Sviluppatore di KPDF

en: Annotations artwork
it: Grafica delle annotazioni

en: Table selection tool
it: Strumento selezione tabella

en: Annotation improvements
it: Miglioramenti alle annotazioni

en: Go to page %1
it: Vai a pagina %1

en: Open external file
it: Apri file esterno

en: Execute '%1'...
it: Esegui «%1»...

en: First Page
it: Prima pagina

en: Previous Page
it: Pagina precedente

en: Next Page
it: Pagina successiva

en: Last Page
it: Ultima pagina

en: Back
it: Indietro

en: Forward
it: Avanza

en: Quit
it: Esci

en: Start Presentation
it: Inizia presentazione

en: End Presentation
it: Termina presentazione

en: Find...
it: Trova...

en: Go To Page...
it: Vai alla pagina...

en: Play sound...
it: Riproduci suono...

en: JavaScript Script
it: Script JavaScript

en: Play movie...
it: Riproduci filmato...

en: Play movie
it: Riproduci il filmato

en: Stop movie
it: Ferma il filmato

en: Pause movie
it: Metti in pausa il filmato

en: Resume movie
it: Riprendi il filmato

en: This Okular is built without audio support
it: Questa versione di Okular è compilata senza supporto audio

en: Backend Selection
it: Selezione backend

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
it: <qt>È stato trovato più di un backend per il tipo MIME:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Seleziona quello da utilizzare:</qt>

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
it: La maggior parte delle pagine sono %1.

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
it: Verticale %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
it: Orizzontale %1

en: Continuing search from beginning
it: La ricerca continua dall'inizio

en: Continuing search from bottom
it: La ricerca continua dalla fine

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
it: Impossibile trovare un backend in grado di gestire il documento fornito.

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
it: rimuovi annotazioni

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
it: Il documento sta cercando di eseguire un'applicazione esterna. Okular lo impedisce per la tua sicurezza.

en: No application found for opening file of mimetype %1.
it: Impossibile trovare un programma per aprire un file di tipo %1.

en: Could not open a temporary file
it: Impossibile aprire un file temporaneo

en: Print conversion failed
it: Conversione della stampa non riuscita

en: Printing process crashed
it: Il processo di stampa è andato in crash

en: Printing process could not start
it: Impossibile avviare il processo di stampa

en: Printing to file failed
it: Stampa su file non riuscita

en: Printer was in invalid state
it: La stampante era in uno stato non valido

en: Unable to find file to print
it: Impossibile trovare il file da stampare.

en: There was no file to print
it: Non c'è nessun file da stampare

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
it: Impossibile trovare un eseguibile adatto per la stampa. Assicurati che il programma lpr di CUPS sia disponibile

en: The page print size is invalid
it: La dimensione di stampa della pagina non è valida

en: Could not open '%1'. File does not exist
it: Impossibile aprire il file «%1». Il file non esiste

en: Title
it: Titolo

en: Subject
it: Oggetto

en: Description
it: Descrizione

en: Author
it: Autore

en: Creator
it: Creatore

en: Producer
it: Produttore

en: Pages
it: Pagine

en: Created
it: Creato

en: Modified
it: Modificato

en: MIME Type
it: Tipo MIME

en: Category
it: Categoria

en: Keywords
it: Parole chiave

en: File Path
it: Percorso del file

en: File Size
it: Dimensione file

en: Page Size
it: Dimensione pagina

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
it: aggiungi annotazione

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
it: rimuovi annotazione

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
it: modifica proprietà dell'annotazione

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
it: traduci annotazione

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
it: aggiusta annotazione

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
it: modifica testo

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
it: modifica contenuti dell'annotazione

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
it: modifica contenuti dei moduli

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
it: modifica scelte dell'elenco di un modulo

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
it: modifica selezione della casella combinata di un modulo

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
it: modifica stati dei pulsanti di un modulo

en: Plain &Text...
it: &Testo semplice...

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
it: OpenDocument Testo

en: Print Options
it: Opzioni di stampa

en: Fit to printable area
it: Adatta all'area stampabile

en: Fit to full page
it: Adatta alla pagina

en: Scale mode:
it: Modalità di scala:

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Not Available
it: Non disponibile

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
it: Sorgente: %1

en: &Default Font:
it: Carattere pre&definito:

en: Version
it: Versione

en: Serial Number
it: Numero seriale

en: Issuer
it: Emittente

en: Issued On
it: Emesso il

en: Expires On
it: Scade il

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
it: Oggetto

en: Public Key
it: Chiave pubblica

en: Key Usage
it: Utilizzo della chiave

en: %1 (%2 bits)
it: %1 (%2 bit)

en: Property
it: Proprietà

en: Value
it: Valore

en: Pop-up Note
it: Nota a comparsa

en: Typewriter
it: Macchina da scrivere

en: Inline Note
it: Nota in linea

en: Straight Line with Comment
it: Linea retta con commento

en: Straight Line
it: Linea retta

en: Polygon with Comment
it: Poligono con commento

en: Polygon
it: Poligono

en: Geometry with Comment
it: Geometria con commento

en: Geometry
it: Geometria

en: Highlight with Comment
it: Evidenziazione con commento

en: Highlight
it: Evidenziato

en: Squiggle with Comment
it: Scarabocchiato con commento

en: Squiggle
it: Scarabocchiato

en: Underline with Comment
it: Sottolineato con commento

en: Underline
it: Sottolineato

en: Strike Out with Comment
it: Barrato con commento

en: Strike Out
it: Barrato

en: Stamp with Comment
it: Timbro con commento

en: Stamp
it: Timbro

en: Freehand Line with Comment
it: Linea a mano libera con commento

en: Freehand Line
it: Linea a mano libera

en: Caret
it: Punto di inserimento

en: File Attachment
it: File allegato

en: Sound
it: Suono

en: Movie
it: Filmato

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
it: Schermo

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
it: Oggetto

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
it: Oggetto multimediale (Rich Media)

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Author: %1
it: Autore: %1

en: Where do you want to save %1?
it: Dove vuoi salvare %1?

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
it: Impossibile aprire il file «%1» in scrittura. Il file non è stato salvato.

en: The signature is cryptographically valid.
it: La firma è crittograficamente valida.

en: The signature is cryptographically invalid.
it: La firma non è crittograficamente valida.

en: Digest Mismatch occurred.
it: Mancata corrispondenza dei sunti delle firme.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
it: La struttura CMS/PKCS7 della firma non è ben formata.

en: The requested signature is not present in the document.
it: La firma richiesta non è presente nel documento.

en: The signature could not be verified.
it: La firma non può essere verificata.

en: Certificate is Trusted.
it: Il certificato è affidabile.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
it: L'emittente del certificato non è affidabile.

en: Certificate issuer is unknown.
it: L'emittente del certificato è sconosciuto.

en: Certificate has been Revoked.
it: Il certificato è stato revocato.

en: Certificate has Expired.
it: Il certificato è scaduto.

en: Certificate has not yet been verified.
it: Il certificato non è ancora stato verificato.

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
it: Problema sconosciuto col certificato o dati danneggiati.

en: Unknown Algorithm
it: Algoritmi sconosciuto

en: Unknown Type
it: Tipo sconosciuto

en: Digital Signature
it: Firma digitale

en: Non-Repudiation
it: Non ripudio

en: Encrypt Keys
it: Chiavi di cifratura

en: Decrypt Keys
it: Chiavi di decifrazione

en: Key Agreement
it: Accordo delle chiavi

en: Sign Certificate
it: Certificato di firma

en: Sign CRL
it: CRL di firma

en: Encrypt Only
it: Solo cifratura

en: No Usage Specified
it: Nessun uso specificato

en: The document has not been modified since it was signed.
it: Il documento non è stato modificato dopo la firma.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
it: La revisione del documento che è coperta da questa firma non è stata modificata;
    tuttavia il documento è stato modificato successivamente.

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
it: Il documento è stato modificato in un modo non permesso dal firmatario precedente.

en: The document integrity verification could not be completed.
it: Impossibile completare la verifica dell'integrità del documento.

en: This document has unsigned signature fields.
it: Questo documento ha campi di firma non firmati.

en: This document is digitally signed.
it: Questo documento è firmato digitalmente.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
it: Questo documento è firmato digitalmente. Ci sono state delle modifiche da quando è stato firmato.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
it: Questo documento è firmato digitalmente. Alcune delle firme non possono essere validate correttamente.

en: Unsigned Signature %1
it: Firma non firmata %1

en: Field: %1 on page %2
it: Campo: %1 a pagina %2

en: Rev. %1: Signed By %2
it: Rev. %1: firmato da %2

en: Signing Time: %1
it: Ora di firma: %1

en: Reason: %1
it: Motivo: %1

en: Location: %1
it: Posizione: %1

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
it: Rosso

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
it: Arancione

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
it: Giallo

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
it: Verde

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
it: Ciano

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
it: Blu

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
it: Bianco

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
it: Grigio

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
it: Nero

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
it: Larghezza %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
it: Spessore di linea dell'annotazione (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
it: Colore dell'annotazione (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
it: Colore di riempimento dell'annotazione (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
it: Opacità dell'annotazione (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
it: Carattere dell'annotazione (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
it: Aggiungi l'annotazione attuale al menu delle annotazioni veloci (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
it: Vincola le proporzioni delle forme a 1:1 o gli angoli tra linee a passi di 15° (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
it: Impostazioni avanzate per lo strumento di annotazione attuale (nessuna annotazione selezionata)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
it: Spessore di linea dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
it: Spessore di linea dell'annotazione (l'annotazione corrente non ha uno)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
it: Colore del testo dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
it: Colore del bordo dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
it: Colore dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
it: Colore di riempimento dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
it: Colore di riempimento dell'annotazione (l'annotazione corrente non ne ha uno)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
it: Carattere dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
it: Carattere dell'annotazione (l'annotazione corrente non ne ha uno)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
it: Vincola gli angoli tra linee a passi di 15°

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
it: Vincola le proporzioni delle forme a 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
it: Vincola le proporzioni delle forme a 1:1 o gli angoli tra linee a passi di 15° (non supportato dal tipo di annotazione attuale)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
it: Opacità dell'annotazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
it: Aggiungi l'annotazione attuale al menu delle annotazioni veloci

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
it: Impostazioni avanzate per lo strumento di annotazione attuale

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
it: Colore

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
it: Colore di riempimento

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
it: Trasparente

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color...
it: Colore personalizzato...

[ctx: @title:window]
en: Select color
it: Seleziona colore

en: &Annotations
it: &Annotazioni

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
it: Mostra altri strumenti di annotazione

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
it: Evidenziatore

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
it: Sottolineato

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
it: Scarabocchiato

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
it: Barrato

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
it: Macchina da scrivere

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
it: Nota in linea

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
it: Nota a comparsa

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
it: Linea a mano libera

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
it: Linea retta

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
it: Freccia

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
it: Rettangolo

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
it: Ellisse

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
it: Poligono

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
it: Forme geometriche

[ctx: @action]
en: Stamp
it: Timbro

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
it: Annotazioni veloci

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
it: Scegli uno strumento di annotazione dalle annotazioni veloci

en: Quick Annotation Bar
it: Barra annotazioni veloci

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
it: Aggiungi alle annotazioni veloci

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
it: Mantieni attivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
it: Mantieni attivo lo strumento annotazioni dopo l'uso

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
it: Vincola proporzioni ed angolo degli strumenti per le annotazioni

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
it: Carattere

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
it: Impostazioni delle annotazioni

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
it: Spessore della linea

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
it: Opacità

en: Page %1
it: Pagina %1

en: Annotation | %1 Annotations
it[0]: Annotazione
it[1]: %1 annotazioni

en: &Open Pop-up Note
it: &Apri nota a comparsa

en: Copy Text to Clipboard
it: Copia testo negli appunti

en: Copy forbidden by DRM
it: Copia non permessa dal DRM

en: &Delete
it: &Elimina

en: &Properties
it: &Proprietà

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'...
it: &Salva «%1»...

en: &Appearance
it: &Aspetto

en: &General
it: &Generale

en: &Author:
it: &Autore:

en: Created:
it: Creato:

en: Modified:
it: Modificato:

en: Pop-up Note Properties
it: Proprietà della nota a comparsa

en: Typewriter Properties
it: Proprietà della macchina da scrivere

en: Inline Note Properties
it: Proprietà della nota in linea

en: Straight Line Properties
it: Proprietà della linea retta

en: Polygon Properties
it: Proprietà del poligono

en: Geometry Properties
it: Proprietà della figura geometrica

en: Text Markup Properties
it: Proprietà del marcatore del testo

en: Stamp Properties
it: Proprietà del timbro

en: Freehand Line Properties
it: Proprietà della linea a mano libera

en: Caret Properties
it: Proprietà del punto di inserimento

en: File Attachment Properties
it: Proprietà del file allegato

en: Sound Properties
it: Proprietà del suono

en: Movie Properties
it: Proprietà del filmato

en: Annotation Properties
it: Proprietà dell'annotazione

en: Modified: %1
it: Modificato: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
it: Seleziona simbolo per un timbro personalizzato da file

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
it: Seleziona un simbolo per un timbro personalizzato

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
it: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | File icona (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
it: Impossibile caricare il file <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
it: File non valido

en: &Color:
it: &Colore:

en: &Opacity:
it: &Opacità:

en: Icon:
it: Icona:

en: Comment
it: Commento

en: Help
it: Aiuto

en: Insert
it: Inserisci

en: Key
it: Chiave

en: New paragraph
it: Nuovo paragrafo

en: Note
it: Nota

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Font:
it: Carattere:

en: Text &color:
it: &Colore del testo:

en: &Align:
it: &Allineamento:

en: Left
it: Sinistra

en: Center
it: Centro

en: Right
it: Destra

en: Border &width:
it: Larg&hezza del bordo:

en: Approved
it: Approvato

en: As Is
it: Così com'è

en: Confidential
it: Confidenziale

en: Departmental
it: Dipartimentale

en: Draft
it: Bozza

en: Experimental
it: Sperimentale

en: Expired
it: Scaduto

en: Final
it: Finale

en: For Comment
it: Per commenti

en: For Public Release
it: Per il rilascio pubblico

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Not For Public Release
it: Non per il rilascio pubblico

en: Sold
it: Venduto

en: Top Secret
it: Top secret

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Information
it: Informazione

en: Stamp symbol:
it: Disegno del timbro:

en: &Width:
it: &Larghezza:

en: Line start:
it: Inizio dalla linea:

en: Line end:
it: Fine della linea:

en: Square
it: Quadrato

en: Circle
it: Cerchio

en: Diamond
it: Diamante

en: Open Arrow
it: Freccia aperta

en: Closed Arrow
it: Freccia chiusa

en: None
it: Nessuna

en: Butt
it: Interrotta

en: Right Open Arrow
it: Freccia aperta a destra

en: Right Closed Arrow
it: Freccia chiusa a destra

en: Slash
it: Barra

en: Leader line length:
it: Lunghezza linea direzionale:

en: Leader line extensions length:
it: Lunghezza estensioni linea direzionale:

en: Enabled
it: Abilitato

en: Shape fill:
it: Riempimento forma:

en: Type:
it: Tipo:

en: Strike out
it: Barrato

en: Rectangle
it: Rettangolo

en: Ellipse
it: Ellisse

en: File attachment symbol:
it: Simbolo file allegato:

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
it: Grafico

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
it: Puntina da disegno

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
it: Graffetta

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
it: Etichetta

[ctx: Not available size]
en: N/A
it: N/D

en: No description available.
it: Nessuna descrizione disponibile.

en: Name:
it: Nome:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Caret symbol:
it: Simbolo del punto di inserimento:

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
it: Nessuno

en: Close this note
it: Chiudi questa nota

en: Options
it: Opzioni

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
it: Questa annotazione potrebbe contenere codice LaTeX.
    Fai clic qui per effettuarne il rendering.

en: Cannot find latex executable.
it: Impossibile trovare l'eseguibile latex.

en: LaTeX rendering failed
it: Rendering LaTeX non riuscito

en: Cannot find dvipng executable.
it: Impossibile trovare l'eseguibile dvipng.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
it: Si è verificato un problema durante l'esecuzione del comando «latex».

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
it: Si è verificato un problema durante l'esecuzione del comando «dvipng».

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
it[0]: %1
    
    Un segnalibro
it[1]: %1
    
    %2 segnalibri

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Show for all documents
it: Mostra per tutti i documenti

en: Search...
it: Cerca...

en: Go to This Bookmark
it: Vai a questo segnalibro

en: Rename Bookmark
it: Rinomina segnalibro

en: Remove Bookmark
it: Elimina segnalibro

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
it: Apri documento

en: Remove all Bookmarks for this Document
it: Rimuovi tutti i segnalibri per questo documento

en: Certificate Viewer
it: Visualizzatore certificato

en: Export...
it: Esporta...

en: General
it: Generale

en: Issued By
it: Emesso da

en: Common Name(CN)
it: Nome comune(CN)

en: EMail
it: Posta elettronica

en: Organization(O)
it: Organizzazione(O)

en: Issued To
it: Emesso a

en: Validity
it: Validità

en: Fingerprints
it: Impronte digitali

en: SHA-1 Fingerprint
it: Impronta digitale SHA-1

en: SHA-256 Fingerprint
it: Impronta digitale SHA-256

en: Details
it: Dettagli

en: Certificate Data:
it: Dati del certificato:

en: Where do you want to save this certificate?
it: Dove vuoi salvare questo certificato?

en: Certificate File (*.cer)
it: File di certificato (*.cer)

en: Could not export the certificate
it: Impossibile esportare il certificato

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
it: Modalità &colore

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
it: Cambia colori

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
it: Colori &normali

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
it: &Inverti colori

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
it: Cambia colore della &carta

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
it: Cambia colori chiari e &scuri

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
it: Converti in &bianco e nero

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
it: Inverti c&hiarezza

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
it: Inverti l&uma (sRGB lineare)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
it: Inverti luma (&simmetrico)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
it: Sposta tonalità p&ositivamente

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
it: Sposta tonalità n&egativamente

note: i18n: tag tool attribute name
en: Red
it: Rosso

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green
it: Verde

note: i18n: tag tool attribute name
en: Blue
it: Blu

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow
it: Giallo

note: i18n: tag tool attribute name
en: Black
it: Nero

note: i18n: tag tool attribute name
en: White
it: Bianco

note: i18n: tag tool attribute name
en: Arrow
it: Freccia

note: i18n: tag tool attribute name
en: Yellow Highlighter
it: Evidenziatore giallo

note: i18n: tag tool attribute name
en: Green Highlighter
it: Evidenziatore verde

note: i18n: tag tool attribute name
en: Insert Text
it: Inserisci testo

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
it: Disegna il bordo attorno ai collegamenti

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
it: Cambia colori

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
it: <b>Attenzione:</b> queste opzioni possono rallentare il programma.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
it: Inverti colori

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
it: Cambia il colore della carta

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
it: Cambia i colori chiari e scuri

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
it: Converti in bianco e nero

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
it: Inverte chiarezza

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
it: Inverte luma (sRGB lineare)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
it: Inverte luma (simmetrico)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
it: Sposta tonalità positivamente

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
it: Sposta tonalità negativamente

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
it: Modalità colore:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
it: Colore della carta:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
it: Colore scuro:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
it: Colore chiaro:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
it: Soglia:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
it: Contrasto:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
it: Motore di sintesi vocale:

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
it: Voce di sintesi vocale:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
it: Barra degli strumenti per le annotazioni complete

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
it: Barra degli strumenti per le annotazioni veloci

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
it: Barra degli strumenti per le annotazioni:

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
it: Autore:

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
it: <b>Nota:</b> le informazioni qui presenti sono usate solo per le annotazioni. Le informazioni sono salvate nei documenti con annotazioni e saranno trasmesse assieme ai documenti.

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
it: <h3>Strumenti di annotazione veloce</h3>

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
it: Scegli l'editor da eseguire quando Okular cerca di aprire un file sorgente.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
it: Editor di testo personalizzato

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
it: <qt>Imposta il comando per l'esecuzione di un editor di testo personalizzato.<br />
    Puoi anche utilizzare alcuni segnaposto:
    <ul>
      <li>%f - il nome del file</li>
      <li>%l - la riga da visualizzare del file</li>
      <li>%c - la colonna da visualizzare del file</li>
    </ul>
    Se %f non è specificato, il nome del file viene aggiunto al comando specificato.

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
it: Comando:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
it: Usa scorrimento fluido

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
it: Aspetto:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
it: Mostra barre di scorrimento

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
it: Collega le miniature con la pagina

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
it: Mostra messaggi di avviso ed informazione

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
it: Notifica in caso di allegati, moduli o firme

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
it: Mostra il titolo del documento, se disponibile, nella barra del titolo

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
it: Mostra solo il nome del file

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
it: Mostra il percorso completo del file

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
it: Quando non viene mostrato il titolo del documento:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
it: Usa un colore di sfondo personalizzato:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
it: Funzioni del programma:

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
it: Apri i nuovi file nelle schede

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
it: Passa alla scheda esistente se il file è già aperto

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
it: Rispetta limitazioni DRM

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
it: Ricarica il documento se il file viene modificato

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
it: Mostra la finestra per la scelta del backend

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
it: Direzione di lettura da destra a sinistra

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
it: Apri in modalità continua per impostazione predefinita

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
it: Quando utilizzi lo strumento Sfoglia, riporta il cursore ai bordi dello schermo

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
it: Colonne in modalità panoramica:

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
it: Definisce quanto dell'area di visualizzazione attuale sarà ancora visibile dopo la pressione dei tasti PaginaSu/PaginaGiù.

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
it: Sovrapposizione PaginaSu/PaginaGiù:

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
it: Adatta alla larghezza

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
it: Adatta alla pagina

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
it: Adattamento automatico

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
it: Definisce la modalità di ingrandimento predefinita per i file che non sono mai stati aperti prima. Per i file che sono stati già aperti viene utilizzato l'ultimo livello di ingrandimento.

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
it: Ingrandimento predefinito:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
it: Abilita trasparenze

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
it: Utilizzo della CPU:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
it: Basso

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
it: Normale (scelta predefinita)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
it: Aggressivo

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
it: Ingordo

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
it: Utilizzo della memoria:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
it: Abilita antialias del testo

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
it: Opzioni di resa:

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
it: Abilita antialias della grafica

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
it: Abilita hinting del testo

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
it: Utilizza solo la memoria indispensabile. Non riusa niente. (Per sistemi con poca memoria)

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
it: Un buon compromesso tra utilizzo di memoria e prestazioni. Precarica la pagina successiva e velocizza le ricerche. (Profilo tipico per sistemi con 2 GB di memoria)

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
it: Mantiene tutto in memoria. Precarica le pagine successive. Velocizza le ricerche. (Profilo consigliato per sistemi con 4 GB di memoria o superiore)

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
it: Carica e mantiene tutto in memoria. Precarica tutte le pagine. (Userà al massimo il 50% del maggiore tra memoria totale e memoria libera)

[ctx: Spinbox prefix: Advance automatically: every n seconds]
en: every
it: ogni

[ctx: Advance every %1 seconds]
en:  second |  seconds
it[0]:  secondo
it[1]:  secondi

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
it: Avanza automaticamente:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
it: Torna all'inizio dopo l'ultima pagina

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
it: Tocco sul lato sinistro/destro per andare indietro/avanti

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
it: Tocco in un qualsiasi punto per andare avanti

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
it: Navigazione tattile:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
it: Nascosto se inattivo

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
it: Sempre visibile

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
it: Sempre nascosto

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
it: Puntatore del mouse:

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
it: Mostra l'indicatore di avanzamento

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
it: Mostra la pagina di riepilogo

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
it: Istantanea (senza animazioni)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
it: Sostituzione

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
it: Transizione casuale

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
it: Ritagli verticali

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
it: Ritagli orizzontali

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
it: Implosione

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
it: Esplosione

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
it: Dissolvenza

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
it: Scomparsa

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
it: Glitter verticale

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
it: Glitter orizzontale

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
it: Glitter diagonale

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
it: Sipario orizzontale aperto

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
it: Sipario orizzontale chiuso

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
it: Sipario verticale aperto

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
it: Sipario verticale chiuso

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
it: Sostituzione verso il basso

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
it: Sostituzione verso destra

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
it: Sostituzione verso sinistra

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
it: Sostituzione verso l'alto

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
it: Transizione predefinita:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
it: Schermo preferito:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
it: <h3>Strumento di disegno</h3>

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
it: Schermo attuale

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
it: Schermo predefinito

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
it: Schermo %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
it: Schermo %1 (disconnesso)

en: Drawing Tool: %1
it: Strumento di disegno: %1

en: Eraser
it: Gomma

en: &Name:
it: &Nome:

en: &Type:
it: &Tipo:

en: Appearance
it: Aspetto

en: Text markup
it: Marcatore del testo

en: Geometrical shape
it: Forma geometrica

en: Create annotation tool
it: Crea strumento di annotazione

en: Edit annotation tool
it: Modifica strumento di annotazione

en: Color:
it: Colore:

en: &Pen Width:
it: Spessore della &penna:

en: Create drawing tool
it: Crea strumento di disegno

en: Edit drawing tool
it: Modifica strumento di disegno

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
it: Allegati

[ctx: @action:button]
en: View
it: Visualizza

[ctx: @title:column]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column]
en: Description
it: Descrizione

[ctx: @title:column]
en: Size
it: Dimensione

[ctx: @title:column]
en: Created
it: Creato

[ctx: @title:column]
en: Modified
it: Modificato

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As...
it: &Salva come...

[ctx: @action:inmenu]
en: &View...
it: &Visualizza...

en: Could not load print preview part
it: Impossibile caricare la componente di anteprima di stampa

en: Print Preview
it: Anteprima di stampa

en: Close
it: Chiudi

[ctx: Find text]
en: F&ind:
it: &Trova:

en: Text to search for
it: Testo da cercare

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
it: Successiva

en: Jump to next match
it: Passa alla corrispondenza successiva

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
it: Precedente

en: Jump to previous match
it: Passa alla corrispondenza precedente

en: Modify search behavior
it: Modifica il comportamento della ricerca

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole

en: From current page
it: Dalla pagina corrente

en: Find as you type
it: Cerca durante la digitazione

en: *|All Files
it: *|Tutti i file

en: Unsigned Signature Field (Click to Sign)
it: Campo di firma non firmato (clic per firmare)

en: &Sign...
it: &Firma...

en: Signature Properties
it: Proprietà della firma

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
it: Distingui maiuscole

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
it: Espressione regolare

en: S&earch:
it: C&erca:

en: Layers
it: Livelli

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
it: di

en: Zoom to 100%
it: Ingrandisci al 100%

en: Rotate &Right
it: Ruota a dest&ra

[ctx: Rotate right]
en: Right
it: Destra

en: Rotate &Left
it: Ruota a &sinistra

[ctx: Rotate left]
en: Left
it: Sinistra

en: Original Orientation
it: Orientazione iniziale

en: &Trim View
it: Ri&taglia vista

en: &Trim Margins
it: Ri&taglia margini

en: Trim To &Selection
it: Ritaglia alla &selezione

en: Fit &Width
it: Larg&hezza pagina

en: Fit &Page
it: &Pagina intera

en: &Auto Fit
it: &Adattamento automatico

en: Fit Wi&ndow to Page
it: Adatta fi&nestra alla pagina

en: &View Mode
it: Modalità di &visualizzazione

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
it: Pagina &singola

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
it: Pagine a&ffiancate

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
it: Pagine affiancate (&centra la prima pagina)

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
it: Pan&oramica

en: &Continuous
it: &Continua

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
it: Usa la direzione di lettura da destra a sinistra

en: &Browse
it: Navi&gazione

en: Area &Selection
it: &Selezione area

en: &Text Selection
it: Selezione &testo

en: T&able Selection
it: Selezione t&abella

en: &Magnifier
it: &Lente d'ingrandimento

[ctx: @action]
en: Selection Tools
it: Strumenti di selezione

en: Digitally &Sign...
it: &Firma digitalmente...

en: Speak Whole Document
it: Leggi tutto il documento

en: Speak Current Page
it: Leggi la pagina corrente

en: Stop Speaking
it: Interrompi lettura

en: Pause/Resume Speaking
it: Metti in pausa/riprendi lettura

en: Scroll Up
it: Scorri in su

en: Scroll Down
it: Scorri in giù

en: Scroll Page Up
it: Scorri una pagina in su

en: Scroll Page Down
it: Scorri una pagina in giù

en: Show Forms
it: Mostra moduli

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
it[0]: Caricato un documento con una pagina.
it[1]: Caricato un documento con %1 pagine.

en: Copy Table Contents to Clipboard
it: Copia il contenuto della tabella negli appunti

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
it[0]: Testo (1 carattere)
it[1]: Testo (%1 caratteri)

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Speak Text
it: Pronuncia il testo

en: Image (%1 by %2 pixels)
it: Immagine (%1 per %2 pixel)

en: Save to File...
it: Salva su file...

en: Image [%1x%2] copied to clipboard.
it: Immagine [%1x%2] copiata negli appunti.

en: Save file
it: Salva file

en: Images (*.png *.jpeg)
it: Immagini (*.png *.jpeg)

en: File not saved.
it: Il file non è stato salvato.

en: Image [%1x%2] saved to %3 file.
it: Immagine [%1x%2] salvata sul file %3.

en: Copy Text
it: Copia il testo

en: Go to '%1'
it: Vai a «%1»

en: Fit Width
it: Larghezza pagina

en: Fit Page
it: Pagina intera

en: Auto Fit
it: Adattamento automatico

en: Search for '%1' with
it: Ricerca di «%1» con

en: Configure Web Shortcuts...
it: Configura scorciatoie web...

en: Follow This Link
it: Segui questo collegamento

en: Play this Sound
it: Riproduci questo suono

en: Stop Sound
it: Ferma il suono

en: Copy Link Address
it: Copia indirizzo collegamento

en: Search for '%1' in this document
it: Cerca «%1» in questo documento

en: Welcome
it: Benvenuto

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
it: Seleziona la regione da ingrandire. Fai clic con il pulsante destro per rimpicciolire.

en: Click to see the magnified view.
it: Fai clic per la vista ingrandita.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
it: Seleziona la regione di testo o grafica da copiare.

en: Select text
it: Seleziona il testo

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
it: Traccia un rettangolo attorno alla tabella, quindi fai clic vicino ai bordi per suddividerla; premi Esc per annullare.

en: All your signing certificates are either not valid yet or are past their validity date.
it: Tutti i certificati di firma sono non ancora validi o già scaduti.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
it: Non ci sono certificati di firma disponibili.<br/>Per maggiori informazioni, consulta la sezione sull'<a href="%1">Aggiunta di firme digitali</a> nel manuale.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
it: Hai delle modifiche non salvate. Salva il documento prima di firmarlo.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
it: Disegna un rettangolo per inserire il campo della firma

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
it: Seleziona l'area della pagina che vuoi mantenere visibile

en: New Text Note
it: Nuova nota di testo

en: Text of the new note:
it: Testo della nuova nota:

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
it: Una firma di questa dimensione potrebbe essere troppo piccola da leggere. Se vuoi creare una firma potenzialmente maggiormente leggibile, premi <interface>Ricomincia</interface> e disegna un rettangolo più grande.

[ctx: @action:button]
en: Start Over
it: Ricomincia

[ctx: @action:button]
en: Sign
it: Firma

[ctx: %1 is a file path]
en: Could not sign. Invalid certificate password or could not write to '%1'
it: Impossibile firmate. Password del certificato non valida o impossibile scrivere in «%1»

en: Author name
it: Nome dell'autore

en: Author name for the annotation:
it: Nome dell'autore per l'annotazione:

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
it: Disegna un'ellisse (trascina per selezionare una zona)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
it: Testo evidenziato

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
it: Traccia una linea a mano libera

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
it: Annotazione di testo in linea (trascina per selezionare una zona)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
it: Inserisci una nota a comparsa

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
it: Disegna un poligono (clic sul primo punto per chiuderlo)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
it: Disegna un rettangolo

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
it: Testo scarabocchiato

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
it: Inserisci un timbro

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
it: Disegna una linea retta

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
it: Barra il testo

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
it: Sottolinea il testo

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
it: Annotazione macchina da scrivere (trascina per selezionare una zona)

en: Highlighter
it: Evidenziatore

en: Add favorite annotation
it: Aggiungi annotazione preferita

en: Custom annotation name:
it: Nome annotazione personalizzato:

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
it: Imp&ostazioni

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
it: Ai&uto

note: i18n: ectx: Menu (view_orientation)
en: &Orientation
it: &Orientazione

note: i18n: ectx: Menu (bookmarks) i18n: ectx: Menu (okular_bookmarks)
en: &Bookmarks
it: Segnali&bri

note: i18n: ectx: ToolBar (OkularViewerToolBar)
en: Viewer Toolbar
it: Barra degli strumenti visualizzazione

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Annotations
it: Annotazioni

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
it: Il documento contiene annotazioni o dati di moduli che sono stati salvati internamente da una versione precedente di Okular. Il salvataggio interno <b>non è più supportato</b>.<br/>Salva il file per poterlo spostare se vuoi continuare a modificare il documento.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
it: Questo documento contiene allegati. <a href="okular:/embeddedfiles">Fai clic qui per visualizzarli</a> o seleziona File -> Allegati.

[ctx: Previous page]
en: Previous
it: Precedente

en: Go back to the Previous Page
it: Vai indietro alla pagina precedente

en: Moves to the previous page of the document
it: Vai alla pagina precedente nel documento

[ctx: Next page]
en: Next
it: Successiva

en: Advance to the Next Page
it: Procedi alla pagina successiva

en: Moves to the next page of the document
it: Vai alla pagina successiva nel documento

en: Beginning of the document
it: Inizio del documento

en: Moves to the beginning of the document
it: Vai all'inizio del documento

en: End of the document
it: Fine del documento

en: Moves to the end of the document
it: Vai alla fine del documento

en: Rename the current bookmark
it: Rinomina il segnalibro attuale

en: Previous Bookmark
it: Segnalibro precedente

en: Go to the previous bookmark
it: Vai al segnalibro precedente

en: Next Bookmark
it: Segnalibro successivo

en: Go to the next bookmark
it: Vai al segnalibro successivo

en: Configure Okular...
it: Configura Okular...

en: Configure Viewer...
it: Configura visualizzatore...

en: Configure Viewer Backends...
it: Configura backend visualizzazione...

en: Configure Backends...
it: Configura backend...

en: About Backend
it: Informazioni sul backend

en: Reloa&d
it: &Ricarica

en: Reload the current document from disk.
it: Ricarica il documento corrente dal disco.

en: Close &Find Bar
it: Chiudi la &barra di ricerca

en: Page Number
it: Numero pagina

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes...
it: Configura modalità dei colori...

en: Select All Text on Current Page
it: Seleziona tutto il testo della pagina corrente

en: Show S&idebar
it: Mostra la barra lat&erale

en: Show &Page Bar
it: Mostra la barra delle &pagine

en: Show &Signatures Panel
it: Mostra il pannello delle &firme

en: &Embedded Files
it: All&egati

en: E&xport As
it: Esp&orta come

en: S&hare
it: Cond&ividi

en: P&resentation
it: P&resentazione

en: Open Con&taining Folder
it: Apri cartella con&tenitore

en: &Import PostScript as PDF...
it: &Importa PostScript come PDF...

en: Switch Blackscreen Mode
it: Attiva/disattiva modalità schermo nero

en: Erase Drawing
it: Cancella disegno

en: Configure Annotations...
it: Configura annotazioni...

en: Play/Pause Presentation
it: Riproduci/metti in pausa la presentazione

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
it: Hai appena modificato il documento aperto, ma questo tipo di documento non può essere salvato.
    Ogni modifica sarà persa alla chiusura di Okular.

en: Document can't be saved
it: Il documento non può essere salvato

en: Could not open '%1' (%2)
it: Impossibile aprire «%1» (%2)

en: The loading of %1 has been canceled.
it: Il caricamento di %1 è stato annullato.

en: Could not open %1. Reason: %2
it: Impossibile aprire %1. Motivo: %2

en: Configure Viewer Backends
it: Configura backend visualizzazione

en: Configure Backends
it: Configura backend

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
it: Il programma «ps2pdf» non è stato trovato, di conseguenza Okular non può importare file PS tramite tale programma.

en: ps2pdf not found
it: ps2pdf non trovato

en: PostScript files (%1)
it: File PostScript (%1)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)...
it: Importazione di file PS come PDF (potrebbe richiedere un po' di tempo)...

en: Please enter the password to read the document:
it: Inserisci la password per leggere il documento:

en: Incorrect password. Try again:
it: Password non corretta. Riprova:

en: Document Password
it: Password del documento

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
it: Questo documento contiene moduli XFA, che attualmente sono <b>non supportati</b>.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
it: Questo documento contiene dei moduli. Fai clic sul pulsante per interagire con essi, oppure seleziona Visualizza -> Mostra moduli.

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
it: La modifica e le funzioni interattive di questo documento sono tutte disabilitate. Per modificare questo documento, salvane una copia e riaprilo.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
it: Questo documento vuole essere mostrato a tutto schermo.
    Lasciare la modalità attuale e passare in modalità presentazione?

en: Request to Change Viewing Mode
it: Richiesta di modifica modalità di visualizzazione

en: Enter Presentation Mode
it: Passa in modalità presentazione

en: Deny Request
it: Blocca la richiesta

en: Could not open %1. %2
it: Impossibile aprire %1. %2

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
it: Il file <filename>%1</filename> ha delle modifiche non salvate, ma è stato modificato da un altro programma. Ricaricandolo, le modifiche non salvate saranno sostituite dalle modifiche effettuate dall'altro programma.<nl/>Vuoi procedere con l'operazione di ricarica del file?

en: File Changed
it: File modificato

en: Continue Reloading
it: Continua la ricarica

en: Abort Reloading
it: Interrompi la ricarica

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
it: Il file <filename>%1</filename> ha delle modifiche non salvate, ma è stato modificato da un altro programma. Chiudendolo, le modifiche non salvate saranno sostituite dalle modifiche effettuate dall'altro programma.<nl/>Vuoi procedere con la chiusura del file?

en: Continue Closing
it: Continua con la chiusura

en: Abort Closing
it: Interrompi la chiusura

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
it: Vuoi salvare le modifiche ad «%1» o scartarle?

en: Close Document
it: Chiudi documento

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
it: Questo collegamento punta ad un'azione di chiusura del documento che non funziona quando si usa il visualizzatore in modalità integrata.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
it: Questo collegamento punta ad un'azione di chiusura dell'applicazione che non funziona quando si usa il visualizzatore in modalità integrata.

en: Reloading the document...
it: Riapertura del documento...

en: Contents
it: Contenuti

en: Signatures
it: Firme

en: Go to Page
it: Vai alla pagina

en: &Page:
it: &Pagina:

en: Enter the new name of the bookmark:
it: Inserisci il nuovo nome del segnalibro:

en: Rename this Bookmark
it: Rinomina questo segnalibro

en: Remove this Bookmark
it: Rimuovi questo segnalibro

en: Save As
it: Salva come

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
it: Hai scelto di salvare un archivio di documento Okular senza che il nome del file termini con l'estensione «%1». Questo non è permesso, vuoi scegliere un nuovo nome?

en: Unsupported extension
it: Estensione non supportata

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
it: Scegli un nuovo nome

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
it: Il file <filename>%1</filename> è stato modificato da un altro programma. Se salvi adesso, le modifiche effettuate nell'altro programma non saranno salvate. Confermi di voler continuare?

en: Save - Warning
it: Salva - Avviso

en: Save a Copy Elsewhere
it: Salva una copia altrove

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
it: Il documento attuale è protetto da una password.<br />Per poterlo salvare, il file deve essere ricaricato. Ti verrà richiesta nuovamente la password e la cronologia delle azioni verrà persa.<br />Vuoi continuare?

en: Could not open the temporary file for saving.
it: Impossibile aprire il file temporaneo per il salvataggio.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
it: Impossibile sovrascrivere <filename>%1</filename> perché è un file in sola lettura. Prova a salvarlo in un'altra posizione o a modificare i permessi del file.

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
it: Dopo il salvataggio, il formato del documento attuale richiede che il file sia caricato nuovamente. La cronologia delle azioni verrà persa.<br />Vuoi continuare?

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
it: Impossibile salvare il file in «%1». Prova a salvarlo altrove.

en: Filled form contents
it: Contenuti dei moduli compilati

en: User annotations
it: Annotazioni utente

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
it: Stai per salvare le modifiche, ma il formato del file attuale non supporta il salvataggio dei seguenti elementi. Usa il formato <i>Archivio di documento Okular</i> per preservarli.

en: Warning
it: Avviso

en: Save as Okular document archive...
it: Salva come archivio di documento Okular...

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
it: Stai per salvare le modifiche, ma il formato del file attuale non supporta il salvataggio dei seguenti elementi. Usa il formato <i>Archivio di documento Okular</i> per preservarli. Fai clic su <i>Continua</i> per salvare il documento e scartare tali elementi.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
it: Stai per salvare le modifiche, ma il formato del file attuale non supporta il salvataggio dei seguenti elementi. Usa il formato <i>Archivio di documento Okular</i> per preservarli. Fai clic su <i>Continua</i> per salvare, ma perderai questi elementi oltre alla cronologia delle azioni.

en: Continue
it: Continua

en: Continue losing changes
it: Continua perdendo le modifiche

en: File could not be saved in '%1'. %2
it: Impossibile salvare il file in «%1». %2

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
it: Okular non può copiare «%1» nel percorso specificato.
    
    Il documento non esiste più.

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
it: Impossibile salvare il file in «%1». Errore: «%2». Prova a salvarlo altrove.

en: Expand whole section
it: Espandi l'intera sezione

en: Collapse whole section
it: Richiudi l'intera sezione

en: Expand all
it: Espandi tutto

en: Collapse all
it: Richiudi tutto

en: Sync Thumbnail with Page
it: Sincronizza le miniature con la pagina

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Tools
it: Strumenti

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
it: Pronuncia

[ctx: @title:window]
en: Print
it: Stampa

en: Printing this document is not allowed.
it: La stampa di questo documento non è permessa.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
it: Non è stato possibile stampare il documento. Errore sconosciuto. Segnala il problema su bugs.kde.org

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
it: Non è stato possibile stampare il documento. La descrizione dell'errore è «%1». Segnala il problema su bugs.kde.org

en: Go to the place you were before
it: Torna dove ti trovavi in precedenza

en: Go to the place you were after
it: Vai dove sei andato successivamente

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
it: <qt><strong>Errore di file!</strong> Impossibile creare il file temporaneo <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
it: <qt><strong>Errore di file!</strong> Impossibile aprire il file <nobr><strong>%1</strong></nobr> per la decompressione. Il file non sarà caricato.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
it: <qt>Questo errore di solito compare se non si hanno sufficienti permessi di lettura sul file. Puoi controllare il proprietario e i permessi facendo clic con il tasto destro sul file dal file manager Dolphin e poi scegliendo la voce del menu «Proprietà» e selezionando la scheda «Permessi» nella finestra che si apre.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
it: <qt><strong>Errore di file!</strong> Impossibile decomprimere il file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Il file non sarà caricato.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
it: <qt>Questo errore appare tipicamente se il file è danneggiato. Se vuoi esserne sicuro, prova a decomprimere il file manualmente usando gli strumenti a riga di comando.</qt>

en: No Bookmarks
it: Nessun segnalibro

en: There was a problem sharing the document: %1
it: Si è verificato un problema durante la condivisione del documento: %1

en: Share
it: Condividi

en: Document shared successfully
it: Documento condiviso correttamente

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
it: Puoi trovare il documento condiviso presso: <a href="%1">%1</a>

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
it: &Vai

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: ectx: ToolBar (annotationToolBar)
en: Annotation Toolbar
it: Barra degli strumenti per le annotazioni

note: i18n: ectx: ToolBar (quickAnnotationToolBar)
en: Quick Annotation Toolbar
it: Barra degli strumenti per le annotazioni veloci

en: General Options
it: Opzioni generali

en: Accessibility
it: Accessibilità

en: Accessibility Reading Aids
it: Aiuti di accessibilità alla lettura

en: Performance
it: Prestazioni

en: Performance Tuning
it: Regolazione delle prestazioni

en: Configure Viewer
it: Configura visualizzatore

en: Presentation
it: Presentazione

en: Options for Presentation Mode
it: Opzioni per la modalità presentazione

en: Annotation Options
it: Opzioni annotazioni

en: Editor Options
it: Opzioni editor

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
it: L'editor è stato impostato tramite riga di comando a
     %1
    Se vuoi usare l'impostazione, avvia okular senza l'opzione --editor-cmd

en: Find Next
it: Trova successivo

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
it: %1 – presentazione

en: Switch Screen
it: Cambia schermo

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
it: Schermo %1

en: Exit Presentation Mode
it: Esci dalla modalità presentazione

en: Title: %1
it: Titolo: %1

en: Pages: %1
it: Pagine: %1

en: Click to begin
it: Fai clic per iniziare

[ctx: For Presentation]
en: Pause
it: Metti in pausa

[ctx: For Presentation]
en: Play
it: Riproduci

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
it: Ci sono due modi per uscire dalla modalità presentazione: puoi premere ESC oppure puoi fare clic sul pulsante di uscita che compare quando posizioni il mouse nell'angolo in alto a destra. Ovviamente puoi scorrere le finestre (Alt+TAB è la combinazione predefinita)

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
it: Presentazione in corso

en: Unknown File
it: File sconosciuto

en: %1 Properties
it: Proprietà %1

en: &Fonts
it: &Caratteri

en: Reading font information...
it: Lettura delle informazioni sui caratteri...

en: &Page Sizes
it: Dimensioni &pagina

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
it: &Estrai carattere

en: Type 1
it: Tipo 1

en: Type 1C
it: Tipo 1C

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
it: Tipo 1C (OpenType)

en: Type 3
it: Tipo 3

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
it: TrueType (OpenType)

en: CID Type 0
it: CID tipo 0

en: CID Type 0C
it: CID tipo 0C

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
it: CID tipo 0C (OpenType)

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
it: CID TrueType (OpenType)

en: TeX virtual
it: TeX virtuale

en: TeX Font Metric
it: Metrica dei caratteri TeX

en: TeX FreeType-handled
it: TeX, gestito da FreeType

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Embedded (subset)
it: Integrato (sottoinsieme)

en: Fully embedded
it: Totalmente integrato

en: Yes (subset)
it: Sì (sottoinsieme)

en: Yes
it: Sì

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
it: %1 (sostituito da %2)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
it: [n/d]

en: Unknown font
it: Carattere sconosciuto

en: Embedded: %1
it: Integrato: %1

en: Name
it: Nome

en: Type
it: Tipo

en: Page
it: Pagina

en: Size
it: Dimensione

en: Revision Preview
it: Anteprima della revisione

en: Where do you want to save this revision?
it: Dove vuoi salvare questa revisione?

en: Could not save file %1.
it: Impossibile salvare il file %1.

en: Could not view revision.
it: Impossibile visualizzare la revisione.

en: Enter at least 3 letters to filter pages
it: Inserisci almeno 3 lettere per filtrare il testo

en: Case Sensitive
it: Distingui maiuscole

en: Match Phrase
it: Corrisponde frase

en: Match All Words
it: Corrispondono tutte le parole

en: Match Any Word
it: Corrisponde una parola qualsiasi

en: Filter Options
it: Opzioni filtro

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectCertificateDialog)
en: Certificates
it: Certificati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select certificate to sign with:
it: Seleziona il certificato con cui firmare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reasonLabel)
en: Reason:
it: Motivo:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, reasonInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, locationInput) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, backgroundInput)
en: optional
it: facoltativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, locationLabel)
en: Location:
it: Posizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLabel)
en: Background:
it: Sfondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundButton)
en: Choose...
it: Scegli...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, recentLabel)
en: Recent backgrounds:
it: Sfondi recenti:

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
it: <div align=center><h3>Nessuna annotazione</h3>Per creare nuove annotazioni premere F6 o selezionare <i>Strumenti -&gt; Annotazioni</i> dal menu.</div>

en: Group by Page
it: Raggruppa per pagina

en: Group by Author
it: Raggruppa per autore

en: Show annotations for current page only
it: Mostra le sole annotazioni della pagina corrente

en: Expand all elements
it: Espandi tutti gli elementi

en: Collapse all elements
it: Richiudi tutti gli elementi

en: Properties
it: Proprietà

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
it: Immagini (%1)

en: Select background image
it: Seleziona immagine di sfondo

en: Forget image
it: Dimentica immagine

en: Forget all images
it: Dimentica tutte le immagini

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
it: Inserisci la password (se necessaria) per sbloccare il certificato: %1

en: Enter certificate password
it: Immetti la password del certificato

en: Enter document password
it: Inserisci la password del documento

en: Save Signed File As
it: Salva file firmato come

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 it's extension]
en: %1_signed.%2
it: %1_firmato.%2

en: Validity Status
it: Stato della validità

en: Signature Validity:
it: Validità della firma:

en: Document Modifications:
it: Modifiche del documento:

en: Additional Information
it: Ulteriori informazioni

en: Signed By:
it: Firmato da:

en: Signing Time:
it: Ora di firma:

en: Document Version
it: Versione del documento

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
it: Revisione %1 di %2 del documento

en: View Signed Version...
it: Visualizza versione firmata...

en: View Certificate...
it: Visualizza certificato...

en: View in Certificate Manager
it: Visualizza nel gestore dei certificati

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
it: Gestore certificati di KDE (kleopatra) non trovato

en: Show bookmarked pages only
it: Mostra solo le pagine segnate

[ctx: start the movie playback]
en: Play
it: Riproduci

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
it: Metti in pausa

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
it: Interrompi

en: Videos not supported in this okular
it: I video non sono supportati da questa versione di Okular

en: Videos not supported in this Okular
it: I video non sono supportati da questa versione di Okular

en: &Add...
it: &Aggiungi...

en: &Edit...
it: &Modifica...

en: &Remove
it: &Rimuovi

en: Move &Up
it: Sposta in &alto

en: Move &Down
it: Sposta in &basso

en: Default Drawing Tool #%1
it: Strumento di disegno predefinito #%1

en: There's already a tool with that name. Using a default one
it: Esiste già uno strumento con questo nome. Viene usato il nome predefinito

en: Duplicated Name
it: Nome duplicato

en: Page of the document to be shown
it: Pagine da visualizzazione del documento

en: Start the document in presentation mode
it: Apre il documento in modalità presentazione

en: Start with print dialog
it: Avvia mostrando la finestra di stampa

en: Start with print dialog and exit after printing
it: Avvia mostrando la finestra di stampa e termina dopo la stampa

en: "Unique instance" control
it: Controllo "istanza unica"

en: Not raise window
it: Non alzare le finestra

en: Find a string on the text
it: Trova una stringa nel testo

en: sets the external editor command
it: imposta il comando dell'editor esterno

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
it: I documenti da aprire. Specifica '-' per leggere da standard input.

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
it: Non puoi impostare il comando dell'editor in un'istanza di Okular già in esecuzione. Disabilita le schede e riprova. Nota come neppure l'opzione unique sia  supportata quando si imposta il comando dell'editor tramite riga di comando.

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
it: Errore: impossibile aprire più di un documento con l'opzione --unique

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
it: Errore: impossibile aprire più di un documento con l'opzione --presentation

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
it: Errore: impossibile aprire più di un documento con l'opzione --print

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
it: Errore: impossibile aprire più di un documento con l'opzione --page

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
it: Errore: impossibile aprire più di un documento con l'opzione --find

en: Unable to find the Okular component: %1
it: Impossibile trovare il componente di Okular: %1

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
it: C'è già in esecuzione un'unica istanza di Okular. Questa istanza non sarà l'unica.

en: Unable to find the Okular component.
it: Impossibile trovare il componente di Okular.

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
it: Fai clic per aprire un file
    Fai clic e tieni premuto per aprire un file recente

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
it: <b>Fai clic</b> per aprire un file o <b>Tieni premuto</b> per selezionare un file recente

en: Next Tab
it: Scheda successiva

en: Previous Tab
it: Scheda precedente

en: Undo close tab
it: Annulla chiusura scheda

en: Lock Sidebar
it: Blocca la barra laterale

en: All files (*)
it: Tutti i file (*)

en: All supported files (%1)
it: Tutti i file supportati (%1)

en: Open Document
it: Apri documento

en: Confirm Close
it: Conferma chiusura

en: Close Tabs
it: Chiudi schede

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
it: Stai per chiudere %1 schede. Sei sicuro di voler proseguire?

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
it: Avvisa quando cerco di chiudere più schede

en: &Copy Path
it: &Copia percorso

en: &Open Containing Folder
it: &Apri cartella contenitore

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
it: Di&mentica questo elemento

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
it: Nessun documento corrente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Welcome to Okular
it: Benvenuto/a in Okular

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openButton)
en: Open Document...
it: Apri documento...

[ctx: on welcome screen]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Recent documents
it: Documenti recenti

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, forgetAllButton)
en: Forget All
it: Dimentica tutti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, closeButton)
en: Hide welcome screen
it: Nascondo la schermata di benvenuto
